PDA

Виж пълната версия : ЗАГУБА НА МАЙКАТА



Станко Ставров
11.11.2010, 19:04
Здравейте приятели.Пускам тази нова тема с цел да споделим своя опит и мерките, които сме предприели при загуба на пчелна майка независимост от причината за загубата.Мисля, че ще е от полза за много от нас.Благадаря предварително.Желая ви успех във всичко.

Станко Ставров
11.11.2010, 19:29
Предходните няколко дни в Берковица, а и в цялата държава духаха ураганни ветрове, които нанесоха доста щети. При мен резултата беше, прекатурен покрив на фургона, в който съхранявам пчеларския си инвентар и съборен един от кошерите ми.За един ден въстанових покрива.При пчелното семейство проблема беше, че питите с пчелите се бяха разпилели по земята.Обърнах съндъка и подредих питите с пчелите вътре.Вятърът беше намалял, но още си духаше силно.Вчера докато с приятели въстановявах покрива, забелязах известна тревожност при външен оглед и у мен се породиха подозрения, че семейството е изгубило майката. Днес го отворих и подозренията ми се потвърдиха, пчелите махаха усилено с крилца с повдигнати коремчета.Това ми беше достатъчно и въобще не търсих майката. В един от пчеларските весници взех и набрах номера на майкопроизодител, и той ми обеща да ми изпрати майка по куриерните служби.Ще я получа в събота. Надявам се да я приемат. Ако не се получи ще се опитам да го обединя с друго семейство въпреки риска от борба между пчелите. Ще споделя какво се е получило. Очаквам съвети по въпроса.Желая ви успех.

Юрий Цветков
11.11.2010, 19:35
В този сезон нямаш голям избор. Ако няма пило пчелите ще приемат майката на 100%. Ако това не стане ( в което се съмнявам), го обедини с друго семейство.

Станко Ставров
11.11.2010, 19:42
В този сезон нямаш голям избор. Ако няма пило пчелите ще приемат майката на 100%. Ако това не стане ( в което се съмнявам), го обедини с друго семейство.

Благодаря приятелю. И аз мисля, че ще я приемат, показваха силна тревожност. Пък и пило няма.Предната седмица и при един познат е имало загуба на майка, и новата са я приели добре.Мисля, че шансовете са големи.

buci59
12.11.2010, 07:43
И аз съм сигурен,че ще приемат майката.Имах подобен случай в началото на октомври,но вместо да му придам само майка,обединих с-то с друго и резултата беше 100% успешен.Просто по това време,както и много рано напролет е почти невъзможно да не приемат майка.

Станко Ставров
12.11.2010, 14:01
И аз съм сигурен,че ще приемат майката.Имах подобен случай в началото на октомври,но вместо да му придам само майка,обединих с-то с друго и резултата беше 100% успешен.Просто по това време,както и много рано напролет е почти невъзможно да не приемат майка.

Благодаря приятелю. Сподели как обедини двете семейства. Ще е полезно и за други колеги.Какво използва за уеднаквяване на миризмата? Имаше ли бой между пчелите, някои от тях връщаха ли се на старото място и т.н.

N-2
12.11.2010, 14:12
Преди две седмици обединих две семейства в ДБ кошери като над плодника на кошера с майка сложих надупчен вестник и отгоре плодника на семейството без майка. След 1 седмица отворих, бяха прояли съвсем леко вестника. Двете семейства не се бяха обединили, не бяха образували общо кълбо. Махнах вестника и стръсках в долния плодник пчелите от горния плодник. Преподредих малко питите за зимуване, добавих малко пити.

vanHanegem
12.11.2010, 14:53
Ако бяхте сложили плодника с майката отгоре над вестника - обединението щеше да се получи. Аз така подменям майката - с отводка в корпус над осиротеното предварително семейство и вестник между тях. Над отводката не трябва да има нито една пчела от осиротеното семейство - да се изчисти от пчели дори хранилката. Резултатът е 100 % успешен. Чул съм, че някъде наричат този начин на подмяна или обединение "ефект на блендата". Но винаги новата майка е в ГОРЕН корпус, а отдолу е семейството без майка.

vanHanegem
12.11.2010, 14:57
Забравих да кажа, че винаги отварям вход "назад" на корпуса с отводката за няколко дни.

N-2
12.11.2010, 15:45
Обединението се е получило до толкова, че е уеднаквена миризмата, но не се е получило като смесване на пчелите до общо кълбо. Ако беше станало в активния сезон всичкия вестник щеше да е изяден, а обединението щеще да е до общ плодник. Обикновено съветите са семейството без майка или по-слабото семейство да е отгоре.

vanHanegem
12.11.2010, 18:49
Да ! Това, което описвам като опит винаги съм го правил в активния сезон и никога по това време на годината(просто до сега не ми се е налагало).

buci59
13.11.2010, 18:06
И аз съм сигурен,че ще приемат майката.Имах подобен случай в началото на октомври,но вместо да му придам само майка,обединих с-то с друго и резултата беше 100% успешен.Просто по това време,както и много рано напролет е почти невъзможно да не приемат майка.
След като установих,че с-то е без майка,унищожих всички заложени маточници/свищеви/ и след още няколко дни сложих новото с-во върху осиротялото,но с вестник м/у тях.Пробих вестника на няколко места и затворих с капака.След 4-5 дни,след като проверих пчелите от долното с-во се бяха изтеглили в горния к-с и майката беше приета.Само преподредих корпусите и с това приключих.Имаше връщащи се пчели,но след кратко време налитаха по съседните кошери.Това е.

Станко Ставров
14.11.2010, 18:23
Благодаря приятелю.Вчера към 10.30 майката пристигна с Еконт експрес и я придадох на семейството. Днес го проверих не бяха я освободили, пробих дупка в тапата от храна. Утре се надявам да са я освободили и приели нормално.Успех на всички.

evgeni.filimonov
15.11.2010, 12:37
Много странно, това за пърхането с крила и вдигнатите дупета, според мен не е със сигурност , че са останали без майка. Аз така едн ден реших да проверя кошерите колко пити заемат пчелите. Това беше към средата на октомври. Беше малко хладно и от време на време облачно, от време на време слънчево. Повечето кошери които отворих, пчелите седяха на горните рамки и разтревожени и с вдигнати дупета, мисля че това е от неподходящото време през което се отварят. Следващата седмица реших да проверя отново само поглед отгоре и пчелите си стояха спокойни, а и врмето беше идеално.

Станко Ставров
15.11.2010, 17:37
Днес бяха разширили дупката в тапата от храна и тя се опитваше да излезе, но пред прохода постоянно имаше пчели и й пречеха.Погледах малко отгоре, взех клетката насочих я с отвора на долу и леко издърпах назад капачето, тя излезе и се спусна надолу. Извадих питата и я видях между пчелите.Бяха я наобиколили и я приеха спокойно не проявиха никаква агресия към нея.Подредих питите и затворих семейството. Пролетта ще се разбере дали евентуално се е простудила или не е.Аз съм доволен че семейството го запазих.Успех на всички.

buci59
15.11.2010, 18:29
По принцип,когато се придава майка в клетка,с-то не се безпокои 3-5 дни.Всяко безпокойство на с-то е предпоставка за неприемане на майката.Дано всичко е преминало както трябва,че иначе ще олекнеш с нови 15 лв.И за какво простудяване на майката говориш?

Станко Ставров
15.11.2010, 20:56
По принцип,когато се придава майка в клетка,с-то не се безпокои 3-5 дни.Всяко безпокойство на с-то е предпоставка за неприемане на майката.Дано всичко е преминало както трябва,че иначе ще олекнеш с нови 15 лв.И за какво простудяване на майката говориш?

Здравей приятелю.Не отричам мнението ти, то има своите основания. Преди да предприема тези действия се консултирах с няколко опитни пчелари.От осиротяването на семейството до придаването на майката изминаха 4 дни. Майката престоя в семейството 2 дни достатъчно време според мен за уеднаквяване на миризмата.При нас времето е доста променливо и се опясявах да не настъпи студено време и да не мога дълго време да проверя дали са я приели,за да махна клетката и стесня мястото, където е прикрепена.За това избързах.След като я освободих и огледах питата, на която се придвижваше между пчелите, теяхното поведение с нищо не показваше някаква агресия към нея, а напротив приемаха я спокойно.Не знам времето ще покаже.За простудяването съм чул от опитен пчелар, че майка престояла известно време на температура по-ниска от нормалната за нея, може да се простуди и пролетта снася само неоплодени яйца и става търтовка.Той е имал няколко такива случая. Да ли е така не зная, нямам подобен опит.Може други колеги да споделят. Имал съм случай на майка умряла в самия маточник, който се намираше близо до входа.Дали е от простудяване пак не съм сигурен може да е от друго.Знам че при пренасянето му трябва да е на топло.Пък ако я отхвърлят ще обединя семейството с друго. А ако всичко мине нормално пак е добре ще обогатя познанията си.Успех на всички.

Станко Ставров
20.11.2010, 17:39
Майката е приета и семейството е спокойно.Благодаря на всички за отзивите.

evgeni.filimonov
22.11.2010, 11:28
И аз се простих се едно семейство. В събота прегледах дъната на кошерите и на едно от семействата имаше доста подмор по дъното. В неделя пък забелязах, че само в това семейство влизат оси, опитваха се и в други, но явно пчелите си пазеха входовете. Отворих това семейство, което беше силничко според мен и се изненадах, когато видях 2-3 шепи пчели, проверих и за майка, но не видях такава. Напръсках с разредена ракия остатъка от пчелите, както и един рояк в съседство и ги стръсках вътре. Прибрах кошера в склада. А меда си стоеше, така че не е нападнат от други пчели. Майката беше купешка, от лятото на 2009 г. Това семейство ми даде този сезон 30 кг мед и половин отводка. Възможно ли е причината да са осите. Затворих на всички други кошери плътно долните входове, оставих само горните входове , там където са кълбата. Мрежестите отвори на дъната са отворени. Явно тази година осите са голяма напаст, и само в долните входове се опитват да влизат, не в горните. Явно като е по-хладно и пчелите са на кълбо, осите си правят каквото си искат. Кажете за някаква лесна и ефикасна борба с тези гадинки.

ANIBAL
22.11.2010, 20:40
Виж, Евгени,това с осите е последствие на случилата се беда.Отслабване на семейството.Десетки случаи имам такива.В години те ,разбира се.Затова и преминах към моята практика.Много са причините за това.Което ни се е случвало.За мен майките са спрели осеменяване .И затова е било слабо.Откъм млади пчели.Всички други са били възрастни.
Измрели са и ето-провал.Затова ,ако си спомняш аз практикувам и есенна подмяна на майките.Точно поради тази причина.
Аргументите са ти ясни.Знаеш ги.Принципа е -само млада майка през този период ,може да възстанови силата на семейството.А именно-Току що оплодената.Това е лек за това явление.Само това помага.И аз имам такъв случай тази година.Но семейството го нямаше и само шепа пчели пазеха гнездото.Също като теб постъпих.Това е вече утвърдено явление.Случката.Моя отговор беше младите есенни майки.И да знаеш ,получи се.Тя беше осеменила само три пити.Но те бяха достатъчни за да премине през зимата.Тази година имам много мед от тази младата.Само от три пити пило.Даже не можаха да се облетят и дойде студа.Но да знаеш само питки отгоре.Меда не ги спасява.Не могат да отидат до него .Защото това семейство е слабо.Напролет младото си казва думата.
Мисля,че вече има доста примери които се различават от нормалното развитие на кошерите.Този е такъв,затова се постъпва също различно.Както аз го правя.Замисли се и ще разбереш.

scutellator
23.11.2010, 10:37
Глупусти!

Кога си чувал семейство да умре щото пчелите му са стари или са се били уморили. Има си цяла редица от механизми които пречат това да се случи. Пчелите много добре знаят и преценяват дали ще могат да оцелеят, във всеки един момент.

Винаги може да накараш едно прекратило отглеждането на пило семейство, подготвящо се за зимуване, да започне отново само като му отнемеш от силата.- Веднага започва да снася, щото иначе го чака смърт.

Причините за подмора може да са много, няма да изказвам предположения тука, щото така или иначе никой няма да повярва на повечето от тях.

Каквато и да е причината, най лесния начин да се избегне е да не се оставя една майка да зимува две години в едно семейство.

христо
23.11.2010, 11:22
Аз не смятам , че това са глупости. Старите майки по-рано спират снасянето и за зимуване остава силно семейство със стари пчели , които края на октомври-началото на ноември почти изчезват. Остава шепа пчели и майка , което е лесна плячка на осите или на други пчелни семейства. Така или иначе крайния резултат е празен кошер напролет , и ако не е ограбен дори питите са пълни с мед.Просто колегата го е открил сега , февруари щеше да се чуди къде са пчелите...

buci59
23.11.2010, 18:13
Причините за подмора може да са много, няма да изказвам предположения тука, щото така или иначе никой няма да повярва на повечето от тях.
Колега scutellator,като кажеш А кажи и Б така,че изброй причините според теб а ние ще преценим кои са сериозни и кои не.

scutellator
24.11.2010, 00:47
Аз не смятам , че това са глупости. Старите майки по-рано спират снасянето и за зимуване остава силно семейство със стари пчели , които края на октомври-началото на ноември почти изчезват. Остава шепа пчели и майка , което е лесна плячка на осите или на други пчелни семейства. Така или иначе крайния резултат е празен кошер напролет , и ако не е ограбен дори питите са пълни с мед.Просто колегата го е открил сега , февруари щеше да се чуди къде са пчелите...

Седни и прочети какво си написал и се замисли малко колко абсудрно звучи. НИМА семействата със стари майки са неспособни да преживеят зимата??? Нима са обречени да загинат??? Нима природата е толкова глупава че да допусне едно семейство да достигне състояние при което е обречено на сигурна смърт и това да се счита за нормално?

Пчеларите открай време отглеждат семейства със стари майки, при това със ПЪЛЕН УСПЕХ, що се отнася до презимуването. Не знам дали си виждал 2, 3, 4, че дори 5 годишни майки- никакъв проблем. Колкото и да е чудно - оцеляват, дори без да се полагат грижи за това. Лично аз съм имал 4 годишна майка, пък 3годишните - те са нещо обичайно.

Нека предположим че е наистина е възможно пчелите да са били стари.
Кога според теб на каква възраст са били? Кога се предполага че са се излюпили по-голямата част от тях?
От това което аз съм виждал, дори майки, които в началото на Септември нямат никакво прясно пило, някак си успяват да оцелеят, и през Февруари (с цял месец по-късно от обичайното при мен) започват да снасят отново - и всъщост това са семействата, с най-малък подмор.
В скандинавските страни зимата е със 6 месеца снежна покривка, през което време пчелите дори нямат възможност да се облитат. Въпреки това там продължава да има пчели, и колкото и да е учудващо една от най-предпочитаните за отглеждане там пчели от близо 50 години е Италианката (давам я за пример, защото има репутацията да не се справя в тежки зими). Пчелите не могат да живеят година, но 9 МЕСЕЦА ЗА ТЯХ НЕ СА ПРОБЛЕМ, ТОВА Е ДОКАЗАН ФАКТ - от Август до Юни, ако не се налага да извършват прекалено много тежка работа - събиране на нектар.



Колега scutellator,като кажеш А кажи и Б така,че изброй причините според теб а ние ще преценим кои са сериозни и кои не.


Каква е най-честата причина за смъртност при пчелите - болест.
Само че не може да има болест, ако пчелите не са предразположени към нея. Пчелата постоянно живее в контакт с най-различни патогени - те се съдържат в почвата, в прашеца, водата, нектара, които събира, в кошерите които ограбва, че дори и в този в който живее. Всички знаете че днес във всеки кошер има спори на аскосфероза, нозематоза, мехурчест гнилец, АГ, ЕГ и цяла редица други вируси, гъбички и паразити - така както във въздуха който дишаме постоянно има някакъв върус.
За да има болест обаче, както по-горе посочих, трябва да има предразположение към нея. Някои пчели са по-податливи към дадена болест (поради някава причина), други може въобще да не са. По време на епидемия каквато е била АГ много от пчелите заболяват, щото повечето от тях нямат резистентност и умират. Но не всички са в еднаква степен податливи- едни умират за кратко, докато други може да боледуват дълго преди да умрат. Също така има и такива на които това може да причини по-малка производителност, без да загива самото семейство, без видими признаци на заболяване дори.
Силно податливите на болестта умират, като след време остават само тези които могат да живеят с нея някак си. Но това не означава че повече никога няма да се появи същата болест. Спомнете си чумата - масово измиране на хора, следвано от няколко века затишие, докато епидемията удари отново - има няколко такива епидемии от чума записани в историята.

Податливостта към болестта никога не изчезва в действителност, загиват само силно податливите форми, някои от останалите оцелели я носят дори във минимална степен, такава която не може да нарани, спяща, и чакаща удобен момент, когато ще срещне друга като нея и от безобидна се превръща в смъртоносна.
Това е като ТОТОто - една цифра не значи нищо, но ако ти се падне точната комбинация - бум. По подобен начин се джуркат най-различни гени, все някога на някой ще се падне ДЖАКПОТА.



По този начин възниква болест която дори може да се счита за изчезнала или за несъществуваща в нашата страна. Но понеже силно податливите гени отдавна ги няма, често възниква не толкова силно изразена податливост. Нужно е време болестта да се акумулира и да достигне до точката на колапс. Може да пъпли дълго време преди да се проявят каквито и да било признаци (след третиране минава дълго време преди отново да започнат да се забелязват акари).

Затова при наличието на такава майка, носеща "БИНГО" комбинация, болестта се проявява не през първата, а през втората година, след време на продължително застояване на пчелите в кошера (спомагащо за бързо разпространение), като дори не е нужно застудяване и пчелите "сякаш са умрели без да има причина"

Проф. Кънчо Кънчев би го обяснил като каже "вследствие на метизацията" , но аз не намирам по-елементарен начин, макар и много дълъг.


Предполагаемите патогени, все пак, смятам да запазя за себе си.

христо
25.11.2010, 20:25
Нищо абсурдно не виждам. Това е просто личен опит.А що се отнася до природата- тя не е нито глупава нито умна , дори не е целенасочена. Обикновено оцеляват непродуктивните , непретенциозните , тези с по малък разход на ресурси. Но тези които ние отглеждаме не зависят чак толкова от природата. Открай време ... "презимуват и семейства със стари майки " , но провалите са повече. И не защото майката ще умре , а защото по рано спира снасянето- примерно края на юли.Така семейството през август-септември изглежда силно, с много пчели и после те измират. Остават малко и така...

Пчелите не могат да живеят година, но 9 МЕСЕЦА ЗА ТЯХ НЕ СА ПРОБЛЕМ, ТОВА Е ДОКАЗАН ФАКТ - от Август до Юни, ако не се налага да извършват прекалено много тежка работа - събиране на нектар.

Именно , ако не събират( по скоро - ако не са събирали ).

ivandespotov
25.11.2010, 20:55
Нищо абсурдно не виждам. Това е просто личен опит.А що се отнася до природата- тя не е нито глупава нито умна , дори не е целенасочена. Обикновено оцеляват непродуктивните , непретенциозните , тези с по малък разход на ресурси. Но тези които ние отглеждаме не зависят чак толкова от природата. Открай време ... "презимуват и семейства със стари майки " , но провалите са повече. И не защото майката ще умре , а защото по рано спира снасянето- примерно края на юли.Така семейството през август-септември изглежда силно, с много пчели и после те измират. Остават малко и така...

Пчелите не могат да живеят година, но 9 МЕСЕЦА ЗА ТЯХ НЕ СА ПРОБЛЕМ, ТОВА Е ДОКАЗАН ФАКТ - от Август до Юни, ако не се налага да извършват прекалено много тежка работа - събиране на нектар.

Именно , ако не събират( по скоро - ако не са събирали ). Колега, би ли цитирал кой е доказал тези 9 месеца живот!!!

scutellator
25.11.2010, 22:28
Колега, би ли цитирал кой е доказал тези 9 месеца живот!!!

оригинала е на
Capt. Baldenstein, Bienenzeitung, 1848

Аз го намерих като препратка към неговите заключения в писмо от Август 1856 на Samuel Wagner към Rev. L. L. Langstroth .

ANIBAL
25.11.2010, 22:53
Значи няма жив организъм,който да не страда от болести.Просто Няма.Нали става въпрос защо семейство видимо силно ,след месец време едва диша.И Христо и СКутелатор излагат реални доводи.И в двата случая семейството може да загине.Ако е болест,то това е много страшно.Но имам изграден вече опит и практика по този въпрос.Излагал съм я вече на друго място.Възпроизводство на млади пчели в най-късен период.Това, което съм изпробвал ,доказва и двата случая .И ако е болест на пчелите ,то като се сменят в късен период това явление изчезва.Това е което ползвам вече доста време.А ако е причината на стари пчели ,то тяхната подмяна води до излизане от това положение.
Каквато и да е причината моята прктика води до успех.Имах на друго място сериозен отпор от колеги.Но тогава никой не поиска да развием тезата.Сега ви го казвам категорично.Това е моят отговор на заслабването на семействата.Точно преди зимуване.Аз го постигам като произвеждам късни майки на семействата.Това става през месец септември ,за да може да се използва октомври.След това всичко стихва.И си идва на мястото.Но се иска да сме на пчелина.

ANIBAL
04.12.2010, 15:56
Кога загиват майките?
Това е въпрос с много отговори.Майка загива,когато пчелите я подменят,когато ние я осакатяваме.Загива, когато Ние пряко или косвено я унищожим.Загива ,когато я настигне бърза болест.Загубва се и при брачен полет.Също, когато ни я продадат такава.Не ставаща за нищо.
Но най-сигурно загива,когато не си гледаме пчелите.Например избрали сме неподходяща технология изключваща лесното производство на майки.Не сме прочели и един ред как се произвеждат те.Или робуваме на стари порядки -плодникът да не се пипа изобщо.Известните системи на отглеждане позволяват да се комбинират разни варианти.Непременно трябва да се възползваме от такива неща.Най-здравата защита от това положение е резервите.Но резерви придобити преди , а не след проблема.За да си пчелар значи да умееш да рискуваш.Това е принцип заложен в съществуването на пчелите.Така те оцеляват откакто са се появили.

ANIBAL
30.12.2010, 21:09
Какво правите когато семейството загуби майката?Кога забелязвате това?След някой ден ще завалят въпросите по този проблем.Да чуем някое мнение.но от своите практики.Нека да споделим случки с този проблем.

Николай Христов-nikberk
30.12.2010, 21:29
Кога забелязвате това?
Най-вече по прелката,ако е омазана ,значи има кражба= липсва майка или е много стара!

ANIBAL
30.12.2010, 21:32
Колега ,ако видиш това ,значи ,че вече няма семейство!

Николай Христов-nikberk
30.12.2010, 22:04
Колега ,ако видиш това ,значи ,че вече няма семейство!
Прав си ,намаш семейство ,защото майката олицетворява семейството,но имаш пчели-работнички! Трябва ли и тях да загубиш?

ANIBAL
30.12.2010, 22:26
Това дето го имаш дали наистина е там?Дали не са чужди?Ако наистина ги имаш може и да им помогнеш.Но трябва да дочакаш пилото.На другите семейства.Сигурно знаеш какво ще те посъветвам.Случайно да имаш резерви?

Николай Христов-nikberk
30.12.2010, 22:32
Това дето го имаш дали наистина е там?Дали не са чужди?Ако наистина ги имаш може и да им помогнеш.Но трябва да дочакаш пилото.На другите семейства.Сигурно знаеш какво ще те посъветвам.Случайно да имаш резерви?
Няма да чакам никакво пило!Може да има и чужди,прав си! Просто ги обединявам на другия пчелин с някое семество! Това е едно от предимстватана корпусната техника!

ANIBAL
30.12.2010, 23:10
Ако издебнеш време меко.можеш съвсем безпрепятствено да обединиш.Без никакви последици.Това е и времето на преместване на кошерите на други места.

slavi_ny
11.04.2013, 09:43
Здравейте колеги,тази година се сблъсках с един проблем.В началото на март,като прегледах пчелите един от кошерите не донасяше прашец.Като го отворих пчелите бяха неспокойни с пърхащи крила.Имаше пило но нямаше майка и яйца.Имаше и един два маточника,но странното ми е че нямаше нито търтей нито търтиево пило.Някой имал ли е такъв проблем,да изчезна майка в този период след като вече е почнала да снася и след това изчезва незнайно.Ако може за съвети как постъпвате и знае ли се причината за тази загуба.Миналата седмица имам пак същия пробем и сега се мъча и с него,за жалост този е още по силен с пчели и повече пило но намерих и нова майка,но нито един търтей в пчелина.

valyo
11.04.2013, 10:25
Майките си боледуват и те като другите пчели. Смачкай някоя и друга пчела да видиш за нозематоза. Слагай чисти пити и основи, строителна рамка, махай полека лека старите пити, внимавай при прегледите, мий си ръцете и инструментите между прегледите на 2 кошера. Аз си нося едно шише топла вода и си ги изплаквам ръцете от кошер на кошер.

Не бъди сигурна за търтейте. Сега рано напролет младите търтей още не са в пълният си размер и форма и спокойно може да са се покрили между пчелите (да не си ги разпознал).

FVCVS CAESAR
11.04.2013, 11:15
Някой имал ли е такъв проблем,да изчезна майка в този период след като вече е почнала да снася и след това изчезва незнайно.
Аз имах такъв проблем.
В началото на март една майка ми изчезна. Унищожих всички заложени маточници и дадох на семейството друга майка (имах една резервна). На нея пък нещо й стана и спря да снася, та в крайна сметка пчелите, колкото бяха останали, заедно с няколко пити ги прехвърлих в друг кошер, който в резултат на голям зимен подмор беше останал с не повече от хиляда пчели, та най-сетне тръгна рязко нагоре и той.

rosty_sz
11.04.2013, 21:56
Имах няколко майки които февруари бяха започнали да снасят нормално, но по късно спряха и само се разхождаха по питите. В момент когато зимните пчели вече умират, а няма млада смяна това си беше пагубно.
Днес на колега му се случи да открие майка на прелката. Била обградена с пчели които я обслужвали. Хванал я със специалната щипка с няколко пчели. 8 рамки, 4+ с пило повечето запечатано, гладко снесено без пропуски, подготвени няколко основи за маточници но без яйца в тях, много пчели, много прашец и нектар. Докато правел въпросния преглед майката в клетката предала богу дух sweating;
Изкарах зимата с 1% съмртност. От пролетни проблеми с майки в момента вече съм с 10% по малко семейства от есента.

scutellator
12.04.2013, 10:39
idiopathic brood disease syndrome

FVCVS CAESAR
12.04.2013, 12:21
Доколкото разбирам от описанието на IBDS, това трябва да е нова и недостатъчно проучена болест по ларвите на различна възраст, наподобяваща в някаква степен американски или европейски гнилец, а личинките трябва да изглеждат като втечнени на дъното на килийките. Слава на боговете, досега не съм виждал такова нещо.

scutellator
12.04.2013, 13:55
IBDS включва в себе си ( много от симптомите се припокриват) "parasitic mite syndrome", болест наблюдавана най-рано преди 20-ина години.

Съвсем не се ограничава само до пилото, казват че рано или късно болестта в семейството стига и до майката. Друг е въпроса имунитета й как ще реагира.
Линии които за пръв път се сблъскват с тази болест губят майките си между 50 и 90% от случаите в период от 6 месеца. Майката може да се самосменя и всеки месец докато не се "улучи" такава дето ще оцелее или докато семейството не загине. Възможно е болестта да окаже видим ефект поотделно като само на майката ( пило изглеждащо напълно здраво, но необяснима загуба на майката) така и само на пилото ( проблем с пилото, но на майката нищо и няма)

Предполага се че болестта се причинява от комбинация от вируси (включително тези на мехурчестия гнилец и паралича) и бактерии, поради което всяко отделно семейство реагира на болестта по свой си различен начин.

Симптомите на болестта по пилото са доста разнообразни: пожълтяване,покафеняване, посивяване,полилавяване или позеленяване на пилото. Смъртта може да настъпи както в ранен стадий (личинка) така и малко преди излюпване ( изхвърлено пред прелката пило) както и да засегне продължителността на живот на възрастните пчели.
Симптомите може да се изразяват както единствено в леко прошареното пило така до състояние наподобяващо клинично американски или европейски гнилец ( при взети проби с ДНК тест се потвъждава неналичие на нито едно от двете, въпреки че под микроскоп бактериите лесно могат да бъдат объркани с тези на американския)

Друг симптом е (безпричинно) "буксуване" на семейството. Може да се изразява както в нежелание да се развива нормално, така и липса на активност по време на главна паша.


Общо взето американците са събрали всичките възможни (и необясними) проблеми които могат да бъдат изброени и са ги обобщили под наименованието на една единствена болест.

slavi_ny
13.04.2013, 23:48
Благодаря за съветите,слава Богу ми приеха и вторта майка и сега се надявам да намерия и пило.Май всички проблеми идват от Америка. sweating;

Димитър Бонев
14.04.2013, 00:50
Не идват от там. Специално нашите. Американците поне ги изучават, търсят причините, а тука само ги разпостраняват, като прикриват причините.

kara7
15.04.2013, 07:26
Благодаря за съветите,слава Богу ми приеха и вторта майка и сега се надявам да намерия и пило.Май всички проблеми идват от Америка. sweating;
Всичко лошо идва от запад,даже и лошото време drinks;

Nik_m
15.04.2013, 11:15
И на мен ми изчезна едната майка.
На 1ви Април сложих пита с мед и имаш майка и малко запечатано пило, вчера ги отворих да и сложа пита за градеж и гледам няма пило, не можах да видя и майка и са останали една пита пчели.
При хубаво време ще ги прехвърля при другото семейство, там поне има пило.

Румен Димитров
17.04.2013, 20:36
времето не ги е сбъркало толко, колкото твоето ежедневно ровичкане wink;

Румен Димитров
17.04.2013, 21:04
еееее, Ники, мислех, че носиш на майтап, а ти си истръка сичко....немаше нужда, сички сме правили грешки в началото.....и не е срамно да се пита!!!!
Аз не питам тук, щото имам добър приятел с 30 годишна практика, който не ме е подвел ....ма тва и не значи, че не му звъня поне 1 път месечно за консултация wink; drinks;

Nik_m
17.04.2013, 21:09
Не съм се разсърдил ама стана ненужен спам в темата за това изтрих постовете.
Иначе си знам, че правя грешки и пиша глупости но това е то желание.
А тоя кошер при едно отваряне си ми го върна, само на топките не ме ужилиха, за това сега съм оборудван добре :)
Ще ги оставя 20 дни на мира да си поемат въздух.

vanHanegem
17.04.2013, 21:17
След 20 дни ще цъфне акацията. Трябва да ги подготвиш добре.

evgeni.filimonov
17.04.2013, 21:44
Демек, продължавяй с отварянето и с прегледите, защото от мерак, ще ги качиш по дърветата. Така става с младите ентусиазирани пчелари. И аз бях така. На 5 ти май преди 4 години ми излезе рояк.

Nik_m
17.04.2013, 21:51
На вас не мой ви се огоди ::)))))
Като ги отварям - що ги отваряш , като не ги отравям - що не ги отваряш.
Тази тема май отиде при свободните теми.

Румен Димитров
17.04.2013, 22:02
не бе...не бързай с квалификации!
ако нема кой да питаш, питай тука у форума, като прескочиш бъзиците, винаги че има и качествен съвет wink;
...най-добре е за твоя район да намериш съсед пчелар и с него да се консултираш и/или синхронизираш!
Аз, лично, не познавам истински пчелар, който ще ти откаже помощ във вид на съвет или просто консултация!

Юрий Цветков
17.04.2013, 22:04
Като отвориш един кошер и видиш какво е положението в него, е важно да знаеш, какво да направиш, че да не го отваряш 10-15 дни. А не да го отваряш през 2 дена и все да оставаш изненадан и учуден от случващото се.

scutellator
18.04.2013, 11:09
И на мен ми изчезна едната майка.
На 1ви Април сложих пита с мед и имаш майка и малко запечатано пило, вчера ги отворих да и сложа пита за градеж и гледам няма пило, не можах да видя и майка и са останали една пита пчели.
При хубаво време ще ги прехвърля при другото семейство, там поне има пило.

+

А тоя кошер при едно отваряне си ми го върна, само на топките не ме ужилиха, за това сега съм оборудван добре :)
Ще ги оставя 20 дни на мира да си поемат въздух.

Увери се че наистина няма майка, да не секнеш пилото и на другото семейство. Неналичието на пило означава единствено че няма снасяща майка.
Наличието на спасителни маточници + липсата на пило = няма майка (независимо поради каква причина)
Липса на пило + липса на маточници = голяма вероятност да има майка ( и в двата случая обединяването е строго непрепоръчително! или майката е престанала да снася ! Nota Bene - проблем! или пчелите са неспособни да си отгледат нова !Nota bene! Остатъци от някои пестициди/акарициди, както и някои болести могат да причинят такъв проблем)


Агресивното поведение (ако е необичайно) при всички положения е "алармиращ сигнал" от пчелите. Ако повечето ти семейства по принцип са агресивни по това време (рапицата може да причини такъв ефект) е едно, а ако само то е "необяснимо" по-агресивно от останалите, е съвсем друго.

Nik_m
18.04.2013, 19:57
Има майка, просто е била престанала да снася.
Сега има младо пило и не съм правил нищо.
Според пчеларския дневник последно майката е сменяна 2008 и на 2те семейства след това не знам дали е имало смяна.
Ако успеят да се стабилизират семействата мисля да сменя майките, какво ще ме посъветваш да си купя ли майка или да ги накарам да ги сменят.
Едното семейство е много зло и искам да сменя гена, но другото мога да го преглеждам и без було.

scutellator
18.04.2013, 20:44
Ако ще купуваш майка, избягвай българските лицензирани производители, пък щом си тръгнал да даваш пари - не се задоволявай с "местни" пчели ( особенно онези рекламирани като "Природна селекция") Не ме разбирай погрешно, преди да се появят доцентските, съм виждал много местни мелези с някои изключителни качества, но за да станат подходящи за масовия пчелар такива пчели първо се нуждаят от "финна настройка" ( не бих казал че в бг има кой) .

При самосмяната, няма дадаваш пари ( поне не пряко), не рискуваш да внесеш някоя болест, но пък не очаквай майките да бъдат тези от мечтите ти.

Това "ако успеят да се стабилизират семействата" означава ли че имат проблем?
Ако имат, смяната на рамките и стръскването на пчелите на "гол рой" върху основи и чист/дезинфекциран кошер ще даде по-голям ефект от смяната на майката.
Това прекъсва цикъла на патогените в кошера, както и те оттървава от 90% от остатъчните химикали и резултата е по-жизнени пчели.

Nik_m
18.04.2013, 20:55
Слабички са, по на 2 пити с пчели и по половин пита пило и много много стари пити.
Това за налитането на гол рой, бях решил да го направя по време на акацията да има градеж, но няма да мога да подготвя новите кошери а и с тези слаби семейства.
Трябваше да излезна отпуска след 10 дни а вместо това двама колеги се разболяха и трябва да ходя на работа всеки ден:(, но ще гледам да намеря време.
Ще пусна тема в друг раздел.

Nik_m
18.04.2013, 21:48
От къде се купуват чуждестранни майки и на какви цени се продават.

Юрий Цветков
18.04.2013, 22:12
От чужбина. wink;

Nik_m
19.04.2013, 06:29
Предполагам че има и в България някой да продава.

nolkov
07.05.2013, 16:53
В неделя отворих един от кошерите. Мишка е влизала и зяла част от пчелите заедно с майката. За първи път виждам и разпознавам признаците на осиротяло семейство. Кошерът бучи като самолет пред излитане вирнати коремчета и пърхат с крила. Друг кошер беше тръгнал да се рои и имаше рамка с два маточника. Дадох я заедно с още една рамка с пило. На следващият ден пчелите бяха спокойни. Тази седмица ще отида да видя дали са продължили да гледат маточника. Ако ли не подозирам, че ще си заложат такъв сами.

estabien6
07.05.2013, 20:15
При мен се излюпи придаден маточник но пчелите заложиха и те ,сега не намирам неплодната майка а новите маточници си зреят

todorksavov
08.05.2013, 11:32
Не ми се вярва мишка по това време на годината да успее да свърши това!

христо
08.05.2013, 11:46
Доказан факт е, че мишките много обичат да ядат пчелни майки.
Това обикновенно се случва в регистрирани пчелини заради субсидията, където пчелите се бият на прелките, за да получат по-голям дял от нея ( субсидията).

Извинете, не можах да се сдържа!

nolkov
08.05.2013, 12:42
Майката е изядена доста по-рано според мен - когато си е била баш зимата. Пробелмът при мен, е ч ене мога да отварям кошерите когато е хубаво времето, а когато е хубаво времето и се падне събота или неделя :).
Поради лошото време и много други лични причини не успявах да отворя кошера за обстоен преглед преди миналата седмица - както и да е сега като отида ще разкажа, какво се е случило със семейството.

nolkov
07.06.2013, 13:25
Произвели са си майка, майката е пронесла и семейството лека полека се оправя - след около 2 седмици ще тръгне липата и ще си имат и паша :)

kajgalool
07.06.2013, 14:34
Доказан факт е, че мишките много обичат да ядат пчелни майки.
Това обикновенно се случва в регистрирани пчелини заради субсидията, където пчелите се бият на прелките, за да получат по-голям дял от нея ( субсидията).

Извинете, не можах да се сдържа!

ххахахахахах :D

Nik_m
23.08.2013, 14:26
Eдно семейство ми направи самосмяна преди месец майката ми направи впечатление че е цялата с бели косми даже по краката, в първия момент си казах какво е това животно, но се беше тамън оплодила и заредила 2 пити с яйца.
Казах си щом работи добре няма проблеми, но вчера ми направи впечатление, че кошера е отслабнал и го отворих да видя какво става.
Има 10 маточника, майка няма и търтей няма дано се оплоди.

vlado 9
23.08.2013, 15:58
И при мен има подобен проблем,отводка от началото на юли не прие майката ,около 12-13 юли имаше матичници пило нямаше,на 19.07 пило на 1 страна на на пита,добавих основа,на29.07 2-3 пити с пило -добавих пак основа ,на 13.08 последната основа почти изградена пило и личинки на 2-3 пити ,ОК. На 21.08 само 1 пита запечатено пило без личинки и на 2съседни пити 10тина маточника,половината прогризани.На другия ден(вчера) му добавих пита с ларви от друг кошер.Някакви идеи какво се случва.

Nik_m
30.08.2013, 18:25
Моята майка се е оплодила и снася вече :)
Няколко пити с яйца и ларви.

pavlito88
06.09.2013, 15:07
Едно от пчелните ми семейства 2 пъти за това лято си убива майката, последната нямам представа защо я уби, беше редовна снасяше, дори в момента има запечатано пило. Сега има запечатани маточници, но се опасявам, че няма да намеря търтей в целия пчелин, гледах някой пчелни семейства но не можах да открия....някой ако има излишни търтей ако иска може да услужи

Димитър Бонев
06.09.2013, 15:57
Изкуствено осеменяване ли смяташ да правиш

scutellator
06.09.2013, 18:59
Едно от пчелните ми семейства 2 пъти за това лято си убива майката, последната нямам представа защо я уби, беше редовна снасяше, дори в момента има запечатано пило. Сега има запечатани маточници, но се опасявам, че няма да намеря търтей в целия пчелин, гледах някой пчелни семейства но не можах да открия....някой ако има излишни търтей ако иска може да услужи

Питите вземи ги извърти и във восъкотопилката. Пчелите - горелката (или някакъв по-хуманен начин ако предпочиташ) и им направи едно погребение.
Не се шегувам!

Ивайло Георгиев - ingivo
07.09.2013, 08:04
То с горелката е най-лесно ,но може ли да обясни някой що за семейство ще е това което не иска да има майка . На какво може да се дължи ?

scutellator
07.09.2013, 08:21
Idiopathic brood disease syndrome (IBDS).
Заразно.
Не е известно лечение.

(айде сега обвинявайте ме пак че навсякъде само болести виждам)

vlado 9
07.09.2013, 09:51
Idiopathic brood disease syndrome (IBDS).
Заразно.
Не е известно лечение.Дали ??? При мен миналия петък -30.08 бяха проядени всички маточници но маика не видях,утре ще го погледна ,но съм почти сигурен какво ще видя.Ако става въпрос за този синдром (IBDS) това което се пише ,лечението наистина е горелката.Друго се замислям ,това семеиство от което направих отводката (пост 71) е от много отдавна ,от дядо ми,много бързо се развива пролетно време ,много мед дава но и много ройливо.Отводката не прие купената майка,произведе си ,след месец пак няма пак маточници и тн.Дали тези пчели генетично не са запазили начина си на възпроизводство да е чрез роене???И да могат да си роизвеждат качествени маики само роеви и самосменни.

Nic 59
07.09.2013, 11:06
vlado 9, семейството от което е направена отводката беше ли в роево настроение /имаше ли заложени роеви маточници/.

vlado 9
07.09.2013, 18:06
vlado 9, семейството от което е направена отводката беше ли в роево настроение /имаше ли заложени роеви маточници/.

Не,но май месец ме нямаше в бг и началото на юни се рои.Хванах рояка за сега е мн.добре,за разлика от отводката.

Nic 59
07.09.2013, 19:40
Нищо не разбрах, не е бил в роево пък се роило.....
Интересува ме каво е правено / делене и какво е било състоянието/ от пролетта на изимувалото сем. до проблемната отводка.

vlado 9
07.09.2013, 21:23
Рои се на 8 юНи ,отводката на 2 юЛи.
1.Основното семеиство е ок и мед даде доволно,изпуснах го да се рой защото ме нямаше.
2.рояка е ок с подхранване е на 10 пити сега ( ДБ 12ки )
3. проблема е с отводката,описал съм я подробно в пост 71,не прие купената майка,изведе си ,тя снасяше като луда 2 седмици и хоп няма яица и нови маточници,онзи ден на 30.08 всички маточници бяха проядени,майка не можах да видя,за яица ясно че няма-майка току щто се излюпила.

Това е.

pavlito88
08.09.2013, 16:26
Idiopathic brood disease syndrome (IBDS).
Заразно.
Не е известно лечение.

(айде сега обвинявайте ме пак че навсякъде само болести виждам)


Не съм запознат с този синдром, намерих търтеи и му пуснах (10-тина) ще видим какво ще стане, ако пак убие майката ще се окаже, че си прав.

Nic 59
08.09.2013, 17:47
Предполагам че проблема за не приемане на нова М и залагане на маточници е правенето на отводки от роеви пчели.
При роевите семейства от 40% до 60% пчелите имат развити яйчници, и деленето на отводки понякога е рисково. Получава се някакъв постоянен стремеж за нова майка, и пак са недоволни от следващата и така докато станат търтовка. Може би това е от нарушения баланс пчели-майка който при нормалните сем. съществува. Имал съм подобно сем / роево/ разделено по Таранов, но съм делил и рояк който на следващата година бе на 6 рамки и влезе в роево, разделих го на 4 и се развиха добре. Тезата за роевите пчели и отводките съм я срещал и на друго място. Може би трябва първо да се придаде нова М към две рамки от друго сем. и след приемането когато има свита и личинки да се съединят като погладуват малко през това време ???

Димитър Бонев
09.09.2013, 14:21
Има и една друга вероятност. Синдрома на любопитния пчелар. Много опасно заболяване, почти не лечимо. Това всекидневно ровичкане из семействата, често води до сериозни проблеми. Я вземете си представете, че всеки ден се прибирате в къщи и някой е обърнал всички с главата на долу. Подреждате и на другия ден пак. Е по някое време ви писва и някой го отнася. Обикновено не е виновника, а носителя на гена.

vlado 9
09.09.2013, 21:48
Има и една друга вероятност. Синдрома на любопитния пчелар. Много опасно заболяване, почти не лечимо. Като в пубертета като ти върже с гадже и ровиш всяка вечер.
Вчера погледнах и нямаше никакви яица и ларви,но видях майката-хубава ,но едра ,много едра за новоизлюпена,вероятно е спряла по рано да снася,пчели и мед има достатъчно и работеха спокоино,сипах им сироп и ги оставих да си работят на спокоиствие.

armancho1
15.02.2014, 22:58
Здравейте днес с нежелание да повярвам установих че едно от семействата е осиротяло. Първоначално като вдигнах капака пчелите буквално започнаха да извират и да излизат над рамките видимо разтревожени, не открих и пило, майката е от 2012 и кошера беше един от добрите по сила беше зазимен на 10 от 12 р дб. Глад и акара ги изключвам като варианти за осиротяването. И понеже не искам да губя семейство искам да потърся майка, ако някой има излишни запасни и продава ще се радвам да се споразумеем.

Цеко
15.02.2014, 23:25
Здравейте днес с нежелание да повярвам установих че едно от семействата е осиротяло. Първоначално като вдигнах капака пчелите буквално започнаха да извират и да излизат над рамките видимо разтревожени,

Сигурен ли си че семейството вече не е нападнато, че това "извиране" е много притеснително???

srg
16.02.2014, 11:05
Това "извиране" и мен повече ме навява на кражба. Осиротелите пчели се държат по различен начин.

ganchev55
16.02.2014, 13:21
Липсата на паша и хубавото време в момента са предпоставка за кражби.Може сам да прецениш като наблюдаваш кошера-ако активноста на пчелите е по-висока от другите кошери през целия ден е кражба.При това положение майка не ти е нужна.

armancho1
16.02.2014, 19:26
Активността им е като на другите дори да не кажа и по малка. Тия дни ако е по хубаво времето ще прегледам по обстойно за майката и днес говорих с един познат на него пък мишка му е направила поразия и останала само майката със шепа пчели и ще се опитаме да ги съберем.

Stefan_S
22.05.2014, 13:38
Колеги имам следния въпрос:На 22.04 направих 4 отводки,на 17.05 проверих дали са се оплодили майките и от 4-те само едната е започнала да снася.Вчера отново ги отворих останалите 3,но пак нямаха нито пило нито яйца.Колко мога да изчакам още за да се оплодят,или направо да поръчвам майки,защото се притеснявам да не станат търтовки.В моя район тази година има много пчелояди и доста колеги вече изреваха,че имат изгубени майки и търтовки.

Петър84
22.05.2014, 15:16
Колеги имам следния въпрос:На 22.04 направих 4 отводки,на 17.05 проверих дали са се оплодили майките и от 4-те само едната е започнала да снася.Вчера отново ги отворих останалите 3,но пак нямаха нито пило нито яйца.Колко мога да изчакам още за да се оплодят,или направо да поръчвам майки,защото се притеснявам да не станат търтовки.В моя район тази година има много пчелояди и доста колеги вече изреваха,че имат изгубени майки и търтовки.Сложи им по пита на която има и пресни яйца.

Stefan_S
22.05.2014, 16:17
Това ми е ясно,но не искам да губя още 1 месец,докато заложат маточници и я се оплодят майките я някой пчелояд пак да ги хапне.Интересува ме колко най-много мога да изчакам преди някоя пчела да се вземе насериозно и да стане търтовка?

de4o82
22.05.2014, 17:43
Колеги имам следния въпрос:На 22.04 направих 4 отводки,на 17.05 проверих дали са се оплодили майките и от 4-те само едната е започнала да снася.Вчера отново ги отворих останалите 3,но пак нямаха нито пило нито яйца.Колко мога да изчакам още за да се оплодят,или направо да поръчвам майки,защото се притеснявам да не станат търтовки.В моя район тази година има много пчелояди и доста колеги вече изреваха,че имат изгубени майки и търтовки.

Колега, когато направи отводките, тогава ли са си заложили маточници или ти им сложи запечатани такива?
Една моя майка миналата година не можа да излети за брачен полет и бързо стана търтовка!!

de4o82
22.05.2014, 17:51
Това ми е ясно,но не искам да губя още 1 месец,докато заложат маточници и я се оплодят майките я някой пчелояд пак да ги хапне.Интересува ме колко най-много мога да изчакам преди някоя пчела да се вземе насериозно и да стане търтовка?

Провери, ако имаш майки, сложи прясно пило, почнат ли маточници отпиши ги.

Петър84
22.05.2014, 18:26
Това ми е ясно,но не искам да губя още 1 месец,докато заложат маточници и я се оплодят майките я някой пчелояд пак да ги хапне.Интересува ме колко най-много мога да изчакам преди някоя пчела да се вземе насериозно и да стане търтовка?Сложи пита с яйца ако заложат маточници,унищожи ги и върни питата в кошера от който си я взел ,и тогава придавай майка.Ако направо придадеш майка и семейството си има някаква майка,дори и дефектна,има опасност новата майка да не бъде приета от пчелите.

argilov
22.05.2014, 20:48
Чакаш седмица и ако пчлите са спокойни търси майка.Ако не намериш,маточник или майка в клетка,задължително.

Юрий Цветков
22.05.2014, 20:57
Кошер без майка се познава още с повдигането на покривната табла.

jordanov
23.05.2014, 09:14
Кошер без майка се познава още с повдигането на покривната табла.

Жалко.
Колко интересни мнения щяхме да прочетем още...

Nik_m
23.05.2014, 22:04
Колеги имам следния въпрос:На 22.04 направих 4 отводки,на 17.05 проверих дали са се оплодили майките и от 4-те само едната е започнала да снася.Вчера отново ги отворих останалите 3,но пак нямаха нито пило нито яйца.Колко мога да изчакам още за да се оплодят,или направо да поръчвам майки,защото се притеснявам да не станат търтовки.В моя район тази година има много пчелояди и доста колеги вече изреваха,че имат изгубени майки и търтовки.
Това е повече от месец, няма какво да ги чакаш придай и майка иначе ще стане търтовка.
И аз на 25.04 направих 13 отводки от тях само 5 майки се оплодиха след това около 15.05 придадох на останалите 8 отводки който нямаха майка неоплодени майки, днес ги отворих и всички са оплодени.
Сега времето е хубаво и стават работите.

Stefan_S
24.05.2014, 16:54
Колеги,днес бях на пчелина да проверя отводките и останах приятно изненадан и трите майки са започнали да снасят,може би вчера или днес,защото яйцата бяха още изправени в килийките.благодаря за предложенията все пак и успешен сезон на всички:)

Boro
24.05.2014, 19:10
Тотална загубва на майки тая година, такова чудо не е било. От 20 мининуклеуса само 6 се оплодиха, останалите разграбени, пчелата се преселила на друго място.

Юрий Цветков
27.05.2014, 12:59
Жалко.
Колко интересни мнения щяхме да прочетем още...
Извинявай, не знаех че следиш темата с интерес.

Трендафил Дончев
11.12.2017, 11:42
Интересно ми е защо трябва да се унищожават първите свищеви маточници при изгубена/смяна/ на майката?

delta.e
11.12.2017, 14:57
Слънчо , запали фитила отново .
Аз зная , кое и как , но скоро ще четеш иновации .

Трендафил Дончев
11.12.2017, 15:44
Слънчо , запали фитила отново .
Аз зная , кое и как , но скоро ще четеш иновации .
Ми раздухай го де. Сипи малко барут, ;)газ, бензин, каквото има.

delta.e
11.12.2017, 16:41
В този сезон дали ще гори ?
На пролет е по-добре .

Nik_m
11.12.2017, 17:56
Интересно ми е защо трябва да се унищожават първите свищеви маточници при изгубена/смяна/ на майката?

На теория защото са заложени на няколко дневна ларва и не са хубаво захранени. На практика аз не го правя това и пак стават същите майки според мен. :) Аз понеже съм слаб в теорията не се съобразявам с това. Аз съм на мнение че пчелите ще си подберат възможно най качествената майка, виждам съм със очите си как пчелите пазят хубав маточник и не дават на първата излюпена майка да го прегризе.

delta.e
11.12.2017, 18:10
Ник , не само на теория , а и на практика .

Валентин.
11.12.2017, 18:46
А килийката не е ли важна. Май има разлика между килийките на свищевите и роевите и самосменните майки.

delta.e
11.12.2017, 18:50
Точно Валко .

Nik_m
11.12.2017, 18:59
Ник , не само на теория , а и на практика .
Аз от 2 години чистя всички маточници и слагам запасна майка, за да не губя време през което отслабва кошера. А за стартера слагам нова рамка и на другия ден като я осемени майката осиротявам семейството и ползвам само маточниците от тази рамка за отводките но самия статрер го оставям да се оправя сам и винаги излиза много хубава майка без да чистя нищо.

delta.e
11.12.2017, 19:25
Танасов , пак ли не в час ?
Зная ли вече ?

Трендафил Дончев
11.12.2017, 20:14
На теория защото са заложени на няколко дневна ларва и не са хубаво захранени. На практика аз не го правя това и пак стават същите майки според мен. :) Аз понеже съм слаб в теорията не се съобразявам с това. Аз съм на мнение че пчелите ще си подберат възможно най качествената майка, виждам съм със очите си как пчелите пазят хубав маточник и не дават на първата излюпена майка да го прегризе.

А дали не захранват всички ларви по един и същи начин? Примерно още от началото с млечице, а след това да става някакъв фокус? Някои знаят, но си траят. Да не би да изпуснат някоя ценна мисъл.;)

Nik_m
11.12.2017, 20:30
А дали не захранват всички ларви по един и същи начин? Примерно още от началото с млечице, а след това да става някакъв фокус? Някои знаят, но си траят. Да не би да изпуснат някоя ценна мисъл.;)
Да кажат, аз не съм компетентен, само споделям какво съм видял от моята практика или какво съм се заблудил. :)

M.Milkov
12.12.2017, 08:38
Не може да се даде точно как решават коя млада майка да си оставят пчелите.С борба м/у тях или те вземат правилното решение ние само можем да гадаем и да си пишем.За тези години през който се занимавам с пчеларство,а те не са малко. Умишлено не ги обявявам и грешки съм правил,и два пъти съм ги занулявал от проби и експерименти.И съм стигнал до мое си мнение че какво се уцели и най-вече с какви търтей ще се оплоди.Махал съм маточниците на 4-5 и на 6 ден след направата на отводката.За мен е че все си остават свещеви майки.Имал съм майки,който почти не се различават по-големина от пчелите но на 2- та година ми е давала отводка и 2 корпуса с мед.Купувал съм готови оплодени майки,голяма едра като баварски кон,ама не работи,не снася достатъчно количество яйца.Подсилвал съм го с открито и запечатано пило и пчели,и кошера е само за бройка.Не работи за мен,а само за себе си докато самите пчели не я сменят.Рязал съм крила ,крака и пак я оставят и в най неподходящото време,и то обикновенно есента залагат за самосмяна,при отслабнал откъм пчела кошер на когото му предстой зимуване.Или го обидинявам с друг, или ще го разграбят другите семейства и то тиха кражба без да има нещо видимо.Или загива зимата,или оцелява.Но и през следващия сезон докато се съвземе нещата са 50/50. А това семейство е работило и си е събрало малко по-малко през сезона мед за себе си.Тази година си закупих 2 маточника от производител на маточници.Едната я приеха и заработи,и ще преценя дали да ползвам готови маточници или ще Демарирам,понеже съм с ЛР-кошери,няма да правя отводки,а ще пробвам семейството да си произведе 2 майка и да заработят двете през активния период.След това отделям на цял корпус новото семейство. Извода е че каквото се уцели,ако не става се обединява с друго.Не е необходимо да го имаш само за бройка,ако целта е само медосбор.Който са по-програми,там е друго нещо.Такива семейства сами се оправят след време и се засилват сами след самосмяна.Ние вместо да им помагаме,им вредим.Пчелите поправят сами грешките на пчеларя,но минава 1или 2 сезона или семейството загива през зимата.

Трендафил Дончев
12.12.2017, 08:56
Не може да се даде точно как решават коя млада майка да си оставят пчелите.С борба м/у тях или те вземат правилното решение ние само можем да гадаем и да си пишем.За тези години през който се занимавам с пчеларство,а те не са малко. Умишлено не ги обявявам и грешки съм правил,и два пъти съм ги занулявал от проби и експерименти.И съм стигнал до мое си мнение че какво се уцели и най-вече с какви търтей ще се оплоди.Махал съм маточниците на 4-5 и на 6 ден след направата на отводката.За мен е че все си остават свещеви майки.Имал съм майки,който почти не се различават по-големина от пчелите но на 2- та година ми е давала отводка и 2 корпуса с мед.Купувал съм готови оплодени майки,голяма едра като баварски кон,ама не работи,не снася достатъчно количество яйца.Подсилвал съм го с открито и запечатано пило и пчели,и кошера е само за бройка.Не работи за мен,а само за себе си докато самите пчели не я сменят.Рязал съм крила ,крака и пак я оставят и в най неподходящото време,и то обикновенно есента залагат за самосмяна,при отслабнал откъм пчела кошер на когото му предстой зимуване.Или го обидинявам с друг, или ще го разграбят другите семейства и то тиха кражба без да има нещо видимо.Или загива зимата,или оцелява.Но и през следващия сезон докато се съвземе нещата са 50/50. А това семейство е работило и си е събрало малко по-малко през сезона мед за себе си.Тази година си закупих 2 маточника от производител на маточници.Едната я приеха и заработи,и ще преценя дали да ползвам готови маточници или ще Демарирам,понеже съм с ЛР-кошери,няма да правя отводки,а ще пробвам семейството да си произведе 2 майка и да заработят двете през активния период.След това отделям на цял корпус новото семейство. Извода е че каквото се уцели,ако не става се обединява с друго.Не е необходимо да го имаш само за бройка,ако целта е само медосбор.Който са по-програми,там е друго нещо.Такива семейства сами се оправят след време и се засилват сами след самосмяна.Ние вместо да им помагаме,им вредим.Пчелите поправят сами грешките на пчеларя,но минава 1или 2 сезона или семейството загива през зимата.

Това ми се струва най - реално от всички писаници до сега.

Георги 1974
12.12.2017, 17:49
Не може да се даде точно как решават коя млада майка да си оставят пчелите.С борба м/у тях или те вземат правилното решение ние само можем да гадаем и да си пишем.За тези години през който се занимавам с пчеларство,а те не са малко. Умишлено не ги обявявам и грешки съм правил,и два пъти съм ги занулявал от проби и експерименти.И съм стигнал до мое си мнение че какво се уцели и най-вече с какви търтей ще се оплоди.Махал съм маточниците на 4-5 и на 6 ден след направата на отводката.За мен е че все си остават свещеви майки.Имал съм майки,който почти не се различават по-големина от пчелите но на 2- та година ми е давала отводка и 2 корпуса с мед.Купувал съм готови оплодени майки,голяма едра като баварски кон,ама не работи,не снася достатъчно количество яйца.Подсилвал съм го с открито и запечатано пило и пчели,и кошера е само за бройка.Не работи за мен,а само за себе си докато самите пчели не я сменят.Рязал съм крила ,крака и пак я оставят и в най неподходящото време,и то обикновенно есента залагат за самосмяна,при отслабнал откъм пчела кошер на когото му предстой зимуване.Или го обидинявам с друг, или ще го разграбят другите семейства и то тиха кражба без да има нещо видимо.Или загива зимата,или оцелява.Но и през следващия сезон докато се съвземе нещата са 50/50. А това семейство е работило и си е събрало малко по-малко през сезона мед за себе си.Тази година си закупих 2 маточника от производител на маточници.Едната я приеха и заработи,и ще преценя дали да ползвам готови маточници или ще Демарирам,понеже съм с ЛР-кошери,няма да правя отводки,а ще пробвам семейството да си произведе 2 майка и да заработят двете през активния период.След това отделям на цял корпус новото семейство. Извода е че каквото се уцели,ако не става се обединява с друго.Не е необходимо да го имаш само за бройка,ако целта е само медосбор.Който са по-програми,там е друго нещо.Такива семейства сами се оправят след време и се засилват сами след самосмяна.Ние вместо да им помагаме,им вредим.Пчелите поправят сами грешките на пчеларя,но минава 1или 2 сезона или семейството загива през зимата.


Като ти прочетох поста много от нещата относно майките се припокриват с моето мнение
Аз например не мисля че от самосмяна е най най най не знам какво си а свищака за нищо не ставал а роевата пак се роила и други тъпотии като говорим като цяло а не за изключенията.Мисля че има значение какво семейство по кое време на годината прави новата майка и с какви и колко търтей се заплоди /ако е дъждовно като тая година са смотани поне при мен от тези роевите май месец/и после зависи и какво е семейството и с какви ресурси разполага трудови и хранително вкусови.И другото всяко семейство трябва да си е за него майка и дъщеря никакви прехвърляници и подсилвания.

ch.atanasov
12.12.2017, 18:01
....И другото всяко семейство трябва да си е за него майка и дъщеря никакви прехвърляници и подсилвания.

Да, ако ги отглеждаш за спорта. :bigsmile:Някои обаче ги отглеждаме за мед.hi;

Георги 1974
12.12.2017, 18:03
А дали не захранват всички ларви по един и същи начин? Примерно още от началото с млечице, а след това да става някакъв фокус? Някои знаят, но си траят. Да не би да изпуснат някоя ценна мисъл.;)
http://www.nbps.press.bg/br7/5.htm
Разликата във времето за излюпване и развитието да полова зрялост е в резултат от храненето на отделните ларви от пчелите. Тези предназначени за работнички биват хранени само първите 3 дни с пчелно млечице, а тези за майка - 6 дни с маточно млечице. Пчелите хранят майката през целият период на снасяне с маточно млечице. Тя може да живее до 6-7 години, но най-продуктивна е през първите две.
http://beehoneyportal.com/pchelite/pchela-maika/
Разликата между пчелно и маточно млечице се изразява в това, че млечицето с което се изхранват ларвите на пчелите работнички съдържа десетократно по-малко пантотенова киселина, биоптерин и неоптерин, то се отделя от глътъчните жлези на пчелите, а маточното млечице – от глътъчните и горночелюстните жлези. Едни пчели хранят пчелните ларви, а други маточните.

П.П.Не знам това горното дали е вярно не съм им светил.А и аз лично вярвам че пчелите могат да си направят маточник и да прехвърлят в него яйце и да си го хранят както си искат /по склонен съм това да повярвам от колкото че го е снесла търтовка и от неоплодено се е получило майка -не че е невъзможно но това до колкото съм че е по скоро при африканските пчели/.

Георги 1974
12.12.2017, 18:09
Да, ако ги отглеждаш за спорта. :bigsmile:Някои обаче ги отглеждаме за мед.hi;
Това със прехвърлянето съм го играл вече резултата е посредствен и временен с нисък процент на успеваемост/може грешката да е при мен/. Ама ако бе толкова лесно преди паша щяхме да правим 3:1 или 2:1 и хоп 7-8кг. семейства с рекордни добиви да ама не /не става така лесно/ има си обяснение биологическо свързано с анатомията на пчелата.

П.П.Чанко симпатичен си ми и ти желая искрен успех с нуковете /ама Сибиряците са го играли тоя филм преди век и са се отказали/.

ch.atanasov
12.12.2017, 18:14
Това със прехвърлянето съм го играл вече резултата е посредствен и временен с нисък процент на успеваемост/може грешката да е при мен/. Ама ако бе толкова лесно преди паша щяхме да правим 3:1 или 2:1 и хоп 7-8кг. семейства с рекордни добиви да ама не /не става така лесно/ има си обяснение биологическо свързано с анатомията на пчелата.

П.П.Чанко симпатичен си ми и ти желая искрен успех с нуковете /ама Сибиряците са го играли тоя филм преди век и са се отказали/.

Много руски книги четеш, чети Фарар . Скоро имаше ( тук ) картинка с 11 корпуса.

пп. Сибиряците не са ли биле по дърветата преди век.:bigsmile:

Георги 1974
12.12.2017, 18:18
Много руски книги четеш, чети Фарар . Скоро имаше ( тук ) картинка с 11 корпуса.

пп. Сибиряците не са ли биле по дърветата преди век.:bigsmile:

Варягите вадят над 100кг, среден добив а дали са слезнали от дърветата не знам, ама ти с тая литература дет ми препоръчваш кажи колко са им средните добиви на пчелин а не на семейство.

ch.atanasov
12.12.2017, 18:22
Варягите вадят над 100кг, среден добив а дали са слезнали от дърветата не знам, ама ти с тая литература дет ми препоръчваш кажи колко са им средните добиви на пчелин а не на семейство.

Ами при 225 кг. добив от кошер, ти сметни средния, че аз не мога.blush;

Георги 1974
12.12.2017, 18:30
Ами при 225 кг. добив от кошер, ти сметни средния, че аз не мога.blush;

Абе малее ми малко ама карай.
Успех Волохович.

Трендафил Дончев
12.12.2017, 18:44
Като ти прочетох поста много от нещата относно майките се припокриват с моето мнение
Аз например не мисля че от самосмяна е най най най не знам какво си а свищака за нищо не ставал а роевата пак се роила и други тъпотии като говорим като цяло а не за изключенията.Мисля че има значение какво семейство по кое време на годината прави новата майка и с какви и колко търтей се заплоди /ако е дъждовно като тая година са смотани поне при мен от тези роевите май месец/и после зависи и какво е семейството и с какви ресурси разполага трудови и хранително вкусови.И другото всяко семейство трябва да си е за него майка и дъщеря никакви прехвърляници и подсилвания.

Ми така де, кой е казал друго?

ch.atanasov
12.12.2017, 19:03
Успех Волохович.


Този Волохович да не е някое руско светило в пчеларството или е някой смахнат, като мен.:bigsmile:

Георги 1974
12.12.2017, 19:10
Този Волохович да не е някое руско светило в пчеларството или е някой смахнат, като мен.:bigsmile:
Ами системата му на работа е в кофти раион/+40 и -40/ някъде в степите на Киргизия май беше
с неговата система се работи с 12-15 семейства които стават супер гиганти за 12 семейства са нужни 100корпуса и 1200рамки и средния добив е някъде около 300кг.
Говоря по спомени долу горе.

Георги 1974
12.12.2017, 19:15
Ако се интересуваш мога да копна метода амасе работи с около 12 семейства а ти ако направиш стотина ще опасът всичко живо около теб ще фалираш колегите в района ти току виж и до Янчо стигна ли.

ch.atanasov
12.12.2017, 19:26
Ами системата му на работа е в кофти раион/+40 и -40/ някъде в степите на Киргизия май беше
с неговата система се работи с 12-15 семейства които стават супер гиганти за 12 семейства са нужни 100корпуса и 1200рамки и средния добив е някъде около 300кг.
Говоря по спомени долу горе.


Е, тоя добре бре.:bigsmile: Само 8-9 корпуса, не е като Фарар с 11бр. Ама с добива го е застрелял.crying;

Георги 1974
12.12.2017, 19:45
Е, тоя добре бре.:bigsmile: Само 8-9 корпуса, не е като Фарар с 11бр. Ама с добива го е застреля.crying;

До колкото съм чел не го отричат метода ама бил много трудоемък. Знам че знаеш руски нищо че си демократ:
Метод Волоховича

http://bortnik66.ru/vov/metod-voloxovicha.html

Начну с зимовки. Семьи подходят к зимовке сильными. Содержу их в двенадцатирамочных корпусах на рамку 435 х 230 мм. Клуб семьи занимает все двенадцать рамок и две, лежащие на верхних брусках в подкрышнике. Под них подложены бруски толщиной 12 мм. Все четырнадцать рамок плотно покрыты пчелами, часть их свисает «бородой» длиной пять—семь сантиметров в нижний пустой корпус, где отстраивает языки и при подкормке заливает их сиропом. Каждой семье осенью скармливаю по 10 кг сахара.
Надрамочное пространство, образовавшееся под лежащими сверху рамками, и «борода» под клубом способствуют хорошей зимовке, так как обеспечивают свободное общение пчел периферии и центра гнезда. Клуб имеет форму улья, так как даже крайние улочки забиты полностью пчелами. Каждая из четырнадцати рамок содержит не менее двух килограммов меда, который заготовлен в первой половине лета. Это важно, так как осенние меда у нас сильно кристаллизуются.
Семьи в зиму формирую из двух отводков и остатка пчел от основной семьи-гиганта к 15 сентября. После этого сразу даю инвертированную подкормку, работы заканчиваю к 20 сентября. Последний очистительный облет пчелы делают 12-15 октября. Перед подкормкой, а если необходимо, то и после нее, лечу пчел от варроатоза. Весной и летом пчел не обрабатываю.
Пчел заношу в зимовник к 7 ноября — в это время у нас уже устойчивые морозы (8-12°С). Зимовка проходит при температуре 3-4°С и влажности воздуха 75-85%. В ульях санитарный леток под сеткой открыт, щелевой в верхнем корпусе зарешечен, в нижнем корпусе закрыт. На всю ширину улья вдоль задней стенки отогнуты холстик и утепление, сверху на подкрышнике уложена противоварроатозная сетка (от мышей). «Борода» ко дню выставки пчел из зимовника уменьшается, а иногда полностью исчезает.
Выставляю пчел на ранний облет при температуре 6°С в тени. Это бывает между 20 и 25 марта; обычный облет с 1 по 10 апреля. Хорошо перезимовавшие семьи облетываются дружно, но слабые при такой температуре выставлять нельзя.
Выношу ульи ближе к вечеру, а через четыре часа, когда стемнеет, переставляю их на чистые донья, убираю пустые корпуса, закрываю вентиляцию над гнездом, меняю летковые задвижки на глухие, открываю летки на 3-4 см. За ночь пчелы успокаиваются, а утром с потеплением начинают облет. На следующий день в три часа, когда основная масса пчел уже облетится, приступаю к беглому осмотру, проверяю корма и маток. В это же время убираю сверху лежащие две рамки и над центром гнезда кладу одну перговую, залитую медовой сытой. При необходимости гнезда сокращаю так, чтобы все рамки были плотно покрыты пчелами — и ни на одну больше. Тщательно утепляю.
При сохранении стабильного температурного режима в зимовнике с осени до весны в день выставки сильные пчелиные семьи не имеют еще расплода, даже открытого. В слабых семьях есть уже печатный расплод.
Частые осмотры семей весной вредны. Семьи осматриваю через десять— двенадцать дней после выставки и даю профилактическую подкормку против нозематоза в перговых рамках. Ставлю их к расплоду взамен отобранной кормовой. Еще через десять дней даю такую же рамку с профилактической подкормкой против аскосфероза.
При первом весеннем осмотре обращаю особое внимание на отцовские семьи, у меня их две. В них с осени ставлю трутневые соты, приготовленные искусственно. Обычные рамки с трутневыми ячейками ранней весной непригодны. Готовлю эти соты так. В июне беру 20 рамок со светло-коричневыми сотами и на расстоянии пяти сантиметров от верхних брусков вдоль рамок срезаю стамеской на всю ширину пчелиные ячейки до основания вощины, то же делаю и с другой стороны сотов, но у нижних брусков. Такие рамки раздаю всем семьям. Пчелы на полосе срезанных ячеек всегда отстраивают трутневые ячейки, и матки откладывают в них трутневые яйца. Очень важно, чтобы в них вывелось не менее двух поколений насекомых, после чего ячейки темнеют. Таким образом, на приготовленной рамке трутневые ячейки всегда с другой стороны сота перекрываются пчелиными ячейками. Осенью собираю уже готовые и залитые кормом рамки и ставлю их по десять штук в отцовские семьи.
Весной отцовские семьи должны быть сильными, поэтому при необходимости подсиливаю их пчелами. Распечатываю рамки с медом, находящиеся в улье, даю не менее трех добротных рамок перги и постоянно подкармливаю медовой сытой. К 20-25 апреля в отцовских семьях имеется достаточно запечатанных трутневых ячеек. Рамки с запечатанным трутневым расплодом раздаю всем семьям, а взамен в отцовские ставлю расплод из других семей. Таким путем получаю ранних трутней.
Одновременно с отцовскими готовлю и семью-воспитательницу. Она также должна быть сильной и к 20-29 апреля (первая закладка маток) иметь не менее десяти рамок расплода и много пчел. Ее еще усиливаю молодыми пчелами. Поступаю так. В теплую погоду отбираю у нее матку. Под корпус, на дно, ставлю подкрышник, увеличивая объем улья (в тесном гнезде хороших маток не получишь). На верхние бруски рамок наношу несколько капель мятной настойки, закрываю улей и приставляю к нижнему летку большую прилетную доску (50 х 50 см). На нее стряхиваю пчел со взятой из каждой семьи одной рамки открытого расплода. Летные пчелы взлетают, а молодые по прилетной доске вползают в семью-воспитательницу. Таким образом, в ней искусственно накапливаю большую массу молодых пчел. Лишние пчелы, появившиеся в улье, свисают бородой в подставленный под корпус подкрышник. Удалив одну рамку, в середину гнезда, лучше между открытым расплодом, ставлю прививочную рамку с мисочками. На третий день после отбора матки в семье появляются свищевые маточники, из них отбираю маточное молочко (маточники должны быть не старше одних суток). Молочко понадобится для прививки двенадцатичасовых личинок, взятых из материнской семьи. Матка в ней обязательно чистопородная.
Я каждый год получаю не менее десяти маток из питомника. Четыре лучших оставляю в зиму, а весной самая яйценоская станет материнской. Таким образом, у меня на пасеке исключаются близкородственное спаривание и спаривание неплодных маток с трутнями других пород, потому что в это время на соседних пасеках еще вообще нет трутней.
Первая закладка маток (20-25 маточников) приурочена ко времени цветения ивы; вторая, через пять дней после первой (30-36 маточников) — к цветению клена; третья, подстраховочная, через десять дней после второй (36 маточников) — к цветению одуванчика. Во время всех закладок семье даю медовую сыту в открытой кормушке.
Через пять дней после прививок осматриваю маточники, они должны быть одинаковыми по возрасту и размеру (самые мелкие и самые крупные уничтожаю). Вышедших маток помещаю в клеточки Титова, заряженные кормом, и возвращаю в семью на сутки для дозревания. Затем раздаю в приготовленные отводки для спаривания.
Отводки для первой партии маток делаю в обычных корпусах, имеющих летки с двух сторон и окрашенных в два цвета. Внутри улья отводки разделяет глухая перегородка. В отводок ставлю кормовую рамку из запаса, рамку печатного расплода на выходе с пчелами и рамку суши. Гнездо с двух сторон ограничиваю диафрагмой и утепляю. Отводки увожу за 3-4 км, а если оставляю на старом месте, то стряхиваю в них пчел еще с двух рамок (на случай слета). Через сутки раздаю маток.
Ульи с отводками расставляю таким образом, чтобы солнце в час дня освещало оба летка. Обычно в это время дня матки выходят на спаривание. Летки ульев с отводками ориентирую на юг. В отводках, чьи летки смотрят на север, матки выходят на облет в 17-18 ч, когда основная масса трутней уже возвращается в ульи.
Затем раздаю маток в микронуклеусы на 1/6 рамки 435 х 230 мм.

Трендафил Дончев
12.12.2017, 19:46
90679068



Та значи до три дни няма значение какво се случва. Важно е от третия ден нататък. Дали ще е майка или пчела?

Георги 1974
12.12.2017, 19:47
http://bortnik66.ru/vov/metod-voloxovicha.html
Затем раздаю маток в микронуклеусы на 1/6 рамки 435 х 230 мм.
Микроулей разделен на три отделения, в каждом три рамочки. Передние стенки раскрашены в три цвета. Заселяю нуклеусы следующим образом. Подношу микроулей к улью, открываю потолочины его отделений и помещаю в каждое отделение матку в клеточке Титова с отверстием, заклеенным вощиной. Нахожу в улье рамку, на которой много пчел, убеждаюсь, что на ней нет матки, и стряхиваю их в отводок так, чтобы пчелы попали сразу во все три отделения. Быстро закрываю потолочины и увожу микроулей на новое место на четыре дня. За это время пчелы выпустят маток, после чего нуклеусы можно вернуть на пасеку. При этом способе отводки принимают всех маток.
Маток третьей партии раздаю в отводки взамен уже облетевшихся из первой партии и потерявшихся из второй. Иногда приходится держать неплодных маток в клеточках в семье-воспитательнице до пяти дней.
Как я уже говорил, на моей пасеке двенадцать основных семей, на каждую из них имею двух молодых маток, в засушливый год — и трех, так как при двух отводках пчелы могут роиться. Спарившихся маток подсаживаю в отводки, образованные из пяти рамок расплода с обсиживающими его пчелами и двух медовых (желательно увезти отводки на новое место). Такой отводок будет развиваться нормально, так как он имеет разновозрастный расплод и пчел. Молодая матка достигает максимума яйцекладки на десятый день. К этому времени данный в отводки расплод выйдет, освободив ячейки, и матка сможет развить максимальную яйцекладку.
Меньше отводок делать нельзя, так как ему не хватит обслуживающих пчел. Ведь можно иметь молодую плодную матку и не получить от нее полной отдачи. В основной семье нужно иметь обязательно не менее восьми рамок, плотно покрытых пчелами, из них шесть рамок расплода. Если хотя бы временно отобрать одну рамку расплода с пчелами, то это надолго затормозит рост основной семьи, а значит, мне негде будет брать необходимые резервы пчел.
Все работы по выводу и посадке маток должны закончиться к 5-8 июня. С этого времени матки во всех семьях имеют все необходимые условия для полноценной работы. На полную мощность молодые матки должны выйти уже к 15 июня, тогда до 15-20 июля семьи будут бурно расти.
В этом и заключается весь мой метод по наращиванию большого количества пчел к главному взятку, который у нас в Кустанайской области начинается с 20-25 июля и длится по 20 августа.
К началу главного взятка (20-25 июля) создаю семьи-гиганты из двух- трех отводков и основной семьи, матки которых уже в течение месяца работали на пределе. Сила такой семьи-гиганта должна держаться на высоком уровне в течение всего медосбора.
Забочусь об этом заранее. С 5 июня после выравнивания силы семей и отводков они быстро растут, и в двадцатых числах июня (к цветению эспарцета) им уже требуются вторые корпуса. Всей пасеке (теперь на ней 36-40 мест) даю их за два-три дня. В каждом корпусе две рамки суши и четыре вощины. Из основного корпуса (нижнего) поднимаю во второй две крайние рамки с медом и две с печатным расплодом, а взамен ставлю по краям две рамки суши и в центр — против летка между рамками с открытым расплодом —две с вощиной. В результате в верхнем корпусе оказывается шесть рамок: две медовые, две расплодные и две вощины. Вощину ставлю между расплодом. По краям помещаю диафрагмы и утепляю гнезда. Леток верхнего корпуса открываю на 5 см. В дальнейшем расширяю верхний корпус до полного комплекта вощиной.
Если сразу дать второй корпус с полным комплектом рамок, рост семьи затормозится и этот корпус будет дольше не освоен. При своевременной постановке второго корпуса и без грубых нарушений технологии пчелы осваивают его за 20-22 дня. Если возникнет необходимость в третьем корпусе, то его ставлю вразрез. В него даю 8-10 рамок суши и 2-4 рамки вощины в зависимости от силы семьи и характера взятка. Как правило, третий корпус семья осваивает за 10-12 дней.
Во время роста семей основная моя задача заключается в том, чтобы пасека имела постоянный поддерживающий взяток, а семьи не нуждались в суши и вощине. У каждой семьи имеется паспорт, в котором ведется четкая запись проделанной работы и отмечается качество матки. Если меня чем-то не устраивает качество матки, я тут же меняю ее на резервную. Семьи осматриваю раз в шесть дней. В таком состоянии пасека подходит к главному взятку.
Накануне создания семей-гигантов нахожу нужный массив медоносов, изучаю его возможности. Ведь перевозить огромные семьи — нелегкая работа: вес каждой не менее 130 кг. На новом поле ставлю семьи и отводки группами по три- четыре улья. Подбираю так, чтобы общее число корпусов на каждом улье было одинаковым — восемь или девять. Когда контрольный улей начнет показывать ежедневный привес 2 кг, можно формировать семьи-гиганты. При таком медосборе они будут приносить не менее 12 кг нектара ежедневно и не будут роиться.
Как удержать такую семью, чтобы она работала и не роилась?
Собираю семью-гигант следующим образом. Сзади будущей семьи ставлю два корпуса с сушью, на них помещаю пустой корпус с разделительной решеткой, сюда стряхиваю пчел из семьи со старой маткой; пчелы опускаются на сушь. Матку отлавливаю на решетке и отдаю в отводок, который делаю из этой же семьи (две добротные рамки с расплодом на выходе и пчелами, одна медовая с пчелами и две рамки с сушью). Все закрываю и увожу на новое место (это очень важно). Так же поступаю с остальными отводками. Матки в этих отводках должны быть очень хорошие, так как они будут наращивать пчел для семьи, идущей в зиму. Освободившиеся от пчел рамки из семьи и отводков отправляю в цех для откачки. Пчел объединяю при помощи мятных капель, при этом не замечал драки между ними. Рамки с расплодом тоже откачиваю, но очень осторожно, чтобы из них не вылетал открытый расплод. Это важно, хотя его и не очень много к этому времени, так как рост семей подходит к завершению. Откачанные корпуса с расплодом ставлю наверх, куда и поднимаются пчелы. Последний отводок из этого комплекта откачиваю отдельно, не отыскивая матку, и через варроатозную сетку помещаю на верх собранной семьи.
Следующую семью собираю точно так же, но вместо двух нижних корпусов суши ставлю два корпуса расплода, оставшихся от первой семьи. И так собираю все семьи пасеки. От последней созданной семьи оставшийся расплод отдаю первой, ведь, как вы помните, у нее внизу стоят два корпуса суши (их убираю).
Многие пчеловоды спрашивают: зачем качать рамки с расплодом, так же делать нельзя? До объединения во всех семьях и отводках доминировал инстинкт размножения и почти вплотную подошел к своей кульминации, то есть к роению. Нам нужно погасить его и вызвать новый — инстинкт накопления корма, но на него нельзя выйти другим путем, как через инстинкт самосохранения. Что это такое? Мы свалили в кучу массу пчел и расплода, отобрали маток, оставили одну наверху. Поэтому в течение первых суток основная масса пчел чувствует сиротство, да еще у них отобран весь мед (конечно, при слабой качке сколько-то меда на рамках осталось). В результате у пчел пробуждается инстинкт самосохранения. Рано утром пчелы- разведчицы дают знать о появлении первого нектара в природе—и семья заработала, да так, что трудно себе представить.
)

Георги 1974
12.12.2017, 19:51
Через сутки, к вечеру, осторожно поднимаю два верхних корпуса (без дыма, но с мятными каплями в санитарный леток), выдвигаю сетку на 1-2 см, делаю щель вдоль задней стенки корпуса. Через нее пчелы начинают общаться с маткой. А еще через сутки сетку удаляю. Так получается одна семья, занимающая шесть-семь корпусов и имеющая одну матку. Ограничивать ее не надо, пчелы сами ограничат ее работу собранным нектаром. Потому что у матки излюбленное место — верхние корпуса, а пчелы тоже несут нектар наверх. Принос нектара у такой семьи достигает в отдельные дни 20-22 кг.
С большим напряжением работает семья-гигант десять дней. После этого у нее нужно откачать мед, так как его набирается около 100 кг, да и семья может зароиться. Нужно снова включить инстинкт накопления.
За такой пасекой нужно постоянно следить и помогать ей. Обычно поздно вечером обхожу ее и слушаю звуки, идущие из ульев. Они характеризуют степень вентиляции гнезд. При необходимости приподнимаю переднюю часть одного или нескольких корпусов и прокладываю между ними 12- миллиметровые брусочки, открываю добавочные летки на всю ширину корпуса. Естественно, что летки во всех корпусах открыты. Это необходимо для быстрого созревания меда. Санитарный леток тоже открыт.
Многие пчеловоды спрашивают: «Куда пчелы будут складывать мед?» А я отвечаю, что всегда думаю о том, кто будет его складывать, а место найдется: ведь расплод в лучшем случае занимает две трети рамок, да еще каждый день освобождается шесть-восемь тысяч ячеек от расплода.
Вторую откачку начинаю тогда, когда вес улья на весах достигает 260-280 кг. Значит, пора качать и сокращать семью на один или два корпуса. Пчелы работают производительней, когда обсиживают рамки очень плотно.
В семье-гиганте удается вызвать инстинкт накопления, но не удается снова возбудить инстинкт размножения. Поэтому к концу сезона в ней остается лишь пять-шесть рамок расплода и то небольшими очагами. Ясно, что в зиму пойти сильной она самостоятельно не сможет. И тут выручают отводки, которые я сделал накануне главного взятка. При правильном уходе они вырастают и имеют к этому времени по семь-восемь рамок расплода. За отводками нужно постоянно следить, чтобы в их гнездах были перга и место для откладки яиц маткой.
После главного взятка, к 15 сентября, объединяю два отводка с остатками семьи-гиганта. Расплод от них в один корпус не помещается, поэтому в нижний ставлю десять рамок зрелого расплода (улочки здесь делаю шире обычных), а в верхний — расплод помоложе. После выхода расплода из нижнего корпуса лишние рамки убираю. Если пчелы отстраивают языки и свисают бородой, то я их не тревожу, и они так идут в зиму. Иногда весь расплод не помещается в ульи двенадцати семей, в таком случае делаю еще две-три семьи. Весной за их счет подсиливаю ослабевшие семьи.
Основа моего метода заключается в том, что я все время создаю такие семьи, какие мне нужны в данный период.
Для обслуживания моей пасеки нужна, конечно, малая механизация. Пришлось заняться этим самому.

Хочу обратить внимание на сотообеспеченность пасеки. На двенадцать семей имею сто корпусов, то есть 1200 рамок суши. Сушь после откачки храню в рабочих корпусах, которые устанавливаю под навесом, где она находится до нужного момента. Если все делать аккуратно и грамотно, тогда мороки у вас не будет. Кормовые запасы и пергу храню в зимовнике.


А.И.ВОЛОХОВИЧ
Кустанайская обл.
(Статья из ж-ла Пчеловодство №2,3/2000г. )

Източник:http://bortnik66.ru/vov/metod-voloxovicha.html

ch.atanasov
12.12.2017, 20:07
Та значи до три дни няма значение какво се случва. Важно е от третия ден нататък. Дали ще е майка или пчела?

Баси, а аз си купих 4 диоптъра, да пренасям млади личинки на 12-16 часа. Тези три дневните ще ги пренасям направо с повдигача.:bigsmile:

Георги 1974
12.12.2017, 20:23
Баси, а аз си купих 4 диоптъра, да пренасям млади личинки на 12-16 часа. Тези три дневните ще ги пренасям направо с повдигача.:bigsmile:


Чанко от как взе да ги пренасяш по добри ли станаха майките ти.

Трендафил Дончев
12.12.2017, 20:26
Баси, а аз си купих 4 диоптъра, да пренасям млади личинки на 12-16 часа. Тези три дневните ще ги пренасям направо с повдигача.:bigsmile:

Това ще докаже и нещо друго което съм искал да кажа досега. А то беше, че няма значение каква е майката, а какво носи в коремчето си/гени/ и по какъв начин ще се заплоди/ брой сперматозоиди/, и от кой убавец/гени/.

M.Milkov
12.12.2017, 20:31
Бати ви Севдо,ви обясняваше че стават най-лесно и най-хубавите и не са свещеви,ама някой не му вярват и му се смяха.А той ги изрязваше и намаляше килийките на 4дневна ларва захранена за пчела работничка.Аз лично не съм го пробвал но се замислям да го направя със семейство отглеждач.Дали ще се получи,ще видим догодина ако е живот и здраве.

ch.atanasov
12.12.2017, 20:41
Чанко от как взе да ги пренасяш по добри ли станаха майките ти.

Процента на добрите се вдигна. Преди съм ползвал предимно маточници от самосмяна и в крайни случаи свищеви.

Георги 1974
12.12.2017, 20:47
Процента на добрите се вдигна. Преди съм ползвал предимно маточници от самосмяна и в крайни случаи свищеви.

Атанасов една известна система от тия по дърветата със среден добив 200кг. а на база свищаци.
Системата е печелила:
наградаезультаты его научной деятельности обобщены в книге «Кемеровская система ухода за пчелами», вышедшей в 1963 г. Книга выдержала три издания и награждена бронзовой медалью XXIII Международного конгресса Апимондии.

Валентин.
12.12.2017, 20:48
А то беше, че няма значение каква е майката, а какво носи в коремчето си/гени/ и по какъв начин ще се заплоди/ брой сперматозоиди/, и от кой убавец/гени/.

Тия първите гени, не идват ли от майката та казваш, че няма значение каква е.

Трендафил Дончев
12.12.2017, 20:49
Бати ви Севдо,ви обясняваше че стават най-лесно и най-хубавите и не са свещеви,ама някой не му вярват и му се смяха.А той ги изрязваше и намаляше килийките на 4дневна ларва захранена за пчела работничка.Аз лично не съм го пробвал но се замислям да го направя със семейство отглеждач.Дали ще се получи,ще видим догодина ако е живот и здраве.

Този метод аз го ползвам от години и не е на бат Севдо, а е на американския пчелар Х. Алей. Но бат Севдо чете за разлика от други.;)

Трендафил Дончев
12.12.2017, 20:54
Тия първите гени, не идват ли от майката та казваш, че няма значение каква е.

Какви гени е наследила. Това имам предвид. Дали влиза в ония 25% супер или по е посредствена. За търтея се отнася същото.

Валентин.
12.12.2017, 20:56
Аз пък друго питах преди 1-2 години някъде, ама никой не отговори. Та да питам пак.
Ако от 1 майка след 5г. имам 10 пра-внучки, мога ли от тях да си сменя всички майки в пчелина? Дали това ще се брои, че съм ги направил от една майка, линия, тамазлък и т.н. Или от 10. При положение, че във всички книги по пчеларство не се препоръчва да се правят дъщери (майки) само от една майка.

Валентин.
12.12.2017, 20:58
Какви гени е наследила. Това имам предвид. Дали влиза в ония 25% супер или по е посредствена. За търтея се отнася същото.

Според мен всяка майка ще даде някакъв процент брак. Това мисля, че и Ангел Грънчаров го чете на една лекция в Плевен.

Трендафил Дончев
12.12.2017, 21:09
Аз пък друго питах преди 1-2 години някъде, ама никой не отговори. Та да питам пак.
Ако от 1 майка след 5г. имам 10 пра-внучки, мога ли от тях да си сменя всички майки в пчелина? Дали това ще се брои, че съм ги направил от една майка, линия, тамазлък и т.н. Или от 10. При положение, че във всички книги по пчеларство не се препоръчва да се правят дъщери (майки) само от една майка.

Ще получиш едно близкородствено кръстосване с което ще подсилиш някои белези които имаш и до сега. Но близкородственото кръстосване води и други нежелани белези, които са повече от това което предпочитаме. За да подобрим тези белези които искаме, да ги подсилим, то може да се използва и неблизкородствено кръстосване. Като се набележат от друг пчелин и се кръстосат с тях. По този начин пчелите в пчелина няма да са неустойчиви на болести, а напротив.

Трендафил Дончев
12.12.2017, 21:17
Според мен всяка майка ще даде някакъв процент брак. Това мисля, че и Ангел Грънчаров го чете на една лекция в Плевен.

Ако заложиш от тази майка 100 маточника и се получат 100 майки, то от тях ще се получат генетично 25% супер, 50% добри и 25% боклук. От тези 25% ще се залюбят половината с калпави търтеи и ще се получи едно осредняване. Около 12 ще са добри/супер/. От 50% ще намерят и някой добряк, който ще им повиши способностите и някой ще минат в по - горна графа. От боклуците също някои ще се подобрят и обратно при съешаване с калпави търтеи, показателите ще намалеят още.

ch.atanasov
12.12.2017, 21:38
Атанасов една известна система от тия по дърветата със среден добив 200кг. а на база свищаци.
Системата е печелила:
наградаезультаты его научной деятельности обобщены в книге «Кемеровская система ухода за пчелами», вышедшей в 1963 г. Книга выдержала три издания и награждена бронзовой медалью XXIII Международного конгресса Апимондии.

Казвам ти : Остави ги тези ....Ако имаше полза, от всичките теории, които си чел от тях, отдавна да си пчелар № 1 в БГ. и да четем как вадиш по 200 + кг. от кошер.:)

Гогол
12.12.2017, 21:45
Този метод аз го ползвам от години и не е на бат Севдо, а е на американския пчелар Х. Алей. Но бат Севдо чете за разлика от други.;)

Бях го написал някъде след оплюването и подигравките към Севдат от капацитети в този форум.Севдат е събрал в едно/и малко побългаряване/методите на Алей,Шишкин и Хопкинс–Пехачек.Много лесно,удобно и с малки харчове.Мое,лично мнение.
А прорицатели,гадатели,опери рани и тем подобни могат да пренасят яйчица или личинки по Дулитъл.Много от редовите пчелари също работят по Дулитъл.

Трендафил Дончев
12.12.2017, 21:46
Като гледам това число за изкаран мед от кошер как расте, расте, расте и имам чувството, че след година, две ще е 1000, 1000. Еееее, спрете се малко. Че то четвърт тон. Това са десет тенекии мед. Както съм казвал и преди, ако ги поставите върху кошера........ще го забиете в земята. :bigsmile:

Георги 1974
12.12.2017, 21:52
Казвам ти : Остави ги тези ....Ако имаше полза, от всичките теории, които си чел от тях, отдавна да си пчелар № 1 в БГ. и да четем как вадиш по 200 + кг. от кошер.:)

Е те тека е ама има теории дето са на база практика /няма лоша технология или най добра/ има усвоена и предпоставки за прилагането и.А аз не гоня 200кг. среден добив аз гоня колкото може по малко да ме виждат пчелите нямам амбиции за големи добиви и пари за мен това е хоби което като си покрие разходите кое е отгоре все е доволно.Общо взето скромна работа.

Трендафил Дончев
12.12.2017, 21:53
Бях го написал някъде след оплюването и подигравките към Севдат от капацитети в този форум.Севдат е събрал в едно/и малко побългаряване/методите на Алей,Шишкин и Хопкинс–Пехачек.Много лесно,удобно и с малки харчове.Мое,лично мнение.
А прорицатели,гадатели,опери рани и тем подобни могат да пренасят яйчица или личинки по Дулитъл.Много от редовите пчелари също работят по Дулитъл.

Затова всеки си има пчелин/и и може да си прави фокуси и магии колкото си иска. ;) Ааааа, колега Гогол, ти направо ми скри шайбата с тази плеяда от велики пчелари. Заминавам да се подготвям.:bigsmile:

jdrumev
12.12.2017, 21:58
Като гледам това число за изкаран мед от кошер как расте, расте, расте и имам чувството, че след година, две ще е 1000, 1000. Еееее, спрете се малко. Че то четвърт тон. Това са десет тенекии мед. Както съм казвал и преди, ако ги поставите върху кошера........ще го забиете в земята. :bigsmile:



Брата един колега когато му каза да разшери с още магазини кошерас 15 рамки пило му каза, ,,краката няма да издържат,,.Колегата го посъветва да подложи тухли под кошера.Така че дай 1/4 т пък нека се забива в земята.:bigsmile:

Георги 1974
12.12.2017, 22:00
Като гледам това число за изкаран мед от кошер как расте, расте, расте и имам чувството, че след година, две ще е 1000, 1000. Еееее, спрете се малко. Че то четвърт тон. Това са десет тенекии мед. Както съм казвал и преди, ако ги поставите върху кошера........ще го забиете в земята. :bigsmile:

Аааааааа много добре знаеш какво е в експериментална станция и в реални услояи от частници но пашата си е паша.
Щом аз мога от 3-4 лидера да извадя 40-50кг. на стационар що да не може в Сибир да се извади среден добив 50-60кг. а при добра година 100ина. и това е реално и го знаеш. Предполагам че и в България има някой много добри микрорайони.

Трендафил Дончев
12.12.2017, 22:03
Брата един колега когато му каза да разшери с още магазини кошерас 15 рамки пило му каза, ,,краката няма да издържат,,.Колегата го посъветва да подложи тухли под кошера.Така че дай 1/4 т пък нека се забива в земята.:bigsmile:

Кой е този колега? Не ме ли пита мен за тия разширения? Или ти вече загуби връзка на кой си се обаждал, кой какво ти е препоръчал и те така? Убавец. :bigsmile:

ch.atanasov
12.12.2017, 22:05
Е те тека е ама има теории дето са на база практика /няма лоша технология или най добра/ има усвоена и предпоставки за прилагането и.А аз не гоня 200кг. среден добив аз гоня колкото може по малко да ме виждат пчелите нямам амбиции за големи добиви и пари за мен това е хоби което като си покрие разходите кое е отгоре все е доволно.Общо взето скромна работа.

Язък ти за знанията и теориите, щом гледаш 50 семейства само за спорта. Ако приложиш някоя система : 50 Х 200 =10 000 кг. Х 4.50лв. =45 000лв. Ама щом ти е кеф да бъхтиш за заплата , сполай ти.:bigsmile:

Трендафил Дончев
12.12.2017, 22:10
Аааааааа много добре знаеш какво е в експериментална станция и в реални услояи от частници но пашата си е паша.
Щом аз мога от 3-4 лидера да извадя 40-50кг. на стационар що да не може в Сибир да се извади среден добив 50-60кг. а при добра година 100ина. и това е реално и го знаеш. Предполагам че и в България има някой много добри микрорайони.

Някъде четох, че рекорда от 120 килограма/ още по времето на СССР/ е именно там, но 120 кг. С кошер лежак. На същото място прочетох и донесен нектар за деня 19 кг./Друмев го спомена, но обърка с 18 кг./ Превърнато в мед да кажем 10 кг. За 5 дни.....може да стане 50 кг., но 225 ми се вижда малко множко.

ch.atanasov
12.12.2017, 22:25
Някъде четох, че рекорда от 120 килограма/ още по времето на СССР/ е именно там, но 120 кг. С кошер лежак. На същото място прочетох и донесен нектар за деня 19 кг./Друмев го спомена, но обърка с 18 кг./ Превърнато в мед да кажем 10 кг. За 5 дни.....може да стане 50 кг., но 225 ми се вижда малко множко.

ХА ХА, те и петилетките си изпълняваха за 2- 3години.:bigsmile:

Трендафил Дончев
12.12.2017, 22:26
ХА ХА, те и петилетките си изпълняваха за 2- 3години.:bigsmile:

То затова сега нямаме работа. :bigsmile:

ch.atanasov
12.12.2017, 22:29
То затова сега нямаме работа. :bigsmile:

Направили са мръсно на капиталистите.:bigsmile:

Гогол
12.12.2017, 22:38
Затова всеки си има пчелин/и и може да си прави фокуси и магии колкото си иска. ;) Ааааа, колега Гогол, ти направо ми скри шайбата с тази плеяда от велики пчелари. Заминавам да се подготвям.:bigsmile:

Ти си си подготвен,щом си видял,че основата в метода на Севдат е метода на Х.Алей. Не бързай да ходиш в библиотеката.Така че,не мога да ти скрия шайбата.Че са велики,велики са.Ама кой да чете Трендафиле?На някои им е по–удобно да поразпитат,да запалят тук–там някой фитил,санким изскочи повече информация.Като им го кажеш право в очите,се сърдят като деца останали без полагащото им се бонбонче.И ни в клин,ни в ръкав изтърсят,че са оперирани на млади години от всякакви други мнения и квалификации.
А относно цитираните светила в пчеларството–любознателе съм,чета всичко.Жалкото е,че не успявам да пробвам всичко.Имам недостиг от време,все не достига.

Трендафил Дончев
12.12.2017, 22:48
Ти си си подготвен,щом си видял,че основата в метода на Севдат е метода на Х.Алей. Не бързай да ходиш в библиотеката.Така че,не мога да ти скрия шайбата.Че са велики,велики са.Ама кой да чете Трендафиле?На някои им е по–удобно да поразпитат,да запалят тук–там някой фитил,санким изскочи повече информация.Като им го кажеш право в очите,се сърдят като деца останали без полагащото им се бонбонче.И ни в клин,ни в ръкав изтърсят,че са оперирани на млади години от всякакви други мнения и квалификации.
А относно цитираните светила в пчеларството–любознателе съм,чета всичко.Жалкото е,че не успявам да пробвам всичко.Имам недостиг от време,все не достига.

Раздавай се, раздавай се. Нали знаеш, че арните жени и от малко хващат, :bigsmile: а калпавите колкото и да ги ръчкаш - пак тая.

jdrumev
12.12.2017, 23:16
Кой е този колега? Не ме ли пита мен за тия разширения? Или ти вече загуби връзка на кой си се обаждал, кой какво ти е препоръчал и те така? Убавец. :bigsmile:



А помня, помня, ама не смея да му споменавам името без причинно.:bigsmile:

jdrumev
12.12.2017, 23:19
Язък ти за знанията и теориите, щом гледаш 50 семейства само за спорта. Ако приложиш някоя система : 50 Х 200 =10 000 кг. Х 4.50лв. =45 000лв. Ама щом ти е кеф да бъхтиш за заплата , сполай ти.:bigsmile:



Атанасов моля намали цифрите че данъчните да не дойдат и при назе.:bigsmile: Математиката е точна наука ама не е доказано че е така.:bigsmile: 1+1=3 според теб може ли да е вярно?:bigsmile:

jdrumev
12.12.2017, 23:22
То затова сега нямаме работа. :bigsmile:



И цена,забрави да споменеш.:bigsmile:Толкова много мед вадим, че цена на пазаря чак се срива.:bigsmile:

rosty_sz
13.12.2017, 06:24
Писали сте до полунощ, но си личи, че не сте прочели метода, който колегата сподели. Аз го прочетох и ще споделя, че не ми харесва, НО работейки така и при 30 дни паша както описва автора съм много склонен да вярвам, че вади 200+кг.
Приказките ви за Севдат как четял и измъквал есенцията от светилата в пчеларството искрено ме разсмяха.

Трендафил Дончев
13.12.2017, 07:39
Писали сте до полунощ, но си личи, че не сте прочели метода, който колегата сподели. Аз го прочетох и ще споделя, че не ми харесва, НО работейки така и при 30 дни паша както описва автора съм много склонен да вярвам, че вади 200+кг.
Приказките ви за Севдат как четял и измъквал есенцията от светилата в пчеларството искрено ме разсмяха.

Ти такава паша имал ли си? Целия пчелин да ти е подготвен и всеки кошер да изкара 200+? Че то ако има такива добиви ще ги пишат в Книгата на Гинес. Значи за Севдат не се съгласяваме, че някои неща ги може, въпреки, че е малко простоват, а за фантасмагории вярваме, без дори да сме ги виждали. Сега ще започнете да ми показвате кошери с по 5-10-20 магазина. А защо са с по толкова - знае ли някой? Сигурно защото са събрали толкова мед? Влезте в границите на възможностите. Ако са толкова, какво е това семейство? Ако е толкова меда представяте ли си в колко рамки трябва да е? Ще кажете, ама ние го вадим. Кога ще запечатат меда за толкова бързо при тази силна паша за да го вадите? За 200+ мед, колко нектар трябва да се вкара? Ако все пак това се случи, то това ще е един единствен кошер от хиляди, а не всеки втори в пчелина. И не на последно място да питам, къде ще има толкова благоприятно време? Явно още вярвате в дядо Коледа. После не ни вземали меда - ами те търговците като идат на един пчелин, на който стопанина е извадил по 200+ кила мед и от стотина кошера и си вържат плана, вие чакайте.:tres:

rosty_sz
13.12.2017, 07:56
Аз нямам 30 дни паша и изрично съм посочил това условие.
Пак да попитам, прочете ли как го постига човека тоя добив?

rosty_sz
13.12.2017, 08:15
Севдат прави някои неща правилно. Аз също научих нещичко от неговите клипове. Като цяло обаче работата му е мноооого зле. Дори и прилагайки някои верни принципи мундарския му начин на работа ги опорочава. Само да му погледнем семействата на пролет (има клипове) и ни става ясно. Личинките му стоят извън кошера по над 15 мин. без никакъв температурен и т.н. режим и той обяснява как проблем нямало. Човека ходи редовно на лекции в дружеството си, попива информация, експериментира смело, и се труди яко и за това БРАВО от мен ама чак да чете яко и на няколко езика .......

За майките също не съм съгласен, че качеството им не зависи от начина на залагане и отглеждане на маточника. Точно това е нещото което ние можем да управляваме. Да създадем оптималните условия за залагане и отглеждане на маточник. От тези условия зависи колко физиологично ще се развие майката. Това има значение за количеството феромони, които после ще отделя и най-важното физически колко сперма ще може да съхрани в тялото си и колко яйца ще може да произведе организма и за единица време. За съжаление не можем много да влияем върху другите изброени фактори. При ясно осъзнаване, че качествената майка зависи от толкова много фактори и толкова малко са в крайна сметка качествените екземплари, ние трябва да правим всичко възможно да влияем положително в процеса до колкото можем.

Трендафил Дончев
13.12.2017, 08:56
Сега много се засегнаха от това, че чете. Сега от къде взема информацията си е негова работа. Важното е, че отворя очите на много. Прави си труда, а тук разни светила освен да пълнят форума с простотии, друго няма. За другите неща свързани с отглеждането на майки си прав, не го отричам и си е така. Но никой не седне да напише нещо с което да грабне новобранците, нещо с което се е сблъскал, нещо което не го пише в книгите. Ето Янчо показа в клип как подхранва зимата. Направи го човека. За едни не е правилно, за други е. Всеки може да размисли върху това и да реши за себе си. Севдат - некачествено работи. Ами дава насоката, всеки работи според собствените си разбирания за чистота, точност и хигиена. Понякога искрицата светлина е достатъчна. Всеки се е скрил в черупката и гледа нещо да чопне, а през другото време да се пресмива.

rosty_sz
13.12.2017, 09:06
Офтопик.
Не беше така. Тук имаше много хора които споделяха. После започнаха да си траят и многократно се опитвах да натъртя, да се вземат мерки. Резултата е че остахме шепа хора които си се знаем и си правим раздумки без особена полезност.

Ти Дончев също имаш вина за изчезването на доста хора от тук. С предните си никове се държеше доста остричко и то с всички. Каквато си в надробим такава ще я сърбаме.

Трендафил Дончев
13.12.2017, 09:21
Аз нямам 30 дни паша и изрично съм посочил това условие.
Пак да попитам, прочете ли как го постига човека тоя добив?

Сега да отговоря дали съм чел как работи руский мужик. Не е открил топлата вода. Не разбрах какво е това КОРМУШКА.:bigsmile: С кормушка и баба готви най - добре. Ако разбия целия си пчелин и аз ще ти направя такива гиганти. И какво? Ще изкарам толкова мед, колкото и от тези които съм разбил. Ще си скапя кръста да го проверявм час по час, че като се рои ще смачка дървото на което се хване. И кормушка, кормушка. Е, тия фокуси ги знам.

Трендафил Дончев
13.12.2017, 09:26
Офтопик.
Не беше така. Тук имаше много хора които споделяха. После започнаха да си траят и многократно се опитвах да натъртя, да се вземат мерки. Резултата е че остахме шепа хора които си се знаем и си правим раздумки без особена полезност.

Ти Дончев също имаш вина за изчезването на доста хора от тук. С предните си никове се държеше доста остричко и то с всички. Каквато си в надробим такава ще я сърбаме.

Ти хем искаш твърда ръка, хем пък сега - защо? Именно точно заради теб го направих. Ти беше повода да съм строг. Ти негодуваше . Сега който не му харесва да върви в другия форум. Тук или ще има ред или вън. Избирайте. На никой не е забранено да излага тезите си надълго и нашироко. А и не виждам кой толкова съм изгонил. Слави 13? Ами когато се държиш като олигофрен с мода, той как да процедира? Да остави да му серат на главата? Е, няма как да стане. Василевса? Тук ми се правеше, че едва може да пише, а оттатък показва висш пилотаж. Кой им е виновен? Аз ли? Като се държиш нормално, кой ще ти пречи. Пишеш си по темата и си пееш. Давайте. Вие сте.

rosty_sz
13.12.2017, 09:42
Да това трябваше да се случи и сега има ред. Продължавам да съм за дисциплината и строгата ръка. Просто ти бяха дадени правомощия доста късно.
Както и да е. Забавлявам се и тук и нямам нужда от фейсове, други форуми и т.н.

Да се върнем на темата.
И на мен не ми хареса начина на работа на "мужика" , но определено от семейство което е съставено от 4 семейства за 30 дни паша може да се измъкне 200 кила мед. Хванал е система при която няма роене и няма слаби кошери за пашата и почти независим от качеството на всички майки. Така или иначе с 4 сем в едно дори и те да са били от онези 50% средна хубост нещата пак ще му се получат. За мен обаче това е огромна хамалогия пък и не важи при моите условия. Въртим се около истината все пак. Как да избегнем лошите последствия от "слабите и средни" майки. Слабите веднага премахваме, средната хубост работят колкото могат. За пашата правим яки семейства с обединяване използвайки различни техники които познаваме.

Трендафил Дончев
13.12.2017, 09:47
Да това трябваше да се случи и сега има ред. Продължавам да съм за дисциплината и строгата ръка. Просто ти бяха дадени правомощия доста късно.
Както и да е. Забавлявам се и тук и нямам нужда от фейсове, други форуми и т.н.

Да се върнем на темата.
И на мен не ми хареса начина на работа на "мужика" , но определено от семейство което е съставено от 4 семейства за 30 дни паша може да се измъкне 200 кила мед. Хванал е система при която няма роене и няма слаби кошери за пашата и почти независим от качеството на всички майки. Така или иначе с 4 сем в едно дори и те да са били от онези 50% средна хубост нещата пак ще му се получат. За мен обаче това е огромна хамалогия пък и не важи при моите условия. Въртим се около истината все пак. Как да избегнем лошите последствия от "слабите и средни" майки. Слабите веднага премахваме, средната хубост работят колкото могат. За пашата правим яки семейства с обединяване използвайки различни техники които познаваме.

Четири семейства - 200 кила. Демек по 50. Все тая. Дори мисля, че ако са отделно ще е повече меда.

rosty_sz
13.12.2017, 09:57
Ако са 4 добри семейства е така, но за съжаление добрите семейства не са всички. Заради кофти майки и други причини нямаме само отличници, а и средна ръка и мършички. Ако ги обединяваме резултата ще е по добър от този като работят сами.

Вълчан
13.12.2017, 10:03
За методите на Севдат как се отглеждат майки: Всичко това е показано и написано в няколко броя на списание Пчеларство от началото на 80г. на миналия век. Имаги с картинки, схеми , рисунки! За съжаление не сами подръка зада ги снимам и кача! Истината е, че новото поколение пчелари не четат или четат технологии и методи на пчелари от други държави и климатични зони! В последните години нищо почти ново не измислено за отглеждането на пчелите!

Трендафил Дончев
13.12.2017, 10:04
Ако са 4 добри семейства е така, но за съжаление добрите семейства не са всички. Заради кофти майки и други причини нямаме само отличници, а и средна ръка и мършички. Ако ги обединяваме резултата ще е по добър от този като работят сами.

Ако съберем две, три мърши ще стане една по - голама мърша. Ще се получи работата, но веднага трябва да се даде нова майка. Която майка евентуално ще покаже някакви резултати. Защото казах за майките, че е малък процента на елитките. Иначе пак там - в края на пчелина.

jdrumev
13.12.2017, 13:03
Сега да отговоря дали съм чел как работи руский мужик. Не е открил топлата вода. Не разбрах какво е това КОРМУШКА.:bigsmile: С кормушка и баба готви най - добре. Ако разбия целия си пчелин и аз ще ти направя такива гиганти. И какво? Ще изкарам толкова мед, колкото и от тези които съм разбил. Ще си скапя кръста да го проверявм час по час, че като се рои ще смачка дървото на което се хване. И кормушка, кормушка. Е, тия фокуси ги знам.



Да не знаете какво е КОРМУШКА или КОРМИТ си е фалит модернизаторе.:bigsmile:

Трендафил Дончев
13.12.2017, 13:57
Да не знаете какво е КОРМУШКА или КОРМИТ си е фалит модернизаторе.:bigsmile:

Така е колега Друмев, не мога да се оправям с руския. Само с рускини мога.:bigsmile:

Георги 1974
13.12.2017, 13:58
Ако съберем две, три мърши ще стане една по - голама мърша. Ще се получи работата, но веднага трябва да се даде нова майка. Която майка евентуално ще покаже някакви резултати. Защото казах за майките, че е малък процента на елитките. Иначе пак там - в края на пчелина.

Значи събираме 2-3 мърши и даваме хубава майка.
А не е ли по добре напролет да съберем от 8-10средни да не казвам силни семейства по 1 пита с пило и пчелите и да придадем тая хубава майка.А мършите да ги бракуваме умно на есен а през сезона да се опитаме да ги използваме без пилото.

kando
13.12.2017, 14:07
А не е ли по добре напролет да съберем от 8-10средни да не казвам силни семейства по 1 пита с пило и пчелите и да придадем тая хубава майка.
Tова е някаква въз странна схема - хем хубава майка, хем десет пити с пило .... и то на пролет. Нещо не схващам каква е целта, но ако е висок добив, това не е много смислено.

Георги 1974
13.12.2017, 14:29
Tова е някаква въз странна схема - хем хубава майка, хем десет пити с пило .... и то на пролет. Нещо не схващам каква е целта, но ако е висок добив, това не е много смислено.

Имам в предвид края на април началото на май от силните се взима като противороева мярка 1 пита с пчелите/тях една пита не ги бърка особено/ редиш 8 пити с пило и две с мед и перга и 1 В.О. и 1 изградена след 10 дни слагаш втори плодник и по натам ако има паша е ясно.
Технологията е изпитана в опитна станция на групи по 40броя май бяха как се предствят различните видове отводки.
Идеята е плавно увеличение противороева мярка и добив на мед.Ако се гонят други цели не е удачно.

Георги 1974
13.12.2017, 14:34
Сега да отговоря дали съм чел как работи руский мужик. Не е открил топлата вода. Не разбрах какво е това КОРМУШКА.:bigsmile: С кормушка и баба готви най - добре. Ако разбия целия си пчелин и аз ще ти направя такива гиганти. И какво? Ще изкарам толкова мед, колкото и от тези които съм разбил. Ще си скапя кръста да го проверявм час по час, че като се рои ще смачка дървото на което се хване. И кормушка, кормушка. Е, тия фокуси ги знам.
И баба без кормушка не може да сготви.Освен ако не е в район с непрекъснат нектаропоток цял сезон ако е на стационар.Иначе си трябва кормушка може би затова на есен оставят 30кг.кормушка та да има и за напролет.

Трендафил Дончев
13.12.2017, 14:35
Значи събираме 2-3 мърши и даваме хубава майка.
А не е ли по добре напролет да съберем от 8-10средни да не казвам силни семейства по 1 пита с пило и пчелите и да придадем тая хубава майка.А мършите да ги бракуваме умно на есен а през сезона да се опитаме да ги използваме без пилото.

Начините са много и в различен времеви диапазон. Това са мерки/план/ който пчеларя си създава и изпълнява.

Трендафил Дончев
13.12.2017, 14:47
И баба без кормушка не може да сготви.Освен ако не е в район с непрекъснат нектаропоток цял сезон ако е на стационар.Иначе си трябва кормушка може би затова на есен оставят 30кг.кормушка та да има и за напролет.

Има такива райони. Вземаш една газка-водоноска. Пълниш я със сироп или инверт. Даваш на заден до към пчелина. Подпираш гумите с клина.:bigsmile: Вземаш от някое бракувано ТКЗС 2-3 гуми от трактор и ги цепиш с ъглошлайфа. Стават 4-6. Мяткаш ги около пчелина и пускаш гаската в действие. Ето ти непрекъснат нектаропоток. В природата такъв няма.

jdrumev
13.12.2017, 23:03
Има такива райони. Вземаш една газка-водоноска. Пълниш я със сироп или инверт. Даваш на заден до към пчелина. Подпираш гумите с клина.:bigsmile: Вземаш от някое бракувано ТКЗС 2-3 гуми от трактор и ги цепиш с ъглошлайфа. Стават 4-6. Мяткаш ги около пчелина и пускаш гаската в действие. Ето ти непрекъснат нектаропоток. В природата такъв няма.

Това става, но трябва първо да ликвидираш пчелинете покрай теб, а това е не е проблем даже и без дресировка.:bigsmile: