PDA

Виж пълната версия : Какво е свищева Майка?



WDW
01.11.2013, 23:48
Здравейте,

Начинаещ съм и не ме нападайте много за въпросите ми.
Доста се поразрових из форума, но не можах да си сглобя картинката.
Та какво е свищева Майка ? И по- важното, как се познава, че е такава?
По-нататък, как се познава дали Майката е оплодена или не ?
А търтовка Майка ?

Дали има някъде нагледни материали ?

Драгошинов
02.11.2013, 00:13
Здравейте,

Начинаещ съм и не ме нападайте много за въпросите ми.
Доста се поразрових из форума, но не можах да си сглобя картинката.
Та какво е свищева Майка ? И по- важното, как се познава, че е такава?
По-нататък, как се познава дали Майката е оплодена или не ?
А търтовка Майка ?

Дали има някъде нагледни материали ?

Свищева майка е такава, която пчелите отглеждат при крайна необходимост/внезапна загуба на майка/, от последното снесено пило. Можеш да я познаеш, само ако следиш внимателно развитието на семейството.
Дали е оплодена се разбира по това, дали снася нормални яйца, а не само търтееви.
Майка търтовка е обикновена пчела работничка, която е развила яйценосна дейност, поради отсъствие на нормална майка, но снася само търтеево пило.

scutellator
02.11.2013, 11:12
Майка търтовка е обикновена пчела работничка, която е развила яйценосна дейност, поради отсъствие на нормална майка, но снася само търтеево пило.

Майка търтовка е такава която снася само или предимно неоплодени яйца, поради невъзможност от оплождане до (втората) третата седмица след излюпването си, или впоследствие е станала такава поради болест.

Пчела търтовка е такава която снася яйца (тя няма как да се оплоди).

Разликата между двете е че когато имаме майка снасяща само търтееви яйца в семейството, яйцеснасянето е плътно и равномерно по едно яйце в килийка ( и всичко останало е нормално с изключение на това че яйцата са неоплодени); когато имаме пчели търтовки в семейството (поради загуба на майката за няколко седмичен период от време) яйцата са снесени по много в килийка, като повечето се намират по стените, а не на дъното. Пилото също не е толкова плътно- площта му е разпръсната на повече на брой пити (поради липсата на майчини феромони, които да контролират процеса на подготвяне на площите за яйцеснасяне).
При търтовачното семейство (без майка) също могат да се забележат маточници или маточни чашки в които е снесено ( пак по няколко яйца наведнъж). Обикновенно от тях нищо не се излюпва и те биват разрушавани преди или малко след запечатването им ( поради това че в тях има търтееви ларви)