PDA

Виж пълната версия : Синдром на празния кошер



martin1980
24.11.2010, 14:31
Здравейте,

Нов член съм на форума, а живот и здраве от догодина ще почна да се занимавам и с отглеждане на пчели, първо като хоби, а след това и професионално.
Искам да споделя с вас относно случай, който напомня много на скорошни такива във Франция и САЩ.
Става дума за внезапно изчезнали пчели. Комшия от гр. Нови искър му бягат 10 кошера през края на октомври, началото на ноември. Може ли някой да сподели дали има подобен опит и дали е чул за такива случаи тук в България и ако да къде в кои региони.
Този комшия пчелина от 10 кошера се намира в непосредствена близост до слънчогледово поле. възможно ли е пръскането с някакви пестициди да доведе до такова изчезване?

Юрий Цветков
24.11.2010, 16:13
Слънчогледа би трябвало отдавна да е прецъфтял, а пък ползване на пестициди ако е имало е още много по-отдавна. Така, че пестицидите не ги брои. Причините могат да са много и най-различни. Третирал ли е срещу Вароатоза? И с какво и кога?

martin1980
24.11.2010, 16:25
Привет!
Ами всъщност тепърва ще говоря с него - тази неделя, за да разбера повече относно случилото се. Аз доста се разчетох и успяхда разбера, че това есенно изчезване на пчелите се причинява точно от насищане на кошера с кърлежи вароатоза. И най-вероятно е точно това...нос лед като го обсъдя с него това ще пиша отново....

Стефан
20.02.2011, 19:58
Днес попаднах в разни руски форуми. Там коментират, че в затънтените им селца, където до скоро е нямало кули с антени на мобилни оператори, пчелите изчезват веднага след монтирането на антените. За мен е повече от ясно, че WiFi вълните са причина за бягството на пчелите от кошерите.

deian yordanov
11.03.2011, 20:46
не знам от какво е дали е от пестициди вълни или комбинация от разни химии .
при мен от 10 остана 1 - вътре си имат всичко и мет и прашец но няма нито живи нито мъртви пчели. и се чудя как да продължавам.

plamen
11.03.2011, 21:25
Миналата година при нас имаше такива случаи някой казват че били зазимени с рапичен мед други казват че препаратите за борба с акара били некачествени и пчелите избягали трети пръскат с пестициди но имаше хора със по 90 семейства загинали или изчезнали.Аз по съм склонен да вярвам че препаратите за акара са проблема или пестицидите а не GSM клетките.Казваш че няма и мъртви пчели за проба да занесеш.

scutellator
12.03.2011, 00:15
И аз вярвам че препаратите за акара са проблема, но не защото са ментета, а точно обратното. Когато ве определен момент бройката на препаратите дойде малко в повече, пък били те и в допустими граници.... токсичността се увеличава многократно в геометрична прогресия. Знаете че има комбинации от безобидни лекарства които не трябва да се приемат едновременно. Сироп за кашлица и алкохол например.

Тодор Тодоров
12.03.2011, 11:05
Миналата година при нас имаше такива случаи някой казват че били зазимени с рапичен мед други казват че препаратите за борба с акара били некачествени и пчелите избягали трети пръскат с пестициди но имаше хора със по 90 семейства загинали или изчезнали.Аз по съм склонен да вярвам че препаратите за акара са проблема или пестицидите а не GSM клетките.Казваш че няма и мъртви пчели за проба да занесеш.
И аз така мисля. Ако са били зазимени с мед от рапица, едва ли ще изчезнат от кошера поради тази причина. От глад ще умрат но няма да го напуснат. И аз имам доста жертви, около 30 бр. И най-интересното е че на единия пчелин 2-3 бр от пчеларски грешки. А на другия пчелин всичките жертви са.... изчезнали семейства. От 30 ДБ нито една жертва. Всички изчезнали са около 30 ЛР от 110 бр. Зимуват на горен корпус.От 15 год. е така и за първи път този проблем... sadsmile;

plamen
12.03.2011, 12:05
Със какви препарати си ги третирал за акар и колко пъти.Ако всички колеги със изчезнали пчели споделят може да се реши проблема и догодина да няма загуби.Казваш че ДБ всички са оцелеи а само ЛР имаш жертви.Възможно ли е по голямото вътрешно пространство на ЛР да е намалио въздействието на препаратите и голяма част от акарите да са се запазили и за това семейството да е избягало.

Тодор Тодоров
12.03.2011, 16:11
Със какви препарати си ги третирал за акар и колко пъти.Ако всички колеги със изчезнали пчели споделят може да се реши проблема и догодина да няма загуби.Казваш че ДБ всички са оцелеи а само ЛР имаш жертви.Възможно ли е по голямото вътрешно пространство на ЛР да е намалио въздействието на препаратите и голяма част от акарите да са се запазили и за това семейството да е избягало.
С по 2 ленти варотом и оксалова киселина. Започнаха да изчезват още преди третирането с оксалова киселина. Всъщност поради тази причина третирах втори път с киселината. Варотома миришеше по-особено от преди, с по-силна миризма. Относно вътрещното пространство не е по-голямо, защото между двата корпуса има преграда. Споменах вече, от около 15г. практикувам този начин при зазимяване и никакъв проблем досега. И на двата пчелина са зазимени по един и същи начин, а проблемите са основно на единия. Пчелините са на 5км един от друг.

k-2
16.09.2011, 16:11
Искам да разкажа за един случай за "изчезнали" семейства на колега, (който не е регистриран във форума).

Той има 20бр ДБ12.
Пашата е единствено ливадна.
Район - близо до гр. Самоков (1000 м. н.в.)
През деня е топло, но през нощта се захлажда до 15градуса.

На 02.08. - центрофугира меда и връща магазините , за да ги почистят и ги оставя до 16.08. защото времето е топло и да им е по-широко.
На 16.08. - прибира магазините и слага ленти против акарите (на една част от кошерите слага по 3ленти Варостоп, а на другата част по 2ленти Варотом)
до 12.09. - при прегледи на състоянието на пчелите по прелката - няма забелязан проблем (чиста прелка, има летеж, входа се охранява)
На 15.09. - забелязан проблем на 3 от кошерите:
на прелката има много парченца от разпечатки;
вътре няма пчели (нито живи , нито умрели);
няма и меда (изнесен като при кражба);
на някои пити все още се вижда запечатено пило и 1-3 дневни яйца;
отвън пред прелката няма убити пчели (както обикновено има при кражба);
единия от трите е третиран с 3ленти Варостоп, а за другите два не съм сигурен с Варостоп или с Варотом са третирани.

В това състояние са намерени 3 от най-силните семейства, които при последния преглед , при поставяне на лентите, са имали 5 пити с пило и венец и 5 пити само с мед.

По-слабите семейства и отводките са добре.

Обяснението на случая според нас е следното:
По някакви причини семейството е напуснало кошера или е изключително много отлабнало и кошера е нападнат и меда изнесен без да има съпротива.
Предположихме, че е от лентите, но друг колега с 30бр ДБ12, който е третирал с мравчена киселина на картончета, се оплакал преди ден, че 4 от най-силните му семейства са изчезнали по подобен начин.


Има много въпроси без отговор:
Защо това е станало със най-силните семейства?
Какво точно се е случило?
Какво грешка е допусната, за да се избягва за в бъдеще?

Моля, ако някой има идеи , нека да сподели, защото има голямо притеснение от това , че не се знае какво става и от какво и как да се пазим!

kando
16.09.2011, 17:00
А другите най-силни семейства, пак ли с толкова на брой ленти са третирани, както тези изчезналите ?

Ангел Йосифов
16.09.2011, 17:49
Ако изключим вароа си мисля следното.От махането на магазините до констатацията на проблема са минали 30дни.Амплитудата между дневната и нощната температура предполага обилна роса,която е доволно достатъчна за цъфтящите разтения(билки).След като са свалени магазините,силните семейства остават на тясно.Като добавим пълния плодник с пило и мед +подържащата паша + горещото време,сигурно пчелите заедно с майката са отишли на "сянка" или са превзели-налетели друг кошер(отводка),като са изнесли меда.Само предполагам. crying; crying; crying;

k-2
17.09.2011, 22:57
А другите най-силни семейства, пак ли с толкова на брой ленти са третирани, както тези изчезналите ?

да,
третирани са еднакво всички семейства , както писах, на една част от кошерите е сложил по 3ленти Варостоп, а на другата част по 2ленти Варотом

stonit
18.09.2011, 07:50
Преди около месец писах в форума за кражба . След седмица отворих нападнатите кошери картинката бе следната: имаше запечатано пило ,прашец ,меда бе изнесен и нямаше ни една пчела убита в кошера това се повтори в 4 кошера .Три от кошерите бяха много силни, а отводката по-слаба .Вях третирал с варостоп по 4 ленти на силните и 3 на по слабите .

сезгин
18.09.2011, 11:23
бягат от лентите,2 ленти са напълно достатъчни

Ангел Йосифов
18.09.2011, 12:13
бягат от лентите,2 ленти са напълно достатъчниМоите са със 5 ленти дори 12дб има с 6 ленти варостоп- нямам проблем.Всичките семейства са със млади(таз годишни)майки със достатъчен обем и шарена сянка.

k-2
19.09.2011, 15:21
Преди около месец писах в форума за кражба . След седмица отворих нападнатите кошери картинката бе следната: имаше запечатано пило ,прашец ,меда бе изнесен и нямаше ни една пчела убита в кошера това се повтори в 4 кошера .Три от кошерите бяха много силни, а отводката по-слаба .Вях третирал с варостоп по 4 ленти на силните и 3 на по слабите .

stonit,
как си обясняваш да има кражба и то от силен кошер и да няма убити пчели в кошера и пред прелката?
Тревожа се от това, че в нашия случай може да не е кражба, а някакъв друг проблем.

Сега , при проверка на състоянието на семействата, които не са избягали, какво трябва да се гледа , за да се открие предварително проблема и да се реагира някак си?

stonit
20.09.2011, 19:58
Определено не е кражба или ако е имало е станало след като са изчезнали пчелите.Другото което е интересно, че е и четирите кошера са един до друг освен това в момента имам още 1кошер с много мед 2 магазина ,а има пило и пчели покриващо 2рамки LP.

scutellator
25.11.2011, 13:00
ИСТИНСКАТА ПРИЧИНА ЗА ИЗЧЕЗВАНЕТО НА ПЧЕЛИТЕ

http://www.thedailygreen.com/cm/thedailygreen/images/oD/colony-collapse-cartoon.jpg

kando
25.11.2011, 13:04
Знаех си аз, че виновни са извънземните :(

Ивайло Велинов
25.11.2011, 13:58
ИСТИНСКАТА ПРИЧИНА ЗА ИЗЧЕЗВАНЕТО НА ПЧЕЛИТЕ



http://s9.postimage.org/409pyhj3f/colony_collapse_cartoon.jpg (http://postimage.org/image/409pyhj3f/)

Да с това се изчерпва всякакъв разговор по темата :)

dachkov
26.11.2011, 13:30
Понякога пчелите, които не могат да изхранват поколението си заради липсата на
цветен прашец, напускат кошерите си.

страница 121 LANGSTROTH
ON THE
Hive and Honey Bee

Nic 59
26.11.2011, 14:00
Това може да е валидно пролетта но не през късната есен и зимата. При най тежките условия в Сибир пчелите са на кълбо поне 4 месеца без облет и зимуват на 100 процента мед от захар точно за това да няма прашец. Организма на пчелите се препълва от несмилаеми остатъци за това време и не могат да искарат до пролетта.

Nic 59
26.11.2011, 14:54
Това само разширява обхвата от напускане на кошерите през пролетта, и въобще не е залегната възможноста през зимата. Акцента е през пролетта и по изключение есента когато изхранват зимното пило. Въпроса е защо бягат през зимата?

scutellator
26.11.2011, 15:36
@dachkov,
Какво е общото между кошери които гладуват и тези които изоставят кошер пълен с запаси. Какво кара един съвсем редовен на пръв поглед кошер да избяга без видима причина? Ако пчелите ни бяха африканизирани- не би било толкова сташно - те са като щъркелите - на есен си отиват, на пролет се връщат. Но не мисля че случая тук е такъв.
Според мен не е толкова страшно че имаш празни кошери, а че не знаеш каква е причината, нямаш гаранция дали ще се случи отново и не знаеш как да се предпазиш.

зуница
26.11.2011, 23:19
Преди 10-тина години имах следния случай.Случайно отивайки при пчелите през седмицата видях над гората да обикаля въртолет.За десетина дни кошерите се изпразниха.Всичко което излетеше вече не се върна.Кошери с мед, пило и шепа млади пчели.Горското бяха пръскали с контактен инсектицид с продължително действие опасен за пчели.Ако не бях видял въртолета "извънземните" щях да обвинявам.

evgeni.filimonov
27.11.2011, 22:09
Понякога пчелите, които не могат да изхранват поколението си заради липсата на
цветен прашец, напускат кошерите си.

страница 121 LANGSTROTH
ON THE
Hive and Honey Bee

По скоро си изяждат ларвите и постепенно отслабват и загиват.
ПРАШЕЦА е еднствената естествена храна за пчелите. Нищо не може да го замести.

Много интересно се получава, хиляди семейства изчезват, а никой не е забелязал как става това, и то е защото пчелите поединично напускат кошера, а не на куп. Знаете какво се получава при излитането на рой, цяло село го вижда. А тук няма таква шумотвица.
Нека колегите, които имат такива сучаи да дават по подробна информация, относно това дали има някаква следа от пчелите, има ли подмор и какво количество е той, останала ли е майката с шепа пчели и тн. Това е огромен поблем за пчеларството.
Досега ги подчинявахме да стоят в жилищата, които сме им определили, може вече да им е писнало от нас и от природата около населените места и обработваемите площи.

Ангел Йосифов
28.11.2011, 09:27
Знаете какво се получава при излитането на рой, цяло село го вижда. А тук няма таква шумотвица.

Като на сватба-всичко се чува или погребение-всички разбират кога удари камбаната.

Причините,според мен са комплексни.Като се започне от производството на ВО ........... и се стигне до шантавото време.
Да не забравяме и "невинните извънземни",които са във орбита около земята от десетки години. sleepy;

Светозар Каменов
28.11.2011, 10:49
Е те това намерих вчера. Тази година я направих тая отводка. Изкарах един магазин мед от нея. Третирах с Варотом всичките кошери. Другите са добре. По дъното гледам много акари. Предполагам от тях са излезли пчелите, а които са останали са станали жертва на осите, които са ужасно много. Все още летят и влизат в кошерите.


http://i128.photobucket.com/albums/p170/zarko_k/IMG20111127_002.jpg
http://i128.photobucket.com/albums/p170/zarko_k/IMG20111127_005.jpg
http://i128.photobucket.com/albums/p170/zarko_k/IMG20111127_001.jpg
http://i128.photobucket.com/albums/p170/zarko_k/IMG20111127_007.jpg
http://i128.photobucket.com/albums/p170/zarko_k/IMG20111127_008.jpg
http://i128.photobucket.com/albums/p170/zarko_k/IMG20111127_010.jpg

evgeni.filimonov
28.11.2011, 10:57
Когато пчелите са много опаразитени, те отслабват и не могат да се справят с осите. Миналата година имах две такива загуби. Тази година сложих капани за оси и пчелите определено имаха по-малко проблеми. А така като гледам разчленените пчели, и след мишка остават такива разчленени пчели. Лоша работа, много са неприятелите на пчелите, да не кажа че и човека е в тази група.

Светозар Каменов
28.11.2011, 11:14
Когато пчелите са много опаразитени, те отслабват и не могат да се справят с осите. Миналата година имах две такива загуби. Тази година сложих капани за оси и пчелите определено имаха по-малко проблеми. А така като гледам разчленените пчели, и след мишка остават такива разчленени пчели. Лоша работа, много са неприятелите на пчелите, да не кажа че и човека е в тази група.
Ако са мишки не би ли трябвало да са нагризали и питите. По тях нямаше никакви следи. Незнам, нямам никакъв опит и само предполагам. Но толкова оси аз през живота си не съм виждал.
Тия с горелката съм ги горил, а колко хванах с капани нямам идея. Стотици...

http://s12.postimage.org/vd1v4l2ux/IMG20111105_002.jpg (http://postimage.org/image/vd1v4l2ux/) http://s12.postimage.org/xvnk59ol5/IMG20111105_003.jpg (http://postimage.org/image/xvnk59ol5/)

nik_il
28.11.2011, 11:38
още един загубил пчелите си...от 11 кошера се облитат само 4...4 са напълно празни, с всичкият си мед....а в другите три само жужат шепа пчели...не бях подготвен с було за да ги прегледам...третирани са с варотом, купен от пчеларският магазин на пазара във Велико търново.....това е от мен от преди 30 минути...мъкааааа

Ангел Йосифов
28.11.2011, 12:16
още един загубил пчелите си...от 11 кошера се облитат само 4...4 са напълно празни, с всичкият си мед....а в другите три само жужат шепа пчели...не бях подготвен с було за да ги прегледам...третирани са с варотом, купен от пчеларският магазин на пазара във Велико търново.....това е от мен от преди 30 минути...мъкааааа

Когато пчелите се облитат нее задължително всички семейства да се облитат едновременно и дали имат нужда от облитане.При мен най много се облитат семействата със късно пило.Облитането зависи и от силата на семейството,дебелината на кошера и посоката на прелката,дали са на сянка.Имам силно семейство,което тия дни изобщо не е излизало-прелката му е на север.Имам рояк настанен в пън на който стените са дебели от 4-8 см и той не облита,но са си вътре жужат мирно и спокойно.Надявам се да нямаш загуби.

scutellator
28.11.2011, 13:01
още един загубил пчелите си...от 11 кошера се облитат само 4...4 са напълно празни, с всичкият си мед....а в другите три само жужат шепа пчели...не бях подготвен с було за да ги прегледам...третирани са с варотом, купен от пчеларският магазин на пазара във Велико търново.....това е от мен от преди 30 минути...мъкааааа

ако това ще те успокои, 50% от 10 кошера не са чак толкова отчайващи - 50% от 200 кошера вече са сериозен удар - хората с това си вадят хляба. Не са един или двама такива - пият една студена вода и продължават.

nik_il
28.11.2011, 14:22
така ще е...ще пием студена вода и продължаваме напред...но лошото е, че започва да е масова практика...в свищов тази година за първи път се случва такова нещо...

kando
28.11.2011, 16:26
Не е за първа година nik_il - просто колегията много трудно си признава ..... вардат репутацията, какво да се прави.

nik_il
28.11.2011, 20:17
днес направих разтвор на оксалова киселина с концентрация 75/1000...през почивните дни, както прогнозират за добро време ще третирам останалите, не избягали пчели с накапване...от над 20 години съм любител пчелар, но това не се е случвало...знам и че няма все още категоричен отговор за причините...има само гадаене....

Петко Механджиев
28.11.2011, 20:21
С какво ги третираше досега?

nik_il
28.11.2011, 20:54
пролетта третирах с варотом, лентите сухи кано на възрастен човек кожата...есента взех от пчеларския магазин във в.търново, на пазара отново варотом...а е имало години, които не съм третирал с ленти...поставях строителни рамки...и редовно изрязвах далаците със търтиево пило...не е проблем, че съм загулбил няколко семейства..проблема е, че още няма категоричен отговор за причината...а има такава, защото познавайки ентимиологията на пчелите, никога не биха се самоубили....та това е едно от най-перфектните общества в природата...

evgeni.filimonov
28.11.2011, 21:41
още един загубил пчелите си...от 11 кошера се облитат само 4...4 са напълно празни, с всичкият си мед....а в другите три само жужат шепа пчели...не бях подготвен с було за да ги прегледам...третирани са с варотом, купен от пчеларският магазин на пазара във Велико търново.....това е от мен от преди 30 минути...мъкааааа

ако това ще те успокои, 50% от 10 кошера не са чак толкова отчайващи - 50% от 200 кошера вече са сериозен удар - хората с това си вадят хляба. Не са един или двама такива - пият една студена вода и продължават.

Колега, това е много грубо изказване от твоя страна, за студената вода.
Ние с малкото на брой кошери ни е по мъка от колкото тези с 200, бъди сигурен в това.
А за тези с 200 кошера, да им умрат 100, значи не са си свършили работата или са се захванали с бройка, която не им е по силите и възможностите, надценили са се.
Добрия пчелар няма зимни загуби повече от 10%, изключвам форсмажорни обстоятелства.

aleko
10.01.2012, 22:56
Понякога пчелите, които не могат да изхранват поколението си заради липсата на
цветен прашец, напускат кошерите си.

страница 121 LANGSTROTH
ON THE
Hive and Honey Bee

По скоро си изяждат ларвите и постепенно отслабват и загиват.
ПРАШЕЦА е еднствената естествена храна за пчелите. Нищо не може да го замести.

Много интересно се получава, хиляди семейства изчезват, а никой не е забелязал как става това, и то е защото пчелите поединично напускат кошера, а не на куп. Знаете какво се получава при излитането на рой, цяло село го вижда. А тук няма таква шумотвица.
Нека колегите, които имат такива сучаи да дават по подробна информация, относно това дали има някаква следа от пчелите, има ли подмор и какво количество е той, останала ли е майката с шепа пчели и тн. Това е огромен поблем за пчеларството.
Досега ги подчинявахме да стоят в жилищата, които сме им определили, може вече да им е писнало от нас и от природата около населените места и обработваемите площи.Здравейте,смея да твърдя,че съм виждал как става номера с изчезването.По миналата година на 20м.от пчелина ми на оградата на комшията хванах роиче.До тук добре,само датата е смущаваща СРЕДАТА НА НОЕМРИ 2010.Роичето стоя на оградата три дена като през цялото време рамеше дъжд на четвъртия се проясни и го сложих в кошер на комшийката с запасни рамки от мойте.Щателно огледах за акари,НИТО ЕДИН забелязан.В крайна сметка не оцеля до пролетта за което много,ама много съжалявам.Точно като рои си отиват колеги.

Димитър Бонев
10.01.2012, 23:19
Вероятно така се получи и при мен. беше втората половина на октомври, когато правих последните работи по пчелина. Беше в ранния следобед и отивайки на пчелина видях необичайно много пчели да хвърчат. Точно като при роене. Както и да е хванах рояка който не беше въобще малък. Покри 3 пити. В първия момент си помислих, че сигурно единия кошер, който беше правил късна самосмяна, може старата майка да е излязла с пчелите. Но явно не е било така, защото като го отворих въобще не ми се стори отслабнал. Този кошер който ми "изчезна" беше сред зазимените и него повече не го бях пипал. Когато обаче наскоро ги прослушвах не даде признаци на живот го отворих. Във втория корпус мед си имаше а в първия намерих само това:
http://pchelari.com/snimka/images/gi439lm8djlpz780uzm2.jpg (http://pchelari.com/snimka/)

jordanov
11.01.2012, 13:34
Donboneti , ти разполагаш с огромна информация и предполагам в твоя случай акара не съществува като вероятна причина за загубата , така ли е ?

Sandokan
01.03.2012, 17:05
Синдром на празния кошер

“За пчелите и хората” е проект, иницииран от гражданска група “За пчелите и хората” и осъществен от Фондация Credo Bonum.
http://credobonum.bg/bee
Основната цел на кампанията е да информира обществеността в България за повишената смъртност сред пчелите.

В рамките на проекта “За пчелите и хората“ е създадена работна група в състав:
-проф.Кънчо Кънчев
-проф Петър Ненчев
-д-р Йордан Христов
- Илия Цонев
- Димитър Бонев
- Георги Бодуров

Конкретните дейности по проекта са: провеждане на специализирано проучване за степента на изчезване на пчелите в България, теренно проучване и много други.
През месеците юни-юли 2011г. екип е посетил 41 пчелина от 15 области на страната.
На място, след ветеринарно-медицински преглед са попълнени протоколи, отразяващи основните фактори за синдрома на празния кошер и за общата смъртност на пчелните семейства за периода 2009-2011г.
Проведени са разговори с много представители на пчеларската общност. Разговорите са заснети с камера и са достъпни на адрес: http://www.youtube.com/zapchelite

Резултати от проучването:
От посетените 41 пчелина “Синдрома на празния кошер” не беше наблюдаван в нито един.
Повишена смъртност беше установена в 29 пчелина, общо 1498 загинали пчелни семейства или 34% от включените в проучването.

Тази и още много друга полезна информация може да намерите в брошурата с данните от специализираното изследване и препоръките на работната група, и на интернет адресите.
Данните, които съм цитирал са от брошурата.

Интересно ми е съчетанието на какви критерии е трябвало да е налице, за да могат да потвърдят, че наблюдават “синдрома на празния кошер”.

Въпросът ми е към всички, които могат да дадат достоверен отговор, и в частност към donboneti , който е посочен като участник в работната група,създадена в рамките на проекта “За пчелите и хората”.

Димитър Бонев
01.03.2012, 21:56
В кампанията участвах само в заключителния етап т.е в работната група, която трябваше да изработи препоръките към институциите, пчеларите и обществото като цяло. За съжаление бяхме подготвили много конкретни предложения, включително и нов проект за закона за пчеларството, както и почти всички наредби, касаещи по някакъв начин пчеларството, както и закона за ветеринарномедицинската дейност в частта си касаеща пчеларството.За съжаление от фондацията не ни разрешиха да ги представим в МЗХ, а само това, което е в брошурата и на което представителите на МЗХ отговориха с дежурното "няма да стане", защото от пчеларските съюзи щели да сочат и щяло да стане една дандания.
Относно направените проучвания на място д-р Христов, който е представител на научната асоциация по пчеларство и които е извършил прегледите в засегнатите пчелини, които са били част от проучването е установил конкретни причини за изчезването на пчелите от кошерите. Първо е установено, че в повечето случаи причината е акара и третирането с ВМП с ниска ефективност или такива към които вече е изградена резистентност или пчеларя е приложил неправилно. Другата причина е все по-бързо разпостраняващата се в страната нозема церана. Последното бе потвърдено и от института в Стара Загора, които също са направили прегледи в засегнати пчелини и са направили съответните проби, изследвания и анализи.

Пеньо Лазаров
01.03.2012, 23:53
donboneti за акара е ясно с какво и как да се третира, препарати бол, а аз цераната с какво тябва да се третира профилактично и лечебно, защото не съм чул до сега точен отговор. Тази информация ще бъде полезна за всички във форума.
Благодаря предварително.

Димитър Бонев
02.03.2012, 00:10
http://www.farmer.bg/news_view.php?id=21043
А препарата за акар с който са третирали почти всички засегнати е варотом. Екостопа също е с ниска ефективност.

Sandokan
02.03.2012, 12:12
Колега donboneti, може би не съм задал ясно въпроса си.
Ще се опитам пак.
Разбрах, че “ д-р Христов, който е представител на научната асоциация по пчеларство и които е извършил прегледите в засегнатите пчелини, които са били част от проучването е установил конкретни причини за изчезването на пчелите от кошерите”.
Става дума за друго.Какво не е установил д-р Христов?

Резултатът от проучването гласи: От посетените 41 пчелина “Синдрома на празния кошер” не беше наблюдаван в нито един.

Трябва да има достатъчни условия, определен брой признаци, при наличието на които да може да се каже- ето тук имаме налице “синдром на празния кошер”.

Въпросът ми е: Какви са критериите за определяне наличие на “синдром на празния кошер”?

Пеньо Лазаров
02.03.2012, 14:12
Колега donbonei за цераната с какво тябва да се третира защото никой не е дал точен отговор или по-точно вие с какво и как си третирате кошерите за нозематоза церана?

N-2
03.03.2012, 11:04
На място, след ветеринарно-медицински преглед са попълнени протоколи, отразяващи основните фактори за синдрома на празния кошер и за общата смъртност на пчелните семейства за периода 2009-2011г.
Проведени са разговори с много представители на пчеларската общност. Разговорите са заснети с камера и са достъпни на адрес: http://www.youtube.com/zapchelite
...
Резултати от проучването:
От посетените 41 пчелина “Синдрома на празния кошер” не беше наблюдаван в нито един.
Повишена смъртност беше установена в 29 пчелина, общо 1498 загинали пчелни семейства или 34% от включените в проучването.
...
Интересно ми е съчетанието на какви критерии е трябвало да е налице, за да могат да потвърдят, че наблюдават “синдрома на празния кошер”...
Предполагам, критериите са използване на пестициди, хербициди и т. н. -иди в района на пчелина. Но това са мои предположения, базирани на информация от филма Мълчанието на пчелите. Там през цялото време това се предъвква - влошената, отровена жизнена среда.
Предполагам, Sandokan, че ти си един от тези 41 случая. Но тъй като няма да споделиш, точно кой си, би ли ни казал с какво си третирал за вароатоза?

Димитър Бонев
03.03.2012, 19:46
Имам предвид, че за всеки случай на засегнато пчелно семейство е открита конкретна причина. В повечето случаи е акара и нозематоза. Предполагам, че когато не може да се намери конкретна причина то тогава може да се говори за ССД.
А за нозема церана в статията към която съм дал линк е описано. Препарата Vita feed Gold, който е посочен в статията обаче е доста скъп. На семейство излиза по 10-тина лв. Нозестата трябва да се прилага точно както е написано в упътването, че иначе може да стане голяма беля. "Най-великия" пчелар преди години беше предозирал и си умори пчелите.

Пеньо Лазаров
03.03.2012, 19:54
Нозестата никаква работа не върши за цераната това съм сигурен и са ми го казвали и пчелари с пчелини с над 300 кошера.С друго третират всички особено тези дето са лицензирани отводкопроизводители но никой не иска да го обяви публично.

purkinie
04.03.2012, 19:18
Nosema cerene е новият причинител на нозематозата у нас - преди две години лично доцент ( сега станал май професор)Първанов го доказа от моя пчелин в Тракийският университет - Стара Загора. Препарата който ЛЕКУВА заболяването е само един - Fumagilin , който се съдържа в препарата Fumidil B ( намира се в Турция, аз го закупих от Канада).

Ветеринарен лекар съм, затова Ви пиша това.

Пеньо Лазаров
04.03.2012, 21:28
Браво най-накрая някой да обяви публично единствения препарат който лекува нозематоза церана.

Димитър Бонев
04.03.2012, 21:31
Цитирам:
"Известно е, че най-добрият ветеринарномедицински продукт (ВМП) е Фумагилин и неговият производен Фумидил Б. Те се използваха с успех в миналото у нас, но сега са забранени за употреба в ЕС, в т. ч. и в България, тъй като са антибиотици. Освен това е установено, че активната им субстанция действа неблагоприятно върху генома на пчелите."

Пеньо Лазаров
05.03.2012, 00:50
Е тогава нека ни мрът кошерите и след 5г. в Б-я. няма да има пчелари, понеже някой някъде е забранил нещо или всяка година ще финансираме отводкопризводителите с безбожно скъпите им отводки ,понеже нашите кошери ще умират, а те спокойно си третират с каквото ида е само и само да са им живи кошерите и да правят колкото се може повече отводки та да печелят.

jordanov
05.03.2012, 14:07
Нали вече си разбрал че по- хубаво от собствени майки и отводки няма, няма и да има.

filmatoplo
05.03.2012, 17:12
hi; Мой познат има пчелин 100 бр сем, и ми каза купените майки не ставали , той сам си правил майки .

purkinie
05.03.2012, 17:49
Това заболяване бе внесено в пчелина ми ИМЕННО и САМО със "селектирани" майки от уж лицензирани майкопроизводители. Като знам как се правят годишните Ви ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ профилактични прегледи ми стана ясни как и излизат въпросните заразени майки от такива центрове!
Това ми беше за урок, който иска така да го разбира!

Това е истината!

Пеньо Лазаров
05.03.2012, 23:18
За майки и отводки не искам да говориме в тази тема, това беше пример.
Фомагилина е важен независимо,че е забранен, евала на доктора, че го обяви публично, че единственото лекарство което лекува цераната е то и всеки да си предценява дали иска да тренира или не, или дали иска да му презимеят кошерите или на пролт вече да не е пчелар.

scutellator
06.03.2012, 12:58
И кел файда като си още пчелар като няма да ти купят меда.
Нозема церана съвсем не е нова болест за Европа. Съществувала е редом с Нозема апис дълго преди да я разпознаят като отделен вид (поне така сочат запазените проби от пчели на възраст от повече от 30 години в Оберусел).

Който се е захванал с пчели трябва да е наясно за рисковете. Американския гнилец е най-страховитата болест, но някой на скоро да е третирал против Американски гнилец? ( случая с ам. гнилец е най-лошата прогноза за развитието на нещата и едва ли ще се случи)

Идеята ми е, ако решите да използвате забранени препарати, подгответе се да третирате с години плюс още 2-3 след прекратяване на третирането, в които няма да може лесно да намирате пазар на меда. А междувременно от какво ще се издържате и от къде ще покривате разходите за пчелите?

Sandokan
06.03.2012, 20:26
Колегата scutellator е прав относно нозема церана.

Принципно е прав и относно замърсяването на меда със забранени ВМП и проблемите с реализацията му, като и двете са незаконни.

Относно третирането, на практика нещата са различни. Има пчелари, които продължават да дават на пчелите си антибиотици. Съжалявам, че е така, но това е факт.
И го правят съвсем умишлено.

Аз лично не смятам АГ за “най-страховитата болест”.
Проблемът с АГ е решен.За мен това е най- правилното развитие на нещата.
Дори бих го определил като най- елегантния вариант, до който може да се развие решението на проблема с една болест на пчелите.

Пеньо Лазаров
06.03.2012, 21:13
И аз не искам да кажа, че разрешено и редно да се третира с фомагилин или със каквито и да е било антибиотици, но това пчеларят си го предценява и си изчислява степента на риска, дали ще си продаде меда или ще са му живи кошерите.Но се израдвах на доктора, че обяви публично единственото лекарство което лекува цераната, защото много третират с него, но никой не се изправи да каже публично за какво става на въпрос, а нозематоза церана вилнее из Б-я. вече 5-6 години.

Evgeni Petkov
06.03.2012, 21:15
scutellator, ти поставяш дилема- да бъдеш или да не бъдеш?- Дали е по добре да продаваш "биологичен"мед пълен със спори на Нозематоза или да допуснеш лечение и меда да няма спори? Чудя се дали ветеринарите след "поредната лудост" няма да съветват млякото от крава заболяла от "мастопатия и абсцеси " да се продава като биологично, вместо гнойните абсцеси да се лекува с антибиотици, защото не съдържа "забранени" антибиотици!? А защо не се въвежда карантина и се мълчи за поголовното третиране с канадски Фумагилин? Въпроси, които реално касаят търговците на мед ,а не редовите пчелари. При тази криза кой пчелар ще даде 500 лева за килограм "канадски" антибиотици!?

kando
06.03.2012, 23:15
Хубаво де - ще третирате с Фумагилин, добре да примем, че чатично мога да се съглася.
Ала а кажете, как да разбирам поставянето на диагноза нозема церана, само с поглед т.е. твърдението, че лабораторни изследвания не били нужни?

п.п. съжалявам, но чувам, че има хора, които третират профилактично с антибитиотици за гнилеца - значи, моите извинения, ама ...... пчели ли гледаме или ....?

scutellator
07.03.2012, 01:42
scutellator, ти поставяш дилема- да бъдеш или да не бъдеш?

Нищо подобно. Но какъв е смисълът да влагаш средства в производството на продукт, който никой не иска да купи.

Що се отнася до фумагилина - той не убива спорите, и така или иначе, щом веднъж се е появила нозематоза в пчелина ти, в меда се съдържат ноземни спори независимо дали третираш или не.


Ако третираш с фумагилин за да продаваш легално меда си в ЕС, то той трябва да е произведен в Англия (или поне на документи). Англия е единствената държава в ЕС, където фумагилина е все още разрешен. И докато в някоя държава от ЕС, да речем Германия,е забранено в хранителната мрежа да се продава локално произведен мед съдържащ остатъци от антибиотици, то в същата държава, на същия рафт може да се продава мед с произход Англия, в който е разрешено да съдържа остатъци от фумагилин. Нечестно - ДА. Законно -ДА.

Щом си се захванал с пчеларство трябва да си подготвен и наясно с рисковете, защото рано или късно ще се срещнеш с някоя болест. Повечето които се захващат с пчеларство от програмите си мислят че парите ще валят от небето и винаги всичко ще е наред. В пчеларството обаче има и лоши моменти. В тоя бизнес винаги има опасност да бъдеш ужилен - буквално и преносно.
Нека дам един пример из практиката на Йохан Цеерцон (Johann Dzierzon). Започва с 12 прости кошера през 1835. Три години по-късно, поради загубите, на практика трябвало да започне от нулата. Тогава той захвърля стария традиционен метод на отглеждане на пчели и изобретява първия съвременен кошер. Тогава той започва да увеличава кошерите (чрез изкуствено създадени отводки) и въпреки злополучните събития които го съпътствали - 70 кошера били откраднати, 60 станали жертва на пожар, а 24 - на наводнение, към 1846 г. вече разполагал с 360 кошера.
През 1848 г. плъзнала епидемия от гнилец, от която оцелели само 10-ина кошера. През тази година загубите му възлизали на повече от 500 семейства. От тези няколкото оцеляли кошера, започва да създава отводки и да възстановява загубите. Той толкова успешно размножавал семействата че през есента на 1851 г. кошерите му наброявали близо 400.


А защо не се въвежда карантина

Офф, кой ще признае официално че в Бг има такава болест? Колко проблеми ще им създаде това. От повече от 30 г. в България няма регистрирани нови болести.

Димитър Бонев
07.03.2012, 08:35
http://farmer.bg/27496-Nozema-serana

apis1964
07.01.2013, 21:22
Внезапно изчезнали пчели
или
Защо умират пчелите ?

Вижте
http://www.optitroyan.net/?p=8068

scutellator
08.01.2013, 09:49
Фомагилина е важен независимо,че е забранен, евала на доктора, че го обяви публично, че единственото лекарство което лекува цераната...


Лекува, лекува - колко да я лекува?
http://scientificbeekeeping.com/nosema-drench-treatment-trial/

Пари на вятъра, ако питате мен, колкото да отбием номера....

Юрий Цветков
23.01.2013, 21:50
Ето нещо отдавна известно, на пчеларите, но явно новост за научните среди и политиката :
http://agronet.bg/agro-news/aktualni-novini/6665-pchelite-umirat-ot-upotrebata-na-himikali-v-selskoto-stopanstvo.html

Румен Димитров
23.01.2013, 23:17
Ето нещо отдавна известно, на пчеларите, но явно новост за научните среди и политиката :
http://agronet.bg/agro-news/aktualni-novini/6665-pchelite-umirat-ot-upotrebata-na-himikali-v-selskoto-stopanstvo.html

Тия направо откриха топлата вода....сега им остава да измислят и батерията смесител :D

rSSzm
06.08.2014, 10:39
Здравейте колеги, ако някой е имал подобен проблем или знае причината... да сподели.
Тези дни забелязах че едно от семействата е напуснало кошера. В сандъка има 4-5 пити със мед, няма пило нито търтовка. Въпросното семейство е миналогодишна отводка(майка от пчеларския в Монтана), и тази година е ваден мед от него(за последно преди 3 седмици).
На какво според вас се дължи мистериозното изчезване, акар или нещо друго ?

todor_19
06.08.2014, 11:50
Здравейте колеги, ако някой е имал подобен проблем или знае причината... да сподели.
Тези дни забелязах че едно от семействата е напуснало кошера. В сандъка има 4-5 пити със мед, няма пило нито търтовка. Въпросното семейство е миналогодишна отводка(майка от пчеларския в Монтана), и тази година е ваден мед от него(за последно преди 3 седмици).
На какво според вас се дължи мистериозното изчезване, акар или нещо друго ?

причината е само акар колега.

Mateev
06.08.2014, 14:06
Това че НЯМА ПИЛО според мене е много важно. Ако нещо стане с майката и в кошера няма маточник или пило, то тогава няма и кой да ги задържа тези пчели в този кошер. Могат просто да се разпилеят по другите кошери и без да са нападнати от акара. Поне аз така си мисля.

ahilis
06.08.2014, 17:59
Може да е и молец, но както винаги запитващият не дава достатъчно информация.

jordanov
06.08.2014, 19:04
А и на колко места из форума е коментирано... Например:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=139

Telfera1
08.08.2014, 19:57
И на мен преди четири дена ми избягаха пчелите от едното оплодно сандъче. Намерих го на грозд на едно дърво на 10 метра разстояние. Причината е акар - бях забелязал, че имат и сложих ленти, но явно съм закъснял.

hrdimov
01.09.2014, 19:15
През ранната пролет по-точно късната зима на 2014г. ми се опразниха 96кошера.
Пчелните семейства не напускаха на веднъж кошера в край на сметка в кошера не оставяше нито една пчеличка.Цял ден по възможност наблюдавах но не забелязах пчелите да излизат и да не се връщат.
Предположих ,че пчелите напускат кошера предимно нощно време.
Срещнах в един вестник една статия в която се опоменаваше ,че открита муха , която снася яйца върху торса на пчелата.Паразитите излюпени навлизат в пчелата и действат дезорентиращо или зомбиращо , както пишеше в статията.Направих доста отводки тази година , като около 20 занесах в двора си в населеното място.Нощно време около 23:00 ч. през отворения прозорец влизаха пчели в стаята и се въртяха около полюлея удряйки се в него удряйки се в тавана в стените след около 10 мин. падаха на пода и едва,едва пълзейки умираха.Наблюдавах пълзенето и забелязах ,че лявата част на пчелата крачетата не функционираха.Същото го забелязах и на лампата която имам на двора.Въпроса ми е срещал ли е някой подобно нещо и ако е желая да проведем един разговор с цел изясняване от болест ли напускат кошерите-пчелите илидруга причина не известна до сега.

redbull
01.09.2014, 20:41
Това в кой край на БГ колега?

m_pchelari
01.09.2014, 21:55
Не изглежда да има врьзка с ноземата. Може някой нов вирус от акара или наистина нов паразит. Ако е паразит пробвай с миризми - тимол в спирт, мента, мравчена киселина. С какво си третирал за акара на есен и на пролет?

scutellator
03.09.2014, 00:43
Зомби мухи през зимно пролетния период?

Ако се съмняваш че пчелите ти са опаразитени от ларвите на зомби муха, просто трябва да събереш известно количество съмнителни пчели, да ги затвориш във буркан и да чакаш да се излюпят мухите. До няколко дни след събирането на пчелите в буркана ларвите трябва да се излюпят, отделяйки ензим декапитиращ тялото на пчелата, и пропълзявайки от гърдите през дупката. След това ларвата какавидира и след около две седмици имаме муха.

Инфестираните (но живи) пчели трябва да ги търсиш по ъглите в дъното на кошера или пълзящи или обездвижени на земята пред кошера (изхвърлени от пчелите).

Напускането на кошера от пчелите може да се причини от много болести, тъй като това е естествен инстинкт на пчелата, когато се почувства болна - извършва алтруистично самоубийство.

Към симптомите и обстоятелствата свързани с това което се разбира под CCD обаче, напълно отговаря единствено иридесцентния вирус на Броменшенк. Химера ( комбинация от няколко непълноценни взаимодопълващи се вируса) също е доста правдоподобно и възможно обяснение (с изключение че не обяснява само един малък детайл от описаните симптоми в САЩ). Ще обясня защо.

scutellator
04.09.2014, 16:41
CCD е дефиниран като "масово и бързо обезлюдяване на кошера, оставяйки вътре майката [с пилото] и няколко дузини пчелички край нея". В Европа по-често се наблюдава напускането на пчелите заедно с майката. Много е възможно разликата да се дължи на някой допълнителен патоген, който да не е фактор в Америка.

Експериментално досега са симулирани много случаи наподобяващи и доста близки до CCD ( масово и бързо напускане на пчелите, но все пак не съвсем CCD), посредством различни коктели и комбинации от вируси включващи IAPV,KBV, SBV, DWV + нозема церане (заедно с тях или поотделно).
Никога досега симптоми наподобяващи CCD не са били успяни да бъдат предизвикани посредством смъртоносни, сублетални или пък сравними със намиращите се в храната [поемана от пчелите] дози на различни пестициди! НИТО ВЕДНЪЖ! Да, много пъти е била предизвиквана смъртта на пчелни семейства, но никоя от тях наподобяваща на CCD.

Обстоятелствата около CCD (според резулатите от изследванията в Америка) са следните:
- в кошерите и останалите налични пчели е открито наличие на множество ВТОРИЧНИ инфекции, но НИКОЯ от тях не може да бъде посочена като причина за състоянието на пчелното семейство! Основният виновник липсва (неизвестен).
- въпреки множеството вторични инфекции, не се задейства имунен отговор!
- Восъчния молец избягва питите от поразени от CCD семейства.


Представете си труп на човек за аутопсия за установяване на причината на смъртта. Установява се че приживе е страдал от тежък конюктивит, чревна инфекция, обикновен херпес, хрема, кожни проблеми..., всичките му вътрешни органи са тотално скапани, в кръвните проби не се открива [сериозен] болестотворен причинител за смъртта нито пък следа от отравяне. Нивата на белите кръвни телца са нормални (повишените им нива са сигнал за инфекция). Направо пълна загадка.
ЕТО ТОВА Е CCD.

scutellator
04.09.2014, 21:14
За да обясня защо точно Иридо вируса е най-логичният причинител на CCD, ще трябва първо да обясня в общи линии как действат вирусите.

(почти)Всички пчелни вируси са РНК-вируси. От ядрото на клетката (ДНК), всеки ген изпраща до рибозомите в клетката кодирани съобщения под формата на РНК - инструкции за извършването на едно или друго определено действие. За разлика от ДНК молекулата, РНК нормално е едноверижна.

РНК вирусът представлява фрагмент РНК ( инструкции за извършването на определени действия), обвит в опаковка позволяваща й да оцелее във враждебна среда (например във въздуха) и имаща функция да се прикрепи към клетъчната стена на правилния вид клетка подходяща за репликация на въпросния вирус и да изстреля своето РНК в цитоплазмата на клетката.

Рибозомите представляват "разшивровъчния отдел" на РНК съобщенията изпращани от клетъчното ядро. Рибозомите обинковенно превеждат само РНК, които съдържат в себе си "парола" в единия от краищата - така се избягва вероятността някое съобщение да бъде преведено по погрешка.
Това което правят РНК вирусите е да се вмъкнат през "задната врата" в рибозомите (тъй като очевидно нямат паролата), рибозомите по погрешка ги превеждат на полипротеин (по-късно нарязван до функционални вирусни протеини) и микро РНК, които от своя страна подтискат имунната система и узорпират рибозомите да произвеждат единствено нови вириони. Посредством ензими те премахват паролата от нормалните РНК съобщения на пчелата и по този начин те вече не могат да бъдат прочитани от рибозомите


Това е много важна точка, тъй като вирусът още не е предприел действия да се копира, а вече е нанесъл толкова много щети!!!
За да може вирусът да създаде свои копия, той се нуждае от своята пълна РНК верига за да може тя да бъде пакетирана, създавайки по този начин нови вириони.
За да се осъществи това е нужно първо да бъде създаден огледален образ на оригиналната РНК на вириона ( негатив ). Това е ПЪРВИЯТ момент в който се появява двойноверижна РНК. Това е и шанса на имунната система на клетката да разпознае двойноверижната РНК като чужда, тъй като те не са част от нормалния процес на транскрипция.

В този момент, ако имунната система на клетката се задейства, се отделя дайсър ензим, който нарязва чуждото РНК на малки фрагменти микро-РНК (само 25 нуклеутида дълги), които впоследствие служат за идентефикация на въпросния вирус като "ВРАГ" (имунната система вече ще разпознава неговата РНК като чужда). Принципът по който действат ваксините е същия.
Интересното тук е, че всеки вирус който не предприеме действия да се репликира или просто се "скатае" се игнорира от дайсър ензима. РНК интерференцията действа само върху опитваще се да се копират вируси!

scutellator
05.09.2014, 23:37
Да се върна отново към проблема с незадействането на имунен отговор. Всички вируси са се научили да подтискат имунната система - това е условие гарантиращо тяхното оцеляване. (когато компютъра прихване вирус, често първото нещо което той прави е да изключи антивирусната програма). В процеса на коеволюцията между вирус и гостоприемник, всеки път когато организмите са се научавали за противодействат на проредния механизъм за заобикаляне на тяхната "антивирусна програма" от вирусите, вирусите от своя страна са се научавали на нов "трик". Иридо-вирусите са доста напред в това отношение, те могат да накарат съществуващите пчелни вируси да изглеждат като аматьори. Те са се научили дори как да предотвратят и най-крайната мярка на една клетка за да попречи на копирането на даден вирус - апоптоза, само за да я предизвикат по-късно (с цел разпространение), когато вируса вече е изцедил максимума от своя гостоприемник. При някои иридовируси до 25% от сухото вещество телесна маса на мъртвия вече гостоприемник преставлява вириони!!!!

Вирусите всъщност не "искат" да убият своя гостоприемник. Те имат по-голяма полза от него ако той е жив и мърдащ колкото е възможно по-дълго. Затова всеки вирус обикновенно се адаптира така че да подтиска имунната система на своя гостоприемник достатъчно, че това да аму позволи да се размножи, но и не прекалено, до степен в която това би довело до бързата смърт на госпоприемника си. За да стане това, всеки вирус се нуждае от много финна настройка към определен организъм и към клетките на този организъм, в които протича процеса на копиране (повечето пчелни вируси се копират предимно в мозъка на пчелата). За жалост повечето пчелни вируси са генерични (способни да се размножават в голям диапазон от гостоприемници) и всеки път когато един вирус "прескача" от един биологичен вид на друг, той е по-малко адаптиран ( пътя тук е друпосочен) към новия гостоприемник. Най-илюстративен пример за това е птичия грип.


Ето стигаме до обяснението за липсата на восъчен молец в питите на пострадалите от CCD семейства. IIV-6 лесно се култивира във ларвите на восъчния молец, а при питите останали след CCD, често са наблодавани болни ларви на восъчния молец.

Интересното обаче е че открития иридисцентен вирус ( казвам открития, но всъщност програмата използвана при изследването не може да идентефицира нови вируси, а само да сравнява откритото с това което вече има в базата данни. В тази връзка програмата идентифицира откритото както 60% сходство със IIV-6), е във много малки количества за да бъде засечен от нормална лабораторна апаратура. Това обяснява защо никой друг преди Броменшенк (или след него) не е успял да го открие, както и че това го прави труден за засичане от имунната система на пчелата ( ако не се размножава, просто се игнорира).
Функцията на открития в микроскопични количества иридисцентен вирус е просто да подтисне имунната система на пчелата (без да се размножава масово) и по този начин да "отвори широко вратата" за всякакви други патогени.

CCD на практика предтавлява "смърт причинена от множество прорезни рани"


При другия правдоподобен вариант за причината за CCD да е отговорен вирус-химера, също имунната система би била силно затруднена в разпознаването на вируса(ите), тъй като това е вирус използващ "много идентичности".

Pavel_Bs
06.09.2014, 22:08
Нещо като СПИН при пчелите ли имаш в предвид?

scutellator
06.09.2014, 23:41
Ами така го наричат, да.
Не е тайна за никого, просто още се спори за конкретния причинител. Едни казват химера, други иридовирус, трети приони, четвърти неоникотиноиди....
Теорията за неоникотиноидите като причина за липсата на имунна система просто няма опора на която да се подпре.
Химера е доста логично обяснение като се има впредвид постоянното движение на пчелни семейства (и патогените заедно с тях) от едно място на друго и струпването им на едно място, търговията с пчелни майки и отводки и навика на пчеларите да струпват пчелните си семейства на големи пчелини ( големите пчелини СЪЗДАВАТ "супервируси"!)
Прионите досега не са изследвани при пчелите
Иридовируса на Броменшенк.... още не е идентифициран, но как да идентифицираш нещо (напр. под микроскоп и да посочиш с пръст " ето това е гадинката мръсна!"), което най-чувствителната апаратура на света едвам успява да засече?

kando
26.08.2015, 20:16
Една новина по въпроса.
http://www.engadget.com/2015/08/25/australia-honey-bee-research-intel/

п.п. зле съм с английския, за това не се наемам да превеждам.

m_pchelari
26.08.2015, 20:30
Една новина по въпроса.
http://www.engadget.com/2015/08/25/australia-honey-bee-research-intel/

п.п. зле съм с английския, за това не се наемам да превеждам.

Коментарите под статията са по-интересни от самата статия. Иначе би било хубаво да се лепне нещо подобно на гърба на майката и четеца да ми показва на коя точно рамка се намира тя. Може да се инсталира и нещо на задника й да отчита колко точно яйца снася на ден.

freddie46
06.05.2016, 11:02
Колеги имам едно питане.Съмнявам се че при мен се е получило синдром на празният кошер.Февруари и началото на март когато подхранвах семействата,всички си обираха храната/подхранвах с апифонда/.Когато направих първите прегледи в всички кошери имаше пчели,даже някой бяха заложили пило.Започнах подбудително подхранване с захарен сироп и стартовит и ми направи впечатление че този кошер по-бавно усвоява сиропа-помислих че няма празно място за прибиране.Рапицата започна да жълтей и започнах да слагам магазините.Когато дойде реда на този кошер първо му направих преглед-имаше известно количество пчели но нямаше пило.Споделих с един познат пчелар и той дойде да хвърли едно око.След прегледа установихме че няма майка а само пчели-работници.Нямаше умрели пчели на дъното на кошера.Повече от половината пити бяха празни но имаше прашец и мед.Той предположи че пчелите са избягали и това са пчели крадци които са дошли да приберат останалия мед.Дали това наистина е синдром на празния кошер или греша?До сега за толкова години не ми се беше случвало.Моля за коментар.

Ангел Йосифов
06.05.2016, 18:22
До сега за толкова години не ми се беше случвало.Моля за коментар.
Аз НЕ мога да коментирам,но си мисля,че информацията не е достоверна.

redbull92
02.09.2016, 16:21
При мен се разигра същото нещо. Към края на м. Август питите бяха центрофугирани,магазините свалени и подхранвах със захарен сироп. Да подчертая само че съм начинаещ.
Става въпрос с ДБ 10 кошери. Първоначално се случи със 2 кошера. Изпразниха се, имаше малко мед и прашец,но при отварянето вече бяха останали само пчели крадци.
Забелязах,че трети кошер не си взима сиропа,но при отваряне вътре си имаше доволно количество пчели. След седмица забелязах голямо облитане в късния следобед около този кошер и когато го отворих- пак само пчели крадци,опразнени пити, трагедия. Преди 2 дни подхранвах пак останалите кошери и до хранилката на един от тях забелязах да лази пеперуда на молеца. При повдигане на капака картинката беше следната: снимката
Въпроса ми е тия молци способни ли са да унищожат семейството или са се настанили след излитането им ? Кошера беше също силен, с нова едногодишна майка, до последно си беше наред. Значи това става в рамките на седмица и половина максимум. В по-горни постове някои съфорумници предположиха лентичките,че са предизвикали бягството.В този кошер,както и в другите 3 имаше по 4 ленти воротом.Не смятам ,че съм закъснял със слагането им, но може и това да е фактор. Забелязах също доста маточници по питите.Моля давайте мнения !

jdrumev
02.09.2016, 16:27
Молците не би трябвало да доведат до празния кошер.По вероятно е да е имало нападение беше ли вдигнал дъната и стеснил входовете.

Георги 1974
02.09.2016, 17:36
РЪКОВОДСТВО ПО ПЧЕЛАРСТВО - (1958г.)

Блуждаене или налитане на пчели в чужди кошери Най-често б л у ж д а я т младите пчели по време на своето ориентировъчно излитане. Нерядко б л у ж д а я т и старите ле- тящи пчели. Връщайки се от полето, натоварени с нектар или прашец и уморени, те се спират и влизат в кошерите на чужди пчелини, намиращи се па пътя им, или в кошерите на първите редици на своя пчелин. Това налитане обикно- вено остава незабелязано от пчеларя. Най-добре то може да бъде открито, когато в пчелина има пчели от различни породи - с различна окраска . Блуждаенето се проявява най-силно при масовото излитане по време на пролетното очистително облитане. Пчелите навлизат в кошерите, пред които има най-голямо оживление. В значителни количества след това облитане те навлизат в кошерите от по-предните редици. Според Таранов до 49% от пчелите на едно пчелно семейство могат да се разлетят в съседните кошери. Търтеи- те б л у ж д а я т в още по-голям процент. По време на роевия период те биват радушно приемани във всяко пчелно семей- ство; неизправните пчелни семейства с неоплодена майка или без майка ~ приемат търтеите и след изгонването им от другите пчелни семейства. Майките попадат в чужди пчелни семейства сравнително по-рядко. Еднообразните ко- шери, разположени на редове в открито място, близо един до друг, спомагат най-много за блуждаенето на пчелите. Б л у ж д а е н е т о на пчелите е извънредно опасно, понеже представлява една от най-важните причини за разпростра- нението на заразните болести. Освен това с него Най-често 386'

се започват и кражбите. От друга страна, налитането на пчелите и търтеите в чужди семейства носи вреда и на се- лекционната работа в пчеларството. Таранов в СССР обръща внимание и върху друга една вредна страна на блуждае- нето — повишаването на раздразнимостта, а оттам и пони- жаването на продуктивността на семействата, в които нали- тат чужди пчели. З а да се предотврати блуждаенето, коше- рите трябва да се боядисват с различни цветове, добре виж- дани от пчелите (син, гълъбов, жълт или бял) и да се подреждат шахматно или на групи до храсти и до други ориентировъчни предмети, като при това се поставят по въз- можност на по-големи разстояния. е) Кражби при пчелите Когато няма беритба, у пчелите се развива склонност към ограбване на чуждите запаси. Най-опасни размери краж- бите достигат напролет и наесен. Понякога кражбата минава леко, почти незабелязано, прекратява се от само себе си — при влошаване на времето или при появяване на беритба. Но често пъти тя се пре- връща в нападение („сеч"), което се развива до страхотни размери и може да предизвика тежки загуби. Има случаи на нападение между отделни семейства, между всички се- мейства в един пчелин, дори и между различни пчелини. В такива случаи и разоренията са големи, достигащи до пълно унищожение на отделни семейства, дори на цели пчелини. Пчелната кражба и особено нападението са едно от най-опасните явления в пчелина; по-леко е те да не се до- пускат и да се предотвратяват, отколкото веднъж пламнали, д а се ликвидират. Обикновено причината за възникването на пчелната кражба е липсата на беритба в природата, когато цветовете не отделят нектар — при сухо, студено и ветровито време — или когато пашата внезапно бива прекъсната. А такива мо- менти се явяват най-често в ранна пролет и есен, по-рядко и през лятото. Но докато пролетната кражба може да има по-ограничени размери и да си остане само кражба поради липсата още на пълна възбуда от беритбата, то есенната кражба , когато пчелите са още силно възбудени от току-що привършилата продължителна беритба, може- да вземе сти- хийни и унищожителни размери. 387'

Ненамирайки нектар, пчелите започват да бродят око- ло съседните кошери, откъдето усещат миризмата на мед. Кражбата се започва от старите пчели - черни, блестящи (при участието си в други кражби в борбата с охраната на ограбваните кошери те загубват космиците си). В тър- сенето на други източници на храна тези стари пчели имат свой, индивидуално придобит опит и проявяват голяма активност. Предпазливо приближаващата се крадла се вие наоколо и се опитва да се добере незабелязано до вътреш- ността на кошера през прелката илн през някоя цепнатина. А,ко това не й се удаде, тя напада прелката. В такъв случай пчелните крадци се натъкват на отпор от страна на пчелите от охраната на кошера. Особено лесно се удава на крадците да проникнат в отворените по за дълго кошери по време на преглеждането им в безберитбени периоди. Силните семейства не допускат крадците. Многоброй- ната им стража и по-най-малък повод излиза на п р и л е п и та дъска, дори и по предната стена на кошера. Осиротелите, с търговка, болни от заразни болести семейства, въобще сла- бите и с неизправни сандъци кошери биват лесно ограбвани. Слабите семейства могат да бъдат ограбени по всяко време, с изключение на периода на усилената беритба. Щом крадлата успее да вземе мед, с вербовъчен танц мобилизира масово пчелите от своя кошер за грабеж'.

Георги 1974
02.09.2016, 17:37
Със засилването на кражбата ограбваното семейство не е в .със- тояние да се защищава и това се завършва обикновено с убиването на майката, след.което ограбените пчели могат да се присъединят и да по,магат на крадците в пренасянето на запасите. Така малко по-малко ограбваното семейство изчез- ва. Скоро, ако не се вземат мерки, в грабежа се увличат много семейства, започват се взаимна кражба и ожесточена борба с убиването па много пчели. Грабежът след това се превръща в нападение и на околните пчелини. Понякога зло- бата на пчелите се ;разпалва до страшни размери: те започ- ват да нападат и минаващите наблизо хора и домашни жи- вотни. Освен с разгрома на много семейства грабежът при- ключва и с разпространение на заразни болести. Признак на започваща кражба са струпването на по- вече пчели и борбата върху прилетпата дъска за защита на входа. По-късно на прелката и пред нея по земята се на- трупват борещи се пчели, които, заловили с челюстите си краче или крило на противника,, се стараят да забият жи- лата си в коремчето или гърдите му. Пред нападнатите 388'
семейства или под мястото, откъдето- се промъкват крадци- те - пукнатини по дъното, ъглите или стените на кошера, - се намират голям брой агонизиращи и умрели пчели и во- съчни частици от разпечатването на медовите килийки. Понякога се случва и тихо ограбване на пчелните се- мейства — без бой и без съпротива. През прелката, след пре- цъфтяването на рапицата и при липса на друга цъфтяща растителност, е наблюдавана кражба, при която може на- паднатите семейства да са по-силни от крадците. От най- силните семейства, събрали най-много нектар през непро- дължителния цъфтеж, се отлъчва най-силна миризма. Пче- лите от другите семейства, ориентирани доскоро към тази миризма, като не намерят нектар в полето, започват да на- литат в тези кошери и да правят опити да ги ограбят. В такива случаи се наблюдава усилен летеж в необичайно време, например късно привечер и при липса на беритба. При това пчелите, тежко натоварени, излитат с принос. Ако една излизаща пчела бъде притисната, през устния й отвор изли- за капчица 'мед. Нерядко в безберитбено време кражонте възникват но вина на пчеларя и между силните семейства благодарение на излишните ненавременни и продължителни прегледЦ разливане на мед около кошерите, подхранване през деня, несъкращаване на прелките в безберитбено време, лошо под- държане на сандъците, оставяне на пити и мед на достъпни за пчелите места и пр. Мерките за предотвратяване на кражбите се свеждат до отстраняване на причините, които ги подпомагат, както и това да не се отварят кошерите, да не се държат дълго открити, извадените при прегледа пити да се държат само в специалното за целта сандъче, както и да не се оставят на открито хранилки, восъ чни обрезци с миризма на мед, съдо- ве от мед и Др. При подхранването да се избягва зацапва- нето на външните стени на кошерите с мед или сироп. Са- мото подхранване да се прави привечер, та ако възникне кражба, тя да се прекъсне от само себе си, поради смра- чаването. Много важно е за избягване на кражбите в пчелина да не се държат слаби, болни, осиротели семейства, както и семействата да не се държат в разнебитени сандъци. В безберитбено време прелките да се съкращават. На силните семейства се оставя на прелката проход само за 3—4 пчели, а на слабите - за минаване на 1~2 пчели. 389'
i При възникването на кражба работите в пчелина се пре - установяват, прелките се стесняват и се замаскират с. вейки, слага се така нареченото тунелче, а от двете страни на прел- ката се поставя по едно парцалче, наквасено с вещества, които отблъскват крадците и им придават чужда миризма, поради което същите, когато се върнат в своя кошер, биват посрещани враждебно. За целта се използуват газ, карболова киселина, лизол, терпентин и др. Ако крадците нападат се- мейството не през прелката, а през други отвори и цепна- тини по дъното, стените на кошера или между последния и капака, трябва веднага да се вземат мерки за запушването на тези пролуки с глина, хартия или друг подръчен материал. Ако кражбата е напреднала и ограбваният кошер не е защищаван, най-добре е той да се прибере привечер за 2—3 дни в хладно, проветриво и тъмно помещение при за- мрежена прелка, а на мястото му се запалват в един съд тлеещи материали. На така прибрания кошер през това вре- ме се осигурява вода. Ако кражбата се подйови след връща- ното на кошера, най-добре е той да се премести на 2 -3 км v до края на сезона. Откриването на кошера, от който идват пчелите-крадци, може да стане чрез поръсваме на напада- щите пчели (около и пред прелката на крадения) с брашно или тебеширен прах. След това се следи къде се завръщат тези „белязани" пчели. Ако се установи, че в кражбата уча- ствуват пчели само от един кошер, борбата с' нея може да се проведе и по следния начин: майката на семейството- крадец, затворена в клетка, се прехвърля заедно с една пита и покриващите я пчели зад плътна преградна дъска в същия кошер. Осиротелият крадец наскоро след това пре- кратява кражбата . Когато едно семейство е нападнато от пчелите на друго семейство, най-добре е и двата кошера, със затворени прел- ки, и снабдени предварително с вода, да се отнесат за 2 3 денонощия в тъмно и хладно помещение.

redbull92
02.09.2016, 19:22
Дааа... най-вероятно нападение е станало. Дъната ги бях вдигнал и входовете стеснил до 2-3 пчели. Също ми беше много интересно от къде е черния налеп пред входа,а ето че е от разпечатваните килийки восък. Е днес отворих набързо да прегледам как са останалите кошери и не забелязах нито молци нито други вредители. Запасени са добре с мед и продължават да се запасяват. Приемам го това ограбване един вид като естествен подбор,но явно съм допуснал доста грешки, водещи до отслабването на тези кошери.Тази статия ми беше страшно полезна! Благодаря Георги 1974!
А има ли вариант да е свързано отлитането на пчелите с Вароатоза ? Ако да по какво да разбера? Гледах мъртвите пели за акари ама не виждам.

tarty
02.09.2016, 19:36
Дааа... най-вероятно нападение е станало. Дъната ги бях вдигнал и входовете стеснил до 2-3 пчели. Също ми беше много интересно от къде е черния налеп пред входа,а ето че е от разпечатваните килийки восък. Е днес отворих набързо да прегледам как са останалите кошери и не забелязах нито молци нито други вредители. Запасени са добре с мед и продължават да се запасяват. Приемам го това ограбване един вид като естествен подбор,но явно съм допуснал доста грешки, водещи до отслабването на тези кошери.Тази статия ми беше страшно полезна! Благодаря Георги 1974!
А има ли вариант да е свързано отлитането на пчелите с Вароатоза ? Ако да по какво да разбера? Гледах мъртвите пели за акари ама не виждам.
Да, може да има. Това го наблюдавах при мен 2014 год, Скутелатора даде тогава достатъчно информация. Накратко, когато имаш много акар през лятото, пилото в кошера е повредено от тях и те умират много по бързо/ по кратък живот/ в последствие отглеждат и много по малко пчели. Така семейството отслабва постепенно и Септември месец са останали една шепа пчели с майката, който не могат да опазят кошера от крадци и пеперуди.

redbull92
02.09.2016, 19:48
Тарти, Варотом ли ползваш за акарите? Кога слагаш лентите?

borifototo
02.09.2016, 19:52
По моето скромно мнение нападенията са винаги след грешка на пчеларя.Крадците усещат по-слабите семейства и ако има луфтове на корпуси,през хранилки, широки входове-нападат отвсякъде.

tarty
02.09.2016, 19:54
Тарти, Варотом ли ползваш за акарите? Кога слагаш лентите?
Варотом не съм ползвал 6-7 години, оттогава спрях лентите. При мен се получи след две годишно третиране с пушалка с тимол.

redbull92
02.09.2016, 19:56
Аз съм 99% сигурен ,че е в мен грешката, понеже от няма и месец съм се заел по-сериозно да чета и да се уча. Но кошерите,които загинаха бяха нови. Капаците си прилепваха добре,а дъната и входовете бяха стеснени много преди нападенията.

Георги 1974
02.09.2016, 20:09
Подкрепям мнението на Ангел Йосифов че пчелите са били в роева треска.
И да не дава господ Аспергилоза може би единствената болест засягаща и човека. Дано да са молци.

boris
02.09.2016, 20:09
Колега, провери си другите семейства за акар, че да не останеш на пролет и без тях. Третирай с ОК 35г , 100 г захар и 900 мл вода. През прелката бял лист хартия намазан с олио. Рецептата е за 20 кошера. На семейство между 30 и 50 мл. в зависимост от силата. Успех!

redbull92
02.09.2016, 20:20
Да , още утре ще ги прегледам точно за това, както и ще поръчам тимол и ОК. Само да попитам върху листа накапвам 30-50 мл и го мушкам през входа ли ?

Георги 1974
02.09.2016, 20:26
Тест за акар може да направиш и с запрашване с пудра захар.

Георги 1974
02.09.2016, 20:35
ще поръчам тимол и ОК. Само да попитам върху листа накапвам 30-50 мл и го мушкам през входа ли ?

Какво ще капеш тимол ОК или олио

boris
02.09.2016, 20:35
Сиропа се пръска с пръскало за прозорци по рамките, а на листа ще видиш след 2-3 дни за паднали акари. (С тлф съм и ми е трудно писането )

redbull92
02.09.2016, 20:40
Деамм... :D Аз ги комбинирах нещата. Да,ще проверя първо ,за да съм сигурен ,че има. Благодаря, Борис !
Ето тука доста добре е показан също метод за откриване на акара с пудрата захар: https://www.youtube.com/watch?v=_ntidB4buuM

Валентин.
02.09.2016, 20:48
Ако искаш да третираш с ОК. Купуваш си от аптеката спринцовка 20 кубика. 20 кубика=20мл. На слабите семейства по 1 спринцовка, на силните по 2. Пръскаш между рамките отгоре по пчелите. Потърси в тубата клипове на един сърбин Саид Бегич. Ще го видиш нагледно.

redbull92
02.09.2016, 20:54
Добре,ще го изпробвам този метод. Благодаря ! А може ли сега да го приложа? Прочетох ,че за накапване не трябва да има пило или най-подходящо било ноември-декември. Причината за това са акарите по неизлюпеното пило предполагам?

boris
02.09.2016, 21:11
Ако е с тази рецептата става и сега. Става и със спринцовка, както пише Вальо.

Валентин.
02.09.2016, 21:14
Добре,ще го изпробвам този метод. Благодаря ! А може ли сега да го приложа? Прочетох ,че за накапване не трябва да има пило или най-подходящо било ноември-декември.
Дават го че убива кърлежа дето е само по пчелите. Тия кърлежи дето са по пилото си остават живи. Сърбите третират Декември. Аз лично ги пръскам втората половина на Октомври. При мен тогава няма пило. Пръскам само 1 път. И повече не ги безпокоя. Преди 2-3 години вадех дъната на 4-5 ден (имам и дълбоки дъна с вратичка отзад) и гледах какво е паднало. Вече не гледам какво пада. А пък и вече съм с други дъна. 3 или 4 година как ги пръскам, ама вече се замислям да сменя препарата. Май ще бъде догодина, най-рано.

Георги 1974
02.09.2016, 21:17
Причината за това са акарите по неизлюпеното пило предполагам?
Да така е
ама при накапването е друга рецепта а на теб ти казаха рецепта за напръскване която можеш да приложиш като накапване.
Много внимавай да не объркаш рецептите разликата е в количеството захар в сиропа.

Георги 1974
02.09.2016, 21:22
3 или 4 година как ги пръскам, ама вече се замислям да сменя препарата.

Ако се прилага веднъж годишно няма нужда да се сменя препарата.(поне така твърдят разни светила)

Георги Куров
02.09.2016, 21:31
В този кошер,както и в другите 3 имаше по 4 ленти воротом.Не смятам ,че съм закъснял със слагането им, но може и това да е фактор. Забелязах също доста маточници по питите.Моля давайте мнения !

Кой ти каза да слагаш по 4 ленти Варотом ? Той не сваля акара, но превишената доза убива майката и семейството се разпада и следва нападение.

redbull92
02.09.2016, 21:39
А сега де... кой ми а*а в гащите ?!?! По моя преценка... Семействата бяха много силни и логиката ми беше-много пчели+много акар= повече ленти

redbull92
02.09.2016, 21:42
Тоест правя разтвора и с пулверизатор 3 4 напръсквания ? Така ли Георги 1974?

Георги Куров
02.09.2016, 21:49
На опаковката на Варотома има указание за дозата. Това е отрова. Слагат се 2 ленти на 10 рамки. Винаги чети внимателно и спазвай стриктно указанията.

Георги 1974
02.09.2016, 22:17
Тоест правя разтвора и с пулверизатор 3 4 напръсквания ? Така ли Георги 1974?

ОК 35г , 100 г захар и 900 мл вода това е рецептата а дозата е 5мл. на междурамие като максималната доза е 50мл. на пчелно семейство.
Може и с праскало ама трябва да внимаваш за точната доза на междурамие а и да не ти пръсне в очи и устата да не го вдишаш затова с спринцовка е по лесно да се дозира и по безопасно за теб. Трябва хубаво да се разтвори да няма утайка.
Желателно е да се направи три пъти през 7-8-9 (различни автори -различни дни)
ефекта на лечението ако има пило би трябвало да е около 60 % затова се прилага ноември декември (еднократно)тогава ефекта е над 90% само че тогава е в сироп вода захар1:1 и пчелите го поглъщат.

При работа с ОК трябва да внимаваш все пак това е к-на може да ползваш маска очила и т.н.

jdrumev
02.09.2016, 23:41
На опаковката на Варотома има указание за дозата. Това е отрова. Слагат се 2 ленти на 10 рамки. Винаги чети внимателно и спазвай стриктно указанията.



Много правилно.И никога ама никога не слагайте използвани ленти в пушалката:bigsmile:

Remi
03.09.2016, 05:43
Синдрома на празната глава му казват! Останалото е следствие.

scutellator
03.09.2016, 08:39
Синдрома на празната глава му казват! Останалото е следствие.
Да. До момента обаче, когато се окаже, че твоята собствена глава е също от празните.:(

Георги 1974
03.09.2016, 09:40
В по-горни постове някои съфорумници предположиха лентичките,че са предизвикали бягството.В този кошер,както и в другите 3 имаше по 4 ленти воротом.Не смятам ,че съм закъснял със слагането им, но може и това да е фактор. Забелязах също доста маточници по питите.Моля давайте мнения !

Чудя се като си сложил варотом двойна доза защо ще слагаш и ОК.
То ще избиеш всички кърлежи ама пчели ще останат ли.

redbull92
03.09.2016, 21:57
Затова най-напред ще ги прегледам за кърлежи както ми каза.Ако нямат няма нужда излишно да ги тровя още.

Георги 1974
03.09.2016, 22:10
Затова най-напред ще ги прегледам за кърлежи както ми каза.Ако нямат няма нужда излишно да ги тровя още.

Търсил съм инфо при колко паднали акара какъв е проблема (днес пак търсих) но проблема е че при различно време на годината и при различно количество пило % е различен.

Георги 1974
03.09.2016, 22:15
Затова най-напред ще ги прегледам за кърлежи както ми каза.Ако нямат няма нужда излишно да ги тровя още.
Ако ти се чете има интересни работи (ако знаеш английски още по добре) аз за жалост не знам и ползвам преводач.
http://scientificbeekeeping.com/articles-by-publication-date/

Remi
05.09.2016, 08:33
Да. До момента обаче, когато се окаже, че твоята собствена глава е също от празните.:(
Никой не е застрахован !

scutellator
06.09.2016, 12:50
Никой не е застрахован !

Именно! Увереността че знаеш всичко е свойствена само за глупаците.

Но Светът така е устроен, щото тълпите следват именно такива личности.

Remi
07.09.2016, 12:20
Именно! Увереността че знаеш всичко е свойствена само за глупаците.

Но Светът така е устроен, щото тълпите следват именно такива личности.
Но нищо не ти пречи да си уверен в нещата които разбираш и за които си сигурен.

scutellator
11.09.2016, 08:08
Но нищо не ти пречи да си уверен в нещата които разбираш и за които си сигурен.

При направено изследване, в което две тестови групи ( с високо IQ и ниско IQ) трябвало да решат един и същ тест и впоследствие да се самооценят как според тях са се представили, се оказало че:
- групата на умниците има склонност да се подценява ( около половината от въпросите, на които смятали че са отговорили грешно, се оказали верни)
- групата на глупаците има склонност да се надценява ( половината от въпросите, за които са били сигурни, че са отговорили правилно - БИЛИ ГРЕШНИ)

ЗНАЕЩИТЕ ХОРА МАСОВО СА НЕУВЕРЕНИ В СЕБЕ СИ. Проблема е, че знаят прекалено много, вземат прекалено много обстоятелства в предвид когато трябва да се реши даден проблем, до степен че решение така или иначе не може да бъде взето. Един от многото примери, когато АКЪЛА ПРЕЧИ.

И един по-нагледен пример:
Спомням си в едно от изданията на Биг Брадър трябваше да се решава IQ тест. Единствено триглавата ламя бяха успяли да отговорят НА ВСИЧКИ ВЪПРОСИ за 20 или 30-те минути време. И докато всички останали се притесняваха, че са се провалили и ще се изложат, ЕДИНСТВЕНО тия трите бяха уверени, че са се справили и подигравки се на останалите. Когато излезнаха резултатите, ОБАЧЕ, тия трите едвам успяха общо да съберат колкото за един нормално интелигентен човек.

Както искаш го разбирай.



И когато учените по цял свят, правят изследвания ( бюджет с МИЛИАРДЕН размер) и недоумяват къде точно е причината, бай Иван от от село Слънчогледево, дочул че някъде имало някакъв проблем - веднага успял да открие отговора на загадката и да го обяви по БТВ Новините!( Вместо да трошат пари напразно, трябваше да отидат първо при него). А после... оправдания, че арендаторите веднъж пръскали и три години след това смъртността е висока и няма мед.... И разни други истории от 1001 нощ.

Ама ... точно това заслужавате.

scutellator
11.09.2016, 08:13
@ Remi И за да апострофирам подписа ти:

Акъла е като мензиса - или идва навреме, или - НИКОГА!

grand_pn
11.09.2016, 19:35
Не е точно така,мензиса след девет месеца пак ще дойде, но акъла не идва!

solaris60
11.09.2016, 19:42
Я виж ти какви специалисти се пръкнаха. :bigsmile:

zapstojan
11.09.2016, 19:47
Не е точно така,мензиса след девет месеца пак ще дойде, но акъла не идва!

И какво се получава - Само мензис и болка.:(

Remi
12.09.2016, 07:50
При направено изследване, в което две тестови групи ( с високо IQ и ниско IQ) трябвало да решат един и същ тест и впоследствие да се самооценят как според тях са се представили, се оказало че:
- групата на умниците има склонност да се подценява ( около половината от въпросите, на които смятали че са отговорили грешно, се оказали верни)
- групата на глупаците има склонност да се надценява ( половината от въпросите, за които са били сигурни, че са отговорили правилно - БИЛИ ГРЕШНИ)

ЗНАЕЩИТЕ ХОРА МАСОВО СА НЕУВЕРЕНИ В СЕБЕ СИ. Проблема е, че знаят прекалено много, вземат прекалено много обстоятелства в предвид когато трябва да се реши даден проблем, до степен че решение така или иначе не може да бъде взето. Един от многото примери, когато АКЪЛА ПРЕЧИ.

И един по-нагледен пример:
Спомням си в едно от изданията на Биг Брадър трябваше да се решава IQ тест. Единствено триглавата ламя бяха успяли да отговорят НА ВСИЧКИ ВЪПРОСИ за 20 или 30-те минути време. И докато всички останали се притесняваха, че са се провалили и ще се изложат, ЕДИНСТВЕНО тия трите бяха уверени, че са се справили и подигравки се на останалите. Когато излезнаха резултатите, ОБАЧЕ, тия трите едвам успяха общо да съберат колкото за един нормално интелигентен човек.

Както искаш го разбирай.



И когато учените по цял свят, правят изследвания ( бюджет с МИЛИАРДЕН размер) и недоумяват къде точно е причината, бай Иван от от село Слънчогледево, дочул че някъде имало някакъв проблем - веднага успял да открие отговора на загадката и да го обяви по БТВ Новините!( Вместо да трошат пари напразно, трябваше да отидат първо при него). А после... оправдания, че арендаторите веднъж пръскали и три години след това смъртността е висока и няма мед.... И разни други истории от 1001 нощ.

Ама ... точно това заслужавате.

Е аз със модератор няма да споря по обясними причини. Отговарям ти само заради "Ама ... точно това заслужавате."
Сега ти предлагам да погледнеш надолу да намериш северозападнала България да присвиеш криле да се приземиш тялом и духом да почакаш и да се огледаш. Ако до 10 минути не са те напсували стригали и били значи си объркал посоката.
Та
Всеки в даден момент е достигнал до заключението че "Не е лесно да си прост и да ти се живее" или как да превърнем ентусиазма и енергията след време в опит. **Нищо лично
За себе си мога да кажа че съм професионалист в своята област и в достатъчна степен съм уверен в решенията си . За съжаление тя не е пчеларството.

scutellator мислиш ли , че истината за теб може да не е истина за мен !

Remi
12.09.2016, 08:10
@ Remi И за да апострофирам подписа ти:

Акъла е като мензиса - или идва навреме, или - НИКОГА!

Нямам опит !

scutellator
12.09.2016, 21:20
Темата стана много философска, а аз си имам и по-важна работа ( имам едни излюпени маточници, дето всичките трябва да ги 'лъзна наместо оплодени майки преди зимата).

Спокойно можеш да ми опонираш, колкото ти се иска, това няма да доведе до наказание във форума от моя страна. Реалния живот е достатъчно справедлив за да трябва да се правя на палач.

Remi
13.09.2016, 06:17
Темата стана много философска, а аз си имам и по-важна работа ( имам едни излюпени маточници, дето всичките трябва да ги 'лъзна наместо оплодени майки преди зимата).

Спокойно можеш да ми опонираш, колкото ти се иска, това няма да доведе до наказание във форума от моя страна. Реалния живот е достатъчно справедлив за да трябва да се правя на палач.

Виновен ! Аз започнах първи.

slavi 13
14.09.2016, 18:12
При мен се разигра същото нещо. Към края на м. Август питите бяха центрофугирани,магазините свалени и подхранвах със захарен сироп. Да подчертая само че съм начинаещ.
Става въпрос с ДБ 10 кошери. Първоначално се случи със 2 кошера. Изпразниха се, имаше малко мед и прашец,но при отварянето вече бяха останали само пчели крадци.
Забелязах,че трети кошер не си взима сиропа,но при отваряне вътре си имаше доволно количество пчели. След седмица забелязах голямо облитане в късния следобед около този кошер и когато го отворих- пак само пчели крадци,опразнени пити, трагедия. Преди 2 дни подхранвах пак останалите кошери и до хранилката на един от тях забелязах да лази пеперуда на молеца. При повдигане на капака картинката беше следната: снимката
Въпроса ми е тия молци способни ли са да унищожат семейството или са се настанили след излитането им ? Кошера беше също силен, с нова едногодишна майка, до последно си беше наред. Значи това става в рамките на седмица и половина максимум. В по-горни постове някои съфорумници предположиха лентичките,че са предизвикали бягството.В този кошер,както и в другите 3 имаше по 4 ленти воротом.Не смятам ,че съм закъснял със слагането им, но може и това да е фактор. Забелязах също доста маточници по питите.Моля давайте мнения !

Защо е изваден меда в края на месец август?
Имало ли е паша до тогава?

Marian
07.01.2018, 20:39
Да се включа и аз в тази толкова лоша тема. Днес отидох да видя как са пчелите и видях, че от 21 кошера 5 са празни. Вътре има поне 20 килограма запечатан мед, по около 100 измрели пчели, които са на кълбо на 1 рамка и около 10 коремчета на пчели на дъното на кошера. Направих клип, но се чудя как да го кача във форума.

Георги 1974
07.01.2018, 20:53
Да се включа и аз в тази толкова лоша тема. Днес отидох да видя как са пчелите и видях, че от 21 кошера 5 са празни. Вътре има поне 20 килограма запечатан мед, по около 100 измрели пчели, които са на кълбо на 1 рамка и около 10 коремчета на пчели на дъното на кошера. Направих клип, но се чудя как да го кача във форума.
Може и да са Оси и после е застудяло.Ако имаш някой кошер които е станал много силен най вероятно нападнат е налетял в него.Тази година и аз пострадах по същия начин с 3 бр. ама имах масово нападение от оси и така си го обяснявам.Пред всички кошери има трупове на оси и пчели.
Предположение от моя страна.

Marian
07.01.2018, 20:59
Само в един кошер видях 3 умрели оси, но пред кошера никакви трупове - нито на оси, нито на пчели. На пръв поглед не видях някой от другите кошери да е станал по- силен.

ch.atanasov
07.01.2018, 21:06
.....Ако имаш някой кошер които е станал много силен най вероятно нападнат е налетял в него....


Я обясни как става това, че не мога да си го представя.:bigsmile:

Георги 1974
07.01.2018, 21:34
Я обясни как става това, че не мога да си го представя.:bigsmile:
Ами какво да обяснявам в моя раион одавна се оплакват от нападения от оси и синдрома и аз не вярвах докато не видях тази година студено пчелите в кошера а през прелката си влизат оси като у дома си.Те това е медът е там пчелите ги няма Само че не уточних в двата е така и двата са крайни а единия е ограбен /и си е тиха кражба от съседният кошер и не е на тоя пчелин/.Имах едно болно от Аскосфероза септемви началото бе на 4-5 рами а октомври станало на 8 рамки според мен някой нападнат е налетял в него.

Георги 1974
07.01.2018, 21:35
Само в един кошер видях 3 умрели оси, но пред кошера никакви трупове - нито на оси, нито на пчели. На пръв поглед не видях някой от другите кошери да е станал по- силен.
Написал си ,,около 10 коремчета на пчели на дъното на кошера,,-това мисля че е от оси.

Илиев
07.01.2018, 21:37
На лекцията на доц. Първанов за патологията при пчелите, човекът каза, че няма такова понятие"синдром на празния кошер"....НОЗЕМАТОЗАТА е причината за смъртта на семейставата, и най-вече симтоматиката - постепенно отслабване/стопяване на семействата, и накрая смърт с 20-30-50 пчели останали в кошера...другото, което каза доц. Първанов, е че във всички пчелини у нас има НОЗЕМАТОЗА, като изследванията в Добричко и Търговищко варирали м-у 30-50% заразеност...така че, колеги, борбата, която ще трябва да водим оттук нататък е срещу нозематозата, а не срещу акара - него вече го преборихме...но нозематозата ще ни мори здраво!

ch.atanasov
07.01.2018, 21:43
..Имах едно болно от Аскосфероза септемви началото бе на 4-5 рами а октомври станало на 8 рамки според мен някой нападнат е налетял в него.

Значи били са се, трепали са се с осите и в един момент им писва, и се нанасят в аскосферозния.:bigsmile:

Георги 1974
07.01.2018, 21:46
Значи били са се, трепали са се с осите и в един момент им писва, и се нанасят в аскосферозния.:bigsmile:

Еееее при хората не е ли така няма да влезат в силен да се трепат пак ще влезат в слабак.
Нали знаеш как се разпостраняват пчелите убийци не е само с роене.

Йонко
07.01.2018, 21:51
Да се включа и аз в тази толкова лоша тема. Днес отидох да видя как са пчелите и видях, че от 21 кошера 5 са празни. Вътре има поне 20 килограма запечатан мед, по около 100 измрели пчели, които са на кълбо на 1 рамка и около 10 коремчета на пчели на дъното на кошера. Направих клип, но се чудя как да го кача във форума.

Преди две години имах същото положение с 5-6 семейсва (от общо 110). Типична картинка на синдром на празния кошер. Не съм лекувал с нищо. На другата година по същият начин в периода октомври - ноември загубих половината си семейства, а през март още 15 семейства. Отново не лекувах. През лятото от оцелелите семейства чрез отводки възстанових бройката. В момента съм съм със 130 живи семейства (днес облитаха всички).
От всичко което съм чел и слушал по въпроса стигнах до извода, че това е епидемия нозема церане в комбинация с вирус.
Твоите в кой регион са? През лятото имаше ли пълзящи пред кошера пчели? Имаше ли семейства с много пило и много млади пчели, но без летящи? А, признаци на вирусно заболяване?

ch.atanasov
07.01.2018, 21:52
Еееее при хората не е ли така няма да влезат в силен да се трепат пак ще влезат в слабак.
Нали знаеш как се разпостраняват пчелите убийци не е само с роене.


Е, щом казваш.:bigsmile:

Георги 1974
07.01.2018, 21:58
Е, щом казваш.:bigsmile:

Това с налитането не съм го измислил аз.
Виждал съм рояк изсипвам го отгоре на рамките той от долу излиза и налита в съседният кошер.

ch.atanasov
07.01.2018, 22:07
Това с налитането не съм го измислил аз.
Виждал съм рояк изсипвам го отгоре на рамките той от долу излиза и налита в съседният кошер.

Навярно го изсипваш от тръвна, а да не би да се връща в своя кошер.:)

Георги 1974
07.01.2018, 22:24
Навярно го изсипваш от тръвна, а да не би да се връща в своя кошер.:)
Не е от тръвна отидох и се бе хванал на дървото тръснах го в един празен кашон и го изсипах на подготвен кошер не е налетял в неговия си щото до него бе рояк от предишната седмица и стана веднага за 2-3 минути.Абе пчели - какво да ги правиш като е лабав пчеларя като мен си правят каквото си искат.Ама сме се разбрали аз да не им се меся много много а те да си живуркат и да ми дадът и малко мед че е срамота само аз да давам.Симбиоза един вид като рака пустинник и актиниите.

ch.atanasov
07.01.2018, 22:30
Не е от тръвна отидох и се бе хванал на дървото тръснах го в един празен кашон и го изсипах на подготвен кошер не е налетял в неговия си щото до него бе рояк от предишната седмица и стана веднага за 2-3 минути.Абе пчели - какво да ги правиш като е лабав пчеларя като мен си правят каквото си искат.Ама сме се разбрали аз да не им се меся много много а те да си живуркат и да ми дадът и малко мед че е срамота само аз да давам.Симбиоза един вид като рака пустинник и актиниите.

Лошо правиш, аз моите ги строявам и всички си знаят къщата.:bigsmile:

rumenggr
08.01.2018, 07:22
Преди две години имах същото положение с 5-6 семейсва (от общо 110). Типична картинка на синдром на празния кошер. Не съм лекувал с нищо. На другата година по същият начин в периода октомври - ноември загубих половината си семейства, а през март още 15 семейства. Отново не лекувах. .....стигнах до извода, че това е епидемия нозема

Добре де, загуби, загуби и епидемия. Пак ли нищо не си предприел? Ако това е селекция, то търтеите селектират и пчелините на колеги. Ако церанта получи добри условия, може да занули пчелин по-бързо от всички други гадости.

Йонко
08.01.2018, 21:15
Преди всичко разчитам на естествения подбор. Такива са ми убежденията. Вярвам в Дарвиновата теория. Освен това играя по БИО. Не мога да използвам лекарства, пък и доколкото научих по въпроса, срещу нозема церане няма лекарство ефективно на 100%

Йонко
08.01.2018, 22:11
Повярвайте ми, изчетох огромно количество информация за Празния кошер. Нещата не са толкова страшни. Не съм срещнал случаи на занулен пчелин. Обикновено загиват до 60% от семействата. Затова пък тези които оцелеят се развиват нормално. Винаги остава нещо за дамазлък.

georgi rumenov
09.01.2018, 09:18
Повярвайте ми, изчетох огромно количество информация за Празния кошер. Нещата не са толкова страшни. Не съм срещнал случаи на занулен пчелин. Обикновено загиват до 60% от семействата. Затова пък тези които оцелеят се развиват нормално. Винаги остава нещо за дамазлък.

Остава на един колега от 200 му останаха 6 наистина само за дамъзлък

rumenggr
09.01.2018, 09:34
Йонко, разбирам че имаш ограничения. Желая ти късмет. Дано твойте се окажат по-устойчиви. И да, има случи с над 60% загуби с доказана церана.

Nik_m
09.01.2018, 10:48
Повярвайте ми, изчетох огромно количество информация за Празния кошер. Нещата не са толкова страшни. Не съм срещнал случаи на занулен пчелин. Обикновено загиват до 60% от семействата. Затова пък тези които оцелеят се развиват нормално. Винаги остава нещо за дамазлък.
Аз не съм запознат по темата, но познавам един колега който е имал подобен порблем преди години. Каза ми, че е започнал да дава антибиотик и всичко се е оправило даже е вдигнал добива, но след 2 години като е спрял с антибиотика пчелина е загинал на 100%. Значи почнеш ли няма спиране.

Бърз
10.01.2018, 19:39
Остава на един колега от 200 му останаха 6 наистина само за дамъзлък
Миналата година говориха со своя ветеринар - същите истории. Казва ми, ако ни искам нещо подобно - не взимай чужди нито отводки, нито майки, прави както преди сам. Защото има сега такива болести по пчелини, на които няма не толкова препарати за лекуване, но и в ветеринарни лаборатории (в България) няма оборудване за идентифициране на тях. Семейство постепенно отслабва и загива...

delta.e
14.01.2018, 18:30
Темата е актуална за хора , които пляскаха с ръчички в края на ноември .