PDA

Виж пълната версия : Первази и дизайн против гниене



e.parapanov
01.09.2013, 08:50
Здравейте. Тази година ми беше първа пчеларска и опитах от всичко по малко - дърводелство, човърках в кошерите, вадих мед, свалях магазини, ремонтирах стари кошери. От всичко това си извадих ценни поуки за увеличаване ефективността на отделните операции.
Реших да работя с многокорпусна система, като все още имам ДБ, които са направени да могат да ползват дъната на МК. Най-елементарния начин , за да се предпази от влага този процеп между плодника и дъното е перваза, но както виждам кошерите загниват точно там, специално задната страна, защото е леко надигната за наклона и перваза задържа капки. Проблемът става още по-очевиден при многокорпусния модел, когато се вмъква рамкоповдигача между корпусите за да се отделят - надига се перваза и се прави цепнатина между него и корпуса - отново гниене.
Предстои ми да подготвя инвентар от 40 корпуса за другата година и искам да реша тази главоблъсканица. Единият вариант ми е да не слагам перваз отпред, за да може да се тика повдигача от там и да не разбутва первазите, под горния вход на корпуса да се сложи 4 сантиметра широка прелетна дъска по цялото протежение на корпуса - хем ще играе ролята на дъждобран на долния вход.
Струва ми се доста елементарно решение, но не ми харесва. За да има ефект трябва да се боядиса прелката на долния вход както и долната част на плодника над нея.
Другия вариант е да направя нови чертежи на корпусите без первази да се сглобяват на фалц( женско от долната страна, мъжко от горе). Проблемът тук е че нямам thickness planer както се казва, за да ми е еднаква дебелината на дъските и ще стане неугледно. Този вариант предполага да направя и магазини ( на 2 корпуса за плодници смятам да работя с магазини - не съм кекав, но не мисля че кръста ми трябва да си отиде изобщо заради това- пълни магазини са си доста тежки, камоли пълен корпус) , като игнорирам заварените от баща ми 50-60 магазина, направени за без фалц.
Всякакъв съвет от хора преминали през този момент ще ми бъде от полза.

Ивайло Георгиев - ingivo
01.09.2013, 12:24
Колега и аз а и други хора са мислили по въпроса . Ето според мен кое е най доброто така си ги правя аз . Имам 3 кошера ЛР с первази заболява ме устата да пцувам като стигна до тях . Апа ако ми падне тоя къде ги е произвел ще го таправим на две стотинки .
Сигурно имаш предвид това . Фалц за спомагане при отлепяне на корпусите . Ако е от иглолистна или друга мека дървесина е добре да има някъкваа метална облицовка.

http://s17.postimg.org/vvxmtlv7v/6047198_K.jpg (http://postimg.org/image/vvxmtlv7v/)

e.parapanov
01.09.2013, 20:23
Ясно, няма начин да се заобиколи фалца. Ще ми бъде интересно да видя още няколко снимки на местата където се съединяват корпусите на твоя модел. Благодаря.

scutellator
02.09.2013, 12:47
Без пезрвзи.

Каква фунция изпълняват первазите въобще?

Светозар Каменов
02.09.2013, 15:37
Без пезрвзи.

Каква фунция изпълняват первазите въобще?
Как каква - пречат :bigsmile:

e.parapanov
02.09.2013, 17:04
То вярно на майтап го казвате, но вие сте си решили проблема по един или друг начин - споделете. Аз перваза го разбирам като водобран на процепа между корпусите и дъната. Как работите без первази и не ви гният кошерите, на сглобки един в друг ли ги правите или просто без первази и боядисвате ръбовете на корпуси без сглобки ?

Nik_m
02.09.2013, 17:28
Моите кошери имат первази и за мен са много голямо удобство при отваряне и не влиза вода като вали.
Имах 2 без первази, но и монтирах и на тях.
Стари пчелари идаваха и като и покажа с каква лекота ги отлепвам не могат да повярват а те милите по 50 години ровят с рамкоповдигача или ножа.
Просто взимаш 2 дъски едната да е 5мм. по дълга от корпуса слагаш друга да стане Т-образно двете играят ролята на лостове и ги захващаш с нещо аз съм сложил панта.
Слагаш приспособлението на долния край на перваза на долния корпус и натискаш другата дъска и се отлепва с голяма лекота.

e.parapanov
02.09.2013, 17:51
Мъглява картина ми е това, което описваш, ако можеш да го покажеш на снимка - екстра. Ползваш цялата повърхност на страната, която искаш да отлепиш с 2 дъски зглобени Т образно с опора под нея? Или самата опора е долната страна на долния корпус/дъно?

Nik_m
02.09.2013, 17:56
Има го на клип в youtube от там съм взел идеята, но не можах да го намеря.
Когато ида на пчелина ще го снимам.

Ивайло Георгиев - ingivo
02.09.2013, 20:00
Зависи как са монтирани первазите . Ако са купешки с тоя лост ще събираш след всеки преглед подпалки за печката :) Иначе с лоста е хитро ама ако са пригодени корпусите за целта .

Nik_m
03.09.2013, 09:40
Аз съм с купешки первази, но преди да боядисам кошерите свалих превазите намазах с водоустойчиво лепило на хенкел заковах ги на ново и след това навих по 3 види 4см.
Утре ще си ходя на село да храня и ако не забравя ще снимам.

jordanov
03.09.2013, 09:59
Значи первазите пречат ако не са сложени правилно или пчеларят не е намерил начин да отваря лесно кошера. На новобранеца дето им е хванал чалъма само ще са му от полза.
Парапанов, където се събира водица, трябва да има наклон към правилната посока, иначе - кофти. Миналия месец правихме ремонт на покрива на блока, да ти кажа, и там същата работа.
Ника, от де ги научи тез чалъми бе ?

П.п. Аа да, и аз съм с первази.

Светозар Каменов
03.09.2013, 11:18
Има го на клип в youtube от там съм взел идеята, но не можах да го намеря.
Когато ида на пчелина ще го снимам.
Сигутно нещо подобно е като на този клип.

http://www.youtube.com/watch?v=fTpUiG9rmbw&feature=related

e.parapanov
03.09.2013, 12:50
1. http://prikachi.com/images.php?images/583/6518583N.jpg
2. http://prikachi.com/images.php?images/594/6518594m.jpg
3. http://prikachi.com/images.php?images/595/6518595u.jpg

Первазите, както и всичко останало си го правя сам. На първата снимка се вижда долната страна на перваза плътно залепена и закована за корпуса. Половин сантиметър продължават надолу и 4 милиметра място за игра е оставено. Всеки е рендосан отдолу и отгоре за наклон. По кошерите, които съм направил до сега ( тазгодишни) не съм видял влага, но не ги отварям много - времето ще покаже. Притесненията ми идват от това, което виждам по старите кошери от баща ми, които ремонтирам. И разбирам защо са загнили около первазите. Едно че не ги е боядисвал от 20 години, друго, че всеки път, когато напъне с повдигача от една страна се напъва и перваза и се отваря след време цепнатина между него и корпуса. Там влиза вода. Най вече както казах в първия си пост това се забелязва на задната страна на кошерите, защото са леко наклонени напред и там се задържат капки.
Както казах по-горе, нямам машината, за да ми е еднаква дебелината на дъските, за да ги правя без первази да се втъкват един в друг.
Клипа наистина избистря картината, ще го пробвам.

jordanov
03.09.2013, 14:17
Ами ако кошера някога е правен от дърводелец с майсторско свидетелство на стената, то первазът е вкопан. И тогава няма мърдане, няма влага без значение къде е опорната точка за лоста и изгнива първо перваза, че да му светне червената лампичка на другаря пчелар. Имал съм, ремонтирал съм и съм разглабял такива кошерища 40+ годишни.

scutellator
03.09.2013, 19:09
Много искам да видя американски или австралийски кошер с первази. Те горките с това подвижно пчеларство, един екип за 24 часа мести хиляди кошери, а корпусите дори и жлеб нямат. (в накои части на Австралия валежите са над 250 дни в годината, с интензивност каквато едвали някой тук е виждал)


Между другото старите кошери са наистина всичките с первази, но тогава и дървесината е била друга - над 50 години и нищо й няма (имал съм нови кошери които след втората зима се разпадат буквално на стърготини).

Според мен по-големият проблем с первазите е че гвоздеите рано или късно ръждясват и стават язва за влизане на влага и по-нататъшно гниене на корпуса. Корпусите изгниват първо покрай первазите.

e.parapanov
03.09.2013, 19:44
Ей това е добра идея за вкопаването. Просто така ми е показал баща ми и на мен резултата не ми харесва и търся начини. Също ще взема да ги закрепвам с винтове. Утре ще зглобя дъските за "крика" и ще видя дали ще го бъде с моя модел.
Scutellator, твоите кошери са без первази, без жлебове и нямаш зор, и си ги боядисваш регулярно през 4-5 години ?

scutellator
03.09.2013, 20:55
Импрегнирам ги с парафин и микрокристален восък и отгоре слагам една боя (бяла) на корпусите докато са още топли (заради слънцето, иначе не се нуждаят от боя). Би трябвало да изкарат поне 10 години преди да се наложи да се импрегнират повторно.

e.parapanov
03.09.2013, 21:00
Това е интересно, ще проуча метода, а как не ти подлизват вода местата на които ти се съединяват корпусите, с жлебове?

scutellator
04.09.2013, 08:04
ами корпусите лягат плътно един върху друг.... Первази слагат некадърните дърводелци за да скрият калпавата изработка (виждал съм такива майстори че между корпусите на някои кошери може и пчела да премине:bigsmile:). Както и да е.... и да влезе вода дори и при калпава изработка, тя не може да се задържи там - бързо изсъхва. По същата причина преди 100-ина години се е препоръчвало кошерите да не се боядисват, когато има пролука в покритието на боята (например след 2-3 години когато започне да се лющи) влагата влиза и остава под боята и започва да работи там, понеже боята й пречи да излезе.

jordanov
04.09.2013, 11:09
Скутелатор, баце, и друг път съм ти казвал, че въобще не ме интересува какво става с пчелите в Америка или колко дъжд пада в Австралия. Който иска да стопанисва хиляди кошери няма да пита как се прави това тук у форума. Ако колегата Парапанов мисли да ги лашка неговите с мотокар по поляните на Бг едва ли ще ни пита нас със тебе. С приказките за некадърните дърводелци си чешем езиците по другите теми, тази тема поне досега е конкретика. Твой кошер в един метър сняг виждал ли си ? Ама да го наблюдаваш поне 5-6 години при еднакви условия и да го виждаш как се държи ? Или казваш умните американци на 5 години си сменят кошерите, що да не стане и тука така, ми то си е хубав бизнес.

scutellator
04.09.2013, 11:51
Или казваш умните американци на 5 години си сменят кошерите, що да не стане и тука така, ми то си е хубав бизнес.

http://www.youtube.com/watch?v=ySwNNpQPjK8 (http://www.youtube.com/watch?v=ySwNNpQPjK8)

:laughing: Има такива дето не си сменят рамките с десетилетия, за кошерите и боята да не говорим :crazy: (на клипчето работят с африканизирани пчели). В Америка има пчелари които НАРОЧНО си купуват кошери ЗАГИНАЛИ от Ам. гнилец - по-евтини са, заселват пчели върху СЪЩИТЕ ПИТИ в които е умряло семейството и тъпчат със антибиотици. Докато има периодичен приток на антибиотик няма разлика между тези без и тези със гнилец. А вие се чудите защо умират семейтвата - хигиена нулева - умре семейство ( я от акари, вируси, ам.гнилец, CCD), в най-лошия случай тегли заем, купува пчелопакети и бам върху пак същите пити. Обеззаразяването с радиация на някои им се трува безсмислено, така че предпочитат да си спестят разходите по обеззаразяване (всякакъв вид обеззаразяване). В Америка и най-големия дебил може да стане професионален пчелар (2-10 хил кошера).

В Америка има и такива които предпочитат вместо да обеззаразяват, да изгорят 10-ина кошера (за да не загинат няколко хиляди) или да си продадат заразения инвентар (пчелини с празни кошери и пити) и да си купят нов. Дават горе долу същите пари, но поне кошерите ще им са нови.


Както и да е, с подходяща хигиена кошерите траят няколко поколения ( там има пчелари разботещи още с кошерите от времето на дядо му, получил всичко на готово - инвентар, пазар.... е купил си някоя нова машинария, но не е като при нас да започваш от нулата). Аз съм казал че повече от ДЪРВОДЕЛЕЦ кошер ЛР няма да си купя, за ДБ няма никакъв проблем да ти направят, но за Лангстрота просто ги нямат машините (не се обиждайте, но е така), там приблизителния размер пчелите не го признават.

Ивайло Георгиев - ingivo
04.09.2013, 12:58
И тука стигнахме до караница що така ??? Дърводелците нямали машини А СТИГА БЕ !!! Первазите се вкопавали Е то има ли някой да ги кове директно като декоративни ако има такива то те не са нито дърводелци нито пчелари . Аз нямам нищо против первазите НО ако са направени и по точно монтирани към корпуса качествено . Интересно защо пропускате руските колеги ??? Аз видях от техни кошери и си ги направих с фалцове нито вода влиза нито вятър това е целта кой с какво ще я постигне е без значение . Виждал съм на живо ЛР при които пчелите влизат буквално от всякъде между корпусите ама какво да се прави не всички пчели имат късмет .

jordanov
04.09.2013, 13:17
Хе хе, със Скутелатор още никой не е имал честта да се скара у форума, той просто е много над тия неща, пък и аз не съм му в категорията. Трябва да му благодаря обаче специално за клиповете, голям кеф е да ги гледа човек. И е много точен, най-интересното го казва най-накрая. Дърводелците да не се сърдят ами да си знаят че на крива ракета космоса й пречи. Руснаците също са на почит у форума, но все пак питащия колега уточни в началото с какво разполага като машинен парк.

e.parapanov
04.09.2013, 14:44
Първите ми корпуси ги направих така, че да добия представа къде бъркам и къде да променя начина. Този на снимката ми е първия, отделните му части не се клатят, всичко си ляга точно. Следващите мога още по- добре. Даже не мога да се нарека любител дърводелец, но схващам нещата като ги видя един път или като го объркам веднъж поне знаm как трябва да стане следващия път. Когато ги товаря в колата готови ги овивам с дебело одеало, застопорявам ги с въже да не се отъркат и да им одраска боята, баща ми се дразни сякаш се държа стъкло, но това аз съм го правил, мерил съм го по 10 пъти преди да го режа, още толкова пъти настройките на машините. Ценя вниманието и усърдието, с което съм ги направил, ако нещо знам че е сбъркано ме яде и не допускам грешката следващ път. Сега разполагам с 6 семейства, другата година искам да ги направя минимум 20 и така докато не стигна някакво число около 120. Мразя да правя нетрайни неща. Чета и препрочитам и искам да съм сигурен, когато правя голямата партида инвентар, че това ще ми служи точно толкова добре, колкото съм го направил. Разполагам с работилницата на баща ми - моята работилница вече с един стар циркуляр/планя в едно. Не чувствам да ми липсва никоя друга машина освен тази за еднаква дебелина на дъските, но и около това има заобикалка. Ножа е висок максимално 6.5 сантиметра и като обърна и от другата страна дъската става общо 13 сантиметра изравнена повърхност , останалото по средата на ръка с ренде.
Та след като изписах цялата тая плеада и аз се забравих и отклоних от темата. Сигурно ме жегна това с калпавия дърводелец, знам ли, гузен негонен бяга - уча се. Подписа на един колега от форума гласеше - 1000 пчелари - 1000 начина за пчеларстване. Търся моя, като събирам идеи от вас. Получих наистина добри идеи. Ще опитам и с фалц както предлага Ивайло Георгиев -ingivo и с вкопан перваз (3 милиметра вкопаване дали стигат?)

evgeni.filimonov
04.09.2013, 14:45
Ако свалите первазите на кошер, правен по време на соца, ще видите, че первазите са вкопани в корпуса и са под наклон, така че вода няма как да се задържи. Имам кошери от баща ми, които сигурно са над 20 години и не са изгнили никъде покрай первазите. В момента ги реставрирам и обработвам с ленено олио и паста на восъчна основа.

evgeni.filimonov
04.09.2013, 14:54
Ето и снимки на реставрираните кошери.

scutellator
04.09.2013, 17:29
Ето и снимки на реставрираните кошери.


Кой дърводелец ги е правил да си поръчам и аз при него? Имам впредвид, цеха все трябва да го е наследил някой, я син или зет.

borislav aleksandrov
04.09.2013, 18:24
не е цех така са правени заводски - мойте всичките са по същия начин вкопани под наклон первази произведени през 1982-1983 година

само че мойте не са реставрирани и са с оригиналната боя (поне това което е останало), отзад на капака има метална пластинка с година на производство, сериен номер и т.н.

262

scutellator
04.09.2013, 19:30
А така като гледам имаш процепи между слепването на дъските - там не гние ли? или си сложил первази ( които преди заснемане си свалил) за да не влиза вода там?

borislav aleksandrov
04.09.2013, 20:56
не няма загниване там (процепите)... нито под первазите но все пак са 30-31 годишни кошери, а имам и по-стари които са към 40 но те вече имат загниване но не отдолу а отгоре...

ще свалям первази за да снимам кошер ? :laughing: това ме развесели

Петър84
04.09.2013, 21:16
някои знаели във България къде се правят кошери със сглобки,и дали изобщо се правят тези по магазините които гледах едва ли ще изкарат

borislav aleksandrov
04.09.2013, 21:19
някои знаели във България къде се правят кошери със сглобки,и дали изобщо се правят тези по магазините които гледах едва ли ще изкарат

не само знаем но и ги продаваме ....

Ивайло Георгиев - ingivo
05.09.2013, 06:56
Поздравления за колегата Парапанов ! Действай и не се отказвай . Като почнах да пчеларствам миналата година и аз като всеки един дърводелец нямах време да си направя първите корпуси а ги купих от една фирма в София . До скоро и светкаше рекламата тука във форума от липа със зъбно съединение по ъглите и первази от липа . Няма да ми стигне словореда за да мога да ги обидя качествено за това подготвям клип който ще кача в Ютуб за да се види как кошер на един сезон е за боклука . Напараво ми се повдига като видях как са надковавали парчета със пирони за да докарат ширината на страницата 24 см и нали се сещате какво стана с тия парчета след една зима . Отврат . Та колега Парапанов и най калпавия дърводелец със желание ще направи по добри кошери от 80 % от тия които произвеждат кошери . Еле па ако видиш на ценоразписа им "работиме по програмите " Бегай далече . минимум на 100 км :) :) :)

scutellator
05.09.2013, 09:00
Липата не е добър материал за кощер (за рамки обаче става) - поема влагата като гъба и загнива бързо.

Кошери със зъбна зглобка в България има, както правени в цехове, така и във фабрики. Просто иска търсене (минимално). Няма да посочвам производител за да не бъде сметнато за опит за груба реклама.

Ивайло Георгиев - ingivo
05.09.2013, 14:22
Липата не е добър материал за кощер (за рамки обаче става) - поема влагата като гъба и загнива бързо.

Кошери със зъбна зглобка в България има, както правени в цехове, така и във фабрики. Просто иска търсене (минимално). Няма да посочвам производител за да не бъде сметнато за опит за груба реклама.
Последното нещо по важност е ъгловото съединение на корпуса . По важни са точност на изроботката ,влажност на материала , Диаметър на трупа от който е получен , най-важното ширина на отделните дъсчици от които е слепена плоскостта. Не отричам качествата на съединението чрез зъби , но при ЛР и спазени изискванията по горните условия има и други съединения чрез които може да се постигне необходимата здравина на конструкцията.

Nik_m
05.09.2013, 16:19
Eто обещаната снимка.
Всеки само си избира дали да има перваз или не.
За голями пчели може и да пречи, но за 30тина кошера не е проблем.
На мен ми много по харесват с первази.