PDA

Виж пълната версия : Кошер - импровизация за първа зима



BateMisho
08.11.2013, 13:41
Понеже нямах празен кошер, реших да импровизирам с една 6-рамкова отводка преди месец. Пробих прелка на един магазин, сложих мрежа на друг - 2/3 мрежа, останалото дъсчици. Отгоре покрих плътно с найлон да мога да си ги гледам. Само капакът е истински, надявам се до пролетта да спретна и останалото. Бях решил това да бъде моят експеримент за зимуване с дълбоко дъно. Останалите кошери са с плитко отделно дъно с мрежа 20х20см.

Преди 2 дни установих, че семейстото е на 3 рамки, а мрежата е плътно покрита с умрели пчели и оси. Помислих, че може да е от фурмитома, но осите на дъното и една малка цепчица между дъските, на която не бях обърнал внимание при сглобяването подсказаха, че е нападение. Внимателно запуших цепката и се надявам семейството да изкара зимата.

Установих, че покриването с найлон е доста полезно за диагностика на семейството без да бъде притеснявано и ще сложе под таблите на останалите кошери.

спартак
08.11.2013, 14:55
Добре е батка , само поизрежи тоз найлон ,че ще береш ядове като завали и замръзне.

jordanov
09.11.2013, 17:59
Бате Мишо, рано или късно всеки минава през разни импровизации... Средния магазин при теб е излишен, ама карай. Отводките нямат нужда от свръх обем, особено през зимата, а в случая това даже е и една от предпоставките да загубиш няколко шепи пчели... Тухлите отдолу... понякога мръзнат пущините и се разпиляват, да не говорим пък че въобще не ти приличат на мерака:)

BUGI
09.11.2013, 22:54
Бате Мишо, желаем ти п-лен успех по това опитбане.

стани си на сериозни крака.

BateMisho
11.11.2013, 14:23
Бях сигурен, че ще отнеса критика заради краката, но нямах по-подходящи тухли. Следващия път ще занеса някоко бетонни блокчета и тротоарни плочки и ще подстрижа найлона.
Йорданов, защо да няма нужда от трети магазин? Аз имитирам дълбоко дъно за по-добро зимуване...

jordanov
11.11.2013, 17:06
Човече, стига с тия дълбоки дъна за щяло и нещяло. Трябва да си напълно наясно със себе си /като пчелар имам предвид/, за да сложиш дълбоко дъно. В случая на твойта отводка даже и мрежа отдолу не и трябва, но нищо - решил си, сложил си. Третия магазин просто ми стана жал за него - ще седи на снега и дъжда сума ти и време, вместо някъде на сухичко да бъде.. Занеси си някоя стара гума на терена, не са идеален вариант, но за импровизации по-добро няма да намериш. Винаги влизат в употреба - някое сандъче да сложиш, някой пълен магазин да не го вдигаш от земята и т.н. и т.н.

BateMisho
22.11.2013, 19:29
Оправих краката и третирах с оксалова киселина. Сложих и найлон под таблите, а между рамките и найлона по две летвички, да има къде да минават пчелите. След месец ще ги погледна през найлона да им честитя Коледа.

jordanov
23.11.2013, 17:50
Ии, мераклийско. За найлона да знаеш за друг път - не му трябват летвички, Те си надграждат където искат да минават. Долните прелки по какъв повод са затворени ?

BUGI
23.11.2013, 23:22
Еее така е хубаво, Бате Мишо, ама трјабва да си направиш така и за себе си, да не газиш калиште.

BateMisho
25.11.2013, 15:29
Долните прелки са затворени по съвет на местни светила. Всъщност кошерите са с 30% и повече мрежа на дъното и от гледна точка на вентилацията мисля, че не е необходимо да са отворени. По-скоро биха били полезни за изхвърляне на подмора.
Bugi, идеята за плочките се приема, но остава за пролетта. Благодаря за коментарите.

jordanov
25.11.2013, 16:04
Ако бъркам, допълнително ще поднеса извинения, но нямам спомен някой от форума да практикува затваряне на долната прелка. Това говори ли ти нещо ?
Изключвам разни експерименти и импровизации. Например миналата година един момък от нашия край беше наковал някакви легени отпред.

Nik_m
25.11.2013, 16:59
През отворена долна прелка и отворено дъно няма как да става течение а и подмора ще им е много трудно да качат умрелите пчели до горната прелка.
Докато през отворена горна прелка и отворена мрежа на дъното течението може да мината точно през кълбото.
Мен ме посъветваха точно обратното колеги пчелари, да затворя горните прелки и да зимуват да 1/3 мрежа и отворена долна прелка на дълбоко дъно и така съм ги оставил.

Петър84
25.11.2013, 19:43
Ако на пчелите им става течение,нямали да заклеят този отвор?

BateMisho
26.11.2013, 15:21
Горните прелки са стеснени на 2-3см с цел намаляване на течението. Смятам, че пчелите биха ги заклеили ако им е некомфортно. Долните прелки както споменах са затворени по съвет на пчелари, а и четох разни статии по въпроса. Имам чувството, че това ще се окаже тема за сериозна дискусия....

зуница
26.11.2013, 15:52
BateMisho,
Прегледай, форума, мисля , че дискусията вече я имаше преди време.Моите кошери от 20 години си зимуват със затворени горни прелки.Това с отворени горни, стеснени или затворени долни беше "на мода" 80-те години на миналия век.Течението извличаше влажния въздух и вкарваше пресен.После затворихме отдолу за да увеличим въглеродния двуокис и пчелите да не се изтощават от окислението на поетата храна, а и по-малко да ядат.А после дойдоха отворите на дъната и още и още... До дълбокото дъно и найлона отгоре и т.н. В началото и аз мислех ,че всичко писано и казано от "стари пчелари" е истина.Пчеларите, общо взето обичаме "модите".Сега на мода е мрежестото дъно.След още 20 години сигурно "виртуалния кошер" ще е хит.Знае ли човек, какво го чака? Да му мислят пчелите!

BUGI
27.11.2013, 23:01
Различни хора, различни искувства, различни занајати, итн. и всичко е различно. Всјакој мисли дека е неговото дело најисправно и трјаба така и само така да се работи. Но нее така.
Нпр, аз, т.е. моите кошери са с д-лбоки д-на, имајат мрежа, ама аз ни през лјатото ни през зимата не вадим ламарината от долу. Д-ното е винаги затворено, само когато чистим от разни отпади от гору, го вадим. Не кажам дека е това најисправно. Аз с-м така научил. Ако нјакој прихвати да работи така може, без присили. Считам ште к-шта без д-но нее к-шта.
Прелките и долната и горната са винаги отворени, само от временските прилики зависи колко.

BateMisho
10.12.2013, 11:48
Всъщност, причината за затворените долни прелки е конструкцията на кошерите - первазите пречат да се сложат мишепредпазители и да се отварят и затварят с плъзгане. Това го осъзнах след като купих кошерите и се опитах да реша проблема изрязвайки мишепредпазителите, но не отчетох факта със заклейването. От една страна плодникът притиска ламаринките, от друга те са заклеени и се оказа, че поставянето в зимно положение изисква солидна сила. И след като ме нажилиха веднъж през лятото реших, че няма да се пробвам да раздвижвам предпазителите.

Сега по същество - преди 20тина дни поставих питка Апитом на нападнатата отводка и стесних вхда на 1см, понеже се опасявах, че е слаба. Вчера установих, че семейството е загинало, най-вероятно поради комбинация от фактори - силно изтощаване след нападението на оси и захаросан мед (забелязах кристалчета). Пчелите бяха умрели в предната част на питите, на кълбо с диаметър не повече от 8-10см, а храната не беше пипната. Очакван край, за съжаление, изяло по моя вина.

Кристализиралият мед ме накара да поставя питки на останалите семейства, които бяха видимо в кондиция, с много пчели и малко подмор.