PDA

Виж пълната версия : ВОСЪЧНИ ОСНОВИ



Страници : [1] 2

Ангел Йосифов
15.11.2010, 18:15
Кои восъчни основи са по добри леките или тежките и защо?Добри ли са Гръцките восъчни основи?Цени?

Kiril8305
16.11.2010, 20:10
Леките много лесно се прорязват, особенно ако нямаш опит.
С тежките се работи доста по лесно.

evgeni.filimonov
17.11.2010, 11:49
Тежките по хубаво ги изтраждат и не ги прояждат.

ba4o_ivan1976
20.11.2010, 07:27
Тази година беше без значение какви са тежки или леки - всичко градиха!

Ангел Йосифов
08.01.2011, 13:37
http://lan-game2.hit.bg/08012011271.jpg
Това зарядно ставали за лепене на ВО.

Данко Пейчев
08.01.2011, 19:35
Би трябвало да става.

valaz
09.05.2011, 14:50
Тази година си купих тънки основи от ЕТ Багра Витанов от Горна Оряховица. Досега нямам лошо изградена или прогризана основа от тях. Много са ароматни.

Димитър Попов
09.05.2011, 16:21
Колеги как се използва зарядното за лепене
на основи.

kuline
09.05.2011, 19:30
Колеги как се използва зарядното за лепене
на основи.

Закачаш едната щипка на зарядното за единия край на телта, другата съответно на другия край на телта и армировкатсе нагрява. Само да не прегрееш телта, че ще се наложи да подменяш основата.

stan
10.05.2011, 09:08
Аз лично ползвам трафче за лунички 12V 100W.
Понеже 4 тела (ЛР рамка) наведнъж му идват много и не може да ги нагрее, за по 1-2 секунди на всяка тел допирам заголените кабелчета. Става супер бързо. Задължително ползвай и дъска повдигната на крачета, като размерите са и по-малки от вътрешните на рамката.

Бъди готов да загубиш 1-2 основи докато му хванеш цаката.

Като цяло при мен технологията е следната:
1) поставям основата върху дъската
2) поставям рамката върху основата така че теловете да лежат върху основата
3) за много кратко време допирам двата края на всяка тел със заголените кебелчета на трафа. Телта се загрява, отпуска се леко (заради нагряването) и след като вземе да изстива, се опъва отново и се врязва в основата.

Kiril8305
10.05.2011, 13:09
За начинаещите колеги варианта е следния , основите от тежките , и тарфа да топли малко по бавно.Разполагам с два трафа единия по мощен единия по слабичък , с по мощния тябва много бърза реакция , докато по слабичкия е по добрия вариянт понеже не трябва да имаме такива рефлекси.По тежките основи допускат процент на грешка в рефлекса за дърпане или изключване на трафа.Аз лично съм сложил на моя щипки като закачам началото и края на телта на цялата рамка , и съм си направил пресичка за лепене , показал съм я във форума , получава се просто идеално.
Поздрави.

Ивайло Велинов
11.05.2011, 20:17
Би ли споделил, каква мощност е слабия и мощния траф. Също ми стана интересно как изглежда пресичката :)

Kiril8305
11.05.2011, 20:56
На слабия утре точно ще ти кажа , че ми е под ръка,а другият ми е на пчелина там го забравих последно като лепих, пресичката може да я видиш тук във форума във пчеларски инвентар съм пуснал снимки.

христо
11.11.2011, 17:00
Днес попаднах на това -

Между тем, наличие парафина и церезина в вощине очень легко определить в домашних условиях!
Для этого достаточно несколько минут прокипятить образец вощины в спиртовом растворе КОН (гидроксида калия). Спирт должен быть крепким, в нём растворяется щёлочь в соотношении 1:4 (в четырёх частях спирта одна часть щёлочи). Точное соотношение необязательно. Нагревать смесь нужно ОСТОРОЖНО! Брызги могут оставить сильные химические ожоги кожи и глаз! Заранее взвешенный кусок вощины опускается в раствор до нагрева. В процессе нагрева воск растворяется, а парафин или церезин собирается сверху в виде маслянистого слоя. При желании после остывания примеси можно собрать и взвесить, определив тем самым процентное содержание примесей в вощине.

Някой има ли съмнения , за чистотата на основите, които купува ?
В смисъл - дали са само от восък...

scutellator
11.11.2011, 18:06
Знаем си че не са само от восък (нищо че на кашоните пише 100% пчелен восък). Восъчните основи имат по-висока температура на топене от восъка и са по-гъвкави и меки при стайна температура (т.е. имат много церезин).
И понеже в закона е писано че може да се използват добавки при производството на основи, такива се слагат. Верно, по-лесно се отлепят основите от машината, но не трябва да се прекалява. После защо пчелите не искали да ги градят...

perdeee
12.11.2011, 10:44
Колеги някои има ли впечатления за тънките основи 59гр от Петко Пенчев? Колебая се между тях и тези на Билаин защото от Билаин ще взема на почти същите пари само че от дебелите 72гр основи. Дайте съвет кои са по добри.

Kiril8305
12.11.2011, 18:12
Колеги някои има ли впечатления за тънките основи 59гр от Петко Пенчев? Колебая се между тях и тези на Билаин защото от Билаин ще взема на почти същите пари само че от дебелите 72гр основи. Дайте съвет кои са по добри.
Ползвам вече две лета на този човек основите ДБ само , че от дебелите , и съм много доволен пчелите ги приемат и градят без да се замислят.

perdeee
13.11.2011, 11:43
А ако си взема от тънките каква е разликата,дали ще се свличат при изграждането или създават някакви други проблеми?

Kiril8305
14.11.2011, 20:01
А ако си взема от тънките каква е разликата,дали ще се свличат при изграждането или създават някакви други проблеми?
При работа с тънките основи тънкоста е в опита.Там трябва с много усет да се лепят - ако си със шпорче трябва много да внимаваш как натискаш за да не ги прорязва, ако пък лепиш със траф трябва да си наясно колко бързо сгрява телта , само за миг и може да ги направиш на ивици.
Със свличане съм нямал проблем , но при по бедна паша ми се е случвало по тънките да бъдат прогризвани тук таме.

ivko
26.12.2011, 14:37
Колеги от каде мога да си закупя евтини основи за ЛР ???

Kiril8305
26.12.2011, 15:58
Колеги от каде мога да си закупя евтини основи за ЛР ???
Колега , трябваше да споделиш теб каква цена те усторойва за да ги наречеш евтини?
Колкото до Гръцките основи миналата година мой приятел на Добричкия панаир си закупи от тях като по евтини , но после сподели с половин уста , че не е останал доволен.
Иначе както съм казвал и преди изключително съм доволен от восъчните основи на този човек. http://petko.penchev.info/wax.html
Поздрави.

valaz
26.02.2012, 16:02
На кои основи викате гръцки? По какво се познават, че са гръцки? На изложението в Плевен не забелязах такива основи.

bobibr
26.02.2012, 17:51
Кой основи са дебелите 72гр.или 94гр.Става въпрос за ДБ http://petko.penchev.info/wax.html

scutellator
26.02.2012, 17:58
На кои основи викате гръцки? По какво се познават, че са гръцки? На изложението в Плевен не забелязах такива основи.

На BeeHome

Kiril8305
26.02.2012, 19:05
Кой основи са дебелите 72гр.или 94гр.Става въпрос за ДБ http://petko.penchev.info/wax.html
С тая питанка направо ме уби.Ами дебелите са 94гр. :D

bobibr
26.02.2012, 21:31
Така и аз предположих но колегата по нагоре казва че 72гр.са дебелите.

scutellator
26.02.2012, 22:29
На BeeHome основите за ЛР са над 90 гр. (5,4кг за кашон с 55бр основи)
Така че всичко е относително

valaz
26.02.2012, 22:31
Така и аз предположих но колегата по нагоре казва че 72гр.са дебелите.
При ЛР 72гр. са дебелите основи, а 59гр. тънките, докато при ДБ 72гр. са тънките, а дебелите-94гр.

valaz
11.03.2012, 09:06
Миналата година при покупка на пчеларско було ми подариха 3 основи BeeHome за проба. Имаха странна и специфична миризма, различна от миризмата на восъка. Монтирах ги и ги поставих в кошерите едновременно с основи на ЕТ Багра Витанов, Г.Оряховица, след като бях маркирал горната летва, за да ги познавам. Пашата бе силна и восъчния градеж-силен. След седмица след поставянето, основите на Г.Оряховица бяха изградени и осеменени, докато тези на BeeHome изобщо не бяха градени. Поставих нови основи на Г.Оряховица. След седмица положението се повтори без промяна. Основите BeeHome бяха изградени успешно едва през третата седмица, когато не бях поставил друга основа за градеж. Тази година мисля да направя аналогично сравнение между основи на "Пчела 2010"-Г.Оряховица и "П.Пенчев"-Сливен

mladen99
11.03.2012, 09:55
Добре бе хора не се ли продават някаде пресички за изработка на основи????
Зимата е дълга и с извадения восък всеки може да си прави колкото си иска.
Тогава ще сте 100% сигурни че основите са ви от 100% чист восък.
Аз бих си купил стига да има от къде.

Kiril8305
11.03.2012, 10:04
Добре бе хора не се ли продават някаде пресички за изработка на основи????
Зимата е дълга и с извадения восък всеки може да си прави колкото си иска.
Тогава ще сте 100% сигурни че основите са ви от 100% чист восък.
Аз бих си купил стига да има от къде.
Ето колега , гугъл знае почти всичко , ппитай човека сигурно ще ти помогне да си скълъпиш нещо http://beehoneyportal.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=3014

Николай Киров
11.03.2012, 11:41
http://www.sliven.net/web/gvavov/index.php?see=homeПреди бях се ровил и бях намерил, писах с човека и той каза, че в БГ има 3-4 такива преси, а за цената беше около 500-600 лева.

Николай Киров
11.03.2012, 11:51
http://vbox7.com/play:1214962687
http://vbox7.com/play:1c40b8b805&al=2&vid=12047738

mladen99
11.03.2012, 14:59
500 лв.... за 11кг. желязо.....
тъпа истотя е това българия. вярно че на много хора ще им загине бизнеса ако пчеларите започнат да си правят сами основите, но не мисля че това е реалната цена на машината.
Няма повече от 100лв. материял. и к'ви 400% надценка, браво затова сме на това положение и по зле ще става.

buci59
11.03.2012, 15:36
500 лв.... за 11кг. желязо.....
...тъпа истотя е това българия...
Няма повече от 100лв. материял. и к'ви 400% надценка, браво затова сме на това положение и по зле ще става.
За всеки влак си има пътник,и явно ти не си за него,затова не се възмущавай.

mladen99
11.03.2012, 15:52
500 лв.... за 11кг. желязо.....
...тъпа истотя е това българия...
Няма повече от 100лв. материял. и к'ви 400% надценка, браво затова сме на това положение и по зле ще става.

За всеки влак си има пътник,и явно ти не си за него,затова не се възмущавай.

drinks;

Сигурен съм че ще успея да намеря на доста по ниска цена но не от БГ, или ще си я направя, да нее нещо кои знаеколко сложно.

Николай Киров
11.03.2012, 21:00
500 лв.... за 11кг. желязо.....
тъпа истотя е това българия. вярно че на много хора ще им загине бизнеса ако пчеларите започнат да си правят сами основите, но не мисля че това е реалната цена на машината.
Няма повече от 100лв. материял. и к'ви 400% надценка, браво затова сме на това положение и по зле ще става.
То затова в БГ има само 4-5.

Николай Киров
11.03.2012, 21:02
И аз съм навит да си направя, но не знам как ще направя формичките.

bobmastar
11.03.2012, 21:07
Колеги за по колко кошера ви трябва това цената и труда с формата за 20-30 основи изобщо не е изгодно.
или заради тръпката тогава става - успех.

зуница
11.03.2012, 21:32
И аз съм навит да си направя, но не знам как ще направя формичките
Е, те затова е скъпа машинката.Ако лесно се правеше всички щяхме да си правим и цената щеше да е ниска.Но не пречи да опитваме.Може някой да измисли нещо лесно и евтино и да ни го даде без пари?Знае ли човек.

koragroup
11.03.2012, 22:32
http://vbox7.com/play:1c40b8b805

http://vbox7.com/play:93c3519eee&al=2&vid=12004458

Има и още по темата, ама малко повече търсене трябва wink;

mladen99
12.03.2012, 13:01
http://www.sliven.net/web/gvavov/index.php?see=home

За даданблатова основа цената на машинката в момента е 540лв. Проверено Днес.

Много са си колкото и да е хубава машината. до 200-250лв. бих си взел веднага.

Килииките... ами честно казано няма да е много трусна направата, но....
Ще видим. Днес умувахме с 2-ма колеги все Инжинери как може да се направи и стигнахме до някакво решение. Тепърва ще се заемем с тази идея, но мисля че намда е сложно и ще се получи. Ще докоментирам всичко със снимков материял, така че да ви покажа нагледно какво и как се е получило. Със сигурност обаче ще мине много време понеже ще се занимаваме междудругото с това.

Светозар Каменов
12.03.2012, 15:31
http://mehmetyuksel1.blogspot.com/2009/04/temel-petek-kalibi-yapimi.html

Не е кой знае колко трудно да се направи.

mladen99
12.03.2012, 16:00
http://mehmetyuksel1.blogspot.com/2009/04/temel-petek-kalibi-yapimi.html

Не е кой знае колко трудно да се направи.

Благодаря ЗАРКО, това наистина един от наи простите вариянти. Аз мисля нещо малко по професионално, но като за начало това наистина изглежда много много добре и не струва повече от 20лв.

valaz
22.03.2012, 21:45
Lega произвеждат различни модели преси за восъчни основи. Цените варират от 1200 до 7900 евро без доставката. http://www.legaitaly.com/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=55&Itemid=68&lang=en

Кольо пчеларя
22.05.2012, 20:03
Колеги, аз съм категорично против пресите. Как ще стерилизирате до 128 градуса восъка, за да загине американския гнилец? Ходил съм да видя как се правят машинно основите, определено не можем сами да си направим машините. Налягането след барабаните е 4 бара, това силикона на матрицата не може да го паправи, а и имат луфт - изтъняване в основите - това го усеща майката с дупето си. Да не говорим за сребърните валяци на гравиращата машина. Пробвал съм всички основи: на Митко Витанов основите са по-плътни но ми се свличат и скърцат на допир, на Петко Пенчев са по-тънки но миришат по-добре. Тази година събрахме восък с колеги към 600 кг в Сливен и искахме от нашия си восък основи. От качествен восък стават качествено основи - Това от мен да го знаете.

valaz
23.05.2012, 06:43
Ако пчеларят си прави основи от собствен восък и при него няма гнилец, той няма нужда да загрява восъка до 128 градуса, а само до 100 градуса. Сериозни фирми за производство на пчеларско оборудване като Лега произвеждат малки преси за производство на восъчни основи от самия пчелар. Цената им все пак е доста висока и нямам впечатления от работата с такава преса. Засега ползвам основи на Пенчев и Витанов. Основите на Пенчев са малко по-тъмни и изискават подрязване при монтирането. Основите на Витанов са по-светли и имат с около 5мм отклонение от правилната форма в единия ъгъл при ДБ. При монтажа на ДБ основа подрязвам малко в този ъгъл и основата влиза точно в рамката. За сега не мога да преценя, кои основи са по-добри.

Димитър Бонев
23.05.2012, 10:48
Т.н. дебели основи дето ги прави Пенчев са много практични. Пчелите не ги прегризват, като секне пашат, както е в момента, по-стабилни са и не се свличат, както тънките, но при положение, че се кръстосат теловете дори при тънките проблема свличане отпада.

mladen99
23.05.2012, 18:01
Моя опит да си направя пресичка има резултат, и на които не му се вярва догодина ще си правя сам основи от абсолютно чист восък.

Проблема е че много малко време ми остава да се занимавам с товаа.
Направих матрицата с която ще се пресова горещия восък, само че неправавилно я закрепих за основния носещ елемент и се накъса, но това беше 1-ви опит които ми струваше 7-8лв.

Следвашия път да се надявам че ще уселя правилните материяли.
Вече поразтопих малко стари рамки, така че ще има малко восък за 1-ви тест още тази година, дано се натуткам по на време, да видим дали ще ги градят, как и колко успешно.

drinks;

Ивайло Велинов
27.06.2012, 21:15
Кои е Митко Витанов?

Купих основи от Ловеч и Сливен. Тези от Ловеч са жълто-оранжеви като цвета на църковни свещи.
Тези от Сливен са бежови като цвета на восъка, който топя с топилката.

Щом и двата производителя декларират, че основите са 100% восък, защо има такава разлика в цветовете?

ianev
27.06.2012, 21:58
Аз взех и на Сливен основи и на Горна Оряховица и съм по доволен от тези на Горна Оряховица. На цвят са жълти а пчелите по бързо започват да ги градят, малко по тънки са но пчелите не ги гризат

Ивайло Велинов
27.06.2012, 22:33
Кои са тези в Горна Оряховица? И защо са жълти?

simo
27.06.2012, 23:00
Тези от Г.Оряховица са на Витанов.И аз тази година взех от тях.Доволен съм, не ги гризат а и при обмяната на восъка са коректни, не правят цигански номера като на други места.

визо1
28.06.2012, 09:35
восъчните основи в Турция са около 18-20 лева кг ,при замяна 2 лева надценка се дава ,мисля че не си струва да се купи преса за два лева

Ивайло Велинов
28.06.2012, 13:55
Сериозно, ще питам отново (3ти път) - защо основите са жълти? Инак е прекрасно че сте доволни :)

ianev
28.06.2012, 15:01
advanced идея нямам защо са жълти и не потъмняват бързо wink;

Петър Маринов - petermar
28.06.2012, 15:13
Колеги, ако някой е ползвал ВО на BEEHOME да сподели дали са добри, 94 гр. са имат странен мирис. По нагоре Valaz беше дал мнение ако има и други ще ми бъде полезно. Благодаря Ви !

N-2
28.06.2012, 15:14
Сериозно, ще питам отново (3ти път) - защо основите са жълти? Инак е прекрасно че сте доволни :)
Има две възможности, според мен.
Едната е да са от восък от разпечатки, която аз изключвам. Видях, че в Русия правят основи от такъв восък.
Другата е да е избелван восъкът с киселини и/или оцветяван.

Mind_Control
28.06.2012, 15:18
Колеги, ако някой е ползвал ВО на BEEHOME да сподели дали са добри, 94 гр. са имат странен мирис. По нагоре Valaz беше дал мнение ако има и други ще ми бъде полезно. Благодаря Ви !

Ако говориш за тези произведени в Богоров от едни араби- аз ползвам такива и съм доволен. Миришат уникално яко според мен, даже съм си сложил в колата една за ароматизатор.

Петър Маринов - petermar
28.06.2012, 15:29
Ако говориш за тези произведени в Богоров от едни араби- аз ползвам такива и съм доволен. Миришат уникално яко според мен, даже съм си сложил в колата една за ароматизатор.

Да за тях става въпрос но доколкото знам са внос - на тях пише произведено ЕС
най вероятно Китай :). Казват че са от Гърция интересно ходил съм доста по пчеларски магазини в Гърция и Турция но никога не съм виждал точно такива.

ceco_lovech
28.06.2012, 15:51
Колеги, ако някой е ползвал ВО на BEEHOME да сподели дали са добри, 94 гр. са имат странен мирис. По нагоре Valaz беше дал мнение ако има и други ще ми бъде полезно. Благодаря Ви !

НЕ СИ КУПУВАЙТЕ ОТ ТЕЗИ ОСНОВИ!Миналата година си купих 6-7 кашона,пчелите ги градят само при много силна паша и то пак 5-6пъти по-бавно от българските основите.(ПЕНЧЕВ,АПИАКТА)

Mind_Control
28.06.2012, 17:16
Колеги, ако някой е ползвал ВО на BEEHOME да сподели дали са добри, 94 гр. са имат странен мирис. По нагоре Valaz беше дал мнение ако има и други ще ми бъде полезно. Благодаря Ви !

НЕ СИ КУПУВАЙТЕ ОТ ТЕЗИ ОСНОВИ!Миналата година си купих 6-7 кашона,пчелите ги градят само при много силна паша и то пак 5-6пъти по-бавно от българските основите.(ПЕНЧЕВ,АПИАКТА)

При мен си ги градят доста бързо. Но пък аз нямам база за сравнение, честно казано, защото съм ползвал само тези.

Петър Маринов - petermar
28.06.2012, 18:15
Доста колеги ми казват точно това че по бавно ги градят и с неохота, "мръщят" им се :) затова питам. Като цена са същите като тежките основи произвеждани в БГ. Благодаря на Mind_Control, ceco_lovech i valaz за съветите.

Димитър Бонев
28.06.2012, 22:32
Аз тази година не съм много доволен от пенчевите основи. До сега не съм имал проблеми години работя сам0о с тях, но тази година нещо не са чак толкова качествени. Пчелите добре ги градят, но са едни трошливи, което не би трябвало да е така.

GenadyNikolov
05.08.2012, 16:55
Здравеите
за другата година ми се налага да купя над 2000 восъчни основи , ДБ и ЛР .
според вас трябва ли да изчакам изложението в плевен или трябва да се свържа с някои производител за да ми направят някаква отстъпка от цената :)

Димитър Бонев
06.08.2012, 13:28
На въпроса ти ще отговоря така: кога цената на една стока пада -когато няма търсене. На този етап малко са хората, които купуват основи. Така че по-добре се свържи с производителите и поискай оферти. и погледни все пак какво ти предлагат, защото напоследък, поради завишеното търсене на восък, голяма част от производителите започнаха да правят шменти капели.

христо
06.08.2012, 18:47
Аз тази година не съм много доволен от пенчевите основи. До сега не съм имал проблеми години работя сам0о с тях, но тази година нещо не са чак толкова качествени. Пчелите добре ги градят, но са едни трошливи, което не би трябвало да е така.

Също и при мен.

novobranec
03.10.2012, 11:49
Някои има ли представа какъв селикон използва колегата http://mehmetyuksel1.blogspot.com/2009/04/temel-petek-kalibi-yapimi.html

Spens
04.10.2012, 11:21
Акрилен.

taurus
09.12.2012, 18:33
Мен ме интересува дали се продава само матрицата? И този силикон ми е малко съмнителен - трябва да е такъв предназначен за хранителни цели, а не разни акрилни и санитарни силикони от железарията thumbdown; judge;

joromainata
30.12.2012, 07:26
Искам да попитам някой ползвал ли е восъчни основи на ''Меви'' Плевен и моля отзиви или на друга фирма от която сте доволни
понеже ми предстои закупуването на доста бройки

търтея
20.01.2013, 08:44
Някой има ли представа, как са цените на основите тази година?

Kiril8305
20.01.2013, 10:07
Някой има ли представа, как са цените на основите тази година?
Колега , помъчи се малко повече да го ползваш тоя компютър и интернет.
http://petko.penchev.info/wax.html
Поздрави!

vanHanegem
20.01.2013, 11:53
Всичко е въпрос на договорки. През изминалата седмица мои приятели купиха 1200 ЛР и 1000 ДБ, като заплатиха за ЛР 0.67, а за ДБ 0.72 лв./бр. Восъчните основи са на "Пчела 2010" - Горна Оряховица.

спартак
20.01.2013, 13:15
Не са сбъркали."Пчела 2010" са коректни и стоката им е отлична.Основите са силно ароматни и пчелите за нула време ги градят.Аз лично съм доволен.

кентавър
20.01.2013, 13:26
Някои има ли представа какъв селикон използва колегата http://mehmetyuksel1.blogspot.com/2009/04/temel-petek-kalibi-yapimi.html.пише ,че е течен каучук.натурален продукт с природно бял цвят

динев
20.01.2013, 13:34
Ново изградените тънки основи се разкъсват в радиална центрофуга.

Румен Димитров
20.01.2013, 14:56
Дебелината на основите се определя от силата на натиска или тежестта на горния плот.
Иначе за силикона си мислех, че с нещо подобно на тези ще стане:

http://www.hortechltd.com/cgi-bin/index.pl?_state=Category&menucategory=18&category=75

http://www.nemos.bg/bg/produkt/tena-tuma-za-matricirane/

...ето как го правят и в Африка:

http://www.scienceinafrica.co.za/2006/february/beeswaxmould.htm

Светозар Каменов
20.01.2013, 20:14
http://mehmetyuksel1.blogspot.com/2009/04/temel-petek-kalibi-yapimi.html

Не е кой знае колко трудно да се направи.

Дойде време да я пробвам тая преса. За лесното, лесно се прави ама явно нещо аз не направих както трябва. Дали не оставих силикона да изсъхне нацяло и се накъса при топленето да се стопи восъка. Някой има ли идея какво е станало?

http://s1.postimage.org/y1vc2f597/DSC_0073.jpg (http://postimage.org/image/y1vc2f597/) http://s1.postimage.org/rpg6sl26z/DSC_0074.jpg (http://postimage.org/image/rpg6sl26z/)

Румен Димитров
20.01.2013, 20:18
A какъв силикон ползва ?

Светозар Каменов
20.01.2013, 20:51
Акрилен

Румен Димитров
20.01.2013, 23:11
Akрилния се разтваря във водна или течна среда.
Неслучайно хората говорят за двукомпонентните силикони.

Ивайло Георгиев - ingivo
15.02.2013, 15:27
Давайте инфо за силикон за плотовете на тая преса ?

mladen99 , кажи какв силикон си ползвал и става ли ?

dimitar_petkof
11.03.2013, 20:59
--------------------------------------------------------------------------------

Аз лично ползвам трафче за лунички 12V 100W.
Понеже 4 тела (ЛР рамка) наведнъж му идват много и не може да ги нагрее, за по 1-2 секунди на всяка тел допирам заголените кабелчета. Става супер бързо. Задължително ползвай и дъска повдигната на крачета, като размерите са и по-малки от вътрешните на рамката.
Аз намирам лунички само на 50W, подходящи ли са?

bobi mitrev
30.04.2013, 13:00
Здравеите колеги,"Как се поставя восъчната основа?"задавам тоя въпрос защото като си говоря тука с местните пчелари как е правилно поставянето на ВО всеки с различно мнение, едни без никакво разтояние между летвите, други отдолу трябва да има един пръст разтояние и.т.н ......
кажете вие според вас как е правилно

Димитър Бонев
30.04.2013, 13:15
За каква система кошери става въпрос?

bobi mitrev
30.04.2013, 14:38
извинявам се че пропуснах, за ДБ става въпрос

Димитър Бонев
30.04.2013, 16:04
преди като имах няколкоДБ винаги оставях отдолу 4-5мм при магазинните може и по-малко. Ако е прекалено топло и питата провисне малко, ако не си оставил аванс ще се нагърчи и ще отиде за брак. Ако имаш и вертикално зателване този ефект на провисването значително намалява. Иначе бих препоръчал т.н. дебели основи. При тях този ефект е значително по-малък, а и г-н Матеев много добре обясни какви са предимствата им.

Ивайло Георгиев - ingivo
09.05.2013, 20:02
Аз оставям на ЛР отдоло 5-10 мм от двете страни по 1-2-3 мм горе правя канал където влизат 2-3 мм . Всички тия отстъпи са единствено свързани с възможнжстта от топлото основата да се измести главно надолу за това се оставят за нищо друго . Това е мойто обяснение не съм специалист .

bobi mitrev
10.05.2013, 06:52
Благодаря ви за отговорите

Mateev
10.05.2013, 14:16
След много експерименти стигнах до извода, че питата трябва да може свободно да "диша" във всички посоки. Това е заради температурните разширения, както каза колегата по-горе. От горната страна е желателно да е твърдо свързана към рамката (ако е свободна, пчелите ще я свържат), а от останалите 3 страни задължително трябва да има минимум 1-2 мм разстояние за "дишане". Толкова са температурните разширения.

Има два начина за оставяне на този минимум от 2 мм:

1. По-малка восъчна основа, която не се допира да стените и обикновенно оставеното разстояние е около 5-8 mm

2. По-голяма восъчна основа, която влиза в канали от трите страни, но канала е с дълбочина 5мм, а основата влиза в него само 2-3мм. Аз в момента работя по този метод.

Ако по някаква причина основата бъде твърдо свързана или запъната в някоя от страничните стени или в долната рамка, то тогава тя се измята и заприличва на развълнувано море.

Телта не спасява от издуване на основата, защото и тя си има температурни разширения. При запънати стени има издуване дори и със телта. По-важното е трите стени да са освободени, за да си се движат свободно в пространството, и чак тогава се намесва телта, като нейната цел е да държи периферията на освободените стени близко до центъра на рамката.

cvetkovski84
14.05.2013, 22:00
Здравейте колеги.
Започнах да правя пресата от силикон .
Взех акрилен и мисля че основната грешка е ,че при всяко намазване на восъчната основа трабва да се чака поне 24 часа . Аз избързах и сега все още ми е мек силикона прочетох инструкцията и пише че втвърдява 1мм/ден ся като смята ми трябват поне 7 дни . В събота или неделя ще я отворя и ще ви пиша какви са резулатите :) Ако не стане с тоя силикон съм си приготвил епоксидна с смола и фибростълко :)

kunev
15.05.2013, 06:29
Има силикон , който се ползва за матрици , виждал съм такъв в една фирма , която доставя материали за рекламни дейности. Това беше в Пловдив на "Рогошко шосе " но в момента не се сещам за името.Ще потърся из бележниците и ще дам линк

kunev
15.05.2013, 06:36
http://www.bestimex.net/silicons.html

Светозар Каменов
15.05.2013, 14:37
Здравейте колеги.
Започнах да правя пресата от силикон .
Взех акрилен и мисля че основната грешка е ,че при всяко намазване на восъчната основа трабва да се чака поне 24 часа . Аз избързах и сега все още ми е мек силикона прочетох инструкцията и пише че втвърдява 1мм/ден ся като смята ми трябват поне 7 дни . В събота или неделя ще я отворя и ще ви пиша какви са резулатите :) Ако не стане с тоя силикон съм си приготвил епоксидна с смола и фибростълко :)
Правилно си решил да го изчакаш. Аз като си я правих пресата не го изчаках и стана мазало :) drinks;

cvetkovski84
20.05.2013, 21:53
Потщи стана :) Ама не ми харесва ,че тоя силикон е още мек въпреки времето от една седмица за втвърдяване . Следващият път ще е с епоксидна смолма и фибростъколо милсля ,че ще имам успех.
http://s21.postimg.org/px0ucy1ab/Photo_0115.jpg (http://postimg.org/image/px0ucy1ab/)
[/img]

Светозар Каменов
20.05.2013, 22:19
Явно акрилния силикон не е подходящ. При мен се получи същото и си мислех, че защото не е изсъхнал. Може би влиза в реакция с восъка. Мисля си за силикон за аквариум, уж е безвреден.

inio33
20.05.2013, 22:48
Вижте това> http://www.hortechltd.com/cgi-bin/index.pl?_state=Product&product=353

gaikata1982
21.05.2013, 05:51
здр колеги кои уснови са най хубави за пчелите ,мислиа да взема от гръцките ниакой ако гие ползвал да каже добре лиги приемат пчелите?

srg
22.05.2013, 07:39
sadsmile;

Mateev
22.05.2013, 08:14
здр колеги кои уснови са най хубави за пчелите ,мислиа да взема от гръцките ниакой ако гие ползвал да каже добре лиги приемат пчелите?

Като им дойде на зор, приемат ги всичките. Аз съм пробвал основите на всички български производители, както и гръцките - ами пчелите си ги градят без проблеми. Състезание не съм правил, но по всичко изглежда, че причината една основа да я градят бързо или бавно зависи не от основата, а от това дали пчелите са на зор или не.

Имал съм случаи рамка с основа да стои непокътната 2 седмици и после да я изградят буквално за 2-3 дена. Та затова си мисля, че пчелите градят или не в зависимост от това дали са на зор или не. Когато има паша и килийките започнат да привършват, изграждането на нови пити става за нула време. В същото време имам слаби семейства, които тотално игнорират поставените от мене пити за изграждане.

Та затова си мисля, че скоростта на изграждане не зависи от восъчната основа (при мене са едни и същи), а от съвсем други фактори.

Светослав Точев
22.05.2013, 08:20
Съжалявам за спама,но ако някой не е разбрал въпроса на gaikata1982 ето:
"Здравейте колеги ,кои основи са най-хубави за пчелите.Мисля да взема от гръцките,някой ако ги е ползвал, да каже добре ли ги приемат пчелите? "

Вече можете да давате отговори.

Антонов
22.05.2013, 09:54
Да,гръцките са добри.Аз ползвам само такива и до сега няма проблеми с приемането.

salash
22.05.2013, 14:58
Сложих пробно на 5кошера от гръцките , 3бр. бяха проядени по теловете , а другите 2бр. ,лошо изградени.
Основите са ярко жълти ,се едно са боядисани и миришат силно. Купих ги от магазина в ж-к Младост 1.

ledenia123
22.05.2013, 16:52
И аз купих миналата година един кашон от гръцките основи наистина са доста жълти и меришат доста,градят ги но по бавно сега взех тежки на ловеч и пробвах на едно семеиство като сложих една гръцка и една ловешка гръцката я прогризаха на теловета за една нощ а ловешката беше изградена наполовината.Другия недостатък на гръцките е ако ги лепите с траф много бързо тела ги прерязва колкото и малко да задържам.

pchelar26
17.07.2013, 14:52
Здравейте колеги,
твърдо съм решен да намеря начин за стерилизиране на восъка, от които се добиват основите да е евтин и в домашни условия и ако може с домашни прибори - мислих и стигнах до извода. Да ги сложа в казан - такъв в какъвто се варят компоти и ги затопля естествено с дърва, че тока скъп. Въпросът ми е дали температурата ще стигне 135 градуса и колко време ще трябва да кипи получаващият се разтвор, за да е напълно стерилизиран от болести? Целта ми независимост и ефикастност в разходите.

Mateev
17.07.2013, 18:38
Няма да се получи. Ако не знаеш - водата кипи при 100 градуса по Целзий. Вода с температура 101 градуса НЯМА !!! Тя отдавна вече се е изпарила в атмосферата.

Няма проблем восъка да се загрее до произволна температура, но ти е необходим съд с водна риза, която да е напълнена с пропиленгликол. Тогава ще можеш да нагряваш до 180 градуса без нещо да се изпари (восък или пропиленгликол).

Възниква обаче друг проблем - при такива температури восъка наистина ще се дезинфекцира, но в същото време и ще деградира. И след охлаждането в казана ще има всичко друго, но не и восък. За съжаление восъка започва да деградира при по-ниски температури отколкото умирането на американския молец. Правилно си цитирал 135 градуса, но ако държиш восъка на тази температура дълго време (а ти ще го държиш), след дезинфекцията той ще се превърне в една тъмнокафява до черна каша.

Спасението са ДВА КАЗАНА - с първия загряваш и в момента на достигане на температурата (130-135 градуса), моментално изливаш восъка във втория казан, за да се охлади колкото се може по-бързо до 80 градуса.

Stefanbg
17.07.2013, 20:38
Здравейте колеги,
твърдо съм решен да намеря начин за стерилизиране на восъка, от които се добиват основите да е евтин и в домашни условия и ако може с домашни прибори - мислих и стигнах до извода. Да ги сложа в казан - такъв в какъвто се варят компоти и ги затопля естествено с дърва, че тока скъп. Въпросът ми е дали температурата ще стигне 135 градуса и колко време ще трябва да кипи получаващият се разтвор, за да е напълно стерилизиран от болести? Целта ми независимост и ефикастност в разходите.

Първо:
135 градуса С означава, че ако в казана има вода, тя ще е завряла при 100 градуса и ще кипи и пръска, ще стана мацано дупе с тикви. Чак като се изпари водата ще можеш да повишиш температурата до 135 гр. Или трябва да загряваш без вода.
Второ:
Ако държиш восъка да е върху водна възглавница, използвай съд под налягане - казан от бойлер, автоклав или нещо друго, но това е опасно и трябва да спазваш всички изисквания на Наредба 21 и на Технически надзор, касаещи производство, пускане в експлоатация и експлоатация на съдове, работещи под налягане. Това не е шега работа и при неспазване на изискванията, може да чуем за теб в някои новини.
Трето:
Ако ще го правиш на "Водна баня", можеш да използваш разтвор на етиленгликол, или обикновен антифриз. Но етиленгликолът е отровен. Вероятно затова Матеев препоръчва пропиленгликол. Има антифризи, в които се използва пропиленгликол, не зная у нас продават ли се.
Четвърто:
Ако нагряваш "на сухо", трябва да следиш температурата да не достигне до пламната температура, която е къде 300 гр. Тогава освен че ще повредиш восъка може да се запалиш.
Пето:
Това са някои лични разсъждения, които не са потвърдени от личен опит, тъй като не си правя сам основите. Просто искам да споделя идеите си.

tsc1
17.07.2013, 21:04
А тая гад американския молец как му понасят ниските температури? Аз лично на една пита восък бих и лиснал два-три черпака течен азот и после бих затворил капака на съда. Доста ще му е трудно да оцелее на тоя космически студ в азотна среда!

valaz
17.07.2013, 21:58
От книгата на Венер съм чел, че той топи восъка на маслена баня в съд с двойни стени. Така може да достигне желаната температура безпроблемно. Ако човек топи собствен восък за собствени нужди и е сигурен, че няма гнилец, може да топи восъка на водна баня при 100 градуса. Така ще запази в по-голяма степен качеството му.
Колкото до низките температури, вероятно спорите на АГ ще оцелеят. Чувал съм, че в температура на течен азот съхраняват сперматозоиди от ценни породи животни за разплод.

pchelar26
17.07.2013, 21:58
Не знам, кои сте обаче сте много умни и знаете за какво става въпрос. Браво на вас момчета шапка ви свалям. Преди всичко благодаря ви за обмислените и много точните отговори. Искам някои ден просто така да се запознаем и да си имаме лични контакти. След отговорите ви дерзах, дерзах мислех ... и стигнах до извода до някои уред да измери точната температура. Гледах мислех и това е то в началото на клипа ама го гледаъте докрай хем може да си помогнем взаимно:
http://www.vbox7.com/play:1214962687
И сега въпросът ми към Вас уважаеми колеги е: Такъв съд от къде мога да си купя и това ли е верният отговор на въпроса ми как мислите? или ще ми предложите по добри варианти благодаря ви за отговорите

todorksavov
17.07.2013, 21:59
Аааа американски молец това е вече нещо ново. wink;

valaz
17.07.2013, 22:05
Споделете, какво мислите за срока на годност на восъчните основи. На някои кашони с основи съм срещал надпис: Срок на годност - 5 години. От друга страна, в някоя от пчеларските книги съм чел, че не е желателно да се монтират в рамки току що отляти восъчни основи. Препоръчват, те да са престояли поне 1 месец след производството, преди да бъдат монтирани.

pchelar26
17.07.2013, 22:10
Не знам, кои сте обаче сте много умни и знаете за какво става въпрос. Браво на вас момчета шапка ви свалям. Преди всичко благодаря ви за обмислените и много точните отговори. Искам някои ден просто така да се запознаем и да си имаме лични контакти. След отговорите ви дерзах, дерзах мислех ... и стигнах до извода до някои уред да измери точната температура. Гледах мислех и това е то в началото на клипа ама го гледаъте докрай хем може да си помогнем взаимно:
http://www.vbox7.com/play:1214962687
И сега въпросът ми към Вас уважаеми колеги е: Такъв съд от къде мога да си купя и това ли е верният отговор на въпроса ми как мислите? или ще ми предложите по добри варианти благодаря ви за отговорите Нещо откача браузера ми, за което се извинявам наистина[/img]

tsc1
17.07.2013, 22:26
.....
Колкото до низките температури, вероятно спорите на АГ ще оцелеят. Чувал съм, че в температура на течен азот съхраняват сперматозоиди от ценни породи животни за разплод.
Май ще трябва да се пробва комбинирана обработка - в среда от течен азот третиране едновременно с UV и твърди гама лъчи. sweating;

pchelar26
17.07.2013, 22:44
Споделете, какво мислите за срока на годност на восъчните основи. На някои кашони с основи съм срещал надпис: Срок на годност - 5 години. От друга страна, в някоя от пчеларските книги съм чел, че не е желателно да се монтират в рамки току що отляти восъчни основи. Препоръчват, те да са престояли поне 1 месец след производството, преди да бъдат монтирани.

Здравей колега,
срок на годност 5 години. Всичко е относително и много относително става, защото много величини играят роля за правилното съхранение на восъчните основи. Заради това ги използвай същата година най- добре ще е, че да нямащ ядове после приятелю. Пример ще ти посоча един колега ги е държал в маза за следващата година да си ги е пазил уж ама уци. Казва ми- разнесъл се е гадна миризма в цялата маза и така продължава историята... И ги е разменил после, за причини не ме питаи. Ако знаея, обаче точните методи на съхранение сигурно няма да имасх проблеми, пък за единия месец нямам представа кое е правилно и най- точно и не мога да изразя мнение, защото нямам личен опит с грешка в това.

HINAP
18.07.2013, 08:41
Всичко е въпрос на правилно съхранение.Тази година отидох при мой приятел на пчелина му за да му помогна при поставяне на нови рамки с основи за градеж.Почудих се на основите,които бяха останали от баща му от далечната 1964 година/поне така пишеше на хартиените пакети/Взех си и за мен 20 основи.Пчелите ги изградиха за 2 дни перфектно/през магазините/Восъкът беше леко потъмнял но си беше истински.Поне на времето имаше БДС и мисля,че се спазваше.Аз не виждам какво пречи на восъка да стои дълго време при добри условия на съхранение.

pchelar26
18.07.2013, 13:13
Напълно съм съгласен с тебе при добри и правилни условия на съхранения няма проблем даже повече от 5 години е възможно, стига да може да ги осигури. Ама аз си купувам толкова колкото ми трябват, а сега се надявам и да мога да си правя сам восъчни основи и тогава мисля да правя колкото ми е нужно в период за 6 месеца. Аз не знам с точност какви са и кои са точните параметри за правилно съхранение, ако знаете споделете може и да пробваме за тестване даже

Mateev
18.07.2013, 13:30
Аз мисля, че няма никакво значение как го съхраняваш. Восъка е дълготраен при всякакви температури - от минус 20 до плюс 40 градуса по Целзий. Имам една единствена заплаха за него, и тя не се казва ВРЕМЕ, а ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ.

Имах такъв случай - пресовани восъчни разпечатки от винтова восъчна преса ги събирах в един хромникелов матуратор, за да не цапат. Отгоре имаше капак и повече от месец не бях поглеждал вътре в него. Вчера отворих, за да сложа още разпечатки и какво да видя - вътре сякаш имаше партиен конгрес на всички восъчни молци от цяло Габрово. Говорим за пресован и намачкан восък. Със сигурност не е оцеляло нищо живо по време на пресоването, но от яйца или спори впоследствие се е родила цяла армия.

Та стигнах до извода, че при съхранение на восък най-важното нещо, което трябва да се прави, е да се проверява веднъж на 2 седмици, за да може навреме да се вземат някакви мерки в случай че молеца плъзне отнякъде. Другото, което ми хрумва на първо четене е, че восъка трябва да се съхранява в запечатани чували от дебел найлон, щото ако плъзнат в един чувал, да не се разпространяват по всички останали.

borislav aleksandrov
18.07.2013, 14:24
Всъщност веднъж стопен и направен на калъп - восъка е в безопастност от молеца, както и восъчни основи (неизградени)

Молеца напада нестопен восък независимо дали е пресован, херметически затворен или не. Единствения шанс разпечатки, промит восък, пити, пресован е ако е на течение. Не случайно рамките се съхраняват на "комин".


При съхранение на сухо и тъмно място (да няма влага) - претопен восък и восъчни основи може да си стои с години...

Mateev
18.07.2013, 15:35
Не знам, кои сте обаче сте много умни и знаете за какво става въпрос. Браво на вас момчета шапка ви свалям. Преди всичко благодаря ви за обмислените и много точните отговори. Искам някои ден просто така да се запознаем и да си имаме лични контакти. След отговорите ви дерзах, дерзах мислех ... и стигнах до извода до някои уред да измери точната температура. Гледах мислех и това е то в началото на клипа ама го гледаъте докрай хем може да си помогнем взаимно:
http://www.vbox7.com/play:1214962687
И сега въпросът ми към Вас уважаеми колеги е: Такъв съд от къде мога да си купя и това ли е верният отговор на въпроса ми как мислите? или ще ми предложите по добри варианти благодаря ви за отговорите

Чак сега намерих време да изгледам клипа. В него се използва херметичен съд под налягане - тенджера или автоклав - няма значение как се казва. Важното е друго - когато водата е под налягане, тя кипи при по-висока температура. При каква температура ще кипне зависи от налягането, а то зависи от тежестта на тапата върху отдушника.

Не ми беше хрумвало, че това със съд под налагане също е възможно да се направи, като всъщност това е и едно от най-евтините решения в домашни условия. Тенджери под налягане се продават под път и над път.

За тези, които не знаят - при такъв съд под налягане няма нужда от терморегулатор. Самото налягане се явява терморегулатор, защото водата в преходната фаза от течност към пара е в състояние да погълне голямо количество топлина, поддържайки по този начин постоянна температура. В момента, в който отдушника започне да свисти, то това означава че е достигната температурата на кипене. От този момент нататък докато отдушника свисти, температурата се поддържа постоянна.

В клипа е показано, че при налягане налягане от 15 Psi водата кипи при 121 градуса по Целзий. 15 Psi е еквивалентно на 1 атмосфера налягане над външното - тоест вътре в съда е 2 атмосфери.

Nic 59
18.07.2013, 16:30
1 at = 14.22334330712 psi
Как става преобразуването, не случяйно съдовете под налягане са под контрол.

Mateev
18.07.2013, 18:06
Всичко е хубаво, но тези съдове под налягане имат един малък недостатък - ПОНЯКОГА ГЪРМЯТ, и то така, че събарят цели стени и убиват хора. Вероятноста е нищожна, но все пак .........

В Габрово си имаме автобусна спирка, която се казва БОЙЛЕРА. Познайте защо .........

pchelar26
18.07.2013, 18:56
Благодаря ви за отговорите. Не знам ще видим, ама вече не ми се струва добра тази идея за тенджера под налягане, че е опасно, като се замисля. Ще гледаме да измислим нещо друго. Другият вариант, който ми се струва най-добрият и най- евтиният е който написа колегата Матеев "Спасението са ДВА КАЗАНА - с първия загряваш и в момента на достигане на температурата (130-135 градуса), моментално изливаш восъка във втория казан, за да се охлади колкото се може по-бързо до 80 градуса." Проблемът ми е тука по какъв начин мога да измеря температурата в казана със стопилия се стерилизиращ пчелен восък, че като стане 130 градуса да махам веднага 1 казан и да преливам в другия. Ще ги нагрявам с дърва и ще ми е безплатно почти. То не трябва да слагам вътре нищо освен преработващия се пчелен восък, нали и без капак само отворен казан за охлаждане по бързо, докато преливам в другия казан? Какво мислите за това?

Nic 59
18.07.2013, 20:15
Внимавай със восъка въобще не е безобиден, особенно по начина който мислиш да го нагряваш с дърва. Изненада ме бурното кипене при изпаряването а водата около 100°
и се наложи интензивно разбъркване за да се охлажда дъното докато се изпари. Нагрявах го на котлон с ток.Ако водата е по вече восъка може буквално да избухне от парата която се задържа от восъчната `тапа`.
Махам водата /не съм ровил да разбера дали е физична или химична/ защото основите са по здрави, а не за дезинфекция, восъка е от моите пчели.

jordanov
18.07.2013, 21:44
Ей, умната с формулите и изчисленията wink; Като юноша бледен имам две седмици стаж в автоклавния цех на консервен завод. А пък у дома винаги спазваме мерките за безопасност,затова минахме само с едно остъргване на боб от тавана. Ае най-добре не правете това вкъщи.

Mateev
19.07.2013, 08:34
Съдейки по постингите ви мисля че нещо обърквате процесите. Има два различни процеса:

1. Пречистване на восъка - с вода и до 80 градуса
2. Дезинфекция на восъка - без вода и до 120-130 градуса

Автоклава позволява тези два процеса да се обединят в един, но ако няма автоклав, това са си две различни нагрявания на восъка с междинно изстиване между тях.

1. Пречистване на восъка
Пречистването се прави като на дъното на казана се слага вода и мръсен восък от разпечатки или от първичното топене с различни топилки. Нагрява се до 80-85 градуса. Водата на дъното в никакъв случай не трябва да завира, защото нейната роля е да разтвори мръсотиите. След това се излива във форми (аз ползвам легени за по 2-3 лева) и след изстиването от дъното на питите се остъргва мръсотията.

2. Дезинфекция на восъка
Вече пречистените пити се слагат в съда за дезинфекция БЕЗ ВОДА и втори път се нагрява до 120-130 градуса. Дори и да сложите вода, тя ще изкипи, така че няма смисъл. Забележете, че на клипа восъка вече беше пречистен, преди да бъде сложен в автоклава.

Ако се пробва загряване на непречистен восък директно до 130 градуса, няма да има в какво да се разтворят мръсотиите. По-скоро ще се разтворят във водата, но тя после ще изкипи. Резултата ще е че силно ще нагори дъното на казана и после няма да можете да го изчегъртате. Част от боклука ще остане по дъното на питите, но във втвърдено състояние, което означава че ще трябва да се мъчите да го режете с ножовка или с банциг. Не съм убеден дали въобще ще успеете.

Mateev
19.07.2013, 08:51
Има още една тънкост, на която не знам дали обърнахте внимание в клипа. Восъка СЕ ТРОШИ преди втори път да бъде загрят за дезинфекция. Причината за това е, че восъка е добър топлоизолатор и температурата от повърхността на една пита много бавно достига до нейната сърцевина. От многобройни лични експерименти знам, че ако една пита се пусне в казана с вече стопен до 80 градуса восък, нейното пълно разтопяване отнема цели 5 часа. Дори и температурата да е 130 градуса, на едно дебело парче восък пак ще му трябва време от 3-4 часа, за да се разтопи напълно. Да, ама за толкова дълго време вече разтопения восък ще деградира.

За да не се случи това се прави следното:
1. По възможност восъка се натрошава. Колкото са по-дребни парченцата, толкова по-бързо ще се стопи всяко едно от тях.
2. Нагрява се до 80 градуса и се задържа на тази температура дотогава, докато и последното твърдо парченце се разтопи. Това може да отнеме от 2 до 5 часа - зависи колко на дребно сте натрошили парченцата. Аз не ги дробя, но чакам 5 часа.
3. Чак когато целия восък е във течна фаза, чак тогава се нагрява до 130 градуса, но това вече става бързо. В момента, в който восъка чукне 130 градуса, моментално го изливате във втори казан или във форми за бързо изстиване.

Целта на всичко това е восъка да престои колкото се може по-малко време при температури над 100 градуса, за да има минимална деградация.

Mateev
19.07.2013, 09:15
И още една тънкост, с която обаче не знам как ще се оправите:

Трябва да се ползва съд с двойно дъно и/или стени и регулировката на температурата се извършва върху течността между двете дъна (стени). Аз ползвам такъв казан с двойни стени, запълнени с пропиленгликол. Нагрява се пропиленгликола и терморегулатора регулира пропиленгликола.

Ползата от това е, че температурата на съда от вътрешната му страна е равномерна и контролируема. Ако използвате обикновен съд с единично дъно, нагряването му на котлон или с газова горелка ще доведе до това, че дъното на съда ще се нагрява до 200 или дори до 300 градуса, като това ще доведе до нагаряне на част от восъка. Този нагар залепва по дъното и много трудно се изчегъртва. Освен това част от този нагар навлиза в разтопения восък и му влошава качеството.

С две думи дезинфекцията в домашни условия хич не е проста работа. Или трябва да имате автоклав под налягане, за да може на дъното винаги да има вода, или трябва да използвате съд с двойни стени и с терморегулация на течността вътре между тези стени.

pchelar26
19.07.2013, 12:08
Мисля да пробвам с тенджера под налягане, че ми се вижда най- безопасно и рационално. 9-10 литра ще удовлетворят нуждите ми. Съветите на колегата Матеев са много добри- автоклава е скъпичко и най- ефективен вариант е, за съда с двойни стени е най- добрият вариант според мене, ама е сложничко за мене. Съд с двойни стени, терморегулатори, пропиленгликол и пчелен восък... Правиш, слагаш, гледаш, контролираш ... не не сложничко е определено

След търсене в нета за тенджери под налягане стигнах до тези:

1 вариант най- добър според мене поради цената
http://sapirshop.com/Tendjera-pod-naliagane%2010-litra-SAPIR-SP-1310-A10

2 вариант
http://www.izgodnobg.com/ceni/960766-Tendjera-pod-naliagane-Elekom-EK-C9.php

3 вариант
http://fagor.bg/index.php?item=299&group=13

4 вариант
http://tehnomix.bg/fagor-future-10-l

За всичките тенджери мисля, че максималната температуре трябва да е 120 градуса поне по стандарти така трябва да се водят 1.6bar налягане и после трябва да се включват различните им защити, което в моя случай ще означава, че продукта ми е стерилизиран

Какво мислите за идеята ми колеги, доста добре звучи и мисля че ще е стерилизиран пчелния восък, което е най- важното- постигане на резултата, особено ако стане и с първата тенджера за 37лв. 10 литра ще е направо медена работа.

После чистенето на тенджерата от остатъци дали ще е лесно от пчелния восък щом съм го излял в друг съд???

Nic 59
19.07.2013, 12:29
За всичките тенджери мисля, че максималната температуре трябва да е 120 градуса поне по стандарти така трябва да се водят 1.6bar налягане и после трябва да се включват различните им защити, което в моя случай ще означава, че продукта ми е стерилизиран


http://fptl.ru/spravo4nik/davlenie-vodyanogo-para.html
http://www.convertworld.com/bg/pressure/

dachkov
16.09.2013, 20:31
http://бортникъ.рф/voshina.htm
http://www.beekeeping.orc.ru/Arhiv/a2002/n202_54.htm

felibetoboy
07.04.2014, 07:33
Здравейте колеги направих си преса за восъчни основи но основите са чупливи на какво се дъ'жи това според вас. Ползвам мой восък от далаци светъл, основите стават по дебели но не мисля че проблема е от това, да не би да се слага и нещо друго.

Mateev
07.04.2014, 13:06
Трябва да са чупливи. Такива стават истинските основи от истински восък, произведени по метода на леенето. Такива са и далаците, изградени от пчелите. Такива са и самите пити, изградени от пчелите. Просто внимавай с основите малко повече и ги слагай по рамките само когато са загрети до температура над 20 градуса. В кошера с тези основи няма проблеми. По издръжливи са на високи температури от другите основи, произведени по метода на валцоването.

felibetoboy
08.04.2014, 02:54
Благодаря за бързият отговор просто наистина са по различни от купешките а започнах скоро да си ги правя и смятах че това е проблем .

valaz
09.04.2014, 08:02
Интересна статия за размера на пчелните килийки
http://plamenvet.com/index.php?option=com_content&view=article&id=204%3A2011-01-20-15-00-35&catid=21%3A2011-01-20-14-40-20&Itemid=35&lang=bg

rikolinik
15.04.2014, 13:05
Здравейте колеги направих си преса за восъчни основи но основите са чупливи на какво се дъ'жи това според вас. Ползвам мой восък от далаци светъл, основите стават по дебели но не мисля че проблема е от това, да не би да се слага и нещо друго.

Здравей, може ли малко информация за това как си направил пресата.

зуница
16.04.2014, 08:10
http://isentsov.blogspot.fi/2011/09/blog-post_16.html
Снимки и обяснения за направа на собствена преса за основи.

Antonov
16.04.2014, 17:43
http://isentsov.blogspot.fi/2011/09/blog-post_16.html
Снимки и обяснения за направа на собствена преса за основи.

Добре де,можеш ли ти или някой друг да каже какъв силикон ползва този?

зуница
17.04.2014, 11:57
Това е силикона с който работи: http://www.penta-91.ru/rtv2-750.htm
Ако четеш и разбираш руски и имаш желание :http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=48267&st=0
При желание разгледай всичко за восъчните основи в тоя форум.Може да намериш и други полезни неща.Успех!

felibetoboy
17.04.2014, 20:03
Аз ползвах двукомпонентен силиксон lukopren ако решите да пробвате с него да знаете че при мен се получи такаче изтече част от силикона и може би трябваше да сложа повече втвърдител от предписаното но като цяло съм доволен получи се идеално. Цената му обаче е висока мисдля някъде към 50- 60 лв. Кг. Аз ползвах един килограм. След като втвърди за два дни сложих калъпа във фурна за да изтече основата.

spooks
24.04.2014, 18:12
А дали няма да е по-добре вместо силикон да се използва керамична глина?

Pavel_Bs
05.06.2014, 17:20
Колеги,какво е положението при вас?В Бургас основите са по 1,20лв.ДБ без восък.Само на едно място дават без восък,на другите не дават без восък,а на трето няма основи за продаване:).В единия магазин,продавачката коментира,че циганите били изкупили восъка и го изнесли за Румъния,затова имало дефицит :blah:

de4o82
05.06.2014, 17:49
Колеги,какво е положението при вас?В Бургас основите са по 1,20лв.ДБ без восък.Само на едно място дават без восък,на другите не дават без восък,а на трето няма основи за продаване:).В единия магазин,продавачката коментира,че циганите били изкупили восъка и го изнесли за Румъния,затова имало дефицит :blah:

в Силистра на магазинчето нема основи, а за циганите може да има нещо вярно, доста често обикалят по селата и тръбят, че изкупуват восък!!

borislav aleksandrov
06.06.2014, 17:12
ами в Румъния в момента восъка е доста по-скъп от тук ... 5.64 - 6.77 Euro/kg това е цена от зимата /януари-февруари/когато за последно ходих до там и занесах моя восък...

Vmitev
06.06.2014, 17:46
Имаше ли ядове по границата с восъка? Искаха ли ти документ за произход там или в магазина, където си го продал?

argilov
06.06.2014, 19:10
Ако циганите търсят нещо на 5лв. значи цената му е 10лв.

de4o82
06.06.2014, 19:26
Ако циганите търсят нещо на 5лв. значи цената му е 10лв.

Тук (Силистренско) почват от 5лв и стигат 7лв, ако се поциганосвам ги усещам, че спокойно и 8лв ще дадът, но аз имам златно правило- На циганин(тия с мегафоните от ладите по селата) нищо не давам или продавам, без значение парите!!

Mateev
06.06.2014, 19:35
В момента в България има АБСОЛЮТЕН ДЕФИЦИТ на восък. Не правете глупостта да си давате восъка на цена, по-малка от 9.00 лева, или въобще не го продавайте.

Нещо повече - лошата и мокра година допълнително ще ЗАДЪЛБОЧИ ДЕФИЦИТА. Склонен съм да прогнозирам, че производителите на восъчни основи ще престанат да продават основи за пари, и ще ги дават САМО СРЕЩУ ВОСЪК. АЗ ВЕЧЕ СЪМ В ТАКЪВ РЕЖИМ.

Та не правете глупоста да си давате восъка, защото може да останете без основи тази и следващите години.

Иначе ако все още има някъде някой, склонен да го дава на 8.00 лева, кажете му да ми го праща на мене по куриер за моя сметка. На такава цена съм готов да купувам неограничено количество.

Цеко
06.06.2014, 21:57
Склонен съм да прогнозирам, че производителите на восъчни основи ще престанат да продават основи за пари, и ще ги дават САМО СРЕЩУ ВОСЪК.
Това вече е факт, мой приятел търсеше 10 кашона основи да си купи свободно и доста трудно намери, налож мусе да обиколи половината СЗ България.

Светозар Каменов
07.06.2014, 07:44
Миналата година пак имаше недостиг на восък. Май горе долу пак по това време. После всичко се нормализира.

kacone
07.06.2014, 08:35
И мен днес ме отсвириха, без восък - не може. И то човек, от който си купувам всичко. Доста оборот съм му направил тази година - знае, че пазарувам само при него, и въпреки всичко ме отряза. Това не е добре за търговията, редовни клиенти не се "гонят" така. Тази година восък нямам, но догодина ще имам и ще го занеса при друг търговец, а този да се спасява.

borislav aleksandrov
07.06.2014, 12:07
Имаше ли ядове по границата с восъка? Искаха ли ти документ за произход там или в магазина, където си го продал?

Не нямах никакви ядове...


Миналата година пак имаше недостиг на восък. Май горе долу пак по това време. После всичко се нормализира.

Миналата година внесоха китайски восък ....

Nik_m
07.06.2014, 19:34
Аз поръчах кашон основи и чаках 20 дена да ми го доставят, вече на цена 100лв.

iskren78
07.06.2014, 20:25
в гр.Попово от няколко месеца насам има разлепени обяви че копуват восък на 8,50 лв

Юрий Цветков
09.06.2014, 11:56
Така е защото българското пчеларство е в голям упадък.

Чудя се, ако беше в подем, каква ли щеше да е цената. Можеби 20 лв/кг .... или може би 2лв/кг?

valaz
10.06.2014, 03:12
При този недостиг на восък на пазара се опасявам, че производителите на восъчни осново може да му намерят заместител! За сметка на качеството на основите, разбира се!

Mateev
10.06.2014, 03:46
А нима досега не е имало заместител? Ха-ха .......

Виж какви прекрасни основи имам на снимките по-долу, и после погледни какви основи купувате от производителите.

1513

1514

jorors
10.06.2014, 20:05
А нима досега не е имало заместител? Ха-ха .......

Виж какви прекрасни основи имам на снимките по-долу, и после погледни какви основи купувате от производителите.

1513

1514

Матеев, много добре са направени. Добре че не оставихте по 5мм до страничната летва.

valaz
10.06.2014, 20:28
Mateev, Струва ми се, че оставяш много малко място между долната страна на рамката и основата? При поставяне в кошера, основата няма ли да се изметне встрани?

Mateev
10.06.2014, 20:32
От долната страна оставям по 5 мм, а от двете странични - по 2.5 мм. Мисля че това е достатъчно за температурните разширения, а за останалото ще се погрижат пчелите.

brusa
02.07.2014, 13:29
CS 28 Heat resistant


Термоустойчив силикон

Свойства


• устойчив на температурни крайности (от -65°С до +260°С с
кратки пикове до +315°С)
• устойчив на гореща вода
• трайно еластичен след втвърдяване
• устойчив на UV лъчи
• отлично сцепление към повечето материали


Описание


За уплътняване и лепене на елементи, изложени на високи или ниски температури (печки, централно отопление, климатици, плочи за фурни, както и автомобилни части като ауспуси, скоростни кутии и т.н.). Продуктът е еластичен и устойчив при температури от -65°C до +260°C. Подходящ е за уплътняване между метални части, в помпи и двигатели, в отоплително-вентилационни системи и кухненско оборудване. Има отлично сцепление към чисти метални повърхности, стъкло, повечето видове дървесина, силиконова смола, вулканизирал силиконов каучук, керамика, естествени и синтетични влакна, както и множество боядисани и пластмасови основи.

TOZI SILIKON STAVA LI преса за восъчни основи

tarty
03.07.2014, 16:07
В Бургас основите вървят вече по 1.40лв.

simo
03.07.2014, 20:20
В Свищов им искат по 1.50 лв., ама вървят ли стоят ли не знам. :)

kartagen27
03.07.2014, 23:16
какви са тия цени при вас бре народе ... аз най скъпата основа на която съм попадал е 1,05 лв (без да даваш восък в замяна)

tarty
03.07.2014, 23:23
Продавача ми каза че 7 кашона му свършили за 2 дена.Преди това беше заредил някакви вносни.

Искрен Мутафов
04.07.2014, 01:39
какви са тия цени при вас бре народе ... аз най скъпата основа на която съм попадал е 1,05 лв (без да даваш восък в замяна)

Това кога?!? Преди 2-3 месеца?!?

scutellator
04.07.2014, 10:32
какви са тия цени при вас бре народе ... аз най скъпата основа на която съм попадал е 1,05 лв (без да даваш восък в замяна)

Това преди колко години е било?
В момента основите идват на 1,20 на цени на едро от завода!!!!

Кажи откъде ги купуваш толкова евтини да вземем си поръчаме и ние

brusa
04.07.2014, 10:42
Аз съм от Горна Оряховица и ВО са по 1 лв а за 1кл Восък дават 10 ВО

evgeni.filimonov
04.07.2014, 12:04
И в София са 1.5 лв ДБ, 1.3 лв ЛР

Standart
04.07.2014, 12:27
В Пазарджик са същите цени 1.3-1.5лв. и срещу восък с доплащане 0.17лв/бр. Дори имаше период в който отказваха продажба без восък.

Nik_m
10.07.2014, 06:38
Намерих в един кашон около 50 основи останали още от дядо ми. Видимо са добре, но са тъмни, не знам дали е от материала или от времето. Дали може да ги ползвам?

jordanov
10.07.2014, 07:42
Питай си пчелите. Те знаят най-добре.

tsvetanko1973
10.07.2014, 07:54
По-скоро е от материала. Може би са го пренагрявали едно време и затова да е по-тъмен/и аз имам такива кафяви/. Чудел сам се преди време ,защо предавайки светъл /жълт/ восък сме получавали кафяви основи. Единствения проблем, за който се сещам, е че в това далечно време бяха открили, че восъка и парафина за свещи могат да се смесват във всякакви пропорции/както алкохола и водата в кръчма/. Поставял съм такива преди време и са работили по тях ,не е имало проблем. Ако искаш пробвай с една в някой кошер и ако не ти прави проблем/напр. провисване/си ги ползвай. Иначе в тенджерата на калъп и при някой за смяна.

delpi
10.07.2014, 07:56
В BeeHome в Горни Богров, ДБ основите са по 1,40 лв.

kroum
10.07.2014, 07:59
И аз намерих такива и от същото време. Преди 2 седмици ги сложих и вече са изградени, но с по тъмен восък. Изградиха ги в началото на слънчогледа.

valaz
10.07.2014, 19:14
В BeeHome в Горни Богров, ДБ основите са по 1,40 лв.

Тези основи, според мен не съдържат восък или неговото съдържание е минимално.

Mateev
10.07.2014, 19:21
В тези основи има много избелители, много боя, много парфюми, много химия от цялата Менделеева таблица и малко восък. Преди време ги изследвах, заедно с много други основи, и точно тези бяха с едни от най-лошите параметри по БДС. Някъде из форума съм публикувал резултатите от изследванията.

Искрен Мутафов
10.07.2014, 20:37
В тези основи има много избелители, много боя, много парфюми, много химия от цялата Менделеева таблица и малко восък. Преди време ги изследвах, заедно с много други основи, и точно тези бяха с едни от най-лошите параметри по БДС. Някъде из форума съм публикувал резултатите от изследванията.

Постинг #26:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1475&page=3&highlight=Лабораторни+изследва ия+восъчни+основи

delpi
11.07.2014, 08:06
Ами съжалявам, че не съм знаел по-рано за тези резултати.blush;
30-тина основи само съм купил от там, но занапред ще знам. Реално пазарувах от тях, защото са ми най-близо и удобно.

scutellator
11.07.2014, 09:01
В тези основи има много избелители, много боя, много парфюми, много химия от цялата Менделеева таблица и малко восък. Преди време ги изследвах, заедно с много други основи, и точно тези бяха с едни от най-лошите параметри по БДС. Някъде из форума съм публикувал резултатите от изследванията.

Май вече правят и от нормален восък. Наскоро гледах едни техни и на външен вид нямаха нищо общо с онези парафинените.

Nik_m
18.07.2014, 20:22
Питай си пчелите. Те знаят най-добре.
Питах ги, вече няколко дена стоят и не ги поглеждат. За толкова време да се изградили 2 пити поне.

jordanov
21.07.2014, 12:24
Значи вече се разбирате. Все пак, при тез цени, и ако ми харесват визуално /ВО/, напролет пак бих пробвал. Като тръгне градежа, 3-4 кошера ги зареждам Само с такива основи. Преди поставяне - малко на припек и поръсване с пудра захар. Още по-добре пулверизация със сироп, може и с липов чаец. И тогава вече ще видим кон боб яде ли.

Дамян Дамянов
12.09.2014, 23:14
https://www.youtube.com/watch?v=6hxy2KBOgYg

Pavel_Bs
22.09.2014, 15:28
Колеги,какво е положението с восъчните основи при вас? В Айтос не дават без восък,казват,че ги купували по 1,40 от Горна Оряховица.В Бургас допреди два месеца даваха без восък на 1,40лв.скоро не съм обикалял да видя.Коментара на продавача от Айтос беше,че положението се влошава,вместо обратното.

Дамян Дамянов
22.09.2014, 16:45
Колеги,какво е положението с восъчните основи при вас? В Айтос не дават без восък,казват,че ги купували по 1,40 от Горна Оряховица.В Бургас допреди два месеца даваха без восък на 1,40лв.скоро не съм обикалял да видя.Коментара на продавача от Айтос беше,че положението се влошава,вместо обратното.

Цената регулира всичко колега :)

Mateev
22.09.2014, 18:13
А някой пробвал ли е да развива пчеларство само с цел производство на восък, а не на мед или пращец?

При тези новите цени на восъка може би вече си струва. По принцип едно семейство може да изгради около 20 пити в рамките на един сезон, но това е само ако искаме да получаваме и мед от него. Ами ако го изнудим само да гради нови пити? Опитите, които съм правил с налитане на стари пчели в нов кошер, са показвали, че един празен корпус с пити може да бъде изграден за 1-2 седмици. Какво ще стане, ако този номер го направя например 4-5 пъти в сезона? Няма ли да получа 40 или 50 изградени пити или това е около 8-10 килограма восък от семейство?

Пробвал ли е някой такъв номер?

Vmitev
22.09.2014, 18:54
Имам колега, който от години се хвали, че получава по 3кг восък на семейство, без това да повлияе негативно на медосбора. Предполагам, че още килограм също не би навредило. Ако добива е само от восък, би трябвало да е двоен.

Дамян Дамянов
22.09.2014, 19:52
А някой пробвал ли е да развива пчеларство само с цел производство на восък, а не на мед или пращец?

При тези новите цени на восъка може би вече си струва. По принцип едно семейство може да изгради около 20 пити в рамките на един сезон, но това е само ако искаме да получаваме и мед от него. Ами ако го изнудим само да гради нови пити? Опитите, които съм правил с налитане на стари пчели в нов кошер, са показвали, че един празен корпус с пити може да бъде изграден за 1-2 седмици. Какво ще стане, ако този номер го направя например 4-5 пъти в сезона? Няма ли да получа 40 или 50 изградени пити или това е около 8-10 килограма восък от семейство?

Пробвал ли е някой такъв номер?

Аз пчеларствам с главна цел восък...мисля, че съм го казвал поне 100 пъти :)
Заслужава си ако имаш пазар за восък и ако успееш да вадиш бял(|), жълт(||) и кафяв восък(|||).
Разликата в цената е огромна и всеки един си има пазар.
По тези сметки, ако 1кг восък = 8кг мед, то следното е вярно:
10кг восък (|) х 24лв = 240лв
10кг восък (||) х 12лв = 120лв
10кг восък (|||) х 8лв = 80лв
80кг мед х 5лв = 400лв
Ето защо има глад за восък.
Трябва да се мисли поне 3 дни напред нали ;) и цената на восъка няма как да остане толкова ниска.
Все повече производители на основи ще реват за био восък и всичко е въпрос на време.
Все повече чист бял восък се търси и го няма на пазара.
Трето качество ще се ползва само за свещи и там вече е ясно, че може да се ползват химикали, защото така или иначе се добавят други за подобряване на качествата.
Пчелите отделят восък от 10 дневна възраст, но после жлезите атрофират или по-скоро стават дормантни.
Семействата трябва да са много силни и за лекарства можеш да забравиш, ако искаш да продаваш восък първо качество.
Редовно трябва да им се дават задачи, като винаги трябва имаш рамки и корпуси чакащи.
За да можеш да извадиш добро количество восък, то трябва много силна и постоянна паша.
От една акация восък не става и предполагам не е подходяща стратегия за планинските райони.
Ако искаш да вадиш възможно най-чистия восък, ще трябва постоянно да се режат пити още преди да са започнали да ги използват.
Първо качество се ползва в медицината и козметиката, а от там искат да няма химикали(общо казано).
Ако ти открият пестицид във восъка си вътре с много пари и ти връшат цялата партида.
Лишаваш се от големи количества мед и ако цената на меда продължи да се качва няма да има смисъл.
Пчелите отслабват много при градежа на пити и живота им се скъсява значително.
Това води и до по-малки добиви на мед.

П.С. Забравих да кажа, че аз прашец не събирам.

kartagen27
22.09.2014, 20:10
То май малко не е за тая тема но ако се ориентирате към производство на восък ви трябва и подходяща система кошери ... основния проблем при восъка е, че почти всичко което извадим под формата на отпечатки, далаци, надграждания и прочие после го връщаме в кошера като основи и на практика почти нищо не остава с цел "търговия" .... трябва кошерите да са изцяло със строителни рамки (африканските) или въобще без рамки (тръвни) .... златната среда е някъде при кошерите на Варе .... там и восък и мед се вади а восък не се връща ... е меда се вади с преса и съдържанието на прашец в него е голямо което може да не се хареса на прекупвачите, но пък пчелите в другите кошери ще му се зарадват за зимно подхранване.

rosty_sz
22.09.2014, 20:15
Дамяне какъв е тоя восък по 24лв?
Какъв е този добив по 80 кг. мед? Не е невъзможно ама се случва веднъж на ........
Кой бг. изкупвач търси пестициди във восъка?

Приятелски съвет: Увличаш се да коментираш всякакви теми и за мен лично е леко дразнещо да "преливаш" от всички теми във форума.

Ivan_vd
22.09.2014, 20:56
До колкото съм чел производството на восък няма нищо общо с производството на мед,сиреч ако произведът пчелите повече восък не означава че ще намалят меда.Младите пчели така или иначе си прозвеждат восък и ако няма какво да градят восъка на люспици се изхвърля така че Дамяне си в грешка прочети Календарен Справочник на Пчеларя.

Дамян Дамянов
22.09.2014, 21:09
Дамяне какъв е тоя восък по 24лв?
Какъв е този добив по 80 кг. мед? Не е невъзможно ама се случва веднъж на ........
Кой бг. изкупвач търси пестициди във восъка?

Приятелски съвет: Увличаш се да коментираш всякакви теми и за мен лично е леко дразнещо да "преливаш" от всички теми във форума.

Говорим при 1кг восък = 8кг мед прочети отново :) 1:8 според повечето пчелари, аз не мисля така, но нямам намерение да споря и го оставих така.
За 10кг восък трябват 80кг мед по горнирните сметки.
И за 80кг можеш да вземеш 400лв. - КОЕ НЕ Е ЯСНО?
Четете през ред и после аз съм виновен, че не сте разбрали.
КОЙ Е КАЗАЛ НЕЩО ЗА БГ ИЗКУПВАЧИ?!?!?!

НЯМА ДА КОМЕНТИРАМ ПОВЕЧЕ!

rosty_sz
23.09.2014, 07:07
Няма каво да ми се фръцкаш като ощипана мома. Определено се опитвам да чета не през ред, и никой не ми е виновен за нищо. Зададох малко уточняващи въпроси за да те върна на земята и като гледам колко безумно активен си не виждам проблем просто да отговориш. Слезни на земята и си представи, че има и други мнения освен твоето, че може да ни си разбрал правилно някоя от стотиците диаграми изследвания, реклами и т.н. които четеш ежедневно. Може и да научиш нещо ако изслушваш, а не само да плямпаш и да си "на всяко гърне мерудия"
И пак ти казвам че сметките ти не излизат никакви защото боравиш с много неизвестни и си ги нагласяш.Не съм срещнал никакви доказателства по темата за 8 към 1 или както пък аз съм чувал от доста места за 5 към 1. Цените за восъка си ги изсмука от пръстите защото в момента в БГ такива цени НЯМА и няма да има в близките години, а за износ на восък на тези цени просто са някакви среднощни блянове. Сега ще ми извадиш някакви линкове от "майна си райна" ама няма смисъл защото никой няма да изнесе за там, а години още ще си продаваме восъка на цени от 5-7 евро. (такава е цената и в Германия)
Нямаш абсолютно никакво чувство че прекаляваш и бях убеден, че няма да съм аз човека който ще се опита да те поспре малко ама явно не съм достатъчно търпелив. Нямам нищо лично срещу теб и постовете ти са смислени и по темите ама ...........

Дамян Дамянов
23.09.2014, 11:49
Няма каво да ми се фръцкаш като ощипана мома. Определено се опитвам да чета не през ред, и никой не ми е виновен за нищо. Зададох малко уточняващи въпроси за да те върна на земята и като гледам колко безумно активен си не виждам проблем просто да отговориш. Слезни на земята и си представи, че има и други мнения освен твоето, че може да ни си разбрал правилно някоя от стотиците диаграми изследвания, реклами и т.н. които четеш ежедневно. Може и да научиш нещо ако изслушваш, а не само да плямпаш и да си "на всяко гърне мерудия"
И пак ти казвам че сметките ти не излизат никакви защото боравиш с много неизвестни и си ги нагласяш.Не съм срещнал никакви доказателства по темата за 8 към 1 или както пък аз съм чувал от доста места за 5 към 1. Цените за восъка си ги изсмука от пръстите защото в момента в БГ такива цени НЯМА и няма да има в близките години, а за износ на восък на тези цени просто са някакви среднощни блянове. Сега ще ми извадиш някакви линкове от "майна си райна" ама няма смисъл защото никой няма да изнесе за там, а години още ще си продаваме восъка на цени от 5-7 евро. (такава е цената и в Германия)
Нямаш абсолютно никакво чувство че прекаляваш и бях убеден, че няма да съм аз човека който ще се опита да те поспре малко ама явно не съм достатъчно търпелив. Нямам нищо лично срещу теб и постовете ти са смислени и по темите ама ...........

Писна ми да чета заяжданици.
Не съм казал, че няма други мнения и единствено гледам да дам информацията с която разполагам.
Не съм казал, че няма какво да науча, дори напротив тук има хора разбиращи много повече от мен по определени теми и се възползвам колкото мога.
Много по трудно е да намериш цялата информация, да я сдърчеш и отсееш, отколкото да вземеш всичко готово.
Казваш 5:1, а аз съм срещал 30:1 и точно да избегна подобни спорове писах 8:1 и тъй като не съм го проверил лично ще се съглася с това което казваш.
На много места пише, че след време жлезата атрофира, което не смятам, че е вярно.
Пчелите в края на живота си могат да отделят восък при нужда и пак не ми се спори и точно затова казах атрофират както го пише.
Много ясно казах, че всеки восък си има пазар и цените са много различни.
Остави собствения износ настрана. Лесно можеш да провериш каква е цената на която продават БГ фирми по телефон и по интернет.
Като ти предложат жълт восък на цена под 4 Евро поне малко съмнения трябва да имаш нали?!?!?
Трябва веднага да ти стане ясно, че масово се правят миксове с парафин и се въртят едни огрномни количества некачествен восък.
Като започнат да ти се свличат основи пак помисли дали това вътре не е точно парафинен микс.
Летите основи са по-твърди от "валираните" (да съм коректен).
А восъка с "добавки" лепне по валяците много повече и създава проблеми - смятам, че ще се потвърди от производителите на основи.
Восъка губи качествата си при прегряване и при многократната му употреба предполагам, че ще има огромна разлика.
Разликата между пчелния восък и парафина можеш да намериш в температурата на топене, плътността и киселинността и лесно можеш да провериш какво си купил.
Има и други изкуствени восъци и предполагам, че се ползват при добра цена.
Хайде сега си помисли при дефицит на пчелен восък какво се случва...
След като ясно и многократно съм казвал, че не третирам за вароа, то според теб дали не съм си направил сметката.

Спирам да пиша по каквата и да била тема...можете да си говорите и няма да преча.
Тихичко ще си чета от ъгъла.

dragomir1966
23.09.2014, 12:44
Дамяне,колега не си го слагай много на сърце това със заяждането.И мен ме направиха на нищо още на първия пост,но не им се сърдя да са живи и здрави.Не може да бъдеш разбран от всички на 100% правилно.Така,че който разбрал разбрал и това е.За мен твоите постове са доста компетентни и човек има какво да научи от тях.Ако може само да подкрепяш думите си с доказателства ,защото така ще бъдеш по-убедителен(става въпрос за цената на восъка).Поздрави!

ahilis
23.09.2014, 18:57
Тихичко ще си чета от ъгъла.

Хаха- много станахме в ъгъла.

jordanov
23.09.2014, 19:16
Ха ха, спяща клетка на Ал кайда;)

ahilis
23.09.2014, 20:00
Ха ха, спяща клетка на Ал кайда;)

Туй оченце да ти се струва спящо? Хаха.

Искрен Мутафов
23.09.2014, 20:02
Туй оченце да ти се струва спящо? Хаха.

...шлема повече ти ходеше!!! ;)

ahilis
23.09.2014, 20:37
...шлема повече ти ходеше!!! ;)

То беше 100% увеличение. Хаха. Някой пак ще мрънка, че стана малко чат. Хаха.

argilov
24.09.2014, 06:27
Кому е нужно празно говорене?Дамянов,цена 24лв.от производител ли е?

jorors
25.09.2014, 19:44
Писна ми да чета заяжданици.
Не съм казал, че няма други мнения и единствено гледам да дам информацията с която разполагам.
Не съм казал, че няма какво да науча, дори напротив тук има хора разбиращи много повече от мен по определени теми и се възползвам колкото мога.
Много по трудно е да намериш цялата информация, да я сдърчеш и отсееш, отколкото да вземеш всичко готово.
Казваш 5:1, а аз съм срещал 30:1 и точно да избегна подобни спорове писах 8:1 и тъй като не съм го проверил лично ще се съглася с това което казваш.
На много места пише, че след време жлезата атрофира, което не смятам, че е вярно.
Пчелите в края на живота си могат да отделят восък при нужда и пак не ми се спори и точно затова казах атрофират както го пише.
Много ясно казах, че всеки восък си има пазар и цените са много различни.
Остави собствения износ настрана. Лесно можеш да провериш каква е цената на която продават БГ фирми по телефон и по интернет.
Като ти предложат жълт восък на цена под 4 Евро поне малко съмнения трябва да имаш нали?!?!?
Трябва веднага да ти стане ясно, че масово се правят миксове с парафин и се въртят едни огрномни количества некачествен восък.
Като започнат да ти се свличат основи пак помисли дали това вътре не е точно парафинен микс.
Летите основи са по-твърди от "валираните" (да съм коректен).
А восъка с "добавки" лепне по валяците много повече и създава проблеми - смятам, че ще се потвърди от производителите на основи.
Восъка губи качествата си при прегряване и при многократната му употреба предполагам, че ще има огромна разлика.
Разликата между пчелния восък и парафина можеш да намериш в температурата на топене, плътността и киселинността и лесно можеш да провериш какво си купил.
Има и други изкуствени восъци и предполагам, че се ползват при добра цена.
Хайде сега си помисли при дефицит на пчелен восък какво се случва...
След като ясно и многократно съм казвал, че не третирам за вароа, то според теб дали не съм си направил сметката.

Спирам да пиша по каквата и да била тема...можете да си говорите и няма да преча.
Тихичко ще си чета от ъгъла.

Най сетне. Толкова глупости за пчеларството за толкова кратко време не бях чувал!!!

m_pchelari
15.11.2014, 21:10
Колеги какво ще кажете за идеята да се направят "восьчни" основи от тьньк картон. Няма да има замьрсен воськ, няма да се огьват в горещините, евтини и екологични. Някой чувал ли е да се използват някьде.

Намерих в нета патент за изработването им.

http://www.google.com/patents/CN201536552U?cl=en

спартак
15.11.2014, 21:53
Осите отдавна си ги правят от целулоза. Ако ги пълнеха и с мед!

vtmanolov
26.11.2014, 09:06
Търся 50 сг восък по 11 лева за килограм.0884980992

moni5rov
30.01.2015, 12:38
Поради кризата с восъка и това ,че съм начинаещ ми се наложи да търся восък (основи)от познати за да мога да се подготвя за сезона.Предлагат ми ВО останали от преди години.Въпроса ми е дали ще ми свършат работа и имат ли някакъв срок на годност?

moni5rov
04.02.2015, 15:49
След като не получавам отговор се зачудих дали въпроса ми е тъп или никои не знае дали основите имат срок на годност.

evgeni.filimonov
04.02.2015, 16:16
Би трябвало да няма проблем, стига да не са проядени от молец или начупени. Миналата година отървах един бивш пчелар от цял кашон - поне 10 годишни. Дадох на колега десетина и каза, че пчелите са ги изградили нормално. Най-много да им се е променил цвета и миризмата. Пчелите след като надграждат и пластмасови основи, няма от какво да се притесняваш.

Mateev
04.02.2015, 16:16
След като не получавам отговор се зачудих дали въпроса ми е тъп или никои не знае дали основите имат срок на годност.
Основите имат много дълъг срок на годност - може би десетки години. При дълго престояване се покриват с един белезникав налеп, който обаче е безопасен. Ако само за 1 минута изнесеш такава основа на слънце, налепа изчезва и основата отново става избистрена и лъскава. Същото важи и за восъчните пити (калъпи). Този налеп се явява и критерий, че основата (или питата) наистина са направени само от восък и че в тях няма други примеси (като например парафин или церезин).

moni5rov
04.02.2015, 17:49
Благодаря за отговорите.

Pavel_Bs
07.02.2015, 21:25
Колеги, имам следния въпрос - дебелата или тънката основа бива изграждана по-бързо?Под дебела имам предвид ДБ 100гр..Тази година ми попаднаха малко и смятам да ги ползвам за плодникови рамки.Тъй като досега не съм работил с такива основи,ми е интересно колко бързо ги изграждат,има ли разлика с тънките,успяват ли да ги пробият.Поставих няколко и като първо впечатление съм много доволен как седят на рамката,не се огъват,много са плътни.

borislav aleksandrov
07.02.2015, 21:48
Колеги, имам следния въпрос - дебелата или тънката основа бива изграждана по-бързо?Под дебела имам предвид ДБ 100гр..Тази година ми попаднаха малко и смятам да ги ползвам за плодникови рамки.Тъй като досега не съм работил с такива основи,ми е интересно колко бързо ги изграждат,има ли разлика с тънките,успяват ли да ги пробият.Поставих няколко и като първо впечатление съм много доволен как седят на рамката,не се огъват,много са плътни.

аз лично съм много доволен от тежките 100 г ЛР основи - но моите навремето бяха направени по поръчка....

icofly
07.02.2015, 21:55
Колеги, имам следния въпрос - дебелата или тънката основа бива изграждана по-бързо?Под дебела имам предвид ДБ 100гр..Тази година ми попаднаха малко и смятам да ги ползвам за плодникови рамки.Тъй като досега не съм работил с такива основи,ми е интересно колко бързо ги изграждат,има ли разлика с тънките,успяват ли да ги пробият.Поставих няколко и като първо впечатление съм много доволен как седят на рамката,не се огъват,много са плътни.

Няма значение от дебелината,има ли паша и силно семейство за 24 часа е изградена!

ch.atanasov
07.02.2015, 21:59
Някъде съм чел ,че изграждайки основата пчелите я изтъняват колкото им трябва.Според мен е важно качеството , а не дебелината.

kuline
07.02.2015, 22:10
Не я изтъняват, а я прегризват, когато не е сложена на място, в смисъл в точното време и на точното място.

ch.atanasov
07.02.2015, 22:20
Изтъняването е различно от прегризването.

kuline
07.02.2015, 22:23
Изтъняването е различно от прегризването.

Щом си казал, вероятно е така. А за 100 грамова основа, сега чувам и разбирам, че има такава, вероятно съм доста назад с информацията.

Pavel_Bs
07.02.2015, 22:48
Точно поради факта,че я изтъняват,аз разсъждавам,че би трябвало да я изграждат по-бързо,тъй като им идва в повече строителния материал,демек восъка.От друга страна,това изтъняване би следвало и малко да ги забавя,та въпроса ми е - забавя ли ги повечето восък в основата или ги улеснява в строежа?Аз си мисля,че би трябвало да ги градят по-бързо,все пак това са си 30грама матриал от нищото(за тях,иначе са от моя джоб:laughing: ).

ch.atanasov
07.02.2015, 22:57
Градски ,много сложни терзания имаш.Както казва колегата -сложи я в точното време и си свиркай.Иначе леки-тежки ,това са пак търговски трикове.На мен за 1кг. винаги са ми давали 10 основи.

Pavel_Bs
07.02.2015, 23:01
Абе,не че си го слагам много,ама тези по ми харесват от тънките.Като мине пролетта ще разбера най-добре,просто ми беше интересно дали правилно разсъждавам.При еднакви условия коя основа ще бъде изградена по-бързо - дебелата или тънката,аз мисля,че първа ще е дебелата.

Mateev
08.02.2015, 14:39
Това коя основа ще бъде изградена по-бързо няма как да го разберем, докато не направим НАУЧЕН ЕКСПЕРИМЕНТ с работна и контролна група кошери. Без експеримент ние можем само да гадаем и да си вадим умозаключения, които ще са грешни, ако се базират на грешни начални данни.

Ние не знаем дали една пчела има начин да разбере колко е дебело дъното. Какво - ултразвуков локатор ли ще ползва, или ще пробие една дупка, за да провери дебелината на стената? Тука влизаме в зоната на здрача и можем само да гадаем.

Иначе да, ако приемем че една пчела притежава методи за контрол на дебелината на дъното, то тогава наистина дебелите основи ще се изграждат по-бързо, защото в тях ще отива по-малко восък и по-малко пчелен труд. Ако обаче се окаже, че пчелата няма никаква представа колко е дебело дъното, то тогава двата вида основи ще се градят за едно и също време.

Аз лично работя само с дебели основи, защото така ми препоръча производителя на машината. Той ми каза, че една основа трябва да е дебела 2.3mm +/-0.2mm, но не ми даде обосновка защо това трябва да е точно така. Надявам се той да е по-компетентен и да е напълно наясно защо дебелината трябва да е такава. И засега предпочитам да му вярвам и това ще е дотогава, докато не намеря някъде из интернет РАЗУМНА НАУЧНА ОБОСНОВКА колко трябва да е дебелината, и защо трябва да е такава.

icofly
08.02.2015, 15:00
Колкото повече млади пчели има в кошера,толкова по бързо изграждат една основа,9-10 дневните пчели започват да отлагат восък!

Pavel_Bs
08.02.2015, 15:06
То е ясно,че без експеримент не става,но съм убеден,че достатъчно пчелари са ползвали и тънки и дебели основи и могат да дадат отговор.Факт е,че пчелите изтъняват основата до нужната им дебелина,в момента нямам източник да го покажа,но съм го чел не в един и два материала.Как разбират колко да е дебела,те си знаят.Математиката в пчелното семейство е висша и това също е доказано,така че бъди сигурен за дебелината.Но щом няма желаещи да споделят,явно всеки ще си търси сам отговорите.

спартак
08.02.2015, 15:23
То е ясно,че без експеримент не става,но съм убеден,че достатъчно пчелари са ползвали и тънки и дебели основи и могат да дадат отговор.Факт е,че пчелите изтъняват основата до нужната им дебелина,в момента нямам източник да го покажа,но съм го чел не в един и два материала.Как разбират колко да е дебела,те си знаят.Математиката в пчелното семейство е висша и това също е доказано,така че бъди сигурен за дебелината.Но щом няма желаещи да споделят,явно всеки ще си търси сам отговорите.
Павка , слагай от дебелите и не се чуди.

kroum
08.02.2015, 19:13
От 3-4 години ползвам само "тежки" ЛР(72гр.). Субективното ми мнение е, че ги изграждат малко по-бързо от тънките, но при ситуация на прояждане тънките са разсипани тотално, а "тежките" остават на ръба на годността. Тежките имат по-малко деформации от топлината при транспортирането до пчелините.

Pavel_Bs
08.02.2015, 23:57
Колеги,преди малко прочетох нещо на което не бях обръщал внимание - оказва се,че секретът от горночелюстните жлези на работничките има и свойството да разтваря восъка и прополиса.Изложен на въздух,той бързо изсъхва и восъка отново се втвърдява.Не знам за вас,но за мен е нещо ново,досега си мислих,че оформят питите с мандибулите си,а се оказва,че и разтварят строителния материал за да го оформят.

Mateev
09.02.2015, 00:15
Ако това е така, то това автоматично означава, че можем да засилим градежа посредством даване на пчелите на ситни стърготини от восък.

Pavel_Bs
09.02.2015, 09:00
Ами всъщност,това го практикуват някои пчелари.Слагат чинийки с восъчни стърготини върху рамките.Би трябвало да има материали по въпроса.

Mateev
09.02.2015, 09:42
А дали това е успешно? Имаш ли някакъв линк някъде из интернет с резултатите от един такъв експеримент? Ама експеримента трябва да е научен - например восъка трябва да е боядисан, и после да се провери дали пчелите са го сложили по питите, или са го изхвърлили.

Pavel_Bs
09.02.2015, 09:50
Не,но като знаем правилния въпрос значи половината работа сме я свършили...все нещо ще изскочи.

ch.atanasov
09.02.2015, 10:40
А дали това е успешно? Имаш ли някакъв линк някъде из интернет с резултатите от един такъв експеримент? Ама експеримента трябва да е научен - например восъка трябва да е боядисан, и после да се провери дали пчелите са го сложили по питите, или са го изхвърлили.

Ето една случка от практиката.Преди години варих стари пити ,цедих ,мачках и накрая остана една голяма черна буца.Докато се чудих къде да я изхвърля забелязах ,че пчелите ходят по нея.Не се впечатлих особено ,защото пчелите не бяха много.Изненадата дойде при следващия преглед.Отгоре рамките бяха целите наклепани с черен восък.Много кофти ,защото цапаше и се мажеше.По самите пити нямаше ,затова си мисля ,че намерения вън восък ,пчелите събират вместо прополис.

rikolinik
09.02.2015, 15:09
Ако ви е направило впечатление понякога при изграждане на нови основи има участъци изградени с по тъмен восък. До колко е истина не знам, но ми е казвано от познат пчелар че това е стар восък пренесен от крайни пити при случай на недостиг при изграждането. Обикновено това се получава при слаб приток на нектар.

Дамян Дамянов
09.02.2015, 18:52
Чувал съм, че ако искам да градят по-бързо основите, то мога да натъркам основата с прополис преди да им я дам. А добре пречистения восък го изграждали по-бавно.
Ако някой е пробвал, нека каже. Ще е интересно, ако това е истина, но нямам големи надежди. Има някаква логика, може би свързана с феромоните, но...

icofly
09.02.2015, 22:08
Някъде съм чел ,че изграждайки основата пчелите я изтъняват колкото им трябва.Според мен е важно качеството , а не дебелината.

Мое мнение е ,че при градежа дебелината на основата става толкова дебела колкото са дебели стените на килийките,от наблюдения спрямо дебелината от тела!
Матеев има възможност да направи следният експеримент/не съм срещал,а не съм се и интересувал/,ако направи основа дебела 5мм и повече дали ще я изградят,мисля си понеже градят двустранно/не като осите,дори на преградната дъска с мост отдалечават и строят двустранно/може и да не я изградят!
Ако я изградят да направи разрез и ще стане ясно изтъняват ли ги.

scutellator
09.02.2015, 22:47
Колеги,преди малко прочетох нещо на което не бях обръщал внимание - оказва се,че секретът от горночелюстните жлези на работничките има и свойството да разтваря восъка и прополиса.Изложен на въздух,той бързо изсъхва и восъка отново се втвърдява.Не знам за вас,но за мен е нещо ново,досега си мислих,че оформят питите с мандибулите си,а се оказва,че и разтварят строителния материал за да го оформят.

Освен това нагряват площта, където се прави надграждане/захващане върху вече изградена конструкция (основа/външния ръб на далак). Това е и причината дебелите пластмасови основи да ги градят по-бавно (или ги градят първо от едната страна, после от другата, вместо едновременно), отколкото тънките. Не е просто механичен процес.

Mateev
09.02.2015, 23:10
Направих си труда да издиря качествена снимка в едър мащаб на дъното на една пчелна килийка. Оказва се че, е много тънко. Също така се оказва, че пчелите градят много грубо и нескопосано. Вижте сами:

3304

Ето ви и оригиналната снимка на цялата пита: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b3/Bienenwabe_mit_Eiern_39.jpg

Увеличете си я и разгледайте и други участъци от питата.

Pavel_Bs
09.02.2015, 23:15
Интересно ми е дали пчелите биха изтънили до един размер,подадени с различна дебелина восъчни основи.Защото,ако го правят,то следва,че материала от по-дебелата ще бъде използван за изграждането и,в противен случай този излишен материал ще остава в основата.Аз си мисля,че би трябвало да ги изтъняват до някаква константа,защото от това зависи тяхното оцеляване,особенно зимата.
П.С. Сега видях и снимката.Според мен,пчелите изтъняват оптимално питата дотолкова,че хем да е здрава,хем да може да предава топлината зимно време.Интересно ще стане обаче,когато основата не е САМО от восък,а с прибавки,които променят коефициента на топлопроводимост.Пчелите дали усещат промяната и правят корекции в дебелината?

icofly
09.02.2015, 23:44
Матеев,въпреки,че съм ти опозиция,която ти не търпиш,бих те помолил да направиш този експеримент който посочих в постинг 235.Ще бъда благодарен!

Mateev
09.02.2015, 23:47
Ще го направя, но точно в момента моите пчели по неведоми причини не искат да градят ..... :tres: :tres: :tres:

Pavel_Bs
10.02.2015, 00:37
Всъщност ризичките създават "изолацията" в питата,освен восъка.Все пак е интересно дали дебелината варира според примесите или не е от такова значение за пчелите.

valaz
10.02.2015, 07:28
Веднъж бях поставил в хранилката восъчни разпечатки с мед. След време, като отворих хранилката установих, че меда го нямаше, а от восъка пчелите бяха направили интересни формички. Бях ги снимал, но не мога да намеря снимката. Мисълта ми е, че пчелите умеят да преработват стария восък, когато пожелаят.

ch.atanasov
26.02.2015, 18:03
Колеги ,днес видях основи на Пчела 2010-Горна Оряховица.Такива жълти основи не съм виждал .Ами те кат Великденски козунак -жълти.:bigsmile:
Някой вземал ли е скоро ? Какво ви е мнението? Някоя нова технология ли? Иначе аз съм вземал тяхни и нямам забележки.

vanHanegem
26.02.2015, 18:29
Цветът на тези основи винаги е бил такъв. От три години работя с тях и пчелите ги приемат много добре. Преди това работех с тежките восъчни основи на Петко Пенчев, но 2012 год. много развали качеството и пчелите трудно ги градяха. От тогава се ориентирах към производството на "Пчела 2010"- Горна Оряховица.

Pavel_Bs
26.02.2015, 18:38
Колега Атанасов,аз съм доволен засега от пчела 2010.Тази година купих и един кашон на Апиакта Ловеч,ами с тях можеш направо да си остъклиш прозорците - толкова прозрачни и лъскави и изключително чупливи.Предполагам,че чупливостта им се дължи на дебелината,която мисля,че е под минималната.Във всеки случай няма да повторя същата грешка.Отделно от това,миризмата им е силна и странна.

Дамян Дамянов
26.02.2015, 18:44
Колеги ,днес видях основи на Пчела 2010-Горна Оряховица.Такива жълти основи не съм виждал .Ами те кат Великденски козунак -жълти.:bigsmile:
Някой вземал ли е скоро ? Какво ви е мнението? Някоя нова технология ли? Иначе аз съм вземал тяхни и нямам забележки.

Сигурно хората са намерили добър восък. Няма лошо, нека да правят добри основи.

Сериозно, цвета пчелите не ги интересува. Ако във восъка има много "добавки", то или ще ги изградят бавно, или ще ги гризат, или ще си пуснат пити до основата(2 пити и между тях основа, или пита и основа на една рамка).
Разпознават основата като чуждо тяло и вземат едно от горните решения или комбинация.

Кажи сега, какъв цвят го искаш. Само да не небесно кафяво.:laughing: Всичко може да се докара във восъка, но пчелата като каже, че не го харесва и всичко приключва.
Малко прашец и мед ако има във восъка и цвета му веднага се променя. Дори да е бял, то няма да излезе същото като мине през топлината.

http://s13.postimg.org/yantv93qb/CAM00707.jpg

ch.atanasov
26.02.2015, 18:48
Тази година още не съм вземал и няма как да ги сравня.Не знам ,миналата година ,като взимах не ми се видяха толкова жълти.Абе жълти ,кото жълтък.:bigsmile: Нямам претенции за цвета ама като знам ,какви бяха още при тато ,тези са прекалено "хубави".

vlado 9
26.02.2015, 18:58
Кажи сега, какъв цвят го искаш. Само да не небесно кафяво.:laughing: Всичко може да се докара във восъка, но пчелата като каже, че не го харесва и всичко приключва.

http://s13.postimg.org/yantv93qb/CAM00707.jpgОт 2 години взимам точно от тези основи,хубаво жълто,леко ароматизирани,добри са градят ги по добре от другите на пазара.Но миналото лято бях събрал доста изрезки от тези основи,хоп в една тенекия нова,чиста,САМО изрезките малко вода и на газовия котлон.Резултата беше калъп кафяв восък?А сега от какво си промени толкова цвета тоз продукт?

Дамян Дамянов
26.02.2015, 19:16
От 2 години взимам точно от тези основи,хубаво жълто,леко ароматизирани,добри са градят ги по добре от другите на пазара.Но миналото лято бях събрал доста изрезки от тези основи,хоп в една тенекия нова,чиста,САМО изрезките малко вода и на газовия котлон.Резултата беше калъп кафяв восък?А сега от какво си промени толкова цвета тоз продукт?

Колега, вземи си едно парче чист восък от разпечатки с дебелината на основа и като си купуваш основите ги сравнявай.
Този кафяв восък от снимката ако го видиш на живо ще кажеш, че е жълт. Аз го гледам и немога да кажа, че е кафяв. По-скоро жълт-тъмно жълт.
Дебелината на восъка лъже окото много, защото прозира.

Жълтия восък на снимката е направо бял(с лек жълт оттенък) и по ръбовете прозира, а е 100% пчелен восък.
Другото което лъже окото е светлината. Пример: Как се вижда пътя с халогенна крушка и как се вижда с ксенон 4300К, 5000К, 6000К, 8000К.

Има добавки за гланц на восък и за матиране на восък и дай боже да не ги използват.

Има едни специалисти по восъка и ние ги отглеждаме, тяхната дума е последна.

спартак
26.02.2015, 19:17
От пет години ползвам Горнооряховските основи.Оценка Отлично!