PDA

Виж пълната версия : Млад пчелар пита за съвет.



banichkata
23.09.2013, 10:58
Здравейте,закупих 2 кошера,но се оказа ,че медът е от миналата година и ми казаха да го разпечатам и да подхраня със захарен сироп.

tenik1
23.09.2013, 16:09
Дайте повече информация. Какви са кошерите и къде е този мед - в плодника или в магазина

banichkata
23.09.2013, 18:31
v plodnika, dadan blad sa kosherite.
У плодника Дадан Блат са кошерите.

кентавър
23.09.2013, 19:11
Колега поясни само кошери с мед ли купи или с пчелите,дадоха ти миналогодишни медови пити или какво.По възможност пиши на кирилица ,не съм модератор или админ ама е грозно

banichkata
23.09.2013, 19:36
Добре,закупих 2 кошера към края на август тази година(12 рамкови дадан блад) с пчелите и с магазини.Меда беше изваден от магазинните,а този който е в плодника е тъмен и попитах един по опитен пчелар да дойде и да ги огледа и ми каза,че меда е от миналата година,да разпечатам няколко пити и да ги подхранвам да го запечатат.

кентавър
23.09.2013, 19:54
Не съм много опитен но мисля,че по цвета не може да се определи годината.Аз тази година съм вадил манов мед който е тъмен ама е таз годишен .Нека и по опитните колеги да си кажат мнението.Също така не от опит а от книгите знам ,че зазимяването с манов мед не е здравословно за пчелите.Пожелавам ти успех в начинанието ти като нов пчелар .

Nik_m
23.09.2013, 19:58
Ако са стари питие (черни) нормално меда да е тъмен.
А какво от това ако е от миналата година, ако не е прокиснат не вярвам пчелите да имат проблем.
Меда е един от най трайните продукти.
Аз мисля че вече е късно да се започне подхранване.

banichkata
23.09.2013, 20:03
В смисъл че ще се захароса от рано и ще го отпечатват трудно и трудно ще се усвоява.

Nik_m
23.09.2013, 20:15
И аз се занимавам с пчеларсво от по малко от година и не съм много надежден за съвет, но според мен на този етап е по добре да си остане на стария мед.

alex74
23.09.2013, 20:27
Добре,закупих 2 кошера към края на август тази година(12 рамкови дадан блад) с пчелите и с магазини.Меда беше изваден от магазинните,а този който е в плодника е тъмен и попитах един по опитен пчелар да дойде и да ги огледа и ми каза,че меда е от миналата година,да разпечатам няколко пити и да ги подхранвам да го запечатат.

Разпечатай по средата на питите и подхрани с мед акация поне 5 кг,за захар е късно-идва зима.Стесни входа на 2-3см. поне за месец и много внимавай да не стане "кражба".

banichkata
23.09.2013, 20:35
Нямам мед никакъв.

pa4o
23.09.2013, 21:34
Цитат Първоначално публикувано от banichkata Виж публикацията
Добре,закупих 2 кошера към края на август тази година(12 рамкови дадан блад) с пчелите и с магазини.Меда беше изваден от магазинните,а този който е в плодника е тъмен и попитах един по опитен пчелар да дойде и да ги огледа и ми каза,че меда е от миналата година,да разпечатам няколко пити и да ги подхранвам да го запечатат -------------- Като драснеш стария мед с вилицата течен ли е , захаросан ли е, но е мек , или е твърд като камък ?Това също има значение за доброто зимуване .

banichkata
24.09.2013, 18:04
[QUOTE=pa4o;29616]Цитат Първоначално публикувано от banichkata Виж публикацията
Добре,закупих 2 кошера към края на август тази година(12 рамкови дадан блад) с пчелите и с магазини.Меда беше изваден от магазинните,а този който е в плодника е тъмен и попитах един по опитен пчелар да дойде и да ги огледа и ми каза,че меда е от миналата година,да разпечатам няколко пити и да ги подхранвам да го запечатат -------------- Като драснеш стария мед с вилицата течен ли е , захаросан ли е, но е мек , или е твърд като камък ?Това също има значение за доброто зимуване .


Колега сега погледнах набурзо ,защото духа вятър и да пазя пилото , разпечатах малко,гъст е ,не е като при центрофуженето когато го разпечатваш чак така да се стича.Но мисля че няма да се захароса толкова бързо.

Nik_m
24.09.2013, 20:03
Нормално е да е по гъст меда, вече не е токова топло.

banichkata
25.09.2013, 19:11
Taka е но ако беше от миналата до сега щеше да се е захаросал(така си мисля).Самата запечатка е тъмна.

pa4o
25.09.2013, 20:46
Значи меда е таз годишен. Най- добре е според мен да оставиш кошерчетата на спокойствие да си зимуват.Просто не им пречи .Но това е само мое мнение.

banichkata
25.09.2013, 22:01
И аз така мисля,няма да го разпечатвам ,само ще подхранвам да запълнят питите.

кентавър
26.09.2013, 11:22
Запълване на запасите само с мед по това време,късно е за захар ,ако трябва си купи от някой колега.Януари месец при хубаво време слагаш питка над гнездото,купешка или може сам да си я направиш.Запасите от мед трябва да бъдат според силата на семейството.

banichkata
30.09.2013, 07:28
Искам да попитам още нещо , вчера се загледах на прелката, имаше едно малко черно насекомо като въшка е на размер, дали е акар,беше черно а знам че акарите са червени ?

koragroup
30.09.2013, 22:32
Здравейте,закупих 2 кошера,но се оказа ,че медът е от миналата година и ми казаха да го разпечатам и да подхраня със захарен сироп.

Баничке, гледам от 5 месеца си във форума. Имал си време да попрочетеш. А тепърва ще имаш цяла зима за четене.
Моят съвет е: намери си някой по-опитен пчелар - съсед, да ти помогне практически със зазимяването. Цяла зима чети. След нова година, ако има неясноти питай.
И тогава напролет подкарвайн кошерите.

Сега, постовете ти звучат, като ... въпроси от малко дете.

...или написани от някой от напусналите форума колеги, със странно чувство за хумор...