PDA

Виж пълната версия : плодникови пити с големи далаци



BateMisho
21.08.2013, 11:51
Здравейте
Напълно нов съм в пчеларството, стартирах с 2 ранни пролетни отводки в началото на май и сега имам 4 кошера ДБ-12р. Пчелинът е в района на яз. Лобош и понеже има доста слънчоглед, все още не съм махнал магазините на 2 кошера (другите са на сироп). Смятам да го направя този уикенд, но имам нужда от малка консултация понеже отнесох около 30 жила преди 5-6 седмици и оттогава станах много внимателен. Във всеки кошер имам по 2 плодникови пити спуснати през магазина и поради това те са с търтееви далаци отдолу. Далаците ги изрязвах редовно до юни. Питите с далаците са доста големи и покрити с пчели и се опасявам, че като ги стръскам могат да се ядосат и да ме погнат отново. Все пак това е 3 пъти по-голяма площ от магазинна пита. Мисля си да процедирам така – хубаво напушване, вадене на питата и напръскване на пчелите с вода и стръскване в кошера, малко четкане ако е необходимо. След това е ясно. Моля споделете опит от подобни ситуации.

rosty_sz
21.08.2013, 14:57
Бате Мишо за да отнесеш цели 30 жила значи не си бил облечен с подходящи предпазни средства. Нормално е да не ти се дават много пари за марков костюм и т.н., но с пчелите шега не бива. Влез във първия строителен хипермаркет или специализиран магазин за бояджийство и си вземи един гащеризон за бояджии за еднократна употреба. Струва около 5 лева. Не се плаши, че е много тънак, ако го вземеш достатъчно голям и не опира по кожата ти няма да те жилят. Ще изкараш целия сезон с него и не се притеснявай ако го изцапаш пере се. Ръкавиците също са много важни. Ако ще обслужваш само 4 кошера може да минеш и с гумени домакински ръкавици. Спират 80% от жилата и изпотяват много ръцете, но са много удобни, защото не стърчи излишен материал от пръстите. Булото е задължително.
Докато се престрашиш използвай повече пушек. Не е нужно да ги пръскаш с вода просто подпуши ги малко и след като извадиш питата. Четкай смело каквото остане след стръскването, но знай че четката си ги дразни.
Успех.

BateMisho
21.08.2013, 18:20
Благодаря за отговора. Имам екипировка - пуловер с було, ръкавици, а след инцидента имам вече и цял екип. Просто бях забравил, че съм спуснал 2те плодникови рамки от магазина, а бях реших да го махна (леко повдигнах магазина и отривисто завъртях настрани). Юнашки разтресох целия кошер и стана веселбата. Ръкавиците (брезент с гума на пръстите) ми бяха пълни с жила, а отнесох и малко по краката от падналите на земята пчели. Все пак усетих, че съм сгафил, набързо затворих кошера и се шмугнах в едно мазе на хладно да избягам от рояка. След случката се обличам с гащеризон и ползвам кожени ръкавици, но съм много внимателен. Нямам ужилване оттогава, а вадих и малко мед.

Nik_m
21.08.2013, 18:54
Добре си ги разсърдил (измачкал) даже малко жила си отнесеъл.

jordanov
22.08.2013, 09:07
Бате Мишо, избягвай да тръскаш плодникова пита, че ако я разглобиш тогава ще видиш екшън. За тая операция дето я гласиш не е лошо да намериш някой помощник - единия държи рамката, другия реже далаците и си общува с пчелите. Сигурен ли си че далаците са търтееви ? Може да са работнически, че даже и с пило. В такъв случай си приготви една празна ДБ рамка с хоризонтална летва през средата да сложиш вътре далаците. Увиваш с тел или здрав конец /има снимки из форума/, слагаш между пилото и след една седмица виждаш какво е станало. Ако всичко е ОК, тая рамка може да изкара 2-3 години в плодника, разбираш че за центрофуга не става, нито за накланяне и тръскане. Ако пък се занимаваш със строителни рамки с тез далачета може да си приготвиш за напролет подобрена СР /това по Радоев/, някъде из форума имаше снимки. Пак казвам - това в случай само ако са хубаво изградени с работнически килийки.

BateMisho
29.08.2013, 15:38
Благодаря на всички включили се в темата със съвет или съчувствие :)
Ето каква я свърших този път - с помощник работещ с пушилката и пулверизатор работата стана без нито едно ужилване. Малко зор беше понеже рамките с далаците са големи и тежки, а трябва и да се внимава. Ето и изводите, до които стигнах като нажилен начинаещ - в общи линии нищо ново, но друго е като го изстрадаш

1. движение около кошера - като космонавт на луната - бавно и плавно
2. екипировка - кожени ръкавици ръкавици и було
3. пушилка - вече ползвам изгнила дървесина и пелети на Лега, а не яйчени картони и велпапе. Пушекът сега е осезаемо различен и видимо действа на пчелите
4. лично се убедих, че спускането на плодникови рамки през магазина не е добра идея

Успех в зазимяването на всички!

kolev70
29.08.2013, 16:31
БатеМишо спускането на плодникови пити през магазина и аз го практикувам и съм доволен,но далаците ги изрязвам през 4,5 дни!