PDA

Виж пълната версия : Прясно пило



nolkov
08.09.2013, 18:18
Здравейте колеги,
Искам да попитам тези от вас, които пчеларстват на голяма надморска височина - имат ли пчелите ви прясно пило.
Аз съм на 1100 м. н.в. и през ноща темп е 1 градус. Пило само запечатано и колкото и да се старая да стимулирам пчелите с малки количества сироп не става да подкарат майката да снася. Сутринта видях че всички са на кълбо - явно тази година рано рано ще приключи всичко.
Моля споделете как стоят нещата при вас в тази момент.

Nic 59
08.09.2013, 19:13
На 300м надморска височина, предбалкана, имат пило, носят прашец, активни са от 10 часа до късно вечер, при подхранване около 20ч хранилките са пълни със пчели. Всички имат пълен комплект пълномедни пити във втория к-с.

inio33
08.09.2013, 21:27
На 700м имат пило но не е както през лятото ,нормално е винаги намалят пилото.

Цветан Андров
08.09.2013, 21:48
При мен на 500 м в искърското дефиле пилото също е почти спряно.Има закрито на 1-2 рамки колкото длан на ръката.Подхранвах,но не помага.Възможно е майките още да снасят,но пчелите нежелаейки да отглеждат пило,вероятно изхвърлят или изяждат снесените яйца.

ilmaz_82 - Илмаз Османов
09.09.2013, 08:12
Здравейте приятели. Намерих този раздел за подходящо място да си задам въпроса който е следния.
Вчера реших да проверя отводките на какво положение са и видях че едната няма прясно пило, а майката е там. Другата имаше малко запечатано пило на една рамка и прясно пило на 1-2 дена. Нормално ли е това за сезона и защо прекъсват да снасят? Благодаря ви предварително!

evgeni.filimonov
09.09.2013, 13:33
При мен на 870 м надморска височина още след 20 ти август спряха отглеждането на пило. При вчерашния преглед от 15 семейства, само в две имаше захранени ларви. В другите запечатаното пило е почти излюпено и няма никакво открито пило. Може да се видят някъде яйца на един-два дни, но явно пчелите ги чистят. Направи ми впечатление, че майките са станали много дребни, явно не ги хранят и те не снасят, независимо, че им се подава сироп. Тази година става нещо странно, каква ли зима ни очаква!?
Искам да спомена, че спирането на пилото при моите семейства , съвпадна с поставянето на тимола, заради което бях доста притеснен, но сега като чета горните коментари, явно тимола не е причина за спирането на отглеждане на пило.

Цветан Андров
09.09.2013, 15:31
Евгени,аз също третирах с Тимол и имах опасения за влиянието му върху яйцеснасянето на майките.Около 10 дни след поставянето на тимола прегледах всички семейства и установих,че едни имат пило на 1-2 рамки(основно запечатено),докато други имаха нормално на 4-5 рамки.Прегледахме и от семействата на колега,който не е слагал Тимол и там положението с пилото също беше много зле.А имам и семейство което е отчайващо зле на медови запаси,а си гледа пило на 4 рамки и не му пука,че иде зима или че е слагано Тимол.Всичко това ме наведе на мисълта,че не тимола е виновен,а сушата.Въпреки че почти винаги през август при нас е същата суша,а толкова ранно спиране не е имало.

evgeni.filimonov
09.09.2013, 16:43
Да, тази година е доста различна, толкова рано не са спирали яйцеснасянето. Явно пчелите си знаят най-добре, само ние се мъчим да ги изнудваме да отглеждат пило, а късното пило е проблем за зимуващите пчели. Според мен при това положение е по-добре да се оставят пчелите на спокойствие, да си почиват и да трупат мастна тъкан. Всяко едно преработване на захар е пагубно за тях. Аз имам 3-4 отводки, които трябва да им попълня запасите и в момента приготвям инвертиран сироп.
Моите кошери са в едно селце до Годеч, климата ни е почти еднакъв.

kunev
09.09.2013, 17:03
При мен също няма прясно пило а последната отводка , която направих не иска да си взема и сиропа - има на една пита малко запечатано , майката снася защото откривам поне на 1 пита яйца а няма нищо захранено след това

Димитър Бонев
09.09.2013, 18:57
При мен си има пило и прясно и яйца и запечатано. Има и принос макар и текущ. Друга година по това време работех само привечер, сега пчелите са сравнително спокойни. Щом при вандалските ми действия спрямо тях онзи ден се разминах без ужилвания. Е намалява пилото, но е нормално за този сезон.
Тази есен още не съм им сипвал сироп. Запасите в общия случай са добри. В повечето семейства в края на август имаше по 6-8 пити пило. Сега е в рамките на 5-6. Само най-слабите са с по-малко, но те по принцип са ограничени. На тях ще им подам излишните отводки.

Nik_m
09.09.2013, 19:46
Аз ги гледах преди 15тина дни и всичко беше много добре, най силния кошер имаше 8 пити с пило и меден венец най слабия 4.
Не искам да ги ровя, но предполагам че още имат прясно пило защото носят още прашец.
След няколко дни съм се оговорил с един пчелар да ги погледне окончателно преди зимата да види как е с запасите, че още не вярвам на моята преценка.
Оставил съм си 10 пити с мед ако се наложи да сложим на някой.

nolkov
25.09.2013, 10:06
Да допълня. Гледах два от кошерите ми, които са в Нови искър - до София. Имат всякакво пило и яйца. Явно студеното време в планината е прекратило отглеждането на пило, а топлото в равнините поддържа още яцеснасянето на майките.
Да се успокоят всички, които са третирали с тимол. За целта ще пусна отделна тема, защото ми е интересно да разбера как третирате с тимол.