PDA

Виж пълната версия : Пчелите-пчелно семейство или колония



alex74
19.10.2013, 21:00
Пускам тази нова тема ,тъй като напоследък е модерно да се казва КОЛОНИЯ вместо пчелно семейство .Моля нека да се включат всички със своето мнение и логични обяснения.Моето мнение е ,че пчелите не са колония а пчелно сем-во .

Искрен Мутафов
19.10.2013, 22:06
Няма нищо лошо езикът ни да бъде богат на синоними, та били те и чуждици("кибрит" също е чуждица, но кой ползва българският вариант на академик Александър Теодоров-Балан - "драсни пали клечица" - колко често се сещаме за тоя израз, дори като си палим пушалките например?!?). Аз лично предпочитам да използвам ПЧЕЛНО СЕМЕЙСТВО.
Просто някой хора обичат да се правят на "американци"(както преди 7 години един румънски митничар на развален български ми вика: "к'во ми се праиш на американец" - по повод на това, че спирайки до него пред граничната бариера му заговорих на английски...)!!!
От английски език:
bee colony - пчелно семйств
А, за това напоследък да започне да навлиза израза колония(за пчелно семейство) в езика ни виждам причината най-вече в тъй нареченият "синдром на празният кошер" - CCD(collaps colony disaster) - от английски език.

scutellator
19.10.2013, 23:32
Общество. По-добре обяснява взаимовръзките между отделните индивиди.

Петър84
20.10.2013, 11:21
Пчелно семейство ми звучи по добре от колония,макар че както и да ги наричаме не е от толкова голямо значение

srg
21.10.2013, 09:53
Все съм си мислел че понятието "колония" е нещо по-общо /не говоря за пчелното семейство/. Заселническите колонии са съставени от много семейства. Мравешките колонии имат няколко майки.
Нека специалисти да се произнесат.

scutellator
21.10.2013, 12:18
Мравешките колонии имат няколко майки.

Не винаги. Тези с няколко майки за по-кратко време достигат до състояние в което са готови за експанзия на нови територии ("роене").
При мравките майките не се самосменят, когато кралицата умре, загива и колонията ( по-точно мравуняка)

Валтер Желязков
21.10.2013, 20:01
Според мен пчелина, като съвкупност от пчелни семейства, може да се нарече пчелна колония.