PDA

Виж пълната версия : ПОВЕДЕНИЕ НА ПЧЕЛИТЕ



Бай Пчеличко
09.11.2010, 21:32
Колеги , прави ми впечатление , че времето е топло около 20 градуса а пчелите не летят ! Това нормално ли е за това време на годината ? Просто охраняват прелката и толкоз! sadsmile;

Юрий Цветков
09.11.2010, 22:11
И при мен е така и мисля, че е съвсем нормално. Няма паша, така че за къде да летят само да се изтощават. Напълно ненужно. А точно подходящото за летеж време е предпоставка кошера да бъде ограбен, ако няма добра защита.

syzi
09.11.2010, 22:14
И аз наблюдавах същото поведение.Но по обяд наблюдавах пчели на поилката.И прашец още носят,но по-рядко.

SVE_TASHEV
11.11.2010, 19:39
Пчели на поилката=пило(при по младите маики 2010г)

evgeni.filimonov
15.11.2010, 12:40
И при мен е същата ситуация, не летят а само охраняват или в най-топлите часове само се облитат около кошера. Все пак денят е къс, а и при нас е по-високо и по-хладно, има 2-3 топли часа през деня и това е от 12 до 15 часа. Пчелите си знаят, че сега не е време за паша и за развитие.

христо
15.11.2010, 13:35
Пило няма. Вчера отворих 2 сем по обяд. Прашец носят и се облитат.Всичко е наред.

Танаси
15.11.2010, 18:13
И при мен някои от семеиствата носеха прашец преди ветровете но само няколко, повечето само се облитат.

Бай Пчеличко
15.11.2010, 18:34
Мен ме тревожи , че от петък до неделя не видях нито едно облитане ! Това проблем ли е , или облитането не е ежедневно дори при хубаво време , като сега ?

Юрий Цветков
15.11.2010, 19:02
Мен ме тревожи , че от петък до неделя не видях нито едно облитане ! Това проблем ли е , или облитането не е ежедневно дори при хубаво време , като сега ?Няма от какво да се притесняваш. Това е нормално. Сега консумацията на храна е минимална.

Ангел Йосифов
15.11.2010, 19:09
В неделя около 10.30ч на 10 кацащи 2 със прашец 13,30ч на 10кацащи 6 със прашец.Прясно пило няма.Охраната на входовете е солидна.

Бай Пчеличко
15.11.2010, 19:33
Мен ме тревожи , че от петък до неделя не видях нито едно облитане ! Това проблем ли е , или облитането не е ежедневно дори при хубаво време , като сега ?Няма от какво да се притесняваш. Това е нормално. Сега консумацията на храна е минимална. Благодаря !

Станко Ставров
13.01.2011, 13:26
hi; Днес в обедната почивка посетих пчелина.От всички семейства излитаха пчели и носеха вода.При движението си из пчелина чувах и виждах присъствие на пчели върху тревата.На един от варелите, който е обърнат с дъното нагоре имаше вода нагрята от слънцето и им служеше за поилка, видях на нея поне десетина пчели.Температурата беше 12 С .Според мен започват развитие на пило.


http://s1.postimage.org/mca4fgw4/13012011076.jpg (http://postimage.org/image/mca4fgw4/)
http://s1.postimage.org/mck1njus/13012011078.jpg (http://postimage.org/image/mck1njus/)

bobokid
14.05.2011, 09:38
Вчера бях при пчелите и отново ми бяха много ядосани.Казах си, че е нормално за сезона докато прецъфти рапицата.Работата с тях ми отне около 2 часа.Когато приключих установих, че са ядосани на кучето /намиращо се в животинския двор на 20м.от кошерите/ и го жилеха жестоко. По тялото му имаше десетина и се наложи да го прибера в работилницата. Гневът им се прехвърли върху агне, коза и две козлета.Прибрах и тях и мислех,че проблемите ми са свършили и познайте какво стана... подгониха кокошките. Е те вече останаха на произвола на съдбата, но оцеляха.
Последния потърпевш бе щъркел чието гнездо се намира на стълб на 20м. зад кошерите. Няколко пъти излиташе и кацаше по съседните стълбове.
От доста години съжителсваме мирно с моите пчелички , но това ми се случва за първи път. С нетърпение чакам да прецъфти рапицата и първия дъжд след нея.

kando
14.05.2011, 18:52
Е така преди години един колега все ми се оплакваше,че пчелите му били агресивни и жилели яко.
Няколко пъти ме вика да ги видя,но предполагах,че проблема е той и начина по който работи/се държи със тях - ама един път ме хвана във по-свободен ден и викам айде ще отида.

Даже и не стигнах до самите кошери - от далеч гледам из двора вилнее като тазманийски дявол на свобода некъв пес.Викам му какво е това куче там,а оня - ами пази ми кошерите :D

Още на втория ден идва при мене и не може да повярва,колко са му кротки пчелите - та мисълта ми е,че най-добрия приятел на човека е омразен враг на пчелите.

Виж при котките е друго - от началото на тази година на пчелина ми се навърта един рижав котарак.Голям арабия и шашОв по цялата глава - само обикаля из двора и мяучи едно тихичко такова,ама не да мърка ам мяучи,постоянно ... и нема грижи идва си при мене,почеша го зад ухото,даже гледам побойник си пада,щото пораздран тук там по мутрата,а пък едър тей,не е като да е гладувал.


Та исках да кажа за котката - намерих начин да се справям със пчелоядите ...... проблема е само как да задържа котка на двора ......... зема да вържа някоя побясняла котка,а :D

п.п.бога ми не се майтапя - наскоро се завърнаха пчелоядите,а аз имам всяка година проблеми със тях и гледам сега,всеки път когато ида и котката е там,пчелояди няма ..... ако има пчелояди,котката я няма.

п.п.2 и с куче става за пчелоядите - ама пчелите изобщо не ги понасят,докато котката все едно,че я няма за тях.

ahilis
14.05.2011, 19:21
Малко не съм съгласен за това с кучето-вярно понякога го жилни някоя, но ще кажа, че ми е вързано на три метра от кошерите и се намира на средата на пчелина.

Ангел Йосифов
14.05.2011, 20:11
И аз имам две кучета на 4м-5м от първите кошери.Като ме видят да приличам на астронафт веднага се крият в колибите.Иначе досега не са имали проблем с пчелите единия дори си похапва пчели(която му досажда).Само ведъж преди около 3г бях докарал един рояк и като се разбесня се наложи два часа да имитирам дъжд с маркуча.Може би ако кучетата са пуснати и се въртят около кошерите може и да се изпатят.Иначе и аз имам рапица на 2км и пчелите проявиха агресивност само ведъж по време на преглед(същия ден сутринта пръскаха рапицата).

kando
15.05.2011, 00:02
Вързано може и да може - ама пуснете го да поприпка така малко покрай кошерчетата :D кученцето

Ангел Йосифов
29.06.2011, 16:06
Може ли,блокиран плодник и много пчели след рапица и акация, да е причина за самосмяна.Повечето ми майки нямат и година.При съседа повече от половината му семейства се самосменят.И при него има много пчели и пълни плодници.

kando
29.06.2011, 16:49
То,че може - може наистина,но .....

Тази година над половината ми семейства направиха самосмени - никога не съм имал толкова!!!Предположих,че има някаква връзка със изчезването - допускам,че може би майките са увредени нещо или болни или ... не знам и аз,но е факт,че толкова самосмени не съм виждал през живота си,а не е да речеш да съм със блокирани плодници.

Петко Станчев
29.06.2011, 17:18
И при мен беше така но при рапицата.Млади стари,наред.

ahilis
29.06.2011, 22:34
То,че може - може наистина,но .....

Тази година над половината ми семейства направиха самосмени - никога не съм имал толкова!!!Предположих,че има някаква връзка със изчезването - допускам,че може би майките са увредени нещо или болни или ... не знам и аз,но е факт,че толкова самосмени не съм виждал през живота си,а не е да речеш да съм със блокирани плодници.
Бих искал тук да се включат повече от разбиращите и да се получат повече отговори на този въпрос- в чата имаше малко развитие, но някак си не се получава необходимата яснота от набързо нахвърляните мнения. Въпроса е много добър - заслужава вашите компетентни отговори. Ще се радвам на развитието му. Вие сте.

Николай Христов-nikberk
30.06.2011, 07:18
Тази година над половината ми семейства направиха самосмени - никога не съм имал толкова!!!
В подкрепа думите на колегата от три дни маркирам майки като в единия фургон маркирах 10 ,а в др.8бр. ,но не съм приключил още.Най- интересното е ,че 90% са от самосмена .Три кошера ми изпаднаха в роево състояние веднага след акацията.На два предотвратих помислите за бягство ,но най малкия 4рамков на 12 ЛР пити и 12магазинни ми разказа играта .Два пъти рои ,но и двата пъти бях там и го хванах.Очертава се интересна година от всякъде.

N-2
30.06.2011, 08:59
При мен също има самосмени без да са ми блокирани плодниците, но аз го отдавам на това, че исках да ги предизвикам самосмените и бях отрязала част от предната двойка крила на всички майки. Видях само две самосмени, но накрая на сезона ще направя равносметката, като видя колко маркирани са останали в семействата.
Иначе на въпроса на Алексей възможно ли е толкова често да се прави самосмяна, някъде прочетох, че е възможно. Честите самосмени се обяснявали с недобро оплождане, обикновено това ставало, когато времето на оплождане е лошо и майката не е могла да извърши няколко брачни полета. Още същата година може да има нова самосмяна. При него е станало на следващата.

kando
30.06.2011, 11:15
Аз ми е интересно скутелатор дали може да каже нещо по въпроса - ма къде се дяна този човек.

Вчера приказвах със един колега,който не беше пострадал от изчезването и той потвърди,че има необичайно много самосмени.Има ли из форума и други колеги,които да са забелязали подобно явление при тях?


п.п.па знае ли човек може и годината просто да е такава - както примерно има години,в които се скъсват да роят.

scutellator
30.06.2011, 13:49
Честите самосмени се обяснявали с недобро оплождане, обикновено това ставало, когато времето на оплождане е лошо и майката не е могла да извърши няколко брачни полета.

Колко честа? Аз съм виждал най-много до 4 пъти на сезон. 4 поредни поколения майки с непълно оплождане? Или да са били толкова некачествено отгледани че да не могат да преживеят 1 месец в кошера? - Не и ако съдя по пилото до момента на залагане на маточниците.
Все още имам майки от една злощастна партида през 2009, когато по моя вина нямаше достатъчно търтеи и само 1/3 се оплодиха при това повечето пронесоха със закъснение ( половината от останалите така и не пронесоха до 22-ия ден).

Спермата на един нормално развит търтей е достатъчна да запълни два пъти сперматеката на една добре отгледана майка. Майката се опложда с няколко търтея не за да постигне пълно оплождане, а от гледна точка на разнообразието вътре в кошера. Когато има повече търтеи тя ще се оплоди с толкова с колкото й е нужно, когато няма - с толкова с колкото й се налага.

Необичайно честите самосмени не могат да бъдат обяснени с нищо друго освен с болест - имайте го в предвид докато се сещате от къде би мога да дойде тя в пчелина и за следващия път когато домъкнете рояк, майка, употребяван кошер от някъде си или просто сте били на гости на пчелина на приятел.

Вече е късно за каквито и да било предпазни мерки (или поне за повечето от вас). След 5-6 години всичко това ще отшуми. Сега единствено може да изключвате от родословието всички семейства чийто едногодишни (под 12 месеца) майки правят самосмяна.

N-2
30.06.2011, 15:37
А не може ли да се обясни освен с болест на майките и с некачествено оплождане от полово непълноценни търтеи?

Спермата на един нормално развит търтей е достатъчна да запълни два пъти сперматеката на една добре отгледана майка.Майката се опложда с няколко търтея не за да постигне пълно оплождане, а от гледна точка на разнообразието вътре в кошера. Когато има повече търтеи тя ще се оплоди с толкова с колкото й е нужно, когато няма - с толкова с колкото й се налага.
Може и търтеите да не са качествени + комбинация от други фактори /лоши условия на отглеждане на майките, лоши метеорологични условия по време на оплождането ... и знам ли какво още?/.
Това с болестта - сигурно е така, но при положение, както пишеш да ти ги сменят 4 пъти в сезона.

Ангел Йосифов
30.06.2011, 15:47
Съседът ми дори и неговите рояци не лови,така че според мен уловените рояци отпадат.Незнам как са се оплодили майките,но всички развиха силни семейства и ми напълниха по 3 и 4 магазина за около 45 дена по време на рапицата и акацията.Някъде четох че ако пчелите усетят че майката несе справя я сменят.Затова си помислих че блокирания плодник и малкото пило са накарали пчелите да мислят че майката не се справя и я сменят.Един от начините да се предизвика самосмяна е честото отнемане на пило-пчелите работят на макс но семейството не се увеличава,което кара пчелите да мислят че майката е слаба и залагат самосмени маточници.Ако блокирания плодник отпада като причина за самосмяната то имам въпрос.Има ли колега при който няма рапица и се надблюдава масова самосмяна?

ahilis
30.06.2011, 16:25
То,че може - може наистина,но .....

Тази година над половината ми семейства направиха самосмени - никога не съм имал толкова!!!Предположих,че има някаква връзка със изчезването - допускам,че може би майките са увредени нещо или болни или ... не знам и аз,но е факт,че толкова самосмени не съм виждал през живота си,а не е да речеш да съм със блокирани плодници.
Бих искал тук да се включат повече от разбиращите и да се получат повече отговори на този въпрос- в чата имаше малко развитие, но някак си не се получава необходимата яснота от набързо нахвърляните мнения. Въпроса е много добър - заслужава вашите компетентни отговори. Ще се радвам на развитието му. Вие сте.
Аз нямам рапица и имаше такива напъни от страна на пчелите защото всичките ми майки бяха сменени. Според мен не е болестно състояние, а е повече както загатват и някои колеги, че майките не можаха да снасят нормално поради застудяванията през пролетта. Честото прекъсване на снасянето (2-3 пъти) доведе до малко пило в кошерите и от там след бързото затопляне и приток на нектар запълване и на плодниците. Това доведе до както казва колегата по горе пчелите да започнат самосмени, макар и на млади майки. Друг фактор който може да се отбележи е и възможното простудяване на някои от майките в по слабите семейства които и така и не се развиха впоследствие, а си останаха на едно средно ниво, та дори слабо след вече месец и повече затопляне.

kando
30.06.2011, 17:23
Хора гледайте признаците - един и същи проблем може да се появи по различни пътища,правете си изводи на база ваши семейства и се опитайте да разграничавате нещата малко.

Честно казано предизвиках скутелатор да отговори,заради себе си - прекъсване на снасянето не съм имал нито един път,макар пролетта да беше студена,плодници съм имал задръстени във пъти повече,то тази година няма мед за магазините,камо ли за блокирване да говоря,майките имам на всякаква възраст,простудяване и нередовно пило няма,самосмените почнаха от февруари,та и дори в момента имам два т.е.няма и конкретен период,какво остава,естествено,че болест,която едва ли се разпознава със просто око.

п.п.инак причини за самосмени бол.

ahilis
30.06.2011, 18:23
Хора гледайте признаците - един и същи проблем може да се появи по различни пътища,правете си изводи на база ваши семейства и се опитайте да разграничавате нещата малко.

Честно казано предизвиках скутелатор да отговори,заради себе си - прекъсване на снасянето не съм имал нито един път,макар пролетта да беше студена,плодници съм имал задръстени във пъти повече,то тази година няма мед за магазините,камо ли за блокирване да говоря,майките имам на всякаква възраст,простудяване и нередовно пило няма,самосмените почнаха от февруари,та и дори в момента имам два т.е.няма и конкретен период,какво остава,естествено,че болест,която едва ли се разпознава със просто око.

п.п.инак причини за самосмени бол.
Ти вече си си втълпил, че е болест и искаш и на нас да го втълпиш от няколко поста насам. Като мислиш, че е болест вземи материал и бегом в лабораторията. Аз лично такъв дерт нямам.

ivandespotov
30.06.2011, 19:06
От 90 семейства имам една самосмяна април и нито едно роево! И това ли е болест бе колеги, вече започнах да се замислям?

ahilis
30.06.2011, 19:42
От 90 семейства имам една самосмяна април и нито едно роево! И това ли е болест бе колеги, вече започнах да се замислям?
Кажи им го, че на мен не ми вярват. :D А и аз какво ли разбирам от пчели? :D

kando
30.06.2011, 19:53
За вярването ще си говорим,когато се допитам до теб - а до тогава вземи да правиш различка м/у ябълки и круши,може и двете да са плодове,но са със различен вкус.(съответно и дърветата,на които растат също са различни)

Ангел Йосифов
30.06.2011, 19:54
И аз не мисля че е болест по скоро вредни влияния от ГМО и пръскания.Ако е болест нямаше да работят и градят,а в момента го правят.

ahilis
30.06.2011, 20:18
За вярването ще си говорим,когато се допитам до теб - а до тогава вземи да правиш различка м/у ябълки и круши,може и двете да са плодове,но са със различен вкус.(съответно и дърветата,на които растат също са различни)
Приятелю, това, че не съм съгласен с твое твърдение не значи, че не познавам "ябълките и крушите", но мисля ,че не е основание да нападаш- един ми омръзна затова, че нямам намерение и да споря. Който както иска така да си гледа пчелите.

kando
30.06.2011, 20:28
Ти дори не си наясно какво твърдя,за това ти давам примера със ябълките и крушите,но ти прави кеф да ме критикуваш и да ми обясняваш - съжалявам,но не се прави така,като не искаш да разбереш поне не давай акъл за чужди проблеми.

п.п.нападал съм те,спорове некви - боже ... няма значение,явно ще е все тая.

ahilis
30.06.2011, 20:38
Ти дори не си наясно какво твърдя,за това ти давам примера със ябълките и крушите,но ти прави кеф да ме критикуваш и да ми обясняваш - съжалявам,но не се прави така,като не искаш да разбереш поне не давай акъл за чужди проблеми.

п.п.нападал съм те,спорове некви - боже ... няма значение,явно ще е все тая.
Това, че не съм разбрал какво твърдиш може аз да не съм виновен, че не съм разбрал, а ти така да ми го подаваш като неразбираема информация.
Изобщо не ми е правило кеф да те критикувам и да ти обяснявам - няма такова нещо. Измисляш си го.
И какво трябва да разбирам? Както ти не приемаш моите начини на работа то аз защо трябва да се съгласявам с чуждите и най- малко ме интересува кой какъв проблем има.

kando
30.06.2011, 21:05
Това, че не съм разбрал какво твърдиш може аз да не съм виновен, че не съм разбрал, а ти така да ми го подаваш като неразбираема информация.

баш ти си си виновен,защото караш праволинейната и търсиш универсалност - не подчертах ли ясно,че говорим за един и същи проблем,но най-вероятно от различни причини ...... но не ти бързаш веднага да ми предписваш твои тълкувания и да ми преиначаваш мнението,че видиш ли искал съм да втълпя на всички,че проблемите им са болест,що за дивотии ... това ли се опитвам да направя според теб,а и според всички подкрепилите след това? Какви начини на работа,какво те карам да се съгласяваш,къде изобщо извърташ - мани не ми се приказва,аман каже нещо човек,скачате му на главата и защо ... ще ти кажа защо,защото това ви прави кеф.


п.п.слушайте пичове - който го мързи да мисли,който все нещо и някой му крив,който не се интересува,който не иска да помага,моля нека да не ми отговаря на постовете и да ме цитира,ваше право си е да не ви допадам и да не ме харесвате,но ако искате да изразите несъгласието си или дори остро да ме критикувате,моля поне да бъде градивно и смислено,и да не ми се преиначават думите.

scutellator
30.06.2011, 22:48
И аз не мисля че е болест по скоро вредни влияния от ГМО и пръскания.Ако е болест нямаше да работят и градят,а в момента го правят.

Ако е ГМО, то това състояние се пренася на другите семейства чрез меда, питите и в не толкова голяма степен пчелите и до 2 седмици след контакта вече има аномалии. Пък за майките отгледани в нуклеуси от такива семейства да не говоря- ако са устойчиви - яйцеснясянето им е в различна степен намалено, ако не - мрат до месец от пронасяне или скоро след презимуване, когато започват да снасят услилено ( почти преди пика).

Каквато и да е причината за себе си знам - изолирал съм проблемните семейства и вече проблеми имам само с тях.

buci59
01.07.2011, 15:53
Колеги,прехвърлете си споровете на лични,не разводнявайте темите със спам и не създавайте работа на модераторите да трият или обединяват.

Станко Ставров
20.07.2011, 13:38
http://s2.postimage.org/2seo26810/19072011285.jpg (http://postimage.org/image/2seo26810/)
http://s2.postimage.org/2sf6931gk/19072011286.jpg (http://postimage.org/image/2sf6931gk/)
Струговащи пчели.Това наблюдавах и при мен на един от кошерите.

Откъс от статия на руски пчелар преведена от г-н Иван Парашкевов. Подскажете, какво става с пчелите? Втори ден наблюдавам на един от кошерите си такава картина – пчелите са се „залепили” за прилетната дъска и или я „гризат”, или нещо усилено "търсят". Крилата им не са разперени. Движенията на пчелите напомнят на куче, което върви по следа. Останалите пчели се трудят добре. Пчелите на прилетната дъска правят движения назад и напред, като че ли с четка всяка чисти повърхността на площадката. Наблюдавах го в 2 кошера на пчелина. Сега немного захладня. Тези танци се прекратиха. Какво беше това?
Много прилича на поведението на пчелите в безмайчино семейство. При това майката може да е или да е станала търтовка (от старост или от болест), а да си отгледат нова, те не са в състоянии. На такова семейство спешно трябва да се окаже помощ.
При американските пчелари, това явление се нарича: “Wash woman dance”, което означава в превод “танц на перящата бельо жена”. Това означава, че в настоящия момент няма паша.
Един от вариантите на отговор, свързан с заготовката и производството на прополис. Да се отнесат тези движения към фактора характеризиращ факта, че семейството е станало търтовъчно, аз мисля, че не си струва, тъй като този период наближава и при мене всички пчелни семейства след обяда ще „струговат” предната стена на коперите си, а майки слава богу имат.
Някога в тези сцени пчеларите виждаха празник на пчелите, които са завършили със събирането на нектара. Сега е доказано, че „струговането и танците около него” са свързани с производството на прополис, без който гнездото не може да бъде подготвено за зимата. На всички е ясно колко е важно доброто запрополисоване на гнездото за зимата.
Сигурен съм, че това не е някакъв „празник” от техния календар. „Гризещи” пчели, наблюдавам през лятото в горещо време (независимо от наличието на паша) във всички силни семейства. Ако от моите 7 семейства, 6 са станали търтовъчни, както някои предполагат…В защита на теорията за производството на прополис, мога да приведа пример от тази година: След поставянето в семейството на нов (нов току що сглобен корпус), „гризещите пчели” от прилетната площадка изчезнаха. Видимо отидоха да прополисоват стените на този нов корпус.
Може да се спори, дали „танцуват” или „гризат” или „почистват” площадката. А те се държат примерно така: Движат се напред-назад, почти на едно място, като опипват с мандибулите си повърхността. Като, че ли „излизват” прилетната площадка, като извършват постъпателни движения 10 мм напред и назад без да се обръщат. В различните региони, май и юни при нас е най – подходящото време да се събира прополис. Може да се чисти всяка седмица и след още една всичко отново е залепено с прополис. Ако се събере през есента, то за зимата, може пчелите да не го възстановят. През месец май, прополисът е интересен, такъв с червеникакъв оттенък. През юни е кафяв, а по – близо към есента има повече зелени отенъци и по – лесно се размеква.
При мен също „гризат”, но аз на това не обръщам внимание. Кошерите ми стоят на сянка, разширих ги до „безобразие” и все едно „гризат”. Единственото, което ме удивлява, е това, че по – рано това го нямаше или не съм го забелязвал.
В събота погледнах в едно пчелно семейство с „гризящи” пчели. Три седмици преди това в кошера се излюпи млада майка. Реших да проверя теорията за това да не е или да не е станала търтовка. А после погледнах – това не е търтовка, а младата майка е започнала усилено да снася. И пилото е нормално. Така, че версията, че такива движения съответстват за семейство търтовка – е погрешна.

kostadinstoyanov
15.08.2011, 21:00
Днес ми се случи нещо интересно. Към 3ч. забелязах необичаен летеж около капака и възглавницата на преглеждания кошер. Помислих, че не е време за прегледи и веднага го затворих.Застанах пред секцията около която имаше най-силен летеж и докато се мъчех да разбера какво става, да гледам под кошерите, бях накацан от много пчели.За по-малко от минута по мен се хвана рой.Стана ми и весело и смешно. Цяло лято държах преносно сандъче в багажника и оглеждах дърветата, а сега го няма! Забавлението свърши, когато крачолите, маската, ръкавите се напълниха с пчели. Счупих клонче от близкия храст и го забих до себе си с надеждата, че ще се прехвърлят на него,не стана. Преместих се до друг храст и полека свалих панталона, маската и започнах да се обдухвам с пушалката. От мен налетяха на най-близкия кошер и там стана мелето. Утре ще видя какво е станало вътре, но не мога да повярвам за рой по това време и то да се намъква в пълен кошер! Ще се опитам да кача снимки от телефона.
http://s1.postimage.org/27pcuy744/DSC00210.jpg (http://postimage.org/image/27pcuy744/)
http://s1.postimage.org/27pwped1g/DSC00215.jpg (http://postimage.org/image/27pwped1g/)

ahilis
15.08.2011, 21:30
Днес ми се случи нещо интересно. Към 3ч. забелязах необичаен летеж около капака и възглавницата на преглеждания кошер. Помислих, че не е време за прегледи и веднага го затворих.Застанах пред секцията около която имаше най-силен летеж и докато се мъчех да разбера какво става, да гледам под кошерите, бях накацан от много пчели.За по-малко от минута по мен се хвана рой.Стана ми и весело и смешно. Цяло лято държах преносно сандъче в багажника и оглеждах дърветата, а сега го няма! Забавлението свърши, когато крачолите, маската, ръкавите се напълниха с пчели. Счупих клонче от близкия храст и го забих до себе си с надеждата, че ще се прехвърлят на него,не стана. Преместих се до друг храст и полека свалих панталона, маската и започнах да се обдухвам с пушалката. От мен налетяха на най-близкия кошер и там стана мелето. Утре ще видя какво е станало вътре, но не мога да повярвам за рой по това време и то да се намъква в пълен кошер! Ще се опитам да кача снимки от телефона.
http://s1.postimage.org/27pcuy744/DSC00210.jpg (http://postimage.org/image/27pcuy744/)
http://s1.postimage.org/27pwped1g/DSC00215.jpg (http://postimage.org/image/27pwped1g/)
Миналата година имах рой на 19 септември. Тази година се разви добре и извадих от него два магазина по 14 рамки, а от този от който излезе три магазина.

stonit
24.08.2011, 17:36
такова нещо не ми се е случвало от много време,пчелити се нападат едно друго имам унищожен кошер , мед си имат предостатъчно , за последно мед вадих в края на юли
как да ги спра?

НОВОБРАНЕЦ
24.08.2011, 17:45
Както съм чул,стесняваш входа и местиш семейството дето е дало фира на друго место ,но поне 15 метра.Ма тоВа е вече като са си отишли крадците wink;

ahilis
24.08.2011, 18:08
такова нещо не ми се е случвало от много време,пчелити се нападат едно друго имам унищожен кошер , мед си имат предостатъчно , за последно мед вадих в края на юли
как да ги спра?

Не работиш внимателно с пчелите май.

ahilis
24.08.2011, 18:12
Както съм чул,стесняваш входа и местиш семейството дето е дало фира на друго место ,но поне 15 метра.Ма тоВа е вече като са си отишли крадците wink;

Новобранец- ти си истински новобранец. Като не разбираш не давай съвети. Сто пъти го казах вече. Объркваш хората.

stonit
24.08.2011, 18:12
не прочете ли чи от края на юли не съм ги отварял

ahilis
24.08.2011, 18:25
не прочете ли чи от края на юли не съм ги отварял

Прочетох, но това не значи, че като не си ги отварял работиш правилно с тях.

Модератор.Колега, така не помагаш много. Моля бъди по конкретен с точни съвети, на конкретните въпроси.

П.п. Относно овцете, някой много скоро ще иде при тях.

HINAP
24.08.2011, 20:54
Предполагам, че всички колеги с повече стаж са имали не един или два случая с кражбата.Тук искам да отбележа,че колегата може да няма и грам вина за случилото се.Само ще вметна,че преди време и на мен се случи подобно нещо.Третирах кошерите против акара,времето беше също както сега топло и входовете бяха широко отворени/нали все пак трябва вентилация/.В близост до моя пчелин има колега на 90 години и понякога кошерите му са прекомерно слаби и освен това работи много бавно,оставя пити с мед и моите пчели атакуват неговите.Става страшно.Явно при повечето колеги в близост няма други пчелини и за това мислят,че всичко зависи от самия пчелар.Донякъде са прави,но не съвсем.За това понякога е по добре входовете да са по малки ,да има повече вентилиращи пчели, но кражба е трудно осъществима.Това е много важно когато спре нектароотделянето и тогава пчелите са склонни към кражба.Ефекта се подсилва при третиране с медикамент против акара защото миризмата се уеднаквява макар и за кратко време.Но да се върна на това какво да се направи и то най бързо за да се прекрати кражбата.Когато сте на полето,нямате под ръка абсолютно нищо, а тръгва кражба тогава спокойно свалете ризата или мантата която ползвате,уринирайте на гърба и я поставете пред кошера,така че да затваря достъпа до прелките/предваритилно стеснете до 1 см.отвора на входа/ Натрупайте изсушена трева върху ризата и от страни на входа.Това понякога е достатъчно да прекрати кражбата.Хубаво е да се наръси с нафта или разредител,но не винаги те са под ръка.Та наистина трябва да сме много внимателни особено сега.Успех колеги.

ahilis
24.08.2011, 21:15
Предполагам, че всички колеги с повече стаж са имали не един или два случая с кражбата.Тук искам да отбележа,че колегата може да няма и грам вина за случилото се.Само ще вметна,че преди време и на мен се случи подобно нещо.Третирах кошерите против акара,времето беше също както сега топло и входовете бяха широко отворени/нали все пак трябва вентилация/.В близост до моя пчелин има колега на 90 години и понякога кошерите му са прекомерно слаби и освен това работи много бавно,оставя пити с мед и моите пчели атакуват неговите.Става страшно.Явно при повечето колеги в близост няма други пчелини и за това мислят,че всичко зависи от самия пчелар.Донякъде са прави,но не съвсем.За това понякога е по добре входовете да са по малки ,да има повече вентилиращи пчели, но кражба е трудно осъществима.Това е много важно когато спре нектароотделянето и тогава пчелите са склонни към кражба.Ефекта се подсилва при третиране с медикамент против акара защото миризмата се уеднаквява макар и за кратко време.Но да се върна на това какво да се направи и то най бързо за да се прекрати кражбата.Когато сте на полето,нямате под ръка абсолютно нищо, а тръгва кражба тогава спокойно свалете ризата или мантата която ползвате,уринирайте на гърба и я поставете пред кошера,така че да затваря достъпа до прелките/предваритилно стеснете до 1 см.отвора на входа/ Натрупайте изсушена трева върху ризата и от страни на входа.Това понякога е достатъчно да прекрати кражбата.Хубаво е да се наръси с нафта или разредител,но не винаги те са под ръка.Та наистина трябва да сме много внимателни особено сега.Успех колеги.

Молете се да не започва кражба. Няма спасение ако ще и в кошера да уринираш (извинявам се за израза). Нафтата също не помага, тунелчето и то. Единствено ако имате кола в която да може да се събере кошера и ако е достатъчно навреме го пренасяте на километри от пчелина- всичко се преустановява, а крадците започват да работят за този кошер.

П.П. Мога да давам съвети и то добри, но ми се ще да са на добре формулирани въпроси и на хора от които личи, че малко от малко са чели нещо по въпроса, а не да ме ползват като банка -знание което да компенсира техния мързел. Надявам се отговорих с това и на Админа и на други които искат знания, но не проявяват и най- малко уважение към този който ще им го даде. Надявам се да съм бил изчерпателен и точен към всички.

kando
25.08.2011, 12:37
От гледна точка на въпросите, ахилис е прав - но за да отговориш не е нужно да се държиш като банка.
За това често пъти при зададен въпрос, вместо да отговоря задавам и аз въпрос/ и т.е. ако искам да помогна, моя начин не е да дам готови рецепти, а да провокирам самия питащ да открие рецептата/ начина за него, едва тогава може да се каже, че съм му помогнал.

Кражба не се предотвратява само с молене, а с опит идващ от практиката, а не от книгите - и аз съм минавал през кражбите, и съм се научил как да не ги допускам, а ако се случи как да постъпя.

Наистина въпроса на колегата не е зададен с достатъчно информация - нито се знае за колко кошера говорим, нито се знае мащаба на нападенията ... в смисъл знаете, като стане нападение не питаш какво да правиш, а почваш да правиш нещо каквото и да е то т.е. при него според мен, пчелите само се закачат една друга за момента, а нападение все още няма.

п.п. по принцип неопитния трудно може да формулира добре въпроса си - така да се каже дори за това трябва да му се помогне :D

Юрий Цветков
25.08.2011, 13:05
Колеги съгласен съм с вас, че много пъти въпросите са неясни, дори подвеждащи. Но съгласете се, че обикновено, хората които ги задават нямат нужния опит и най-вероятно до сега не са се сблъсквали с подобен проблем. В този случай. колегата много точно си е задал въпроса в темата "Поведение на пчелите", ако знае, че е кражба ще пита там. Вярно е също, че когато човек сам достигне до правилния отговор, ще го помни винаги, но не винаги разполага с достатъчно време за това. А и ако всеки сам трябва да открива топлата вода, то тогава, защо ни е форума? Наистина понякога се задават много тъпи въпроси, но ние не сме еднакви, нито познанията и опита са ни такива. Ако даден въпрос не ви вълнува, по-добре си замълчете, вместо да се влиза в безсмислени полемики.

В конкретния случай, според мен става въпрос за нападение. Най-добрия вариант е ако може да преместиш кошера, ако не стесни входа толкова, че да може да мине само по една пчела и с маркуч намокри пчелите, че да не са в състояние да летят. Това определено помага, но не е 100% гаранция.

Всеки период на безпашие създава предпоставки за възникваме на кражба. Това всеки пчелар трябва да го знае и да взима нужните мерки за да не изпада в такова състояние.

scutellator
27.08.2011, 11:52
Много мразя пчели склони към ограбване. Водят до проблеми и искат дундуркане

HINAP
31.08.2011, 17:28
Много интересен случай имах днес с пчелите.Прибрах си булото,защото привърших работата по кошерите/около 14 часа/.В този момент над кошерите се появи много голям рой.Добре,че под ръка имах преносно сандъче с 4 плодникови пити пълни с мед които мислих да центрофугирам.Нямаше време за мислене,взех 1 пита с мед,качих се върху един от кошерите,вдигнах високо ръката и след 5 минути роя се полепи по питата.Внимателно я поставих в сандъчето,взех втората и тогава се сетих да видя за М,но не видях такава.Тогава видях топка от пчели на земята,доближих третата пита до тях и те се качиха на питата.Там видях и М.Захлупих я заедно с близките пчели с мрежеста клетка.Поставих я и тази пита в сандъчето и го затворих от горе, но отворих отворче служещо за прелка.Поставих 2 ленти Варотом,защото си мисля,че това са опаразитени пчели.Но толкова много пчели/малко повече от4 ДБ пити/ по това време не ми се е случвало да ловя.Последния път беше в края на септември.Още нямам отговор за това кое е накарало тези пчели да напуснат кошера си.Все си мисля,че или е опаразитяване или восъчният молец го е принудил/за второто е по малко вероятно защото пчелите са повечко и би трябвало да се преборят с восъчния молец/.Та въпроса ми е дали някой колега има подобен случай в близките дни и не е ли рисковано да не си вкарам някоя болест с тези пчели.

ahilis
31.08.2011, 17:43
Колеги, отговаряте във форумите на въпроси за професионалисти, а тук задавате въпроси като за начинаещи. Какво толкова сложно има в ситуацията?

HINAP
31.08.2011, 18:02
Колега ahilis,не се мисля за голям спец, затова не съм се писал като напреднал, защото работя само с 40 кошера и от скоро съм в категорията пчелар/занимавам се с тези гадинки от 1977 година/.Ако ти имаш такъв случай или няколко такива, най учтиво те моля за съвет.

Ангел Йосифов
31.08.2011, 18:24
.


Не знам далил има вариант сега някой да е махнал магазините по-рано и ако им е станало много тясно да са дигнанали чуковете по "нормална" причина. Малко вероятно изглежда ....На мен ми се струва твърде вероятно.И при самосмяна може да се пусне рой.При наличие на подържаща паша + самосмяна+силно семейство+свалени магазини е много вероятно да се пусне рой.Ако роят работи гради во и майката осеменява роят нее болен.

ahilis
31.08.2011, 18:25
Много интересен случай имах днес с пчелите.Прибрах си булото,защото привърших работата по кошерите/около 14 часа/.В този момент над кошерите се появи много голям рой.Добре,че под ръка имах преносно сандъче с 4 плодникови пити пълни с мед които мислих да центрофугирам.Нямаше време за мислене,взех 1 пита с мед,качих се върху един от кошерите,вдигнах високо ръката и след 5 минути роя се полепи по питата.Внимателно я поставих в сандъчето,взех втората и тогава се сетих да видя за М,но не видях такава.Тогава видях топка от пчели на земята,доближих третата пита до тях и те се качиха на питата.Там видях и М.Захлупих я заедно с близките пчели с мрежеста клетка.Поставих я и тази пита в сандъчето и го затворих от горе, но отворих отворче служещо за прелка.Поставих 2 ленти Варотом,защото си мисля,че това са опаразитени пчели.Но толкова много пчели/малко повече от4 ДБ пити/ по това време не ми се е случвало да ловя.Последния път беше в края на септември.Още нямам отговор за това кое е накарало тези пчели да напуснат кошера си.Все си мисля,че или е опаразитяване или восъчният молец го е принудил/за второто е по малко вероятно защото пчелите са повечко и би трябвало да се преборят с восъчния молец/.Та въпроса ми е дали някой колега има подобен случай в близките дни и не е ли рисковано да не си вкарам някоя болест с тези пчели.
Колега HINAP,
Този рояк от твоя пчелин ли е? Тъй като е време за ленти- ленти слагал ли си? Отговори ми на тези 2 въпроса и аз ще ти отговоря на твоите.

HINAP
31.08.2011, 19:25
Колега Aleksey,струва ми се,че си прав в становището си,защото метода на пчеларстване при мен е малко по особен.Какво имам пред вид.Аз махам магазините и от тях си правя корпуси по 2 магазина и дълбоко дъно и капак,така става друг кошер в който си слагам отводките и така зимуват пазейки питите от молеца ,презимуват на тях и на пролет тези семейства ги събирам/обединявам/ със слабите за да съм готов за акацията.Ако разполагам с по малък брой отводки то излишните магазини слагам под тези двата със семейството от два магазинни корпуса и така пчелите го охраняват и него но вече слагам плитко дъно по образец подобен на колегата Бонев.Затова твоята теория е напълно възможна и още утре ще сложа во за проба и ще си видя по обстойно моите кошери които имаха самосмяна.Наистина тук има поддържаща паша от балканска чубрица.Благодаря за отговора.

HINAP
31.08.2011, 19:52
Лентите ги сложих на12 този мес.Преди това ги третирах с мравчена.Изключвам моите да са опаразитени, защото скоро им правих проби за опаразитеност но варианта и теорията на Алекс ми се струва най правдоподобна.Кошерите ми са близо един до друг/15 20 см/ищях да видя ако са от моите/но утре ще проверя за вс.случай/.

ahilis
31.08.2011, 20:08
Лентите ги сложих на12 този мес.Преди това ги третирах с мравчена.Изключвам моите да са опаразитени, защото скоро им правих проби за опаразитеност но варианта и теорията на Алекс ми се струва най правдоподобна.Кошерите ми са близо един до друг/15 20 см/ищях да видя ако са от моите/но утре ще проверя за вс.случай/.
Колега HINAP, след като си намерил верния отговор значи моите обяснения отпадат. Пожелавам само големи успехи.

HINAP
31.08.2011, 20:53
Колега ahilis,аз все още не съм сигурен в теорията на Алекс,но тя е най правдоподобна ,защото таз година си смених почти всичките майки, а новите си ги белязах с моя боя която взех от чужбина и беше петролен цвят,та ако беше моя М от старите щях да разбера веднага,защото имам и купешки, но ги държа за генетичен материал.Тази от роя не е белязана.Но има и друго,че 2 от купешките се готвиха за самосмяна . Та всичко е много относително,едно е на теория, а друго на практика.Успехи колега.

vladi_90
31.08.2011, 21:20
И аз имах вчера подобен случей излитя си рой който със сигурност е от моите кошри
и се хвана на един съседен кошер ето го и него
http://www.foto.bg/data/500/medium/Picture_02678.jpg
Аз съм любител но досега толкожа години никога не ми се е случвало по това време да се роят,а и не бях чувал на някои да се рой.
Махнах магазините преди 10 дни и не бяха никак пълни имаха по няколко пълни пити.
След като махнах магазините им сложих и лентите.
Не сим го ловил даже това роиче понеже нямаше къде да го сложа а и е доста малко и според мен щеше да е доста зор да отцелее.

Ангел Йосифов
01.09.2011, 17:42
Колега ahilis,аз все още не съм сигурен в теорията на Алекс,но тя е най правдоподобна .Нее задължително да съм прав в предположенията си,но да не забравяме и 90годишния съсед.Пък и в Хисаря има един колега с много кошери не вярвам да ги държи в Хисаря на на минерална вода.Ако е наблизо може и от неговите да е роя.

христо
01.09.2011, 17:52
Колеги, по това време на годината роя не може да е от нищо друго , освен от акара (силно опаразитяване).
Иначе теориите Ви са впечатляващи...

HINAP
01.09.2011, 19:18
Колега Христо,и аз до днес мислих като теб.Но днес го прегледах роя и се оказа,че не е опаразитен в такова колечество,че да изпадне в инвазия.Вчера първата работа ми беше да му сложа лентите/2 броя ВАРОТОМ на 4 пити ДБ/ и познай колко акара намерих в сандъчето/отвора е високо на 18 см от дъното/,точно2 акара.Виждам,че и ти си от напредналите.Предполагам,ч е работиш поне с 200 кошера и имаш не по малко от20 год.стаж в гилдията.Убеден съм,че това което твърдиш е продиктувано от го лемия капацитет от знания и умения,но мисля, че тепърва ще се сблъскваме с подобни случаи.Успех колега.

христо
01.09.2011, 19:51
За годините си прав, за бройката - дай боже да стане до 2 години, благодаря ти за добрата дума...Но имай предвид няколко дребни неща ( за броя акари , които си видял , след като си сложил лентите ):
1.Голяма част от акара е съсредоточен на две места- в запечатеното пило и върху опаразитените, безкрили( с деформирани крила ) пчели, които не могат да летят...
Именно това е и причината най добрия начин за справяне с него ( акара ), а именно - оставянето на семейството без пило за някакъв период, т.н. гол рой .
2.Лентите, които се използват нямат мигновено действие.
Ако се замислиш, защо пчелите прибягват до този начин на спасение ( бягство )- сам ще се ориентираш.Помисли - те от кошера ли бягат...или от акара , и къде е разположен предимно той!
Желая ти много успехи!

п.п. Отговора се съдържа дори в твоето мнение , а именно "днес го прегледах роя и се оказа,че не е опаразитен в такова колечество "

HINAP
01.09.2011, 20:02
За това с акара си прав,само ,че трябваше може би да взема 20 30 пчели и да ги сложа в ракия за да видя какво ще падне от тях и да съм сигурен,че нямат акар.Съгласен съм ,че не действа мигновено,но все пак очаквах по други резултати.

Цеко Сифоня
01.09.2011, 20:22
Доста време се занимавам с пчели но никога по това време не е имало рой.Колеги не пишете каква е обстановката в кошера от който е излетял роя,има ли роеви или самосменни маточници запаси и пило?Иначе остава варианта да бягат заради акар според мен.Лентите за подпушване биха дали по-добър резултат от варотом.

kando
01.09.2011, 20:47
То основното - от къде е роя, до сега не видях да е упоменато.

HINAP
01.09.2011, 21:46
Колеги,един господ знае от къде дойде.До моя пчелин има още 3 но с по малко кошери.Със сигурност не са от моите защото ги прегледах днес.

boretol
01.05.2012, 21:35
Възможно ли е ако на пътя на пчелите постоянно да се минава с бус и от това да са агресивни а акацията цъфти яко но пчелите се въртят само пред кошерите

Владо-Gillan
01.05.2012, 21:47
Възможно ли е ако на пътя на пчелите постоянно да се минава с бус и от това да са агресивни а акацията цъфти яко но пчелите се въртят само пред кошерите

облитат се за това се въртят около кошерите, а и затова и жилят.

Ivan Marinov
29.10.2012, 22:36
Ами моите пчели, като им отворих кошера тази сутрин и те не искаха да летят. Стояха вътре и си пърхаха с крила. sweating;