PDA

Виж пълната версия : КОЙ КАКВО СЛАГА В ПИТКИТЕ ЗА ЗИМНО ПОДХРАНВАНЕ.СЪСТАВКИ



Генчо Генчев
03.12.2013, 16:42
Колеги
Някой слагал и е обезмаслено соево брашно към питките?
Аз тази година мисля да сложа и събирам информация по въпроса.Рецептата ми е изисуит и пудра захар и към тях да добавя соевото брано и прашец.

Петър84
03.12.2013, 18:53
Пчелите произвеждат мед,за мен най доброто е храненето със чист захаросан мед.Генчев кога слагаш първите питки?

М.Петров
03.12.2013, 19:01
Човекът имаше в предвид вероятно,че по този начин ще ги стимулира да гледат пило,чрез добавяне на протеин,но щом казваш,че произвеждат мед... ;)Аз слагам сухо мляко в последната питка,която давам края на Февруари.Най-добре е прашец да се сложи.

Димитър Бонев
03.12.2013, 19:07
Махни изосуита и соевото брашно. Вместо това ползвай мед.

inio33
03.12.2013, 19:39
Много тънко искаш да минеш колега с тези продукти,ако искаш да си ги правиш питките слагай мед и пудра захар и това е .

scutellator
03.12.2013, 19:52
За брашното съм малко резервиран (като единствен източник на протеини). Или си вземи Mega bee, Honey-B- Healthy, Feed -Bee, или нещо от сорта (не са скъпи с оглед на това че се слага много малко от тях). Или прашец ( от собствени кошери) или фурми ( освен мазнини съдържат и много птотеини). Ако искаш да слагаш соя - тогава по-добре 20% прашец + 10% соево брашно.

Към кърмовата маса сложи и малко лимонена к-на/ лимонов сок ( за инвертиране на захарите) около 1 гр/кг иначе ще стане или много суха и пчелите няма да я вземат, или ако я направиш течна - ще капе и пак твърдото вещество има опасност да не бъде изконсумирано напълно.
Лимоновия сок се предполага че изтощава малко пчелите, затова дозата е обект на лична преценка.

Niki1313
03.12.2013, 20:46
Ако нямаш възможност да си закупиш някои от гореспоменатите храни.

В зависимост от времето и целите на подхранването (питки или сироп), може да добавиш някои от следните добавки, които биха подобрили значително състоянието на пчелното семейство:

- Бабини зъби
- Капсаицин
- Карамфил
- Пчелен (цветен) прашец.
- Йод или Нозецид (Nozecid EC) - ако е необходимо и ако пчелите го искат

Питките е хубаво да се направят от инвертиран захарен сироп + пудра захар + някои от добавките по-горе.
Като настане време за сиропа ако имаш възможност да си купиш или направиш инвертиран захарен сироп - 70% + пак някои от горните,естествени добавки.

Успех

Pavel_Bs
03.12.2013, 20:54
Аз също съм резервиран относно соевото брашно.В последно време се появиха доста филми в които се развенча мита за соевите протеини.Оказа се че са трудно усвоими и въобще не са толкова ценни за организма.Както писах и в предишни коментари, ако се проследи кой е заинтересован да се купува и употребява тази култура,ще си отговорите и защо соята толкова много се рекламира.Другия интересен факт е че 90% от световното производство се държи от генно модифицирана соя.А сега се сетете кой бълва ГМО и дали медиите няма да обслужват интересите му.Ако на пакета не пише изрично че брашното е от НЕ генно модифицирана соя,то тогава колеги да знаете че давате на пчелите точно това от което бягате - ГМО култура.

Pavel_Bs
03.12.2013, 21:05
Ники1313,като си казал А,кажи и Б;).Изглежда имаш знания в билкарството,само че там ако объркаш дозата,ефекта може да е обратен.Ако имаш практика и добри резултати,защо не ги споделиш по подробно - грамаж и т.н..Според мен за да се справя човек добре в начинанията си,трябва на първо място да разбира процесите,а след това чрез логика да прояви творчеството си.Мисълта ми е че ако напишеш просто една рецепта,това ще е достатъчно за някои хора,но ако обясниш механизма на действие на съставките - това може да провокира и други хора да търсят и споделят подобни опити.

Pavel_Bs
03.12.2013, 21:22
Макар че съм новобранец, вече от две години използвам Humana 2 (не е реклама).Мисля че за това адаптирано мляко прочетох в една книжка на Станчо Георгиев.Там обаче не се казваше какво е съотношението,затова почнах с 10% и съм стигал до 15% от общата маса. Имам малко дете и темата адаптирано мляко е актуална за мен:laughing:.Като прочетете състава,може би ще пробвате и тази рецепта.Отделно от всичко,в млякото се съдържа и ПРЕБИОТИК, което не е пробиотик.Пребиотика,създа ва по-подходяща среда за развитие на полезните чревни бактерии с което се подобрява имунната система на организма.Млякото не е от най-скъпите,аз купувам 500г.за около 11лв..Аз обаче имам 20 кошера и знам че всеки гони най-евтиното.Предполагам че това ще е скъпо за някои колеги.Досега не съм загубил семейство и дано традицията не се наруши.Много ми се иска към питките да прибавя и тимол,но бих желал първо колегите които имат такава практика да споделят колко,как и защо вкарват тимола.

zayo
03.12.2013, 21:53
До преди две години си правех питките сам. Тогава имах 10-15 кошера. И аз като теб в питките слагах освен мед, пудра захар и адаптирано мляко, но марка Friso с тази разлика, че на 1 кг питка добавях около 20-30 гр от него и 3-4 гр лимонтозу. Това с лимонтозуто го четох в един сръбски пчеларски форум. Доколкото си спомням препоръчваха го против диария и за да не се изтощавали пчелите /нещо във връзка с жлезите им бе/. Понастоящем дори и при пролетното им стимулиране продължавам на 10 л сироп да им сипвам по 2 пакетчета лимонтозу.

FVCVS CAESAR
03.12.2013, 22:14
Соевите протеини се натрупват в мастното тяло на пчелата и затова са по-подходящи за хранене в края на лятото. Разбира се, през останалото време на годината пчелите също имат нужда от натрупване на белтъчни резерви в организма си, но не чак толкова, колкото през есента. За отглеждане на пило като заместител на прашеца се препоръчва ползването на сухо мляко.
Тази година през февруари изпробвах някаква смес от пудра захар, мед, сухо мляко и соево брашно заедно с Apitom-P. Апитома го изядоха с удоволствие, но със самоделното тесто се бориха дълго време - цъфнаха овошките, после рапицата... е, в крайна сметка го изядоха и него... :)

vanHanegem
03.12.2013, 22:21
Вече има толкова много готови храни, че не си заслужава месенето и мазането.

Pavel_Bs
03.12.2013, 23:50
Че има много готови храни е вярно,само че аз съм от типа - око да види ръка да пипне.Пробвах и с купешки питки - моите питки ги омитаха за две седмици, а купешките не ги пипаха.Като изсъхнаха съвсем,направо ги хвърлих.Не казвам марка,защото нямам спомен.С адаптираното мляко не трябва да се прекалява,защото провокира появата на майска болест през пролетта.Тази година,пролетта, се случи лошо време с дъждове и пчелите нямаха достъп до вода(не им бях сложил хранилките),поради което наблюдавах групички от пчели,не можещи да се върнат в кошера.Бях им сложил въпросните питки.При притискане на коремчетата,излизаше гъста кремообразна субстанция,която се различава от нозематозата по това че последната е течна.След поставяне на хранилки с рядък сироп,проблема изчезна.Искам да кажа че кошерите ми са с малки прилетни дъски,точно поради тази причина - болните да не могат лесно да се завърнат в кошера.Споменавам това,защото тази година купих три отводки от пчелар,който им пуска дъски до земята.Като ги прехвърлих в моите,на другия ден гледам по една шепа пчели на група пред всеки кошер.Оказаха се без крила(вароатоза).По принцип питките ги смятам така - 100грама мляко за 1кг.обща маса,като прибавям 1гр.лимонтозу на всеки килограм захар.Прибавям и по малко витамикс.Тези питки ги слагам обаче когато тръгне прашец,иначе слагам само мед и пудра захар плюс лимонтозу.Скутелатор спомена за пчелар,който прибавя алое вера и други,което силно ме заинтригува,но ако има повече информация за съотношения,ще бъде по-добре.Иначе на мен ми се въртят идеи за поилката да е насипана със зеолити и други такива,ама трябва време за експерименти.Въпроса е кои от полезните за човешкия организъм добавки са съвместими и също полезни за пчелите.Мисля че тази тема трябва да бъде отделна и смятам че би се получил интересен диалог.

zayo
04.12.2013, 00:10
...
Тази година през февруари изпробвах някаква смес от пудра захар, мед, сухо мляко и соево брашно заедно с Apitom-P. Апитома го изядоха с удоволствие, но със самоделното тесто се бориха дълго време - цъфнаха овошките, после рапицата... е, в крайна сметка го изядоха и него... :)[/QUOTE]

На някой от семействата съм давал APITOM-S по едно и също време когато ползвах и омесени по-горната рецепта от мен. Предпочитаха мойте. :) Миналата година им дадох Bee fonda и ги излапаха с охота /има и с тимол/.

pavlito88
04.12.2013, 01:17
Аз не разбрах обаче само Февруари ли подхранвате с питки, защото някъде бях прочел, че и Декември също слагат някои пчелари?
Иначе съм привърженик на домашните питки и то само от мед и пудра захар

Генчо Генчев
04.12.2013, 09:07
Аз не разбрах обаче само Февруари ли подхранвате с питки, защото някъде бях прочел, че и Декември също слагат някои пчелари?
Иначе съм привърженик на домашните питки и то само от мед и пудра захар

Съгласен съм с питките от мед и пудра захар,ама има опасност при дори е лек пропуск от страна на пчеларя да не догледа нещата да зарази целия пчелин с гнилец.Както и когато дава сироп от разпечатки.Затова бягам от меда и търся алтернатива.Благодаря на всички за споделения опит.Аз започвам да слагам питките на единия пчелин балканския още към 20 декември.Предвид на това,че след липата и дългата суша нямаше паша.Медът драстично намаля въпреки августовските подхранвания.Там проверявам на 20 дена какво се случва с питките и при нужда зареждам наново.В полето където слънчогледа бе последната паша и единствена започвам да храня към 15 януари но при нужда на някой семейства ако не мога да прехвърля мед подавам и по-рано.

М.Петров
04.12.2013, 10:19
Аз не разбрах обаче само Февруари ли подхранвате с питки, защото някъде бях прочел, че и Декември също слагат някои пчелари?
Иначе съм привърженик на домашните питки и то само от мед и пудра захар
Края на Декември,края на Януари и края на Февруари по 400-500гр. питки,като във Февруарската слагам и сухо мляко.Нея я изяждат за 15-ина дни,предните стигат за месец.

FVCVS CAESAR
04.12.2013, 13:27
На някой от семействата съм давал APITOM-S по едно и също време когато ползвах и омесени по-горната рецепта от мен. Предпочитаха мойте. :) Миналата година им дадох Bee fonda и ги излапаха с охота /има и с тимол/.
Apitpm-S не съдържа никакви белтъчни добавки, може затова да са предпочитали питките със сухо мляко. Apitom-P обаче, който им дадох през февруари, съдържа цветен прашец и предполагам, че пчелите са го предпочели пред разните заместители, но може и друга причина да има...


Аз не разбрах обаче само Февруари ли подхранвате с питки, защото някъде бях прочел, че и Декември също слагат някои пчелари?
Иначе съм привърженик на домашните питки и то само от мед и пудра захар
През декември или още през ноември се слагат медно-захарни (за предпочитане) или само захарни за спасяване на семейства от гладна смърт или за презастраховане, ако случайно кълбото достигне горните летви на рамките, да не загине от глад...
През февруари храненето е подбудително и в питките се слагат белтъчни добавки - за предпочитане е да съдържат и някакъв цветен прашец.

kunev
04.12.2013, 20:02
През януари 2013 /25 януари/ поставих по една питка "Апитом" , в края на февруари по една "Апитом" - Р защото не бях сигурен в запасите. И двете си ги вземаха без проблем. В крайна сметка семействата се развиха много добре и между 15 - 20 .04 стигнах до мераци за роене поради моето незнание че имам сериозна паша от клен в района. Но имаше и добра страна - 4 ранни отводки , които до липата бяха в състояние да дадат и стоков мед . Искам да кажа ,че съм доволен от готовите питки и смятам да ги ползвам отново.

BUGI
04.12.2013, 21:00
По мое мнение е, че најдобре е когато си пчелите имат своја храна, т.е. свиј мед. А когато се случи да нјама паша от суша и ако се ок-сни с прихрана с-с сироп, тогава идат питки.И аз, как многзина пчелари купувам готови от регистрирани производители, декларисани, и турам ги потребително. Тази година добри са с мед, и питки ште турим през јануари, може би че не трјабва, ама нека се најде, от повече глава нее болна.

М.Петров
04.12.2013, 21:35
През януари 2013 /25 януари/ поставих по една питка "Апитом" , в края на февруари по една "Апитом" - Р защото не бях сигурен в запасите. И двете си ги вземаха без проблем. В крайна сметка семействата се развиха много добре и между 15 - 20 .04 стигнах до мераци за роене поради моето незнание че имам сериозна паша от клен в района. Но имаше и добра страна - 4 ранни отводки , които до липата бяха в състояние да дадат и стоков мед . Искам да кажа ,че съм доволен от готовите питки и смятам да ги ползвам отново.
А какъв е грамажа на тези питки и цената колега,заслужава ли си?

Niki1313
04.12.2013, 22:45
Ники1313,като си казал А,кажи и Б;).Изглежда имаш знания в билкарството,само че там ако объркаш дозата,ефекта може да е обратен.Ако имаш практика и добри резултати,защо не ги споделиш по подробно - грамаж и т.н..Според мен за да се справя човек добре в начинанията си,трябва на първо място да разбира процесите,а след това чрез логика да прояви творчеството си.Мисълта ми е че ако напишеш просто една рецепта,това ще е достатъчно за някои хора,но ако обясниш механизма на действие на съставките - това може да провокира и други хора да търсят и споделят подобни опити.

Бабини зъби
- Увеличаване яйце снасянето на майките за периода II, III, IV месец - 62%
- Увеличаване яйце снасянето на майките за година - 19%
- Увеличаване на живота на пчелата – 20%
- Ниска консумация на храна през зимния период

Карамфил
Списанието "Journal of Dentistry" за изследвания направени от университета "Мигел Ернандес"
„...Испански и американски учени определят, че карамфилът е най-добрият естествен антиоксидант сред билките за използване, поради високите си нива на естествени фенолни съединения и на антиоксидантните си свойства.

Карамфилът се счита от експертите за подправка, съдържаща много хранителни вещества. В само една чаена лъжичка карамфил се съдържа огромно количество манган, омега-3 мастни киселини, витамин К, хранителни фибри и витамин С.

Благодарение на хранителните си съставки карамфилът показва най-висок резултат по скалата за капацитет на абсорбиране на свободните (кислородни) радикали (ORAC) под формата на етерично масло.

Само капка от карамфиловото масло съдържа около 400 пъти повече антиоксиданти на единица обем от плода годжи бери (един от най-мощните, здравословни плодове, също познат под имената мерджан, лиций). Опаковка от 5 ml масло от карамфил е сравнима по антиоксидантна сила с 45 кг боровинки..."

Капсаицин
- антивъзпалителни свойства
- значително количество въглехидрати, протеини, витамин С (повече от това в лимона), витамините А, К, В1, В2, B6, Е ,фолиева киселина, както и желязо, калий, калций и фосфор.
- капсаицин стимулира отделянето на два хормона – адреналин и норадреналин, които активизират метаболизма
- капсаицинът активира отделянето на азотен оксид – уникално вещество, което има способността да подобрява кръвообращението, предпазва и регенерира кръвоносните съдове.
- Капсаицинът премахва диарията причинена от бактериална нфекция. Проучване на университетът в Дуке установява, че капсаицинът може доведе до излекуване на възпалително чревни заболявания. Веществото помага за убиване на стомашни вирусни бактерии.

Информацията по-горе е представена в резюме. Направени са много опити и практически наблюдения. Има извадки от научни списания.

scutellator
04.12.2013, 23:47
Бабини зъби - с други думи стероли ( но по-добре човек да си ги ползва вместо да ги дава на пчелите). По същата причина в поленовите питки се слага рапично и царевично олио и/или кокосово масло.

Niki1313
04.12.2013, 23:50
"...По същата причина в поленовите питки се слага рапично и царевично олио и/или кокосово масло ..." - Усвоява се около 20% от пчелата - слабо ефективно. Само фекална маса.

FVCVS CAESAR
05.12.2013, 15:16
А какъв е грамажа на тези питки и цената колега,заслужава ли си?
Питките са по 1 кг.
Apitom-S 4,20 лв
Apitom-P 4,50 лв
... ако цената не се е променила през последните няколко месеца.
Според мен, си заслужава (конкретно за Apitom-P) - излиза горе долу колкото 1 кг мед...

vlado 9
05.12.2013, 17:36
Според мен собствените питки не се приемат добре от пчелите когато не се омесени 3:1 пудра захар:мед,когато е повече захарта,и е студено стават твърди и наги взимат добре.

Pavel_Bs
05.12.2013, 18:35
Определено се усмихнах като чета коментарите на Niki и Scutelattor.За това говорех по-долу - диалог между начетени хора.В спора се ражда истината.Надявам се че ще предложите някаква доза и в какъв вид да бъдат използвани въпросните субстанции.Не изключвам варианта това да се окаже лична рецепта,плод на много опити и автора й има пълното право да не я споделя.Така или иначе предполагам, че ще изскочат и други предложения.Дано диалога продължава.

valaz
05.12.2013, 20:36
Питките за подхранване си ги правя сам. Мед, пудра захар и Feed bee. Медът е мой, от здрави пчели. Мисля да пробвам с мед от рапица, тъй като го имам в изобилие и клиентите ми не го харесват. Пудрата захар задължително я проверявам, че не съдържа брашно-много е опасно за пчелите! Понякога купувам апипудер от изложението в Плевен. Feed bee добавям в питките, като заместител на прашеца. Щом пчелите преработват захар, трябва да получават и прашец или негов заместител, за да не се изтощават от захарта. Подхранване с питки започвам през февруари. Преди това не пипам кошерите.

спартак
06.12.2013, 13:56
Аз в моите питки слагам освен мед и пудра захар още :прясно изцеден лук, витамин С , кокоше яйце, сухо мляко Нидо и витнамини В комплекс, В 12 и лимонтозу.Въобще домашна кухня от естествени добавки.... Като ги дръпнат втора порция само захаросан мед и чак когато позволи времето захарен сироп със Стартовит. От Ноември до средата на Февруари ,каквото ще да става не ги бъзикам.Колкото по-малко ги пипам , по- силни стават.

srg
06.12.2013, 18:00
. От Ноември до средата на Февруари ,каквото ще да става не ги бъзикам.Колкото по-малко ги пипам , по- силни стават.
И аз се придържам към това правило.

Telfera1
11.12.2013, 18:05
Аз съм се подготвил със соев протеин 90% белтъчно съдържание, яйчен белтък на прах 90% и суроватъчен протеин 80%.Тези белтъчни добавки ще добавям към Apifonda. Купих си Форсапил и Форсамат.
Единственото ми опасение е, при така приготвената питка дали няма да започнат гнилостни процеси. Обмислям варианта за добавяне на някакъв стабилизатор - примерно натриев бензоат. Някой дали е експериментирал в това направление и евентуално какви биха били минусите при добавяне на такива стабилизатори?
За натриевият бензоат бях чел, че го препоръчват като средство за борба с АГ.

koragroup
11.12.2013, 21:01
Аз съм се подготвил със соев протеин 90% белтъчно съдържание, яйчен белтък на прах 90% и суроватъчен протеин 80%.Тези белтъчни добавки ще добавям към Apifonda. Купих си Форсапил и Форсамат.
Единственото ми опасение е, при така приготвената питка дали няма да започнат гнилостни процеси. Обмислям варианта за добавяне на някакъв стабилизатор - примерно натриев бензоат. Някой дали е експериментирал в това направление и евентуално какви биха били минусите при добавяне на такива стабилизатори?
За натриевият бензоат бях чел, че го препоръчват като средство за борба с АГ.


Аз мисля да се набутам и да добавя към всеки 200гр мед... още 200гр мед...!!! И така два пъти в мвсеца от 01.01 нататък, докато цъфне дряна!

Niki1313
11.12.2013, 22:45
Аз пък мисля да сложа в питките отработено ядрено гориво.Някой използвал ли е и какво му е мнението?

Моля да ме извините, но просто не се здържах на напъна подет от предходните постове.

vlado 9
11.12.2013, 23:26
Аз пък мисля да сложа в питките отработено ядрено гориво.Някой използвал ли е и какво му е мнението?

Моля да ме извините, но просто не се здържах на напъна подет от предходните постове.

Ще вземат да напълнят плодника с мед от Марс.
Малко спам,но тези миксове и на мен ми идват в повече,на пчелите може и да не е ,знам ли?

М.Петров
12.12.2013, 10:51
Аз пък мисля да сложа в питките цялата гама Е-та които съществуват,малко ще се узоря да се снабдя,но ще си отгледам мутанти :D

спартак
12.12.2013, 11:15
Не плачете за етата. И без това не знаете какво ви предлагат в купешките погачи.Разбира се по - добра храна за пчелите от истинския мед няма за подхранване.Другото е импровизации.

stefan_
12.12.2013, 11:25
Вече 15 години пълня през януари и началото на февруари малкото отделение на хранилката с мед. Февруари при добро време започвам да надрасквам по една пита през около 2 седмици и местя прашеца до пилото. За рапицата са изпълнили плодника, а за акацията преливат от пчели. Мисля, че това е по-добро от купешките глупости продавани по магазините. Всеки сам си развива технологията в зависимост от неговия район.

Искрен Мутафов
12.12.2013, 14:19
Вече 15 години пълня през януари и началото на февруари малкото отделение на хранилката с мед. Февруари при добро време започвам да надрасквам по една пита през около 2 седмици и местя прашеца до пилото. За рапицата са изпълнили плодника, а за акацията преливат от пчели. Мисля, че това е по-добро от купешките глупости продавани по магазините. Всеки сам си развива технологията в зависимост от неговия район.


Точно така е колега за да вземеш, трябва преди това да дадеш! Наистина медът си е най-добрата храна за похранване, но трябва и прашец. Няколко(4-8) зимно-пролетни коктейлчета с FeedBee вършат добра работа.

rosty_sz
12.12.2013, 15:57
Най-после реших да се запозная със споменатата FeedBee. Всичко звучи много добре докато не видиш цената, 14лв./кг. или ако си вземеш чувал 20 кг. ще е 12лв./кг. При смесване със захар 1/1 както препоръчват то си излиза направо "супер евтинко" към 10 лева. килограм питка. Като се вдигне изкупната цена на меда на 5 евро и почвам да храня само с такива питки.

Искрен Мутафов
12.12.2013, 17:03
............

Искрен Мутафов
12.12.2013, 17:05
Най-после реших да се запозная със споменатата FeedBee. Всичко звучи много добре докато не видиш цената, 14лв./кг. или ако си вземеш чувал 20 кг. ще е 12лв./кг. При смесване със захар 1/1 както препоръчват то си излиза направо "супер евтинко" към 10 лева. килограм питка. Като се вдигне изкупната цена на меда на 5 евро и почвам да храня само с такива питки.

Роско, ти хубаво си решил да се запознаеш с FeedBee, но явно не сте се дозапознали! А и явно си чел някоя рецепта от "Макриева". Цената на чувал от 20кг. е 10лв/кг, като на международният пазар се намира и на малко по-ниска цена(е, ако ще го купуваш на килограми, под чувал, а не с тонове едва ли би си струвало да се занимаваш). Feedbee и заместител на пчелният прашец, прекалено концентрирано и скъпо и да слагаш 1:1, а незнам и мали ще има такъв ефект(икономически нецелесъобразно е). Съотношението в което се смесва(най-добре е с ApiPuder) е от 1:5 до 1:10. Или в парично изражение това прави от 4,17(3,85) до 3,64(3,33) лева за килограм питка като в скобите е калкулирано добавяне на по 1 литър вода на 10 кг смес от Feedbee и ApiPuder, а цената на водата не е калкулирана в изчислениятя - ;-) а на ApiPuder е 3лв/кг, ако вземете отстъпка за количества за него, цената на килограм смес която ще си приготвите за подхранване ще падне още, а в сместа може да се добави и малко мед - 1:10. За повече информация относно рецепти и цени на тези два продукта се обръщайте към официалните им дистрибутори за България - Братя Кисови и Братя Еневи.

rosty_sz
12.12.2013, 19:26
При запитване в Гугъл излизат на първите места Статия на макрева и инфо от нейната страница за цената и за рецептите. От статията останах с впечатление, че точно Макрева е вносителя. Ако се добавя в захарно-медова питка 1/10 ще е доста по поносимо като цена, но дали ще има ефект?

Петър84
12.12.2013, 21:21
1кг.мед е 4-5лв. на едро.Колко пари излиза един килограм от готовите храни?

Искрен Мутафов
12.12.2013, 23:02
Има храни и под 3 лв. за килограм, но читавите са от порядъка на 4-5 лв. Тия храни са за зимно-пролетно подбудително подхранване(особенно тези които с добавен прашец или негов заместител), 6-8 порции от по един килограм излизат в парично изражение около 30 лева. С един магазин рапица си ги избил, и имаш силно развито семейство готово да ти даде ранна отводка.

Петър84
13.12.2013, 00:55
Има храни и под 3 лв. за килограм, но читавите са от порядъка на 4-5 лв. Тия храни са за зимно-пролетно подбудително подхранване(особенно тези които с добавен прашец или негов заместител), 6-8 порции от по един килограм излизат в парично изражение около 30 лева. С един магазин рапица си ги избил, и имаш силно развито семейство готово да ти даде ранна отводка.Щом е така и цената горе долу еднаква,не е ли по добре да им се дава чист мед без примеси.

Искрен Мутафов
13.12.2013, 04:20
В меда който е добит предходната година няма прашец. Това е подбудително подхранване което трябва да стимулира интензивно яйцеснасяне на майката и пълноценната кърмаческа дейност на пчелите с цел ускоряване на пролетното развитие на пчелното семейство и оползотворяване на раните паши(рапица и акация). Допълнително подадените храни от страна на пчеларя се приемат като външен приток за пчелното семейство(имитират природно изобилие), същото важи и за разпечатването на пити с мед от запасите на самият кошер или слатането на външни такива(от запасите), в тях може да има прашец, но даването на храни с негов заместител е предпоставка за отглеждане на качественни пчели които ще ни донесат по-високи добиви.
По-евтините храни не съдържат прашец или негов заместител, т.е.т. те са аналог на меда, а по скъпите или тези приготвени с FeedBee са с цена сходна на тази на пчелният мед, но действат доста по различно на пчелното семейство в сравнение с меда.
Ти като искаш си храни с мед само, всичко е въпрос на личен избор и тертип на работа.

Петър84
13.12.2013, 09:04
В меда който е добит предходната година няма прашец. Това е подбудително подхранване което трябва да стимулира интензивно яйцеснасяне на майката и пълноценната кърмаческа дейност на пчелите с цел ускоряване на пролетното развитие на пчелното семейство и оползотворяване на раните паши(рапица и акация). Допълнително подадените храни от страна на пчеларя се приемат като външен приток за пчелното семейство(имитират природно изобилие), същото важи и за разпечатването на пити с мед от запасите на самият кошер или слатането на външни такива(от запасите), в тях може да има прашец, но даването на храни с негов заместител е предпоставка за отглеждане на качественни пчели които ще ни донесат по-високи добиви.
По-евтините храни не съдържат прашец или негов заместител, т.е.т. те са аналог на меда, а по скъпите или тези приготвени с FeedBee са с цена сходна на тази на пчелният мед, но действат доста по различно на пчелното семейство в сравнение с меда.
Ти като искаш си храни с мед само, всичко е въпрос на личен избор и тертип на работа.Въпроса е във това че във храните които ядем слагат всякакви боклуци,кой знае и в тези купените питки какво се слага.

ivandespotov
13.12.2013, 20:03
...........................

pavlito88
21.12.2013, 13:56
Днес беше хубаво времето, стигна около 13 градуса, реших да отида до пчелина и да сложа питки за подхранване, но в последствие прецених, че би било излишно, тъй като семейството се е раздвижило и може да набави мед от питите, а когато реших все пак да отворя някои от семействата видях че пчелите са се раздвижили и са покрили голям част от горните рамки, затова оставих питките в пликовете готови за слагане и ще изчакам до януари. Някой вече слагал ли е да сподели мнение.
Питките са домашни само края на февруари използвам купени с цел подбуждане.

deso
30.12.2013, 08:26
Izpolzate li zakupeni pitki

Вълчан
30.12.2013, 22:13
Izpolzate li zakupeni pitki

Чукча писател, не читател!

Pavel_Bs
30.12.2013, 22:50
Вълчан,право в десетката!

Петър84
02.01.2014, 12:47
Някои слагал ли е върху рамките над кълбото вместо питка,рамка с мед?

tsvetanko1973
02.01.2014, 14:53
За много години на всички! Живи и здрави!!
И аз съм си задавал подобен въпрос и си мисля, че не би трябвало да е проблем да се сложи пита с мед.
Може би трябва да се драсне с вилица съвсем малък участък от нея/ако е много може да протече мед по пчелите и пилото/. Освен това предполагам трябва да остане малко разстояние над рамките и подобна легнала пита/около 7-10мм/ да могат де се предвижат пчелите.Така си мисля аз, не е задължително да е вярно а и не съм го правил, за да твърдя, че работи на практика.

Юрий Цветков
03.01.2014, 21:11
Някои слагал ли е върху рамките над кълбото вместо питка,рамка с мед?
За целта трябва или да работиш с платнища (найлон) или да имаш специално пригодена наставка, в която да влизат ушите на рамките.

vlado 9
03.01.2014, 22:15
За целта трябва или да работиш с платнища (найлон) или да имаш специално пригодена наставка, в която да влизат ушите на рамките.Имаш впредвид ушите на горната летва на питата която слагаш легнала отгоре да взимат мед от нея,да е леко повдигната от въпросната наставка за да мога т пчелите свободно да минават под легналата пита за взимат меда.

Юрий Цветков
03.01.2014, 22:18
Не.Няма нужда от повдигане. Просто няма да можеш да затвориш кошера, ако работиш с дървени табли (таванки).

vlado 9
03.01.2014, 22:29
Разбрах,онзи ден им сложих найлон и кълбата бяха почти до последната пита от топлата старана на кошера,а от другата до преградната дъска нямаше никой ,питите са наполовина с мед и мисля да извадя най краината и да я сложа отгоре.Дали трябва да ги надраскам или ?

srg
04.01.2014, 09:28
Абе хора оставете пчелите намира.

Юрий Цветков
23.01.2014, 13:52
Разбрах,онзи ден им сложих найлон и кълбата бяха почти до последната пита от топлата старана на кошера,а от другата до преградната дъска нямаше никой ,питите са наполовина с мед и мисля да извадя най краината и да я сложа отгоре.Дали трябва да ги надраскам или ?

Не. Не е нужно.

Владо
23.01.2014, 15:00
Аз имам надставки 4ст и храня апифонда. Може да се слага и медена пита, вярвам че ще е по-добре вместо нищо.

vlado 9
24.01.2014, 11:33
Началото на месеца им слложих по 1 пита отгоре.Вчера ги отворих в повечето кошери бяха ги изпразнили,птреместих ги зад преградната дъска и ги почерпих по 600-700гр.питки захаро-медни,само за подхранване.

rumenggr
20.01.2016, 15:44
Здравейте. Не мога да намеря, кой продава Фийд Бий/FeedBee в България. Малко помощ моля?!

kuline
20.01.2016, 16:48
Здравейте. Не мога да намеря, кой продава Фийд Бий/FeedBee в България. Малко помощ моля?!

http://pchelarski-magazin.eu/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82/%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8-feedbee/

http://www.pchelarstvo.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BC-feed-be