PDA

Виж пълната версия : Пчеларския протест пред МЗХ на 23.10.2013



вълк дивак
24.10.2013, 07:32
Колеги, някой ходи ли на този протест и какво стана там? Гледах по новините и не ми стана много ясно ще има ли нов протест и кога?

ivan82
24.10.2013, 19:24
Здравейте колеги ! Аз съм нов във форума . Казвам се Иван от Бургас и също ме интересува какво става с протеста и най-вече със субсидията "de minis" тази година. Виждам че нямат намерение да отделят пари за пчеларство, за сметка на това изкараха 100 млн за тютюнопроизводителите :mad:. Така ли ще оставим нещата ?!?!?

scutellator
25.10.2013, 10:30
Питай Ганчо, министерството няма никаква вина че браншовите организации не са поискали субсидията да бъде отпусната .

вълк дивак
25.10.2013, 19:29
Колеги, ще ме извините за невежеството но кой е Ганчо? И не е ли в крайна сметка работа на браншовите организации да искат от наше име и да защитават интересите ни!

krasimir00
25.10.2013, 20:46
И аз това се чудя.Кой е Ганчо,и как му е пълното име,та да се разровя в интернет и да видя какви точно ги е творил.Така или иначе с Ганчо или без Ганчо ,не е редно за едни да има подпомагане,а за сектор пчеларство само мухи.

Димитър Бонев
25.10.2013, 22:02
Може да е глупаво, ама аз да взема да попитам вие в коя браншова организация членувате, щото аз като не съм доволен от това, дето е направено или не първо вдигам телефона и насмотвам този лидер на организацията на която плащам членски внос. И не се майтапя правя го. На тази дето не плащам .. сори ама няма как да изисквам.

jojonov
26.10.2013, 05:52
Аз ще поискам малко разяснения: Членувам в селското пчеларско дружество.
1. Защо да се карам на бай Митко, председателят?
2.Това прави ли ме член на браншова организация по подразбиране?
3.Ще е добре да се публикува тук някакъв списък с браншовите организации.
4. Добре е да се направи раздел във форума, подобен на този с производителите на инвентар. Място където да се рекламират и набират членове тез' организации. Различна тема за различните такива. Например: "Съюз на самотните пчеларки набира членове". Да си пишат там седалището, управата, какво обещават, какво вече са направили, защо да плащам членски внос на тях, кой вече е техен член, как да се свържа и да ги попитам , ако нещо ми изникне за питане.

Може би въпросите ми са с известен отговор, но аз не знам и не се срамувам да питам... Искате инициативност, често се чуват обвинения за "лош материал", ама нещата изглеждат малко далечни от моето скромно селце и е добре да се поразяснят малко.
И едно последно: като чуя по новините, че група хора се събрала някъде и скандира за субсидии, първото, което ми иде на устата е "вашта мама"- понякога насочено към групата протестиращи, понякога към новинарите. А ми се ще да си подобря изказа, по-малко спонтанни псувни да напират в мен...

jordanov
26.10.2013, 11:03
последно: като чуя по новините, че група хора се събрала някъде и скандира за субсидии, първото, което ми иде на устата е "вашта мама"- понякога насочено към групата протестиращи, понякога към новинарите. А ми се ще да си подобря изказа, по-малко спонтанни псувни да напират в мен...

Имаах баба му, чи то и аз съм същия брус. Ама ма й срам да си обадя. Я гледай там бай Митко, председателят, да разбери къде й седалището на "Съюза на самотните пчеларки". Веднага свиркаш, аз ше кажа на чичо Петко да мъчи да пали рейса и са качваме одма с членовете.

borislav aleksandrov
26.10.2013, 12:17
И аз това се чудя.Кой е Ганчо,и как му е пълното име,та да се разровя в интернет и да видя какви точно ги е творил.Така или иначе с Ганчо или без Ганчо ,не е редно за едни да има подпомагане,а за сектор пчеларство само мухи.


“Национална браншова организация- БПС” – председател Ганчо Ганев. Съучредители на съюза са „Национална асоциация на търговците и преработвателите“ (НАТП). Друг съучредител е Софийското областното пчеларско дружество с председател Мишо Михайлов който пък сега е председател на Съюза на българските пчелари...

Едно от постиженията на г-н Ганчо Ганев в полза на пчеларите е искането да се ограничи възможността на пчеларите да продават свободно продукцията си. По негово предложение с подкрепата на НАТП министър Дикме издаде заповед забраняваща на пчеларите да изнасят непреработен мед, и разчисти пътя на търговците да правят каквото си искат относно цената на меда, изследвания и т.н. По негова инициатива субсидиите за произведен качествен мед които бяха давани по едно време се удобряваха от търговците има и други постижения като някой от най-рестриктивните членове в Закона за пчеларството ...

г-н Ганчо Ганев е в управителния съвет на НРАП (развъдната асоциация) а в същото време като председател на НБО – БПС участва в работната група която разпределя парите по програмата.

Из материали в интернет

borislav aleksandrov
26.10.2013, 12:22
3.Ще е добре да се публикува тук някакъв списък с браншовите организации..

„Съюз на българските пчелари“ - /СБП/ - инж. Михаил Михайлов
Михайлов е председател на софийското областно дружество което пък е член (съосновател) на НБО – БПС (Ганчо Ганев).

„Национална развъдна асоциация по пчеларство“ – /НРАП/ - доц. Пламен Петров.
Да получиш лиценз за майко производител трябва да си богоизбран свише т.е от него.

„Национална браншова организация - БПС“ – /НБО – БПС/ - Ганчо Ганев.
Съоснователи са НАТП (Национална асоциация на търговците и преработвателите).Ганчо Ганев пък е в управителния съвет на НРАП (Национална развъдна асоциация по пчеларство).

„Български национален пчеларски съюз“ – /БНПС/ - Стефан Курдов. Курдов е собственик на Сизиф. Съюза е създаден да защитава интересите на фирмата. Най-яростния противник на вдигането на изкупните цени на меда. Човека заради чийто действия бе наложена най-ниската цена на меда изобщо 0,80 – 1.00 лв. Член на Управителния съвет на НАТП (Национална асоциация на търговците и преработвателите).

„Национален браншови пчеларски съюз“ – /НБПС/– Пламен Иванов. Известен още като съюза от Алдомировци.

„Национална асоциация на пчеларите професионалисти“ - /НАПП/ - Младен Котларски. Собственик на Апиинфоцентър Котларски.

„Сдружение за биологично пчеларство“ – /СБП/ - инж. Димо Димов. СБП (Съюз на българските пчелари на Михайлов) е учредител а Димо Димов е член на УС на НБО-БПС съюза на Ганчо Ганев.

„Национална асоциация на търговците и преработвателите“ (НАТП) председател - Румен Милев. Собственик на Рам Комерс.

Български пчеларски съюз - 1899 - Стефан Стефанов.. навремето преди 1989 беше единствения пчеларски съюз. Председател на Апиславия.

от Интернет и Фейсбук групите

Niki1313
26.10.2013, 20:14
А ние се оплакваме, че няма, кой да се грижи за нас.

Пчеларски организации в Германия - 6
Пчеларски организации в България - 9

Пчелари в Германия - 88 500
Пчелари в България - 40 000

От тази статистика става ясно, че положението с пчеларството в България е по-добре от Германия, защото повече организации се грижат за по-малко пчелари.

Иди ми да запея, като колегата jordanov "Имаах баба му".

tsc1
26.10.2013, 20:33
Според диалектиката "Количествените натрупвания водят до качествени изменения". Не губи кураж, мисля че "критичната маса" е достигната.

Юрий Цветков
26.10.2013, 20:36
Всъщност не са 9 а повече. Борислав е пропуснал Националната научна асоциация (или организация) не съм сигурен за името. Но мисля че има още поне една, но в момента не мога да се сетя.

Niki1313
26.10.2013, 20:49
Това ме кара да се чувствам още по сигурен и щастлив - повече организации - по-малко пчелари.... Рай за Българското пчеларство.

Има един въпрос, който ме напира от доста време "Кога ли ще падне главата на змея?"

Юрий Цветков
26.10.2013, 21:44
Сега се сетих и за това: Българска Браншова Пчеларска Експортна Асоциация е учредена през Април, 2005 год. Председател на Асоциацията е инж. Стефан Петков Арнаудов.

Както и за: Националното сдружение на жените-пчеларки

Абе национални сдружения да искаш.

krasimir00
26.10.2013, 21:57
Мда.Сега картинката ми се изясни.В общи линии всички или повечето гореизброени са все някакви собственици на фирми или хора със свои лични интереси,които се различават от исканията на по голямата маса пчелари в България.

Mateev
27.10.2013, 09:14
Не съм сигурен, че има чак толкова много на брой различни искания. Много са на брой хората и това прави много на брой мненията как да се разреши един или друг проблем, но от друга страна проблемите са сравнително малко като бройка. Аз лично бих разделил проблемите, а не хората:

Проблем 1 - Монополно положение на измислената Българска пчела и грижещата се за нея Майкопроизводителна асоциация.
Проблем 2 - Как да се разпределят субсидиите и кой да отхапе най-голямо парче от баницата
Проблем 3 - Стандартните пчеларски проблеми, свързани с конфликта пчелари-арендатори, болести, взаимоотношения на пчеларите с държавата и т.н.

Тези 3 проблема формират 4 големи групи лобита:

1. Държавата - тя иска да владее и да контролира всичко. Иска бюрократизиране на колкото се може повече аспекти от пчеларството. Тя се явява основен враг на всички пчелари и според мене в борбата с нея всички пчелари и всички организации сме единни.

2. Майкопроизводствения монопол - ами според мене той е сам в битката срещу всички други организации и пчелари. Просъществувал е толкова дълго просто защото досега никой не се е осмелявал да поведе някаква борба или борбата се е водела поединично.

3. Лапачите на субсидии - ами май повечето пчеларски сдружения са създадени именно с цел да докопат своето парче от баницата. Това обаче мене не ме притеснява. Пчеларските субсидии поначало са смешни на фона на всички останали суми, които се раздават по европрограмите. Който пчелар не е поискал, той не е кандидатствувал по някоя друга програма, където при добър проект лесно се раздават суми до 200 000 EUR на фирма.

4. Последната най-голяма група са ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ, независимо дали членуват или не в някое пчеларско сдружение. Тази група хора имат общи интереси и най-важния от тях е БОРБАТА С ДЪРЖАВАТА за ПОДОБРЯВАНЕ НА ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО. По това направление почти всички ръководители на сдружения наистина са на наша страна и наистина защитават нашите интереси. Всъщност те защитават своите си интереси, но те се припокриват с нашите.

Според мене ако изоставим субсидиите (нека който иска да се трепе за тях), за нас остават два големи проблема - ДЪРЖАВАТА и МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛНИЯ МОНОПОЛ. Няма как за тези два проблема да има 100 различни мнения или 100 различни решения.

ДЪРЖАВАТА - ами всички сме против нея. Всички сме пчелари и ако приемем, че шефовете на асоциации са също пчелари, ами че те тогава наистина ще защитават нашите интереси. Ще го правят по различен начин, но ЩЕ ГО ПРАВЯТ !!!

МОНОПОЛА - там работата е повече от ясна - защитават го само няколко човека - тези, които са облагодетелствувани от него. Те обаче се броят на пръстите на едната ръка. Нима сме толкова глупави и беззащитни, че да не можем да се справим с тях. Още повече че европейското право е на наша страна. Антимонополното законодателство - също. Според мене преобладаващата част от асоциациите също са против тази монополна структура. Ние само трябва да ги подкрепим и да извадим достатъчно на брой доводи, за да съборим тази вече клатеща се структура.

scutellator
27.10.2013, 09:49
... И не е ли в крайна сметка работа на браншовите организации да искат от наше име и да защитават интересите ни!

Аз пък все съм си мислел че пчеларите защитават интересите (идеалите) на организацията, не обратното. Просто трябва да се информираш коя асоциация какви цели преследва и да отидеш там където най ти допада. Иначе ще те употребяват като електорат без твое знание за какво всъщност се бориш ( например ти протестираш според теб за да получиш субсидии, а то накрая се оказва че целта била друга...).


Матеев, първите три точки (лобита) така са се срастнали една във друга че вече са неделимо цяло. Монопол ( и пчела ) има заради субсидиите (от които държавните чиновници също си вземат своя пай), заради който е създаден и закон, а всички останали организации се грижат статуквото да остане. Включително и преработвателите нямат интерес монополната "пчела" да падне.

Има разбирателство и единогласие че вместо да се прекарват помежду си, по-добре всички заедно да вземат от българския пчелар. Закона на джунглата.

Niki1313
27.10.2013, 18:38
Проблем 4 - Цена на пчелните продукти
Проблем 5 - Контрол (Какво, Кого и Как се контролира)
Проблем 6 - Качествени лаборатории в помощ на пчеларите и научни екипи, работещи в областта на пчеларството.

Някой може да добави още 3 проблема и още три - и на практика се оказва, че работим на мускули - като няма изградена система се работи така.

Лично мое мнение е че нищо няма да се промени. От много години в България нищо не се е променило към по-добро и не бива да си мислим сега, като си ланкаме във форумите и искаме промяна на закона, че това ще се получи. Единствения начин да се подобри ситуацията, това е революция (според мен), но не останаха революционери.

Дано да не съм анализирал правилно ситуацията и не съм лош пророк към действията на хората, които помагат на г-н Бонев и неговия екип - да опровергаят моите страхове. Успех.

Kiril8305
27.10.2013, 19:37
Единствения начин да се подобри ситуацията, това е революция (според мен), но не останаха революционери.
Интересно е разбирането за революция в таз държава , свирки , хора (прави, криви каквито дойде), кафета , плакати - явно продължаваме да не осъзнаваме грозната действителност в която живеем.

вълк дивак
27.10.2013, 19:42
Е браво на г-н Ганчо, то сигурно няма организация, която не е напъплил. То с такива "браншовици", врагове не ни трябват. Колегата е прав - браншовите организации да се побликуват във форума и да кажат кога и как пчеларите ще имат общ интерес и ще застанат заедно да отстояват правата си.

Niki1313
27.10.2013, 19:53
Kiril8305 Много бързо си промени написаното в поста. Притесняваш се от това, което си написал да не наруши някакви етични норми или промяната не е направена от теб?
http://talkoven.onlinerechnik.com/duma/%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%86%D0%B8%D 1%8F
Колкото повече хора се преборят с тези мисли, токова повече има шанс децата ни да живеят в нормално общество.

Evgeni Petkov
27.10.2013, 21:32
МОНОПОЛА - там работата е повече от ясна - защитават го само няколко човека - тези, които са облагодетелствувани от него. Те обаче се броят на пръстите на едната ръка. Нима сме толкова глупави и беззащитни, че да не можем да се справим с тях. Още повече че европейското право е на наша страна. Антимонополното законодателство - също. Според мене преобладаващата част от асоциациите също са против тази монополна структура. Ние само трябва да ги подкрепим и да извадим достатъчно на брой доводи, за да съборим тази вече клатеща се структура.
Изобщо не съм съгласен, че се броят на пръстите на едната ръка- дори като чета хората в работната група- са повече от пръстите на двете ръце! Има страшен кофликт на интереси и г-н Бонев ще го разбере скоро, предполагам дори ще е по-трудният начин. Препрочитайте писаното от Скутелатар от днес , 9 ч., защото е истината 1 към 1 !!! Нужни са Ви юристи с познания за "европейско право и антимонополно законодателство", няма да стане с "доводи" да се решат нещата срещу "тази вече клатеща се ктруктура"! Както пише Скутелатор- "закон на джунглата" И аз ще напиша- Докога? И тук да напиша, че на друго едно място остана като глас в нощта- първо трябва да се проведе единно браншово- изборно събрание и да реши как да се отстояват пчеларските интереси, второ- част от тези "председатели" не представляват повече от десетина свои роднини и приятели, това е- преследват и достигат свои фирмени цели- как да откраднат едни европейски пари и трето- да сте чували зърнопроизводителите да имат програма за "популяризиране на житото, царевицата, слънчогледа и качамака"!

Kiril8305
27.10.2013, 22:03
Kiril8305 Много бързо си промени написаното в поста. Притесняваш се от това, което си написал да не наруши някакви етични норми или промяната не е направена от теб?
http://talkoven.onlinerechnik.com/duma/%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%86%D0%B8%D 1%8F
Колкото повече хора се преборят с тези мисли, токова повече има шанс децата ни да живеят в нормално общество.
Да , бързо си промених писанията - все пак децата ВИ може би четат и те този форум с вас , и не искам да ви питат кой простак го писа това.(въпреки, че е живата истина де - радвам се , че все пак си успял да го прочетеш докато го редактирам)
Как да интерпретирам редактирания си пост ........... нека бъде така вижте Гърците как протестираха за да отстояват правата си и вижте ние как го правим - какво постигнахме ние с хора ,ръченици , дудуци , гайди , китари и т.н , а какво постигнаха те след като ометоха и подпалиха всичко след себе си при портеста.
Дали , сякаш Гърците ги взеха на сериозно , а нас ни сметнаха за путьовци дето тропат и свирят и хора играят , пък на края на месеца мухлясъл хляб ядът.
Като ще е гарга да е рошава.
Моля да ме извините за просташките изрази, но просто не успях да се въздържа, ще разбера ако решите да ме наругаете публично.

Димитър Бонев
27.10.2013, 22:26
А ние се оплакваме, че няма, кой да се грижи за нас.

Пчеларски организации в Германия - 6
Пчеларски организации в България - 9

Пчелари в Германия - 88 500
Пчелари в България - 40 000

От тази статистика става ясно, че положението с пчеларството в България е по-добре от Германия, защото повече организации се грижат за по-малко пчелари.

Иди ми да запея, като колегата jordanov "Имаах баба му".

Грешиш Пчеларите в БГ вече са под 19 000

Димитър Бонев
27.10.2013, 22:44
Евгени, Толкова си прав, че чак свят ми се вие като си помисля, че във вторник ще трябва да се изправя сам срещу дузина кръвожадни вълци и да им кажа стига. И всичко това добре аргументирано. Няколко дни се ровя в европейските регламенти, директиви и решения. В крайна сметка с малко помощ от място, където най-малко съм очаквал намерих сламките за кото да се хвана. Дори намерих документ, в който е записано следното:
1. Държавите-членки разрешават вноса на пчели (Apis mellifera и Bombus spp.), съгласно Директива 92/65/ЕИО, при спазване на следните условия: .....
Като това се касае за внос от трети страни извън ЕС.
А тука МЗХ (считайте ГГ и ПП)предлага да ти унищожава пчелина ако внесеш майки.
Имам чуството, че пчеларството се ръководи от напълно неграмотни хора, нищо че са се закичили с една камара титли пред името си.

Evgeni Petkov
28.10.2013, 07:37
Имам чуството, че пчеларството се ръководи от напълно неграмотни хора.
Същото ми го каза преди години на едно Плевенско изложение участник в тогавашните и виждам и в сегашната група. И други неща каза, но за тях друг път. Придържайте се към европейските закони- ако там е разрешено вноса на майки, как така ще Ви рекетират с палежи!? То, както е тръгнало групата може и да предложи и палежи на пчелари- майкопроизводители "внесени" от Европа! Лошото в случая е, че каквото излезе от групата като закон на 99% ще се гласува и ще мине пред депутатите и тогава и Европа да ни съди...срам! Вчера Скутелатор писа, че такъв бил "закона на джунглата", там по-силният надвива над по-слабият, а сега по-ми отива израза "вълчи времена" - има само "кръвожадни вълци" и овце, овчаря отдавна е хванал Терминал 2 и навярно е в ....джуглата!

scutellator
28.10.2013, 10:07
Те ще си направят закона така както им отърва, нищо че е в противоречие с една камара европейски директиви (което превръща автоматически първия в незаконен). Какво най-лошо може да стане ( ЕВЕНТУАЛНО) - ми да осъдят държавата. ГОЛЯМА РАБОТА, глобата ще я плати данъкоплатеца, няма да дойде от крадените пари на Ганчо2 и Пламен3 я. Старата схема - крадеш от народа, после съдят държавата че е позволила това да се случи, народа пак плаща, а ти излизаш ухаещ на рози от цялата работа.

На тях им е пределно ясно че всяко хубаво нещо си има край, но няма да пуснат кокала доброволно ( докато Европата или съдебно решение не ги принуди). Какво стана с наредбата за директни доставки - съда я отмени, те пак си я гласуваха и пак я приеха. Дали ги интерисува кое е правилно и кое не?

jordanov
28.10.2013, 15:24
Не съм сигурен, че има чак толкова много на брой различни искания. Много са на брой хората и това прави много на брой мненията как да се разреши един или друг проблем, но от друга страна проблемите са сравнително малко като бройка. Аз лично бих разделил проблемите, а не хората:

Проблем 1 - Монополно положение на измислената Българска пчела и грижещата се за нея Майкопроизводителна асоциация.
Проблем 2 - Как да се разпределят субсидиите и кой да отхапе най-голямо парче от баницата
Проблем 3 - Стандартните пчеларски проблеми, свързани с конфликта пчелари-арендатори, болести, взаимоотношения на пчеларите с държавата и т.н.

Тези 3 проблема формират 4 големи групи лобита:

1. Държавата - тя иска да владее и да контролира всичко. Иска бюрократизиране на колкото се може повече аспекти от пчеларството. Тя се явява основен враг на всички пчелари и според мене в борбата с нея всички пчелари и всички организации сме единни.

2. Майкопроизводствения монопол - ами според мене той е сам в битката срещу всички други организации и пчелари. Просъществувал е толкова дълго просто защото досега никой не се е осмелявал да поведе някаква борба или борбата се е водела поединично.

3. Лапачите на субсидии - ами май повечето пчеларски сдружения са създадени именно с цел да докопат своето парче от баницата. Това обаче мене не ме притеснява. Пчеларските субсидии поначало са смешни на фона на всички останали суми, които се раздават по европрограмите. Който пчелар не е поискал, той не е кандидатствувал по някоя друга програма, където при добър проект лесно се раздават суми до 200 000 EUR на фирма.

4. Последната най-голяма група са ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ, независимо дали членуват или не в някое пчеларско сдружение. Тази група хора имат общи интереси и най-важния от тях е БОРБАТА С ДЪРЖАВАТА за ПОДОБРЯВАНЕ НА ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО. По това направление почти всички ръководители на сдружения наистина са на наша страна и наистина защитават нашите интереси. Всъщност те защитават своите си интереси, но те се припокриват с нашите.

Според мене ако изоставим субсидиите (нека който иска да се трепе за тях), за нас остават два големи проблема - ДЪРЖАВАТА и МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛНИЯ МОНОПОЛ. Няма как за тези два проблема да има 100 различни мнения или 100 различни решения.

ДЪРЖАВАТА - ами всички сме против нея. Всички сме пчелари и ако приемем, че шефовете на асоциации са също пчелари, ами че те тогава наистина ще защитават нашите интереси. Ще го правят по различен начин, но ЩЕ ГО ПРАВЯТ !!!

МОНОПОЛА - там работата е повече от ясна - защитават го само няколко човека - тези, които са облагодетелствувани от него. Те обаче се броят на пръстите на едната ръка. Нима сме толкова глупави и беззащитни, че да не можем да се справим с тях. Още повече че европейското право е на наша страна. Антимонополното законодателство - също. Според мене преобладаващата част от асоциациите също са против тази монополна структура. Ние само трябва да ги подкрепим и да извадим достатъчно на брой доводи, за да съборим тази вече клатеща се структура.

А бе аз сега се загледах на спокойствие, ама големи глупости сте написали тука бе , г-н Матеев. То досега се е било шоу, ама още не съм чувал някой пчелар да е обявявал война на държавата. Вие ли сте първият ? Я вижте хората надолу какво са написали и вземете си напишете едно опровержение на тоя вашия коментар, че съвсем смешно почна да става тука...

Ангел Йосифов
28.10.2013, 18:16
... едно опровержение ....


Наборе ще напише и повече,но да мине поне година-две.

Mateev
28.10.2013, 21:43
Въпреки "смешните" неща, които ражда моята глава, факт е че се движа напред, и то с големи стъпки. Майкопроизводителния монопол е факт, и с него трябва да се борим с всички средства. Ако форума и Бонев не ми помогнат, ще продължа борбата сам. Ако разумните доводи не помогнат, значи трябва да се измислят още по-разумни - например пари. Ако с пари не стане - значи ще трябват много пари. А с много пари могат да се направят много неща - просто си оставете въображението да работи.

Аз опитах по лесния начин - поисках среща с доцента и той се съгласи. Отидох на срещата и в продължение на 4 часа си говорихме и обсъждахме един или друг аспект от кандидатстването и от изискванията. В процеса на срещата имаше и моменти, когато на един или друг представител не му издържаха нервите и аха да се изпокараме като кучета, но най-накрая се разделихме като добри приятели. Да но дотам. Дадоха ми надежда, че за няколко месеца нещата могат и да се получат (в началото ставаше въпрос за години), но това си остана дотам. Уж трябваше в близко време да дойдат лично да ми разгледат пчелините, но това близко време много се удължи. Аз си преставях 1-2 седмици, но не знам дали те не са си представяли 1-2 години.

Така или иначе вече осъзнах, че явно с добро няма да го бъде. С разумни доводи - също. Има няколко кофти момента в техните изисквания, които не можахме да ги оспорим с разумни доводи. Например накараха ме да пребоядисвам хиляди кошери. Накараха ме да дам над 20 000 лева за някакви безсмислени изследвания. Накараха ме коренно да си реорганизирам всички пчелини, като раздалеча кошерите на 5 метра един от друг. Така ще унищожа направени стойки за над 20-30 хиляди лева и трябва да ги изграждам отново. Обясниха ми, че такса трябва да плащам за всеки един мой кошер, независимо от това че майки или отводки ще правя само в 1-2 мои пчелина. Никакви разумни доводи не помогнаха по време на разговора. Явно тези хора сами си вярват в това, което го приказват. А истината е друга - ЗЛОУПОТРЕБА С МОНОПОЛНО ПОЛОЖЕНИЕ по поне 4 от 7-те точки, ясно описани в Закона за защита на конкуренцията.

И ето ме сега върл привърженик на свалянето на този монопол. Пак бих отишъл в тяхната асоциация доброволно да стана производител на тяхната майка. Искам обаче това да го направя ДОБРОВОЛНО, ако майката им наистина е добра и ако с мен се отнасят така, както е редно в пазарната икономика. А в нея потенциалните клиенти, от които ще се смучат пари, се посрещат топло и на тяхното желание се реагира бързо и точно. Ако тяхната асоциация беше поставена в пазарни условия, при появата на нов клиент те трябваше да си счупят краката да го ухажват, а не да се мръщят и да ми говорят, че процедурата по приемане може да трае месеци и години.

Аз искам в България да има няколко алтернативи на майки и майкопроизводителни асоциации, за да има човек избор, ако иска да се присъедини към някоя от тях. Съгласен съм да изпълня всякакви изисквания, стига те да са разумни. Когато обаче изискванията ги определя монопол - за разума трябва да забравим.

вълк дивак
29.10.2013, 07:35
Когато гледах репортажа за протеста и се регистрирах очаквах да видя обединение в пчеларските редици. Сега все повече разбирам, че такова животно нема. Г-н Матеев говори като бизнесмен, който дали ще смени един монопол с друг времето ще покаже. Ние по-дребните (както и по-едрите) пчелари определено бихме се радвали на субсидиране на пчелно семейство. Това би дало възможност да си купим по-добър инвентар, да си обособим помещения, където да си вадим меда и т.н. Затова бих подкрепил следващ протест независимо от коя маститна (те явно всички са такива) пчеларска организация ще бъде яхнат. В крайна сметка всеки си гледа от собствената камбанария.

rosty_sz
29.10.2013, 07:35
Преди много време пръв те предупредих, че ще се сблъскаш по този идиотски начин с легалното майко производство и за съжаление съм се оказал прав. Ходил съм в пчелина на доцента и ако е поставял такива условия за теб то определено за него не важат. Аз за сандъците му да не говорим.
Стискам палци на Бонев днес и съм готов ако се наложи да пътувам в близките дни за да окажа съдействие или подкрепа ако е необходима.

Димитър Бонев
31.10.2013, 22:07
В същност протеста имаше някакъв успех. Накара Ганчо също да подаде заявление за отпускане на деминимис. После да обяви че е намерил пари. Сега остава да се разбере, дали наистина ще се намерят пари, защото касичката отдавна е опоскана и не достигат едни милиарди за да се угоди на поне част от искащите.

вълк дивак
12.11.2013, 00:15
Г-н Бонев,по повод откриването на паметника на пчелата на 13.11.2013 очаква ли се събитието да бъде продължение на протеста пред министерството?Ако е така,къде и от колко часа ще се проведе?

rosty_sz
12.11.2013, 07:39
Що за идиотизъм Паметник на пчелата? Значи го погребаха сектора вече и остават паметници в негова чест. Сигурно и с пари от програмата е изработен. Ако е така инициатора на това начинание си за ..............