PDA

Виж пълната версия : Зазимяване и подхранване с готови питки - изядени?



WDW
30.10.2013, 14:36
Здравейте,
Нов съм в занаята и като за първа година не успях да извадя никакъв мед. crying;
Не ме хокайте много за въпросите ми!


Имам четири кошера ДБ и миналата седмица ги "зазимих" като им поставих по 1кг от сръбската подхранка.

Тази седмица реших да надникна за да видя какво става с храната и :
1-ви слаб (4 пити, малко мед) -- всичко бяха събрали;
2-ри (6 пити, достатъчно мед, вероятно търтовка?!?) -- почти всичко бяха събрали;
3-ти (6 пити, много мед) -- не беше пипната подхранката;
4-ти слаб (4пити, малко мед, много лют) -- само беше започната подхранката.

Та въпросът ми е, възможно ли е да са я изяли тази храна или просто са си я свалили долу по питите ?
И трябва ли да тичам да им слагам още ?
Първи и четвърти си ги купих готови рояци, но не успяха да се развият добре и незнам дали ще презимуват благополучно.
Та като начинаещ се притеснявам.
А и не ми се иска да губя мотивация за това ми хоби - никакъв мед, сега и ако измрат .....:(

Какво бих могъл да направя все още, докато е топло?

Благодаря предварително за отзовалите се на бедстващия!

BateMisho
30.10.2013, 15:37
Струва ми се, че са ти слаби семействата, дори тези на 6 рамки. Колкото до храната, според мен са я смъкнали в питите, но трябва да го провериш.
Аз виждам няколко варианта за продължаване при положение, че 2ри не е търтовка. Ако все пак е така (трябва да го провериш), може би опция 1 е най добрата като преди това оправиш семейството.

1. Обединяване на 1 с 2 и 3 с 4. Така ще имаш само две, много силни семейства, които с достатъчно храна ще презимуват и ще се развият добре през пролетта, ще си направиш и отводки след акацията. Ако ти се експериментира можеш да запазиш майката от 1ви с една/две пити, за да имаш резервна майка. Тази от 4ти можеш да я убиеш щом е толкова люта.

2. Обединяваш 1ви с 4ти. По принцип 2 слаби не правят едно силно, но може да пробваш

3. Разформироваш 4ти щом е толкова лют и добавяш по 2 пити на 2ри и 3ти. Така ще имаш средно силни семейства и едно по-слабо резервно.

4. Оставяш така както са

Всички варианти изискват подхранване и стесняване на прелката при положение, че медът е малко. Аз бих заложил на вариант 3 и задължително третиране против кърежи с киселина.

scutellator
30.10.2013, 16:04
Моето предположение е че последните два няма да изкарат зимата, знам ли (обикновенно това е признак за високи нива на нозема), поради каква причина не са докоснали питките след като другите два ги смукнали?

По какво съдиш че #2 е възможно да е търтовка?


Та въпросът ми е, възможно ли е да са я изяли тази храна или просто са си я свалили долу по питите ?


И двете неща са възможни, приеми че истината е някъде по средата.

На кошер #1 може да му сложиш още една питка. Щом няма запаси възможно е и само на питки да презимува, но само 1 кг няма да стигне до никъде. На месец трябва да слагаш по 1-2 такива питки (толкова е консумацията на мед когато хванат студовете).


Другото което може да направиш е догодина когато си търсиш рояци/семейства, да гледаш вече да са малко по-силни. В момента обединението на две слаби семейства също е вариант ( по-добре да иззимува едно силно и да има капацитета на пролет от него да си направиш 4 семейства, отколкото я иззимуват две слаби семейства, я- не, от които цяла година освен да ги обикаляш нищо друго няма да стане), но не съм сигурен какво разбираш под "слабо семейство" и дали ще можеш да ги обединиш правилно (без да се пчелите да се сбият).

WDW
01.11.2013, 15:52
Привет отново,

Благодаря за отговорите.
Вие съвсем ме отчаяхте.
По отношение на 2-ри и 3-ти, те така си бяха и миналата година. Оставих ги на 6 пити имат достатъчно мед да зимуват (поне според мен).
За този втори имам съмнения, че е останал без майка миналия месец и вероятно не си е направил. Гледах, но така и не успях да открия майката.

А 1-ви и 4-ти си ги купих готови рояци на по три пити всеки, но за два месеца не успяха да се развият достатъчно и да съберат мед. Подхранвах ги със сироп, но не събраха.

Стеснил съм им входовете, сложих и миши предпазители...
Нещо варианта с обединяването, не ми харесва особено. Вероятно ще ги оставя така.
Ще ходя отново да поставям нови питки, щом няма опасност да ги прехраня.

Nik_m
01.11.2013, 17:05
Интересно за какво искаш съвет като си решил да ги оставиш така?
Ако няма майка няма как да оцелее а обединяване е добър вариант на този етап.

vlado 9
01.11.2013, 17:14
А може да си има майка но да не можеш да я видиш.При мен на 800м нм.от 2 седмици нямам никакво пило( за добро или лошо не знам),нито младите,нито старите майки снасят.

спартак
01.11.2013, 19:24
За какво ви е това пило по това време?

Петър84
01.11.2013, 20:42
Мен ме интересува въпроса освен по това че има пило,може ли и по друго да се разбере че има майка във кошера?

WDW
01.11.2013, 23:42
Имам известна надежда, че този втория може и да си има майка.
Имаше някакво пило, но не можах точно да определя дали е търтеево или не.
Учудващото, е че имаше много пчела, беше спокоен и пчеличките си носеха прашец.

Дали бих могъл да сложа наведнъж 2 кг от подхранката на тези слабичките и повече да не ги закачам ?

Ангел Йосифов
02.11.2013, 07:20
Дали бих могъл да сложа наведнъж 2 кг от подхранката на тези слабичките и повече да не ги закачам ?

Може и повече.Пчелата яде точно колкото и трябва и не си разпиляват храната като например зайците.