PDA

Виж пълната версия : Майка снася повече от едно яйце в килийка каво се прави?



manolibo
21.08.2013, 19:11
Здравейте ,вчера отварям един кошер и на пръв поглед всичко нормално, яйца доста снесени и пило има.Но като се загледах по внимателно в килийките забелязах че покрай правилно снесените яйца има и в килийки по 2 че и по 3 яйца на едно място .Някой имал ли е подобен проблем и какво се прави в случая?Не открих нито белязаната стара майка нито нова ако са я сменили.Благодаря.

Димитър Бонев
21.08.2013, 21:26
Ако няма майка- станало е търтовка.

Светозар Каменов
22.08.2013, 08:33
Щом има пило може ли да е търтовка?

Pchelaar
22.08.2013, 08:57
В пчелните семейства, които останат продължително време без майка или без открито пило или маточник, част от пчелите стават физиологични търтовки и започват да снасят неоплодени яйца. Търтовки може да са повече от половината ти пчели в кошера. В килийките се виждат по 2-3-4 или и повече яйца.

Pchelaar
22.08.2013, 08:59
Колкото до пилото, виж дали не е т.нар. "гърбато пило"... Сподели повече.

Pchelaar
22.08.2013, 09:07
Но нека се има предвид, че ако имаш нова майка, която не си усетил (което пък е много странен факт, но ти си знаеш!) и е сменила старата, тя известно време може да греши и да слага по 2 до 3 яйца в килийка. Това обаче е много рядко срещано, и ако го има въобще се случва на съвсем малък брой майки и засяга изключително малко на брой килийки. Така, че търси майка, ако не намериш търтовка е.

manolibo
22.08.2013, 18:57
Гърбато пило няма само нормално, кошерите ги отварям на всеки 15 дена ако видя яйца и нормално пило майката не я търся затова не знам дали е сменена кошера си вървеше добре а тези килийки в които има по повече от едно яйце са можеби една трета от снесените яйца дори ако не се вгледаш по задълбочено няма да забележиш ,че има нередност със яйцата защото повечето са по едно ,Някаде се сещам че четох че има случаи в които младите майки в началото ги правят тези работи със снасянето .

Pchelaar
22.08.2013, 20:16
Гърбато пило няма само нормално, кошерите ги отварям на всеки 15 дена ако видя яйца и нормално пило майката не я търся затова не знам дали е сменена кошера си вървеше добре а тези килийки в които има по повече от едно яйце са можеби една трета от снесените яйца дори ако не се вгледаш по задълбочено няма да забележиш ,че има нередност със яйцата защото повечето са по едно ,Някаде се сещам че четох че има случаи в които младите майки в началото ги правят тези работи със снасянето .

Да, добре правиш. В такъв случай щом пилото ти е нормално, захващай се и търси майката. Намериш ли я виж дали е нова, както предполагаме и сподели видяното с нас.

zayo
23.08.2013, 00:56
Споко! Не се стряскай! Миналата година едно от семействата след самосмяна, майката започна първоначално да снася по 2-3 яйца в килийка, но след седмица или две /нямам ясен спомен/ се оправи. Ако се окаже, че е търтовка - минаваш на вариант "Б"", но да се надяваме , че всичко е ОК.

зуница
23.08.2013, 08:29
Жокер!
Майката снася на дъното на килийката, търтовката по стените. Късо и е "дупето" на търтовката.

rosty_sz
23.08.2013, 11:48
Точно така е.

salash
23.08.2013, 16:44
Като е млада майката и няма свободни килийки , също снася в някои по две яйца.

manolibo
23.08.2013, 20:15
Днес пак отворих кошера и положението беше още по зле ,килийките с повече от едно яйце бяха още повече .Майка не открих никаква.

Димитър Бонев
23.08.2013, 20:36
Явно е станало търтовка.

Renault
26.08.2013, 13:53
Съвет как да се справяме с такива семейства, че и при мене се появи едно и то за много кратък период от време.Сложих му прясно пило направи си маточници тея дни трябва да се излюпят но дали ще стане нещо ?

Nik_m
26.08.2013, 18:01
До колкото знам търтовка не прави маточници, даже убива ако му продадеш маточник или майка.
Там спасението е стръскване на пчелите.
Щом са заложили маточник би трябвало всичко да е добре само да се оплоди майката.

manolibo
02.09.2013, 20:52
Направих следното с въпросния кошер.Къпих си една нова майка,кошера привечер го преместих на десетина метра в страни и на негово място сложих нов с няколко рамки с мед и малко пило с пчелички с надеждата на следващият ден по голямата част от пчелите да се върнат там ,сложих и новата майка в клетка .
Това ми се стори най разумното решение в този случай моя .Обаче след 2 дена проверявам къкво се случва .В новият кошер много малко пчели са се върнали повечето са си останали в търтовия кошер,след още няколко дена новата майка са я освободили ама и тя снася тук таме редовно пило и тя по 2-3 яица в килийка.Оттам звъня на човека който ми даде майката и той ми казва не трябва да има проблем вероятно било ако пчелите са малко а майката била нова да се получавало нещо тъкова но трябвало да се оправи снасянето.Асъс стария търтов уж кошер положението пак интересно огледах на бързо майка не видях никаква обаче имаше и много редовни яйца снесени в центъра на нормални килийки обаче имаше и няколко заложени маточноци а пчелите са спокойни видимо.И така една седмица след като се опитах да спася кошера още не знам дали съм успял или не

Цеко
02.09.2013, 22:09
До колкото знам търтовка не прави маточници, даже убива ако му продадеш маточник или майка.
Там спасението е стръскване на пчелите.
Щом са заложили маточник би трябвало всичко да е добре само да се оплоди майката.


Правят маточници, днеска се справях с един такъв кошер. Беше заложил на две пити маточници, въпреки че имаше по 2-3 яйца в килийките и пилото беше "гърбато". Нарочно стръсках пчелите на един асфалт и след един час бяха останали 20-30 пчели (явно това са били "търтовките") - нарочно ги рових, майка нямаше, макар че ако имаше всички пчели щяха да останат при нея. След два дни ще му върна част от питите (до тогава пчелите който са се върнали в кошера ще висят "на брада" на таванката на кошера, да им дойде акъла както казваше един стар пчелар ) и ще го обединя с някоя от резервните отводки ......

ivan5555
02.09.2013, 22:25
това е най сигурният начин за оправяне на търтовка -трудоемък но си струва

scutellator
04.09.2013, 11:08
Пчелите търтовки са си летящи пчели, те продължават да си носят нектар, прашец и всичко. По нищо не се различават от другатата част пчели в кошера, освен че снасят.
На който му се чете мога да дам линк към поне една научна статия.

Цеко
04.09.2013, 21:59
Пчелите търтовки са си летящи пчели, те продължават да си носят нектар, прашец и всичко. По нищо не се различават от другатата част пчели в кошера, освен че снасят.
На който му се чете мога да дам линк към поне една научна статия.


Дай линка, човек може да научи нещо полезно, че всяка година имам по няколко такива проблемни семейства....

scutellator
05.09.2013, 09:26
http://www.lasi.group.shef.ac.uk/aps323/ConflictInBeeHive.pdf