PDA

Виж пълната версия : Видео наблюдение на пчелина



Страници : [1] 2

rosty_sz
03.01.2014, 20:09
От известно време се интересувам от възможностите за видео наблюдение на пчелина и по конкретно от вариант който е:
най-евтиния
най-ефективния
най-лесния за изпълнение
с най-ниска консумация на енергия
За сега съм достигнал до заключението, че е редно да се ползват IP камери с възможност за безжична връзка към рутер който да поддържа 3G и да взима нет от мобилен оператор посредством "флашка" Не ми е ясно обаче как ще стане така, че да си гледам когато си поискам. До колкото съм в час (аз не съм много) когато нямаш статичен IP адрес за да гледаш когато си пожелаеш, камерата качва в сървър към който се вързваш ако искаш да гледаш, и гледаш. Възникват няколко въпроса обаче:
1. Постоянно качване на видео в сървър ще трупа трафик и съответно сметка или ще падне скоростта, защото операторите дават по висока скорост до определен трафик и после става доста ниска. Дали няма вариант трафика да тръгва с моето влизане в сървъра и да се протича само докато искам да гледам?
2. Има ли такива сървъри които да не искат такса за услугата?
Иначе съм харесал ето тази камера
http://dx.com/p/zoneway-720p-outdoor-wireless-wdr-ip-network-camera-w-onvif-two-way-audio-sd-sliver-252114
Има и камери, които могат да работят и без рутер, като сим картата се поставя в камерата, но в сила остават същите въпроси. Цената естествено се вдига сериозно.Ето една такава:
http://www.dhgate.com/product/long-range-long-distance-outdoor-3g-sim-card/158596375.html#s1-2-1|1711593380

kunev
03.01.2014, 21:12
Защо не пробваш при Тодор Петров /телевизионния сервиз/ Търси обаче контакт с него , мисля че ще може да ти предложи варианти различни

tsc1
03.01.2014, 21:17
Всичките ти въпроси имат решения, но не е тук мястото да ги коментираме....

rosty_sz
04.01.2014, 09:02
Павлов, скоро ще се видим така или иначе и тогава ще ги изкоментираме.
Тодор Петров е много начетен човек и винаги е успявал да ми помогне. Ще пробвам. Благодаря за съвета.
Когато си в населено място има ток и нет със статичен IP работата е проста. Направил съм го и е много добре, но ще правя друг пчелин в който тези екстри ще отсъстват и ...

tsc1
04.01.2014, 09:23
Ако искаш, мога да ти дам и телефоните на Кольо и да обсъдите нещата в детайли и с него. Офиса му е на 50м от мястото, където се видяхме. Може би той ще направи и презентацията.

rosty_sz
04.01.2014, 13:01
Пусни ми го на лични, че май има и някакво разместване в датите за презентацията.

galin_f
04.01.2014, 21:46
Тази презентация на системата за охрана на пчелини ли е? Къде и кога ще се проведе?

rosty_sz
04.01.2014, 22:15
Ще се проведе в Стара Загора през януари в читалището където се събираме и като уточним датата ще пиша.

galin_f
04.01.2014, 22:27
Благодаря! Ще ми е приятно да я посетя и да се видим.

ivohit
05.01.2014, 08:58
пишете кога и къде е презентацията и аз и мои колеги от Нова Загора се интересуваме и с радост ще я посетим

rosty_sz
05.01.2014, 09:03
Обещано.
Още днес ще се опитам да координирам окончателно нещата и да съобщя окончателна дата.

krasimir00
05.01.2014, 15:47
Ако има възможност направете запис на презентацията и я качете на сайта. Предполагам че доста хора биха проявили интерес.

Пламен Керчев
05.01.2014, 20:06
Има и друг доста мобилен вариант. Ловците ползват камери за нощно наблюдение на животни които снимат само при засичане на движение, както снимки така и видеоклипове.

alex74
05.01.2014, 20:32
Има и друг доста мобилен вариант. Ловците ползват камери за нощно наблюдение на животни които снимат само при засичане на движение, както снимки така и видеоклипове.

Да това е най-доброто решение за пчелин- http://spyboar.com/ловни-камери/
Има и тук- http://prodavalnik.com/ads/?q=%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8+%D0%BA%D0%B0%D0% BC%D0%B5%D1%80%D0%B8

tsc1
05.01.2014, 22:27
И какво правите после със снимките и видеоклиповете?

Искрен Мутафов
05.01.2014, 22:38
Е, как какво правят - гледат си ги... Те ловците ги ползват за да засекат по кое време дивеча минава през определено място. Преди няколко месеца имаше едно клипче което циркулираше из нета на някакъв "пчелар на годината" който го снимали да краде точно с такава мобилна камера, и добре се виждаше, въпреки че беше нощ - човекът пчелар "професионалист" пипа без пчеларско було, и същевременно пишман "аматьор" крадец - без маска, действаше направо като в крими филм....

Saras
05.01.2014, 23:09
От известно време се интересувам от възможностите за видео наблюдение на пчелина и по
Има и камери, които могат да работят и без рутер, като сим картата се поставя в камерата, но в сила остават същите въпроси. Цената естествено се вдига сериозно.Ето една такава:
http://www.dhgate.com/product/long-range-long-distance-outdoor-3g-sim-card/158596375.html#s1-2-1|1711593380
Тези камери не са идеалното решение, но определено биха помогнали за пчеларите с по-малък бюджет.При поставянето на тази камера пред фокуса й е необходимо да бъде чисто( изрежат клони и т.н.) за да се намалят фалшивите сигнали до минимум от засичането на движение.За предпочитане е модела да има слот за памет, където ще се съхранява записа.Запълването на паметта не е проблем, защото са налице функции, които изтриват най-стария файл и на негово място стартира новия.Времетраенето на всеки файл се определя от настройките които зададете.След засичането на движение има различни вариянти на изпращане на снимката чрез ммс,емайл и т.н.Ако не записваш онлайн, няма да имаш проблем с трафика.

rosty_sz
06.01.2014, 07:37
Искам основно да ГЛЕДАМ ОН-ЛАНЙН КОГАТО СИ ПОИСКАМ. Аларма ще има отделно.

rosty_sz
06.01.2014, 18:51
На 13.02 четвъртък от 18.00 в читалището в Стара Загора ще се проведе презентацията на
"Охрана и мониторинг на микроклимата в отдалечени пчелини чрез системата BeeG 13 на ТСК-1 ООД"
Входа ще бъде свободен за всички желаещи. Добре ще е да ми пуснете до 03.02 ЛС при интерес за да можем да предвидим приблизително колко голяма зала да ангажираме.

Mateev
06.01.2014, 21:54
От известно време се интересувам от възможностите за видео наблюдение на пчелина и по конкретно от вариант който е:
най-евтиния
най-ефективния
най-лесния за изпълнение
с най-ниска консумация на енергия
За сега съм достигнал до заключението, че е редно да се ползват IP камери с възможност за безжична връзка към рутер който да поддържа 3G и да взима нет от мобилен оператор посредством "флашка" Не ми е ясно обаче как ще стане така, че да си гледам когато си поискам. До колкото съм в час (аз не съм много) когато нямаш статичен IP адрес за да гледаш когато си пожелаеш, камерата качва в сървър към който се вързваш ако искаш да гледаш, и гледаш. Възникват няколко въпроса обаче:
1. Постоянно качване на видео в сървър ще трупа трафик и съответно сметка или ще падне скоростта, защото операторите дават по висока скорост до определен трафик и после става доста ниска. Дали няма вариант трафика да тръгва с моето влизане в сървъра и да се протича само докато искам да гледам?
2. Има ли такива сървъри които да не искат такса за услугата?
Иначе съм харесал ето тази камера
http://dx.com/p/zoneway-720p-outdoor-wireless-wdr-ip-network-camera-w-onvif-two-way-audio-sd-sliver-252114
Има и камери, които могат да работят и без рутер, като сим картата се поставя в камерата, но в сила остават същите въпроси. Цената естествено се вдига сериозно.Ето една такава:
http://www.dhgate.com/product/long-range-long-distance-outdoor-3g-sim-card/158596375.html#s1-2-1|1711593380

Цифровите камери имат страхотна картина денем, но нищо не "виждат" през нощта. Това ги прави напълно безполезни за видеонаблюдение на пчелини. На тебе ти трябва преди всичко камера, която "вижда" добре нощем, а качеството на изображението е на втори план. Мисля че и друг път в този форум съм давал линкове към най-добрата камера за видеонаблюдение на пчелини. Камерата е аналогова, но със 700 TV линии разрешаваща способност, което е последен писък на модата. Това се постига от един чип, който се произвежда от Sony и се нарича EFFIO, a свръхчувствителната CCD матрица пак се произвежда от Sony и се нарича SUPER HAD II. Та ако наистина искате добра и сравнително евтина камера, която прекрасно да вижда нощем на 30-40 метра, търсете в интернет с ключови думички OUTDOOR 700TVL SONY EFFIO 1/3 SUPER HAD II CCD. Можете да добавите и думичката exView, като с нея вече ще намерите последния писък от най-добри и най-качествени камери и CCD матрици за нощно виждане.

Колкото до втората част на въпроса - Да, видеокамерите навъртат огромен трафик и съвсем не е необходимо той да тече денонощно през канала за връзка. Проблема се разрешава посредством записващо устройство, наречено DVR (Digital Video Recorder). Той си стои там на пчелина и записва всичко вътре в себе си, като дисковото му пространство обикновенно е достатъчно да държи в себе си денонощни записи за последните 3-4 седмици. Когато пчеларя реши дистанционно да се логне на DVR-а, може да наблюдава камерите в реално време или да разглежда исторически записи. Травик през линията за връзка тече само тогава, когато пчеларя е логнат. Има съвременни миниатюрни 4-канални DVR-и с размери на книга за четене. Струват 200-300 лева. Добавете и цената на един 2-терабайтов твърд диск, както и 4 суперкамери от горните по цена между 100 и 150 лв. и ето ти система за денонощно видеонаблюдение и видеозапис с 4 камери на цена някъде около 1000 лв.

Ето и един линк към хвалените от мене камери: http://videonabliudenie.eu/%D0%9A%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8-%D1%81-%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%86%D0%B8%D 1%8F/

А ето и най-добрата от тях: http://videonabliudenie.eu/Kameri-s-visoka-rezolyutsiya/effio-hd-lia90eshe.html
За пчелин трябва да бъде избрана точно тя, защото има най-голям нощен обхват на видимост (вижда на 50-60 метра дори и когато няма лунна светлина). Такива параметри са немислими при цифровите камери. Дори и да си купите свръхчувствителна цифрова камера за 2-3 хиляди долара, пак тя ще вижда по-лошо през нощта от Sony EFFIO SUPER HAD II камерите.

Saras
27.01.2014, 17:16
Цифровите камери имат страхотна картина денем, но нищо не "виждат" през нощта. Това ги прави напълно безполезни за видеонаблюдение на пчелини.

За да разбереш, че си останал с погрешно впечатление, трябва да си отговориш на въпроса от какво зависи нощното виждане.Цифрови камери има с 80 и повече метра.


На тебе ти трябва преди всичко камера, която "вижда" добре нощем, а качеството на изображението е на втори план. Мисля че и друг път в този форум съм давал линкове към най-добрата камера за видеонаблюдение на пчелини. Камерата е аналогова, но със 700 TV линии разрешаваща способност, което е последен писък на модата. Това се постига от един чип, който се произвежда от Sony и се нарича EFFIO, a свръхчувствителната CCD матрица пак се произвежда от Sony и се нарича SUPER HAD II. Та ако наистина искате добра и сравнително евтина камера, която прекрасно да вижда нощем на 30-40 метра, търсете в интернет с ключови думички OUTDOOR 700TVL SONY EFFIO 1/3 SUPER HAD II CCD. Можете да добавите и думичката exView, като с нея вече ще намерите последния писък от най-добри и най-качествени камери и CCD матрици за нощно виждане.

Въпросните модели са минало, тоест вече се водят нисък клас, изместени от новите генерации.Бъдещето на аналоговите/коаксиални мрежи е в HD-SDI стандарта, който предлага до 1080p видео резолюция, както и последните модификации от този тип в лицето на HDcctv.


Колкото до втората част на въпроса - Да, видеокамерите навъртат огромен трафик и съвсем не е необходимо той да тече денонощно през канала за връзка. Проблема се разрешава посредством записващо устройство, наречено DVR (Digital Video Recorder). Той си стои там на пчелина и записва всичко вътре в себе си, като дисковото му пространство обикновенно е достатъчно да държи в себе си денонощни записи за последните 3-4 седмици. Когато пчеларя реши дистанционно да се логне на DVR-а, може да наблюдава камерите в реално време или да разглежда исторически записи. Травик през линията за връзка тече само тогава, когато пчеларя е логнат. Има съвременни миниатюрни 4-канални DVR-и с размери на книга за четене. Струват 200-300 лева. Добавете и цената на един 2-терабайтов твърд диск, както и 4 суперкамери от горните по цена между 100 и 150 лв. и ето ти система за денонощно видеонаблюдение и видеозапис с 4 камери на цена някъде около 1000 лв.

Както сам отбеляза, камерите генерират огромен трафик.Но тук има различни начини, по които това може да стане поносимо дори за мобилния план интернет.За пчелините е достатъчно записването при движение, а фалшивите сигнали при запис могат да се сведат до граници, които не биха надминали заложения трафик.Според мен удачното решение за пчелин е 720P IP камера с NVR.А за колегите, които залитат към wireless , не си заслужава от гледна точка на сигурността, само кабел.Като тук може да се използва и POE(захранващия и дата кабел да е един и същ).Темата е обширна и засяга различни евентуални проблеми и тяхното решение.

Mateev
27.01.2014, 19:34
За да дам моите препоръки, аз първо направих всеобхватни тестове. Закупих една камара най-различни камери и ги наредих отвън на стената да гледат в една и съща точка. Гледах както дневното изображение, така и нощното. Записах всичко и после правихме анализи на записа. И това, което предлагам на този форум, е камерата победител. Идеалното решение за малко пари с много добри свойства.

Иначе да теоретизира може всеки, но нека първо да каже на какво се дължи неговия опит. Имаш ли у вас кашон с 30-40 камери всякакви модели, които лично да си ги тествал? Имаш ли някаква система за видеонаблюдение, от която да споделиш лични впечатления? Щото аз имам - откакто се помня стотици камери работят както у дома, така и в завода - както аналогови, така и цифрови. Знам им дори и червата и са ми до болка познати, включая и разни велики цифрови Ден-Нощ камери на Axis за по 3-4 хиляди лева едната. И като кажа, че са боклуци, значи зад това стои огромен личен опит, а не гледане на картинки по проспектите.

Ако наистина искаш да предложиш на пчеларите някакво по-добро решение от моето, ами дай конкретен линк към конкретна камера. Кажи какви са нейните параметри, нейната цена, вижда ли добре нощем, при това на 25 кадъра в секунда и без никакъв шум в картината, и т.н и т.н. Аз лично обещавам да я закупя и изтествам, за да проверя дали наистина това е нещо по-добро, за по-добра цена и с по-добро качество, или просто си правиш упражнения с клавиатурата по форумите.

Хайде - чакам по-добрата камера, за да я приема на въоръжение, и да накупя стотици за моите пчелини. Ако наистина съществува такава камера и ти ми я посочиш, ще ти се извиня публично за тона, с който пиша този постинг.

bobi mitrev
28.01.2014, 09:06
Матеев, имаш ли наблюдение върху "ловни камери" и ако имаш дай инфо за тях.

Mateev
28.01.2014, 10:21
Нямам наблюдения върху такива камери, но имам едно вече вградено вътрешно чувство на разочарование, когато си купя нещо ново за тестване. Производителите на камери имат лошия навик да премълчават недостатъците на собствената си продукция, и човек разбира какъв е проблема на дадена камера чак когато я закупи. Например най-големия проблем на всички цифрови камери е това, че те работят с по-малко от 25 кадъра в секунда. Уж имат една камара настройки, с които човек може да си играе, и в един момент той осъзнава, че за да работи камерата някакси, трябва да я лимитира на 5 кадъра в секунда и да намали усилването, защото то вкарва огромен шум в картината под формата на снежинки. И в един момент осъзнава, че камерата вижда добре само денем и само при 5-6 кадъра в секунда, като дори и тогава от време на време изображението замръзва или накъсва кадрите. И това за камери по 500-700 лева. Ако поиска нещо малко по-добро, цените хвръкват до 2000 лева и нагоре. Затова се подразних от постинга на Saras по-горе. Той ни съветва за цифрови камери и NVR-и, а те са пълен боклук за много пари. Да, имат голяма разрешаваща способност, но тя е подходяща за направата на цветни снимки, и то денем. Нищо повече. В никакъв случай не са подходящи за проследяване на движение и в никакъв случай не са подходящи за нощно виждане с 0 лукса осветеност.

Именно поради тази причина аз се ориентирах към аналоговите камери, но към тези с по-висока разрешаваща способност. При аналоговите камери 25 кадъра в секунда са гарантирани по презумпция. Лесно се постигат по-високи чувствителности с минимално или нулево ниво на шума в картината. Sony направи революция със своя чип EFFIO - това е нов свръхмогъщ процесор за обработка на видеоизображения. Заедно с добра CCD матрица и с този чип се получават превъзходни камери, които по параметри са на светлинни години по-добри от останалите аналогови и дори и от много от цифровите камери. Казвам РЕВОЛЮЦИЯ, защото този чип освен че е един от най-добрите по света, в същото време е и от най-евтините. Тази комбинация позволява да се правят евтини камери с цена под 150 лв., които като параметри превъзхождат дори и 1000 левови камери.

Най-интересното в цялата тази история беше, че този чип остана донякъде незабелязан от специалистите. Търговците на камери продължаваха да предлагат огромно разнообрацие от боклуци в магазините си, и ако човек ги попиташе за това коя е най-добрата камера, те щяха да предложат някоя по-скъпа и с по-лоши параметри. Така беше и с една габровска фирма, на която възложих монтирането на система за видеонаблюдение. Понеже исках да тествам, те ми надонесоха една камара скъпи и некачествени камери. Към тях добавих и няколко камери, които аз си бях купувал хаотично през интернет. И тази с EFFIO чипа беше купена съвсем случайно и тя всъщност беше една от най-евтините. Представете си какво ми беше учудването, когато открих че тя е най-добрата. Бяха учудени и Габровските уж специалисти по камери. Бяха учудени и Софианци. В следващите месеци купих над 300 камери и подмених всички стари у дома и по поделенията, а Габровци и Софианци започнаха масово да ги предлагат на клинтите си. На практика аз им отворих очите.

Към днешна дата аз не знам за по-добър чип, който едновременно да съчетава високи качества и ниска цена. Ако все пак такъв се е появил, първо ми се иска да го изтествам, за да се убедя че това наистина е така. Затова очаквам с нетърпение отговора на Saras.

Mateev
28.01.2014, 10:30
Матеев, имаш ли наблюдение върху "ловни камери" и ако имаш дай инфо за тях.

Та да отговоря по същество:
Ако тази "ловна камера" е с чип Sony EFFIO и Super HAD II CCD матрица, вероятно е добра. Ако не е, рискувате да попаднете на лошокачествена камера.

Ето линк към сайта на Sony, където се разказва за чипа, и с какво той е по-добър от останалите: http://www.sony.net/Products/SC-HP/effiowld/

tsc1
28.01.2014, 10:49
Мога да потвърдя всяка дума в горните постове на Матеев! Имах удоволствието да ги видя при него в действие при нощни условия и да се убедя в качествата им. Колкото до ловната камера - гледал съм такива и заявявам отговорно - стават за единични снимки от близо. Те са за животни, не за хора. Няма как да разположите камерите така, че едновременно да правят добри снимки и да останат незабелязани. Вероятността да се разделите с тях е много голяма. Към това прибавете и липсата на възножност за дистанционно управление и ползване на вариооптика и си направете сметката.

rosty_sz
28.01.2014, 11:52
Няма причина аз лично да не ви повярвам. ОБАЧЕ може ли да ми нахвърляте набързо как мога да осъществя видео наблюдение с тези камери на пчелин където няма ток и нет със статичен адрес. Моля избройте ми необходимите устройства ако е удобно тяхната консумация и цена. Няма ли да е по лесно, евтино и икономично като енергия със цифрови камери.

Saras
28.01.2014, 18:52
Матеев, постта ми беше информативен, а не провокативен.Сега можеш ли да ни представиш моделите цифрови камери и техническите им параметри, които си тествал за нощно виждане???

Mateev
28.01.2014, 20:47
Мога, но нали не очакваш да захвърля всичко друго, и да седна да ти правя описи и безсмислени списъци. Ела ми на гости и ще ти тръсна един кашон с камери, които ми е жал да изхвърля. Също и в мрежата все още имам десетки аналогови и цифрови камери, които все още не са демонтирани, но никой не ги гледа. Има и 3 стари сървъра, които все още логват някакви си Axis камери, които една по една периодично изчезват от мрежата, но никой не си прави труда да отиде и да види какво им се е случило. Имам дори стари компютърни платки, които преди много много години стояха по сървъри и логваха десетки аналогови камери. Вече дори съм забравил какви бяха те, но помня, че за тези платки и за софтуера съм давал хиляди левове.

Аааа, забравих, имам дори и чисто нови и неразпечатвани цифрови и аналогови камери куча марка - може би 10 или 15 броя, които са били купувани някога и след като съм видял що за боклуци са, така и не съм ги монтирал. Въобще като кажеш думичката камера - сигурно имам 50 или 100, с които на драго сърце бих се разделил, ако някой ми даде например 20% от стойността им. Сред тях има и добри, но не чак толкова колкото тези с EFFIO чип.

Казвам го съвсем сериозно - ако проявяваш интерес, ела ми на гости и ме разчисти от боклуците на смешна цена. Можеш дори да се пазариш за още по-ниска цена. Само че част от камеирте ще трябва сам да си ги сваляш от там, където съм ги изоставил - стълбове, стени, стрехи и тавани.

Saras
29.01.2014, 18:07
Матеев, забрави за описа, не ми е необходим.
Благодаря за предложението ти, предполагам на някой може да му е в полза.За мен вероятността да проявя интерес към някоя от камерите е твърде малка.Сам проектирам системите за сигурност и избора на камери.

Saras
29.01.2014, 20:46
Няма причина аз лично да не ви повярвам. ОБАЧЕ може ли да ми нахвърляте набързо как мога да осъществя видео наблюдение с тези камери на пчелин където няма ток и нет със статичен адрес. Моля избройте ми необходимите устройства ако е удобно тяхната консумация и цена. Няма ли да е по лесно, евтино и икономично като енергия със цифрови камери.
Проблем виждам единствено със захранването, защото решението му не е евтино, по груби сметки около 1000-1500 лв.Матеев е специалистта по тези въпроси.Според моето мнение ти трябва фотоволтаична система, около 200 ампера акумулатор и у-во, което ще те извести за спад на напрежението.За да можеш да вземеш адекватни мерки навреме.Не е задължително, но е полезно.Преди всичко трябва да се направят изчисления на консумацията на устройствата в мрежата.Консумацията на една камера през деня е малка,например 1-2 ват/часа , но през ноща в зависимост от инфра ред осветлението е в пъти по-голяма, примерно 5-10 ват/часа.Ако тук(но не е задължително) включим записващо у-во с хард диск още 15-20 ват/часа.Модем 5-10 ват/часа...При 4 камери пиковата консумация на системата вероятно ще е някъде към 70 ват/часа в зависимост от параметрите.Скоро ще ми се наложи да помисля сериозно над това, но мисля, че няма да е проблем да проектирам подобна система с около 40-50 ват/часа пикова консумация.

kuline
29.01.2014, 20:58
Колега Сарас, аз съм лаик в тази насока, но живо се интуресувам от това, за което пита Рости. В тази връзка е ивъпроса ми.
DVR,, камерите и др. джаджи са 12волта, следователно не е необходимо да преобразуваме напрежението в 220 волта, а в последствие адапторите да го понижават. Ако сумираме мощността на консуматорите какъв резерв на мощност е необходимо дадобавим за да си изберем необходимия фотоволтаик.
Или я по-добре вземи измисли някаква, работеща схема с да речем 3 камери, двр, фотоволтаична система, добавена мощност на предлаганото от колегата TSC и предложи оферта.

П.П.
Опс пропуснах, че ще трябва да добавим и консумацията на мрежово устройство.

tsc1
29.01.2014, 21:47
Охраната на някакъв обект включва в себе си три важни елемента:
- откриване на агресивно действие (сигнализация);
- известяване;
- въздействие за предотвратяване на кражбата /или обезвреждане и залавяне на извършителя.
Бих искал да попитам всички, хванали се за видеонаблюдението като удавници за сламка:
Кой от тези три елемента решава то и как?

kuline
29.01.2014, 22:01
Отговарям веднага.
1. Датчици сигнализират, че има някаква интервенция на обекта.
2. Получаваш известие за това и сядаш на компа, за да видиш какво става там.
3. Ако видеонаблюдението е скофтено или забележиш нещо нередно, тогава е нужно да се отправиш на там, защото обекта е не толкова близо, че на всяко сработване да си там.

tsc1
29.01.2014, 22:41
Отговарям веднага.
1. Датчици сигнализират, че има някаква интервенция на обекта. Да, задължителен елемент са от всяка охранителна система!
2. Получаваш известие за това и сядаш на компа, за да видиш какво става там. А ако не си на компа как ще видиш, че става нещо нередно? Ерго, трябва ти и друг начин на известяване, задължителен елемент са от всяка охранителна система!
3. Ако видеонаблюдението е скофтено или забележиш нещо нередно, тогава е нужно да се отправиш на там, защото обекта е не толкова близо, че на всяко сработване да си там. С други думи, задействаш елемента "въздействие", задължителен елемент са от всяка охранителна система
Или с други думи до тук си с едни 1000лв назад, само евентуално да видиш, че нещо се случва. Можеш ли да си ги спестиш с една по-интелигентно направена система за охрана, притегаваща и трите важни елемента? Според мен ДА!

kuline
29.01.2014, 22:56
При условие, че има човек смартфон с включен мобилен нет в абонаментния план. Предполагам , че бих икономисал доста средства и време за излишни разходки.
Но и дори да даде човек 1000 лв. Отгоре си заслужава, като сметне, че може да загуби доста повече. Та едно работещо семейство е 200-250 лв.

rosty_sz
29.01.2014, 23:07
Първо трябва да разберем дали струва 1000 лева.
Видео наблюдението е втора защитна линия. Не може да бъде основна охрана. Твоята система или друга подобна си остава необходима.
Фалшиви повиквания има винаги мисля, че по този въпрос спор няма. Всяка аларма може да се неутрализира и по този въпрос спор няма. Така, че да можеш да погледнеш си е голяма екстра, но въпреки това определено 1000 лева няма да дам.
Сарас дай да видим как ще стане по същество номера да мога да гледам когато си поискам без да навъртам огромен трафик , защото мобилните нетове са ограничени по скорост след определен трафик? После ще помислим за захранване. Записващо устройство принципно не е необходимо. Има възможност да се пуска захранване на камерите когато си поиска човек през GSM дайлера който така или иначе ще го има, само камерата евентуално трябва да е настроена така, че при подаване на захранване всичко да се случва без допълнителна намеса.

tsc1
29.01.2014, 23:08
При условие, че има човек смартфон с включен мобилен нет в абонаментния план. Предполагам , че бих икономисал доста средства и време за излишни разходки.
И един БРДМ, подходящо оборудван, с още двама приятели вътре на разположение...:laughing:
https://www.google.bg/search?q=%D0%B1%D1%80%D0%B4%D0%BC&num=20&newwindow=1&client=firefox-a&hs=KGJ&rls=org.mozilla:en-US:official&tbm=isch&imgil=ejymLaJmELNvxM%253A%253Bhttps%253A%252F%252F encrypted-tbn2.gstatic.com%252Fimages%253Fq%253Dtbn%253AANd9 GcSkrdhFvaTWvVIQS1JZHkB5eJg6BKI4cwKCaJMiemdn_0Jfeh VF%253B1600%253B1100%253BkacqNWt4CE3ZpM%253Bhttp%2 5253A%25252F%25252Farmy.lv%25252Fru%25252Fbrdm-2%25252Fharakteristiki%25252F1505%25252F397&source=iu&usg=__srWEIQDhUn_AvFMuBK7XHJcpevc%3D&sa=X&ei=gWzpUuOOPInEswaahIHYAg&ved=0CEUQ9QEwAg&biw=1920&bih=927#facrc=_&imgdii=_&imgrc=ejymLaJmELNvxM%253A%3BkacqNWt4CE3ZpM%3Bhttp% 253A%252F%252Farmy.lv%252Flarge-photos%252Fbrdm-2.main.6037.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Farmy.lv%252Fr u%252Fbrdm-2%252Fharakteristiki%252F1505%252F397%3B1600%3B110 0

kuline
29.01.2014, 23:11
Тя камерата може да се настрои, когато има движение тогава да работи инак е в режим готовност.

rosty_sz
29.01.2014, 23:13
TSC1, този поста не го разбрах. Така или иначе трябва намеса. И при сигналната система и при видеото. Дай сега да не се правим на луди. Аз нямам вяра и на СОТ-аджйте. Искам да ги видя реално до оградката на 10 минутка както сме се договорили. Колкото и да ти се струва излишно едно видео в случая това няма никакво значение защото ще си го слагам на моя пчелин и важния съм аз.

tsc1
29.01.2014, 23:19
TSC1, този поста не го разбрах. Така или иначе трябва намеса. И при сигналната система и при видеото. Дай сега да не се правим на луди. Аз нямам вяра и на СОТ-аджйте. Искам да ги видя реално до оградката на 10 минутка както сме се договорили. Колкото и да ти се струва излишно едно видео в случая това няма никакво значение защото ще си го слагам на моя пчелин и важния съм аз.
Ако имаш в предвид моя пост, той беше една полушега, полуистина. А съвсем правилно си определил видеонаблюдението като "втора защитна линия" - може с нея, може и без нея.

rosty_sz
29.01.2014, 23:20
Да определено това е екстра. Няма как да се ползва достатъчно надеждно като основна известителна система.

kuline
29.01.2014, 23:21
И един БРДМ, подходящо оборудван, с още двама приятели вътре на разположение...:laughing:
https://www.google.bg/search?q=%D0%B1%D1%80%D0%B4%D0%BC&num=20&newwindow=1&client=firefox-a&hs=KGJ&rls=org.mozilla:en-US:official&tbm=isch&imgil=ejymLaJmELNvxM%253A%253Bhttps%253A%252F%252F encrypted-tbn2.gstatic.com%252Fimages%253Fq%253Dtbn%253AANd9 GcSkrdhFvaTWvVIQS1JZHkB5eJg6BKI4cwKCaJMiemdn_0Jfeh VF%253B1600%253B1100%253BkacqNWt4CE3ZpM%253Bhttp%2 5253A%25252F%25252Farmy.lv%25252Fru%25252Fbrdm-2%25252Fharakteristiki%25252F1505%25252F397&source=iu&usg=__srWEIQDhUn_AvFMuBK7XHJcpevc%3D&sa=X&ei=gWzpUuOOPInEswaahIHYAg&ved=0CEUQ9QEwAg&biw=1920&bih=927#facrc=_&imgdii=_&imgrc=ejymLaJmELNvxM%253A%3BkacqNWt4CE3ZpM%3Bhttp% 253A%252F%252Farmy.lv%252Flarge-photos%252Fbrdm-2.main.6037.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Farmy.lv%252Fr u%252Fbrdm-2%252Fharakteristiki%252F1505%252F397%3B1600%3B110 0

Мисля, че шегата ти е неуместна. Искаш да кажеш, че от смартфона не мога да наблюдавам, какво става на обекта , когато има сработване на системата.
Що се отнася до транспортната машина, то аз си имам високо проходима(не чак такава) но мога по всяко време да вляза в гората при пчелите си.

tsc1
29.01.2014, 23:35
Мисля, че шегата ти е неуместна. Искаш да каэеш, че от смартфона не мога да наблюдавам, какво става на обекта , когато има сработване на системата.
Що се отнася до транспортната машина, то аз си имам високо проходима(не чак такава) но мога по всяко време да влязя вгората при пчелите си.
Нищо няма да видиш на смартофончето си, особено нощем и при слабо осветление. Даже трудно ще различиш приведен човек от диво прасе! Ползвам Apple 4S от 3 години и добре знам какво може и какво не екранчето му.
Ако не се счита за много нахално, аз бих помолил Матеев да качи няколко снимки, направени с неговите камери (дневни и нощни), а после всеки да си ги качи на смартфона и да ги разгледа.

kuline
29.01.2014, 23:40
Въпроса е не да различиш прасе от човек или да видиш кой е аджаба този.
Въпроса е да видиш дали полвината от реда сандъци вече липсват, а друг сандък е в движение.

Валтер Желязков
30.01.2014, 10:12
Следя темите за охраната на пчелините и реших да споделя и своето виждане по въпроса. За пчелин на разстояние около 10 километра, камерата е допълнителна екстра. Според системата предлагана от tsc 1, се изпраща уведомяване до собственика, че има конкретна интервенция върху имуществото: отворен капак, опит или преместване на кошера, проникване в помещението. За мен това е достатъчно ясно, че трябва да реагирам физически/вадя пушката, събирам групата и по конете/. Гледането на камерата само може да ме забави, целта е да го хвана на място. За мен сигнала, че и един кошер не си е на мястото, е достатъчен за се се направи проверка на място. Друг е въпроса, когато пчелина е на по голямо разстояние. Камерата ще върши работа докато идеш на пчелина, а някой друг да води наблюдение и да ти подава информация за действията на нарушителя, за броя им, дали са с МПС/марка, модел, номер/, посока на оттегляне, ако не го хванеш на място. А и вече всичко е въпрос на личен избор/някои иска да си има постоянно видео наблюдение/ и на финансов ресурс.

Светозар Каменов
30.01.2014, 10:19
Това с видеонаблюдението и на мен ми се вижда не толкова надеждно. Аз лично бих си сложил камера с някакъв общ план на пчелина, за да видя дали няма поражения от силни ветрове и бури. За охрана бих предпочел предложената система на tsc1. Тя задейства ли се значи някой наистина пипа кошерите и си търси белята. Вярно доста пари е, но не се дават всяка година я. Предвид какво пази си заслужава. Въпроса е да ги има човек, но всичко с времето си.



Явно с Валтер Желязков сме на едно мнение. :)

Saras
30.01.2014, 14:24
Видеонаблюдението има за цел да информира, а не да отнеме работата на органите на реда.Сигнално охранителните системи само на база на gsm са ограничени и не могат да се сравняват по възможностти с тези на видеонаблюдението.То предлага възможностти за централизирана система на охрана.Масовите мобилни аларми са децентрализирани.Това означава, че някой може да прибере алармата,датчиците заедно с кошерите без да разберете.При дефект, проблеми с мрежата, заглушаване на честотите, имуществето е незащитено.Но за сметка на това са лесни за инсталация и работа.

Видеонаблюдението(ВН) е по-сложно за инсталация и работа.Алармиране при следните проблеми:дефекти, проблеми с мрежата, заглушаване, възможностти за лицево разпознаване,автофокус и снимка на човешкото лице чрез оптично или цифрово увеличение на далечни разтояния, възможност за отдалечен мониторинг и т.н. Голям недостатък, не може да излъжеш жената, че отиваш на пчелина ако реши да провери :-) .Не препоръчвам видеонаблюдение ако нямате възможност, лично или чрез други хора да реагирате при възникване на проблем в системата.Нещата, които може да се объркат са повече отколкото при обикновените системи, по-скъпо за подръжка.

Моят личен избор е ВН и това отговоря на нуждите и целите ми.Каквато и система да изберете, не забравяйте да се информирате за недостатъците и при какви условия има гарантирано сработване на алармата и при какви няма да получите сигнал.

kuline
30.01.2014, 22:53
Никой не отрича техниката на тсц, но...
Явно няма смисъл да обсъждам тук този въпрос. Въпреки това се надявам скоро да реализирам намеренията си и съм убеден, че ще ми вършат работа.

Saras
30.01.2014, 22:59
Първо трябва да разберем дали струва 1000 лева.
Видео наблюдението е втора защитна линия. Не може да бъде основна охрана. Твоята система или друга подобна си остава необходима.
Фалшиви повиквания има винаги мисля, че по този въпрос спор няма. Всяка аларма може да се неутрализира и по този въпрос спор няма. Така, че да можеш да погледнеш си е голяма екстра, но въпреки това определено 1000 лева няма да дам.
Сарас дай да видим как ще стане по същество номера да мога да гледам когато си поискам без да навъртам огромен трафик , защото мобилните нетове са ограничени по скорост след определен трафик? После ще помислим за захранване. Записващо устройство принципно не е необходимо. Има възможност да се пуска захранване на камерите когато си поиска човек през GSM дайлера който така или иначе ще го има, само камерата евентуално трябва да е настроена така, че при подаване на захранване всичко да се случва без допълнителна намеса.
Първо да уточня, че работя в чужбина в охранителния сектор и немога да поема никакви ангажименти.Предстои ми завръщане след няколко месеца и ако си от Стара Загора, значи си ми наблизо.След като се търси икономичен подход към ситуацията, препоръчвам ти една камера инсталирана достатъчно високо, за да покрие твоите изисквания.Това, при положение, че не очакваш да покриеш целия периметър от 360 градуса, а само да наблюдаваш кошерите, когато пожелаеш.За избора на камера трябва сам да прецениш въз основа на тези, които ти предложат и цената, която е удобна за теб.Не следя българския пазар, но мога да ти кажа въз основа на това, което ти предложат, кой е по-удачния вариянт.
Относно трафика, скоро видях, че за около 20 лв на месец предлагат 12 гб., което би трябвало да е достатъчно за теб.Разполагам с малко свободно време, затова трябва да намериш на място кой да ти проектира системата.Решения на поставените въпроси има, потърси професионалист.

tsc1
30.01.2014, 23:04
@Saras,
Това са общи съображение, някои верни, други - по-малко.
В случая обаче коментираме конкретно охраната на пчелини. А за тях е необходима комплексна охрана - на периметъра, на кошерите и на постройката (фургона) за инвентара. Пчеларите не се нуждаят от централизирана система за контрол, тъй като не са свързани със СОТ фирмите. Видеонаблюдение OnLine не ги ползва, защото не стоят по 24ч пред компютрите, а и малко от тях ползват смартфони и имат широколентов и евтин достъп до Интернет на пчелините. С заглушаването на GSM комуникациите в случая също се злоупотребява - крадците на кошери и инвентар не са хора, които ходят с по един куфар техника за заглушаване.
Та в този ред на мисли - с колко камери ще осигурите охраната на един пчелин цялостно, ако той е пръснат на 1-2 декара земя? Как ще съберете сигналите и ще изпратите стриймовете до пчеларя? И още куп подобни въпроси - захранване без 220V/50Hz, опазване на самите камери и защитата им от атмосферните условия и т.н. Колкото до неутрализирането на камерите или заглушаването им -лесен за решаване проблем.
PS. Сега видях, че сте в чужбина. Ако дойдете в БГ и обикаляте из страната вижте как стоят нещата с 3G мрежата. Трагедия! Излизаш от града и няма никой! За 4G или LTE да не говорим. Тях ги няма още никъде.sweating;

kuline
30.01.2014, 23:12
Колега, не мога да те разбера, защо си толкова против видеонаблюдението. Остави ни за това да си обсъдим нещата.Като споменем видеонаблюдение и ти се намесваш все едно сме ритнали топката в гредата.

tsc1
30.01.2014, 23:16
Колега, не мога да те разбера, защо си толкова против видеонаблюдението. Остави ни за това да си обсъдим нещата.
Нали това правим? Обсъждаме ЗА и ПРОТИВ. Дразни те, че изтъквам слабите му страни ли? Ако искаш хвалби - мога да ти изсипя едно ведро, ама после ще кажеш - оня ме подведе!
А съм против поради ниската му ефективност на полето и в планината, далеч от населените места.

kuline
30.01.2014, 23:20
Да и необходимостта от БРДМ
Пак те питам- Мислиш ли, че със смартфона не мога да различа липсата на един или два сандъка и третия го носят?

Saras
30.01.2014, 23:25
Що се отнася до продукта на ТСЦ, подкрепям всяко едно технологично българско производство.Предполагам, че на българския пазар няма аналог, предвид конкретната адаптация за сектора.С определени модификации може да се създаде една хибридна система.Пожелавам му много доволни клиенти.

tsc1
30.01.2014, 23:25
Да и необходимостта от БРДМ
Той беше шега, но ако погледнеш на него сериозно, това е най-проходимата за нашите условия машина. И ако в даден район има 5-6 пчелина и пчеларите разполагат с такова средство, крадец там няма да припари!

Saras
31.01.2014, 02:02
@Saras,
Това са общи съображение, някои верни, други - по-малко.
В случая обаче коментираме конкретно охраната на пчелини. А за тях е необходима комплексна охрана - на периметъра, на кошерите и на постройката (фургона) за инвентара. Пчеларите не се нуждаят от централизирана система за контрол, тъй като не са свързани със СОТ фирмите.

Трябва да си представиш нещата по друг начин.Дали ще се сигнализира на пчеларя или СОТ в случая не е от значение.Тази система условно я описвам като децентрализирана, а когато и се въздейства, тя става безполезна. Централизираната система означава свързване на мрежов принцип, при която не си зависим изцяло от у-та на охранителния обект.Без значение как ще им въздействаш, аз ще знам, че нещо не е наред.


Видеонаблюдение OnLine не ги ползва, защото не стоят по 24ч пред компютрите, а и малко от тях ползват смартфони и имат широколентов и евтин достъп до Интернет на пчелините. С заглушаването на GSM комуникациите в случая също се злоупотребява - крадците на кошери и инвентар не са хора, които ходят с по един куфар техника за заглушаване.

Малко вероятно е този, които поиска видеонаблюдение да не ползва поне компютър или най-малкото да не разчита на някого затова.Относно заглушаването, помня, че има тема, в която се споменава, че охранителната система на пчелин е била заглушена и съответно откраднати кошери.За тези неща си има статистика, която е най-близко до действителността.Но предполагам такава точно за кражбите на кошери няма как да получим.Tакава вероятно имат СОТ за случаите, когато тяхната сигнално охранителна техника не е сработила.Проблема е, че "куфарите" взеха да стават все по-малки, свободната продажба и увеличаващия се процент на крадците използващи подобна техника не ме кара да се чувствам спокоен.Но ако ти можеш да ми гарантираш писмено, че твоят продукт ще ми гарантира сигнал без значение по какъв начин ще му се въздейства, ще си го купя и няма да се занимавам с камери за пчелина ми.


Та в този ред на мисли - с колко камери ще осигурите охраната на един пчелин цялостно, ако той е пръснат на 1-2 декара земя? Как ще съберете сигналите и ще изпратите стриймовете до пчеларя? И още куп подобни въпроси - захранване без 220V/50Hz, опазване на самите камери и защитата им от атмосферните условия и т.н. Колкото до неутрализирането на камерите или заглушаването им -лесен за решаване проблем. Денем въздушна пушка, нощем силен фенер или лазерче и никакви проблеми!
PS. Сега видях, че сте в чужбина. Ако дойдете в БГ и обикаляте из страната вижте как стоят нещата с 3G мрежата. Трагедия! Излизаш от града и няма никой! За 4G или LTE да не говорим. Тях ги няма още никъде.sweating;
Относно 3g покритието е лесно проверимо.Хубави въпроси, но никак не са трудни за решаване задачите.Ще ме извиниш, че няма да ти отговоря,но не всичко е за споделяне.Без значение дали ще заглушиш,гръмнеш камерата и прочие, аз ще зная след няколко секунди в момента, който го направиш.Хубаво си говорим, но казах достатъчно и няма да влизам в подробностти.Нямам интерес каква охранителна система ще избере някой, това което ме интересува са крадците и земеделците-неандерталци(тези, които не уважават пчелите и труда на другите).

rosty_sz
31.01.2014, 08:25
Абе хора ТЕМАТА НЕ Е ХУБАВО ЛИ Е ДА ИМАМ ВИДЕО НАБЛЮДЕНИ И Т.Н.
Идеята ми беше да разбера НЯКОЙ ИМА ЛИ ИДЕЯ КАК МОЖЕ ДА СТАНЕ ОН-ЛАЙН ВИДЕОНАБЛЮДЕНИЕ БЕЗ ПОСТОЯНЕН АЙ ПИ АДРЕС?
Има нещА които не трябва да са пишат. Навлязахте и в тези теми само и само да се разбере колко много поназнайвате. Бесен съм. Вземете и си ИЗТРИЙТЕ В ГОРНИТЕ ПОСТОВЕ ИНФОТО КОЕТО НЕ Е ЗА ОБЩО ПОЛЗВАНЕ.
КАРАТЕ МЕ ДЪЛБОКО ДА СЪЖЕЛЯВАМ, ЧЕ ПУСНАХ ТЕМАТА.

nih
31.01.2014, 09:04
Един от вариантите за които се сещам е http://www.noip.com/
Другият вариант е ако камерата позволява да се изпълняват скриптове, повечето линукс базирани позволяват е с едно леко скрипче да те уведомява кой е текущият ип адрес и така да я намираш.

tsc1
31.01.2014, 09:31
Да, не е необходимо да навлизаме в излишни детайли. Всеки проблем има решение - въпроса е в даден конкретен случай заслужава ли си да се плати цената за него.
Преди 2-3 години подхвърлих в пчеларския форум идеята, че най-добрата периметрова охрана е оградата от драки или други силно бодливи растения. Тогава всички, които пишеха по темата се съгласиха, че е така. :laughing:

Mateev
31.01.2014, 21:10
Нека и аз да се намеся, за да предизвикам окончателно гнева на Rosti_sz. Аз разсъждавам по малко по-различен начин. Според мене не е необходимо да се прави 100%-ова охрана на целия пчелин. Няма нужда и от периметрова охрана. Нека да се опитаме да поразсъждаваме от позицията на самия крадец. Той също търси лесното. Ако ще товари кошерите на някакво транспортно средство, то той ще дойде по същия път, по който и вие отивате до пчелина. Да не би мухата це-це да го е ухапала, че да кара направо през гората или през драките по девствените поляни. Следователно достатъчно е да охранявате ПОДХОДА КЪМ ПЧЕЛИНА. Но това обикновенно е горски или полски път с широчина 2-3 метра и с дървета или драки от двете му страни. На такъв малък и тесен участък можете да монтирате сравнително малко техника за засичане, както и за видеонаблюдение. Една камера или един фотоапарат и дето се казва ще направите паспортна снимка на крадеца, на която да се вижда всяко едно косъмче от мустака му.

На друго не може да се разчита. Това че сте сложили някакви датчици малко може да ви помогне, особенно ако пчелина е на 30 километра разстояние. Да, ще разберете че нещо става, но нищо повече. Докато дотърчите с колата, крадеца вече няма да го има. Именно затова видеонаблюдението и видеозаписа са изключително полезни - те помагат да РАЗПОЗНАЕТЕ КРАДЕЦА - вие или полицията. Ако си е скрил лицето с маска - ще видите дрехите му, походката му или колата и евентуално номера. Може да си е скрил номера - ще видите модела на колата и евентуалните дефектчета, по които после полицията да я идентифицира. При всички случаи един запис на кражбата може да даде на полицаите ДОСТАТЪЧНО информация, която да им помогне да разкрият извършителя.

Така че не подценявайте видеонаблюдението - неговата роля за разкриване на извършителя е ВЪЗМОЖНО НАЙ-ГОЛЯМАТА !!! Всички други системи за охрана могат да кажат КОГА е извършено престъплението, но почти нищо не казват за това КОЙ ГО Е ИЗВЪРШИЛ.

Знаете ли, че човек може да бъде разпознат само по походката му или само по фигурата му? Стига записа да бъде видят от познати или роднини, един човек може да бъде разпознат дори и само по мъглявия му силует и по това как се движи. Така че видеонаблюдението в никакъв случай не бива да бъде подценявано. То е единственият възможен източник на информация, която може да спомогне за разкриването на крадеца.

Юрий Цветков
31.01.2014, 21:24
Само дето видеозаписите не се приемат за доказателство в съда. Така че ако крадеца сам не си признае, може да си го гледаш и следващия път, ако не е взел всичко първия.

Mateev
31.01.2014, 21:26
Знам че това е така, но друго си е аз да знам кой е крадеца........ Пък и той да знае, че аз знам............... Нататък можете да си развинтите фантазията.

Пламен Керчев
31.01.2014, 21:29
Ето нещо подходящо за видео наблюдение на пчелин. http://www.ebay.co.uk/itm/12MP-940NM-Trail-Camera-LCD-Wildlife-Hunting-Camera-Night-Vision-16G-SD-Card-/161206057959?pt=UK_SportingGoods_Hunting_ShootingS ports_ET&hash=item2588a13be7

tsc1
31.01.2014, 21:55
Ето нещо подходящо за видео наблюдение на пчелин. http://www.ebay.co.uk/itm/12MP-940NM-Trail-Camera-LCD-Wildlife-Hunting-Camera-Night-Vision-16G-SD-Card-/161206057959?pt=UK_SportingGoods_Hunting_ShootingS ports_ET&hash=item2588a13be7
Видеонаблюдение??? И как стига образа от тази камера до теб?

Пламен Керчев
31.01.2014, 21:58
Това е за видео наблюдение другото което включва разбира се sms известие от теб.

tsc1
31.01.2014, 22:00
Това е за видео наблюдение другото което включва разбира се sms известие от теб.
Как се предава сигнала? Аз видях, че само прави запис на място. Или нещо не съм догледал?

Пламен Керчев
31.01.2014, 22:15
Имах предвид комбинация от ето това например http://www.alfaitems.com/index.php?route=product/product&product_id=48 в комбинация с видео наблюдение с това http://www.ebay.co.uk/itm/12MP-940NM...item2588a13be7

tsc1
31.01.2014, 22:19
Имах предвид комбинация от ето това например http://www.alfaitems.com/index.php?route=product/product&product_id=48 в комбинация с видео наблюдение с това http://www.ebay.co.uk/itm/12MP-940NM...item2588a13be7
Така става. Това е идеалната комбинация!

Saras
06.02.2014, 20:04
Имах предвид комбинация от ето това например http://www.alfaitems.com/index.php?route=product/product&product_id=48 в комбинация с видео наблюдение с това http://www.ebay.co.uk/itm/12MP-940NM...item2588a13be7
Ако си купиш въпросната аларма, очаквай загуби на нерви и 200 лева(контролния панел и допълнителни датчици).Тази аларма е неподходяща за външни условия, датчиците ще се скапят и множество фалшиви сигнали.Представи си как те събужда посред нощ, бягаш към пчелина и тези обиколки може да бъдат всяка нощ.За съжеление качествената външна охранителна система е скъпа , но може да си вземеш среден клас датчици и ако са правилно инсталирани вероятността да имаш малко фалшиви сигнали е голяма.

Пламен Керчев
06.02.2014, 20:21
Ако си купиш въпросната аларма, очаквай загуби на нерви и 200 лева(контролния панел и допълнителни датчици).Тази аларма е неподходяща за външни условия, датчиците ще се скапят и множество фалшиви сигнали.Представи си как те събужда посред нощ, бягаш към пчелина и тези обиколки може да бъдат всяка нощ.За съжеление качествената външна охранителна система е скъпа , но може да си вземеш среден клас датчици и ако са правилно инсталирани вероятността да имаш малко фалшиви сигнали е голяма.
Твоят пост ме кара да призова всеки ползваш дадена охранителна система за отзиви, плюсове и минуси и каквото се сети, което ще е в полза на всички проявяващи интере.

kuline
06.02.2014, 20:26
Е колега, нали се сещаш, че никой разсъждаващ, няма да сподели плюсови и минуси тук, защото интереса може да е с различно измерение.

Пламен Керчев
06.02.2014, 20:41
Е колега, нали се сещаш, че никой разсъждаващ, няма да сподели плюсови и минуси тук, защото интереса може да е с различно измерение.

Основната цел на форума, по принцип на всички форуми, е споделяне на опит, помощ на хора задаващи конкретни въпроси с една дума да сме си взаимно полезни с каквото можем и в този ред на мисли потребителите регистрирани с комерсиални цели в което по принцип няма нищо лошо стига да са коректни в противен случаи рано или късно край с тях. Най добрата реклама е доволният клиент, който ще доведе и други клиенти.

kuline
06.02.2014, 20:54
За това, което казваш си напълно прав.
Може би се изразих неправилно. Имах впредвид хора с користни цели.

rosimir83
10.02.2014, 15:54
И какво правите после със снимките и видеоклиповете?

Правим групичка в фейсдъба,и си ги менкаме да си плачем взаимно,щото в съда не важат!!!:laughing:

tsc1
10.02.2014, 17:09
Правим групичка в фейсдъба,и си ги менкаме да си плачем взаимно,щото в съда не важат!!!:laughing:
Както се казва - "Жалко, но факт!"

kuline
10.02.2014, 19:57
Както се казва - "Жалко, но факт!"

Ха-ха! Много смешно.

kuline
10.02.2014, 20:01
Правим групичка в фейсдъба,и си ги менкаме да си плачем взаимно,щото в съда не важат!!!:laughing:
Че кой ти говори за съд. Ти май живееш с години назад, когато съда имаше тежест.
Щом ще те успокои - плачи си.

tsc1
10.02.2014, 21:14
Че кой ти говори за съд. Ти май живееш с години назад, когато съда имаше тежест.
Щом ще те успокои - плачи си.
Ами въпроса ми: "И какво правите после със снимките и видеоклиповете? все още остава без конкретен и смислен отговор.

kuline
10.02.2014, 21:22
Ами въпроса ми: "И какво правите после със снимките и видеоклиповете? все още остава без конкретен и смислен отговор.
Не са ми нужни архиви на снимки и клипове. Не мисля да инземвам функциите на паспортна служба.
В предишни постове казах, за какво ми е необходимо видеото.Чети!

Искрен Мутафов
10.02.2014, 21:25
Ами въпроса ми: "И какво правите после със снимките и видеоклиповете? все още остава без конкретен и смислен отговор.

В една чантичка заедно с буркан мед и бутилка двойно препечена - на "нашият човек" в районното за анализ и разпознаван, а после ги "поръчваме"....


п.п. - по-конкветен отговор от това?!? или все още не ти е смислен?!?

tsc1
10.02.2014, 21:59
В една чантичка заедно с буркан мед и бутилка двойно препечена - на "нашият човек" в районното за анализ и разпознаван, а после ги "поръчваме"....


п.п. - по-конкветен отговор от това?!? или все още не ти е смислен?!?
Мислех, че говорим сериозно, но явно ще продължим с майтапите!

kuline
10.02.2014, 22:04
Струва ми се, че четеш избирателно.

tsc1
10.02.2014, 22:08
Струва ми се, че четеш избирателно.
Пропуснах ли нещо?

kuline
10.02.2014, 22:09
Отговарям веднага.
1. Датчици сигнализират, че има някаква интервенция на обекта.
2. Получаваш известие за това и сядаш на компа, за да видиш какво става там.
3. Ако видеонаблюдението е скофтено или забележиш нещо нередно, тогава е нужно да се отправиш на там, защото обекта е не толкова близо, че на всяко сработване да си там.

Това е един цитат от моите предишни постове.
Колкото и добра да е една охранителна система, то тя не е лишена от лъжливи сработвания.

tsc1
10.02.2014, 22:33
Това е един цитат от моите предишни постове.
Колкото и добра да е една охранителна система, то тя не е лишена от лъжливи сработвания.
Това не съм го пропуснал! Напротив, приемам видеонаблюдението като добро допълнение на oхранителните системи. И съвсем скоро с колега, специалист по видоенаблюдение ще предложим подходящо за целите на пчеларите такова, което ще работи съвместно с BeeG 13. На изложението в Плевен трябваше да участваме съвместно, но негови семейни проблеми провалиха идеята. Все пак той успя да дойде последния ден и да договорим принципните неща.

kuline
10.02.2014, 22:41
Това не съм го пропуснал! Напротив, приемам видеонаблюдението като добро допълнение на oхранителните системи. И съвсем скоро с колега, специалист по видоенаблюдение ще предложим подходящо за целите на пчеларите такова, което ще работи съвместно с BeeG 13. На изложението в Плевен трябваше да участваме съвместно, но негови семейни проблеми провалиха идеята. Все пак той успя да дойде последния ден и да договорим принципните неща.
Ето това исках да прочета
Ще чакам с голямо нетърпение, предложение от ваша страна.

П.П. Ако ми позволиш, като допълнение, помислете и за алтернативно ел.захранване на системата.

Искрен Мутафов
11.02.2014, 01:05
Мислех, че говорим сериозно, но явно ще продължим с майтапите!

Ами нормално е, все пак ние пчеларите днес(то почти отмина...) имаме празник, тъй че не се впрягяй...

galin_f
11.02.2014, 19:40
Мислех, че говорим сериозно, но явно ще продължим с майтапите!

Майтап, майтап... ама на "гол гъз" ба си майтапа. Те да му направят едно гости да остане доволен пък после пак ще си разказваме дали има ефект. Те затова се разпуснаха българи и цигани и всеки си позволява всичко.

Максим Тодоров
14.02.2014, 12:45
Аз си монтирах видео дайлер с датчици за движение излеземи около 400лева с две камери.По всяко време мога да наблюдавам пчелина безплатно.Единственото ословие е да имаш 3G покритие на пчелина от някой оператор.ако нямаш захранване на пчелина с един акомолатор издържа около месец.

tsc1
14.02.2014, 13:25
Аз си монтирах видео дайлер с датчици за движение излеземи около 400лева с две камери.По всяко време мога да наблюдавам пчелина безплатно.Единственото ословие е да имаш 3G покритие на пчелина от някой оператор.ако нямаш захранване на пчелина с един акомолатор издържа около месец.
Сподели малко повече за марката и модела на камерите и видеодайлера. Цената и консумацията са много прилични. На какво гледаш видеото и с каква програма? Трафика, който се генерира не се ли таксува?
Ние също смятаме да предлагаме подобна система в комплект с BeeG 13. Бих искал да сравня параметрите.

Максим Тодоров
14.02.2014, 21:35
Дайлера е ето този http://eta-sys.goonet.org/?menu=8;lang=1;view=78
Камерите не е нужно да са някакви скъпи просто трябва да имат диоди за нощно виждане.В програмния си план на глобул съм въвел един телефонен номер с който мога да правя всичко безплатно и неограничено съответно и видеоразговори.

tsc1
14.02.2014, 22:31
Да, това съм го виждал. Мислех, че е нещо различно. Виж, това с тарифния план е интересно. Гледах днес тарифните планове на операторите и цените се въртят около 0.60лв/мин. за видеоразговори.

rosty_sz
15.02.2014, 07:32
И аз бях отхвърлил този вариант заради високите цени на видео-разговорите, НО сега виждам че Глобул предлага безплатни такива, неограничено с един номер при допълнителните 1.50 лв на месец към тарифния план. При тези условия идеята "възкръсва". Моля за малко инфо дали камерата се включва когато искаш да проведеш видео-разговор или стои постоянно включена? Питането ми е за да пресметна консумацията.

tsc1
15.02.2014, 09:35
И аз бях отхвърлил този вариант заради високите цени на видео-разговорите, НО сега виждам че Глобул предлага безплатни такива, неограничено с един номер при допълнителните 1.50 лв на месец към тарифния план. При тези условия идеята "възкръсва". Моля за малко инфо дали камерата се включва когато искаш да проведеш видео-разговор или стои постоянно включена? Питането ми е за да пресметна консумацията.
Нашата идея е да ползваме подобен дайлер, който да се захранва от BeeG 13 и камерите да се управляват от него. Така ще се гарантира задействане при истинско алармено събитие, като максимално се избегнат лъжливите включвания. Не знаех за този тарифен план на Глобул, но какво правим ако на пчелина няма 3G покритие на Глобул? Някак си много се стеснява възможността за приложение на идеята. Макар че, ако намалим до минимум ползването на видеото "On Line", разходите се оптимизират до разумния минимум и с другите оператори.

Максим Тодоров
15.02.2014, 12:46
Захранването на камерите го включвам преди да проведа видео връзка по следния начин.Дайлера има един изход който можеш да го управляваш с телефона си като позвъниш на алармата и тя ти затваря автоматично.през малко реле с минимална кунсумация на ток съм вързал захранването на камерите.

tsc1
15.02.2014, 13:37
Тоя дайлер започва все повече да ми харесва!
GLOBUL Call Unlimited ли ползвате?

Максим Тодоров
15.02.2014, 14:52
Незнам моя план какъв е.Просто звъни на глобул и ще разбереш какви са вариянтите.

Saras
15.02.2014, 20:11
Въпреки предимството при ниската консумация и по-голям живот на акумулатора, рисковете са съществени.Според мен по-голямата част от крадците на кошери са приятели, познати и така по веригата(приятелите на вашите приятели и т.н).Въпрос на време да научат за вашата система, а някои сами разгласяват така, че да узнае цялото "село", как си включва камерите и т.н.Човешко е да се похвали какво е измислил за себе си, дори да е само на колегите.Когато пристигне крадеца на пчелина са му необходими секунди да реши проблема и дайлера да бъде безполезен.Към това добавете и ценните минути губене в опити да получите сигнал и чудене защо не тръгва видеонаблюдението.Това е информация, която не искам да пречи на никого във взимането на решение,а да го осведоми, за да знае рисковете.

tsc1
15.02.2014, 21:39
Въпреки предимството при ниската консумация и по-голям живот на акумулатора, рисковете са съществени.Според мен по-голямата част от крадците на кошери са приятели, познати и така по веригата(приятелите на вашите приятели и т.н).Въпрос на време да научат за вашата система, а някои сами разгласяват така, че да узнае цялото "село", как си включва камерите и т.н.Човешко е да се похвали какво е измислил за себе си, дори да е само на колегите.Когато пристигне крадеца на пчелина са му необходими секунди да реши проблема и дайлера да бъде безполезен.Към това добавете и ценните минути губене в опити да получите сигнал и чудене защо не тръгва видеонаблюдението.Това е информация, която не искам да пречи на никого във взимането на решение,а да го осведоми, за да знае рисковете.
Какви са алтернативите?

Максим Тодоров
16.02.2014, 11:16
дайлера е качен на три метра и половина височина и в котията има малък акоколатор камерите са също на високо така че ако влезе някой в пчелинами няма да оспее да прекъсне дайлера толкова бързо и лесно.Аслед като получа алармиращ сигнал и веднага след това немога да направя видеоповикване това е 99 процента знак за кражба и тръгвам към пчелина.
Въпреки предимството при ниската консумация и по-голям живот на акумулатора, рисковете са съществени.Според мен по-голямата част от крадците на кошери са приятели, познати и така по веригата(приятелите на вашите приятели и т.н).Въпрос на време да научат за вашата система, а някои сами разгласяват така, че да узнае цялото "село", как си включва камерите и т.н.Човешко е да се похвали какво е измислил за себе си, дори да е само на колегите.Когато пристигне крадеца на пчелина са му необходими секунди да реши проблема и дайлера да бъде безполезен.Към това добавете и ценните минути губене в опити да получите сигнал и чудене защо не тръгва видеонаблюдението.Това е информация, която не искам да пречи на никого във взимането на решение,а да го осведоми, за да знае рисковете.

tsc1
16.02.2014, 11:28
На мен тази система ми харесва, защото тя не е видеонаблюдение в класическия му вид (с човек пред мониторите и 24ч запис), а е по скоро част от охраната (дава възможност да се уточни вида на посегателството, неговите мащаби и намерения и да се избегнат лъжливите тревоги).

Saras
17.02.2014, 23:33
дайлера е качен на три метра и половина височина и в котията има малък акоколатор камерите са също на високо така че ако влезе някой в пчелинами няма да оспее да прекъсне дайлера толкова бързо и лесно.Аслед като получа алармиращ сигнал и веднага след това немога да направя видеоповикване това е 99 процента знак за кражба и тръгвам към пчелина.
Въпреки, че те цитирам, обръщението ми е към всички.За тези които имат възможност височината да е поне 5 метра, защото ниската височина дава възможност за бърза реакция.Тоест достатъчно е някакъв прът и цялата електроника ще се пръсне из пчелина.Препоръчително е изпозването на някаква каса,табло или способие, което да издържа на удари.При високо поставената техника, крадеца е малко вероятно да губи така ценното си време, когато се знае, че е въпрос на време да се появите.Това, което отказва много от тях при плануването на дадена кражба е затруднението.В крайна сметка ще се пробва на друг пчелин, където е по-лесно или ще се откаже.Освен максималното затруднение, не издавайте никакви подробностти за системата си на охрана.Ако желанието да се похвалите е по-голямо, тогава освен видното поукрасете историята си с разни скрити камери, датчици,трапове, капани и т.н.

Mateev
17.02.2014, 23:59
Най-много помагат многото на брой камери (може и само кожуси), сложени така, че лесно да се виждат. Ако има и някой друг мигащ светодиод или още по-добре лазер - ефекта ще е пълен, и ще откаже 99% от крадците още на етап проучване. Останалия 1% крадци са професионалисти, но тях няма как да ги спрете, дори и да сложите картечни гнезда по ъглите на пчелина.

Много е важно светодиодите (лазерите) да мигат. Самото мигане създава дълбоко психологическо чувство за някаква свръхсложна електроника, която се грижи дори и пиле да не прехвръква. Някъде около мигащите светодиоди трябва да се виждат и антени - една или повече. А ако някой от празните кожуси на камери от време на време се върти - ефекта ще е убийствен. Може и някакво зумерче - тит, тит, тит...... Цена на цялата инсталация - 20-30 лева. Възпиращ ефект - 99%.

Играта на психология може дори да се издигне до ново, по-възвишено ниво, което увеличава надеждността почти до 100%. Става въпрос за няколко изстрела през нощта (може и мощни пиратки), които да бъдат чути от цялото село. После на другия ден ако не дойде някой от полицията да души, смело можете да пуснете слуха, че нощес защитните ви системи са се задействували, но крадеца е избягал. Въпреки това е бил записан на 10 камери и е въпрос на време да бъде хванат.

gorgi
08.03.2014, 15:02
Аз мисля за видеорегистратор.Има си захранване и нощно виждане.Също и сензор за движение.Записваме идиотите и във всички сайтове стават звезди.

Mateev
08.03.2014, 20:44
Ще ви кажа и за още един прост способ, който със сигурност силно намалява вероятността от кражба. Става въпрос за една най-елементарна табелка на вратата на пчелина, притежаваща следния текст:

ВНИМАНИЕ !!!
Обекта се охранява посредством ВИДЕОНАБЛЮДЕНИЕ !!!

Психологическият ефект върху крадците е поразителен, особенно ако никъде не се вижда нито една камера. Обхваща ги параноята и те започват да си представят как има скрита камера във всяко едно чепче на някое дърво или във всяка една черна точица по някой кошер.

Всички тези неща, които ги приказвам, са прекалено сериозни. Няма смисъл да се майтапите или да подценявате написаното до момента. Всичко това се нарича ПАСИВНА ЗАЩИТА и тя е един много силен противодействуващ фактор предвид шпионските и екшън филмите, с които са наблъскани нашите глави, в това число и главите на крадците.

спартак
08.03.2014, 21:26
През Втората световна , отстъпвайки, германците умишлено са поставяли табели "минно поле " на места където в действителност не е имало мини.Целта: забавяне и отклоняване на пехотата. Така че , има резон . Историята познава много други объркващи тактики и маневри от военното дело, които могат се използват, макар и осъвременено.

Юрий Цветков
08.03.2014, 21:34
Нали знаете вица за един, дето оставил бележка на колата си със следния надпис:
Гумите са стари, джантите са криви, няма акумулатор и горива, за това не я разбивайте, няма какво да вземете.
На другия ден я намерил разбита и на трупчета, а в нея бележка с надпис:
Ние сме длъжни да проверим.
Та да не стане така и с пчелина. виж ако има някакви бутафорни камери е различно.

Mateev
08.03.2014, 21:49
Пак повтарям:
Всички тези неща, които ги приказвам, са прекалено сериозни. Няма смисъл да се майтапите или да подценявате написаното до момента. Всичко това се нарича ПАСИВНА ЗАЩИТА и тя е един много силен противодействуващ фактор!!!

Има един принцип на Парето, който се нарича 80/20 или 90/10. Този принцип въпреки че не е доказан, може да бъде видян едва ли не във всяка една сфера на живота, и продължава да действува и до ден днешен с учудваща сила и постоянство. В сферата на охраната на пчелините този принцип би изглеждал така:

С 10% или с 20% от усилията и парите можем да постигнем 80% или дори 90% надеждност на защитата на пчелина от кражби на кошери или друг пчеларски инвентар.

Затова и многократно съм писал в този форум, че възможно най-евтините и най-лесните предохранителни мерки могат да имат ПОРАЗЯВАЩ ЕФЕКТ и да намалят вероятността от кражба до един поносим минимум. Не можем да спрем само ПРОФЕСИОНАЛИСТИТЕ-КРАДЦИ, но те според мене не се занимават с такива дреболии като кражба на кошери и рамки.

На първо място в мерките за защита се намира ОГРАДАТА, ВРАТАТА и КАТИНАРА !!! Ако тях ги няма, все едно казвате на всички "Ела вълчо - изяж ме". Наличието на ограда и катинар вече е достатъчно условие всеки един нарушител ДА СЕ ПОЧУВСТВУВА КРАДЕЦ. Без ограда той се чувствува, че е намерил загубено или захвърлено имущество, и то по презумпция се явява собственост на този, който го намери.

И така съгласно принципа на Парето, защитните средства, необходими за 90%-ова защита са следните:
1. Ограда на пчелина
2. Врата със заключен катинар
3. Предупредителни табели

Това е достатъчно, за да спре 90% от посегателствата. За останалите 10% можете да дадете хиляди левове и пак няма да успеете да ги сведете до 0%.

Ако някой от вас няма ограда, или катинар, или предупредителни табели - ами при кражба може да се сърди само на себе си.

tsc1
08.03.2014, 23:51
Не съм запознат с принципа на Парето, но съм убеден, че след тези постове всички крадци, четящи този форум ( а съм сигурен, че зад крадците на кошери са скрити хора, разбиращи от пчеларство) вече ще знаят - Видиш ли ограден пчелин, с катинар и предупредителни табели, знай, че този балък разчита само на това! А може би е по-добре да дадем и описания на съответните охранителни системи и как се обезвреждат в ламинирани табели до предупредителните? За улеснение.

Mateev
09.03.2014, 02:15
Спокойно, ако всички крадци четяха форума, щяха вече да знаят и за новата мода с RFID лепенките, а това допълнително щеше да ги уплаши. Но тъй като не всички го четат, ще се наложи пчеларите да използват и горните предпазни мерки. А който иска още по-голяма сигурност, естествено че ще се наложи да дава много пари за всякаква друга електроника. И аз ще го направя, но колко още хора ще могат да си го позволят?

tsc1
09.03.2014, 09:31
Моето мнение е, че във форума трябва да се обсъждат различните системи за техническа охрана и видеонаблюдение, да се коментират новостите, да се съпоставят различните параметри на системите, техните предимства и недостатъци. И максимално да се въздържаме от коментари на стратегиите и тактиките на конкретните реализации. Нека кой какво и как слага и прави си остава един малък секрет на правещия го.
"Покрито мляко котки не го лочат"!

Шаро-БГ
13.05.2014, 22:51
Вече писах за евтиното наблюдение на кошерите – едва ли има по-евтино и по-лесно за работа – струва 20лв. Наблюдава се с камерата на старите GSM-и Нокиа. Ако нямате такава, то може да си купите за 60 - до 150 лв и ако желаете съобщения със снимка през интернет, ще Ви трябва мобилен интернет за 5-6 лв/месец (предварително проверете върви ли за конкретното място).



Всичко е описано на www.sharo-bg.com с филмчета за инсталиране.
Успехи!

Шаро-БГ
15.05.2014, 10:23
Здравейте колеги, (малко ми е неудобно да не Ви обиждам с това „колеги” – аз съм само един неопитен любител, повече помощник отколкото пчелар).

Вчера когато спорихме с tsc1 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2497) относно функционалността на програмата ШАРО (на форума „ЗАСТРАХОВАНЕ НА КОШЕРИ С ПЧЕЛИ”) осъзнах нещо и мисля за добре да го споделя и с ВАС.

Видео наблюдение на пчелина е тема, която може да се раздели поне на 2 части според целта на наблюдението. Тези части може още да се разделят. Според целта то е:
1. Видео наблюдение за охрана на кошерите пред кражби (от хора - крадци) – за по-кратко „охрана от кражби”.
2. Видео наблюдение на кошерите за предпазване от нежелани ефекти като роене, кражби, битки между пчелите и други - за по-кратко „наблюдение на пчелите”.

Според случая трябва да се изберат и средствата.

За случай 1. Охрана от кражби – забележете как трябва човек да се доближи до кошера за да го отвори и вземе нещо... Достатъчен е един добре изолиран тънък кабел със съвсем слабo напрежение около дъното или подложката и може да следим промяна на капацитета. (Надявам се сещате колко е по-лесно и евтино.) Ако можем да променяме честотата на тока, може приблизително да разберем колко е голям приближилия се обект. Това може да е сигнал да включим и насочим наблюдението с камери (друго си е „око да види...”). Ако имах поне малко време ще седна да го направя, ако някой успее преди мен – казвайте. Може да го включа и към сигнализацията на програмата ШАРО.

За случай 2. Наблюдение на пчелите обикновено се разбира наблюдение на прелката, но доста ценна информация може да се получи и ако се погледне „вътре” – макар и само дъното или хранилката. За това трябва съвсем друго нещо. „Контролен кошер” според мен е аварийно решение. Ако все пак решим да наблюдаваме само един (или малка част от кошерите), е добре да може това наблюдение да се пренася от кошер на кошер в зависимост от това кой е в критично състояние – него да наглеждаме. Хрумна ми още – камерата (или ако ползвате ШАРО – телефона с охрана от дъжд и слънце) да е закачен на хоризонтална стоманена нишка (или нещо подобно), опъната на две макари – подобно на някогашните простори за сушене на пране. Трябва да се избере място, от което съответната камера добре вижда и не пречи нито на пчелите нито на работата. Едната от макарите може да се задвижва и така камерата да се премества от един кошер на друг. Има още много начина за наблюдение на кошера вътре - без да се отвори, но сигурно и вие ще напишете нещо.

Надявам се да съм помогнал.
Лек ден и успехи!

freelancer_bg
27.06.2014, 14:35
А каква камера ще ми препоръчате ако искам да си наблюдавам прелките на кошерите? Гелдах ,че има някакви mini bullet камери, които са водоустойчиви. Не ми трябва нощно виждане, само дневно.

tsc1
27.06.2014, 15:24
А каква камера ще ми препоръчате ако искам да си наблюдавам прелките на кошерите? Гелдах ,че има някакви mini bullet камери, които са водоустойчиви. Не ми трябва нощно виждане, само дневно.
1. За колко кошера става дума?
2. Едновременно ли искате да ги наблюдавате или една по една?
3. С какво ще захранвате камерите?
4. Как ще се предава информацията (видеопотока)?

freelancer_bg
27.06.2014, 16:13
Кошерите за сега са 4, в двор на селото ми. Там има компютър с интернет. Аз искам да мога да си ги наблюдавам от вкъщи в града.
Незнам дали една камера или евентуално 2 камери ще ми позволят да наблюдавам и 4-те. Самите кошери са на около метър разстояние един от друг в една редица. . Захранване предполагам няма да има проблем да се вземе от компютъра. За видеопотока трябва да помисля, но искам да си ги гледам в реално време. Предполагам това ще стане с платка за видеонаблюдение със съответния софтуер (сървър , стриймване). Нямам представа DVR-те дали само записват или имат и функция стриймване. Ако имат предпочитам видео наблюдението да ми е отделено от компютъра.

tsc1
27.06.2014, 16:40
Има евтини платки за компютъра към които могат да се включат 4 камери. Проблема е да осигуриш Интернет до компютъра.

Mateev
27.06.2014, 17:53
Има и евтини DVR-и, включая и миниатюрни с размерите на книга например. Вътре платката им е с размерите на цигарена кутия от тия тънките цигари и до нея може да се сложи един диск напр. 1TB от лаптоп. Такъв DVR може да записва информация от 4 камери и да държи архив от последните 2-3 месеца. През интернет канала може да се наблюдава изображение в реално време с X.264 компресия на данните по канала. Тази е най-добрата компресия в света и по канал 64kBit може да прекарва изображение с достатъчно добро качество. Пчеларя (потребителя) избира дали да гледа изображение в реално време с 25 кадъра в секунда, или исторически запис пак с 25 кадъра в секунда. Пиша всичко това и го гледам този DVR пред мене в разглобен вид. Аз съм си го модифицирал, като на входа на захранването съм сложил DC-DC преобразовател за 1 долар, и по този начин съм си гарантирал DVR-а да работи безпогрешно при произволно захранване от 3 до 30V DC. Това е всъщност DVR-a, които планирам масово да го използвам по пчелините си.

Mateev
27.06.2014, 18:19
Ето снимки:

1603

1604

freelancer_bg
28.06.2014, 09:53
Благодаря за споделената информация!
Матеев, може ли да споделиш марката и модела на DVR-a?
Също така, каква камера ще ми препоръчааш. Гледам ,че хвалиш много камерите с EFFIO чип на Сони, които са HAD II матрица, но главно заради хубавата картина през нощта. Аз искам само през деня да ги гледам, какво според теб ми върши работа?

Mateev
28.06.2014, 18:31
През деня хубава работа ти вършат пак същите камери. Те имат възможно най-голямата разрешаваща способност (най-много хоризонтални линии) за аналогови камери, и възможно най-добрата картина по отношение на цветове, баланс на бялото, несвиване на блендата при попадане на слънцето в нея, добър анализ на изображението и автоматична настройка на яркостта така, щото едновременно да виждаш както много ярки, така и много тъмни обекти, и т.н и т.н. EFFIO чипа не е просто добър чип - той е най-добрия в света по всички възможни параметри, които можеш да си измислиш. Най-добър е и по съотношението цена-качество. Дето се казва, дори и да искаш, няма как да намериш по-добра аналогова камера и едновременно с това по-евтина. Редица по-скъпи камери са с по-лоши параметри от тези, препоръчани от мене. Малкото на брой по-евтини камери всъщност са пълни боклуци - икономисваш 20% от цената и се натрисаш с 80% по-лоши параметри. Просто не си струва.

Колкото до DVR-a - избрах го не само защото е най-миниатюрен и може да се скрие в корпус на най-обикновен кошер. Избрах го и защото е най-икономичен по отношение на консумацията на енергия. Моят модел, който съм го снимал, e Dahua DH-DVR5104-B. Купувал съм го преди 2 години. В момента има по-нови и по-добри миниатюрни модели, включая и такива за 8 или 16 камери. Разрови се из интернет, търсейки моя модел, и ще намериш много сайтове, които го предлагат за продан. Цената му е около 160 лева.

Консумацията му е само около 10W. Диска, ако е от лаптоп, ще консумира още максимум 4-5W. Всяка една камера ще консумира по 3-4W денем и 7-8W нощем заради светодиодите. Общо за система с 4 камери ще имаме средна консумация около 35W, което прави около 840Wh на денонощие. Аз използвам 2 броя 12V акумулатори по 150Ah, свързани последователно, за да получа 24V напережение. Консумацията на DVR-a и 4-те камери ще е 840Wh/24V=35Ah на денонощие. Тоест пълният им капацитет ще ми стигне за 150/35=малко повече от 4 денонощия. Това е добра цифра предвид факта, че всеки един мой пчелин се посещава веднъж на всеки 3 дена, и докато пчеларите работят, могат да зареждат акумулаторите с генератор. А ако сложа 3 фотоволтаични модула по 200W единия, то тогава акумулаторите винаги ще имат енергия - дори и тогава, когато имаме 8 или 10 дена подред без слънце, което е едно изключително рядко явление, случващо се веднъж на 100 години. Това са моите сметки. Отдавна съм ги направил и сега лека полека ги реализирам.

Има още една възможна екстра - слагането на най-обикновенни PIR датчици, които да замразяват записа и да спират камерите, ако пред тях няма движение. При използването на тази екстра консумацията намалява драстично и времето на работа с едно зареждане на акумулаторите се увеличава 4-5 пъти.

freelancer_bg
29.06.2014, 15:10
Благодаря за подробната информация! Трябва да има повече такива като теб, които да споделят пълно и подробно, и не говорят с недомлъвки и завоалирано!

gorgi
01.07.2014, 13:08
Mateev тази камера добра ли е http://olx.bg/kamera-s-dvr-za-videonablyudenie-ss-slot-za-karta-pamet-i-24-dioda-380tvl-i51067683

Mateev
01.07.2014, 20:38
Камерата е от фалшива по фалшива. Камери с подобни параметри ги изхвърлях от завода си направо на боклука още преди 10 години, а от тогава се смениха няколко поколения камери. Има едно единствено предимство - вградено записващо устройство на SD карта, но това си е една безсмислица без дистанционен достъп. Освен това на SD карта колко запис може да се побере - 8 часа или може би 12 часа. Със сигурност няма да се събере едно цяло денонощие.

Малко за недостатъците:

Камера 0.3 мегапиксела - Знаеш ли какво означава това? Изображение стил стар филм отпреди 30 години. Като го разпънеш на екрана и виждаш, че нищо по-малко от кибритена кутия не може да се види. Размазано, замазано, нефокусирано и т.н. Човек на 10 метра ще го виждаш като размазан и нефокусиран силует.

Хоризонтална резолюция 380 TV линии - ха-ха, такива бяха камерите преди 30 години в зората на цветната телевизия. После се появиха с 420 линии, после с 500, после с 600, после с 650 и най-накрая сега с EFFIO чипа TV линиите са 700 !!! Твоята камера е с 5 поколения по-стара и по-фалшива от съвременните.

CMOS мартица 6mm - това е поредната смешка. CMOS са фалшива технологич що се касае за видеокамери. Такива матрици сигурно китайците ги бичат на конвейра и ги продават по 1 стотинка парчето. Истинските матрици са CCD. Освен това тези 6 mm също са подигравка с електрониката. Съвременните матрици са много по-големи, за да има и по-добро качество.

Има и още - всеки един параметър на тази камера е от скапан по скапан. То си личи и по цената. Като цяло ще имаш:
1. Размазано и нефокусирано изображение (заради малкия брой TV линии)
2. Лош баланс на бялото и лоши недействителни цветове (заради CMOS-а)
3. Лошо или никакво виждане нощем. Това 0.8 лукса е подигравка. EFFIO чипове ползват истински CCD матрици с 0.001 лукс, което означава виждане на лунна светлина на 20-30 метра разстояние дори и без допълнителни инфрачервени диоди. При това изображението е перфектно - без никакви звездички или цветни/чернобели шумове (това го прави EFFIO чипа).
4. Лош контраст - или денем изображението ще е много светло, или много тъмно. Предметите на слънчева светлина ще ги виждаш почти бели, а тези на сянка - почти черни. Това е така защото светлинната характеристика на човешкото око е логаритмична и е в състояние едновременно да наблюдава яркости, различаващи се една от друга 100 милиона пъти. Характеристиката на CMOS чипа е линейна, и със зор обхваща едновременно яркости, различаващи се 1000 пъти. За да се премахне този ефект, EFFIO чипа управлява времето за експонация не на цялата матрица едновременно, а пиксел по пиксел, и след това прави допълнителни логаритмични обработки. В резултат на това в кадъра едновременно може да присъствува както слънцето, така и предмети в плътна сянка, като и двете ще се виждат великолепно. Колкото до твоята камера - ами тя ще вижда размазани бели и черни петна, ако слънцето влезе в кадър.

Мога да пиша още много за недостатъците на тази камера, но вместо да си губя времето, май ще е по-добре да ти подаря 40-50 лева и като ги добавиш към 68-те, ще си купиш една истинска камера с EFFIO чип и CCD матрица.

tsc1
01.07.2014, 20:49
Камерата наистина нищо не струва, но може би трябва да формулираме минимално необходимите изисквания към една камера, за да няма заблудени хора при покупки. Получавам всекидневно оферти от китайски фирми, но тъй като имам по-особено мнение за видеонаблюдението като метод за охрана, не се задълбочавам в тях.

Mateev
01.07.2014, 21:04
Искам още веднъж да напиша за тези от вас, които не са прочели задълбочено темата и не са разбрали за какво пиша в нея. Sony EFFIO чипа не е просто поредния, малко по-добър чип от всички останали. Sony EFFIO е най-добрия чип във целия свят, но и това е меко казано. Sony EFFIO чипа е РЕВОЛЮЦИЯ в този клас интегрални схеми. Той превъзхожда конкурентите си не 2 или 3 пъти, а 100 пъти. Неговите качества са на светлинни години по-добри от тези на конкурентите. Все едно да сравнявате състезателен автомобил с каруца, влачена от биволи.

От появата му до момента минаха вече 3 години и въпреки това сериозен конкурент все още не се е появил. Само Sony продължава от време на време да пуска все по-добри и по-добри чипове от серията EFFIO. Вътре в него в реално време работят могъщи свръхбързи програми за анализ и контрол на изображението - такива, с които не би се справил дори и съвременен компютър два i7 процесора с по 8 ядра всеки един от тях. Просто EFFIO чипа това го прави великолепно и в реално време. Имам чувството, че в Sony използват извънземни технологии, изпреварили времето си с 20-30 години. Това е положението към днешна дата в този сегмент на пазара. В света има само Sonny EFFIO и всички останали, които му дишат праха, и са неспособни да го настигнат.

Производителите на DVR-и за да му насмогнат на чипа, им се наложи да измислят нов стандарт на запис, наречен 960H. Иначе старите DVR-и влошаваха качеството на сигнала, подаван от този чип. Честотната им лента не успяваше да побере лентата, генерирана от този чип. Та този чип освен революция в аналоговите камери направи революция и в DVR-те, и освен това вдигна световните стандарти на едно ново, неподозирано ниво.

gorgi
02.07.2014, 07:09
Попитах за тази камера защото има SD карта.Желая само да записвам движение в пчелина .Ще търся от тия камери дето ги препоръча Mateev .Но ще трябва и записващо устройство а то ще иска повече ампери.

gorgi
02.07.2014, 07:24
Тази намерих 2.8mm CCTV Камера 700tvl
1/3 CCD Sony Effio OSD Меню

Mateev
02.07.2014, 08:19
Ето един малък и евтин DVR, записващ само 1 канал на SD карта:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25321__SD_DVR_High_Resolution_Digital_Video_Reco rder_for_FPV.html
Истински е, качествено записва, миниатюрен е (половин цигарена кутия) и всичко друго си му е наред но.......... но една SD карта от най-големите побира не повече от 7-8 часа запис.

Разгледайте целия раздел - в него има малки камерки с много добри параметри, които могат да записват на вътрешна SD карта:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__472__172__FPV_Telemetry-Video_Recorders.html
Част от тях съм ги тествал и има много добри попадения, но............ но пак проблема е тези 7-8 часа запис, при това за да станат толкова много часовете, трябва да се купи SD карта, по-скъпа от самата камера.

Другия начин да се сдобиеш с камера, записваща на SD карта, е да си купиш камера за лека кола:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=car+dvr&LH_BIN=1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1311.R7.TR12.TRC2.A0.H1.XHD +car+dvr&_nkw=hd+car+dvr+camera&_sacat=0
Сред тях също има много добри попадения, но......... пак малки часове запис и.........

...... и още два проблема на всичките тези малки и евтини камерки:
1. Нямат кожух, който да ги защитава от атмосферни условия
2. Нищо не виждат през нощта.

Mateev
02.07.2014, 09:14
По света сигурно се предлагат един милион различни модела камери и или други устройства за видеонаблюдение, и част от тях наистина изглеждат съблазнително евтини, но за да се сглоби една истинска система за видеонаблюдение на пчелин, тя трябва да притежава ЕДНОВРЕМЕННО определен комплект от качества (параметри). Едно от тези качества да липсва и всичко останало отива по дяволите. Ето как изглежда списъка с необходимите качества така, както го виждам аз:

1. Камерите трябва да са сложени в професионално направени херметични кожуси, издържащи на дъжд, сняг, град, лед, дълбок студ, големи горещини, UV радиация и т.н.
2. Камерите трябва да виждат добре нощем дори и без инфрачервени светодиоди. Това означава чувствителност от 0.001 lux. Не се подвеждайте от камери с лоша CMOS или CCD матрица и сложени около нея светодиоди. Това е за заблуда на противника. На един слепец колкото и прожектори да му давате, той пак си остава слепец.
3. Камерите трябва да имат колкото се може по-голяма разрешаваща способност, за да може да различавате колкото се може по-дребни детайли в изображението. Цифровите камери имат много пиксели, но те не виждат нищо през нощта. Има цифрови, които виждат, но те пък струват по няколко хиляди долара. И именно тука се намесват камерите с EFFIO чип и със Super HAD CCD матрица. Това са аналогови камери с параметри, максимално приближаващи се до цифровите, и в същото време виждат прекрасно нощем.
4. Записването на видеоинформацията трябва да е на твърд диск с размер поне 1TB за 4 камери. Това е така защото потока от информация е огромен и въпреки всичките компресии една SD карта поема максимум 1 денонощие, а ние се нуждаем от поне 1 месец.
5. Трябва да имаме дистанционен достъп до системата за видеонаблюдение, за да можем да гледаме както в реално време, така и исторически записи.
6. Трябва системата за видеонаблюдение да е интегрирана с охранителната система. При задействие на охранителната система всички камери задължително се включват на запис, дори и пред тях да няма движение.
7. Всичките тези системи трябва да могат да се захранват с 12 или 24V напрежение, за да могат да работят с акумулатор. Също така трябва да консумират колкото се може по-малко енергия, за да държи акумулатора по-дълго.

Та това за ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ. Трябва да ги има всичките. Компромис не може да се направи с нито едно от тях, защото ако се направи, то тогава това вече няма да е система за видеонаблюдение на пчелин, а нещо съвсем друго (напр. детска играчка за порастнали мъже).

galin_f
02.07.2014, 15:47
Много се изговори конкретно за тези камери и повечето трябва да са поразбрали. Но нищо не се показва а всеки иска да опита “на вкус“ преди да си купи нещо.
Мога до някъде да съдействам в това отношение, явно на никои не му се показва.
Снимката която пускам е от две камери (дневен и нощен запис), конфигурация IR камера LIA90ESHE с DVR HIKVISION DS-7200 SERIES.
Изображението е с понижено качество защото не е пряко от ДВР-а а е минало през нета, което повече ни вълнува.
На тези камери им помага изкуственото нощно осветление на двора. Имам и такава която гледа към празен двор пет декара без осветление и при новолуние ще покажа и тя как вижда.

http://s5.postimg.org/oekl55cc7/kameri.jpg (http://postimg.org/image/71aaqah0z/full/)

Saras
08.07.2014, 02:02
И аз да кача една снимка взета от камерата посредством телефона.Тоест мога да наблюдавам камерите на обекта в реално време.Снимката е правена с ниска резолюция 352x258 за да не генерира голям трафик,при липсата на каквато и да е помощна светлина.Но като цяло няма ли достатъчно светлина забравете за разпознаване на човек, освен ако крадеца не е ваш познат, защото за детайлната картина е необходима светлина.Камерата е със cmos сензор и ако си спомням правилно е 1.3 мегапиксела 0,01 lux със сензор на производителя Аптина.Когато мога ще ви кача на Омнивижън и Сони, стига да си направя разходка до полето или гората, за да няма допълнителна светлина от градските условия.

lqllqlq
04.09.2014, 15:31
[FONT=arial]Здравейте,
Като нов член на форума ще се опитам да не влизам в пряк конфликт със старите потребители, но макар с малко опит, а дори почти никакъв в пчеларството, то по отношението на видеонаблюдението смея да твърдя, че имам познания. Темата е 14 страници и трудно бих покрил всичко, но ще се постарая да дам информация за повечето от повдигнатите въпроси.
При цялото ми уважение към Матеев, без да подминавам или омаловажавам думите му, които може би съдържат най-конкретна информация по темата, то не мога и няма как да не опонирам на така поднесената ода във възхвала на Sony Effio. Факт е, че чипът е добър, но толкова. Чак извънземен, пък дори сравнен по мощност с i7 процесори - определено не.
Ще започна от там, че появата на 960H стандарт не е от нуждата да се отговори на на възможностите на Sony Effio, а е логичната еволюция на технологията. Дори повече - първите камери на пазара поддържащи този стандарт НЕ СА И НЕ БЯХА Sony чип, а CMOS. Важен факт, който се пропуска да се спомене е, че всъщност Sony Effio като технология е просто патент, а не пряка изработка на Sony. Тоест чипът Sony може и се произвежда от всеки имащ и закупил правата за това. CMOS от друга страна пък не е гаражна сглобка, а технология базирана на патент на Philips. Факт е, че Sony с технологията си БЯХА доста напред до преди 2-3 години, но поради по-скъпо и времеемко производство сега са просто по-скъпите CCD чипове.
Нека на кратко се спра и на това що е то 960H стандарт?

[SIZE=3]960H е най-новият стандарт при камерите за видеонаблюдение и ДВР рекодрерите. Този стандарт предлага високо качество на изображението, чрез прилагането и ползването на нов тип сензор. По този начин изображението от камерата е с резолюция 960 пиксела по хоризонтала и 480 пиксела по вертикала. (Източник (http://blog.video-nabliudenie.com/kakvo-e-960h-standart-i-kakvi-sa-predimstvata-na-960h-rezoliucia/))
С думи прости получавате картина 16:9 при технология 960H, което пък значи по-малко "огъване" на хоризонта на картината.
Постоянно получаваме запитвания от пчелари за видеонаблюдение на пчелин. Тук е важно да посочим лесният и трудният(скъп) начин за реализация. Различават се от фактическата обстановка или по-конкретно има или няма ток и интернет на мястото. Ако има е лесно, ако няма пак може лесно, но малко по-скъпо....
1. Лесният: 2-4 камери с 35м инфраред подсветка + ДВР рекордер + 1ТБ хард диск за него + кабели + букси. До тук техниката без кабелите и буксите ще ви струва около 700-740 без ДДС. Ако имате ток и интернет нещата са ясни. Въпросът е ако няма какво се прави?
Най-лесно и евтино е с да се подсигури захранване с тягови акумулатори. За 3 и малко денонощия на система с 4 камери+ двр 2 акумулатора по 100Ah са ок, което значи, че трябват 1-2 за резерва. Просто когато отивате на пчелина подменяте разредените с заредени.
По-скъпото, но пък осигуряващо автономност е с фотоволтаична система. Това е и въпросът, който не намери своят отговор в тези 14 страници на темата. Аз си направих труда да сметна ориентировъчно и ще ви споделя:
2 панела ( si-poly, 250Wp)+ конструкция + контролер на заряд + тягов акумулатор 100Ah. Конфигурацията 1550лв без ДДС.
Важно е да направя и уточнение, което рядко се споменава: сметката с фотоволтайката по-горе е за конфигурация 4 камери + двр, но може да поддържа системата лятото! Зимата за да се подсигури цикъла на заряд на акумулатора означава да има поне 8 панела, което ще добави към цената по-горе още 2400лв без ДДС.

Относно известяването: има много варианти, но най-опростеният е GSM модул. Цена около 150-170 без ДДС в зависимост от доставчика. За да сработи системата е нужно да проверите ДВР-а има или няма алармен изход. Ако има, то това е изхода, на който се свързва модула. Задава се засичане на движение да се отчита като аларма, както и действие - предаване аларма към изход, което задейства гсм модул, а той от своя страна ви прозвънява.
При наличие на интернет можете да ползвате не само mms, но и smpt мейл сървър. Това ще рече, че при аларма=движение пред камера системата ползвайки настройките на smpt мейл сървъра да направи снимка/кадър и да ви я прати на мейл. SMTP поддържа gmail, за другите не мога да кажа, защото не съм търсил.

И понеже се пита за примери:
1. IR 20м 600TVL, 960H
1950

1951

2. IR 20m , 800TVL, 960H
1949

1952

1954

tsc1
04.09.2014, 15:56
Здравейте колега и добре дошли във форума. Ние се занимаваме с охранителни системи за пчелини и често се налага да отговаряме на въпроси, свързани с видеонаблюдението. Решили сме във следващата модификация, която се разработва в момента да интегрираме и възможност за свързване на видеонаблюдение. Ще се радвам да се запознаем и да работим съвместно, всеки по своето направление. Дайте на ЛС някакво координати за контакт. С нашата система можете да се запознаете тук:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1805

Дамян Дамянов
30.10.2014, 23:50
Колега ме беше питал с какво "намествам" Wireless-ите, но така и забравих да му отговоря, че и не помня кой беше. :laughing:

Това използвам за целта. Открива връзките, показва dBm, MAC, Канали и т.н
Много полезен софтуер за тази цел и е класика. Работи в реално време доколкото е възможно, логва, GPS вързан към Google Earth и т.н
И най-важното БЕЗПЛАТЕН Е :laughing:

Vistumbler (http://www.vistumbler.net/) <- ЛИНК (http://www.vistumbler.net/)

Може и след месец, но важното е че се сетих :bigsmile:

Saras
31.10.2014, 11:46
Матеев до голяма степен е прав за Ефио чипа за конкретната ситуация свързана с нощното виждане, камерите до преди година, две бяха най-доброто решение.Вярно, че прекали с възхвалата на тези камери и подходи твърде емоционално, поради което изгубих интерес от диалога.Бъдещите аналогови стандарти, които вече пазара налага са HD-SDI, HD-CVI и най-новият AHD.Тези стандарти предлагат до full hd 2mp (1920x1280) качество на картината.Освен това ползват и новите cmos сензори от клас EXMOR.Лично аз нямам намерение да ползвам аналогови камери без значение технологията, а съм се спрял на IP камерите и интелигентните решения свързани с това.Освен по-добрите от Ефио чиповете от клас Xarina imx222, Ip камерите могат да участват в различни решения, като това да ви изпращат емайл,смс,обаждане на gsm и други интересни решения.Дори е възможно да се вържат безжично сензорите на колегата TSC1 без посредник/модул с една Ip камера ,която при активиране на сензора да сигнализира и представи директна картина от мястото.
Ако имам възможност напролет мога да помогна на не повече от 20 колеги(само за пчелари е валидно).Виждам, че повечето колеги нямат възможност за скъпите решения, които се предлагат.Затова съм склонен да проектирам иконимична, с много ниска консумация на електроенергия видео система срещу бартер за отводки например.Предимство имат колегите от областите Стара Загора и Сливен, защото са ми най-удобни като разтояние.

vasill83
31.10.2014, 16:04
Първо трябва да разберем дали струва 1000 лева.
Видео наблюдението е втора защитна линия. Не може да бъде основна охрана. Твоята система или друга подобна си остава необходима.
Фалшиви повиквания има винаги мисля, че по този въпрос спор няма. Всяка аларма може да се неутрализира и по този въпрос спор няма. Така, че да можеш да погледнеш си е голяма екстра, но въпреки това определено 1000 лева няма да дам.
Сарас дай да видим как ще стане по същество номера да мога да гледам когато си поискам без да навъртам огромен трафик , защото мобилните нетове са ограничени по скорост след определен трафик? После ще помислим за захранване. Записващо устройство принципно не е необходимо. Има възможност да се пуска захранване на камерите когато си поиска човек през GSM дайлера който така или иначе ще го има, само камерата евентуално трябва да е настроена така, че при подаване на захранване всичко да се случва без допълнителна намеса.

Здравейте виждам че имате проблем с преноса на данни и по точно с интернет трафика .Преди време и аз го имах същия проблем но ме светнаха.Сега пренасям интернет на голямо разтояние без проблем от вкъщи до обекта ми които се намира на 18 км доказано е че може да се пренася по този начин интернер дори до растояние на 40 а дори и на 50 километра ,ако пчелина ви е в този диапазон и месноста не е много пресечена с дирекна видимост може да го направите с антени ,малко се ускапява но определено си заслужава аз пробвах с мобилен нищо нестава сега спокоино си гледам апи камера .

Niki1313
18.03.2015, 21:27
Здравейте виждам че имате проблем с преноса на данни и по точно с интернет трафика .Преди време и аз го имах същия проблем но ме светнаха.Сега пренасям интернет на голямо разтояние без проблем от вкъщи до обекта ми които се намира на 18 км доказано е че може да се пренася по този начин интернер дори до растояние на 40 а дори и на 50 километра ,ако пчелина ви е в този диапазон и месноста не е много пресечена с дирекна видимост може да го направите с антени ,малко се ускапява но определено си заслужава аз пробвах с мобилен нищо нестава сега спокоино си гледам апи камера .


Малко позабравена във времето, но навярно винаги актуална тема в Българското мило, родно пчеларство - как да си охраняваме пчелините от вандали

Би ли споделил как се прехвърля сигнала с антена на по-голямо разстояние и какво захранване ще е необходимо.

Последно време се насочвам към варианти с ловни камери и съм си харесал този вид http://www.ebay.com/itm/12MP-Ltl-6310MG-Infrared-Trail-HD-MMS-Wireless-Scouting-Camera-Game-Hunting-DVR-/281596079053?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item41906f2bcd, но си мисля, че с IP камери би било по-добре.

Mateev
18.03.2015, 21:55
Още преди 10 години прехвърляхме сигнал на голямо разстояние -20-30 км. при пряка видимост. Използвахме Cisco бриджове на 2.4 GHz и 24 dB антени. Мощноста на устройствата беше малка - само 50 mW. В днешно време има много по-добри. Просто си купувате 2 броя LongRange WiFi устройства с функция Brigge и вместо стандартните малки антенки включвате 2 големи 24 dB антени. Лъчът на тези антени е много тесен - доколкото си спомням само 5-6 градуса. За да "уцелите" отсрещното устройство се нуждаете от мощен бинокъл.

За да увеличите мощността (и разстоянието) можете да си купите и мощни усилватели на 2.4 GHz:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=wifi+amplifier+2w&_frs=1

На линка съм дал 2W устройство, но се продават и по 4-5 или дори 10W, само че цената е доста по-солена:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_nkw=wifi+amplifier+8w&_frs=1

Ето и антените, които ползвахме едно време:
http://www.ebay.com/itm/SchifferTec-WLAN-Wifi-Grid-Parabol-Richtantenne-24-dBi-/250803272478?pt=DE_Computing_Richtantennen&hash=item3a650a3b1e

Ако се ползва мощен усилвател и добра остро насочена антена (с много децибели), то тогава на майтап могат да се постигнат и 100 км. Както вече казах, единствено важна е ПРЯКАТА ВИДИМОСТ. Тя е задължителна, защото на такива честоти радиовълните не могат да заобикалят баирите. И още нещо - колкото е по-голямо разстоянието, толкова по-високо над земята трябва да е разположена антената. Това пък е заради един друг ефект, който няма смисъл да го описвам. Просто ми повярвайте - нужни са кули с височина 10-20 метра или покрив на висока сграда.

krasi_trendafilov
18.03.2015, 22:01
Колко струва цялото удоволствие и трябва ли да има ток на пчелина.

Mateev
18.03.2015, 22:07
Ами няколко стотин лева за изграждане на 1 канал. Това само за хардуера, но като добавим и високите стълбове, на които трябва да се сложат антените, както и соларните панели, акумулаторите и всичко останало, не съм сигурен дали ще можете да се справите с по-малко от 2000 лева.

Всичко зависи от даденостите на терена и от разстоянието. При 5-10 километра ще се справите и с 200-300 лева. С нарастването на километрите нарастват изискванията (и от там цената).

evgeni.filimonov
18.03.2015, 22:23
Не зная за какви сложнотии говорите, но наскоро познат ни донесе в офиса една камера в която се монтира GSM карта и при всяко движение в обхвата на камерата, която има и нощно снимане, изпраща снимка на е-маил или SMS на телефона. Камерата струва около 400 лв и на батерии издържа 3 месеца.

tsc1
18.03.2015, 23:07
....
Ако се ползва мощен усилвател и добра остро насочена антена (с много децибели), то тогава на майтап могат да се постигнат и 100 км. Както вече казах, единствено важна е ПРЯКАТА ВИДИМОСТ. Тя е задължителна, защото на такива честоти радиовълните не могат да заобикалят баирите. И още нещо - колкото е по-голямо разстоянието, толкова по-високо над земята трябва да е разположена антената. Това пък е заради един друг ефект, който няма смисъл да го описвам. Просто ми повярвайте - нужни са кули с височина 10-20 метра или покрив на висока сграда.
Това е вярно като правило, но има и изключения! Едно от тях е, когато няма пряка видимост, но има остри скали или върхове по трасето, които отразяват лъча и практически работят като ретранслатори. Имах щастието да да работя по един проект за осигуряване на Интернет на връх Мусала - до БЕО "Мусала" - станция на ИЯИЯЕ. Началото го поставихне през 2001г с по един GSM модем и скорост 9,6Kb на CSD. Сесия се правеше веднъж в денонощието и се сваляше цялата натрупана за деня информация от уредите в Атомния център на БАН.
Но както се казва - апетита идва с яденето. След няколко години от БАН решиха, че им трябва широк канал и поискаха да направим връзка 1Mb до там. Беше истинско предизвикателство, защото симулацията върху цифрова карта показа, че лъча от Мусала попада на около 15км зад София. И именно с остронасочени сателитни чинии и мощни усилватели долу и горе и ползване на отразени сигнали успяхме! Връзката работи и до сега! А разстоянието надхвърля 60км!

Дамян Дамянов
18.03.2015, 23:28
Това е вярно като правило, но има и изключения! Едно от тях е, когато няма пряка видимост, но има остри скали или върхове по трасето, които отразяват лъча и практически работят като ретранслатори. Имах щастието да да работя по един проект за осигуряване на Интернет на връх Мусала - до БЕО "Мусала" - станция на ИЯИЯЕ. Началото го поставихне през 2001г с по един GSM модем и скорост 9,6Kb на CSD. Сесия се правеше веднъж в денонощието и се сваляше цялата натрупана за деня информация от уредите в Атомния център на БАН.
Но както се казва - апетита идва с яденето. След няколко години от БАН решиха, че им трябва широк канал и поискаха да направим връзка 1Mb до там. Беше истинско предизвикателство, защото симулацията върху цифрова карта показа, че лъча от Мусала попада на около 15км зад София. И именно с остронасочени сателитни чинии и мощни усилватели долу и горе и ползване на отразени сигнали успяхме! Връзката работи и до сега! А разстоянието надхвърля 60км!

Ако можеш да дадеш насоки как става номера с отразяването на сигнала ще ми бъде от голяма помощ.

tsc1
18.03.2015, 23:45
Ако можеш да дадеш насоки как става номера с отразяването на сигнала ще ми бъде от голяма помощ.
Ами насоки..... то си е магия! Има го описано в учебниците по разпространение на електромагнитните вълни, но е игра на лотария. Спомените ме върнаха към снимки от ония времена как насочихме чинията
.37633766
Снимките са от лятото на 2003г

Дамян Дамянов
19.03.2015, 00:01
Не се майтапя имам антена към d160-170см и само това чака.
Едната точка е на блока ми, а другата е над града. Няма пряка видимост и остава варианта само с използването на трета точка.

От точка А до междинната е 8км и от междинната до точка Б е 8км. Точка Б е втората най-висока над града, само ТВ кулата е малко по-висока.
Мога и градусите да измеря, но това сигурно няма да има значение. И от двете точки хващам интернет от междинната и дори на 10км след нея(домашни рутери).
Точка А е на височина ~140м
Междинната е на височина 70-159м
Точна Б е на височина 270-290м

http://s2.postimg.org/4jckcuzat/map.jpg (http://postimg.org/image/4jckcuzat/)

tsc1
19.03.2015, 08:40
Ами действай, само това е решението. Имаш ли захранване на междинната точка? Ти поне няма да имаш проблемите с насочването, които решавахме ние.

Дамян Дамянов
19.03.2015, 10:14
Ами действай, само това е решението. Имаш ли захранване на междинната точка? Ти поне няма да имаш проблемите с насочването, които решавахме ние.
На междинната няма ток, а там е проблема. За панели и дума не може да става.
Ако мога да отразя сигнала в междинната точка без големи антени, то ще стане номера.

И всичко това го правя защото интернет доставчика отказва да прекара 200м кабел или да ми даде аз да си го прекарам.

tsc1
19.03.2015, 10:53
На междинната няма ток, а там е проблема. За панели и дума не може да става.
Ако мога да отразя сигнала в междинната точка без големи антени, то ще стане номера.

И всичко това го правя защото интернет доставчика отказва да прекара 200м кабел или да ми даде аз да си го прекарам.
Лошо! На отражение не разчитай. Но как може да те спре интернет доставчика да си прекараш кабел не разбирам? Подземно трасе ли има?

Дамян Дамянов
19.03.2015, 11:04
Лошо! На отражение не разчитай. Но как може да те спре интернет доставчика да си прекараш кабел не разбирам? Подземно трасе ли има?

И аз стигнах до този извод, но си викам, че ти като по-разбиращ знаеш някоя тънкост ;)
Интернет доставчика отказва да вкара кабела в кутията си и иска да прекара на адрес. Не можело само да пусне едно кабелче от най-близкия суич. Бавноразвиващи...:mad:

Ristis
19.03.2015, 11:05
Едно работещо решение за изграждане на свързаност със SIM карта за данни (например някоя от М-тел, Виваксом... няма значение), с динамично IP:
http://www.getwirelessllc.com/products/option/globesurfer-iii - важното е, че има слот за СИМ карта + куплунг за външна атнена (т.нар. "флашки" със сим карта също имат такъв куплунг, но е малък и нестабилен).
Трябват още и два рутера с изграден VPN между тях. Например TP-LINK W604. Единият от рутерите (този на пчелина) се свързва към горното устройство, от което получава интернет, а също и към камерите, пц... каквото искате. Вторият рутер ("градския") трябва да е със статично IP.
Не е много евтино, трябват и 220V, но по този начин можете да се сдобиете с интернет свързаност и отдалечен достъп до всяка точка на България, дори със слабо 3G покритие. Ако покритието е много слабо, ще се наложи да инвестирате и в скъпа антена.
http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=GlobeSurfer+III&_from=R40&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XGlobeSurf er+III+antenna.TRS0&_nkw=GlobeSurfer+III+antenna&ghostText=&_sacat=0

tsc1
19.03.2015, 11:15
И аз стигнах до този извод, но си викам, че ти като по-разбиращ знаеш някоя тънкост ;)
Интернет доставчика отказва да вкара кабела в кутията си и иска да прекара на адрес. Не можело само да пусне едно кабелче от най-близкия суич. Бавноразвиващи...:mad:
Е вярно тоя е бавноразвиващ се! Предложи му да му предплатиш таксата за 1 година и ще клекне. Имаш ли на пчелина 3G покритие на някой от операторите?

Дамян Дамянов
19.03.2015, 12:16
Е вярно тоя е бавноразвиващ се! Предложи му да му предплатиш таксата за 1 година и ще клекне. Имаш ли на пчелина 3G покритие на някой от операторите?

Предложих 200 лева инсталационна такса и ми отказаха. Не било възможно трасето. То като наемаш олигофрени за служители и им плащаш 400-500лева...няма как да е възможно.
Предложих да си прекарам сам 200м кабел. Имам сигурно 10 суича и една кутия(305м) FTP кабел - отказаха.
Предложих да сложа рутер с антена на един стълб, а от тях исках само ток - отказаха, трябвало на адрес, не можело то така.
Предложих да свържат 5-10 съседа - отказаха без аргументи. Чаках ги 2-3 часа да дойдат на обекта и накрая ми се обадиха, че нямало да стане.

Mateev
19.03.2015, 13:24
Имайте предвид, че такъв тип системи за ретранслиране на WiFi сигнал съвсем не са безпроблемни. Няколко години подред фирмената ни свързаност на територията на Габрово беше само с такива устройства. Ползвахме кулите по баирите около Габрово и въпреки това имахме големи проблеми да държим мрежата работоспособна. Накратко с какви проблеми ни е беляла косата:

1. Големи смущения, предизвикани от други подобни устройства на хора в града. Това водеше до ниски честотни ленти и до периодично сриване на трафика. Опитахме се да се договорим за каналите и посоката на векторите на лъчите с другите фирми, които ползваха същите системи, но не се получи. Например един единствен интернет доставчик бодна в града кръгови антени с мощни усилватели, и запуши голяма част от каналите. Това беше и причината да се откажем от всичко това в първия момент, в който се появи по-добра алтернатива.

2. Проходимоста на радиовълните силно зависи от метеорологичното време. Например при силни валежи на дъжд и сняг каналите се влошаваха и дори сриваха. При мъгла пък се получаваше ефекта на свръхпроводимоста, при който започваха да си пречат едно на друго далечни устройства с уж непресичащи се лъчи.

3. Спиранията на тока също бяха голям проблем. След бури, снеговалежи и виелици връзката се губеше за дни наред. Помня че сме газили в двуметров сняг часове наред, за да се изкачим пеша на кулата, и да видим какво става с нашето устройство или антена. Например обледяването на антената тотално срива свичко понякога за седмици наред.

4. Зависване на устройствата - въпреки че бяха надеждни Cisco устройства, не един път се е налагало да газим в снега километри наред само и само да направим рестартиране на двете устройства на дадена кула.

5. Неполадки с коаксиалните кабели - въпреки надеждните куплунгиращи елементи не веднъж се е налагало да ходим и да сменяме коаксиални кабели, защото е проникнала влага под изолацията, тя е променила капацитетите, и отново срив (и отново това се случва при лошо време).

6. Вятъра също ни създаваше проблеми. Клати антената с малко, но понеже е тесен лъч, той се премества с много, и връзката се срива на пресекулки. Друг проблем - клати кабелите и ги протрива. При много силни бури е премествал (изкривявал) антената и отново се е налагало километри наред да газим в дъжд, кал и сняг, за да се доберем до някоя кула.

7. Светкавиците и пренапреженията, предизвикани от тях - ами от време на време някое устройство изгаряше, и пак километри пеша в дъжд, сняг и кал.

8. Вандалите - ами и други хора се катереха по кулите и правеха мизерии - кривяха антените или ги крадяха, режеха кабела, слагаха друга антена, която ни смущаваше и т.н.

9. Настройката на посоката на лъча - часове наред игра с насочването на антената и местене милиметър по милиметър насам-натам. И при всяко едно ходене до кулата за отстраняване на някой проблем тази настройка се правеше пак и пак и пак.

10. Неизвестни причини - понякога връзката просто се сриваше и стоеше така часове наред, а след това изведнъж се оправяше сама. Предполагам че това бяха някакви смущения - по кулите имаше десетки антени и много предаватели в града облъчваха тези кули с мощни излъчвания на всякакви честоти. Божа работа какви хармоници попадаха и в нашите антени.

Като цяло поддържането на една такава система за радиоканали на големи разстояния си е едно голямо шоу - консумира много време, пари и нерви, а ненадеждната комуникация непрекъснато ти вгорчава живота. Написах всичко това за тези, които си мислят че просто трябва да дадат малко парички и нещата ще запеят - НЯМА ТАКОВА НЕЩО. Истината е, че си слагате ТАРАЛЕЖ В ГАЩИТЕ. За да се отстранят поне част от проблемите се използват СКЪПИ УСТРОЙСТВА, СКЪПИ И НАДЕЖДНИ АНТЕНИ, СКЪП КАБЕЛ, СКЪПИ КУПЛУНЗИ, СКЪПИ И НАДЕЖДНИ СТОЙКИ (КУЛИ) ЗА АНТЕНИТЕ, СКЪПИ ЗАХРАНВАНИЯ, СКЪПИ ЗАЩИТИ, УСТРОЙСТВА ЗА АВТОМАТИЧНО РЕСТАРТИРАНЕ и въобще става една голяма скъпотия и олелия, която въпреки всичко пак ще ви вчерня живота.

Дамян Дамянов
19.03.2015, 20:18
Понякога имам чувството, че живеем в някоя държава от мътния ъгъл на Африка. Маймуни се катерят по стълбовете и за 2 лева ти нанасят щети за няколко стотин. Всякакви изпълнения и седиш и се чешеш умно...това истина ли е или сънуваш...
А защо изобщо е нужен интернет - маймунките замъкват ВСИЧКО което намерят и трябва да пазим ВСИЧКО което имаме. Може и да не им трябва, но за спорта...

Искрен Мутафов
20.03.2015, 07:05
...интернет доставчика отказва да прекара 200м кабел или да ми даде аз да си го прекарам.

При мен, интернет доставчика сам ми предложи да опъне кабелите за негова сметка, ако му платя едногодишната такса(има-няма 200 лева, за да са сигурни, че няма да се откажа след месец-два), и "веднага" го пуска, обаче се оказа, че няма електрически стълбове по които да го пуснат, и сега изчакваме да го прекара в един изкоп паралелно с водата...

tsc1
20.03.2015, 09:01
Тоя, който отказва на Дамян всяко предложение или е пълен идиот или има някакво лично отношение към него. Аз се сещам за друго възможно решение - там , до където стига интернета сигурно има живущи, които го ползват. Дамян да се опита да се споразумее с някой, който има видимост към пчелина, да плаща той нета и с една антена "Калифорния" да прехвърли връзка до пчелина. Соственика на имота ще е на кяр, защото на него нета ще му излиза безплатно.

Дамян Дамянов
20.03.2015, 09:39
Тоя, който отказва на Дамян всяко предложение или е пълен идиот или има някакво лично отношение към него. Аз се сещам за друго възможно решение - там , до където стига интернета сигурно има живущи, които го ползват. Дамян да се опита да се споразумее с някой, който има видимост към пчелина, да плаща той нета и с една антена "Калифорния" да прехвърли връзка до пчелина. Соственика на имота ще е на кяр, защото на него нета ще му излиза безплатно.

Няма лично отношение, дори трябва да са много добре настроени спрямо мен. Просто си наемат технически неграмотни служители и ги "обучават в движение", че да им плащат по-малко.
През седмица им се обаждах по телефона да ми отворят всички портове и редовно да се намират на работа ги затварят.
Има начини да се направи, но без антени няма да стане. Варианта остава да търся някой познат и да закача антена на къщата му, но трябва да имам видимост към нея.
Съседа ми е на ADSL, но знаеш какви са проблемите там. Бях си направил програмка да рестартира модема автоматично от разстояние с telnet скрипт. :bigsmile: Накрая като последен вариант остава това, но изобщо не ми се занимава с adsl.

tarty
20.03.2015, 12:39
Дамяне,нали знаеш,че щом някой не те взема на сериозно намираш прекия му началник и ако той не свърши работа вървиш нагоре по стълбицата докато стигнеш до собственика.

Дамян Дамянов
20.03.2015, 14:39
Дамяне,нали знаеш,че щом някой не те взема на сериозно намираш прекия му началник и ако той не свърши работа вървиш нагоре по стълбицата докато стигнеш до собственика.

Принципно...да така е, но в този случай нищо няма да помогне. В повечето фирма е така - началника не знае какво правят подчинените му и цари тотална анархия.
Аз ще си реша все някак проблема, но явно ще е по трудния начин.

cecos
06.04.2015, 11:58
395939573958Предлагам ви изцяло нова система за охрана на пчелини ,вили и др .0876542754

tsvetanko1973
06.04.2015, 12:28
Предлагам ви изцяло нова система за охрана на пчелини ,вили и др .0876542754
Това в крайна сметка, като за човек далеч от специализирани технически термини, колко ще излезе за парцел 1,5дка /разстояния например 50*30/?

cecos
06.04.2015, 12:58
има ценова листа ...периметъра е до 100 метра така че покрива изцяло вашето пространство описана е цялата система като цена + труда и ддс :) ..можете да си калкулирате сам ,благодаря за вниманието

tsc1
06.04.2015, 13:48
@cecos (http://pchelari.com/forum/member.php?u=5909) ,
Пропуснал си да обясниш едно важно обстоятелство - за да работи системата на местото трябва да има 3G покритие на някой от операторите! С Любо я умувахме още преди две години в Плевен и по наша идея тя има една добавка - чрез говорящата сирена може да се осъществи двустранен аудио обмен. Стои ми на бюрото вече една година и си чака да и дойде момента - когато операторите разширят 3G покритието си, за да има смисъл от нея. Иначе имаме цялостно решение за интегрирането и в BeeG 13.

tsvetanko1973
06.04.2015, 15:01
[QUOTE=cecos;60279]има ценова листа ...периметъра е до 100 метра така че покрива изцяло вашето пространство описана е цялата система като цена + труда и ддс :) ..можете да си калкулирате сам ,благодаря за вниманието[/QU
Благодаря за изчерпателния отговор, разбрах това, което ме интересува.

cecos
06.04.2015, 15:35
условието за 3G покритието го има описано в брошурата :)

Дамян Дамянов
03.12.2015, 19:29
Колеги, каква скорост достигате на пчелините през мобилния интернет?

5465

Дамян Дамянов
10.12.2015, 16:10
Кажете си мнението.

http://s3.postimg.org/49n8eb1tr/IMG_20151210_160717.jpg (http://postimg.org/image/49n8eb1tr/)

rosty_sz
10.12.2015, 18:02
Не знам каква ти е точно идеята, но ми се струва не много добре да имаш видео, което да прави просто запис и той да е на пчелина.
Според мен ти трябва видео което можеш да достъпиш по всяко време през нета и което ако хване движение да се свързва с теб. Паралелно с това да прави запис на буфер някъде в нета. Като записа е само ако изрично го пожелаеш или само на детекция на евентуално нарушение или движение край пчелина. Дай цялата идея и да разсъждаваме. Може и на лични.

Mateev
10.12.2015, 22:11
Няма как видеото да се качва в нета. Та това са колосални по обем трафици на данни, които няма как да минат през GPRS-а на мобилните оператори.

3G-то, което масово го има, пропуска максимум около 1 Mbit в секунда, и то не винаги. Ако приемем, че запълваш канала непрекъснато, за 1 месец ще навъртиш 2600 GB трафик. Имаш ли си на представа какви пари ще струва това? А в замяна ще получиш един единствен видеоканал с някакво сносно качество.

С 4G като на Дамян ще стане да прокараш няколко видеоканала, но трябва да си милионер, за да си плащаш трафиците. По-евтино ще ти излезе да си изкопаеш подземен оптичен канал до пчелина.

По въпроса с необходимото дисково пространство - един 16 канален DVR при денонощен запис на сравнително качествено изображение напълва 4 броя 2-терабайтови дискове за 1 месец. И това ако се лимитира на 4-5 кадъра в секунда. Ако е на 25 кадъра, ще ти трябва суперкомпютър от типа на тези, които ползва Google.

Mateev
10.12.2015, 22:20
Та според мене видеонаблюдение на пчелина, ако трябва да се направи както си му е реда (с изпращане на изображението в нета), е свръхскъпо удоволствие. А ако изображението се записва локално - това пък си е пълна безсмислица, защото крадеца ще открадне и DVR-a.

Ако с цел икономия на трафик силно намалиш броя на кадрите или размера на изображението, тогава пак става пълна безсмислица, защото на малкото на брой пиксели няма да разпознаеш нищо. Тоест пак безсмислица.

И последно - една камера е недостатъчна да охранява цял пчелин. Това е така, защото крадеца ще я види (тя е голяма) и ще започне да краде извън нейното поле на видимост (зад нея или встрани от нея). Ако пък сложиш много камери, системата и опроводяването ще станат много скъпи.

Откъдето и да го погледнеш, все си е мисия невъзможна или мисия свръхскъпа. За охрана на банка си струва да се направи, но за охрана на пчелин, в който кошерите струват по-малко от оборудването за видеонаблюдение - това пък е ..... не знам какво да кажа ......

rosty_sz
10.12.2015, 22:21
Не виждам никакъв смисъл да се качва 24 часа видео в нета. Трябва само когато има детекция на движение. Като има и сигнал (позвъняване, мейл, смс) при детекция ще можеш да гледаш веднага записа и да триеш ако не ти е важен, а ако е важен можеш да си го дръпнеш на устройството.

Mateev
10.12.2015, 22:22
Не виждам никакъв смисъл да се качва 24 часа видео в нета. Трябва само когато има детекция на движение. Като има и сигнал (позвъняване, мейл, смс) при детекция ще можеш да гледаш веднага записа и да триеш ако не ти е важен, а ако е важен можеш да си го дръпнеш на устройството.

А кой ще прави тази детекция на движение?

solaris60
10.12.2015, 22:28
Не може ли с такива камери които използват за записване на животните в научнопопулярните филми? Няма да я забележи, а тя ще го щракне. Открадне, открадне. След това ще го върне като му видят мутрата(лицето) на екрана. То пък сигурно ще проблясва светкавица в тъмното и ще издава местонахождението на камерата?

rosty_sz
10.12.2015, 22:31
А кой ще прави тази детекция на движение?
Е не очаквах точно от теб такъв въпрос.
Камерите си имат тази функция от много време. Подържат този режим и дори са направени да харчат и малко енергия когато следят, а не снимат.

rosty_sz
10.12.2015, 22:34
Не може ли с такива камери които използват за записване на животните в научнопопулярните филми? Няма да я забележи, а тя ще го щракне. Открадне, открадне. След това ще го върне като му видят мутрата(лицето) на екрана. То пък сигурно ще проблясва светкавица в тъмното и ще издава местонахождението на камерата?
Скоро разглеждах и тези камери. И там нещата се развиват с бясна скорост. Вече пращат през нета снимки и видео. Пускат смс-си. Имат страхотни батерии. Въобще много са напред. Цените на хубавите са 300-350лв

tsc1
10.12.2015, 22:34
Не може ли с такива камери които използват за записване на животните в научнопопулярните филми? Няма да я забележи, а тя ще го щракне. Открадне, открадне. След това ще го върне като му видят мутрата(лицето) на екрана. То пък сигурно ще проблясва светкавица в тъмното и ще издава местонахождението на камерата?
И колко камери ще ти трябват, за да покриеш целия пчелин? И каква е гаранцията, че някоя камера ще му снима лицето, а не обратната страна на медала?

rosty_sz
10.12.2015, 22:46
Влизаме отново в безсмислен спор. Сега пак ще почнем старата песен на нов глас че не може само с камери трябва и друга система и т.н. В крайна сметка всеки пчелин си е специфичен някъде може и с един датчик някъде и десет не стигат, някъде може и само с камера някъде е супер невъзможно. Важното е да следим как се развива техниката и ако излезе нещо което да ни е от полза да го ползваме.
Ето ви една ловна камера която хванах съвсем случайно. Малко е скъпа ама същите ги има и по 300 лева.
http://www.spy-secrets.com/bg/nachalo/lovni-kam%D0%B5ri/lovna-kam%D0%B5ra-12-mp-s-mms-940nm-n%D0%B5vidima-za-chov%D0%B5shkit%D0%B5-ochi-lk006spysec.html

Mateev
10.12.2015, 22:54
Е не очаквах точно от теб такъв въпрос.
Камерите си имат тази функция от много време. Подържат този режим и дори са направени да харчат и малко енергия когато следят, а не снимат.

Въпросът ми беше уловка и ти се хвана на нея. Това автоматично означава, че нямаш никакъв опит по въпроса, и само теоретизираш.

Да, DVR-ите имат такава функция, но тя в 99.9% от случаите е абсолютно безполезна. Винаги в изображението има нещо, което мърда, и това подлъгва камерата. Например дървета, листа, движение на коли, осветяване с фарове, светкавици, светулки, и дори пчели - ха-ха. Дори и всичко това да го няма, задължително се появяват паяци, които пълзят по обектива, или паяджини, които се поклащат пред обектива. ВИНАГИ НЕЩО МЪРДА, в резултат на което използването на тази функция за охрана е НЕВЪЗМОЖНО.

Единствения начин за някакво малко по-надеждно детектиране са PIR датчиците. Те обаче имат малък обсег на надежно задействане, и ако искаш да покриеш целия пчелин, няма да ти стигне един кашон от тях. Но трябва да знаеш, че дори и PIR датчиците понякога имат ГРЕШНИ ЗАДЕЙСТВИЯ. Може да ги задейства например минаването извън оградата на мечка, лека кола или друг голям топъл обект. Понякога ги задействат и светкавиците.

Иначе да - ако сложиш камери с DVR-и, и старт/стоп на записа да се управлява от PIR датчици, ще получиш една малко по-сносна система, която ще те буди с фалшиви задействия само веднъж на 3-4 дена. Това обаче предполагам не те устройва. Подобно е и положението с другите датчици. Много малко са датчиците, които да работят абсолютно надеждно и безотказно. Става въпрос за такива, монтирани вън на природни условия.

solaris60
10.12.2015, 22:56
Влизаме отново в безсмислен спор. Сега пак ще почнем старата песен на нов глас че не може само с камери трябва и друга система и т.н. В крайна сметка всеки пчелин си е специфичен някъде може и с един датчик някъде и десет не стигат, някъде може и само с камера някъде е супер невъзможно. Важното е да следим как се развива техниката и ако излезе нещо което да ни е от полза да го ползваме.
Ето ви една ловна камера която хванах съвсем случайно. Малко е скъпа ама същите ги има и по 300 лева.
http://www.spy-secrets.com/bg/nachalo/lovni-kam%D0%B5ri/lovna-kam%D0%B5ra-12-mp-s-mms-940nm-n%D0%B5vidima-za-chov%D0%B5shkit%D0%B5-ochi-lk006spysec.html

Супер. Заслужава си.

Mateev
10.12.2015, 22:57
.....Ето ви една ловна камера която хванах съвсем случайно. Малко е скъпа ама същите ги има и по 300 лева.
http://www.spy-secrets.com/bg/nachalo/lovni-kam%D0%B5ri/lovna-kam%D0%B5ra-12-mp-s-mms-940nm-n%D0%B5vidima-za-chov%D0%B5shkit%D0%B5-ochi-lk006spysec.html

Пак теоретизираш, защото не си пробвал. Точно по време на предишния спор аз също се запалих и купи 2-3 ловни камери от различни модели, само за да се убедя, че ТЕ СЪЩО НЕ СТАВАТ. Мога да изпиша още 10 постинга защо не стават и с какви проблеми се сблъсках, но както виждам ти искаш да си похарчиш парите за някоя глупост, така че няма да те спирам.

rosty_sz
10.12.2015, 22:58
Ето за 300лв.
http://www.bglov.com/forum/index.php?showtopic=49314

Когато камерата е скрита и когато ти праща известяване при прихващане на движение и е поставена на подходящо място (ако има такова) може да свърши много работа.

За охрана на пчелина най-доброто което съм виждал от всякаква гледна точка е продукта на нашия съфорумнец. Има само един недостатък и той е много сериозната цена на датчика. ТЕЗИ ДАТЧИЦИ СА БЕЗБОЖНО СКЪПИ ОСОБЕНО АКО ТРЯБВА ДА КУПИШ НЯКОЛКО СТОТИН. Да говорим за охрана без да има датчик във всеки кошер за мен е несериозно. Това е като да си изключа едната страна на периметровата охрана и да разчитам че няма да ме атакуват през нея.

rosty_sz
10.12.2015, 23:03
Нямам никакво намерение да си купувам подобна камера защото не ми трябва. Ако искаш споделяй какви са ти наблюденията. Колкото до детекцията на движение си мнооооооооооого далеч от истината. А тая система с пир датчици и дивиар е мега майтап.

Освен това нямам никакво намерение да си играя на уловки, "котка и мишка" с теб. От известно време не ти се обаждам, но ако ти липсват споровете с мен просто си кажи;)

Mateev
10.12.2015, 23:09
Влизаме отново в безсмислен спор. Сега пак ще почнем старата песен на нов глас че не може само с камери трябва и друга система и т.н. В крайна сметка всеки пчелин си е специфичен някъде може и с един датчик някъде и десет не стигат, някъде може и само с камера някъде е супер невъзможно. Важното е да следим как се развива техниката и ако излезе нещо което да ни е от полза да го ползваме.
Ето ви една ловна камера която хванах съвсем случайно. Малко е скъпа ама същите ги има и по 300 лева.
http://www.spy-secrets.com/bg/nachalo/lovni-kam%D0%B5ri/lovna-kam%D0%B5ra-12-mp-s-mms-940nm-n%D0%B5vidima-za-chov%D0%B5shkit%D0%B5-ochi-lk006spysec.html

Точно тази най-скъпата камера я купих, само за да разбера, че дори и тя е ПЪЛЕН БОКЛУК. Захранва се с 8 алкални батерии, които трябва да ги сменяш доста често. За една година ще дадеш пари за батерии повече, отколкото струва камерата. Настройкат6а на ММС-а е пълна мъка - 3 дена и три нощи експериментирахме, докато най-накрая го пуснахме, и 10 минуто след това се отказахме от тази тъпотия. Изпращаните по ММС снимки са дребни и некачествни (640ь480). Изпращат се с голямо закъснение. ДОкато се активира конектването на камерата към GSM клетката, и той обекта вече не е пред обектива. Тоест камерата се активира от движещ се обект, но изпраща празна снимка, защото са и необходими 7-8 секунди за активиране. Нощем зоната на видимост е не повече от 3-4 метра. Ако обекта е на 10 метра, не се вижда нищо. Буквално крадеца трябва да дойде пред камерата и да размаха ръце пред нея, за да стане активация нощно време. Ако искаш да покриеш целия пчелин, ще ти трябват 100 такива камери.

Камерата НЯМА ДИСТАНЦИОННО УПРАВЛЕНИЕ посредством GPRS Или SMS. Тоест най-голямата ти мечта да се логнеш когато си поискаш и да погледнеш какво се случва на пчелина - ами запази си я тази мечта за по-далечно бъдеще. Говорим за най-скъпите и най-хубавите камери. По-етините са още по-големи буклуци.

rosty_sz
10.12.2015, 23:15
Втората която пуснах има СМС контрол.
Няма спор че има и боклуци и всички знаем че високата цена не е гаранция за качество.
Затова е форума да споделяме и си помагаме, а не да се лаем като кучета. Такава обстановка не ми е приятна и се старая да не влизам в такъв режим.

Mateev
10.12.2015, 23:16
...... Колкото до детекцията на движение си мнооооооооооого далеч от истината.

Тука вече много се изхвърли. У дома и по заводите си имам монтирани над 300 камери. И мога да погледна всяка една от тях с едно чукване на мишката. На тема ПРОБЛЕМИ С КАМЕРИ И ВИДЕОНАБЛЮДЕНИЕ мога да напиша роман от 500 листа. Всичко това съм го видял и играл поне 1000 пъти. В началото наистина бях голям оптимист и губех месеци наред всяка една камера да настройвам зоните в изображението, които да се използват за детекция на движение. Внимателно орязвах дървета, осветителни тела, храсти и какво ли не още. И пак имаше фалшиви задействия от светкавици, бликове на слънцето, пълзящи мухи и паяци, клатещи се паяджини нощем (знаеш ли как блястят), минаващи коли и т.н и т.н.

Така че моля те не ми спори за неща, които не ги знаеш и които не си ги пробвал.

Хайде понатрупай малко опит с ловната си камера и тогава сподели какво може и какво - не. Моят опит вече ти го казах - купих 3 модела ловни камери, поиграх си няколко дена, и ги захвърлих като безполезни играчки.

solaris60
10.12.2015, 23:16
Точно тази най-скъпата камера я купих, само за да разбера, че дори и тя е ПЪЛЕН БОКЛУК. Захранва се с 8 алкални батерии, които трябва да ги сменяш доста често. За една година ще дадеш пари за батерии повече, отколкото струва камерата. Настройкат6а на ММС-а е пълна мъка - 3 дена и три нощи експериментирахме, докато най-накрая го пуснахме, и 10 минуто след това се отказахме от тази тъпотия. Изпращаните по ММС снимки са дребни и некачествни (640ь480). Изпращат се с голямо закъснение. ДОкато се активира конектването на камерата към GSM клетката, и той обекта вече не е пред обектива. Тоест камерата се активира от движещ се обект, но изпраща празна снимка, защото са и необходими 7-8 секунди за активиране. Нощем зоната на видимост е не повече от 3-4 метра. Ако обекта е на 10 метра, не се вижда нищо. Буквално крадеца трябва да дойде пред камерата и да размаха ръце пред нея, за да стане активация нощно време. Ако искаш да покриеш целия пчелин, ще ти трябват 100 такива камери.

Камерата НЯМА ДИСТАНЦИОННО УПРАВЛЕНИЕ посредством GPRS Или SMS. Тоест най-голямата ти мечта да се логнеш когато си поискаш и да погледнеш какво се случва на пчелина - ами запази си я тази мечта за по-далечно бъдеще. Говорим за най-скъпите и най-хубавите камери. По-етините са още по-големи буклуци.

Както винаги излезе, че това което така изкусно рекламират пак излиза поредния търгашки номер. Поредната детска играчка.bow;

rosty_sz
10.12.2015, 23:26
Оф пак забравих, че съм прост.
За малко да кача един линк на камера с фул HD детекция безжична с контрол и гледане през нета, но няма да го направя, защото съм прост, а и нямам никакъв опит и ще взема да поведа някой, да си похарчи парите за глупости.
То слънцето във форума е само едно ама не е solaris. Само Матеев знае всичко и може всичко НЕ ГО ЗАБРАВЯЙТЕ. И ако все пак решите да пишете във форума бъдете готови силно да се съобразявате с това.
Приключвам с темата за камерите и ще се обаждам другаде. Тук не ми достига капацитет.

ЗАЕБИ И ОТНОШЕНИЕ

Mateev
10.12.2015, 23:32
Просто такива са възможностите на днешните технологии. Охранителна техника може да се използва за закрити помещения, защото там не е изложена на капризите на природата, и най-големия проблем са паяците и паяджините. На открито обаче не се сещам да има някакви надеждни датчици, които да са имунизирани против фалшиви задействия. Просто няма такива.

Може би само вибрационните датчици, сложени във всеки един кошер, биха могли да свършат някаква полезна работа, но дори и при тях може да има фалшиви задействия. Например при силна буря и хвърчащи предмети, които се удрят в кошера.

Иначе това с камерите на открито въобще не става, дори и при много големи бюджети. Нали това го играя вече 20 години и съм мислил и пробвал 1000 варианта.

Най-доброто решение, което в момента някакси работи, са 2-ма живи човека, стоящи пред 7-8 монитора и наблюдаващи стотина камери, пръснати по цялата периферия на завода (около 1 километър) и по подстъпите към най-важните помещения. И ако видят нещо съмнително, единия излиза на обход, а другия го следи по камерите и си приказва с него по радиостанцията. Ей такава една охрана вече работи, но пак през годините сме имали пробиви в сигурноста. Например веднъж ни разбиваха касата в счетоводството, и охраната въобще не разбра. Крадеца е намерил маршрут между камерите (явно го е планирал), влязъл е в административната сграда, и цялата събота и неделя спокойно е работил.

Дамян Дамянов
10.12.2015, 23:41
Колеги по-спокойно! Няма нужда от нерви, тука сме да обсъждаме и обменяме идеи.

Само за сведение с 4 камери е почти невъзможно да се охраняват 600 м2 - според търговеца, който ми е приятел.
Винаги има точки които не се покриват от камерите и крадците ги използват.
Идеята е да използвам PIR, но да не летя през града в 03:00 заради котката на съседа. Стига ми само да видя какво се случва.
Записа е само за застраховка.

Mateev
10.12.2015, 23:42
Оф пак забравих, че съм прост.
За малко да кача един линк на камера с фул HD детекция безжична с контрол и гледане през нета, но няма да го направя, защото съм прост, а и нямам никакъв опит и ще взема да поведа някой, да си похарчи парите за глупости.
То слънцето във форума е само едно ама не е solaris. Само Матеев знае всичко и може всичко НЕ ГО ЗАБРАВЯЙТЕ. И ако все пак решите да пишете във форума бъдете готови силно да се съобразявате с това.
Приключвам с темата за камерите и ще се обаждам другаде. Тук не ми достига капацитет.

ЗАЕБИ И ОТНОШЕНИЕ

Няма смисъл да го удряш на емоции. Защо поне за момент не си помислиш, че може съм прав. Същото ще ти го каже и Tsc1 - той не веднъж е писал във форума за същите тези проблеми. Помисли си и за друго - на мене силата ми е именно електрониката, а не пчеларството. Нямам и финансови проблеми - мога да си позволя свръхскъпи охранителни системи. Въпреки това аз не съм си направил видеонаблюдения на пчелините. Може би има защо - нали.

Mateev
10.12.2015, 23:49
....... Стига ми само да видя какво се случва....

Това е още един проблем на видеонаблюдението - пикселите на камерите. Те просто са малко на брой и лице на човек може да бъде разпознато само ако ако се намира на 3-4 метра от камерата. При това положение можете ли да ми кажете каква е ползата от камерите? Да видите, че нещо мърда? Каква е ползата от записите - да видите точно в колко часа е станала кражбата?

Точно така - един видеозапис в 99.9% от случаите с нищо не може да помогне да бъде идентифициран крадеца. Не се подвеждайте по вашите очи - те са 120 мегапиксела. Записите обикновенно са 0.3 мегапиксела (640х480) и ако вие можете да разпознаете човек от 20-30 метра, на камера това е възможно само от 3 метра.

roxterox
10.12.2015, 23:57
За мен добър вариант е да се снима подстъпът до пчелина, т.е. да се заснеме номерът на превозното средство с което биха били транспортирани откраднати кошери. Предполага се, че ще бъде спряно на удобно и близко място до пчелина. Задействането на една скрита периметрова охрана и засичане на часът на задействане, придружени със снимки на превозни средства в близък часови диапазон биха дали добър жокер както на полиция така и на собственика на пчелина. Разбира се говорим за места с подходящ ограничен достъп.

Mateev
11.12.2015, 00:15
За мен добър вариант е да се снима подстъпът до пчелина, т.е. да се заснеме номерът на превозното средство с което биха били транспортирани откраднати кошери. Предполага се, че ще бъде спряно на удобно и близко място до пчелина. Задействането на една скрита периметрова охрана и засичане на часът на задействане, придружени със снимки на превозни средства в близък часови диапазон биха дали добър жокер както на полиция така и на собственика на пчелина. Разбира се говорим за места с подходящ ограничен достъп.

И това много съм го мислил. Единия от проблемите е, че няма как да се скрие камерата. Не може да я прикрием сред клонки, защото пред обектива трябва да е чисто. Не можем и да я изтупосаме на дънера на някое дърво - обектива и ще блести на светлината на фаровете и няма как да не бъде забелязана от крадците.

Другия проблем - нощно време няма как да бъде снимано МПС с обикновенна камера. От цялата кола ще се виждат само 2 големи светли петна - фаровете. Няма да се вижда номера, няма да се виждат дори и контурите на колата. Да, има специални камери, които могат да виждат номерата на колите нощно време, но те са много скъпи и консумират много енергия. Не са подходящи за пчелин.

И най-големия проблем - природните условия - дъжд, град, сняг, вятър, лед и т.н. За да издържи една камера в такива условия, трябва да се сложи в специален кожух с големи размери, който няма как да бъде скрит от погледа на крадеца. Също така има нужда от много енергия - например зимно време обектива се отоплява, за да не се изпотява и замръзва. А нощем трябва да има мощна инфрачервена подсветка, която също гълта много енергия. Това пък означава, че няма как да стане с батерийно захранване. Трябват си соларни панели. А те са скъпи и големи и няма как да се скрият. Трябва си и голям акумулатор - например автомобилен.

Mateev
11.12.2015, 00:20
Както и да го завътиш, проблемите са много на брой - природните условия, обемистото оборудване, което няма как да бъде скрито, захранването, GPRS каналите за данни и т.н и т.н. Тези проблеми могат да бъдат разрешени със скъпо оборудване, но има смисъл само ако кошерите са от чисто злато.

Прости и евтини решения НЯМА и именно поради тази причина видеонаблюдението по пчелините си остава само една мечта, само една философска тема, с която да си чешем езиците тука по форума след третата ракия.

Пак повтарям - НЯМА ПРОСТИ, ЕВТИНИ и НАДЕЖДНИ РЕШЕНИЯ.

Има само прости и евтини играчки (под 1000 лв.), които са безполезни.
Има също така и сложни и скъпи решения (над 10 000 лв.), с поносима надеждност (никой не е постигал 100% надеждност), но не си струва да се използват за охрана на евтини кошери.

Ако на хоризонта изгрее някаква система, която поне малко от малко да е подходяща за видеонаблюдение на пчелина, бъдете сигурни че аз ще съм първия, който ще я купи, изтества и след това ще ви я препоръчам във форума. Така беше и с ловните камери - купих ги, изтествах ги и НЕ ВИ ГИ ПРЕПОРЪЧАХ, защото установих че няма да свършат никаква работа.

Дамян Дамянов
11.12.2015, 00:31
Както и да го завътиш, проблемите са много на брой - природните условия, обемистото оборудване, което няма как да бъде скрито, захранването, GPRS каналите за данни и т.н и т.н. Тези проблеми могат да бъдат разрешени със скъпо оборудване, но има смисъл само ако кошерите са от чисто злато.

Прости и евтини решения НЯМА и именно поради тази причина видеонаблюдението по пчелините си остава само една мечта, само една философска тема, с която да си чешем езиците тука по форума след третата ракия.

Пак повтарям - НЯМА ПРОСТИ, ЕВТИНИ и НАДЕЖДНИ РЕШЕНИЯ.

Има само прости и евтини играчки, които са безполезни.
Има също така и сложни и скъпи решения, с поносима надеждност (никой не е постигал 100% надеждност), но не си струва да се използват за охрана на евтини кошери.

Тук не си прав. Това, че към момента няма добро и евтино решение, не значи, че утре няма да има такова.
Между кошерите ми има дъски с пирони :laughing: и то не нарочно, а защото нямаше как да ги изхвърлим след ремонта и чакат печката. (Да се посмеем малко, че нещо палите лесно тази вечер)

Mateev
11.12.2015, 00:39
100% съм сигурен, че след време ще се появи ПРОСТО И ЕВТИНО УСТРОЙСТВО, но никога няма да се появи НАДЕЖДНО УСТРОЙСТВО. Причината са паяците, паяджините, мухите, замърсяванията на обектива, дъжда, снега, вятъра, светкавиците и т.н. За да няма фалшиви задействия от тези фактори, трябва бъдещите камери да са оборудвани с чип с ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ. Но за да се появи такъв чип, първо трябва да се появи КВАНТОВ КОМПЮТЪР, и той да стане толкова масов, щото цената му да падне под 10 лева. Тогава може би ще се появят и ЕВТИНИ ИНТЕЛИГЕНТНИ КАМЕРИ без фалшиви задействия.

А докато чакаме това да се случи, в следващите 100-200 години можем спокойно да си пием ракията и да си чешем езиците по форумите на тема "видеонаблюдение на пчелина и има ли то почва по света и у нас".

Дамян Дамянов
11.12.2015, 00:44
100% съм сигурен, че след време ще се появи ПРОСТО И ЕВТИНО УСТРОЙСТВО, но никога няма да се появи НАДЕЖДНО УСТРОЙСТВО. Причината са паяците, паяджините, мухите, замърсяванията на обектива, дъжда, снега, вятъра, светкавиците и т.н. За да няма фалшиви задействия от тези фактори, трябва бъдещите камери да са оборудвани с чип с ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ. Но за да се появи такъв чип, първо трябва да се появи КВАНТОВ КОМПЮТЪР, и той да стане толкова масов, щото цената му да падне под 10 лева. Тогава може би ще се появят и ЕВТИНИ ИНТЕЛИГЕНТНИ КАМЕРИ без фалшиви задействия.

А докато чакаме това да се случи, в следващите 100-200 години можем спокойно да си пием ракията и да си чешем езиците по форумите на тема "видеонаблюдение на пчелина и има ли то почва по света и у нас".

На мен не ми пречат фалшивите сигнали. Пречи ми да вдигна 1000 човека и да хукна към пчелин в 03:00

Mateev
11.12.2015, 00:46
Към днешна дата най-разумната алтернатива за охрана на някакъв обект си остават ЖИВИТЕ ХОРА именно поради причината, че ИМАТ ИНТЕЛЕКТ, който в повечето случаи (но не винаги) е в състояние да разпознае реалната заплага от привидната такава.

Без интелект няма как да се реализира надеждна ограна, защото мога да ви изредя дълъг списък от случаи, когато дори и най-съвършенната електронна система ще сбърка и ще направи фалшиво задействие, което да ви събуди в 3 през нощта.

Например:
1. Човек или мечка се разхожда покрай оградата на пчелина. Това опасно ли е или не?
2. Чупи се клон на дърво и се стоварва с гръм и трясък между кошерите. Това опасно ли е или не?
3. От дървото падат ябълки върху кошерите и създават вибрации, които биха задействали вибрационните датчици. Това опасно ли е или не?
4. През оградата прескачат деца и влизат в пчелина, защото си играят на криенеца. Това опасно ли е или не?

Осъзнавате ли, че БЕЗ ИНТЕЛЕКТ всяка една охранителна система ще се провали и ще ви генерира фалшиви задействия. Достатъчни са само 2-3 такива, и вие ще спрете да вярвате на системата. И след това когато се появи истинското задействие, вие няма да му повярвате. Това по действителен случай, който го имах с един повреден PIR датчик в дървообработващия ми цех в Скалско. Два-три пъти ни разкарва през нощта на 20 километра разстояние, и сега дори и да звъни GSM-a, просто го изключвам. Утре цеха наистина ще се запали, и ние няма да повярваме. А за охранителна и пожароизвестителна система съм дал няколко хиляди лева. Ха-ха .... имам и видеонаблюдение .... ха-ха .....

Дамян Дамянов
11.12.2015, 00:55
Към днешна дата най-разумната алтернатива за охрана на някакъв обект си остават ЖИВИТЕ ХОРА именно поради причината, че ИМАТ ИНТЕЛЕКТ, който в повечето случаи (но не винаги) е в състояние да разпознае реалната заплага от привидната такава.

Имам жива охрана. Проблемът е, че трябва да съм на 100% сигурен преди да ги пратя.

Дамян Дамянов
11.12.2015, 00:58
Нали разбираш, че няма как да ги разкарвам за фалшиви сигнали.
Иначе винаги има кой да гледа камерите и това не ме притеснява.

Mateev
11.12.2015, 01:03
Имам жива охрана. Проблемът е, че трябва да съм на 100% сигурен преди да ги пратя.

Ти като че ли не четеш какво ти пиша - НИКОГА НЯМА ДА СИ НА 100% СИГУРЕН !!!

Иначе да - 100 камери и жива охрана, която дистанционно да ги гледа постоянно - това вече е някакво решение с 99% надежност, което и аз го прилагам по заводите си. Но е много-много скъпо удоволствие. 50-60 000 лева начална инвестиция и по около 10 000 лева на месец разходи за заплати, осигуровки, помещение, отопление, униформи, оръжие и т.н.

Дамян Дамянов
11.12.2015, 01:18
Ти като че ли не четеш какво ти пиша - НИКОГА НЯМА ДА СИ НА 100% СИГУРЕН !!!

Иначе да - 100 камери и жива охрана, която дистанционно да ги гледа постоянно - това вече е някакво решение с 99% надежност, което и аз го прилагам по заводите си. Но е много-много скъпо удоволствие. 50-60 000 лева начална инвестиция и по около 10 000 лева на месец разходи за заплати, осигуровки, помещение, отопление, униформи, оръжие и т.н.

Трябва ми система която да дава едно "разумно" количество фалшиви сигнали. Камери, чрез които да се потвърди сигнала. За мен труда е безплатен, а интернета/телефона и оборудването са единствените разходи.
Нещо не се разбираме :laughing:

Дамян Дамянов
11.12.2015, 01:33
Всеки малко технически грамотен човек, знае как да намери камерите и как да ги заобиколи с подръчни средства. (Няма да давам жокери)
Камерите не са за охрана, а за доказателство(не и в БГ) и сигурност, че сигнала е истински.

Кажи си мнението как да се случи това.

tsc1
11.12.2015, 08:41
Трябва ми система която да дава едно "разумно" количество фалшиви сигнали. Камери, чрез които да се потвърди сигнала. За мен труда е безплатен, а интернета/телефона и оборудването са единствените разходи.
Нещо не се разбираме :laughing:
Точно такава система сме направили - комбинация от BeeG 13 и видео дайлер. BeeG 13 поема контрола на всичко в пчелина - кошерите, периметъра и помещенията, а видеодайлера дава възможност за потвърждение при задействане.
Той може следното;
- да се задейства от BeeG 13 и да предава изображение "на живо" на телефона на собственика;
- да се задейства с позвъняване от телефона на собственика;
- да превключва от телефона на собственика на две видеокамери;
- да предава звук от пчелина към телефона
- да предава звук от телефона към пчелина и чрез усилвател клас D да задейства мощен високоговорител.
Системата за видеонаблюдение работи на принципа на видеоразговорите през мрежите на мобилните оператори, разговора е ,045лв/мин, не харчи ток ако не е задействана.
Но има едно голямо НО, което ни спира да я пуснем в продажба - на подавляващата част от пчелините липсва стабилно 3G покритие и това обезсмисля цялото мероприятие!
И едно вметване по повод конструкцията и цената на датчиците на кошерите. Използването в тях на вибрационни датчици не върши работа! Те дават изключително много фалшиви сработвания - от вятър, дъжд, гръмотевици, градушка, силен звук и какво ли още не. За това ние се спряхме на триосен акселерометричен датчик, който реагира на преместване, накланяне и силен удар. След него има микропроцесор, който обработва данните от него с доста сложен софтуер за елиминиране на фалшиви сработвания, предавател с кодиране и антена и интелигентно захранване за пестене на батериите. Всеки датчик се програмира и тества ръчно. Всичко това прави цената по-висока, но ако някой се наема да вкара в нова разработка със същата функционалност и половината от тази цена, аз веднага ще му заплатя разработката.

m_pchelari
11.12.2015, 09:20
Не забравяйте и за такъв тип охрана. Излиза по 20 лв. на месец а има доста по-добър възпиращ ефект от камерите.

5512

tsc1
11.12.2015, 09:46
Не забравяйте и за такъв тип охрана. Излиза по 20 лв. на месец а има доста по-добър възпиращ ефект от камерите.


А какво му е отношението към наденичка с цианиди?:(

m_pchelari
11.12.2015, 10:24
Отива да се озъби на камерата и задейства алармата. :bigsmile:

Aranis
11.12.2015, 13:53
А какво му е отношението към наденичка с цианиди?:(

Добре възпитаното куче не би взело храна от друг, освен от господаря си. :)

solaris60
11.12.2015, 15:11
Добре възпитаното куче не би взело храна от друг, освен от господаря си. :)

Това съм го виждал само във филма "Ласи".

rosty_sz
11.12.2015, 17:39
Но има едно голямо НО, което ни спира да я пуснем в продажба - на подавляващата част от пчелините липсва стабилно 3G покритие и това обезсмисля цялото мероприятие!
И едно вметване по повод конструкцията и цената на датчиците на кошерите. Използването в тях на вибрационни датчици не върши работа! Те дават изключително много фалшиви сработвания - от вятър, дъжд, гръмотевици, градушка, силен звук и какво ли още не. За това ние се спряхме на триосен акселерометричен датчик, който реагира на преместване, накланяне и силен удар. След него има микропроцесор, който обработва данните от него с доста сложен софтуер за елиминиране на фалшиви сработвания, предавател с кодиране и антена и интелигентно захранване за пестене на батериите. Всеки датчик се програмира и тества ръчно. Всичко това прави цената по-висока, но ако някой се наема да вкара в нова разработка със същата функционалност и половината от тази цена, аз веднага ще му заплатя разработката.

Не виждам проблем да си я продавате и който си има 3G да си я вземе който си няма да си вземе от старите модели.
За цената на датчиците споделих лично мнение, което не приемайте като упрек. Аз лично колкото и много да реинвестирам и да съм отворен към тези неща няма начин да похарча над 2000 лв (забравил точната цена) само за датчици за охрана на пчелин със 100 кошера. Много съм навит на системата, много ме кефи, но не мога да си я позволя. Останал съм с впечатление че тези датчици са внос и не ги произвеждате? Ако намерите начин да намалите драстично цената на датчиците почти съм сигурен че ще се обзаведа със 3-4 централи и няколко стотин датчика и няма да съм само аз.

Mateev
11.12.2015, 17:41
Наистина кучето е по-добра охранителна система от всякаква електроника, и това е именно защото ИМА НЯКАКЪВ ИНТЕЛЕКТ. За съжаление няма как да му обясним, че ако наистина има някаква опасност, трябва да вдигне GSM-а и да ни позвъни. :)

solaris60
11.12.2015, 18:34
Наистина кучето е по-добра охранителна система от всякаква електроника, и това е именно защото ИМА НЯКАКЪВ ИНТЕЛЕКТ. За съжаление няма как да му обясним, че ако наистина има някаква опасност, трябва да вдигне GSM-а и да ни позвъни. :)

Кучето е добра идея, но трябва да са няколко за да си дават кураж, а и крадците избягват такива шумни обекти. И говоря за кучета, а не кученца.

5516

tsc1
11.12.2015, 19:01
Не виждам проблем да си я продавате и който си има 3G да си я вземе който си няма да си вземе от старите модели.
За цената на датчиците споделих лично мнение, което не приемайте като упрек. Аз лично колкото и много да реинвестирам и да съм отворен към тези неща няма начин да похарча над 2000 лв (забравил точната цена) само за датчици за охрана на пчелин със 100 кошера. Много съм навит на системата, много ме кефи, но не мога да си я позволя. Останал съм с впечатление че тези датчици са внос и не ги произвеждате? Ако намерите начин да намалите драстично цената на датчиците почти съм сигурен че ще се обзаведа със 3-4 централи и няколко стотин датчика и няма да съм само аз.
Грешката ти е, че си мислиш, че нещо се внася! НЕ! Всичко е разработено и се произвежда тук, а датчиците след излизане от машината за насищане се програмират в Стара Загора и минават на тест през моите ръце, преди да отидат при клиентите. За да пуснем системата за видеонаблюдение, трябва да я произвеждаме, а производството на единични бройки не се рентира. Излиза твърде скъпо. Точно за твоя случай, с подвижното пчеларство, съвсем не ти трябват датчици за всеки кошер.
Въобще при охраната 50% е техника и 50% - хитрост и изобретателност. Да надхитриш и ошашавиш евентуалния крадец, да го поставиш в ситуацията, че той да разбере, че ти вече знаеш за действията му и ще има последствия. На страха очите са големи!

Mateev
11.12.2015, 19:28
Само да вметна, че всички видове охранителни системи се правят за ГЛУПАВИТЕ КРАДЦИ. Един крадец-професионалист няма да го спрете дори и да сложите 4 картечни гнезда в четирите ъгъла на пчелина ......

solaris60
11.12.2015, 19:40
Само да вметна, че всички видове охранителни системи се правят за ГЛУПАВИТЕ КРАДЦИ. Един крадец-професионалист няма да го спрете дори и да сложите 4 картечни гнезда в четирите ъгъла на пчелина ......

Това исках ди ти го вметна още когато описа твоите пазачи. Просто се посмях от сърце. :bigsmile:

Дамян Дамянов
11.12.2015, 19:58
Всеки крадец търси възможно най-големия удар и възможно най-малко риск.
Направи живота му ад и той сам ще се откаже въпреки, че може да открадне кошерите.

rosty_sz
11.12.2015, 20:03
Точно за твоя случай, с подвижното пчеларство, съвсем не ти трябват датчици за всеки кошер.


Не споделям това мнение, но това е нормално. Разни хора разни разбирания. Освен това ти не оставяш имущество за десетки хиляди левове по гори и поля и няма как да изживееш стреса на който се подлагам аз:laughing:. И точно защото на страха очите са големи предпочитам да имам датчик във всеки кошер (или поне в 90%) И периметрова охрана И скрити камери И ​явни камери.

m_pchelari
11.12.2015, 20:22
Само да вметна, че всички видове охранителни системи се правят за ГЛУПАВИТЕ КРАДЦИ. Един крадец-професионалист няма да го спрете дори и да сложите 4 картечни гнезда в четирите ъгъла на пчелина ......

Това може да се направи, мислил съм си го. Една серво установка в центъра на терена, интернет управляема с видео прицелване, която се върти в кръг и на нея един.... coil gun като този:
5518
http://www.deltaveng.com/portable-coilgun/


https://www.youtube.com/watch?v=7LjnhhtHojM

rosty_sz
11.12.2015, 20:48
Попада под специален разрешителен режим според нашия закон.
Всъщност не съм много сигуренsweating;

roxterox
11.12.2015, 22:20
За подвижното пчеларство според мен добър вариант е кооператив от 3-4 пчеларя и всеки да поеме охраната на временния пчелин. Още не съм тръгнал по подвижно но след година, две ще го направя и от сега си правя уговорка с познати да завъртим колелото в тази посока.

rosty_sz
11.12.2015, 22:24
Това е възможно най-лошия вариант. Играх го тоя вариант и си имах такива проблеми, че никога повече няма да допусна такъв вариант.

tsc1
20.12.2016, 10:45
Малко да поизтупаме праха от темата. Надявам се за някои да е интересна статията:
http://tech-dom.com/statii.aspx?id=2102

delta.e
20.12.2016, 12:55
Защо , да тупаме прахта ?
Темата винаги е била актуална .

demonj
20.12.2016, 13:05
За мен решението с охраната е с ГПС Тракери които ще бъдат скрити в 20% от кошерите,на тракера му се задава при напускане на определен периметър да подава аларменно съобщение към номера на собственика,към тракера ще има свързана и външна батерия с голям капацитет,даже вече си поръчах от Китай по 1 бройка тракер и батерия за да тествам

tihmr
20.12.2016, 13:26
За мен решението с охраната е с ГПС Тракери които ще бъдат скрити в 20% от кошерите,на тракера му се задава при напускане на определен периметър да подава аларменно съобщение към номера на собственика,към тракера ще има свързана и външна батерия с голям капацитет,даже вече си поръчах от Китай по 1 бройка тракер и батерия за да тествам

Ако нямаш нищо против, дай линк на кои тракери си се спрял.

tsc1
20.12.2016, 14:45
Ако нямаш нищо против, дай линк на кои тракери си се спрял.
И на коя батерия?

demonj
20.12.2016, 14:47
Тракера е този:http://www.ebay.com/itm/Mini-SPY-Vehicle-GSM-GPRS-GPS-Tracker-Car-Vehicle-Tracking-Locator-Device-TK102B-/281675760706?hash=item41952f0442:g:FrcAAOSwzrxUt4c x
А батерията е тази:http://www.ebay.com/itm/Mini-Portable-5000mAh-Power-Bank-External-Battery-Charger-for-Mobile-Cell-Phone-/162201068367?var=&hash=item25c3efe34f:m:mQD12C-qMdyBQwSNbsO3kyQ

Remi
20.12.2016, 14:54
За мен решението с охраната е с ГПС Тракери които ще бъдат скрити в 20% от кошерите,на тракера му се задава при напускане на определен периметър да подава аларменно съобщение към номера на собственика,към тракера ще има свързана и външна батерия с голям капацитет,даже вече си поръчах от Китай по 1 бройка тракер и батерия за да тествам

И това не е решение , ако париметъра ти напуснат само 4 рамки с майка ,пило и пчели как ще ги уловиш ?!

tsc1
20.12.2016, 14:55
Тракера е този:http://www.ebay.com/itm/Mini-SPY-Vehicle-GSM-GPRS-GPS-Tracker-Car-Vehicle-Tracking-Locator-Device-TK102B-/281675760706?hash=item41952f0442:g:FrcAAOSwzrxUt4c x
А батерията е тази:http://www.ebay.com/itm/Mini-Portable-5000mAh-Power-Bank-External-Battery-Charger-for-Mobile-Cell-Phone-/162201068367?var=&hash=item25c3efe34f:m:mQD12C-qMdyBQwSNbsO3kyQ
Благодаря!
Имам два въпроса:
1. Колко такива мислиш да монтираш по кошерите?
2. Колко време ще кара с едно зареждане на батерията?

demonj
20.12.2016, 15:23
Мисля да монтирам на 20% от кошерите такива тракери разпръснати в пчелина,теоретично батерията ще издържа над 40 дни,имам съмнения че ще намалее сигнала на ГПСа зарави алуминиевата ламарина на покрива но всичко ще стане ясно след като пристигне тракера и го тествам.

галин
20.12.2016, 16:52
Мисля да монтирам на 20% от кошерите такива тракери разпръснати в пчелина,теоретично батерията ще издържа над 40 дни,имам съмнения че ще намалее сигнала на ГПСа зарави алуминиевата ламарина на покрива но всичко ще стане ясно след като пристигне тракера и го тествам.

Имам такива тракери, но 1000 mаh издържа 20 часа.
Пробвай тази батерия и сподели колко ще издържа.

demonj
20.12.2016, 17:22
Имам такива тракери, но 1000 mаh издържа 20 часа.
Пробвай тази батерия и сподели колко ще издържа.
По описание би трябвло с 1000 mаh да издържа над 6 дни но явно на практика се получава съвсем друго!

Валентин.
20.12.2016, 17:41
Гледах тук една СОТ фирма когато поставяше системата на 1 сграда. На вратите и прозорците поставиха контактни датчици (или нещо подобно( както там му се казва). Мисля, че ако се ползват само такива ще има ефект. Един поставен под капака, да се задейства при повдигане на капака. И един поставен под кошера. Само не знам как и къде предават сигналите тия датчици. Ама това фирмите за СОТ би трябвало да го знаят.

Saras
20.12.2016, 17:47
По описание би трябвло с 1000 mаh да издържа над 6 дни но явно на практика се получава съвсем друго!
Зависи от начина на работа, 6 дни вероятно става въпрос в режим на изчакване.Китайците са си леко лъжливи особено при евтините стоки.

tsc1
20.12.2016, 18:24
Гледах тук една СОТ фирма когато поставяше системата на 1 сграда. На вратите и прозорците поставиха контактни датчици (или нещо подобно( както там му се казва). Мисля, че ако се ползват само такива ще има ефект. Един поставен под капака, да се задейства при повдигане на капака. И един поставен под кошера. Само не знам как и къде предават сигналите тия датчици. Ама това фирмите за СОТ би трябвало да го знаят.
Точно това сме направили и ние, като датчиците са безконтактни и безжични. А с един комплект от две качествени алкални ААА батерии датчика може да работи и година.
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1805
Колкото до акумулаторните батерии на китайците аз имам големи, големи резерви. Тази 5000mАh батерия ако има реален капацитет поне на половината, аз ще подскоча до тавана! Внесохме и сглобихме 3 комплекта по 6000mAh. Измерванията показаха 2500-3000 реален капацитет.

tihmr
20.12.2016, 18:37
Няма ли как като се вдигне кошера, тогава да се включи и джи пи ес тракер, щото докато реагираш на смс, те вече може да са отпътували.

Saras
20.12.2016, 19:05
Няма ли как като се вдигне кошера, тогава да се включи и джи пи ес тракер, щото докато реагираш на смс, те вече може да са отпътували.
Периметрова охрана извън кошера,вътре в кошера, gps след констатирано движение(натоварени и потеглили кошери).Подредил съм ги в зависимост от ранното предупреждение.Аз си трая, защото парите за експеримента не са големи, но не това е начина за охрана конкретно за кошери на пчелин.По-голям смисъл има като допълнителна сигурност на подвижното пчеларство.Няма да ви излезе по-евтино, в най-добрия случай ще излезе на цената на системата на TSC1.По добре от него, поне ще знаете, кого да напсувате, ако не сте доволни, а китаеца и на снимка няма да го видите :)

tsc1
20.12.2016, 19:31
Няма ли как като се вдигне кошера, тогава да се включи и джи пи ес тракер, щото докато реагираш на смс, те вече може да са отпътували.

А ако батериите са паднали и GPS тракера не сработи какво правиш? Или сработва, но нямаш възможност да вкараш в цифрова карта координатите и да ги следиш? А как ги деблокираш всеки ден когато работиш с кошера ако всеки работи сам за себе си? И как ги пускаш отново? И колко ще ти е масрафа на 10 карти? И цената на втория комплект батерии, които всеки 2-3 дни ходиш да сменяш? И още куп такива "АКО".

tihmr
20.12.2016, 19:50
А ако батериите са паднали и GPS тракера не сработи какво правиш? Или сработва, но нямаш възможност да вкараш в цифрова карта координатите и да ги следиш? А как ги деблокираш всеки ден когато работиш с кошера ако всеки работи сам за себе си? И как ги пускаш отново? И колко ще ти е масрафа на 10 карти? И цената на втория комплект батерии, които всеки 2-3 дни ходиш да сменяш? И още куп такива "АКО".

Нямам представа кое как функционира, но за да не се хабят батериите, да се включва когато се вдигне дъното на кошера, (не на капака за всекидневна работа.) Идеята е за подвижното пчеларство.
Нали затова сте вие инженерите:) Каква е ползата да получавам смс от периметърни датчици, ако не мога да проследя къде са ми завлекли кошерите?

Mateev
20.12.2016, 20:59
Да кажа и аз по темата:

1. Китайските батерии наистина не си отговарят на написания на тях капацитет. Цяло чудо ще е, ако имат 30% от написаното на етикетката. По-скоро ще имат 20-25% от надписа.

2. Li-Po и Li-Ion батериите много бързо деградират при температури над 30 градуса, а в кошера те ще са такива през лятото. Като цяло за около година, година и половина капацитета им пада 3 пъти. На втората година ще са за изхвърляне.

3. Li-Po и Li-Ion батериите не са подходящи за температури под 0 градуса, защото капацитета им пада 5-6 пъти. Тоест зимно време системата няма да работи.

4. За такъв температурен диапазон (от -20 до +40 градуса) акумулаторните батерии трябва да са Ni-MH, при това не обикновените такива, а тези, които са Low Self Discharge. Те обаче са възможно най-скъпите от цялата серия (технология). Хубавата новина е, че спокойно ще издържат 10 години експлоатация. Всички други технологии акумулатори трябва да ги сменяте на 2-4 години.

5. Имам го това тракерче и съм го тествал. С вградения му акумулатор не може да издържи дори и 12 часа. Като цяло каквото и да пишат китайците за времето на работа с вградения акумулатор, бъдете сигурни, че са го надули поне 5 пъти. :)

6. Реалното време за работа с един акумулатор много зависи от GSM покритието на пчелина ви. Ако сигнала е много силен, GPS тракера общува с клетката с мощност от само 50 mW. При слаб сигнал и лошо покритие GPS тракера вдига мощноста до 2-4 W и ако клетката не го "чува", прави многократни опити. При това положение може да "изяде" батерията за 10-20 пъти по-кратко време, отколкото при силен сигнал.

Като цяло всичките тези китайчета като електроника работят добре и ще ви свършат работа, но като захранване не му ли сложите соларно панелче, което ежедневно да дозарежда акумулатора, всичко отива по дяволите. Алтернативата е голям автомобилен акумулатор, но къде ще му излезе сметката.

Като цяло искам да ви кажа, че с всичките ми познания и с огромния ми опит в това направление, аз не успях да сглобя евтина и надеждна GPS охранителна система за кошери. По колите си съм наслагал GPS проследяващи устройства, и трябва да ви кажа, че ако една кола не се кара 10-15 дена, и акумулатора загива (изтощава се до дупка).

Saras
20.12.2016, 21:56
Нямам представа кое как функционира, но за да не се хабят батериите, да се включва когато се вдигне дъното на кошера, (не на капака за всекидневна работа.) Идеята е за подвижното пчеларство.
Нали затова сте вие инженерите:) Каква е ползата да получавам смс от периметърни датчици, ако не мога да проследя къде са ми завлекли кошерите?
При идея за подвижно пчеларство, нека зададем условието, че са на фургон/ремарке.От периметърните датчици ще получиш най-ранното известие за навлизане в зоната още преди да са стигнали кошерите.Тук сценариите са ограничени.Първи, когато кошерите са откраднати заедно с ремаркето, като това увеличава шанса да ги хванат.МПС с ремарке и кошери прави впечатление.При този вариант имаме бърза кражба, където ако не сте свалили гуми или някакъв блокаж на колелата(което не е никак трудно), който да ви осигори време, периметърната охрана може да се окаже недостатъчна.Втория вариант е да свалят и товарят кошерите, а това дава достатъчно време за реакция.При gps може да очакваш алармено събитие при промяна на положението на кошерите в зависимост от настройката.Примерно кошерите са се преместили на 50м от първоначалната си точка.Но ако решат да ти крадат само рамките и пчелите gps ще е безполезен.Относно захранването на gps-a, или свикваш с това през няколко дена да ходиш до пчелина да сменяш батерии, или стигаме до тягов акумулатор и т.н. за стационарен пчелин.За подвижно не е задължително да е тягов, който е в пъти по-скъп и можеш да сложиш 1 gps(2-3 за по-голяма сигурност).

Идеята да се използва само gps не покрива кражбите на рамки.Не излиза по-евтино от една алармена система, освен ако не са няколко броя.Ако се похвалите, че имате такива в кошерите, може да ви ги откраднат заедно с gps-a.Но определено да се използва заедно с друг вид охранителна система е положително.Ако TSC1 прояви желание да вгради в контролния панел един gps модул при поръчка ще си имате комбинирана охранителна система.

tsc1
20.12.2016, 22:42
GPS при ремарке с кошери е почти задължителен! Там има място и за голям акумулатор, добре "ожелезен" и поставяне на нашата система също в железен сандък, с подведена високо по желязна тръба антена.

Remi
21.12.2016, 08:22
Гледах тук една СОТ фирма когато поставяше системата на 1 сграда. На вратите и прозорците поставиха контактни датчици (или нещо подобно( както там му се казва). Мисля, че ако се ползват само такива ще има ефект. Един поставен под капака, да се задейства при повдигане на капака. И един поставен под кошера. Само не знам как и къде предават сигналите тия датчици. Ама това фирмите за СОТ би трябвало да го знаят.

Това имах в предвид да индикира при отваряне а не да гониш михаля с GPS

agro
21.12.2016, 10:44
Аз затова съм се насочил към индивидуална везна за всеки кошер и обща мобилна платформа за 24 кошера, в конструкцията на която да са вградени /заварени/ предварително акумулатор, соларен панел, GPRS модул и т.н. Ремаркето се прибира след разтоварване на платформата. При такава постановка няма начин да не сработи алармирането. Срязан кабел, нелогична промяна в теглото на някой кошер, отпаднало захранване, изгубена връзка ще са все индикации някой да иде да провери какво се случва.

tsc1
21.12.2016, 10:50
Аз затова съм се насочил към индивидуална везна за всеки кошер и обща мобилна платформа, в конструкцията на която да са вградени /заварени/ предварително акумулатор, соларен панел, GPRS модул и т.н. Ремаркето се прибира след разтоварване на платформата. При такава постановка няма начин да не сработи алармирането. Срязан кабел, нелогична промяна в теглото на някой кошер, отпаднало захранване, изгубена връзка ще са все индикации някой да иде да провери какво се случва.
Имаш ли вече работещ опитен образец на везната?

agro
21.12.2016, 10:56
На теория да, хардуера и софтуера са налични. На практика още не са стояли под някой кошер, че тази година не стигна времето. Февруари ще влязат под 5 кошера и ще видим какво ще се случва.

различен
21.12.2016, 15:12
При идея за подвижно пчеларство, нека зададем условието, че са на фургон/ремарке.От периметърните датчици ще получиш най-ранното известие за навлизане в зоната още преди да са стигнали кошерите.Тук сценариите са ограничени.Първи, когато кошерите са откраднати заедно с ремаркето, като това увеличава шанса да ги хванат.МПС с ремарке и кошери прави впечатление.При този вариант имаме бърза кражба, където ако не сте свалили гуми или някакъв блокаж на колелата(което не е никак трудно), който да ви осигори време, периметърната охрана може да се окаже недостатъчна.Втория вариант е да свалят и товарят кошерите, а това дава достатъчно време за реакция.При gps може да очакваш алармено събитие при промяна на положението на кошерите в зависимост от настройката.Примерно кошерите са се преместили на 50м от първоначалната си точка.Но ако решат да ти крадат само рамките и пчелите gps ще е безполезен.Относно захранването на gps-a, или свикваш с това през няколко дена да ходиш до пчелина да сменяш батерии, или стигаме до тягов акумулатор и т.н. за стационарен пчелин.За подвижно не е задължително да е тягов, който е в пъти по-скъп и можеш да сложиш 1 gps(2-3 за по-голяма сигурност).

Идеята да се използва само gps не покрива кражбите на рамки.Не излиза по-евтино от една алармена система, освен ако не са няколко броя.Ако се похвалите, че имате такива в кошерите, може да ви ги откраднат заедно с gps-a.Но определено да се използва заедно с друг вид охранителна система е положително.Ако TSC1 прояви желание да вгради в контролния панел един gps модул при поръчка ще си имате комбинирана охранителна система.

Ние бяхме започнали с теб, тази тема, за подвижното пчеларство.
Аз бях ти написал, че имам доста различно виждане, какво трябва да е точно то.


Та, подвижното пчеларство, като бъдеще, трябва да се осъществява задължително от ремаркета, и то не какви да е, а на ТИР!
Ще кажете, НАЛУДНИЧАВО? Да разгледаме предимствата и недостатъците.
Предимства: Достатъчно голямо и здраво, за да побере 90-100 кошера, което е и максимума, за един пчелин! На двете чела на ремаркето, могат спокойно да се разположат по 12-20 запасни семейства. Кошерите са на два реда, тип лежак, по 24-25 рамки, с възможности за поставяне на един-два магазина с по 6 рамки от горе!
За втория ред, съвсем лесно се поставя вътрешна платформа, която се придвижва, за да се обслужват кошерите. Ремаркето може да е фабрично изолирано, а кошерите се изработват директно вътре, от олекотени и термоизолационни материали! Има различни варианти, като при най-големите по размер, спокойно може да има стая за преспиване и за вадене на меда! На такова ремарке има място и за акумулатори и за охранителна система, както и за слънчеви панели, върху покрива, които да зареждат и дават необходимия ток! В момента, една система от 6 камери и сървър е под 500 лева, като в реално време, където и да е човек, може да влезе в системата, през телефона си и да вижда през камерите, какво става около и вътре в ремаркето. Спокойно се слагат прожектори, датчици за движение, както и GPS . Такива ремаркета вече има бол, а някой са си без пари при Съдия Изпълнителите. Ако човек иска да се занимава с това професионално, то може да си направи 5-6 ремаркета, които да разполага на различни места и да си вземе някой камион/ТИР/ каквито има достатъчно също, на тънка лайсна. Такива, които не могат да пътуват зад граница, но за едни 2-3 хиляди километра в годината, са направо прекрасни.
Недостатъци: Сравнително скъпа инвестиция, но изчислено, за броя кошери, може да се окаже доста по-изгодна!
Голямо ремарке, което означава съобразяване с терена. Необходимост от ТИР за преместване, който може да е и под наем!
Големината освен недостатък е и предимство, защото за да го открадне няКОЙ му трябва също ТИР, а и се набива хептен на очи. Трудно може да се проникне вътре, ако е направено с мисъл, освен това е трудно да се намери и отстрани GPS-а.

agro
21.12.2016, 18:49
Това го разгледах подробно, като ходих на гости при румънските пчелари. Пуснал съм и някои снимки във форума. При прицепните ремаркета има един много съществен недостатък - слаба проходимост. Голяма част от територията, особено в полупланинските и планинските райони, остава недостъпна. Иначе се нагледах във всяко ремарке на оборудван с центрофуга и вана за разпечатване отдел, както и соларни панели със съответния инвертор. Втори недостатък - трябва да ти ги мести фирма с лиценз за транспортна дейност. Трети недостатък - минават годишни технически прегледи и да ги влачиш дотам и обратно е скъпо. Четвърти недостатък - поддръжка на светлини, спирачки, гуми и т.н. Пети недостатък - голям двор за маневриране при прибиране зимата. Всички тези неща ме отказаха от идеята след по-сериозен размисъл. Една платформа в събрано състояние все ще се намери къде да се прибере в нечий двор, ама прицепно ремарке - трудно. Може да се разнасят няколко платформи само с едно ремарке с категория В+Е на шофьора. Няма пътни листи, задължителни почивки, тахошайби, ДАИ, глоби и т.н.