PDA

Виж пълната версия : Пчелно семейство без майка



райна.в.йо.
23.09.2013, 14:36
Здравейте! Вчера установих, че едно пчелно семейство е без майка.Има търтеи, а също така и мачила по средата на питата.Какво да правя в такъв случай?

rosty_sz
23.09.2013, 16:50
Купи му майка, унищожи ВСИЧКИ маточници и предай майката. Втория вариант е да го обединиш с някое друго семейство. Тая супер късна майка дето се опитват да си произведат няма да я бъде.

райна.в.йо.
24.09.2013, 10:38
Купи му майка, унищожи ВСИЧКИ маточници и предай майката. Втория вариант е да го обединиш с някое друго семейство. Тая супер късна майка дето се опитват да си произведат няма да я бъде.

Благодаря! Днес очаквам да ми донесат майка и унищожих всички маточници.След около четири часа ще я придам.

rosty_sz
24.09.2013, 11:10
Преди да я предадеш пак провери за маточници и ако има ги унищожи. Ако остане дори и само един няма да ти приемат майката. И майката с кутийката в кошера поне 12 часа.

Ангел Йосифов
24.09.2013, 17:50
Миналата година около 01.октомври открих самосменни маточници в едно от семействата.Старата майка си беше налице.Направих си експеримент с единият маточник и шепа пчели.По средата на октомври имах две млади майки осеменяващи.Новата майка в отводката беше видимо по дребна от сестра си в редовният кошер.Разликата в големината на майките идва от това с какви и колко пчели разполага(храненето на майката).Та ефекта от експеримента беше,че 1.възможно е оплождане по това време.Все пак зависи и от региона. 2.от една шепа пчели,в края на ноември получих три шепи пчели,които присъединих към отводката от която взех пчели за експеримента. 3.младата майка в редовният кошер иззимува и разви семейството наравно с другите. 4.отводката от която взех и добавих пчели и тя не закъсня с развитието.
И в момента имам семейство със свищеви маточници,но ще реша съдбата му след десетина дни.

райна.в.йо.
26.09.2013, 15:04
Миналата година около 01.октомври открих самосменни маточници в едно от семействата.Старата майка си беше налице.Направих си експеримент с единият маточник и шепа пчели.По средата на октомври имах две млади майки осеменяващи.Новата майка в отводката беше видимо по дребна от сестра си в редовният кошер.Разликата в големината на майките идва от това с какви и колко пчели разполага(храненето на майката).Та ефекта от експеримента беше,че 1.възможно е оплождане по това време.Все пак зависи и от региона. 2.от една шепа пчели,в края на ноември получих три шепи пчели,които присъединих към отводката от която взех пчели за експеримента. 3.младата майка в редовният кошер иззимува и разви семейството наравно с другите. 4.отводката от която взех и добавих пчели и тя не закъсня с развитието.
И в момента имам семейство със свищеви маточници,но ще реша съдбата му след десетина дни.

Придадох оплодена майка.Чакам резултат.Експеримента на Ангел е много смел.Аз също съм по експериментите, но сега не посмях да рискувам.Още нямам опит,но сигурно с тези експерименти го добиваш.

райна.в.йо.
07.10.2013, 13:50
От прегледа на пч.семейство на което придадох оплодена майка установих, че има прясно и запечатано пило. Сега остава и да презимува добре.

Ангел Йосифов
07.10.2013, 16:34
И в момента имам семейство със свищеви маточници,но ще реша съдбата му след десетина дни.


Греда!!! Резултатът беше с предизвестен край понеже новата майка трябваше да се изведе и осемени в лежак в присъствието на млада майка в съседното отделение.Както е извесно това е почти невъзможно да се случи без по специални мерки.Иначе свалих един рояк от покрива(2рамки дб) и майката под клетка го обединих с проблемното семейство.