PDA

Виж пълната версия : Снелгрова дъска



iletoto
27.09.2013, 17:57
Здравейте колеги, занимавам се с пчели от около година и половина, като съм избрал за работа многокорпусни кошери. Четох за метод на пчеларстване, който ме заинтригува, но има уповестена и така наречената "Снелгрова дъска", но неможах да намеря никаква информация за нея. Моля ако някой има представа какво е нейното предназначение и всичко свързано с нея да пише. Благодаря !

Kavezu
27.09.2013, 20:56
Работата със Снелгрова дъска е описана в книгата на Венер. Можеш да видиш как точно изглежда в гугъл изображения. Тя разделя горно от долно семейство при двумайчино отглеждане. Има четири входа/изхода. Два горни отпред и отзад, и два долни. Използва се в началото на медосбор, като горен преден вход се затваря, а се отваря горен заден изход и долен преден вход. Така пчелите от горното двумайчино семейство излизат от задния изход и се връщат, като налитат в общите медови корпуси между двете семейства. По този начин се обединяват летящите пчели от двете семейства за общо медосъбиране.

iletoto
27.09.2013, 23:26
Благодаря за бързия отговор

rosty_sz
05.12.2013, 17:19
Смятам да си изработя няколко снелгрови дъски и искам бордовете им да са възможно най-ниски. Въпроса който възникна е колко е най-малката височина на прелката при която пчелите да влизат безпрепятствено? 8 мм дали ще им е ниско?

спартак
05.12.2013, 18:15
Добре е ,нали през лятото има и охранени търтеи.

Ангел Йосифов
24.03.2014, 13:45
Ето вариант за СД.

barkov1982
02.12.2019, 19:28
Днес след цял ден ходене по мъките в КАТ Благоевград за смяна на талоните на автомобил и ремарке, ми остана ха около 2 часа и реших да ги оползотворя като си сглобя 2броя СД.
10270
10271
10269
Направих ги по високи бордовете с цел евентуално при зазимяване на двусемейно да се сложи фибран или питка при нужда

бат тянко
02.12.2019, 19:41
За две отделения ли са?

barkov1982
02.12.2019, 19:47
За две отделения ли са?

Може да станат, за това са с 4 горни прелки;)

FreeBSD
02.12.2019, 21:26
Как смяташ да работиш с нея,какъв е плана и вижданията ти за прилагането и ?

barkov1982
02.12.2019, 21:49
Как смяташ да работиш с нея,какъв е плана и вижданията ти за прилагането и ?

По съвсем стандартни методи, няма да откривам нещо което е открито преди да се родя, но все пак ще обясня накратко. Една от функциите е при направа на отглеждач. 2.Пролет ако има слабо семеиство, но с предполагаема добра майка(понякога есента не стига да се оцени майката), качвам върху друго семейство(желателно е с 2годишна майка) и след като се уеднаквят миризмите отварям на режим ХР, после каквото стане и от там последващо действие. Вариант за отводки няма да описвам, едва ли някой не се сеща. Другото за зазимяването го описах накратко в поста със снимките. За налитане всеки е чел ;). Не ме бива много в писмени обяснения

бат тянко
03.12.2019, 07:15
Направо хич не та бива в обясненията. Аз нищо не разбрах? Но пък и на мен Борката от Хасково ми обяснява три дена. Накратко първото и предназначение е да отгледа маточници в присъствие на майка, а второто да осигури летяща пчела, която да влезе в паша заедно с основното семейство. На практика служи за двусемейно отглеждане. В твоя случай за направата на две отводки върху основното семейство. В моята практика осигурява постоянно майки и отводки. Без да отслабва основното семейство. Не на последно място служи като чудесен антироеви способ. От 13 хибриди ми се рои един и то по моя вина.

FreeBSD
03.12.2019, 07:23
Това може да се постигне и по други начини,дори и по лесно само с ХМ и магазин/плодник.
Лично на мен ми се вижда ресурсоемко и усложнено приложението и в интензивното пчеларство.
.

barkov1982
03.12.2019, 09:12
Това може да се постигне и по други начини,дори и по лесно само с ХМ и магазин/плодник.
Лично на мен ми се вижда ресурсоемко и усложнено приложението и в интензивното пчеларство.
.

Може разбира се, даже с чувал от сол(или захар не помня точно) за 30ст.става най добре.
Сподели твоите ротации, моля!

vasko_86
15.12.2022, 20:07
Откъде мога да си купя снелгрова дъска.
Благодаря

dvd111
15.12.2022, 20:40
Откъде мога да си купя снелгрова дъска.
Благодаря
Ето тук предлагат, а можеш да си я направиш и сам...

https://pchelar.com/product/%D1%81%D0%BD%D0%B5%D0%BB%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%B2%D 0%B0-%D0%B4%D1%8A%D1%81%D0%BA%D0%B0/

vasko_86
15.12.2022, 22:16
Направих поръчка преди 2 седмици в този сайт и няма никакво развитие оттогава.

dvd111
15.12.2022, 22:45
Направих поръчка преди 2 седмици в този сайт и няма никакво развитие оттогава.
Ами обади се по телефона. Пък и закъде си се разбързал от декември с тая дъска (табла), има доста време докато ти потрябва. Така че спокойно можеш да се пробваш да си я направиш сам. Имаш цяла зима на разположение...

Angel Yosifov
16.12.2022, 18:22
Ами обади се по телефона. Пък и закъде си се разбързал от декември с тая дъска (табла), има доста време докато ти потрябва. Така че спокойно можеш да се пробваш да си я направиш сам. Имаш цяла зима на разположение...
Снергловата дъска е необходима и през зимата.
Зазимяване на отводка,над основно семейство....има и още причини да се ползва целогодишно....