PDA

Виж пълната версия : Парна восъкотопилка



krasimir00
22.09.2013, 15:37
Здравейте колеги.От много години се наказвам и си топя восъкът от разпечатките в разни казани на огън,та напоследък се замислих за парна восъкотопилка от неръждавейка.Може ли някой да каже къде се продават по евтини варианти,или евентуално , ако някой си е направил такава да сподели някакъв чертеж.Доста се рових,но най евтината която намерих беше около 430 лв,която събира 13 рамки Дадан-Блат.И друг вариант,който е с вместимост 15 литра,от алуминии и вероятно става само за разпечатки,на цена около 150 лв,но не ме устройва заради малкият капацитет.
Ще съм благодарен ако споделите някакъв по нискобюджетен вариант за направа или за закупуване на парна восъкотопилка.

Antonov
22.09.2013, 16:01
http://vbox7.com/play:956dca184c
Виж това,може да ти даде някаква идея.

inio33
22.09.2013, 22:04
Виж това,,, http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=9oaKhjlpABw&feature=endscreen
Виж и това,,,http://www.youtube.com/watch?v=WrSc813v9qc

krasimir00
23.09.2013, 12:13
Благодаря колеги.Клипчетата са много добри.Чудя се само дали дупките на ситата могат да бъдат по малки,за по добро филтриране на восъка.Ако са по ситни дали ще има някакъв проблем ?
Остава само да намеря читав майстор ,който да работи с неръждаема ламарина,на сносна цена.Ако познавате някой такъв в радиус около 100 тина километра от шумен,дайте кординати.

Mateev
24.09.2013, 20:30
Нямам идея как да се направи евтина парна восъкотопилка, но имам богат опит от използването на най-различни видове и модели купешки восъкотопилки. От всички видове технологии тази с топенето на восъка с пара е най-скапаната. Във восъка остава прекалено много мед. Пчелите го надушват и няма оттърване от тях докато не го претопите втори път или не го затворите в чували от дебел найлон.

Най-добрата технология е тази, при която се използва много вода, за да разтвори напълно остатъците от мед. Говоря за СВАРЯВАНЕ на восъчните пити във вода по един или друг способ. Казан или автоклав или каквото и да е друго - важното е водата да е много, буквално трябва да е 1:1 или дори 1:2 съотношението на восък към вода.

krasimir00
24.09.2013, 20:57
Благодаря.Основното предназначение на восъкотопилката ми ще е за топене на разпечатки,и в доста по малка степен на пити.Поне за разпечатките се надявам да няма проблеми с остатъка от мед,понеже те се киснат във вода минимум 24 часа и след това се сливат отново.
Днес ходих до вторични суровини.Имаше доста стари перални неръждавейка,на добра цена,но са прекалено малки.Сдобих се с една професионална мивка от неръждавейка с размери 70 по 50 по 30,която с известни доработки би ми свършила добра работа.Ще побира около 20 плодникови рамки ДБ.Въпросът е,че е малко ниска,само 30 см,и трябва някак да я надградя.Мисля си за вариант с алуминиеви листи.Ако не греша алуминия би трябвало да става за контакт с восъка,или греша ?

alex74
24.09.2013, 21:00
Нямам идея как да се направи евтина парна восъкотопилка

Най-добрата технология е тази, при която се използва много вода, за да разтвори напълно остатъците от мед. Говоря за СВАРЯВАНЕ на восъчните пити във вода по един или друг способ. Казан или автоклав или каквото и да е друго - важното е водата да е много, буквално трябва да е 1:1 или дори 1:2 съотношението на восък към вода.

Значи става дума за восъкопреса ,малко данни от мен-при парната восъкотопилка в троптината остава 40-45% восък,при восъкопресата в троптината остава 4-5% восък.
Ти избери дали да си правиш парна восъкотопилка или восъкопреса .

Mateev
24.09.2013, 21:22
Мене не ме гледайте. Аз имам казан за топене на восък от хромникел с водна риза, която съм я напълнил с пропиленгликол, за да мога да загрявам и над 100 градуса. Казана си има и електронен терморегулатор - чук-чук по клавиатурата и готово. Какъвто и восък да прекарам през казана, на изхода излиза с перфектно качество. Тайната - ами на дъното на казана се слага вода, като в зависимост от мръсотиите слагам повече или по-малко.

Ако искате съвет как да си решите всички проблеми с топенето - ами направете си подобен казан. Всичко останало е някакъв компромис с един или с друг параметър на восъка или на топилката. Ако прилагате някаква друга технология на топене, то този казан винаги е завършващата фаза, след която можете да сте сигурни, че восъка ви е с перфектно качество.

Защо с водна (пропиленгликолова) риза?
Ами защото тази риза ви дава възможност ВИЕ ДА КОНТРОЛИРАТЕ ТЕМПЕРАТУРАТА (по точно терморегулатора). Каквато и температура да настроите, можете да сте абсолютно сигурни, че тя няма да бъде превишена дори и с 1 градус. Ако я няма водната риза и просто навиете проводник от подово отопление около вашия съд, то тогава ще се появят големи хистерезиси в процеса на регулиране, което може да повреди восъка. Той е много чувствителен към високи температури и деградира много бързо, ако не работите внимателно с него. Вече имам една партида, която се изхитрих да я изгоря. От жълт восъка стана тъмно кафяв и замириса на изгоряло. Въпреки това го направих на основи и най-интересното е, че пчелите ги изградиха без много-много да се мръщят.

alex74
24.09.2013, 21:38
Мене не ме гледайте. Аз имам казан за топене на восък от хромникел с водна риза, която съм я напълнил с пропиленгликол, за да мога да загрявам и над 100 градуса. Казана си има и електронен терморегулатор - чук-чук по клавиатурата и готово. Какъвто и восък да прекарам през казана, на изхода излиза с перфектно качество. Тайната - ами на дъното на казана се слага вода, като в зависимост от мръсотиите слагам повече или по-малко.

Ако искате съвет как да си решите всички проблеми с топенето - ами направете си подобен казан. Всичко останало е някакъв компромис с един или с друг параметър на восъка или на топилката. Ако прилагате някаква друга технология на топене, то този казан винаги е завършващата фаза, след която можете да сте сигурни, че восъка ви е с перфектно качество.

Да ама казана ти не пресова ,нали?И е на ток,нали?И е от хромникел,нали,което значи много пари !? Колко от нас са като теб ,мисля никой.А и щом не пресова восъка значи остава в троптината много восък и при твоите пчеларски мащаби губиш много ,знам ,че времето ти е скъпо затова си се примирил със загубата,но за обикновенния пчелар няма по -добро от восъкопресата.

Mateev
24.09.2013, 21:44
Опитах се да вадя восъка от чернилката и шлюпините, която остават (не знам как ги наричате). Двама човека напалиха огън и цял един ден се въртяха около един ръждив казан, с който жена ми вари компоти. Всичката чернилка мина през него, като старателно беше разбърквана, смачквана, изцеждана и всякакви други простотии, които тогава ни хрумнаха. Накрая на деня претеглихме получения восък и се оказа, че като пари е три пъти по-малко от надника, който заплатих на тези двама човека. Оттогава насам си знам - всички чернилки и мръсотии се слагат в чували и периодично с камион се изхвърлят на сметището. Чиста работа и най-важното - излиза ми по-евтино. Ако и вие си направите сметка на собствения си труд, който влагате, може би и при вас ще се получи нещо подобно.

pa4o
25.09.2013, 19:41
Опитах се да вадя восъка от чернилката и шлюпините, която остават (не знам как ги наричате). Двама човека напалиха огън и цял един ден се въртяха около един ръждив казан, с който жена ми вари компоти. Всичката чернилка мина през него, като старателно беше разбърквана, смачквана, изцеждана и всякакви други простотии, които тогава ни хрумнаха. Накрая на деня претеглихме получения восък и се оказа, че като пари е три пъти по-малко от надника, който заплатих на тези двама човека. Оттогава насам си знам - всички чернилки и мръсотии се слагат в чували и периодично с камион се изхвърлят на сметището. Чиста работа и най-важното - излиза ми по-евтино. Ако и вие си направите сметка на собствения си труд, който влагате, може би и при вас ще се получи нещо подобно.
Според мен не е добра идея да се изхвърлят на сметището.Създават се предпоставки за разнасяне на зарази. По добре да се изгарят , или закопават. Аз лично ги ползвам за подпалка на камината .

borislav aleksandrov
25.09.2013, 20:05
За троптината при всеки е различно - аз понякога я ползвам за подпалки но в повечето случай идват и ми я купуват на по 1 лв./кг

milko_enev
25.09.2013, 20:14
А не е ли по добре троптината от парната восъкотопилка направо в пресата.Аз така процедирам. А от пресата в огнището под парната восъкотопилка.С две думи безотпадна технология.

borislav aleksandrov
25.09.2013, 20:23
А не е ли по добре троптината от парната восъкотопилка направо в пресата.Аз така процедирам. А от пресата в огнището под парната восъкотопилка.С две думи безотпадна технология.

ами моята е на ток :) но инъче процедурата е - промиване 2 пъти - парна восъкотопка - преса - парна восъкотопка - преса и каквото остане - като правя компоти или на казана или го продавам

alex74
25.09.2013, 21:27
Опитах се да вадя восъка от чернилката и шлюпините, която остават (не знам как ги наричате). Оттогава насам си знам - всички чернилки и мръсотии се слагат в чували и периодично с камион се изхвърлят на сметището. .

Чернилката и шлюпините (това не го бях чувал) се наричат троптина и не се изхвърлят а се продават ,ето ти търговец- http://pchelari.com/obiavi/izkupuvam-voshhina-i-troptina/

alex74
25.09.2013, 21:44
За троптината при всеки е различно - аз понякога я ползвам за подпалки г


. А от пресата в огнището под парната восъкотопилка.С две думи безотпадна технология.
Ако е минала през силна восъкопреса и пчеларя(или работника) е опитен за да може да се пресова оптимално троптината ,в нея почти няма восък и не гори.Правил съм опит с моята троптина да гори ,ама не става ,само пуши и се овъглява .Обаче и намерих друго предназначение-закопавам я до стъблата на младите дръвчета да служи за тор.

borislav aleksandrov
25.09.2013, 22:11
Ако е минала през силна восъкопреса и пчеларя(или работника) е опитен за да може да се пресова оптимално троптината ,в нея почти няма восък и не гори.Правил съм опит с моята троптина да гори ,ама не става ,само пуши и се овъглява .Обаче и намерих друго предназначение-закопавам я до стъблата на младите дръвчета да служи за тор.

Значи смея да твърдя че при мен в торптината восъка който оставя е не повече от 5 до 10 % което при мойте условия е повече от отлично. Например това лято се опитах да подържам огън с последната троптина резултата беше само пушек без горене две седмици по-късно мина един да търси восък и троптина и я купи на 1 лв./кг

rosty_sz
26.09.2013, 05:57
Каква преса ползвате?

alex74
26.09.2013, 20:52
Значи смея да твърдя че при мен в торптината восъка който оставя е не повече от 5 до 10 % което при мойте условия е повече от отлично. Например това лято се опитах да подържам огън с последната троптина резултата беше само пушек без горене две седмици по-късно мина един да търси восък и троптина и я купи на 1 лв./кг

Браво,браво, много добре,хванал си чалъма както някой казват.

alex74
26.09.2013, 21:06
Каква преса ползвате?

Моята е от българските дето бяха на ток -подобрил съм я малко .Разварявам восъчните отпадъци в казан на огън и като са готови ги сипвам по малко във плат в пресата и пресовам ,отдолу е подложен друг казан където изтича чистия восък и водата ,подробностите са дълги за обяснение .Сега съм си направил друга по-голяма ,но има още за довършване по нея .
Сетих се,че имам снимки:327328

Искрен Мутафов
15.10.2013, 01:02
Благодаря колеги.Клипчетата са много добри.Чудя се само дали дупките на ситата могат да бъдат по малки,за по добро филтриране на восъка.Ако са по ситни дали ще има някакъв проблем ?
Остава само да намеря читав майстор ,който да работи с неръждаема ламарина,на сносна цена.Ако познавате някой такъв в радиус около 100 тина километра от шумен,дайте кординати.

Аз бих ти препоръчал да се обърнеш към Явор Любомиров - ЕТ Касамаков, той е от Разград, на под 100км ти е от Шумен, занимава се с изработка и търговия пчеларско оборудване. Купувал съм разни неща от него - цените му са сносни, и работи с неръждавейка.

http://5655.bg.all.bg

http://www.dobrich-fair.com/bg/products/40/exhibitor/342

Ти искаш да топиш восъчни разпечатки, които са предварително киснати във вода - ако количествата ти не са много може и със слънчевата восъкотопилка, стига да има кой да зарежда и кой да грее(да е слънчево)... ;-)

rosty_sz
21.10.2013, 18:07
Ползвам парна восъкотопилка която взех от човек, който ми каза, че навремето се правели в Ловеч. Представлява куб на който от вътре под наклон е заварено второ дъно. Над него сито и тръба по която идва парата от изпаряващата се вода от двойното дъно. Топенето става супер бързо и конструкцията е много проста и здрава, ОБАЧЕ е от обикновена ръждаема ламарина. Восъка излиза много тъмен. Искам да попитам дали ако сменя само детайлите до които се докосва восъка по време на топенето и изтичането със хромникел, цветът на восъка ще се подобри или е необходимо да правя изцяло нова и изцяло хромникелова топилка.

kroum
21.10.2013, 18:38
Да ще стане. Старата ми беше такава-вътре алуминий.

krasimir00
22.10.2013, 13:53
Благодаря ,но засега не мисля да купувам нещо готово.Взех си една професионална мивка от неръждавейка за 60 лв.Дълбока с размери 70 по 50 по 30 дълбочина.Мисля да я надградя на височина и да и направя двойното дъно и коша за рамки,както на клипчетата в началото.Ако се получи както я мисля би трябвало да събира над 20 рамки ДБ.Това което ме притеснява е дължината от 70 см,и малката повърхност която ще се нагрява от газовата стойка,въобще как ще се разпределя топлината в топилката.Надявам се с един бюджет от около 150-160 лв да успея да направя нещо което да върши работа.

rosty_sz
22.10.2013, 18:32
Доста нисък бюджет си заложил, а имаш още мнооооооооооооооого работа. Само коша ще ти излезе стотина лева. Иначе няма какво да се притесняваш за разпределението на температурата. Водата се загрява равномерно по цялото дъно и ще разпредели температурата.

krasimir00
22.10.2013, 20:41
Така е , че още съм на никъде.Ще видим какво ще излезе като цена накрая,но си мисля че ще излезе доста по евтино от подобна купешка.

пчеларко
23.01.2014, 12:40
Мене не ме гледайте. Аз имам казан за топене на восък от хромникел с водна риза, която съм я напълнил с пропиленгликол, за да мога да загрявам и над 100 градуса. Казана си има и електронен терморегулатор - чук-чук по клавиатурата и готово. Какъвто и восък да прекарам през казана, на изхода излиза с перфектно качество. Тайната - ами на дъното на казана се слага вода, като в зависимост от мръсотиите слагам повече или по-малко.


Здравейте колега,
заинтригувах се от вашият казан за топене на восък.
Имате ли чертеж на споменатият казан или поне ми дайте насоки за направата му.
Благодаря Ви предварително.

Искрен Мутафов
23.01.2014, 14:25
Здравейте колега,
заинтригувах се от вашият казан за топене на восък.
Имате ли чертеж на споменатият казан или поне ми дайте насоки за направата му.
Благодаря Ви предварително.

Колега, това е казан, който е звено от машина за леене на восъчни основи на турската фирма "petmak makine", не е самоделка...

Mateev
23.01.2014, 15:08
Да, така е, но конструкцията му е интересна. Има си тънки моменти, които е хубаво да бъдат видяни и направени. Например наклоненото дъно от вътрешната страна и позицията на източващите кранове. Всичко си има умисъл, и ако човек трябва сам отново да си го измисли, едва ли ще успее от първия път, без да допусне някоя фундаментална грешка. Аз обещах на колегата да направя снимки и да му ги пусна на страниците на форума, но не знам дали ще стане днеска, защото машината е затрупана с боклуци и малко трябва да я поразчистя.

пчеларко
26.01.2014, 20:45
http://www.petmakmakina.com.tr/tr/balmumueritmekazani.htm
Ако става въпрос за тази фирма-прегледах и продуктите.

kando
06.03.2016, 20:10
.Доста се рових,но най евтината която намерих беше около 430 лв,която събира 13 рамки Дадан-Блат.
Идеална ще ми е - някой да знае повече инфо, че цял ден търся из нета и нищо под 1000 лв не намерих.

pcjoomlla
13.03.2016, 21:31
"Горд" собственик на нова DIY паро восъкотопилка. Благодарение на форума и ютуба. Ще кача снимки. Реализацията е много проста. Две корита на стари перални (по 5лв.), един кош от центрофуга на пералня (5 лв.) за дъно. Капак от пералня Рига (3лв.) Един килограм тел неръждавейка(18лв.) и един ден експерименти с шлайфа и телеподаващото. Резултат 6 стари дадан блатови рамки след 12 минути (при температура на въздуха 10 градуса) "позлатяха" и 800гр. восък. Ще кача снимки.

dankov64
14.03.2016, 13:29
"Горд" собственик на нова DIY паро восъкотопилка. Благодарение на форума и ютуба. Ще кача снимки. Реализацията е много проста. Две корита на стари перални (по 5лв.), един кош от центрофуга на пералня (5 лв.) за дъно. Капак от пералня Рига (3лв.) Един килограм тел неръждавейка(18лв.) и един ден експерименти с шлайфа и телеподаващото. Резултат 6 стари дадан блатови рамки след 12 минути (при температура на въздуха 10 градуса) "позлатяха" и 800гр. восък. Ще кача снимки.

Очаквам с интерес,предстои ми направата и още събирам идеи.

valaz
14.03.2016, 17:55
Аз си купих парна восъкотопилка на Lyson. С нея единствено дезинфекцирам рамките и събирам останалия по тях восък след изрязване на питите. За същинското претопяване на стари восъчни пити работя по технологията на предварително изкисване на питите с вода: http://beehoneyportal.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=1073

Краско
15.03.2016, 09:33
Ето още една идея "Сделано в России" https://www.youtube.com/embed/RYwYK7kwdfQ и https://www.youtube.com/embed/cYSLgjkWMi8?list=PLX5MdzPUIdpCFBbK91AJoMkAcCuRIhYd T коментара оставям на вас. Обърнете внимание на втория клип с бъчонката от бира.