PDA

Виж пълната версия : Зазимяване на млади пчелни семейства



Borostr
14.09.2013, 08:22
Здравейте, аз съм начинаещ пчелар.Бих искал да помоля за съвет - как е най-добре да се зазимят съвсем млади пчелни семейства?Разгледах из форума, видях, че някои хора слагат различни видове вълнени материи, които да топлят, това изглежда добра идея.Надявам се,че можете да ме насочите,благодаря предварително!

Ангел Йосифов
14.09.2013, 09:42
Обясни какво значи "съвсем млади семейства".А, за зазимяването ще ни трябва информация,като силата на семейството-колко рамки обитава,колко са медовите запаси,модел на кошера,район и надморска височина на пчелина,ориентация (посока) на кошерите ...Като има тази информация тогава ще видим с каква вълна ще ги повием.

Borostr
14.09.2013, 10:01
Мерси за отговора, става въпрос за 6 рамки на кошер.Купени са през юни 2013,като една отводка се състоеше от четири рамки...Трябва да отбележа,че изпуснах периода на пашата.Иначе ги захранвам ги със захарен сироп.Два кошера бяха изгубени, поради търтиево пило...Относно медовите запаси, не мога да преценя.Модела на кошерите е "ДБ 10 рамкови".Района е на 18 км от Бургас, източни склонове на Стара Планина (няма много паша), до борова гора, в района имаше кориандър и слънчоглед.Кошерите са ориентирани на югоизток.Надморкса височина - 200м.

derventliev
14.10.2013, 15:58
Здрасти, ако още продължаваш да се чудиш как да зазимиш пчелните си семейства бива да ми пратиш лично съобщение в което да си изписал твоето скайп-име. След това аз ще ти пратя лично съобщение с моето скайп-име. Влизаме във връзка по скайпа и ще ти помогна. Не зная до каква степен си пчелар и от колко време се занимаваш с пчели. Но след като търсиш помощ значи този занаят е нов за теб.

jordanov
16.10.2013, 19:43
Колега derventliev, известна ни е твоята технология и техника на работа. Би било интересно да споделиш с нас какви са резултатите ти през изминалата година. Това в контекста на богатия ти пчеларски опит и нашето увлечение по математиката напоследък. Благодаря.

ianev
20.10.2013, 19:25
Borostr кой ти е района аз съм от Бургас може да дойда някой ден да метна едно око...Иначе каквото си направил до сега това ще е, от тук нататък може само да си пиеш виното и да се надяваш пролетта всичко да е наред

Pavel_Bs
22.10.2013, 16:47
Здравейте колеги, имам следния проблем - юни месец установих че в един от кошерите ми майката изглежда съм я прецакал при преглед и бяха заложили свищеви маточници.За късмет, на питата която бях измъкнал се оказа и явно първата излюпена майка - черно джудже, което хванах и убих,премахнах останалите маточници и придадох запечатан маточник от самосмяна, която извършваше един друг кошер.Както и да е кошера изтърва пашите,но края на август имаше пило задоволително,мед и прашец доволно.Кошера е с дълбоко дъно,рамка дадан блат 10бр. в МК корпус със 7см приставка.В края на септември обаче при прегледа и борбата с акара на средната пита имаше много свищеви маточници, запечатани, а по края на питата имаше и два три големи като за самосмяна.Беше надвечер, не видях майка и затова оставих нещата както си бяха.Новата майка я намерих следващата седмица,средна на ръст-предполагам че е изпреварила долните маточници, макар че единия от тях имаше правилно изгризано капаче.Както знаете надеждата умира последна и предстояха много топли дни та реших да видя колко ми е късмета.Днес разбрах че късмет не съм имал и майката не е оплодена - седи си със същия размер, не е наедряла изобщо, а пчелите хич не са много, може би биха покрили две рамки едва,едва.Направи ми впечатление че майката седи на крайна пита и пчелите изобщо не и обръщаха внимание.Същевременно летящите носят прашец от глухарче и има две пити с перга.Има и мед по всичките пити може би около 15кг.Пчелите си пазят входа и няма кражби.Тъй като прогнозата ми е неблагоприятна за това семейство,а имам една отводка която е слабичка, но здрава(облита се дружно с другите кошери) въпроса ми е как най-добре да обединя семействата-когато застудее да убия неоплодената и да ги събера в един кошер с вестник между тях, да сложа семейството с неоплодената върху другото с вестник между тях и още други съвети които очаквам от по опитните колеги.И двете семейства са дадан блат,отводката е на 4рамки.

ianev
22.10.2013, 17:18
Здравей и аз мисля че е най добре да ги обединиш с по слабата отводка. Това може да стане и по това време но аз освен вестник между двете семейства бих им оеднаквил миризмата, някой колеги ползват мента, аз слагам в шише пулверизатор вода и добавям 1-2 шишенца течна ванилия. Успех!

Pavel_Bs
22.10.2013, 17:47
Наясно съм че две слаби семейства няма да са кой знае колко по-добре като се обединят,но това го правя заради неоплодената майка.Въпроса е че искам и летящите пчели да останат в обединеното семейство, а така като разсъждавам това може да стане като застудее, иначе ако ги обединя сега ще се върнат и ще се пръснат по другите кошери.Другият въпрос е как да ги обединя - корпуса върху другия с вестник или предварително да стесня неоплодената, да изчакам да се концентрират на 4 рамки и тогава да ги прехвърля с вестник помежду им.За миризмата се оправям с етерични масла-няколко капки лавандула или мента в капачки в двата предварително и няма проблеми.Мисълта ми е че пчелите и без това не са много и не искам да губя и летящите, независимо че и те ще умрат до зимата.Извърших есенно подхранване с питки с адаптирано мляко Хумана 2 за засилване на зимните пчели, затова разчитам да избутат по-дълго летящите.

Pavel_Bs
22.10.2013, 19:18
Покрай проблема с двете семейства искам да споделя нещо от тази година.Както много колеги споделиха тази година в началото на лятото имаше масово избиване на търтеите.Това явление се наблюдаваше в цяла България,поне според споделеното във форума.И при мен се получи, но не при всички семейства.Аз пчеларствам в района на Созопол.Мисълта ми е, че при тези обстоятелства, акара нямаше мазни пържолки и мина на работничките.Казвам това, защото за първи път тази година забелязах акари по работничките, а на някои и по два.Използвах екостоп и варостоп.Екостопа защото имах магазини за дообиране.В някои кошери с екостопа имаше масово паднали акари.Констатациите са от отводките,другите са с мрежесто дъно, но под един с мрежа имаше голяма паяжина и като я обрах беше фрашкана с паднали акари.Мисълта ми е вследствие на това явление с търтеите, тази година предполагам , че ще има голямо опаразитяване и вероятност за по-голяма смъртност.Досега не съм ползвал Оксалова киселина, но мисля да опитам в началото на ноември.Ако някой друг има подобни наблюдения и съмнения да сподели.Търся мнения и за оксаловата киселина.Знам, че и тя има минуси.

Pavel_Bs
22.10.2013, 19:23
Споделям това с акара,защото предполагам че майките може да са се прецакали и от опаразитяването.

Nik_m
25.10.2013, 21:27
В нашия край тази година много слабо опаразитени семействата, с всички който говорих ми казват че е учудващо слаба популация на акара тази година.

simo
25.10.2013, 21:52
Да чукна на дърво, и аз мога да споделя същото. Август внимателно прегледах останалото търтиево пило и не намерих акар, затова сложих за проба ленти само на три кошера и нищо не падна. Не третирах останалите с ленти, тъй като просто не виждах смисъл-или лентите не действат или просто няма акар. Сега съм се подготвил да третирам с оксалова к-на, но при прегледите тия дни не забелязах никакъв акар и се чудя дали да ги тормозя. М/у другото от тая година съм на 100% с мрежести дъна и предполагам, че може и те да са помогнали за слабата опаразитеност.

Pavel_Bs
26.10.2013, 06:16
Вчера бях на пчелина и гледам че акарите вече са се изчистили,аз също съм с мрежести,но на отводките бях с плътни дъна и на някои от тях констатирах направо посипване от акара.Не правя реклама на екостопа,но изглежда че има ефект.Лошото е че още с поставянето и то по една плочка на кошер,започнаха нападенията и излизане масово на прелката,което хич не ми се нрави,но бях принуден заради магазините,имаха още за дообиране.Както писах по-долу,някои кошери си избиха търтеите рано и затова предполагам че се прехвърлиха на работничките.Тази година имаше колеги които също констатираха масовата мор по търтеите още юни месец.Както и да е, вече не виждам кьорав акар,докато преди месец виждах и по два на пчела.С оксаловата киселина ще изчакам засега.

Nik_m
26.10.2013, 07:35
И аз третирах с екостоп, 1 седмица целя пчелин миришеше от него, като влезна в двора и ме лъхва миризмата.
Определено ги дразнеше миризмата защото закеиха плочките.

BUGI
27.10.2013, 22:07
Аз третирам пчелите с две плочки по семејство с "варотом"( това е сшто като и екостоп само друго име),в август месец. Слет 5 до 6 седмици исхврлјам плочките от кошерите и чакам краја на ноември или декември да е вншната температура около 5*Ц, работим третман с ОК (оксална киселина) 5мл по улица. През пролетта, когато цвјата джанка или бадем, ставјам по една плочка "екостоп", за около 4 седмици го изваждам и около 1 мај по една градежна рамка итн.
Скоро цјалата година водим борба с акара.
Мисла, че вароатозата се размножава не само в тртејните клејки, тја влиза и в пчелните?!

Симо, мислим че пчелите, много по малко ти ште тормозиш с един третман от ОК, отколкото акара през зимата.Когато си ти видјал акар на пчела, това показва много заразено семејство, а и не мора да значи, што би повече обичал.