PDA

Виж пълната версия : Кошер не се облита?



Nik_m
21.12.2013, 18:16
Имам 14 семейства днес 13 се облитаха, но един не иска и не иска.
Не е слабо семейство, на средата на пчелина е, не е под сянка.
Не съм го виждал да се облита от месеци, есента другите ги виждах да се облитат почти всеки ден но не и той.
Есента го отварях и не забелязах никакъв проблем.
Погледнах днес от дъното, кълбото е ниско долу в 1вия корпус не е малко.
Изчистих подмора от дъното, нормален е (в началото на зимата имаше по голям подмор, но сега е малко) но той така и така не го изхвърля.
Извадих доста мед от него тази година.

Vmitev
21.12.2013, 18:25
Не се притеснявай, когато то реши, че трябва да се облита, ще го направи. Не се панирай, няма смисъл. Има автори, които споделят, че ако кошер не иска да се облита, то трябва да се вкара в затоплена стая, което ще предизвика пчелите да излязат. Други казват, че трябва да махнеш капака, за да може слънцето по - бързо да затопли покривната табла. Според мен, когато то реши, ще го направи.

Nik_m
21.12.2013, 18:30
Той не се облиташе и в топлото време, понеже ми е 1ва година и следя внимателно какво става с кошерите.
Осем ако ми знае графика и се облита само когато съм на работа :)

rosty_sz
21.12.2013, 18:48
От известно време се чудя руснаците като прибират в зимовници, как се облитат? Не се ли преекспонира въпроса при нас? Аз имах пчелин със западно изложение и зимуваха много зле и го отдавам на рядкото облитане, но дали е така?

Петър84
21.12.2013, 19:57
Имам 14 семейства днес 13 се облитаха, но един не иска и не иска.
Не е слабо семейство, на средата на пчелина е, не е под сянка.
Не съм го виждал да се облита от месеци, есента другите ги виждах да се облитат почти всеки ден но не и той.
Есента го отварях и не забелязах никакъв проблем.
Погледнах днес от дъното, кълбото е ниско долу в 1вия корпус не е малко.
Изчистих подмора от дъното, нормален е (в началото на зимата имаше по голям подмор, но сега е малко) но той така и така не го изхвърля.
Извадих доста мед от него тази година.Когато слагах мишепредпазилите се наложи на един кошер да го закова с пирони и чуках доста силно по кошера,след около половин час имаше облитане на млади зимни пчели.Някъде четох че ако няма облитане се почуква по кошера,и така се придизвиквало облитане .Важното е околната температурата на въздуха да е такава,че пчелите да не са на кълбо.

BUGI
21.12.2013, 22:12
Колега Ник-м, нјама место за т-рвожене.
Понеже пчелите в този кошер са скоро на д-ното, значи имајат храна, в к-лбо са и нјамајат причина да облитајат ошера.
Когато трјабва да вршат прочистване те ште излетјат.
По добре е да прегледате онези кошери от които има излет, може би че са слаби с храна?

ПС. и при мен има такива слички в повече кошера, само аз с-м на ДБ.

Nik_m
21.12.2013, 22:19
Всички семейства са зазимени с над 30кг.мед.
Зазими ги пчелар с добри знания и ми каза че няма как да изядат толкова мед.
В началото на ноември 2рия корпус на всички беше пълен с мед.

rosty_sz
21.12.2013, 22:27
А към днешна дата кълбата ти в кой корпус се намират?

Nik_m
22.12.2013, 06:58
Вера само този не разпусна кълбото, другите не съм ги гледал.
Но като видях какъв голям облак стана пред всеки кошер ще мина един ден другата седмица да погледна.
На този беше много ниско на средата на кошера, даже пчели излизаха под долната рамка ха питата.

Петър84
22.12.2013, 10:03
Вера само този не разпусна кълбото, другите не съм ги гледал.
Но като видях какъв голям облак стана пред всеки кошер ще мина един ден другата седмица да погледна.
На този беше много ниско на средата на кошера, даже пчели излизаха под долната рамка ха питата.По дъното на въпросния кошер имали умрели пчели,восъчни разпечатки.Ако няма сигурно пчелите са се облитали и са си почистили дъното,но ти просто не си бил там за да го видиш това.

Pavel_Bs
22.12.2013, 10:46
Колега,имам няколко кошера които явно са по студоустойчиви и летят при доста по-лоши условия за разлика от другите.Същите се облитат и при по-ниски температури.Сложи им едно ухо и чукни,знаеш какво трябва да стане.Колегата е прав, че ако са с чисто дъно,просто са се облетели в друго време.Забелязах че студоустойчивите(така ги наричам) се облитат когато другите още са на кълбо и не е задължително да се облитат когато е най-топло,просто защото вече са го извършили.

zayo
22.12.2013, 11:02
[QUOTE=Nik_m;31810]Всички семейства са зазимени с над 30кг.мед.
Зазими ги пчелар с добри знания и ми каза че няма как да изядат толкова мед.
В началото на ноември 2рия корпус на всички беше пълен с мед.[/QUOT

Направо съм "леден" като чета поста ти. Преди две години зазимих 19 семейства по този начин - с по 30 и повече кг мед. Резултата бе ....такъв, че пет от тях умряха от глад !!! Въпреки многото мед във втори корпус изобщо не бяха успели да прехвърлят т.нар. "зона на смъртта" при ЛР, а бяха останали и умрели в първи. Другата ми грешка бе това, че повечето от рамките във втори корпус бяха пълни с мед от летва до летва. Благодарение на колеги от форума от тогава не правя тази грешки. От тогава ги зазимявам на брада между двата корпуса или изцяло във втори. Мед им оставям около 15-16кг, като в средата на януари, а след това и февруари им слагам по една килограмова питка върху клуба. Миналата година зазимени по този начин всички 24 семейства иззимиха и пролетта с малко стимулиране се развиха прекрасно.

rosty_sz
22.12.2013, 11:09
Точно заради това попитах къде се намират кълбата в момента. При над 30 кг. мед в ЛР съм почти сигурен, че кълбото е в първи корпус все още, а това може да доведе до трагични последици да не дава бог.

Pavel_Bs
22.12.2013, 15:28
Колеги,съгласен съм че семейство може да загине от глад и с много мед,обаче как това ще стане при условие че температурите са трайно над нулата.Ами нали кълбото ще се разпуска и пчелите ще принасят мед от крайните или горните пити.Така постепенно ще си оформят празни килийки във втори корпус и ще се пренесат там.Друго е вече ако стегне студ и те са още в първия.

Evgeni Petkov
22.12.2013, 18:42
Забелязъл съм, че пчелите си пазят пилото и умират от глад , защото истинкта им е да топлят пилото до последно и дори и да имат 40 кг. мед край тях, загиват от глад. Сега е именно такова ситуацията - майката започва да снася и ако е това е в долния корпус, вероятността да загине от глад е твърде голяма! Съдба.

Pavel_Bs
22.12.2013, 19:54
Колега прав си,но все пак не всички пчели топлят пилото.Наистина би се получило много лошо ако майката осемени много в долния корпус,но какво ти е решението ако това се случи.

Evgeni Petkov
22.12.2013, 21:18
Хипотетично, ако майката осемени долу повече, гледаш прогнозата- дано студът не е продължитилен! Не вярвам да има някой пчелар да вдига горните корпуси в студа и да прави спасително хранене! Затова долният корпус трябва да е празен при зазимяване.

BUGI
22.12.2013, 21:28
През следваштите дни времето ште б-де доста топло около обед.
Аз би предложил на колегата, да изврши брзински преглед на кошерите с оште един другар.
не трјабва да растура кошера, само да подигне горнија дел от ЛР и ште види к-де се намира к-лбото
и какво се случва с-с семејството. така ште б-де нај спокоен. и ште знае какво трјабва да предприема в нататак.

Nik_m
24.12.2013, 13:27
Ще видим какво ще стане, надявам се че няма да има проблеми да се качат в горния корпус.
Колега ги зазимява така вече 10 години и всичко при него е ОК.
4 ги зазимих аз и прехвърлих празни пити и в горния корпус останалите ги зазимява колегата.

Nik_m
29.12.2013, 15:17
Днес погледнах кошерите, 6 са на 2ри корпус и 8 на 1ви.
Кълбата са разположени различно, на едни от северната страна на други от южната, на едни от пред на други от зад.
Храна имат всичките предостатачно, дано намята проблеми да се кача и останалите на 2ри корпус.
Като гледам от горе с фенерчето има разпечатани пити от 2ри корпус над кълбата.
На дъната има доста разпечатка и малко подмор.
Такова е положението към днешна дата, дано на 15 февруари всички да се горе за да мога да и дам подбудителни питки и до година ще им оставям по малко запаси за зимата.

BUGI
29.12.2013, 20:12
Вчера беше топло времето и аз на брзо прегледах нјаколко кошери.
Запазих че са всички добре, имат храна достатчно, весело работјат.
В нјакои има и помалко пило, што доказва ште са вече почнали с нови пчели.
Хубавото време ште ги изл-же да почнат с пило, а когато застудее какво ште б-де .....ште б-де.

Nik_m
02.01.2014, 08:51
Това време почва да ме плаши, целя януари го дават топъл 6 семейства са още на средата на 1ви корпус, според мен ще имат храна в него за 30тина дни, ще почнат да гледат пило.
Ако застудее трайно февруари може да почна пак от 1ви клас тази пролет.

Димитър Бонев
02.01.2014, 23:59
А защо са в първи корпус?

Nik_m
03.01.2014, 10:10
Защото слушам други хора и направих грешка при зазимяване, 2ри корпус е пълен с мед и само с прясно изградени пити и само няколко семейства са се качили на него.

Nik_m
27.02.2014, 18:54
Днес отворих въпросния кошер да видя дали няма някакъв проблем, времето беше тихо 15 градуса.
Отворих още 8 кошера, другите спокойни нямах проблеми, но като го отворих него стана чудо веднага ме нападна, обилно пушене но не помага пчелите направо закриха булото и нищо не виждам.
Тръскам глава за да успея да видя нещо, мед си имат, пило има, не личи да има някакво заболяване, кошера чист, всичко е ОК.
Лятото не съм имал проблеми с него, майка ли е сменил есента не знам ама няма работа с него.

simo
27.02.2014, 19:00
В началото на пчеларстването си и аз имах един такъв, заради него даже гащеризон чак от Германия си поръчах.

Nik_m
24.04.2014, 08:09
Въпросния кошер иззимува по зле от останалите в момента ги настигна с развитието си, но ме притеснява че изхвърлят черни пчели пред кошера.
Това го наблюдавам от миналото лято, от този кошер извадих най много мед, в момента е на 2 корпуса (не изцяло) с пило и работи идеално.
Когато погледна пред прелката на земята има по няколко такива пчели които обикалят и не могат да летят.
1249

Gavazov
24.04.2014, 18:21
Когато погледна пред прелката на земята има по няколко такива пчели които обикалят и не могат да летят.
1249

имат ли деформирани крайници,крила тия които пълзят или просто са стари пчели.

Nik_m
24.04.2014, 18:24
Не всичко им е на ред(някой даже си летят но не ги пускат в кошера обратно), но все едно си ги обръснал и намазал с черна боя.
А останалите пчели в кошера са си абсолютно нормални.

Gavazov
24.04.2014, 18:29
пчели крадци да не са ,като ги бият отгоре им изтриват ресните

Nik_m
24.04.2014, 18:34
Не, стари пчели са от този кошер, наблюдавам го от миналата година.
Ще сменя майката тази година да видя дали ще има промяна.

jordanov
24.04.2014, 20:29
Някъде из началото на форума едни колеги бяха коментирали за такива черни пчели. При положение че работи добре, що ше сменяш М ? Нямаш си работа или си по-хитър от пчелите?

Nik_m
24.04.2014, 20:55
Не може да се работи с него, даже не дава да се влиза на пчелина, само да усети движение и излиза и напада.
Един момент ми бе толкова писнало от него, че ми идваше да му драсна клечката.
А и не знам възрастта на майката.

jordanov
25.04.2014, 08:53
При това положение, да. Макар че ако има чалъм първо пробвай да го преместиш. Или разместиш с някой друг. Това понякога е достатъчно за оправяне, само понякога. Също и "възрастта" на майката въобще не е най-важния показател.

argilov
25.04.2014, 10:21
Имах такъв проблем,решението е както казва колегата по долу,разместване или разформироване.На мен проблема ми реши крадец.Бях го оставил най отзад защото от налитането се дразнеха и останалите.

Gavazov
25.04.2014, 20:07
ами тя агресивността може да се оправи бе :) като се оправи времето почни да го отваряш през ден и си му давай сиропец ест. поилката да е винаги пълна с прясна вода, както се казва да не са ни гладни ни жедни :)