PDA

Виж пълната версия : ХИНАП



asm22
30.12.2013, 16:54
Имате ли наблюдения как се посещава от пчели? Колко и кога цъфти?

Pavel_Bs
30.12.2013, 21:30
Колега,хинапа го дават като добър медонос,който цъфти доста дълго през лятото.Аз съм засял 3 от които един е облагороден.Това което ми направи впечатление е че цветовете му са едно към едно с цветовете на драката,а тя е много добър медонос.Лошото е че са открити и при дъжд се отмива нектара,а при жега бързо засъхва.Бих препоръчал на колегите КАРИОПТЕРИС.Миналата година засадих и тази година беше кълбо от пчели.Цъфтежа започва септември и продължава до октомври.Изключителен медонос и абсолютно невзискателен. Многогодишно е, саморазсажда се със семена и е сухоустойчиво. Комбинацията която правя е лофант,кариоптерис,перовск ая,зимни хризантеми.лофанта и перовская дават и много прашец в късна есен,сухоустойчиви са и се самозасаждат.Тепърва предстои да пробвам асклепиас,но ми се струва че иска много вода,иначе в цветовете можеш буквално да видиш нектара.Моя асклепиас е оранжев..

distedi
07.06.2015, 22:02
Хинапът цъфна и пчелите се струпаха да събират нектар. Ето и цветовете му:

4435

solaris60
07.06.2015, 22:41
Аз го имам и е в средата на пчелина, но не съм видял пчели по него. Те цветовете са му много дребни и може би поради тази причина.

distedi
08.06.2015, 07:49
Хинапът, който беше отрупан с пчели, се намира точно пред входа на блока. Ако в града нямат достатъчно друга паша - може тогава да му обръщат внимание. Но като се замисля - наоколо има много нацъфтели липи..... Явно ги привлича с нещо друго.

Astralind
09.06.2015, 16:07
Преди няколко години бях чела, че цената на килограм мед от хинап може да стигне до 15 000 долара.

Кразз
31.10.2021, 15:59
Отваря ми се възможност да купя 5 дка. имот в близост до пчелина. Не съм на 100% решил, но се замислям сериозно да го засея с хинап. Някой може ли да сподели лично впечатление.Имам в предвид агротехника, плододаване, пазар и медоносност разбира се.

Георги Куров
31.10.2021, 16:09
Имам 3 броя в двора. Не е никакъв медонос. Не се пръска, няма болести. При мен зрее късно, средата на септември, не е траен плод. Става за ракия. За пазар не съм проучвал, за мен е екзотика в градината ми.

Кразз
02.11.2021, 21:18
Имам 3 броя в двора. Не е никакъв медонос. Не се пръска, няма болести. При мен зрее късно, средата на септември, не е траен плод. Става за ракия. За пазар не съм проучвал, за мен е екзотика в градината ми.

Най-много ме привлича това, което и ти потвърждаваш- не се пръска и няма болести. Както и това, че плодовете могат да се сушът.

maxtop
21.11.2021, 19:47
Имам познат в село Злати трап има доста декари облагороден хинап . Дали са доста солидна инвестиция за разсад , в момента зареждат големите вериги . Цената е порядък 7лв. на едро по спомен от общи приказки. Ако има голям интерес , ще разпитам по подробно.

Кразз
21.11.2021, 20:15
Имам познат в село Злати трап има доста декари облагороден хинап . Дали са доста солидна инвестиция за разсад , в момента зареждат големите вериги . Цената е порядък 7лв. на едро по спомен от общи приказки. Ако има голям интерес , ще разпитам по подробно.

В Габровска и в съседната ми Ловешка област, не можах да намеря насаждение по-голямо от "2-3 фиданки" в двора. Цена на фиданки по разсадниците
открих между 15 и 22лв. Спазвайки отстоянието от границите ще ми трябват около 140 бр.(не кой знае, колко голяма инвестиция). Цена на дребно по пазарите 8-10лв. за пресен, за сушения-80-100лв. Абе, влязла ми е таз муха в главата и нямам намерение да е гоня.

maxtop
22.11.2021, 20:57
В Габровска и в съседната ми Ловешка област, не можах да намеря насаждение по-голямо от "2-3 фиданки" в двора. Цена на фиданки по разсадниците
открих между 15 и 22лв. Спазвайки отстоянието от границите ще ми трябват около 140 бр.(не кой знае, колко голяма инвестиция). Цена на дребно по пазарите 8-10лв. за пресен, за сушения-80-100лв. Абе, влязла ми е таз муха в главата и нямам намерение да е гоня.

Аз засях 2 фиданки от лицензиран разсадник по, 10лв. броя и 2 диви с бодли от мой братовчед. дивите изсъхнаха и едната облагородена . След 5 години мога да твърдя . че на тежки почви не вирее добре. Много ми харесва като храна преди да е узрял за сушене , но аз не мога да го отглеждам в къщи. Мога да помогна с разсад от разсадник , собственика ми е приятел и е пчелар .

зуница
23.11.2021, 19:36
В Габровска и в съседната ми Ловешка област, не можах да намеря насаждение по-голямо от "2-3 фиданки" в двора. Цена на фиданки по разсадниците
открих между 15 и 22лв. Спазвайки отстоянието от границите ще ми трябват около 140 бр.(не кой знае, колко голяма инвестиция). Цена на дребно по пазарите 8-10лв. за пресен, за сушения-80-100лв. Абе, влязла ми е таз муха в главата и нямам намерение да е гоня.
Преди години засадих един хинап. На пролетта се разви. Изкара лятото. И така две поредни години. На третата изсъхна. Дръпнах го и се измъкна. Никаква коренова система не беше развил. Като изгнило дърво. Почвата е песъклива. Джанки, сливи, круши, ябълки, дюли ,мушмули, виреят. Само това чудо не успя. crying;

valaz
26.11.2021, 21:39
Подариха ми няколко плода хинап, от които извадих семките. Чудя се кога и как да ги засея? Искат ли стратификация?

Кразз
07.12.2021, 17:26
Аз засях 2 фиданки от лицензиран разсадник по, 10лв. броя и 2 диви с бодли от мой братовчед. дивите изсъхнаха и едната облагородена . След 5 години мога да твърдя . че на тежки почви не вирее добре. Много ми харесва като храна преди да е узрял за сушене , но аз не мога да го отглеждам в къщи. Мога да помогна с разсад от разсадник , собственика ми е приятел и е пчелар .

Не бих отказал помощ. Ако желаеш обади ми се. Тел. 0894087819- Иван.

Mladenoff
07.01.2022, 03:03
Имам един хинап на около 20 метра от кошерите, сортът е Korean 1,четири годишен е - изобщо не го посещават пчелите ми, по цветовете редовно има мравки, бръмбърчета и малки индийски пчели.

Кразз
07.01.2022, 04:30
Имам един хинап на около 20 метра от кошерите, сортът е Korean 1,четири годишен е - изобщо не го посещават пчелите ми, по цветовете редовно има мравки, бръмбърчета и малки индийски пчели.

А плододаването как е? Аз съм се спрял на сорт Ланг.

Mladenoff
08.01.2022, 05:58
А плододаването как е? Аз съм се спрял на сорт Ланг.

Задоволителен за 4 годишно растение - тази есен съм набрал една панера плод и миналата почти толкова, за моя сорт има изискване зимата температурата да се е задържала под нулата поне за седмица, за да роди.

Кразз
08.01.2022, 07:00
Подариха ми няколко плода хинап, от които извадих семките. Чудя се кога и как да ги засея? Искат ли стратификация?

Поне от това, което съм чел, могат да се сеят директно, непосредствено след изваждането от плода. Иначе, завиване за два месеца във влажна марля, в хладилника, с периодично отвиване.