PDA

Виж пълната версия : НЕЗАХАРОСАН МЕД



Стефан
22.11.2010, 18:45
Здравейте,
Нов съм в този форум. Не съм пчелар (засега), но гледам много позитивно на пчеларството. Искам да попитам меда от кои растения не се захаросва. Тъста ми е пчелар и е произвел това лято мед който не се е захаросал до ден днешен. До колкото знам въпросната партида не му е първо цедене за това лято, което почти изключва вероятността да е акациев. Според него тази година пчелите са изпуснали акациевата паша, тъй като времето е било хладно. Цеденето е станало някъде в средата на лятото. Района е Североизточна България - гр. Тервел.
П.П. По образование съм дендролог, познавам доста растения и ми е интересно да науча гледната точка на пчеларите. Благодаря ви предварително.

buci59
22.11.2010, 20:19
Почти всяка година вадя мед от резене.Той не се захаросва но стои много гъст,почти като грес а и цвета наподобява на същото.За друг мед да не се захароса по това време,не зная.Остава възможността да е изваден много рядък т.е не узрял но не ми се вярва.

Станко Ставров
22.11.2010, 21:29
Аз извадих мед от акацията и липата тази година, и още не се е захаросал, но не означава, че няма да се захароса. В интернет пространството има много материали и статии за това при какви условия на съхранение меда се захаросва по бързо и при кои по-бавно. Мисля, че и вашия мед ще се захароса след време.Макар, че дебатите по тази тема е по- добре да ги водим в пчелни продукти.

Димитър Бонев
23.11.2010, 16:11
ще кристализира. Меда който вадя от планината кристализира много бавно. Едва сега започва леко да помътнява. Кристализацията зависи от съотношението на захарите в меда.

Стефан
25.11.2010, 17:48
Благодаря за отговорите. По последна информация медът е ваден през септември и най-вероятно е от магарешки бодил. Наистина ще кристализира, но все още не бърза. Знам само, че на вкус е много хубав.