PDA

Виж пълната версия : Пчелин в родопите и манов мед



jnev
02.01.2014, 02:00
Здравейте на всички пчелари и аз от около година се запалих по пчеларството четох много гледах филми клипчета слушах историй попивах съвети и реших че е време да започна от някаде и така вече имам 5 кошера пчели на пролет ще взимам сега подготвям пчелина и въпроса ми е свързан главно с него.Живея в родопско село близо до град Чепеларе и нормално и пчелина да ми е там.Имам място което се намира непосредствено под балкана или по точно под борова и смърчова гора а от мястото надоло са само ливади по които има доста билки и бодили както и доста дива растителност трънки диви сливи и др.Та въпросът ми е ако някои има пчелин на подобно място да сподели от опит има ли паша за пчелите и има ли смисал да правя пчелин там.Друго което си мисля е че тук пашата ще е предимно мана а доколкото съм запознат ако има манов мед не трябва да го оставям в кошера за храна на пчелите през зимата защото ги хващала диария и не е подходящ но това което никаде не проченох и видях е как тогава да изцентрофугирам този манов мед от плодникова пита на която примерно има и пило и мед и как да им сложа на питата друг мед преди да ги зазимя.Извинявам се ако въпросите са ми неуместни но това е нещото което ме спира за сега да направя пчелина на това място.

BateMisho
02.01.2014, 09:11
Здравей и ЧНГ!
Имам някаква представа от района и познавам няколко пчеларя там. Вадят билков мед букет от ливади и овошки и манов от иглолистните гори, но не е много.
Няма ли други пчелари в селото?

jnev
02.01.2014, 10:13
ЧНГ и здравей има още два пчелина с по 5-6 кошера в региона собствениците не ги познавам лично но съм правил опит да говоря с тях и отговор не получавам нз какво толкова има да крият просто им искам съвет а отговорите им са няма смисал недеи а същевременно те са почти през ден в пчелините си.И аз мисля че няма да се вади много но на мен ми трябва за собствени нужди а не да правя пари от това и ако искарвам до 10-тина кила от кошер ще съм на 7-мото небе.

Вълчан
02.01.2014, 10:33
Значи, от това което описваш, може спокойно да си разположиш кошери! За тези "колеги" които ги е страх, че ще им вземеш меда, може би след време сами ще те потърсят. Успех!

BateMisho
02.01.2014, 11:41
Слагай смело кошерите и да не ти пука от съседите. Няма да се свърши пашата с 5 кошера повече или по-малко.
Ако има мечки наоколо можеш да попиташ за електропастир в местната екоинспекция, раздаваха ги безплатно, но трябва да си регистрираш пчелина.
И дин съвет за писането тук - опитай се да ползваш препинателни знаци, за да бъде текста по-четлив и разбираем. Пратих ти и лично съобщение.

jnev
02.01.2014, 16:30
Мерси колеги за помоща,ще си взема поука за писането и препинателните знаци.Относно мечките да има в региона,но мисля да правя ограда от бетонни колове и мрежа,не че ще ги спре де но за начало е вариант.А някякъв съвет относно меда,ако е манов как да го центрофужа от пита с пило и мед и как да подхранвам с друг за през зимата.

jordanov
02.01.2014, 19:44
НЕ бетонни ! Дървени !

jnev
02.01.2014, 21:28
Защо дървени? Бетонните не са ли по надеждни.Дървото гние