PDA

Виж пълната версия : ТЕХНОЛОГИЯ НА ПЧЕЛАРСТВАНЕ В РАЙОН СЪС СЛАБА ПАША



k-2
03.11.2010, 16:20
Каква технология трябва да се приложи за успешно пчеларстване в район със слаба паша?

Имам впредвид района на Самоков.
Надморска височина 1000м.
Зимата е продължителна (5 месеца), но не много студена (-10 до -15 градуса). В редки случаи до -20.
Минзухарът цъфти втората половина на март, а сливите - втората половина на април.
Овошките цъфтят през втората половина на април.
За работния обхват на пчелите (3-километров радиус)
преобладаващата растителност са върби и ливади.
Няма рапица, няма акация, няма слънчоглед.

Николай Христов-nikberk
04.11.2010, 10:34
Каква технология трябва да се приложи за успешно пчеларстване в район със слаба паша?

Имам впредвид района на Самоков.
Надморска височина 1000м.
Зимата е продължителна (5 месеца), но не много студена (-10 до -15 градуса). В редки случаи до -20.
Минзухарът цъфти втората половина на март, а сливите - втората половина на април.
Овошките цъфтят през втората половина на април.
За работния обхват на пчелите (3-километров радиус)
преобладаващата растителност са върби и ливади.
Няма рапица, няма акация, няма слънчоглед.
В един от много старите броеве на сп.Пчеларство може би към 1985г. имаши статия на един пчелар от Стойките .Та човека успешно работеше с многукорпусни кошери с две и три майки .Много интересна статия .Ако я намеря ще я сканирам ,но нищо не обещавам.

k-2
06.11.2010, 23:20
Благодаря предварително!
Ще ми бъде много интересно да прочета за опита на някой, който е работил в подобни условия.

Въпросите, на които търся отговор са много.Някои от тях са:
По каква система да работя? И въобще има ли значение каква е системата? За сега аз съм си харесал "Фарар".(малко паша - малки корпусчета) :)

Нужно ли е през пролетта да се прилагат техники за по-бързо развитие, при положение, че пашата е късна? Да не се окаже, че многото пчели няма да има с какво да се хранят докато дойде времето на голямата паша?

Предполагам, че с тези въпроси ще предизвикам усмивки, но затова избрах подфорума "Тук се помага на новите и начинаещи пчелари при работата им с пчелите".

scutellator
07.11.2010, 11:31
Благодаря предварително!
Ще ми бъде много интересно да прочета за опита на някой, който е работил в подобни условия.

Въпросите, на които търся отговор са много.Някои от тях са:
По каква система да работя? И въобще има ли значение каква е системата? За сега аз съм си харесал "Фарар".(малко паша - малки корпусчета) :)

Нужно ли е през пролетта да се прилагат техники за по-бързо развитие, при положение, че пашата е късна? Да не се окаже, че многото пчели няма да има с какво да се хранят докато дойде времето на голямата паша?

Предполагам, че с тези въпроси ще предизвикам усмивки, но затова избрах подфорума "Тук се помага на новите и начинаещи пчелари при работата им с пчелите".

При мен пашата също не е много обилна, но за сметка на това аз разчитам предимно на ранна паша(обикновенно при мен лятото е сухо и горещо). Въпреки това ето моето мнение.
Използвай колкото се може по-проста система; 2,3,4.. майки в кошер не са ти нужни. Аз лично не съм фен на фарара за добив на мед. При мен ЛР е много по-удачен вариант при слаба паша от ДБ и далеч по-добър от Фарара. Пробвай с 1-2 ЛР кошера. Така ще може да направиш сравнение. По принцип различните видове рамки и кошери затрудняват обслужването, но с времето ще избереш единия от вариантите. Не ти трябват ротации на корпусите (или поне в общия случай, обаче при непредвидена ситуация винаги може да реагираш.

Не е нужно да прилагаш никакви техники за по-бързо развитие, всъщност е по-добре да го отложиш (по-къзно започване на яйцеснасяне) малко във времето(входовете на кошерите да са на север, при положение че са защитени от вятър, и по възможност мрежесто дъно. Бавното развитие на семействата също е вариант , въпреки че не ти го препоръчвам). Така пчелите ти ще бъдат във силата си по точното време и за по-дълъг период. Подрханването (подбудителното) на пролет е добре да се избягва, тъй като това води до отглеждане на търтеи, и в последствие роене.

ттитто
07.11.2010, 19:29
Според мен в такъв район е удачно да се насочиш към производство на отводки, майки и прашец.

evgeni.filimonov
08.11.2010, 11:59
Много добро мнение ти даде Scutellator. Според мен е по-добре да се насочиш към ЛР система, защото това е гъвкава система. Късната паша до някъде е добра за такива начинащи пчелари като нас, защото не е нужно да развиваме много силни семейства рано пролетта и после да се чудим как да ги озаптим. Поне за сега докато не се натрупа достатъчно опит. Трябва така да се работи с пчелите, че в началото на пашата , която е при теб е началото на юни, да имаш силни семейства, или такива, които са оползотворили целия плодник и точно за пашата да са готови за носене и складиране на нектар. Но трябва да се работи задългително с ХР. Според мен грешката при колегите в твоя район, които работят основно само с ДБ, и вадят средно по 10 кг мед от кошер, е че когато наближи пашата и побелеят питите в плодника, тогава слагат магазина отгоре и майката директно се качва да работи в магазина и вместо да носят мед, те гледат пило. А пашата е слаба и не може да блокира майката. Затова трябва ти да я блокираш преди пашата.

SVE_TASHEV
11.11.2010, 19:27
Бях в Самоков(Мала църква-Говедарци)цяла зима.Много варба цъфна на пролет.Наблюдавах не голям пчелин в говедарци-30-40 ЛР.(предимно)отличен летеж и обилен принос на прашец!ЛР с хранителна надставка!

k-2
15.11.2010, 16:31
Благодаря на всички, които споделиха свое мнение!

Мнението на scutellator: "Не е нужно да прилагаш никакви техники за по-бързо развитие, всъщност е по-добре да го отложиш... Подхранването (подбудителното) на пролет е добре да се избягва ..." - го приемам , но ме накара да се замисля, защото обикновено се коментира обратния проблем, как по-рано и по-бързо да се развиват, за да са силни, защото "силните семейства и от земята мед вадели".

Колегата ттитто предложи да се обърне внимание на възможността за събиране на прашец като алтернатива на меда.
Колега, би ли споделил опита си в събирането и съхранението на прашец?

evgeni.filimonov
15.11.2010, 17:11
Колегите, които гонят рапицата и след това акацията, те гонят бързо развитие. Но този проблем не стои пред повечето пчелари, които зазимяват силни семейства.
Ти първо разбери то другите пчелари кога и каква ти е пашата, и след това си направи сметка кога трябва да форсираш развитието на семействата - около 55 дни преди началото на пашата. Така пише в книгите.

k-2
30.11.2010, 15:42
Здравей,Евгени!
Другите пчелари казват, че тук пашата започва между 24 май и 1 юни.
55 дни преди началото - това е 1 април.
Искаш да кажеш, че преди 1 април да не се намесвам с нищо в живота на семействата, а след това да форсирам.
А какво означава "да форсирам"? - да подхранвам с разреден захарен сироп или нещо друго да правя?

Юрий Цветков
30.11.2010, 16:15
к-2, преди 1 Април трябва да следиш семейството да не остане без храна и да загине. А форсирането означава да даваш често малки дози ( 200-300мл) захарен сироп 1:1, при положение, че имат поне десетина кг храителни резерви в гнездото. Ако са по-малко, трябва по-стабилно подхранване, за да се стимулира развитието на семейството.

зуница
14.12.2011, 15:36
Здравей, к-2,
Кошерите ми са на почти същото надморско равнище ,но във Витоша.Първата десетдневка на юни цъфти акацията и почва пашата.Средата на юли след прецъвтяването на липата ,свършва.Тревата изсъхва.При късмет август или септември има мана.Това зависи от въшките и горското да не ги е изтребило с пръскане срещу нещо си."Големи" добиви(2 магазина)само при дъждовно лято.Фарар-а е по-добър от ДБ.С ЛР никой не работи в селото.
(Като информация:2011г.цветовете на липата изсъхнаха преди да се разтворят,ливадите бяха свежи само две седмици и малко мана средата на август и септември.)Смятай колко силни семейства и кога ще ти трябват.

evgeni.filimonov
15.12.2011, 10:53
Здравей,Евгени!
Другите пчелари казват, че тук пашата започва между 24 май и 1 юни.
55 дни преди началото - това е 1 април.
Искаш да кажеш, че преди 1 април да не се намесвам с нищо в живота на семействата, а след това да форсирам.
А какво означава "да форсирам"? - да подхранвам с разреден захарен сироп или нещо друго да правя?

След няколоко години пчеларстване стигнах до извода, че всичко зависи от силата на семействата , след като мине зимата. От това най вече зависи какво трябва да се предприеме по нататък.
За да тръгнат добре семействата напролет, най важното е тръгването на прашеца. Тогава трябва да действаш и ти. Стесняваш лекичко, затопляш отгоре, затваряш отдолу, вдигаш дъната ако си с дълбоки дъна и започваш да въртиш и рамки и да разпечатваш и от стария мед. Или да подхранваш. Това е форсиране. Аз все съм се стремял до сега да съм готов за акацията, но се оказва, че при нас тя е малко и първата паша силна започва към 5-ти юни и това е ливадната паша.
Така че спокойно мога да дочакам да минат мразовититие дни или края на февруари и в началото на март да се намеся в живота на пчелите. Сега знам, че имат достатъчно запаси, третирал съм ги с 3 различни препарати против акар и за сега всичко върви добре. Успех.

Станко Ставров
15.12.2011, 13:10
Каква технология трябва да се приложи за успешно пчеларстване в район със слаба паша?

Имам впредвид района на Самоков.
Надморска височина 1000м.
Зимата е продължителна (5 месеца), но не много студена (-10 до -15 градуса). В редки случаи до -20.
Минзухарът цъфти втората половина на март, а сливите - втората половина на април.
Овошките цъфтят през втората половина на април.
За работния обхват на пчелите (3-километров радиус)
преобладаващата растителност са върби и ливади.
Няма рапица, няма акация, няма слънчоглед.

Доста отчайващо.Според мен основната ти паша е ливадна.Другите паши са в помощ за развитие на семейството.Ливадната паша е относително понятие, ако преобладават треви които нямат медоносно значение, тогава каквато и система кошери да използваш, каквато и технология да прилагаш, успешно пчеларстване към каквото се стремиш, се съмнявам да постигнеш.Според мен пашата е в основата на успешното пчеларство.Хубаво занимание е пчеларството, и можеш да отглеждаш пчели в този район но за да бъде успешно и рентабилно, влияние оказват много фактори, а силните паши и то няколко са в основата му.Все пак нищо не те спира да опиташ.

lyub4eto
15.12.2011, 17:58
здравеите колега к-2
аз съм от самоков и този райо не е лошркакто се пише

lyub4eto
15.12.2011, 22:43
Колега к-2 аз от тази година започнах да се занимавам със пчели и за първа година от един кошер извадих 25 и 600 гр.а и от 3-те кошера при зазимяване изладих 12 плод.пити със мед(почти пълни)моите кошери са ДБ 12 рамкови

evgeni.filimonov
15.12.2011, 22:59
Май не е толкова слаб района, значи...
При тази природа рзнообразна , която имаме, няма слаба паша никъде. Просто времето и времетраенето е различно. И е много важно да има някаква технолгия на работа, по различна от тази на дядовците ни, както и знанията на пчеларя.
А самоковския мед е страхотен. И ако хората в БГ са наясно какво значи качествен мед - и 20 лв биха дали за такъв, от този район.

k-2
23.12.2011, 16:32
Темата е все още актуална.
Благодаря на всички колеги, които изказаха мнение и споделиха опит.
Накратко до тук:
Едни колеги на базата на знания и опит твърдят, че при слаба паша няма смисъл да се развиват силни семейства, чрез разни начини (ранно стимулиращо подхранване, ротиране на корпуси, втора майка, и тн. ), даже е добре развитието да се задъжи и да започне по-късно, да се ограничи майката в един корпус, и тн.
Други колеги , също на базата на знания и опит твърдят, че трябва да се развиват силни семейства, защото "само силните семейства можели да съберат и за себе си и за пчеларя, дори в райони с по-слаба паша или в гладни години, когато няма в природата" (в тези случаи слабите семейства трябвало да се хранят даже и през лятото , докато силните успявали да си намерят и съберат за тях си)
Аз в момента нямам нито достатъчно знание, нито опит.
Ако е рекъл Бог (да сме живи и здрави и да оцелеем до пролетта и ние и пчелите), ще направя опит , за да сравня и да разбера кое е по-удачно. Може би "пелетова система" или "помощно семейство"?
Но не ми се иска да преоткривам "топлата вода".
Темата продължава да е актуална!