PDA

Виж пълната версия : Пчелоопрашване и субсидиране или Директни плащания



kirschman
29.10.2013, 10:00
Разбира се, но е много тежко за вдигане при развъртанията за изравняване по сила на двете семейства. После не е без значение с какви рамки се работи. Идеята на Лангсрот-Рут е била да се работи с един вид рамки и да не се търсят други рамки при наличието на единия вид примерно за магазини или плодници. Иван Венер, ако сте обърнали внимание не използва магазинните рамки за плодникови за да не се нападат от молеца. Там където е имало пило молеца напада. Забележете, че при изградени нови рамки в които не е снасяно че не се нападат от молци ако са в отделен корпус само нови рамки. При смесено поставяне има молци, но те са по старите рамки. При 1000 кошера както той работи предполагам (което не е писал) е ужас да съхраняваш рамки за следващата година в сандъци. Можеш да си направиш МК кошерите много бързо на ДДБ като отдолу се постави пояс висок 7 см (над дъното). Проблема както писах в един раздел в България приятели не е в това как се работи, въпреки че и това е важно, а в пашите, годините и лечението. При добра година нещата са добри. Но лечение няма и сме изоставени. Идеята ми за заплащане на пчелоопрашването (подвижното пчеларство) по 60,80 и 100 лева според броя на пашите е да се увеличи с 30-40 % добива на ентомофилните растения (опрашвани от пчели) и да можем да заплащаме за прегледите на лекарите примерно по 1 лев на кошер. И тогава МЗ ще облага арендаторите с данък пчелоопрашване, който да е минимален и да се осигурят пари за пчелното субсидиране. Така е правилно, защото без нашите пчели добивите им ще са трагични. Не може да очакваш 100 тона мед от една саксия кориандър. При оплождането цветовете престават да отделят нектар и пчелите се местят на друг цвят. Затова въвеждам съотношението 4/10, което означава, че на 100 декара са нужни 40 силни кошера за опрашване. За мед може да ги закараш всички, но при закарани примерно 200 кошера се получава пренасищане с пчели и добива от мед за кошер пада. На тия от горе (министрите) мога да им разкажа играта. Нищо не разбират, а се занимават да ръководят такъв важен за икономиката отрасъл като земеделието. Пак казвам - Германия от пчелоопрашване получава приходи от 14-15 милиарда евро годишно, а от износ на мед 100-120 милиона евро. Сами си направете изводи кое да се субсидира. Меда или пчелоопрашването. А пчелоопрашване без пчелар в съвременния свят не може да има при тази голяма концентрация на производство на слънчоглед, рапица и пр. Нужни са много опрашвачи за кратко време. Това в съвременните условия от всички насекоми-опрашвачи може да го осигури само медоносната пчела, която осигурява голяма инвазия за 10-15 дни колкото трае цъфтежа на кориандъра и срънчогледа. При лоши години се изисква като имаме субсидия да оставим меда за пчелите и на следващата година да има резултат, а не за ги тъпчем със захар и после да се вайкаме защо така, защо иначе. При това положение и за пчеларя ще има доход и той няма да се отказва от бизнеса си, няма да ходи в Германия да си търси друга работа, а тук ще работи с мерак. За останалите кошери по дворовете да се заплаща примерно по 20 лева на кошер, но това да става с комисия от лекар, кмет и РА. Така няма да се крият повечето пчелари и да не показват доходи и за държавата ще има. Няма да има и протести. Хората като живеят добре не се оплакват.

Юрий Цветков
29.10.2013, 20:59
Разбира се, но е много тежко за вдигане при развъртанията за изравняване по сила на двете семейства. После не е без значение с какви рамки се работи. Идеята на Лангсрот-Рут е била да се работи с един вид рамки и да не се търсят други рамки при наличието на единия вид примерно за магазини или плодници. Иван Венер, ако сте обърнали внимание не използва магазинните рамки за плодникови за да не се нападат от молеца. Там където е имало пило молеца напада. Забележете, че при изградени нови рамки в които не е снасяно че не се нападат от молци ако са в отделен корпус само нови рамки. При смесено поставяне има молци, но те са по старите рамки. При 1000 кошера както той работи предполагам (което не е писал) е ужас да съхраняваш рамки за следващата година в сандъци. Можеш да си направиш МК кошерите много бързо на ДДБ като отдолу се постави пояс висок 7 см (над дъното). Проблема както писах в един раздел в България приятели не е в това как се работи, въпреки че и това е важно, а в пашите, годините и лечението. При добра година нещата са добри. Но лечение няма и сме изоставени. Идеята ми за заплащане на пчелоопрашването (подвижното пчеларство) по 60,80 и 100 лева според броя на пашите е да се увеличи с 30-40 % добива на ентомофилните растения (опрашвани от пчели) и да можем да заплащаме за прегледите на лекарите примерно по 1 лев на кошер. И тогава МЗ ще облага арендаторите с данък пчелоопрашване, който да е минимален и да се осигурят пари за пчелното субсидиране. Така е правилно, защото без нашите пчели добивите им ще са трагични. Не може да очакваш 100 тона мед от една саксия кориандър. При оплождането цветовете престават да отделят нектар и пчелите се местят на друг цвят. Затова въвеждам съотношението 4/10, което означава, че на 100 декара са нужни 40 силни кошера за опрашване. За мед може да ги закараш всички, но при закарани примерно 200 кошера се получава пренасищане с пчели и добива от мед за кошер пада. На тия от горе (министрите) мога да им разкажа играта. Нищо не разбират, а се занимават да ръководят такъв важен за икономиката отрасъл като земеделието. Пак казвам - Германия от пчелоопрашване получава приходи от 14-15 милиарда евро годишно, а от износ на мед 100-120 милиона евро. Сами си направете изводи кое да се субсидира. Меда или пчелоопрашването. А пчелоопрашване без пчелар в съвременния свят не може да има при тази голяма концентрация на производство на слънчоглед, рапица и пр. Нужни са много опрашвачи за кратко време. Това в съвременните условия от всички насекоми-опрашвачи може да го осигури само медоносната пчела, която осигурява голяма инвазия за 10-15 дни колкото трае цъфтежа на кориандъра и срънчогледа. При лоши години се изисква като имаме субсидия да оставим меда за пчелите и на следващата година да има резултат, а не за ги тъпчем със захар и после да се вайкаме защо така, защо иначе. При това положение и за пчеларя ще има доход и той няма да се отказва от бизнеса си, няма да ходи в Германия да си търси друга работа, а тук ще работи с мерак. За останалите кошери по дворовете да се заплаща примерно по 20 лева на кошер, но това да става с комисия от лекар, кмет и РА. Така няма да се крият повечето пчелари и да не показват доходи и за държавата ще има. Няма да има и протести. Хората като живеят добре не се оплакват.
Аз като един "крупен" арендатор, разбирам огромното значение на пчелоопрашването на моите култури и съм склонен да си платя, но само веднъж. Та ако плащам данък за опрашване на държавата, защо да плащам и на теб??? Ти искаш, хем пари от мен, хем от държавата (от моя данък) за едно и също нещо. Тоест, аз трябва да ти платя 2 пъти - е много нагло! Освен това, защо да плащам на теб, че си дошъл от някъде си, вместо на местните пчелари, чиито кошери, така или иначе ще ми опрашват културите безплатно??? И още един въпрос. Как изчисли, че за последната главна паша, когато семействата по естествен път са най-силни и многочислени, трябва да се плаща най-много? Не би ли трябвало пчеларя да има стимул, да създаде такива семейства за първата паша? нещо няма логика.

kirschman
29.10.2013, 22:38
Значи нищо не сте чели. Нали ви писах, че се прегражда с прост чувал от захар. Да, от 30 години съм пчелар и не си обяснявайте по сложен начин просите неща. Вместо снелгрова дъска (разделителна табла) аз използвам прост бял чувал от захар. И пак погледнете в писаното преди - след изравняване на силата на двете (разделени с чувала) семейства при настъпване на първата паша се премахва преградата (чувала - всеки път като че ли трябва да пиша пояснения) и едната майка убива другата. Остава много пило и много пчели и една майка. Семейството се превръща за медовия период в медово. След ваденето на последния мед се прави второто семейство чрез налитане на маточник, майка или пък както обясних с майка от нуклеуса за който писах. Аз повече няма да пиша ако сте некоректни. Не си пиша името заради мърлячите от пчеларската асоциация, които са лобисти на медопреработвателите и искат да им слугуваме и да не се плаща за пчелоопрашване, защото ще спрем да им даваме меда още в началото на лятото, а ще имаме пари и ще продаваме бавно по 8-9 лева и това ги вбесява. От много години водя борба против медарството в подкрепа на опрашването. Мислете за тия работи. При мен и въобще в ЛР кошери няма магазин, няма плодник. Всички рамки са еднакви. Просто ви казвам, че Венер заради молците не използва рамките които са за мед за снасяне на яйца и така ги запазва. Първо ви съветвам да прочетете Любен Радоев "Календарен справочник на пчеларя". Венер се бори за добив на мед при три и повече паши (и подвижно пчеларство) за 100-150 кг от кошер мед за сезон. Рекорда не знам дали е негов, но е от порядъка на 370-380 кг. Забележка: Снелгровата дъска служи постоянно да се работи с две майки в две разделени с нея семейства и горното е помощно. Аз нямам такъв инвентар и време защото се занимавам и с друга работа. Решил съм обаче да започна по този начин, защото го пробвах на няколко кошера и даде резултат. Много ме крадат и постоянно ме връщат от началото. В тая държава няма оправия. Двумайчино отглеждане има само през главна паша като в един кошер (едно семейство) работят две майки разделени през корпус пълен с мед и две ханеманови решетки. Първи корпус е плодник на едната майка, ХР, магазин, ХР, плодник на втората майка. Свърши ли обаче пашата и не бъдат заменени ХР с плътна преграда (чувала), то пчелите оставят само едната майка. Затова трябна да се внимава за момента на преграждане. Двусемейно отглеждане е това което ви писах вече - в един кошер две раздвелени плътно майки и съединяване преди пашата (едната майка убива другата). Това се прави за по-голям добив на мед и използване и на най-слабите паши. Знаете, че пащите настъпват и не ни питат дали семействата ни са в най-голямата си сила. Слабите не дават мед, а само силните. Сега пояснения на арендатора: за да получаваш много повече продукция е необходимо пчелите да бъдат в масивите, а не по дворовете. Така всяка пчела прави по стотина полета на ден, а при отдалечена паша - десетина. Опрашването е много по-слабо. Но ти не си виновен. Толкова ти е разбирането за земеделие. Ти няма на мен да плащаш нищо. Държавата от изностните такси ще насочва част от парите за тези които са извършили подвижното пчеларство, не на тези чиито пчели седят по дворовете. А ако сега за първи път чуваш за подвижно пчеларство и за субсидии - иди в Германия (вече писах) и ги питай те глупави ли са, че субсидират по тоя начин. Тука е робска държава и ти искаш да възпитаваме в себе си роба. Не става. Проблема е много сериозен, защото и пчеларите не ги включват тия работи за съжаление. Пишете си тогава за времето. Казах ви че от пчелоопрашване Германия реализира приход от 15-20 пъти повече от износа на мед. Затова са умни защото могат и да се направят и на глупави, но глупавите никога не могат да станат умни.

koragroup
30.10.2013, 06:27
Значи нищо не сте чели. ...
... Затова са умни защото могат и да се направят и на глупави, но глупавите никога не могат да станат умни.

Колега, наистина си личи, че имаш ипит с пчелите и че си вникнал в написаното по книгите. Хубаво е, че искаш да споделиш опита и вижданията си с дргугите.
НО, бъркаш начина. Тона ти е малко назидателен, заключенията (по адрес на другите) малко крайни, а идейте за опрашването са толкова далеч от реалността.
Ще си позволя и един съвет. Като влезеш в един форум, първо се опитай да разбереш кой-кой-е. Щото иначе ще си постоянно на пързалката ;-)

kirschman
30.10.2013, 08:46
Приятелю, я си сподели и твоя опит. Аз просто виждам, че много хора искат да стигнат до някаква истина и питат това онова. Хич нямам намерение да изнасям лекции. Назидателния ми тон е заради "арендатора" Юрий Цветков дето не му е ясно нищо за пчелоопрашването и доходите. Пак нищо не пишете за субсидиите. Аз съм един доста запознат човек с пчелоопрашването и исках да ви споделя опита си и намеренията на къде да вървим, както и да видите какво правят хората в другите държави. Тука се е заформил един остров на робовладелците-преработватели на мед и излизане няма. След като искате да си останете роби - не мога да ви преча. Аз знам защо сте против - защото наблягам повече субсидии да получават пчеларите които сключват договори с арендаторите и РА за разполагане в близост на масивите пчели. Не за всички семейства обаче ще се дава субсидия, а само за тези които са по съотношението 4/10 и регистирани като ЗП. Останалите пчели ще дават доход само от меда и ще получават субсидия по 20 лева (за тези които са в повече и тези дето са в дворовете засега). Но тук не мога да ви поясня цялото предложение, защото ще трябва да пиша роман. Ако не сте се занимавали с подвижно пчеларство четете и вниквайте. Да, за броя паши субсидията ще е различна, защото иначе никой няма да носи пчелите по нивите и резултата ще е слаб. Както знаете ЕС забранява отглеждане на пчели в селските дворове и от догодина всички ще трябва да ги изкарат навън. Затова правителството не ни обръща внимание. Разбирате ли? Тук не става въпрос за мен, теб или за друг. Има принцип в ЕС и ние щем не щем трябва да влизаме в крак. Гледам с учудване възрастни пчелари се наредили пред МЗ и си викат хорицата. Прави са, но ако не сме в ЕС. Прочетене внимателно това което съм написал преди и не четете само първия и последния ред. Спора не значи назидателен тон. Който не е съгласен да не пише примерно "ти кой си че ще ми даваш акъл", а да изрази несъгласието си с аргументи. Иначе по-добре никой нищо да не пише. А лечение има ли? Лекарите са зарязали тотално пчеларството. Ако вземаме субсидии ще можем да си плащаме прегледите. Така ли е? А иначе няма нужда да ми се превежда потребителското име, че ако взема и аз да превеждам ще отидем в неправилната посока. Не ми пишене на мен. Аз искам във форума да се усъвършенстват предложенията - моите, вашите и така да стигнем до резултат. Вие може да предложите друго. Давайте. Ако искате примерно да се плаща по 60 лева за всички пчели, както искаха на протеста, то всеки ще постави и регистрира стотици кошери, а дали вътре има някой - един господ ще знае и после ще викаме, че е българска работа. Идеята е чрез подвижното пчеларство арендаторите да получават повече продукция, държавата да реализира по-голям износ и от таксите да дава субсидията както е в други държави. Пчелите които са в дворовете не винаги достигат до пашата и правят за отдалечените площи малко полети за денонощие. При реализирането на избраната от нас схема за субсидиране ще се оформят истински пчеларски дружества и ще разпределяме пчелите по райони за да се побучи 100 % обхват с покриване от пчели за района. До мен има едно село дето в него са 1500 кошера. Пренасищането пречи. Но хората ги е страх от кражбите. И мен ме разсипаха. Това също е огромен проблем.

tsc1
30.10.2013, 09:04
Едва ли има разумен човек, който да не отчита ролята на пчелите за опрашването. Но как си го представяш да стане така, че ползвателите на земя да плащат на пчеларите за опрашването при съществуващата ситуация?
Опитай се да формулираш идеята - къде трябва да се пипне в законите, как да се организира и работи системата? Защото само с лозунга "Другари, дайте да дадем" няма да стане!

scutellator
30.10.2013, 09:44
Аз съм един доста запознат човек с пчелоопрашването и исках да ви споделя опита си и намеренията на къде да вървим, както и да видите какво правят хората в другите държави


Добре... Германия я разбрахме, дай да видим сега и другите държави. Само по този начин ще може да вникнем в причинно-следствените връзки и да разберем защо и как е взето едно или друго решение свързано с опрашването.
В противен случай се поставяме в позицията на жабата, дето дигнала краката когато видяла че подковавали коня.



Лично моето мение е че колкото по-малко се намесва държавата, по-добре.

kirschman
31.10.2013, 08:36
Е, това вече е друго. Така се прави. Всеки предлага и общия ум ще реши. Когато казвам държавата да облага с такси арендаторите имам предвид, че регулатора е тя. Ако оставим някой да се сети за нас няма да стане. В тази връзка помислете защо държавата плаща директни плащания на арендаторите, а нас са ни изключили като един от важните брънки в звеното на производството - овощарство, полски ентомофилни растения, които без насекоми-опрашвачи не могат. Тук става дума, че аз единствено ограничавам значението на пчелата за стопанската дейност, но пчелите както знаете опрашват всичко което се нуждае от опрашване и така се поддържа живота като цяло. Защото зачеването (опрашването) е най-голямата магия в живота. Ние пчеларите се съгласяваме с това защото го знаем. Лобито обаче на медарите-преработватели е насочено в посока ние да работим само и единствено за мед, защото си представете ако ни дават субсидиите които искаме какво ще стане. Няма да си даваме меда (всичкия) веднага и ще продаваме на етапи с изчакване за добра цена и пр., както и на дребно, а това ще затрудни тяхното производство. Щом арендаторите си купуват всяка година джипки, значи не им трябват толкова пари. Между другото аз не съм единствения, който е против единното плащане на площ. То не доведе до синхронизирано развитие на земеделието като цяло. На това мнение е и земеделската комисия към ЕС. Развиха се отраслите на зърнопроизводството и етерично-маслените култури от които ние се възползваме за меда. Овощарството, пчеларството и другите получават единствено подкрепа за ИНВЕСТИЦИОННО ФИНАНСИРАНЕ (машини, кошери и др. по отделните проглами). Сега, не искам да спорим и се караме с арендаторите, но увеличението, което те искат от ЕС за директни плащания на площ трябва да престане, а парите в повече за нашата държава в частност да отидат за нас, за овощарите, градинарите и животновъдите (да не изтърва някой). Ето това е. Виждате, че държавата се намесва, но за едни е Великден всеки ден, а за други - не.

kirschman
31.10.2013, 08:47
Тук можем да говорим за промени в законодателството, но за хора които са убедени, че нататък е пътя. Разбирането за субсидиране от националния бюджет, но не за близки хора, а цялостно или пък директни плащания за кошер е важно и ще трасира нов пък за пчеларството. Подозирам европейската комисия, че не е много справедлива към пчеларството и искам нашите евродепутати за попитат в другите държави от ЕС получават ли директни плащания за пчелоопрашване и ако да, защо на нас са ни отрязали крилцата. А може отделните държави да плащат за пчеларството от националните си бюджети. Казва ли ит някой. Въобще какво правят тия евродепутати, освен да мислят дали ще си кроткат още един мандат там и колко ще им са заплатите. Някой има ли връзка с тях?

rosty_sz
31.10.2013, 09:17
В мненията на колегата за заплащане на опрашването виждам чудесни аргументи и е ясно, че доста е мисли по този въпрос. Наистина решаването на въпроса преминавайки през държавната машина е правилно, относително лесно и с възможност за регулиране САМО ЧЕ държавната машина в България е развалена и работи по странен и неразбираем дори за операторите и начин. За сега не ми идва на ум как може да я заобиколим, но ще следя темата с интерес.

krasimir00
31.10.2013, 13:42
Както знаете ЕС забранява отглеждане на пчели в селските дворове и от догодина всички ще трябва да ги изкарат навън. Затова правителството не ни обръща внимание. Разбирате ли? Тук не става въпрос за мен, теб или за друг. Има принцип в ЕС и ние щем не щем трябва да влизаме в крак.

Тая забрана пък кога излезна ?Че то в България сигурно над 90 % от пчелините са в населени места.Малко ми е непонятно как ще принудят хиляди пчелари да си махат кошерите от дворните места и да ги местят някъде по гори и поляни.

scutellator
31.10.2013, 13:53
Само една поправка - пчелите (медоносните) опрашват само 1/3 от видовете растения които се нуждаят от опрашване. Другите 2/3 се опрашват от други насекоми.

вълк дивак
31.10.2013, 20:57
Колеги, чудесна тема!!!Съгласен съм с kirschman за подвижното пчеларство и че то трябва да бъде приоритетно. Scutellator също е прав, че пчелите не са единствените опрашители в природата. Но да се върнем в реалноста. Всички страдаме от съвременното земеделстване. Постоянното третиране на площите и семената убива дивите и питомни (медоносните пчели) опрашители. От това безотговорно наливане на препарати по растенията и земята някой видове дори са пред изчезване. Затова съм убеден, че пчелите днес опрашват повече от преди. Още по-тежка е съдбата им и от хилядите декри монокултурни насажденя. Както всички знаем медоносните пчели притежават уникалното качество на цветопостоянство (посещаване на растения от един и същ вид) преобладаващо в района. Ако продължаваме да не обръщаме внимание и си траем ТЕЖКО НИ!?

kirschman
03.11.2013, 12:58
За сега слава богу все-още няма забрана, но силно се говори за това. Надявам се че правителството ни няма да направи тая световна глупост, но като гледам колко акъл имат (колкото да ходят по земята) не се знае пак някой тъпак да не снесе някоя "миризлива торта".

kirschman
03.11.2013, 13:08
Браво. Напипваш и тоя проблем. Нека тогава недоволството ни от третирането с препарати се превърне в санкция за тия които ползват забранени за пчелите препарати по време на цъфтежа, като директно наливане в кацата на пари за субсидирането ни. Аз ви казвам мили приятелчета, че колкото повече човъркаме проблемите, толкова по-правилно решение и единно мнение ще постигнем. Тогава когато изгладим всичко и си изберем истински водач за каузата ни, тогава ще пишем писмо до МЗХ и после...протест, но да им се изпоти задника. Къде са "научните работниици"? Мълчат, спотайват се, ближат гъзо..е на управляващите, които пък вземат рушвети статуквото да се запази и сто години робство. СТИГА! Не трябва да се протестира като нашите студенти и тия от София безцелно, а с каузи, които са вън от политиката, защото ние искаме да работим, но или меда да се заплаща по 3 евро за килограм на едро или и на нас да се дава директно плащане. Писал съм до канал1, до кого ли не. Ходих в СКАТ, но и там същата работа. Тогава на власт бяха тяхните от ГЕБР и ме бутнаха в девета глуха. Бойко Василев от Панорама ми отговори, че съм искал да стана известен. Точно това ми отговори. А аз му се помолих да ме покрие с чаршаф и да не ме вижда никой. На него обаче му е добре, защото си ходи "фръц насам-натам" и си получава 6000 лева заплата, за да кокетничи с властта. Иначе ще им спрат "пенсиите". Тоя Бареков е същия - тръгнал из цялата страна да разпитва хората, за да се нагласи и той на яслата и после запомнете, че нищо няма да направи.

scutellator
03.11.2013, 13:29
Проблема не е само със забранените препарати, но и със разрешените ( вкл. и акарицидите). Колко пъти досега се е случвало пчелите да бъдат изтровени от употребата на забранени препарати? Обикновенно с това което пръскат е разрешено за употреба.
Препарати винаги ще се използват ( поне докато искаме да имаме храна на масата), и никой не може да обвинява земеделците че ги използват. Пчеларите също използват същите ( че дори и такива които отдавна вече не се използват) земеделски пестициди за да си третират кошерите.

Проблема е че много от пчеларите не искат да си карат пчелите да опрашват ( тука това вече сме го разнищвали и продължаваме да го разнищваме всяка година), въпреки това искат да вземат субсидии наготово (пчелите произвеждат блага за природата и поддържат равновесието).

Честно да ти кажа, дори и при тези цени на меда и без субсидии или каквото и да било подпомагане , един пчелар( с толкова кошери колкото сам може да обслужва) би могъл напълно прилично да се справя. И в другите държави ако пчеларстваха по нашия начин и вадеха аналогични за тяхната страна добиви, биха били на абсолютно същия хал както и тука. Нека не се заблуждаваме, който си мисли че в пчеларството с малко труд ще направи много пари, в която и да било държава ....

Светозар Каменов
04.11.2013, 10:59
Само една поправка - пчелите (медоносните) опрашват само 1/3 от видовете растения които се нуждаят от опрашване. Другите 2/3 се опрашват от други насекоми.

Опрашват се 1/3 от растенията от насекоми, но 70% от тази 1/3 се опрашва от пчелата.

"„Повечето култури – 87 от най-важните 115 на планетата – имат нужда от опрашване, за да раждат плодове, ядки и семена”, казва агроекологът Александра-Мария Клайн от университета в Гьотинген. Тези култури съставляват около един трилион долара от общите годишни продажби на селскостопанска продукция по света, равняващи се на средно три трилиона долара. Освен това те осигуряват 35 процента от калориите, консумирани от хората всяка година и по-голямата част от витамините, минералите и антиоксидантите."


Мисля си, че единствения начин да се дадат субсидии за опрашване е ако се измисли нещо от държавата. Това да плащат арендаторите някаква такса технологично няма как да стане. Например моите пчели летят в район от трима арендатори. Кой, колко и на кого да плащат?
Всичко ще се оправи ако се нормализира цената на пчелните продукти и в частност на меда. Тогава ни субсидия ще ни трябва, ни дявол.

scutellator
04.11.2013, 12:32
Опрашват се 1/3 от растенията от насекоми, но 70% от тази 1/3 се опрашва от пчелата.

Има над 20 000 различни вида пчели (опрашващите оси и мушици/дрожди ги оставяме настрана). Отглежданите от човека са само 5-6.

Светозар Каменов
04.11.2013, 15:44
Опрашват се 1/3 от растенията от насекоми, но 70% от тази 1/3 се опрашва от пчелата.

Има над 20 000 различни вида пчели (опрашващите оси и мушици/дрожди ги оставяме настрана). Отглежданите от човека са само 5-6.

Е да, но каква е числеността и кой каква работа върши?

scutellator
04.11.2013, 18:21
Ми виж сам.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_crop_plants_pollinated_by_bees (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_crop_plants_pollinated_by_bees)

Не съм ги броил, но по мои наблюдения в България има над 500 различни вида пчели. Та ако пчеларите наистина са толкова загрижени за опрашването в природата 9/10 от субсидията трябва да отива за опазването на дивите популации пчели ( друг е въпроса как ще би могло да се осъществи това ???!!! за щастие все още не сме стигнали до там, че всяко едно звено в природата да се поддържа по изкуствен начин от човека).
Бомбусите между другото са много по-ефективни опрашители от медоносните пчели ( затова и търговията с бомбуси в момента расте). Някои раси медоносни пчели също са по-ефективни от други.

А знаеш ли колко диви цветя съм виждал, които се опрашват само от диви пчели. Заглеждал ли си се освен медоносните пчели един цвят от колко други диви пчели се посещава ( например слънчогледовия цвят)? В момента в България ( и във световен мащаб) има повече медоносни пчели, отколкото е имало в миналото (преди измислянето на разборния кошер). Някога в миналото да са се притеснявали че нещата в природата не се опрашват достатъчно?

Ако предлагаш парите за пчеларите да идват от събиране на такса от всеки който използва услугите на медоносните пчели за опрашване, трябва да се събират пари и от бабите дето в двора си имат джанки, круши и цветя ( тя жената колко компоти ще направи благодарение на твоите пчели, каква финансова щета нанася на пчеларите че ползва без да си плаща!) Вярвай ми аз няма да платя за подобна простотия, ще оставя моите овошки немедоносни пчели да ги прашват, в краен случай ще заминат за подпалки.


Не трябва да заблуждаваме и да си повярваме че сме чак толкова важни и без нас не могат. Не бива да се вземаме чак толкова насериозно. Горко ни!

Доводите че трябва да се плаща на пчеларите защото отглеждат пчели ( помагат на природата) са несериозни и няма да минат. Много повече и по-силни контра-доводи могат да бъдат приведени от ответната страна.
Чисто и просто си кажете ГЛАДНИ СМЕ - ДАЙТЕ НИ ПАРИ. Няма нужда да ставаме на маймуни. Тютюнопроизводителите досега не са тръгнали да изтъкват полезните свойства на никотина за здравето на човека когато мрънкат за субсидии.

вълк дивак
04.11.2013, 18:42
Колеги, това с изкарване на пчелите от селата все още е почти неосъществимо. Голяма част от пчеларите не разполагат със земеделска земя и още повече тя да отговаря на изискването за отстояние. При така създалата се ситуация "държавицата" ще го закъса сериозно. Ако трябва да ни осигурят общински места, които да са подходящи, то тогава ще стане война. Особено в равнинните райони, където всеки сантиметър се оре и сее. Обикновено такива земи са пасища и там животновъдите си изкарват добитъка. Мисля,че нашите управляващи все по-малко желаят да вдигнат на нож (и то срещу себе си) всички животновъди. Относно това земеделците да ни плащат за опрашване е абсолютна фантастика. Българина заобикаля плащането на данъци и всякакви такси наложени му със закон, а тук става въпрос за доброволно заплащане. Тук държавата трябва да въведе фиксирана сума на декар и нещата може и да станат. Скоро коментирахме с ветеринаря на кучето пръскането на рапицата по повод на това, че при нас обявиха препарата, с който ще пръскат за безвреден за пчелите. "Безвредни препарати няма" - каза доктора. Затова пръскането в цъфтеж трябва да се забрани. Само тогава ще имаме пчели в кошерите и мед в тенекиите. Тогава може и зърнопроизводителите да усетят ползата от опрашването (като има кой да опрашва).

вълк дивак
04.11.2013, 21:58
Колега scutellator, в стремежа да изкажем оригиналното си мнение за голямо съжаление бягаме от същноста на темата.Тук не става въпрос да се цакаме с 0.000000000 и нещо от %. Когато става въпрос за опрашване на техническите култури (по 2-3 хиляди декара и нагоре) бомбусите не ще ти помогнат.Такива малобройни колонии нямат капацитета на медоносните пчели. Съгласен съм,че има ниша и за тях и там показват завидни резултати.Тя природата си се регулира сама и за щастие още неможем да и се месим за всяко нейно решение, колкото и нелогично да е то за нас. Вярно гладни сме. Затова и вече не се издържа, затова и искаме, и ще искаме, и ще искаме, и т.н. до постигане на исканията.Тук не става въпрос за прищявки и глезотии.Става въпрос за адекватно поведение, както от управляващи така от колеги и всички организации които са ни стъпили на врата. Сега най-много се нуждаем от градивност, която да ни изкара от батака. Никой не знае как ще ни пързулнат през новия програмен период. То най-доброто предстои, но въпроса остава - "директни плащания или за опрашване"??? Как и защо зависи и от нас.

tsc1
04.11.2013, 22:30
Аз не знам, не се ли притеснявате, че с раздухването на тази тема за плащания за опрашването дърпате дявола за опашката? Мисля, че сега има негласно споразумение между пчеларите и арендаторите на земя. Никой нищо не иска от другия и са си взаимно полезни. Тръгне ли се на някаква война и взаимни претенции, пчеларите ще са губещите. По три причини - финансова, организационна и лобистка. Да не стане като в оная приказка, че куче, което не знае да лае, само вкарва вълка в кошарата?

вълк дивак
05.11.2013, 07:25
Колега, в момента 99% от пчеларите са се превърнали в отшелници.От тази изолация(доброволна) са забравили и да говорят и да мислят.Ще си траем и какво?Ще си траем докога?И после?И накрая пчелар=тъпанар.Това ли ще сме?

ianev
05.11.2013, 09:11
Не им искам парите за опрашване, искам само едно да не ми тровят пчелите като тази година!

Светозар Каменов
05.11.2013, 11:59
Ми виж сам.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_crop_plants_pollinated_by_bees (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_crop_plants_pollinated_by_bees)

Не съм ги броил, но по мои наблюдения в България има над 500 различни вида пчели. Та ако пчеларите наистина са толкова загрижени за опрашването в природата 9/10 от субсидията трябва да отива за опазването на дивите популации пчели ( друг е въпроса как ще би могло да се осъществи това ???!!! за щастие все още не сме стигнали до там, че всяко едно звено в природата да се поддържа по изкуствен начин от човека).
Бомбусите между другото са много по-ефективни опрашители от медоносните пчели ( затова и търговията с бомбуси в момента расте). Някои раси медоносни пчели също са по-ефективни от други.

А знаеш ли колко диви цветя съм виждал, които се опрашват само от диви пчели. Заглеждал ли си се освен медоносните пчели един цвят от колко други диви пчели се посещава ( например слънчогледовия цвят)? В момента в България ( и във световен мащаб) има повече медоносни пчели, отколкото е имало в миналото (преди измислянето на разборния кошер). Някога в миналото да са се притеснявали че нещата в природата не се опрашват достатъчно?

Ако предлагаш парите за пчеларите да идват от събиране на такса от всеки който използва услугите на медоносните пчели за опрашване, трябва да се събират пари и от бабите дето в двора си имат джанки, круши и цветя ( тя жената колко компоти ще направи благодарение на твоите пчели, каква финансова щета нанася на пчеларите че ползва без да си плаща!) Вярвай ми аз няма да платя за подобна простотия, ще оставя моите овошки немедоносни пчели да ги прашват, в краен случай ще заминат за подпалки.


Не трябва да заблуждаваме и да си повярваме че сме чак толкова важни и без нас не могат. Не бива да се вземаме чак толкова насериозно. Горко ни!

Доводите че трябва да се плаща на пчеларите защото отглеждат пчели ( помагат на природата) са несериозни и няма да минат. Много повече и по-силни контра-доводи могат да бъдат приведени от ответната страна.
Чисто и просто си кажете ГЛАДНИ СМЕ - ДАЙТЕ НИ ПАРИ. Няма нужда да ставаме на маймуни. Тютюнопроизводителите досега не са тръгнали да изтъкват полезните свойства на никотина за здравето на човека когато мрънкат за субсидии.

Тази година ходих по блоковете със слънчоглед и гледах по цветовете какво каца. Не мога да претендирам за достоверност, но на мен ми направи впечатление, че основно пчели имаше по тях. Много малко от други видове насекоми. Сега, от тия пчели колко са диви и колко са от кошерите ни няма как да се разбере. Факт е, че пчелите основно опрашваха.
Аз не поддържам тезата за плащане за опрашване. Ако земеделец и пчелар се споразумеят за опрашване на някоя култура е друга работа. Но лично аз не виждам как може да се направи това, че арендатор да се задължи да плаща някаква такса и тя да се разпределя между пчеларите. Това няма как да стане си мисля, даже е абсурдно. Държавата да реши да дава такива пари пак ми се вижда абсурдно и неясно как може да стане.
По-важното е както е казал ianev (http://pchelari.com/forum/member.php?u=1236) да се нормализират пръсканията и да не се тровят пчелите. Да се разбере, че ползата е взаимна и трябва да има разбирателство.

kirschman
05.11.2013, 16:42
Пиша за колегата който твърди, че 30% от опрашването се дължи на пчелите. Тука жестоко грешиш. Хайде да не съм прав. Но нека размислим. Днес земята се обработва на големи масиви от всякакви култури в т.ч. и медоносни. Цъфтежа продължава не повече от 7-10 дни (след това цветовете започвят да вяхнат. Рапицата прави изключение, но при нея тя избуява и зацъфтяват нови цветоне към върха и пашите и са по-дълги. Да вземем един масив от 500 декара с милиарди цветове. От къде ще се намерят толкова много насекоми освен пчели, които за краткото време да опрашат тези цветове. А масивите не са един и два. Така че в съмременото земделие при тия огромни масиви само медоносната пчела с подкрепата на човека може да осигури толкова голяма инвазия от опрашвачи.

kirschman
05.11.2013, 17:16
Някои колеги все се правят, че не разбират какво пиша - ЗАПЛАЩАНЕТО НА ОПРАШИТЕЛНАТА ДЕЙНОСТ НЯМА ДА Е ПО РАВНО НА ВСИЧКИ КОИТО ИМАТ ПЧЕЛИ, НЕЗАВИСИМО, ЧЕ И СЕЛСКИТЕ ПЧЕЛИ ХОДЯТ В МАСИВИТЕ НА АРЕНДАТОРА. Схемата е следната: 1. ТОЙ (АРЕНДАТОРА) НИЩО НЯМА ДА ПЛАЩА, освен да сключи договор с пчелар при условията последния да си закара кошери в масива му по схемата 4:10 (нормално развити семейства за 10 декара ентомофилни растения). Примерно масива е 300 дка - необходими са ЗА ОПРАШВАНЕТО 120 кошера (4:10х300=120). Пчеларя си ги охранява, но договорът се проверява от РА (разпл. агенция, кмет и вет.лекар). Всички са подписани на този договор. Въпрос: Ами ако арендаторът не иска пчели в масивите си (примерно е тъп, в което се съмнявам) или подпише само с един пчелар? Проверката е за съмнения за злоупотреба (примерно арендатора и пчеларя са приятели или роднини или пък той каже, че има собствени пчели). Прави се проверка и ако кошерите закарани там са празни, арендатора няма да получи нито лев директни плащания за годината (принуда да не лъже). Ако не иска пчели ще БЪДЕ ГЛОБЕН СЪС СУМАТА НА РАЗХОДА ЗА СУБСИДИРАНЕ ОТ СЕЛСКИТЕ ПЧЕЛИ, които той тайно се надява да ходят на масивите му. И тогава като походи малко на курсове ще му се изясни кой е поп и кой е сват. ЗАБЕЛЕЖКА: БЕЗ ДЪРЖАВНА ПОЛИТИКА ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО (ГРАМОТНИ МИНИСТРИ И НЕ ПОДКУПНИ ОТ МЕДАРИТЕ фирмите за мед) нищо няма да стане. Можем да си пишем романи тука и това е. Пчеляря може да закара 150 кошера, но ще получи субсидия само за 120 кошера. Останалите ще му носят доход от мед и ще получат субсидия деминимис - 20 лева но за останалите 30 кошера, както и всички които са по селата в дворовете. Идеята е да се вдигне ефективността на опрашването и арендатора да има доход сравнен с други години по-висок с 20-30 %. Субсидираните кошери ще получат за една паша 60 лева, за две паши - 80 лева (общо) и за трета паша - 100 лева за целия сезон. За да не настане война между пчеларите за площи за опрашване РА ще прави по дружества разпределяне на кошерите по масиви съгласно подадени преди това заявления от пчеларите. Някои пчелари може да не искат да си карат кошерите или да не искат подвижно пчеларство. СЕГА НАЙ-ВАЖНОТО - КОЙ ЩЕ ДАДЕ ПАРИТЕ? Ето го отговора: РА (разпл. агенция) ще плати само на регистриран ЗП пчелар, който представи протоколите си за съответен брой паши с подписи на всички (арендатора, вет.лекар, кмет и представител от РА). Парите ще дойдат от облагане на сделките (ЩЕ ПЛАТЯТ ТЪРГОВЦИТЕ - разбират се с контрагента си кой от двамата или заедно) за износ на кориандър, слънчоглед, рапица, череши и пр. САМО АКО Е ИМАЛО ПОДВИЖНО ПЧЕЛАРСТВО И САМО ЗА ТИЯ КОШЕРИ КОИТО ИЗПЪЛНЯВАТ ИЗИСКВАНИЯТА: ДОГОВОР, ПРОТОКОЛ, ЗАКАРАНИ ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА, ЗАЯВЛЕНИЕ В РА. За всички останали кошери държавата (а не арендатора) ще се бръкне по 20 лева на кошер и ще плати както плаща на овце, крави, програма ДЕМИНИМИС (парите се разпределят ако има национални доплащания според регистрираните ЗП и техните кошери. Който не плаща данъци даржавата няма да му плаща нищо, както е навсякъде по света.
СЕГА НЕЩО НЕЯНО ИМА ЛИ? Чакам контра въпроси, а не обиди - иначе излизам от форума. Къде колегата прочете че два пъти щял да плаща (аз така и не разбрах къде е първия му път)? Никъде не съм писал, че арендатор ще плаща освен ако лъже и оправя свой приятел-пчелар. Това обаче по моята схема не може да стане защото протокола ще се подпише и от кмета, представител на РА и вет.лекар. За да стане това приятели трябва министъра да не е политическа фигура и да не е ГЕЙ пред Брюксел. Търсете си лобита в партиите за които гласувате и искайте това да се обещава преди избори. Така може да постигнем резултат. Иначе - наредили се пет дядовци с пет буркана мед през МЗХ и нека си викат колкото си искат. Я питайте тия дето викат сега в София знаят ли примерно като нас сега за какво викат. Те просто си викат. Може и да не са тъпи, но не са и умни. Когато ние искаме конкретни неща - има телевизии има вестници. Ще вдигаме алармата и все някой ще ни чуе. Аз например исках от СКАТ да ми поканят Мирослав Найденов (тогава беше той) срещу мен, но те ми отказаха. Искаха да си платя предаването (Байрактаров тъпия). Такива ми ти работи. Сам човек става само за тоалетната.

scutellator
05.11.2013, 18:32
От къде ще се намерят толкова много насекоми освен пчели, които за краткото време да опрашат тези цветове. А масивите не са един и два. Така че в съмременото земделие при тия огромни масиви само медоносната пчела с подкрепата на човека може да осигури толкова голяма инвазия от опрашвачи.

За Америка и някои други държави това определено е така. В България обаче хабитатът на дивите ( немедоносни) пчели все още не е нарушен. В земеделските площи растат плевели ( какъвто не е случаят в страните с интензивно земеделие), в житата расте рапица,мак, лайкучка, между нивите има всякакви треволяци, крайпътните канавки са осеяни с билки, покрай нивите растат храсти, дръвчета, курийки или цели горички ( дядовците ни умишлено са ги оставяли за да си маркират границите на нивата), язовирче, рекичка( там където живея в радиус на 5 км има 13 язовира и няколко "гьолчета") . По-често ми се налага да виждам обратната картина - ниви в гората, отколкото горичка покрай нива. Радвам се че земеделието в България и Гърция е запазило най-хубавото от някогашното натурално стопанство.

Горещо ти препоръчвам ето тази статия. Всъщност е задължително да я прочетеш, ако искаш когато говориш пред аудитория, другите да не те смятат за глупак (зависи и от нивото на компетентност на аудиторията).
http://scientificbeekeeping.com/sick-bees-part-18f6-colony-collapse-revisited/


Когато започна тази цялата медийна суматоха с постапокалиптичната истерия за изчезването на полинаторите, единственото до което доведе това е че хората започнаха да засаждат повече сортове култури които не се нуждаят от опрашване от когато и да било ( всъщност, в повечето случаи това означава не че съвсем не са необходими опрашители, а че и 1/10 от тези които са били необходими преди са достатъчни за да свършат работата). В последно време да си чувал за сортове слънчоглед, който не дава мед? ( нектарът е механизъм да накара насекомите да посетят растението).

Нека се върна на хабитата на насекомите. Когато той им е предоставен и екисистемата не е прекалено нарушена ( както в България) единственото което е нужно на едно насекомо да увеличава популацията си е наличието на храна. И след като земеделските ниви не си сменят местата, а културите които се сеят са горе-долу константа в даден район ( например повечето стационарни пчелини в бг почти всяка година имат достъп до рапица и слъчноглед, и без да бъдат местени), популацията на дивите насекоми много бързо може да се нагоди към наличните хранителни ресурси ( слънчогледи се сеят в тази страна вярвам вече повече от 50 г).

Дали насекомите в България не са достатъчно? Ми, досега някой да е алармирал че комарите, например, в България са застрашително малко? Тях поне и да искаш няма как присъствието им да не бъде отразено, за разлика от другите безобидни насекоми в природата.



Друго, кое мислиш че е по-ощетяващо за арендатора? Да не извърши всички необходими третирания навреме ( и по този начин да загуби част от продукцията си в следствие на щети от вредители и болести), опитвайки се да опази нашите пчели от натравяния, или да загуби от пропуснати ползи за повишаване на добивите посредством по-неефективно опрашване? Дали добивите в повече, които ще му донесат твоите пчели, могат да компенсират това което гадинките ще изядат?
За съжаление не живеем в идеален свят и често ще се налага да не можем да имаме и двете.

Юрий Цветков
05.11.2013, 21:12
kirchman, казваш, че не арендатора ще плаща от джоба си. Добре, аз обаче искам да ТИ платя от джоба си, по 20 лв за всяко семейство което си донесъл да ми опрашва нивите. Това лично от мен без да ме интересува, дали държавата ще ти плати и тя. Само хипотетично да те питам. За напролет съм подготвил 6000 (шест хиляди) декара за засяване със слънчоглед. По твоята схема 4:10, значи са ми необходими 2400 ДОБРЕ развити пчелни семейства. Ти наемаш ли се да ми ги осигуриш ?

И още един въпрос. Дали за опрашването на 10 дка. слънчоглед и 10 дка. ябълки са достатъчни еднакъв брой пчелни семейства. По-точно 4 бр., както предлагаш.

Искрен Мутафов
05.11.2013, 22:08
От къде са взети данните за необходимият брой пчелни семейства за опрашването на 10дк. слънчоглед?
Данните който аз изрових в нета са 1-2 пчелни семейства на 10дк слйнчоглед.

http://agronet.bg/agro/otglejdane/149-dobiv-slanchogled.html

извадка от статията от линкът по-горе:

Много често се подценява въпросът с опрашване на слънчогледа. Добре е в началото на цъфтежа в близост до посева на неповече от 200 м. да се поставят пчелни кошери. Слага се по един кошер на 5 декара за хибридите и по един на 10 декара за директните сортове слънчоглед. Пчелите навлизат 500-600 м. навътре в посева, поради което кошерите се разполагат според ширината на блока от слънчоглед.

Искрен Мутафов
06.11.2013, 03:00
Много неща се изписаха по темата със субсидирането на пчеларството(то май е като някакъв дух-призрак - всички говорят за него, но никой не го е виждал). Дали ще бъде под формата на de minimis или пащане за опрашване или някаква фиксирана сума за пчелно семейство или доплащане за произведена продукция са наистина важни неща, но определено отстъпват място на наистина главният въпрос - да се осигурят(набавят) средства(пари) за сектора - пчеларство. Защото както и да ги разпределяме средствата 0(нула) на колкото да я делим резултатът винаги ще е 0(нула). Това върху което трябва да се съсредоточат усилията на всички милеещи за целият бранш - пчеларството като пчелари,(а не такива обслужващи индивидуални, лични или нечии монополни интереси, различни от тези на редовите пчелари) - е да се осигурят някакви средства, които да умуваме как точно да разделим. Всъщност процесите са много тясно взаимосвързани - когато се изправим и поискаме пари за пчеларството, то поне принципно трябва да има яснота как ще се разпределят средствата. Доколкото до националната пчеларска програма не само че там средствата са крайно недостатъчни, ами и самата програма не е особенно ориентирана към клетият пчелар. Изказват се мнения да се вземат от тук-оттам пари за сектора. Земеделската земя в България е около 47млн. декара. Реално обработваемата площ е от порядъка на 35млн. декара. СЕП(субсидията за единица площ) за 2012/13 е около 30лв. на декар(за 2011/12 беше около 26-27 лв. на декар, за 2013/14 може би ще нарастне с още няколко лева). Една част се плащат от ЕС, а друга от националният бюджет. Частта която идва от ЕС не може да я пипаме, но от националните доплащания ако се заделят по 1лв. на декар това прави около 35млн. лева които биха могли да се използват за сектор пчеларство.
За тютюно производителите ще има за догодина 100-тина млн. лева, за секторите зеленчукопроизводство и овощарство също има заделени някакви средства, или поне са им обещали, за животновъдите също има поне 100-тина млн. лева, за зърнопроизводителите просто няма какво да говорим. Пчелите също влизат в категорията животни(според критериите на МЗХ и РА), следователно пчеларите са животновъди(нали пчелините ни се водят - животновъдни обекти) - а от парите за животновъдство за пчеларите нямя.
Малко история и хронология: преди няколко години зърнопроизводителите тръгнаха да блокират държавата с тракторите си за по няколко стотин хиляди лева бройката, млекопроизводителите изливаха мляко на жълтите павета, лятото зеленчукопроизводителите хвърляхя продукция и плашиха с блокади, преди дни животновъдите изразиха намерения да блокират магистрали с животни. Тютюно производителите пък си имат своя партия в парламента и то управляваща, и пак м. август министър Греков като идва в Русе, то те блокираха подстъпите към Дунав мос и министъра им дойде на крака. Не искам с никой от гореизброените браншове да влизаме в конфронтация, то те не са врагове на пчеларите. Истинските врагове са безхаберните или по-скоро продажни ръководители в т.н. пчеларски съюзи, организаци, асоциации и там подобни. Проблеми създават и фирмите закупчици на мед, но то подобни проблеми си имат почти всички производители, и млекари, и зеленчукопроизводители, та дори и зърнопроизводителите със съответните фирми закупчици и посредници. И докато другите браншове и сектори на земеделието си имат кои по-силни, кои по-слаби организации(асоциации), които да защитават техните интереси, да лобират пред управниците и в крайна сметка да им създават по-добри условия за работа и развитие.
За да ни се чуе гласа трябват не мъллчаливи протести или такива от по 200-300 човека, ами масирани, да грабне всеки по една отводка и на протест пред МЗХ и пред парламетна - като им струпаме няколко хиляди кошера пред вратите и под прозорците - ще ни забележат, че и пари бързо-бързо ще намерят. Е тогава идва ролята на една или няколко пчеларски организации(асоциации) обединени около единни искания за благото на българският пчелар и правото на живот на пчелите.
А колко още недомислици има в нормативните документи с които "умните" глави ръководещи нашият бранш може би дори не са и запознати?!? - ака някой пчелар иска примерно да кандидатства по мярка 121 от ПРСР, то той трябва да оброботво 1хектар земеделска земя, или половин хектар лозя или трайни насъждения. Същото изискване е съществувало и спрямо сектор птицевъдство - но там с поправка преди 2-3години това изискване е отпаднало. Къде бяха по това време - питам аз?!? Питам - тия дето претендират да са лидери на всичките пчеларски организации - захапали са кокала и не го пускат. Господа - ако бяхте работили за интересите на българският пчелар и ги бяхте защитавали, то нашият хал би бил по-различен(нормален), а от там и отношението към вас.

kirschman
06.11.2013, 16:02
Ефективното опрашване не е по силите на един пчелар. Тук вече обърни внимание влиза в действие пчеларското дружество, което (ако е сключило договор - неговите членове - за опрашителна дейност за следващата година ще се подчини на разпределението на РА по масиви. Ако не може да се постигне покритие с пчелни семейства - примерно 50 % - то в зоната на летеж на пчелите ще имаме 100 % и ще се наложи преместването на кошерите през 3 дни. Но на практика няма масив с такава големина, а обикновено блоковете са от порядъка на най-много 1000 дка.

kirschman
06.11.2013, 16:22
може. Но никой няма да иска от нас задължително да набавяме бройката, която за различните култури е различна. Затова аз казах, че не мога да пиша романи. Естествено е при много силен кошер да е достатъчен и един за 10 дка. Тук не говорим за мед, а за опрашване. МЗХ ако иска по-плътно покритие с пчели ще направи така, че броя на семействата да се увеличава. Но ако иска само опрашване, а да не дава пари, то никой няма да увеличава самоцелно защото министъра искал така. Един кошер теоретично може да опраши и 20 дка, но за целта трябва да има празно място в него постоянно за принасяния нектар. Пчелите ходейки за нектар опрашват, а ходят по-интензивно ако има място в кошера (разширяване или по-често въртене на меда). Нектарниците престават да отделят нектар когато даден цвят се оплоди. Пчелите отиват на двуги цветове. И така, ако преместваме ремаркето с кошерите ще постигнем пълно опрашване на масива и с по-малко кошери, но пак казвам: АКО ДЪРЖАВАТА НАПРАВИ СХЕМАТА ЗА ЗАПЛАЩАНЕ И ДА ВИЖДА КАТО ГЕРМАНЦИТЕ ЗАД БАИРА. За сега на държавата не и трябва опрашване а пари от данъци. Но понеже е тъпа току виж от верме на време се появява някой Дянков, който да иска само данъци. Пчеларите се изпокриват и му показват средния пръст. И така - нито данъци, нито пари за пчеларите. Ние като цяло сме прости хора, а поотделно сме умни и не можем да правим държава. Ние не сме имали никога свястна държава. Не е рвярно, че сме със 1300 годишна история. Това са само робства и близане на чужди гъзове. Византийско, турско, българско робство (дето му викат фашистко), руско, ЕС - няма мира. Има години които са сухи и от слънчогледа няма нищо. Кориандъра като е сухо отделя повече. Вали ли се маносва. Така че ако чакаме само на мед - ще се мъчим постоянно. Където вали - добре. Няма ли дъжд - от слънчогледа не чакай нищо. Но пък опрашване правим и ето тук е мястото на министерството в такива години да помага.

Димитър Бонев
06.11.2013, 16:38
Много хубаво че се сетихте за пчеларските организации. Ами колко са организациите в цялата страна. Колко от тях са потърсили контакти с полевъдите. Много малко. И като цяло колко пчелари членуват в пчеларски сдружения по места. - някъде около 20% и то 90% от тези членове са малко над третата възраст. (над 65 години). Как очаквате тези хора да участват активно в пчеларски мероприятия. Какво му дреме на бай Ставраки с двата кошера ще го бъде ли пчеларството. Той ходи на сбирки, щото няма какво друго да прави, пчелите се му е тая. като ги отровят все ще хване някой рой и пак ще ги засели. На бай Ставраки даже не му дреме кой е шеф на пчеларската организация. Ще дойде големия бос, ще му направи една софра с неговия членски внос и бай Ставраки ще му даде едно голямо рамо защото го е почерпил бира и кебапче. та даже му е дал и 10 лв за билетче. Е как очаквате да се решат пчеларските неволи като уж все се правиме на умни, ама по-големи глупаци от нас няма.

Niki1313
06.11.2013, 18:57
Много добри постове от колегите iskren, kirschman и Димитър Бонев, но ако можехте или ако можехме да впрегнем цялата енергия излята в коментарите си в ефективни действия, то тогава сектора щеше да бъде много по-добър.

Истинската причина (според мен) да играем ролята на девета дупка на кавала в земеделието е, че сме страхливи. Страх ни е да протестираме, страх ние е да отстояваме и искаме.
Повечето от нас не ги е еня за опрашването а се интересуваме от добивите, които ще получим или пропуснем поради някакви причини. Морковите, които ни се дават на края на тоягата са нито много, нито малко и това ни държи в такова безтегловно състояние.

Някога, преди време си говорихме, че да се оправи нещо то трябва да има - " Бой, е..н и сръбска музика" и повярвайте, това е единствения начин. Така се прави в държави, където има силно развито гражданско общество и хората не са "Вакли агънца" винаги готови за стригане и доене. Не се ли мине през сръбската музика и другите и спътници, трудно би се променило нещо за добро.

Искрен Мутафов
06.11.2013, 19:29
Повечето от нас не ги е еня за опрашването а се интересуваме от добивите, които ще получим или пропуснем поради някакви причини.


Как да му пука на някого за нещо от което поне засега няма преки доходи(изключая някой колеги практикуващи пчелоопрашване срещу заплащане). Добивите и количествата на получената продукция са важните към момента, защото те формират основният доход от дейността(тука пък трябва да изключим майкопроизводителите и тея на отводките, въпреки че и те добиват мед). Въпреки че количествата добита продукция(мед) са пряко свързани с опрашванията, то докато не се плаща за опрашване всеки ще си гледа меда първо.

kirschman
07.11.2013, 11:47
Искам да поздравя абсолютно всички които пишат и четат тук, защото се придвижваме към целта. Ето какъв план за действие предлагам аз: 1. Може би няма да се учудите ако ви кажа, че най-големия ни враг са търговците на мед. Те не искат такива като нас дори да са живи. Защо ли? За да им работим само за мед, държавата да не ни субсидира и така още след приключването на сезона меда да е при тях (задължително на ниска цена) и да си правят износа и печалбите. ЗАТОВА АЗ ПРЕДЛАГАМ ДА СЪЗДАДЕМ ЕДНО НАЦИОНАЛНО ЕЛЕКТРОННО СДРУЖЕНИЕ И САМИ ДА СИ ИЗНАСЯМЕ МЕДА. Всички съюзи и пчеларски вестници са на търговците за мед. Когато отсечем главата на змията и държавата да остане без мед - всички ще се втурнат да ни помагат. Ще започнат първо да ни пречат да изнасяме, после ще се опитат да ни подмамят като наиста издействат от подкупните министри да ни се заплаща за опрашване и по тоя начин да им даваме меда. Всякакви тактики са възможни от тях. Но и в двете направления ние ще сме победители. НЕДАВАНЕТО НА МЕДА НА ТАКА НАРЕЧЕНИТЕ ТЪРГОВЦИ Е ОСНОВНОТО НИ ОРЪЖИЕ. ЗА ЦЕЛТА ОБАЧЕ ТРЯБВА ДА ИЗЛЕЗЕМ ОТ КАЗИОННИТЕ ПЧЕЛАРСКИ СЪЮЗИ И ДА ТРЪГНЕМ ПО СВОЙ ПЪТ. 2. Трябва да имаме юристи, които да ни научат за абсолютно всички законови начини да изнасяме меда си навън без да имаме проблеми, на какви изисквания да отговаря този износ и т.н. 3. Ще ни трябват и чужди фирми, които да купуват меда ни. Просто България не трябва да бъде спирка за нас. Хайде да умуваме по въпроса. Задава се титанична борба. Ще цитирам Уолъс от филма "Смело сърце", който надъха своите войници преди битката на Стърлинг: -Да, днес може да се разотидете и да се спасите. Но това е временно. Те пак ще изнасилват вашите дъщери и жени, ще грабят от вас. Но един ден, умирайки грохнали от старост като роби вие ще си спомните тоя ден че сте имали възможността днес и сега да се биете и да бъдете свободни...свободни....свобо ни". И като протестират нашите колеги от другите браншове знаят че са прави. Защото да вземем само окрадените пари са в пъти повече от исканата от нас субсидия. Пари има. Няма правителства за нас. Войната може да я водим по телевизии и радиа. Забележете - телевизиите особено Канал1, търсят за интервюта само дърти пчелари, на които им харесва робството, а не такива като мене и вас.

Пламен Керчев
07.11.2013, 16:39
Искам да поздравя абсолютно всички които пишат и четат тук, защото се придвижваме към целта. Ето какъв план за действие предлагам аз: 1. Може би няма да се учудите ако ви кажа, че най-големия ни враг са търговците на мед. Те не искат такива като нас дори да са живи. Защо ли? За да им работим само за мед, държавата да не ни субсидира и така още след приключването на сезона меда да е при тях (задължително на ниска цена) и да си правят износа и печалбите. ЗАТОВА АЗ ПРЕДЛАГАМ ДА СЪЗДАДЕМ ЕДНО НАЦИОНАЛНО ЕЛЕКТРОННО СДРУЖЕНИЕ И САМИ ДА СИ ИЗНАСЯМЕ МЕДА. Всички съюзи и пчеларски вестници са на търговците за мед. Когато отсечем главата на змията и държавата да остане без мед - всички ще се втурнат да ни помагат. Ще започнат първо да ни пречат да изнасяме, после ще се опитат да ни подмамят като наиста издействат от подкупните министри да ни се заплаща за опрашване и по тоя начин да им даваме меда. Всякакви тактики са възможни от тях. Но и в двете направления ние ще сме победители. НЕДАВАНЕТО НА МЕДА НА ТАКА НАРЕЧЕНИТЕ ТЪРГОВЦИ Е ОСНОВНОТО НИ ОРЪЖИЕ. ЗА ЦЕЛТА ОБАЧЕ ТРЯБВА ДА ИЗЛЕЗЕМ ОТ КАЗИОННИТЕ ПЧЕЛАРСКИ СЪЮЗИ И ДА ТРЪГНЕМ ПО СВОЙ ПЪТ. 2. Трябва да имаме юристи, които да ни научат за абсолютно всички законови начини да изнасяме меда си навън без да имаме проблеми, на какви изисквания да отговаря този износ и т.н. 3. Ще ни трябват и чужди фирми, които да купуват меда ни. Просто България не трябва да бъде спирка за нас. Хайде да умуваме по въпроса. Задава се титанична борба. Ще цитирам Уолъс от филма "Смело сърце", който надъха своите войници преди битката на Стърлинг: -Да, днес може да се разотидете и да се спасите. Но това е временно. Те пак ще изнасилват вашите дъщери и жени, ще грабят от вас. Но един ден, умирайки грохнали от старост като роби вие ще си спомните тоя ден че сте имали възможността днес и сега да се биете и да бъдете свободни...свободни....свобо ни". И като протестират нашите колеги от другите браншове знаят че са прави. Защото да вземем само окрадените пари са в пъти повече от исканата от нас субсидия. Пари има. Няма правителства за нас. Войната може да я водим по телевизии и радиа. Забележете - телевизиите особено Канал1, търсят за интервюта само дърти пчелари, на които им харесва робството, а не такива като мене и вас.
Подкрепям напълно това предложение и предлагам като за начало да сме наясно с това как можем да изнесем пчелният мед и според мен това в обединена Европа може да стане свободно и без проблеми в рамките на ЕС. По важно е кои ще получи закупи меда.

спартак
07.11.2013, 18:39
"Искам да поздравя абсолютно всички които пишат и четат тук, защото се придвижваме към целта. Ето какъв план за действие предлагам аз: ...."


Другаря Матеев , да запрята ръкави и да създаде пчеларски ТВ канал , там на воля всеки, ще участва и споделя своите тревоги и успехи .Този канал ще е по - силен от всички сдружения, комитети и так дале организацйки взети заедно.

scutellator
07.11.2013, 21:51
Това е наистина добра идея. Има алфа тиви, църковния канал, лов и роболов, че дори и Тянков тиви (както и едни канали дето все не мога да им запомня името- толкова са гледаеми извън селото където се продуцират)... пчеларския канал би бил перфектното попълнение ( наистина трябва да му се измисли ефектно име)

Просто си помечтах малко. Като идея е добро, но само времето може да покаже дали няма да стане поредната телевизия за посмешище ( на хората им се гледат филми и какички, а не дядовци и "бръмбари").

Искрен Мутафов
07.11.2013, 23:30
Както се казва - "за всеки влак си има пътници". Има agroTV.bg нейни клипчета и филмчета се въртят из youtube и vbox7. Така че идеята за пчеларска TV е интересна, само да не вземат "лошите"(фирмите изкупуващи меда) да я реализират първи, и ето им още един и то много сериозен лост да манипулират още по-силно пчеларите. Дори и да не е цяла пчеларска телевизия, то поне седмично предаване от по няколко часа би могло да се организира. По Скат и Канал 3 има такива безумни предавания, че ако някоя от тях се навие да реализира подобно предаване(рубрика) мисля че ще има успех.

Юрий Цветков
08.11.2013, 21:08
И кой ще я гледа тази телевизия? Може би искате да запознаете пчеларите с проблемите им, те дали не си ги знаят? Никой от тези дето зависи решението им и въобще хора не интересуващи се от пчели, няма да я погледнат. А от какво ще се издържа тази пчеларска телевизия, може би от членски внос? Който иска да се обижда, ама страшни глупости чета на последък.

Niki1313
08.11.2013, 22:36
Който иска да се обижда, ама страшни глупости чета на последък.[/QUOTE]

Кой пише глупости - г........, а се самозаблуждаваме, че сме със сръхинтелект.

scutellator
09.11.2013, 09:36
Лично на мен би ми било много интересно ако по цял ден се излъчват документални филми за насекоми ( мравки, термити, бръмбари, мелипони, оси..., пчели -отшелници, всичко което има нещо общо с пчелите, пък защо не и това което няма), филми за пчелни продукти.....
Ако се остави всичко на предавания в които "специалисти" да изнасят лекции, ох мааайкоооо. Просто в България няма достатъчно подготвени такива ( не четат достатъчно). Това което те могат да кажат може би ще бъде интересно /ново/ само на тези които още прохождат в пчеларството.
Всичко това което излиза като научни публикации, просто няма кой да го представи на разбираем език и е оставено да си "хваща прах". Хубаво би било ако можеше "дъртите" да има как чуят от някъде нещата които се пишат по ABJ, например, а не да слушат това което се върти по вестниците ни от десетилетия

Niki1313
09.11.2013, 11:51
...филми за насекоми ( мравки, термити, бръмбари, мелипони, оси..., пчели -отшелници, всичко което има нещо общо с пчелите, пък защо не и това което няма), филми за пчелни продукти.....

Мислиш ли, че за да поучиш тази информация ти е необходима телевизия, все пак има Интернет от където може да се черпи много инфо. Някой път информацията е много и дори объркваща, но всичко зависи през какво сито ще пресяваш.

Не на телевизията, защото тя е средство за масова манипулация (реклами, контролирани и зависими мнения и предавания, долнопробна, махленска журналистика) Гледането на телевизия, каквато и да е прави хората да не могат да изградят собствено мнение, прави хората да не могат да разсъждават, прави хората слаби и зависими.

Не на телевизията пък и макар да отнася за пчеларство и бръмбарство.

Ангел Йосифов
09.11.2013, 11:58
...филми за насекоми ( мравки, термити, бръмбари, мелипони, оси..., пчели -отшелници, всичко което има нещо общо с пчелите, пък защо не и това което няма), филми за пчелни продукти.....

Мислиш ли, че за да поучиш тази информация ти е необходима телевизия, все пак има Интернет от където може да се черпи много инфо. Някой път информацията е много и дори объркваща, но всичко зависи през какво сито ще пресяваш.

Не на телевизията, защото тя е средство за масова манипулация (реклами, контролирани и зависими мнения и предавания, долнопробна, махленска журналистика) Гледането на телевизия, каквато и да е прави хората да не могат да изградят собствено мнение, прави хората да не могат да разсъждават, прави хората слаби и зависими.

Не на телевизията пък и макар да отнася за пчеларство и бръмбарство.


Демек-Книгата(медията) е прозорец към света и портал към ада.

scutellator
09.11.2013, 12:05
Не на телевизията, защото тя е средство за масова манипулация

Както и вестниците....

Аз и сега си гледам научно-популярни филми за насекоми когато ми се случи да попадна на тях по телевизията.
Те по-скоро могат да попаднат в графата развлекателни, отколкото имащи за цел да ти дадат някаква информация (освен повърхностна). Нещо като нешънъл джеографик за пчелари - да отразява интересното, любопитното, удивляващо т.н. Да не се налага да ровиш из нета, а след изморителен работен ден просто да се наслаждаваш и да разтовариш мозъка си.

Искрен Мутафов
09.11.2013, 17:08
Както почти всяко нещо в милата ни държава - получава се криворазбрана цивилизация. Дали ще е цяля медия, отделен тв канал, част от тв канал или само няколко часова рубрика(предаване) какво лошо има е да съществува, стига само да не е с користни цели(затова в предходен пост споменах - да не бъдем идеята реялизирана първо от търговците на мед). Който не го кефи да си зяпа чалга каналите или квото там друго си иска... Същото важи и за вестниците.
Дали ще го наречеш популяризация или манипулация(то това е присъщо за всички телевизии). Идеята е да се покажат проблемите на сектора, да се запознае обществото с тях, всеки може би знае колко е важно пчелоопрашването за био-разнообразието и за съществуването на живота на планетата, но колко често обикновенните(не свързани пряко с пчеларството) хора се сещат за това?!? - идеята е да им се засили вниманието над привидно дребни на пръв поглед неща, но същевременно изключително важни. Разбира се че медията или каквото и да е(телевизия, рубрика, предаване...) ще обслужва нечии интереси, ще лобира за нещо си - само че важното е това да е в максимална степен в полза на пчеларството и пчеларите, да популяризира пчелните продукти(като цяло консумацията на пчелни продукти е досто ниска), а това би било от полза на всички пчелари.
Една пчеларска тв или пчеларско предаване само може да привлече нови приятели на сектора пчеларство, популяризирайки го сред обществото, запазнавайки го с важността за всички други селскостопански сектори. Популяризирането на бранша сред обществото много би спомогнало да се постигнат(извоюват) и други ползи(примерно финансови).
.....и много, много още може да се пише потемата!

jordanov
09.11.2013, 17:26
Ха ха а е пичове , ама вий верно не разбирате от майтап. Че той Спартака ви пързаля ве, ма нищо де важно че и от телевизия разбирамее...

Ангел Йосифов
10.11.2013, 07:31
стига само да не е с користни цели ............... да се постигнат(извоюват) и други ползи(примерно финансови).
.....и много, много още може да се пише потемата!

Малко съм пообъркан.

kirschman
11.11.2013, 10:50
На скутелатор отговарям: Връзката е следната, за което писах. Опрашването в Германия е оценено поради 10-14 пъти по-голямата изгода (по-голям износ и вътрешно потребление) на плодове, рапица за горива и др., отколкото от износ на мед. Когато нашите чиновници престанат да гледат в една точка, която е близо до носа им, тогава икономиката ще тръгне. На тях им стига да не ги ръгат в ребрата от Брюксел за щяло-нещяло, а да си получават заплатите и...толкова. Попитайте един народен представител : "ЗА КАКВО ОТИВАШ В ПАРЛАМЕНТА? КАКВО СМЯТАШ ДА ПРАВИШ ТАМ?." Не, те просто са слуги на лидера си в партиите и за огромно наше съжаление всички партии до една са лидерски (собственост на един човек) и си представете какво лизане на дупета е падало за да получат някакъв пост от който да си оправят положението. Германия от напълно разрушена държава след втората световна война, само 20 години след това е вече трета сила в света, а ние без война вече 24 години слизаме надолу и причината е, че НА ГЕРМАНЦИТЕ ГЕРМАНИЯ ИМ Е В ГЛАВАТА И ОТ СЪБОРЕНА ИКОНОМИКА ЗНАЯТ КАКВО ТОЧНО ДА НАПРАВЯТ и САМО ПОИСКАХА ПАРИ И ВДИГНАХА ЗАВОДИ, А НЕ ЧАЛГАДЖИЙСКИ ТЕЛЕВИЗИИ, ПАРТИИ-КРАДЦИ, БОРЦИ И ПРОЧЕЕ ИЗМЕТ У НАС. Като прибавим и мангалите, които вършат работа на скрападжиите и не смеем да си обърнем врата. Наистина държавата трябва да се събори, но да искаме ПОМОЩ ОТВЪН ЗА ПРАВЕНЕТО НА СВЯСТНА ДЪРЖАВА. С тия партии, с това крадене - до дупка ще сме роби.

scutellator
11.11.2013, 15:25
А опрашването в България на колко се оценява?

Всяка държава в света си има различна политика, малко или много отговаряща на вътрешно икономическата й обстановка.
Очевидно че няма как да подковеш жабата с конски подкови.

Дали ако при нас се приложат същите мерки в пчеларството, резултатът ще бъде абсолютно същия както в Германия? Ако не, то може ли да се предполага че посредством други лостове и други мерки, би могъл да се постигне по-добър резултат, отколкото би бил постигнат от прилагането на Германския модел в Б-я? (т.е. дали е възможно по-ефективно използване на наличните ресурси)

Едни държави поддържат добър стандарт на живот, защото има такива като нас, които да им го осигуряваме. В интерес на развитите държави е в България да няма силна ( или никаква) индустрия, а нашите пилитици са достатъчно продажни че да позволят чуждите интереси да бъдат поставяни пред народните ( в замяна на лични финансови стимули). Откакто свят светува силните държави грабят слабите по един или друг начин, сега не е по-различно.

вълк дивак
12.11.2013, 00:06
Колеги, то чуждата кокошка винаги е пуйка.И все пак няма нищо лошо да си помечтаем малко.Все ще се намери някой с дипломи всякакви да ни оцени и тогава ................?

piron
28.01.2014, 23:07
Търсенето определя предлагането- я се пробвайте от меда да правите ракия или вино, да продавате пчелен прашец, млечице и пчели в чужбина, да стане един нодостиг на мед в страната- да се разчита на чужд, арендаторите да няма на кой да платят да им опрашва нивите, добива да падне или ако намерят ентусиасти то да е за много пари и непрофисионално.

Нека да започне да се пищи че трябва да внасяме мед от Пакистан примерно, или че качеството е лошо защото се налага да го мешат с глюкоза за да стигне....

Ясно ми е че всеки трябва да яде. Всеки иска да получи пачка пари от добива си, но я се замислете- по лесно ще Ви е да продадете тон ракия или тон мед? Кило ракия е над 6 лева, от кило мед съм сигурен ще излезе повече от 6 лева материал....

Пчелоопрашване и субсидиране или Директни плащания (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1369)- Което и от двете да е крайния резултат отговора на това дали ни устройва е дали за тая работа ще сме доволни най- вече финансово.... Търсенето определя предлагането... ако не се търси пчелоопрашване от арендаторите или е безсмислено да се върши тогава основните дейности в пчелините могат да бъдат продажба на отводки, пчелни майки, млечице, прополис, прашец, восък, мед на дребно и каквото остане на ракия. В пазарна икономика сме- пазара се саморегулира. Като стане така че да има дефицит на пчелни продукти ще се вдигне и цената. Ще бъдат чути пчеларите, ще се започне с различни политики и така. Като се съобразяваш, добрия си, удобния си, лесно манипулируем си, не се съобразяват с теб, могат и без теб. Когато станеш търсен тогава можеш да изискваш.

kuline
28.01.2014, 23:23
Лоби колега. Доходите на пчеларя съпоставими с тези на зърнопроизводителите са нищожни. Дали някой пчелар може да се похвали, че е спонсорирал нечия кампания?
Зърнопроизводителя има възможности да си създаде доста големи пчелини и да си наеме пчелари на ангария. Лично аз познавам такъв.
И пак няма да им пука за нас.

Светозар Каменов
29.01.2014, 08:40
Лоби колега. Доходите на пчеларя съпоставими с тези на зърнопроизводителите са нищожни. Дали някой пчелар може да се похвали, че е спонсорирал нечия кампания?
Зърнопроизводителя има възможности да си създаде доста големи пчелини и да си наеме пчелари на ангария. Лично аз познавам такъв.
И пак няма да им пука за нас.
То ние за това сме я докарали до никъде. Всеки се занимава с всичко и в крайна сметка нищо не върви както трябва.

ivan14
23.02.2014, 01:49
има ли субсидия на пчелно семеиство

emito
23.02.2014, 18:53
Здравейте :)
Искам за попитам по мярка 112 за 2014г. колко кошера/ икономически единици трябва да имам за да мога да кандидатствам по мярката?

Ivan_vd
23.02.2014, 19:56
Здравейте :)
Искам за попитам по мярка 112 за 2014г. колко кошера/ икономически единици трябва да имам за да мога да кандидатствам по мярката?
По мярка ,,Млад фермер,, трябва да имаш 132 пчелни семеиства това са 4ИО.

ivan14
23.02.2014, 20:33
здравейте могат ли да се заявят 70 кошера в фонд земеделие и колко е субсидията на кошер

ivan14
23.02.2014, 20:36
имали субсидия за кошер и колко е искам да разбера

rosty_sz
23.02.2014, 21:03
Няма субсидии.

Искрен Мутафов
24.02.2014, 00:59
Има, само за биологично, по мярка 214 - €18,40 на семейство.
...и евентуално по-нататък ако отпуснат някой лев по де минимис?!?

Димитър Бонев
24.02.2014, 16:00
Ако си тръгнал да се занимаваш с пчели заради субсидията, много си сбъркал. В пчеларството субсидии поне до 2020г НЯМА ДА ИМА!!!

ivan14
26.02.2014, 23:46
не искам да се занимавам заради субсидията просто питам от 3 години имам пчели и не сам се интересувал

Димитър Бонев
26.02.2014, 23:52
Изчакай да излязат новите мерки по селските райони и си направи една разходка до областната служба за съвети в земеделието. Може да не е много, но ще има подпомагане на малките земеделски стопанства. Поне данъците да си покриеш.