PDA

Виж пълната версия : Рекордни добиви!?



Вълчан
13.09.2013, 14:32
http://www.novini.bg/news/156135-%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%BD%D0%B8-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D0%B4-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7-2013-%D0%B3-.html
Попаднах на тази новина! Странното е, че с познатите пчелари които контактувам, не са на това мнение! Значи; аз и те нямат рапица и слънчоглед около пчелините си. Първото вадене, след акацията беше наистина много добро, но след това с захлаждане на времето и валежите, нещата се промениха към зле! Споделете, дали статията отговаря на истината.

Димитър Бонев
13.09.2013, 14:43
Сега, нека видим името, което стои под тази статия. Имай в предвид, че от години това лице работи в полза на търговците. Причината е, че е заинтересован било то пряко или косвено. Преди две години пак така с едно изказване събори цените, миналата година направи същото, сега пак не направи изключение.

scutellator
13.09.2013, 16:17
Велик пчелар! ... браво на него, щом може да си позволи да извади рекордни за последните 10 години добиви, докато навсякъде другаде от няколко години из България пчелите измират.

Димитър Бонев
13.09.2013, 18:00
нали знаеш, когато един завод през последните години е произвел по един чайник, а тази година 4 това с е 300% увеличение на производството. Явно тази зима са му оцелели няколко кошера. Иначе разчита на уловените през лятото рояци.

Георги Георгиев
13.09.2013, 22:11
Бонев че той трябва цяло лято рояци да лови бе,кога ще вади мед?

Димитър Бонев
14.09.2013, 09:49
А ти какво мислиш че прави.

n_markov
21.09.2013, 21:46
Абе кви са тия простотии рекордна година и ала бала, тука някои хора само дето търкат копчетата на клавиатурата. До вчера се пишеше колко загуби имало и т.н, а сега и рекордни добиви (ко, не). И тоя тъпанар кви са тия цени дето е казал по 12, 13 лв. на дребно ( само маи му се иска или е сънувал).То ако беше така досега пчеларите щяхме да сме мини милионери ( да ама не). А и за цената на едро е вярно че има картел ( та нали са няколко големите изкупвачи, пият по една ракия и се разбират да ни чукат отзад). Аре че се ядосах отново.

Димитър Бонев
22.09.2013, 07:52
12-13 лв не е мираж. По изложенията се продава на цени между 10 и 15 лв/кг. Не гледайте етикетите те са за 750 гр.Или 750гр 8-10лв. Това, че някъде не са постигнати такива цени, вината си е изцяло на пчеларите. Вярно оборотите паднаха. Но свалянето на цени едва ли ще повиши търсенето. Когато хората не искат или не могат да купуват дори и на 4лв да продаваш пак няма да го сторят. Ще ви дам един пример от годините, когато гледахме зеленчуци. Една и съща стока я продаваме аз и майка ми на две различни маси една срещу друга. Майка ми продаваше на 1лв, аз на 1,20. Познайте, чия стока се харчеше по-добре. Но има и друго. По изложенията участват хора с регистрация по наредба 26. Всички са снабдени с анализи ползват се само нови буркани и капачки. Етикета е задължителен.Това е и гаранция донякъде, че пчеларя работи по правилата и качеството на меда е гарантирано. Не са редки случаите, в които контролните органи минават и взимат проби за анализ. Така всеки знае, че във всеки един момент може да бъде проверен, а глобите са жестоки. Често се е случвало да ми носят мед да ме питат какъв е този мед, който мирише на кисели краставички. Нали се сещате, че доверието на купувача трудно се печели, лесно се губи. Трудно се извоюва и повишаване на цената. Години бяха необходими за да се достигне. Естествено за редовните клиенти има някакви отстъпки и подаръци. Въпреки това съм губил клиенти заради нелоялна конкуренция от колеги. В повечето случаи те са се връщали, но е факт, че за някои от тях цената е по-важна. Те даже посягат към медуна от щандовете в магазина, а той е съизмерим с цената на която някои от вас продават на дребно. Когато си напълно редовен, плащаш данъци осигуровки, анализи нова опаковка създаваш помещения по наредба 26 и т.н. то за да си такъв ти си инвестирал доста средства, които няма как да не се калкулират в цената на меда. Бедата е там, че тези, които спазват правилата са ощетената страна. И когато се говори за качество, то това не означава само меда да е без добавки или да е монофлорен. Това означава хигиена, това означава добри производствени практики, правилно съхранение липса на пестециди и антибиотици и т.н. Когато говорим за цена на едро положението е същото. Бедата е, че сме си извоювали славата на тарикати и общо взето това е една от основните причини да не получаваме за стоката си това, което получават например нашите съседи.

ivootur
22.09.2013, 08:44
Бонев,слез на земята.Живеем в най бедната държава в Европа.Хората нямат пари за хляб а камо ли за мед.Тези цени от 12-13 лв за са туристи,чужденци и отделни заблудени елементи.Ела в Карнобат и продай един буркан мед на 8 лв да те видя как ще стане.Дори годишно няма да стигнеш такъв оборот.Тук балъци няма.И в позлатени буркани да му го предлагаш,пак няма да даде повече пари.По изложенията може и да има такива цени,но изложения няма всеки ден,хайде да са десетина дни в годината,да речем че средно се продадът по 15-20 кила мед на ден,не си заслужава разходите и загубата на време да се търси такава цена за такова количесво.Всеки говори от своята позиция и според условията в които се намира.Вероятно ако живеех в Пловдив бих търсил 2-3 левчета отгоре,а в София дори повече.Но по същата логика вместо Пловдив или София бих отишъл да си продавам меда в Германия.Просто всеки е търговец според собствените си условия,особенности и фактори.Не може да се опреква всеки който си продава продукцията на по ниска цена от желаната,почти всички сме на ръба в тази държава и всеки гледа да осигури хляба в къщи.От беден народ не чакай цена!

Димитър Бонев
22.09.2013, 09:47
Не си прав, но всеки сам си решава. За няма и два лева над едровата цена, не си струват нито труда нито разходите за пакетиране. В магазините на тази цена се продават ментетата, на които пише че са такива. В края на краищата по-високата цена трябва да се извоюва. А изложенията не са за да си пласираш меда. Те са начин да се сдобиеш с редовни клиенти. Една десета от тези, които са купили от теб да ти се обадят пак си на сметка. А редовната клиентела е важна. Наясно съм как стоят нещата и в Карнобат и в Бургас. Знам и какви са причините за това, но няма как да ви помогна. Това трябва да го сторите самите вие. Как да стане това е изцяло във вашите ръце.