PDA

Виж пълната версия : Книги за начинаещи?



zaek777
30.10.2013, 01:13
Здравейте. :) Напълно нов съм. Буквално преди няколко дена гледах един пчеларски клип, та като ми стана интересно започнах да се интересувам от тази дейност. Отлично знам,че пчеларството е голяма наука, която изисква много знания. Разгледах книгите,които се предлагат във форума, но избора от библиотеката е огромен. Аз абсолютно нищо не знам, така че търся някое по-лесно четиво. Искам да ми предложите, ако не книги, то някои известни и добри автори. Ще съм Ви благодарен. : )

Искрен Мутафов
30.10.2013, 08:11
Като за начало може да си купиш някой вестник и от там да се ориентираш за литература. Има три спецализирани вестника:

-Пчеларски вестник - излиза всяка седмица във вторник
-вестник Пчела и Кошер - излиза в сряда(на всеки две седмици), тази седмица му е ред, т.е. - днес
-вестник Пчели - в четвъртък(на две седмици), търси го утре

На страниците на гореизброените печатни издания би могъл да си намериш подходящите книжки. Има литература за начинаещ, има и за по напреднали с теорията, но не забравяй, че не всичко е теория - трябва и практика, но пък от своя страна практиката без теория би била мъчителна. Тъй че извода е чети, но и практикувай! - Успех!

;-)

slavi 13
30.10.2013, 09:56
В пчеларските магазини има много книги. Трябва да се чете, но е добре и някой пчелар да ти помага в началото.

zaek777
30.10.2013, 20:42
Мерси за коментарите. Ще си купя някой вестник. Мисълта ми беше да не започна да се уча по някоя книга ,,менте'', от която да науча грешни неща.
За сега искам само да се информирам и да чета, а в бъдеще, ако се запаля добре, то да си закупя като за начало само 1 или два кошери. Проблемът е,че не познавам специалисти и пчелари. Освен това нямаме и земи в близост,където живея за отглеждане на пчелите. Тоест имаме вила, но по закон на колко метра от населено място е позволено - нямам идея. Още едно нещо, което ще ме възпира -регионът ни не е от най-,,чистите''. (Варна) И рискът някой да натрови пчелите с пестициди е голям. И се отглеждат монокултури на големи площи, смисъл не знам дали пчелите ще имат добра хранителна среда. Но за това сега ще чета.

rosty_sz
30.10.2013, 20:52
Има една книга която сме чели всички и е нещо като библията на пчеларството в България - "Календарен справочник" - Радоев

evgeni.filimonov
30.10.2013, 21:19
http://www.book.store.bg/search?srchstr=%EF%F7%E5%EB%E0%F0%F1%F2%E2%EE%F2%E E%20%E4%E8%EE%ED%E8%F1

Това вземи и календарния справочник на Радоев.
По надолу в списъка има и други.

вълк дивак
31.10.2013, 07:26
Колега,то е ясно календарен справочник на Радоев.Книга за малки и големи пчелари.Аз лично започнах с това 426 .Но календарния справочник ме е градил като пчелар.Не се страхувай да експерементираш с пчелите стига това да неги убива.Късмет

зуница
01.11.2013, 08:14
http://lastlovebooks.com/1001-въпроса-и-отговора-по-пчеларство.html. Намери я и ще разбереш защо е рядкост.

zaek777
05.11.2013, 19:04
Купих си Календарен справочник на Радоев. Добра ми се вижда.

спартак
05.11.2013, 20:15
Зайо , ако си алергичен не се захващай с отглеждане на пчели . Те не са като домашния заек или канарчета.В момента никой колега няма да си отвори кошера и да ти показва , затова залягай и учи. До година по черешово време участвай при формиране на отводката при някой пчелар от който ще закупиш пчелите.Той ще ти покаже майка , търтей и т.н.
Успех друже!

zaek777
05.11.2013, 21:11
Зайо , ако си алергичен не се захващай с отглеждане на пчели . Те не са като домашния заек или канарчета.В момента никой колега няма да си отвори кошера и да ти показва , затова залягай и учи. До година по черешово време участвай при формиране на отводката при някой пчелар от който ще закупиш пчелите.Той ще ти покаже майка , търтей и т.н.
Успех друже!
Хах, ами не знам дали съм алергичен към пчели. Оси са ме хапали и жилели доста. От тях се подувам в рамките на нормалното. За това си има костюми. Гледам обаче хората от много клипове бъркат в пчелина с голи ръце и малките нищо не им правят...?
Нямам време да чакам до лятото, още на пролет ще се заема със закупуването . За една зима мисля,че ще се начета горе долу. Дори намерихме едно място, където вече след време може да закупя повече кошери и да си направя бизнес.. :p Уча агрономство. След 2 семестъра и за животновъдство ще ни преподават, така че някой от доцентите може пък и да се занимава с пчели, но сега още не сме се опознали, та да разпитвам :Д

ПС: И с каравана за пренасяне на кошери ще се осигуря.

koragroup
05.11.2013, 22:10
Ееееее... щом и каравана ще има, значи няма от какво да се притесняваш!

А за бизнеса ме раздувай много. Да не вземе някой да те изпревари ;)

Искрен Мутафов
05.11.2013, 22:53
Има една книжка на доц. д-р. Боян Първулов - Уроци по пчеларство, върви със диск с филмче, което го няма в нета. Там авторът в един от епизодите е по къси панталонки тип ластични боксерки(като плувки). Особенно по време на медосбора, когато нетароотделянето е интензевно пчелите са миролюбиви, разбира се ако не ги предизвикваме и дразним. Също важна роля играе и селекцията, подборът изисква да се развъждат не само семейства даващи високи добиви на мед но и НЕагресивни такива. Мисля че пчелите, както и кучетата усещат когато човек го е страх - явно тялото ни отделя т.н. феромон на страха, който те усещат и предизвиква известна агресия у тях, да не забравяме колко важни са феромоните за пчелите.
Много важна е и личната хигиена. Ако не си алергичен, след известно време в работата си с пчелите ще се научиш да игнорираш болката от ухапването от пчелите. Важното е в началото като те ухапе пчела да не се панираш и с това да предизвикаш още множество ухапвания.
Аз лично това лято докато времето го позволяваше съм работил в пчелините по къс ракав и патналони над коляното, с изключение на моментите когато съм косил тревата - тогава "пълно бойно снаражение".

zaek777
06.11.2013, 13:41
Има една книжка на доц. д-р. Боян Първулов - Уроци по пчеларство, върви със диск с филмче, което го няма в нета. Там авторът в един от епизодите е по къси панталонки тип ластични боксерки(като плувки). Особенно по време на медосбора, когато нетароотделянето е интензевно пчелите са миролюбиви, разбира се ако не ги предизвикваме и дразним. Също важна роля играе и селекцията, подборът изисква да се развъждат не само семейства даващи високи добиви на мед но и НЕагресивни такива. Мисля че пчелите, както и кучетата усещат когато човек го е страх - явно тялото ни отделя т.н. феромон на страха, който те усещат и предизвиква известна агресия у тях, да не забравяме колко важни са феромоните за пчелите.
Много важна е и личната хигиена. Ако не си алергичен, след известно време в работата си с пчелите ще се научиш да игнорираш болката от ухапването от пчелите. Важното е в началото като те ухапе пчела да не се панираш и с това да предизвикаш още множество ухапвания.
Аз лично това лято докато времето го позволяваше съм работил в пчелините по къс ракав и патналони над коляното, с изключение на моментите когато съм косил тревата - тогава "пълно бойно снаражение".
:) В книжарницата видях книгата на Боян Първулов, която на края имаше няколко диска - общо около 15 лв. Имаше още няколко и не бързах да избирам. В Календарния справочник има ли същата информация? Предпазни средства като за начало задължително мисля,че ще ми трябват. За да не направя някой фал. Мерси много за помощта.
Относно коментара на колегата koragroup (http://pchelari.com/forum/member.php?u=1546)
- Ами бях малко неточен. Имах в предвид за далечното бъдеще. Някъде след 5, 10 години за караваните. Първо шофьорските курсове ;) За бизнеса всичко е възможно. Той би трябвало да е вторичен. Човек да изкарва и други доходи. Иначе как мислите? Има европейски програми и ако имаш много кошери на различни места и персонал...
Също така да ви питам. Върви ли си титлата специалист по растителна защита с пчеларството. Пчелите измират и изчезват според мен заради простотията и невежеството на хората, които пръскат и от алчността най-вече.

jnev
25.03.2014, 21:35
Има една книга много старо издание 1973г. Българска пчеларска енциклопедия се казва и е много полезна вътре пише всичко дори и за пашата и медоносните растения в страната а също тока и друга много полезна книга е 1001 въпроса и отговора по пчеларство и двете ги имам и съм много доволен от съдържанието им много ми помогнаха теоритически.Иначе и на Бижо Бижев книгите са също доста съдържателни както и на Боян Първулов