PDA

Виж пълната версия : Отводки първа година помощ



dakou
26.12.2013, 19:56
549550551552553554 Здравейте купих си кошери стегнах ги боядисах ги качил съм и снимки дано се виждат ако съм ги качил правилно снимал съм и мястото където ще ги поставям та въпросът ми е сега за пръв път ще гледам пчели и на пролет като взема отводки каква е процедурата какво трябва да правя да ги подхранвам ли с какво до кога а и кога ще е наи добре да взема отводките раионът където ще ги гледам е планински и дали не е по добре да взема цяло семеиство вместо отводка.А и знам че е доста рано но да питам се пак кошерите не ми са с подвижни дъна и не знам как да ги почиствам при главния преглед има ли начин за почистване или пчелите сами ще си го почистят

Петър84
27.12.2013, 00:05
549550551552553554 Здравейте купих си кошери стегнах ги боядисах ги качил съм и снимки дано се виждат ако съм ги качил правилно снимал съм и мястото където ще ги поставям та въпросът ми е сега за пръв път ще гледам пчели и на пролет като взема отводки каква е процедурата какво трябва да правя да ги подхранвам ли с какво до кога а и кога ще е наи добре да взема отводките раионът където ще ги гледам е планински и дали не е по добре да взема цяло семеиство вместо отводка.А и знам че е доста рано но да питам се пак кошерите не ми са с подвижни дъна и не знам как да ги почиствам при главния преглед има ли начин за почистване или пчелите сами ще си го почистятКупи и пчелни семейства и отводки.Пчелни семейства март-април,отводки май-юни.До сега не съм виждал кошер на който да не може да се сваля дъното.На тези кошери от снимките трябва да има клинове ,които държат дъното.Изваждаш клиновете и дъното пада на долу,след това го издърпваш на вън.

dakou
27.12.2013, 17:10
Само един има на който му се сваля дъното на другите не се сваля плодника е един цял корпус и незнам как се чисти освен да прехвърлям семеиството в друг да изчистя стария и пак да ги върна ако става така де.А другия вариант е да изрежа с зеге дъната на всички кошери и да ги захвана с клинчета но не знам дали ще стане така

Nik_m
27.12.2013, 17:58
Хубаво е да направиш дъната да се свалят, за да можеш да почистваш.
При мен всичко е на райбер и се отварят и от зад и от пред.
Измисля го така за ти е удобно за работа.
Ако вземеш отводки първата година мед почти не чакай от тях(от моите извадих по 5-10 кг. слънчоглед от силните отводки от някой нищо) докато при семейства си вадиш нормално, но и цената пролетта е друга.

krasimir00
27.12.2013, 18:16
Не се притеснявай толкова от това,че дъната ти не са подвижни.В пчелина си имам около 30 кошера със сковани дъна,и не съм забелязал да се събират някакви боклуци под рамките,които пчелите да не могат да почистят сами.Случвало се е напролет да има някакъв подмор зад преградната дъска ,но не е проблем да бръкнеш там и да го изчистиш при положение,че семейството ти е стеснено,ако не го исчистиш ти ,пчелите ще свършат това вместо теб.По удачно е ако дъната са подвижни,но ако нямаш възможност да си преправяш кошерите не си го слагай толкова на сърцето.

Nik_m
27.12.2013, 20:03
Взех 2 кошер на който няколко години не им бяха чистени дъната, като повдигнах питите беше таква мизерия, повече приличаше на кенеф отколкото на кошер.
И аз съм си направил сандъци с неподвижни дъна, но мисля да ги използвам само за отводки и есента да ги почиствам.

jordanov
27.12.2013, 20:24
dakou, малко критика. Имаш 9 мнения и четири теми създадени досега у форума, две от тях завършват с "помощ". По всичките ти въпроси които си задал досега е пълно с инфо у форума, пък да не говорим докато намериш пчели че можеш де научиш всичко написано тука наизуст. И тогава вече като искаш направи една темичка напр. "Пчеларството на dakou", имахме такива примери в близкото минало.
Твоите дъна аз бих ги изрязал централно на 80%, кова мрежа и забравям за почистването. Пък гледам че и за прашеца питаш, според мен поне първите години не се занимавай с това. За стартирането -по-добре с 2-3 семейства почвай, според мен де. Ако са отводки, колкото по-рано толкова по-добре и направи всичко възможно да си намериш допълнително поне по една изградена пита за отводка. Оттам нататък чети и успех.

dakou
27.12.2013, 20:29
Благодаря на всички за отговорите мисля да опитам да ги преправя с подвижно дъно да станат защото съм начинаещ още и мисля че така ще ми е по лесно и ще си справям по добре това с раибера е добра идея.Добре де а след като взема отводки да кажем какво да правя кога да им слагам допълнителна рамка да се разширяват смисал ако отводката е на 4 рамки да речем кога трябва да сложа нова рамка да градят и трябва ли да ги подхранвам и докога

dakou
27.12.2013, 20:36
jordanov напълно приемам критиката прав си може би сичко го има написано в форума но сега съм толкова объркан чета книги чувам съвети от секи и се различни и ми е много трудно пък и четенето е едно а на практика съвсем друго с практиката се научава много повече та искам да кажа че съм много наистина объркан но ще спра наистина с тези безкраини теми които пускам и ще разгледам по обстоино сайта и темите в него.Благодаря ти все пак за отговора и съвета

Nik_m
27.12.2013, 21:48
Ще ти дам съвет от моя гледана точка. Започни с няколко отводки, щом изпълнят рамките с пчели разширяваш с рамка за градене.
Аз направих така взех 8 отводки и всичко вървеше идеално, учех се на практика леко по леко, защото на теория е едно но друго си е да го правиш на живо.
После ми изпаднаха 7 семейства на добра цена и реших да ги взема и се обърках какво да ги правя:
1 Нямах достатъчните умения.
2 Нямах достатъчно инвентар.
3 Нямах достатъчно време.
Общо взето видях голям зор.

BUGI
27.12.2013, 23:15
Дакоу,
учи и само учи. Чети книги, гледај форуми, и внимателно запазвај какво и как се работи.
На пролет когато купиш семејства или отвотки, лесно е да примениш в пракса знанието си.
Това което работиш, трјабва в дневник да записваш, да знаеш какво си работил и какво оште трјабва да се работи.
Најдобре е да си водиш евиденции за всјако семејство пчелно, тогава до грешки не може да дојде.
А што става дума на д-ната, мислја че нее проблем. Имаш оште време да преправиш кошерите си да имајат покретни д-на.
Мрежа може да ставиш, а и не мораш, важно е само да го помериш и очистиш по лесно.
желаем ти п-лен успех.

jnev
02.01.2014, 02:09
Здравей Дакоу аз също съм аматиор и тепърва и на мен ми предстои да взимам семеиства и отводки.Аз мисля да започна с 3 отводки и 2 семеиства за да може като наблюдавам и двете да влизам лека полека в час предлагам ти и ти да ноправиш така но това си е мое мнение де.Като гледам раиона където ще ти е пчелина много прилича на моя растителнаста е подобно и при мен и ми е чудно ако имош опит а също така и другите колеги ако имат опит да споделят подходящ ли е за пчелин този раион с горска паша предимно.Иначе браво добре си ги боядисал и мястото си оградил пожеламав ти успех в начинанието