PDA

Виж пълната версия : ПЧЕЛАРСКА ПРОГРАМА ЗА ПЕРИОДА 2014 - 2016



Страници : [1] 2 3

Краско
16.08.2013, 14:01
Колеги предлагам тук да дискутираме и обсъждаме новият прием по пчеларската програма. Моля модераторите да обособят отделна тема а да не е подтем за отминалия период.

borislav aleksandrov
16.08.2013, 14:17
И какво точно ще и обсъждаш колега?

Цеко
16.08.2013, 23:16
И какво точно ще и обсъждаш колега?

Колко дни преди стартирането на програмата е най удачно да седнеш пред вратите на регионалната дирекция на ДФ Земеделие и да почнеш да правиш списък така че после да се класираш в програмата без условие

borislav aleksandrov
16.08.2013, 23:58
Колко дни преди стартирането на програмата е най удачно да седнеш пред вратите на регионалната дирекция на ДФ Земеделие и да почнеш да правиш списък така че после да се класираш в програмата без условие

:laughing: поне седмица :laughing:

Недялко Атанасов
17.08.2013, 07:58
Предната вечер,три години поред-Бургас.Равносметката,150бр.,8 мк.,50 отводки,2014-2016 продължавам в същия дух
Колко дни преди стартирането на програмата е най удачно да седнеш пред вратите на регионалната дирекция на ДФ Земеделие и да почнеш да правиш списък така че после да се класираш в програмата без условие

Краско
19.08.2013, 10:02
Новите условия за кандидатстване http://dfz.bg/bg/selskostopanski-pazarni-mehanizmi/meso-i-pchelarstvo/-2014---2016/

Димитър Бонев
19.08.2013, 13:00
Какво да ви кажа. Пълна боза. По 400 000 за всеки от работната група(уж за организациите). Считайте, че всеки от тях ще усвои по толкова, без някой да разбере. Естествено целите няма да бъдат постигнати, но на кой му пука. Освен това тази програма не есъобразеняа с новите дадености. Много се бързаше да се прати за нотификация в Брюксел, въпреки, че нито регламентите са готови нито се знаеше ресурса, с който ще се разполага. Сега стана ясно, че ресурса, който ще дойде от ЕС няма да е 7500 000 , а по-малко.

Mateev
19.08.2013, 21:03
За хубаво или за лошо - програмата е такава. Нищо не можем да направим, за да я променим. Можем само да се съобразяваме с нея и всеки един да се опита да извлече максимум ползи за себе си.

Като за начало всеки трябва ЛИЧНО да си я прочете и да види по кои точки може да вземе пари и по кои - не. След това да си направи собствена стратегия и да започне да работи по нея още от утре. Има и хубави моменти в тази програма - този път няма да има блъсканици и парите ще се раздават доста по-справедливо.

Аз вече прочетох програмата и разбрах, че мене лично са ме отрязали почти по всички точки. Просто имам прекалено много кошери. Няма как - така е решил законодателя, нека така да бъде. За сметка на това обаче на мене ми се отваря конкурентна ниша не да получавам пари по програмата, а да продавам на други, които са получили пари. Например за догодина мога да произведа и да продам около 3000 отводки. Мога да произведа и да продам около 5000 кошера. Моята лична стратегия вече е факт и мога да започна да се подготвям - да закупя дървен материал и цяла зима да правя кошери и рамки, за да може когато дойде бума, при мене всичко да лежи на склад.

Със сигурност догодина, в точно определени моменти от време, ще настъпи огромен дефицит на майки, отводки или кошери. Ще има огромно търсене и ако производителите не са се подготвяли цяла зима (а в 90% от случаите това ще е така), то тогава това търсене ще предизвика огромен дефицит и ръст на цените на майки, кошери и отводки. От гледна точка на пчеларите, които искат на точно определена дата да имат майки, кошери или отводки, то тогава тези пчелари още от сега трябва да си потърсят производител и да си сключат договор с гарантирана в него цена и дата на доставката. Всички останали кандидати за субсидии без предварителен договор за доставка, вероятно няма да могат да си намерят оборудване навреме.

Mateev
19.08.2013, 21:12
Забележете - програмата подпомага хора с не по-малко от 20 и не повече от 150 пчелни семейства. Тоест големите фирми са отрязани, но също така са отрязани и всички дребни, които вероятно като брой хора са над 40% от пчеларите в България. Допълнително изискване е кандидата за подпомагане да е регистриран като земеделки производител и пчелините му също да са регистрирани по различните инстанции.

С две думи - програмата отрязва над 50% от всички пчелари - дребните и нерегистрираните. Отрязва и 2% от едрите пчелари, но те притежават над 30% от кошерите. Като цяло програмата подпомага само златната среда от изрядни към държавата фирми и пчелари, като тази златна среда едва ли притежава повече от 30-40% от кошерите.

От една страна лошо, но от друга страна тези от вас, които са посетители на форума и имат над 20 семейства и под 150 семейства, те ще получат помощ с почти 100%-ова вероятност просто защото дядковците на село без компютри и интернет няма да могат да се оправят със сложната документация по кандидатстването и последващата комуникация с ДФЗ. При така ограничения кръг от рецепиенти на помощта смело може да се каже, че много от вас със сигурност ще получат субсидии, стига да си направят труда да прочетат наредбата, да изпълнят изискванията (има достатъчно време) и след това да си планират доставките на кошери, майки, отводки и лекарства още от сега, за да избегнат вероятността от дефицит през май-юни догодина.

rosty_sz
19.08.2013, 21:23
За да продаваш отводки през програмата трябва да си регистриран. Това става с благословия свише.....
5000 кошера няма да можеш да продадеш през програмата, защото те парите за цяла България са за долу горе толкова кошери.
Дефицит на отводки и майки има всяко лято, но само на регистрираните производители, които продават отводки на двойна цена от нормалното ама нали държавата и европа плаща. Доцента пък дои за всяка продадена отводка по 12 лева за асоциацията си и по 2 лева от майка иначе не дава сертификати.

cecko96_1
19.08.2013, 21:32
http://www.fermer.bg/%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%85%D 0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BD%D 0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%86%D 0%B8%D1%8F-%D0%B4%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%B5%D1%80%D0%B0-%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D 0%B8-news6485.html

Димитър Бонев
19.08.2013, 21:40
Смешна история. Тези хора не разбраха ли, че не се прави така. Как не се научиха, поне исканията да формулират както трябва и да се поровят малко в номативната база.

Mateev
19.08.2013, 21:55
Накратко относно цифрите по програмата:
През трите години парите по различните направления на програмата са еднакви, което означава, че каквото напиша като числа ще важи за всяка една от годините 2014, 2015 и 2016. Ето накратко цифрите и моят коментар:

400 000 лв. на година за сдружения на пчелари, които да популяризират в медиите българските пчелни продукти. Тези пари не са за нас. Кой ще ги лапне вероятно вече се знае, а какво ще бъде направено с тях вероятно така и ще си остане в тайна.

2 800 000 лв. на година за борба срещу вароатозата. Сумата е достатъчна за пролетното и есенното третиране на един милион кошера, а в България има само половин милион. Следователно всеки, който си поиска пари по това перо, ще ги получи със 100%-ова гаранция. Дори ще останат нераздадени пари, които ДФЗ ще се наложи да ги разпределя по други направления.

100 000 лв. на година за извършване на лабораторни анализи на пчелния мед. Сумата е смешно малка предвид факта, че едно пълно изследване в България може да достигне до 300 лева, а в ужбина - над 1000 лева. Тези в чужбина едва ли ще ги признават, така че тази сума ще достигне само за около 300-400 изследвания, което направо си е подигравка с българските пчелари. По това перо нямате шанс да получите пари.

800 000 лв. на година за закупуване на нови кошери. Това означава програмата да финансира по около 10 000 нови кошери на година. Ако всеки кандидат заяви средно по 30-50 кошера, ще има пари за 200-300 кандидати. Не е крайно зле. Много от вас ще имат шанса да си удвоят пчелините почти без пари. Проблема е, че няма как 10 000 кошера да бъдта произведени от Българските фирми за период от само 2-3 месеца. Числото е огромно. Трябва десетки фирми да работят през цялата зима и да се подготвят за бума, но колко от тях ще се навият да затворят стотици хиляди левове на риск? Именно заради това си мисля, че ще възникне една кампания от предварителни договори, и то още от сега, защото за да се работи по кошери цялата зима, сух дървен материал трябва да се закупи ОЩЕ СЕГА или в следващите 30-40 дена. След това вече ще е късно.

1 200 000 лв. на година за закупуване на отводки. Това прави 12 000 отводки на година. Числото е огромно предвид факта, че повечето фирми, които продават отводки в момента, не са лицензирани. А ДФЗ това няма да го допусне, така че на практика остават много малко на брой фирми, които могат да предоставят на пазара такова количество отводки. Според мене и по това перо ще възникне огромен дефицит, така че най-добре е също да се сключат предварителни договори най-късно до нова година или в първите месеци на следващата година. Ако всеки пчелар закупи средно по 30 отводки, пари ще получат около 400 човека, което не е малко.

700 000 лв. на година за закупуване на майки. Това прави около 30-35 хиляди майки, което също е огромна цифра и със сигурност ще предизвика огромен дефицит и нарастване на цената. Ще могат да се облагодетелствуват около 1000-1500 човека, което очначава, че над 50% от вас ще получат пари по това перо.

Има и ще няколко дребни пера по програмата, но те не са за нас. Говорим за още 500 000 лева на година, които ще ги лапнат определени, предварително известни хора (научна дейност, научни изследвания). Да се надяваме, че с тези пари ще се свърши някаква поне малко от малко полезна дейност за цялата пчеларска общност.

Mateev
19.08.2013, 22:07
За да продаваш отводки през програмата трябва да си регистриран. Това става с благословия свише......

Има си законови положения, които ако ги изпълня, няма как да ми откажат. Ако все пак се опитат да ме спрат с незаконни методи и средства, ще хвърчи перушина .......

Тези свише не са глупаци и много добре знаят, че във всяка една война жертви падат и от двете страни. Така че не си мисля, че ще си рискуват топлото местенце, в опити да ме спрат. Аз мога да загубя само някакви пари, а те могат да загубят абсолютно всичко, ако някой започне да рови лайната около тях.

rosty_sz
19.08.2013, 22:23
Леко грешно разсъждаваш:
2 800 000лв. / 500 000 кошера = 5.60лв. за пролетно и есенно третиране на един кошер. Става долу горе, обаче ако е с варотом и варостоп, обаче в списъка ще има е и примерно чекмейт по 15 лева и т.н. С типична лакомия всички ще кандидатстват за най-скъпите и ще има огромен недостиг на средства и след причисленията помощта ще е смешна.
800 000 лева / 10 000 кошера е абсурд. 80 лева за кошер с ДДС е абсурдно. По скоро ги смятаме по 120 лева (с ДДС) и са около 6500 броя. Абсурдно е да има дефицит при тази цифра като се има предвид, че огромни мебелни фабрики вече произвеждат кошери, разполагат със собствени сушилни и т.н.
1 200 000 за отводки въобще не правят 12 000бр. Цената на отводка по програма е близо 150 лева тоест пари ще има за около 8000 отводки. Регистрираните производители е абсурдно да ги произведат ама те не се и напъват, защото вече доказаха, че ако ти дадат отводки ще са супер късни и абсолютни мърши. Хората вече се натискат само за фактура от тях и се оправят сами. Само че с намаления процент финансиране сметката няма да излезе и става интересно.
Майките няма да стигнат до никъде. Абсолютно невъзможно е на асоциацията да произведе толкова майки, а тези същите правят и майки за отводките, пълен абсурд. Произведените все пак ще бъдат абсолютни мърши отгледани по 50-60 в един отглеждач. Още имам такива. Минават през ханемановата решетка както си искат. За една година пчелите смениха над 60%.

Mateev
19.08.2013, 22:49
Не греша. Ти забравяш факта, че част от парите ги дава самият пчелар. Програмата не финансира 100%, а 50% или 70% или както там е написано във всяка една мярка. Поради тази причина написаните от мене цифри са минимални. В действителност ще са по-големи.

Най-голям дефицит ще има при кошерите. Знам го много добре, тъй като тази пролет направих опити да си купя по 30-40 кошера от няколко различни дърводелски фирми. Всичките, без изключение, ми дадоха срок от 40-50 дена, а тази, която ми каза по-малко, и купих от нея, всъщност ме забави повече от 60 дена. Защо мислиш че отидох при финландците? Те бяха единствените, които за 1000 кошера ми дадоха срок на доставка 2 седмици, а в действителност ме забавиха 40 дена. Всички останали Български производители просто ме отсвириха.

10 000 кошера е непосилна задача, ако трябва да бъдат направени за 1-2 месеца. Дори и всички дърведелски предприятия в България, заедно с всички гаражчета и дъскорезници да бъдат мобилизирани както във военно време, пак няма шанс това да бъде направено за толкова кратък срок. Готов съм да се хвана на бас. За да се случи всичко това, поне 10-20 производителя на кошери ще трябва да започнат да се подготвят още от утре, но въпроса тогава е "Кой от тях на риск ще затвори 100 000 лева за срок от 1 година?" Кой от тях има свободни складове от по 1 декар за сухия материал, а след това и за готовата продукция?

Аз лично бих рискувал някаква сума, но доста по-малка. Бик купил 1 ТИР материал и ще го превърна в кошери, но когато му дойде времето, наистина ще ги продавам скъпо и прескъпо. Виж ако накой си заяви още от сега и даде аванс, на него вече мога да му обещая нормална цена и точна дата на доставката. За всички останали - само ако има кошери и то по златна цена, което може и да обезсмисли субсидията.

Не си мислете, че се рекламирам. Просто разсъждавам на глас какво би направил всеки един дърводелец в условията на пазарната икономика. Всеки ще се подготви доколкото му позволяват ресурсите, но броя им не е чак толкова голям, ресурсите им - също. Повечето са с кредити, така че заделянето на пари от сега за в бъдеще за тях е мисия невъзможна. Самият аз се чудя да се връзвам ли на цялата тази глупост или да си продължавам по план така, както съм си го замислил отдавна. Ако се вържа, ще трябва да назнача една камара нови хора, да им плащам осигуровки, да построя нови складове, да закупя огромно количество материал до края на септември и т.н. Като се замисли човек - трябва кукувица да ми е изпила акъла, за да го направя всичко това на собствен риск. Ами ако нещо се обърка с ДФЗ - сърбал съм им супата и въобще не им вярвам?

Mateev
19.08.2013, 23:06
Сега сметнах, че това са около 50 ТИР-а с кошери. Ха-ха - преброй производителите на кошери и виж кой от тях би рискувал да произведе повече от 1 ТИР на риск и да си задръсти склада за цяла една година.

Светозар Каменов
20.08.2013, 08:32
Никой или почти никой няма да затвори такива пари. Голяма част от производителите на кошери са дребни и не разполагат с такъв ресурс.
Относно отводките и майките. Няма даже и да си помисля да си ги купя от "лицензиран" производител. Те не знам дали изобщо имат капацитет да произведат толкова, а всичко, което съм виждал от тях е буквално мърша и доставено в нааааай-добрия случай началото на юли. Сто пъти по-добре е да си ги купиш на свободния пазар и даже имаш възможност да си върнеш парите поне. Никого не бих посъветвал да се набута с капаро за отводки, я ги получи я не, а ако дойдат не е ясно колко ще презимуват.
Сигурно ще пробвам да кандидатствам за кошери, че да сменя първите си по програмата, които вече не приличат на нищо. (Използвам момента да спомена пак "великия майстор" трифон банев, който до колкото знам прави "кошери" в Монтана. Бягайте далеч от тоя боклук ако ще и без пари да ви ги дава.)
Ще пробвам сигурно и за лекарства. Но това ще е ако няма да се налага да вися като марсол 2 дена пред агенцията.

кентавър
22.08.2013, 19:39
Aндрешковци все ще има

Краско
27.08.2013, 15:43
Другари пчелари, а някой погледна ли таблицата за ранкиране? Има едно умно нещо което ми харесва - това е че се дава приоритет на хора които кандидатстват за първи път, също така бонус ако заявените разходи са под 90% от лимита. Така че може да има тарикати които да надуват на макс и такива които си намерят на цени под лимита и да вземат по челно място в класацията. Тук тънкия момент е че това ранкиране ще даде възможност повече хора да се възползват от програмата.
Другото което беше масова практика едни и същи хора за едни и същи неща всяка година и накрая НИЩО.
Не може един таранкоолу да си регистрира едно семейство и да кандидатства на макс и накрая да измори отводките си, и на следващата година пак да кандидатства. Просто това вече няма как да се случи. Всичко се хваща всичко се вижда.
Така че да се надяваме от новия прием нещата малко да се канализират.
Човек трябва в днешното време да е грамотен и на практика и да е в час с информацията която се публикува по официалните страници на ДФЗ и МЗХ. Просто това е съвременното развитие.

Да се надявам че някой може да извлече полза от публикацията ми.

Димитър Бонев
27.08.2013, 20:08
За съжаление работната група не взе под внимание дори основни неща, които им предложихме. Понеже сме някакви си там, не се постараха да вникнат в същността на предложенията които отправихме. Взеха само това, което ги удовлетворява, но когато от един проект се вземат само някои части, то се губи и логиката на целия проект. По груби сметки така както бяхме формулирали проекта, поне два пъти повече пчелари щяха да могат да се възползват от програмата и щяха да могат да си закупят много повече неща с тази помощ. Така, както в момента е направена таблицата, се дава възможност за субективна намеса и съответно опорочаване на целия замисъл. Освен това, е отворена още една вратичка, която може много неприятно да изненада бенефициентите. Понеже средствата са много намалени (по основните пера 4 пъти) то е оставена възможност за намаляване и на процента на финансиране. Накрая може да се окаже, че помощта ще е толкова малка, че да не покрие надценката на производителя заради фактурата, която издава, т.е. на бенефициента да му струва по-скъпо да си купи кошер или отводка по програмата, отколкото да си ги купи на свободния пазар. .

rosty_sz
27.08.2013, 20:53
Новинка
http://www.vesti.bg/bulgaria/politika/shefyt-na-fond-zemedelie-podade-ostavka-5992479
чистката продължава

zayo
31.08.2013, 08:03
Кога трябва да излезе Наредбата по Национална програма по пчеларство за тригодишния период 2014 - 2016г ?

Краско
06.09.2013, 06:54
Кога трябва да излезе Наредбата по Национална програма по пчеларство за тригодишния период 2014 - 2016г ?

Те такова животно нема. На www.dfz.bg се публикува съобщение за отваряне на приема по НПП. Освен това съобщението се публикува и по пчеларските вестници. ДФЗ като институция прилагаща IT технологиите, които дават възможност за набиране на информация без да идват хората до офисите на фонда, публикува на страницата си всички документи които се отнасят до приема по НПП - като заявление за кандидатстване заявки за плащане както и самата програма където са описани всички мерки подробно както и условията за кандидатстване. Просто трябва да се прочете.

Nic
12.09.2013, 15:59
Колеги, защо някой от Вас се заблуждава, че вече са отрязани тези с над 150 кошера, та нали те винаги са си ги имали и всяка година пак са си вземали КАКВОТО ТРЯБВА ПО по програмата, как става ли, ами то те вече цялата рода регистрираха за пчелари, къде баба, дядо си, внучка си и дори неродените си членове на семействата си.Голям смях, че си ВЯРВЯТЕ!

cecko96_1
12.09.2013, 17:50
Програмата е много добре направена, Не може едни и същи всяка година да взимат парите, да прехвърлят два кошера на роднини и НА ДРУГАТА ГОД.пак да вземат пари,че познават някои в мзх ..... да не плащат усигоровки и пак да взема.Е стига вече

Mateev
12.09.2013, 18:51
Аз пък ви се чудя какво толкова сте се влюбили в тази пчеларска програма с нейните пикливи средства, които разпределя. Имаше, и пак ще има, една камара други мерки на ДФЗ, които раздаваха (ще раздават) повече от един милиард лева едва ли на на всеки, който си е поискал. Паралелни програми има и към министерството на икономиката, където също се раздават милиарди. Можете да си поискате пари едва ли не за всичко - за обучение, за повишаване на конкурентоспособността, за технологична модернизация и обновление, за повишаване на квалификацията на кадрите, за стимулиране на обединенията (клъстерите). Създайте една микрофирма с до 9 човека персонал (може и само 1) и веднага ставате бенефициент по мярка 312 - там се раздадоха над 100 милиона. Регистрирайте се като земеделски производител, и веднага ставате бенефициент по мярка 311 - там се раздадоха над 100 милиона и мисля че поне още толкова останаха нераздадени. Клъстерите (обединенията) - там раздаваха наляво и надясно по 300-400 хиляди лева и също останаха нераздадени пари. Поискайте технологична модернизация и си заявете машини и оборудване за по 200-300 хиляди лева - ще ви ги дадат с над 50% вероятност. Постройте сгради, купете имоти, направете пчелини с по 500 кошера, купете транспортни средства и ремаркета за подвижно пчеларство - не сте поискали, не са ви ги дали.

Няколко милиарда се раздадоха на хора, които са инициативни. Можехте да вземете и вие, можете да вземете и в следващия програмен период. Просто човек трябва да си направи труда да изчете мерките на ДФЗ и после да си подготви документацията (сам или с посредник). Това с пчеласката програма са просто подаяния от хорска срама, колкото да не е без хич. Регистрирайте си микропредприятие (ЕТ или ООД), регистрирайте се като земеделски производител, и пред вас се отварят переспективи за стотици хиляди левове на човек (до 200 000 EUR) по мерки 311 и 312. Създайте клъстер (някакво обединение от 7-8 човека) и пред вас се отваря потенциал за още 200 000 EUR. Заплюйте си, че искате да си купите земя, сгради и някакви скъпи машини и ето ги още 200 000 EUR. Може и още да стръскате, ако отидете и в министерството на икономиката, но там не съм компетентен, за да ви кажа конкретни направления. Знам обаче, че и там се раздаваха милиарди. Така ще е и в следващия програмен период.

Mateev
12.09.2013, 19:24
Вчера попитах шефа на Българския Пчеларски Съюз - ти взе ли 300-400 хиляди лева по програмата за клъстерите. Оказа се, че не. А именно по тази програма се раздаваха луди пари на всеки, който си поиска. Дори и останаха нераздадени пари. Това според мене е груба грешка. Една асоциация с подобен бюджет може да направи чудеса за своите членове. Според мене е един пропуснат шанс.

Има приятел от Русе, който взе пари по тази програма. Човека е моделист като мене и се познаваме от поляните, където заедно ходим от време на време да летим с радиоуправляеми хеликоптери. Та той запретна ръкави, намери няколко фирми, създаде клъстер от тях, и спечели проект за над 300 000 лева. С какво ще се занимава този клъстер? Дръжте се за масата, за да не паднете под нея от смях. Клъстера ще се занимава именно с радиоуправляеми хеликоптери, към които има прикрепени камери, и разбирате ли с въздушните снимки от тези камери можело да се намерят една камара приложения в народното стопанство. Не знам дали това ще стане или не, но проекта е спечелен и парите са факт.

Няма да си кривя душата и ще призная, че и нашата соларна асоциация получи над 300 000 лева по подобен проект за клъстери. В него основно има закупуване на компютри и назначаване на постоянен персонал, който да създава ежеседмични справки за всички членове, както и разходи за популяризиране на фотоволтаичните технологии сред населението. Не знам дали това ви изглежда смешно или не, но проекта е спечелен и парите са факт.

Та аз си мисля, че нашите пчеларски асоциации този път си пропуснаха шанса да спечелят пари, и с тях да развият и разширят дейността си, популяризирането на пчелните продукти сред населението, закупуването на щандове на международни изложения, на които да се представя българския мед и т.н. Критикуваме ги, че уж са били мафиоти, а в действителност според мене те пропуснаха поредния шанс да направят нещо полезно за всички пчелари, ползвайки пари, дошли от нищото.

Димитър Бонев
12.09.2013, 20:11
Стефанов може да не е взел, но друго взеха. Бедата е че никой не разбра даже че са похарчени едни 360 000 за популяризиране на пчелните продукти.

Mateev
12.09.2013, 20:16
Ами за едни други пари по една друга програма аз му изгенерирах идеята да измислим някаква рекламна книжка с качествата на меда и пчелните продукти, и после да напечатаме тази книжка в един милион екземпляра и да я пуснем безплатно във всяка една пощенска кутия в България. Това със сигурност ще удвои или дори утрои вътрешното потребление на мед и пчелни продукти, като това пък от своя страна ще доведе до повишаване на изкупните цени на меда и пчелните продукти. Няма да си кривя душата - идеята веднага беше оценена по достойнство и възприета, и след това обсъждахме методите за нейната реализация. Проблема е, че ДФЗ дава парите чак след като инвестицията е направена. Тоест първо трябва да намерим няколко стотин хиляди лева, да платим на авторите на книжката, на печатницата, на разпространителната организация, и чак след това да подадем молба в ДФЗ и да се надяваме, че тя ще ни възстанови разходите. Ами ако не го направи? Като ги знам какви олигофрени има в ДФЗ и как се заяждат за една запетайка, чак ме хваща страх да харча авансово пари и после да хвърлям боб дали ще ми ги върнат или не.

Другата част на идеята е съберем безплатно от пчеларите 20-30 тона мед (лесно ще го организираме), да го разфасоваме на стотици хиляди малки опаковки (пакетчета или бурканчета по 10-30 грама) и след това да организираме дни на меда във всеки един областен център на България, като привличането на посетители ще става посредством обещание за раздаване на безплатен мед. Нататък вече е ясно - със сигурност ще има голям наплив от посетители (щом се раздава нещо безплатно) и на тези посетители освен бурканчета ще раздаваме и книжки с лечебните свойства на меда. Самите медии ще отразяват тези събития, като с това ще ни правят безплатна реклама. След това лесно ще се организират сутрешни, обедни или вечерни блокове по телевизиите, в които лидери на асоциациите или доценти ще разказват на народа колко лесно всеки може да доживее до 100 години, ако всеки ден яде мед и пчелен прашец.

В общия случай това бяха обсъжданията и един бюджет от няколко стотин хиляди лева може да ги направи реалност, а ползата от това ще е за всички пчелари. Така че не мисля, че всички пчеларски асоциации трябва да бъдат поставяни под общ знаменател. В някои от тях наистина има хора, които мислят за пчеларите, и са готови да направят нещо полезно, стига да има кой да даде парите (все пак сиренето е с пари).

Димитър Бонев
12.09.2013, 22:04
Не се хващай с този. Ще изгориш като факла. Този ликвидира два пчеларски съюза. Сега има 5 човека членска маса и се води национално представен. Хубава идея си му дал. Считай, че ще открадне и парите и меда. Не се сърди, но си попаднал на грешния човек и си му подарил идея как да направи една далаверка за доста пари.
Иначе и сега правим подобни мероприятия. Сега за първия учебен ден сме приготвили няколко стотин малки бурканчета (50-60гр) и ще ги раздаваме на децата. Освен това организираме два пъти годишно изложения с мого медиен шум -статии, предавания по радиото и телевизиите. Само че нашите проекти по програмите редовно биват отхвърляни, въпреки, че по думи на служителите на ДФЗ са най-добре направени, но не сме част от статуквото. А парите се раздават само между членовете на работата група. Ако не си част от тях и ако не им делиш 50/50 с тях -духаш супата.
По скоро може да се направи една подобна кампания, но без участието на пчеларските организаци. Не е нужно много. В по-малките градове даже и общините са склонни да помагат за такива мероприятия, защото освен всичко друго властите си правят и голям PR, но пък влачат със себе си и всички медии.

kirschman
28.10.2013, 08:37
Ето какво трябва да се направи в пчеларството като програма: 1. Тези които пишат програмите и ходят в колона по двама при министъра първо да си направят труда да пуснат обсъждане по региони. 2. Същите да не са медари, а пчелари. Пояснение: под "медар" разбирам да не са слагачи на преработвателите на пчелен мед, а да се грижат основно да има пчели и опрашване в държавата. Меда е функция на пчелите (един от продуктите) и той трябва да се продава когато от прелката потече мед - само в добри години. През останалото време пчелите опрашват рапица, кориандър и слънчоглед и всичко наред и арендаторите получават по-високи добиви благодарение на пчелоопрашването, но само за тях има директни плащания. За сведение в Германия приходите от опрашване се изчисляват ежегодно за над 14-15 милиарда евро, а от износ на мед (Германия е най-големия иносител на мед) 20-30 пъти надолу. Сами си направете извода какво трябва да се субсидира или да има директни плащания. Скоро имаше протест на пчелари, но те искат поголовно субсиди и това държавата трудно ще бъде убедена да прави, ако не се предложи система. Ето моята проста и надеждна система: 1. Сключване на договор с арендатор и пренасяне на кошерите в масива му с ентомофилни растения - овощни, рапица, кориндър, слънчоглед и пр.2. Протокол от лекар, че пчелите са здрави и подпис на кмета и лекаря и арендатора. 3. В масива може да са закарани всичките кошери на пчеларя, но той ще получи субсидия за първа паша 60 лева за кошер в по схемата 4/10 (4 кошера за десет декара паша, а не за всички кошери. От останалите пчеларя ще получи собствен приход от мед. Естествено е, че от всички ще получи мед, но само една част ще бъде субсидирана. За втора паша ще получи по същата схема вече 80 лева за кошер и за трета паша - 100 лева. Меда е отделен приход (екстра), а не самоцел на лобито на медопреработвателите, които са ни превърнали в роби и затова всеки говори за това колко мед е получил през годината. За сведение в свястните държави се работи така. А за този дето не знае какво да се обсъжда важи сентенцията на Уди Алън.

kirschman
28.10.2013, 08:47
Мирослав Найденов е престъпник меко казано. Пусна програма за пчелни кошери и се юрна народа поголовно да се записва. И знаете резултата. Отвориха приемните на РА и казаха, че преди пет минути парите са свършили. Така не се прави. Трябваше да минат комисии по всички пчелини и да се опише състоянието на кошерите. Примерно от сто кошера 30 са за смяна. Така се съставя национален списък. Всички пари се разделят на броя кошери за смяна и прпимерно се получава, че 60 % от кошерите на България ще бъдат сменени. А то какво стана - ако се запишеш и имаш късмет ще получиш 100 %, а останали те ще духат супата. После никой не следи какво става с тези кошери. Лицето, което ги е взело може да ги хродаде на половин цена и да прибере парите. Или може въобще да е нямал нужда от подмяна кошерите. Ето такива безобразия се вършат от държавните агенции и министерството.

kirschman
28.10.2013, 08:51
Трябва да се говори за пчелоопрашване, а не за мед.

kirschman
28.10.2013, 09:03
Трябва да се подпомага пчелоопрашването, а не меда. Да се плаща за една паша закарани кошери на масива с договор и проверка от лекар, кмет (протокол) с договор с арендатора при схема 4/10 кошера. 60 лева за една паша, 80 лева за две паши и 100 лева за три паши. Тук говорим да имат интерес и арендаторите. Така скачат добивите и заслугата за това ще е и на пчеларите. Пояснения ще давам допълнително.

tsc1
28.10.2013, 09:17
Това звучи добре на теория, но какво мислят по въпроса арендаторите? За да се сключи един договор са нужни минимум две страни. Какво би задължило арендаторите да сключват такива договори и да плащат за опрашването? Ако те изпитват подобна нужда биха го правили и сега, но не съм чувал за такава практика.

Димитър Бонев
28.10.2013, 17:22
Аз съм чувал за една друга практика. Аредндаторите да търсят рента от пчеларите, затова че пчелите им събирали мед от културите

lpl75
03.11.2013, 09:11
Много ми хареса идеята на kirschman (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2322).

Мисля, че пчеларите трябва да се обединим точно около нея.Арендаторите би ги задължило изискването при кандидатстване за субсидий, да представят договор за наем на определен брой пчелни семейства/според декарите ентомофилни растения - овощни, рапица, кориндър, слънчоглед и пр. които обработва/, бройката трябва да е различна за различните насаждения .Навремето е имало норми :
овошки 2сем/10дка
бостани 1сем/10дка
слънчоглед 2сем/10дка
рапица 2сем/10дка
Кандидатстваш за хххх дка субсидия за слънчогледов посев - договор за 0,2 по хххх бр. пч. семейства. Примерно казано.

scutellator
03.11.2013, 10:10
Такааа, я да видим колко пчелари ще се навият да вземат няколко левчета за да получат удоволствието да им изтровят пчелите.
Аз лично не бих, дори и да ми плащаха цената за целия кошер ( много колеги обаче за тази цена ще се навият).

Земеделците никога няма да спрат с употребата на пестициди. Цената за опрашване трябва да е достатъчна че и да покрива тези разходи. В непазарна икономика това няма как да стане ( дори и в един момент субсидията да е достатъчна, след време инфлацията я изяжда и става непропорционална на разходите)

Американския пчелар за опрашването на бадемите каквато цена каже - толкова взема. Собствениците на бадеми пък нямат друг избор освен да си платят, а и бадемите са достатъчно доходоносни за да могат да си го позволят.


Всички реват за субсидии за опрашване, но я да видим първо колко от тях ще се навият да си закарат пчелите някъде. Всъщонст пчеларите не искат субсидия за опрашване, те искат субсидия за това че пчелите са опрашители. ( аз имам образование за мениджър (наред със останалите неща), означава ли че като си стоя вкъщи трябва някой да ми плаща менажерска заплата?)

lpl75
03.11.2013, 18:49
Колега много саркастично и черногледо мнение даваш.Това в крайна сметка е само една идея.Най малкото решава проблема от къде ще се вземат пари за отрасъла "ПЧЕЛАРСТВО"- от тези които единствени получават, и то не малко/нищо не пречи да се преразпределят няколко милиона/.Не е задължително да си местиш пчелите,реално те обхождат 25-30 хил. декара, и някой се възползва от това,въпрос на пазарни принципи и отношения е как и кой точно ще се възползва от настоящото разположение на пчелините.Според мен даже не е задължително и да се фиксират цени - всичко ще си дойде на мястото с времето. Твърдо съм убеден, че ще се разреши проблема и с натровените и откраднатите пчели- заради заветните ххх лв./дка субсидия земеделците сами ще пазят пчелите.
Мисля, че може доста да се подискутира по въпроса.

lpl75
03.11.2013, 19:05
Един бърз и много неангажиращ пример:
Едно село- 20 000 дка обработваема земя /средно голямо/
1/3 слънчоглед - 6700 дка /нормално/
6700 дка - по 0.2 = 1340 пч семейства /почти никъде ги няма/

Извод: Имаме липса на пчелни семейства - някой не получава субсидия.

Приемаме, че семействата ги има.
1340 бр. по 40лв/примерно/ = 53600 лв /за пчелите/
20 000 дка по 25лв /субсидия за минала година/ = 500 000лв /а тя ще расте/
1340 сем по 200лв/мисля че е много, ама айде/= 268 000лв

Извод : Ще им останат 232 000лв ако ги купят наново.

rosty_sz
03.11.2013, 19:15
Има си тема за опрашване и неговото заплащане. Колегата напълнил целия форум с неговите виждания и въобще не го интересува откритата тема по въпроса. Хайде модераторите да вкарат малко дисциплина.

Димитър Бонев
03.11.2013, 19:20
Колега, Двата ти поредни поста доста си противоречат. Само дето не си отбелязал, че никой арендатор няма да ти даде и една стотинка нито за опрашване, нито за унищожени пчели. Няма как да ги накараш да ти плащат, след като пчелина ти е в района. нагло и съвсен основателно ще ти заявят, че никой не те е карал да си слагаш кошерите в този район. После даже може да поиска да му плащаш, че пчелите ти ползват културите му и събират мед. И не на последно място като не ти отърва закарай си ги другаде. Друг е въпроса ако си се договорил да му ги закараш на опрашване, но ако в договора няма клауза да ти пази пчелите хич и не се надявай. На национално ниво няма как да бъдат прехвърляни плащания от есин сектор на друг. Те са точно определени от ЕК за какво да отидат. Проблема е, че страната ни е избрала(и то не случайно) начина по който да се разпределят субсидиите. По цивилизованите страни са избрали начини, по които такова преразпределение е допустимо, но нали си спомняте кой тръгна с трактори и животни да защитава предишния кабинет. Нищо случайно няма.

Mateev
03.11.2013, 21:28
Не знам какви въобще илюзии храните, че арендаторите ще ви дават пари за опрашване. Ако ги задължат, за тях ще е много по-лесно и по-евтино сами да си купят кошери със семейства и да си ги разположат по периферията на блоковете си. И след това да ги оставят на произвола на съдбата. И колкото и да ви е тъжно колеги пчелари, тези семейства ще си живеят, ще се размножават, ще си сменят майките, ще опрашват и въобще ще си гледат кефа. Не знам защо сте си въобразили, че ролята на пчеларя е много важна за процеса на опрашване. Това не е вярно. Пчелите са си се размножавали и са опрашвали милиони години и без нас. Ние само им пречим в целия този процес.

Точно ако задължат арендаторите да си опрашват блоковете, ще стане мътна и кървава. България ще се напълни със стотици хиляди кошери с диви пчели всякакви кръстоски и мелези с всичките му там генни проблеми, болести и т.н. И точно тогава ще се постави край на контролираното от нас пчеларство и майкопроизводство. В небето например ще летят болни търтеи куча марка. Болестите ще се разпространяват из страната със светкавична скорост. В гените на всички пчели из страната постепенно ще надделеят гените на роенето и гените на събирането на малко мед, защото пашата винаги ще е под ръка. Въобще според мене това ще е началото на края.

Америка не я гледайте. Там има хиляди километра пространства без нито едно дърво и точно там арендаторите се нуждаят от опрашване. В България това не е така. Където и да кацнеш в България, най-близката горичка вероятно ще е на не повече от 500 метра. И в нея вероятно ще има диви или питомни пчели и други опрашващи насекоми. Потенциала за опрашване в България си го има с нас или без нас. Ние само можем да го повишим с 20-30% и нищо повече. Защо си мислите, че това струва пари? Ами че той арендатора може също да предяви претенции към нас и да поиска процент от събрания мед. И ще бъде прав - все пак блока си е негов.

Според мене в момента все пак трябва да сме доволни, че ни разрешават да си разполагаме кошерите покрай блоковете със слънчоглед, и не ни искат пари за това. Ако вземем много да искаме, може вместо да изпишем вежди да извадим очи. Не забравяйте, че когато от някого започнат да искат пари, той веднага започва да търси по-евтина алтернатива. И за арендаторите тази алтернатива я има - собствени неконтролируеми кошери и семейства.

Самият аз силно се изкушавам да направя такъв експеримент - слагане на кошери със семейства и тяхното изоставяне на произвола на съдбата. Ще ги посещавам само веднъж в годината през юли да прибирам по няколко пити с мед и в останалото време ще ги оставям сами да си решават житейските проблеми.

simo
04.11.2013, 00:03
Самият аз силно се изкушавам да направя такъв експеримент - слагане на кошери със семейства и тяхното изоставяне на произвола на съдбата. Ще ги посещавам само веднъж в годината през юли да прибирам по няколко пити с мед и в останалото време ще ги оставям сами да си решават житейските проблеми.[/QUOTE]

След 2-3 години в сандъците вместо пчели ще има оси или други противни гадинки.
В моя район вдовицата на колега пчелар беше решила да ги гледа по тоя начин. На третата година от 35 кошера не остана и един.

Николай Христов-nikberk
04.11.2013, 09:00
Самият аз силно се изкушавам да направя такъв експеримент - слагане на кошери със семейства и тяхното изоставяне на произвола на съдбата. Ще ги посещавам само веднъж в годината през юли да прибирам по няколко пити с мед и в останалото време ще ги оставям сами да си решават житейските проблеми.
Преди десетина години си направих подобен експеримент с 4бр.ДБ кошери.Имах намерение ако оцелеят да направа помощен пчелин,но само имах.Не изкараха и месец и ги откраднаха.Подадох жалба в полицията и като се почна едно писане и привикване та направо съжалих.След годдини разбрах кой ги е задигнал и поради каква причина ,но вече не ми се разправяше .

Светозар Каменов
04.11.2013, 10:02
Матеев, искаш да кажеш, че дори и един кошер да няма пак ще има достатъчно пчели за опрашване? Според мен си много далеч от истината. А тези приказки дето ги говорите, че арендаторите можели и имали право да ни искат пари за меда са меко казано глупости. Нямате елементарна представа по биология. Отделянето на нектара е второстепенен процес. Както и окраската на цвета, отделянето на нектар с ароматните вещества са единствено, за да привлекат опрашителите. ВАЖНИЯТ процес е опрашването, прехвърлянето на пращеца върху близалцето на цветчето. Тогава се извършва оплождането и се стига до репродукцията на растението. Тогава се пълни питата, шушулката или каквото и да е със семена. Ако прашеца не достигне близалцето само ще се надяват за добив. А знаете какъв процент в опрашването заема медоносната пчела. Е а сега ми кажете ако няма кошери, че ще я има тази продукция, че ще има такъв добив от слънчоглед и рапица, че ще има плодове.
А това пък дето щели да си сложат кошери по блоковете и ще ги оставят на произвола искрено ме разсмя. Крайно време е да се разбере, че сме взаимно свързани, а по-голямата полза имат земеделците. Това по белия свят са го разбрали отдавна ама ние нали сме си все тарикати и андрешковци само локуми разтягаме...

scutellator
04.11.2013, 10:08
Америка не я гледайте. Там има хиляди километра пространства без нито едно дърво и точно там арендаторите се нуждаят от опрашване.

Казват че Айова бил втория най-пострадал (от екологична гледна точка) заради интензивното земеделие щат във Щатите. Там почти не бил останал декар от някогашната прерия който да не е бил превърнат във нива. Когато американските учени говорят за съвременни земеделски пустини, имат предвид разстояния от Гърция до Румъния засяти само с една култура, прекъснати единствено от автопът и няколко крайпътни ("тираджийски") закусвални. И никакво друго цветче или плевели, дори и покрай автопътните канавки.

Картина трудна за представяне от човек който познава само България. Въпреки че не всички щати са такива ( Мичиган пък, е горе долу като Троян - гори и тук-таме някое голф игрище), когато се споменат американските проблеми (и предложенията как да бъдат решени) за каквото и да било, човек трябва да го приеме заедно с по-горния контекст.

Йонко
04.11.2013, 14:23
Може ли някой да ми разтълкува това изречение от новата пчеларска програма 2014-2016: ''В случай на недостиг на бюджет по всички мерки на програмата за осигуряване на пълния размер на одобрената финансова помощ по заявленията за подпомагане, същата се редуцира по равно за всяко от заявленията с процентното съотношение на недостига спрямо бюджета на мярката.''

Димитър Бонев
04.11.2013, 18:01
Да ще го разтълкувам В случая това вече стана. Бюджета на програмата е намален с 2 100 000 на година за следващия три годишен период. Не питайте защо. ЕК определя бюджета на базата на наличния брой пчелни семейства. Направете си сметка с колко е намалял техния брой. От тук преди седмица се събраха вождовете и "експертите" от МЗХ и се чудеха от къде да резнат. общо взето парите по всички мярки са резнати, като са спрени проектите на научната асоциация, н не и тези на развъдната. Отрязани са 2/3 от парите за популяризиране на меда, малко от лекарствата малко от кошери и отводки, в прочем за тях са намалени пределните цени с 5лв.

rosty_sz
04.11.2013, 20:28
Бонев даде инфо по въпроса с програмата, но не изтълкува правилно изречението за което иде реч. Тук става въпрос за това, че парите за отводки примерно са 1000 лева. а кандидатите в цяла България са заявили желание за подпомагане за 40 отводки по 50 лева, което е 2000 лева. 70% финансиране на 2000 лева е 1400лв. тоест не стигат 400 лв. и тогава процента на финансиране се намаля на 50% за да се се покрие недостига. Това е направено с цел да има пари за всички и да се обезсмисли чакането на опашки с дни пред ДФЗ, НО ТОВА СИ Е ГОЛЯМА ПРОСТОТИЯ, защото с един шоколад няма начин да почерпиш децата от една детска градина. При толкова желаещи подпомагане и тоя смешен бюджет ще е голям смях. Много е вероятно помощта за отводки да се падне по няколко лева. За лекарства има доста пари, но всички ще напишат най-скъпите в заявленията и там ще се получи същата работа. Общо взето ще е голям цирк.

aleko
04.11.2013, 20:56
Цирк ли? Това си е чисто порно, а ние отново сме от е....та страна.

Йонко
05.11.2013, 18:37
Не съм убеден за какво точно иде реч и ще отида до РА да попитам. Но то няма много смисъл и без това парите ще стигнат за стотина пчелари и те ще са от Врачанско. А най-много ме притеснява изискването за дебелината на стените на кошера - 25мм. Аз като ги искам 35мм. не се класирам!

Краско
27.11.2013, 09:41
При кандидатстване по мярка Г (кошери, отводки и майки) ще се прилага ранкиране на заявленията критериите може да ги видите в новата пчеларска програма на адрес http://dfz.bg/bg/selskostopanski-pazarni-mehanizmi/meso-i-pchelarstvo/-2014---2016/. Така, че четете внимателно и тогава коментирайте. Редукцията е за лекарствата (мярка Б).

Искрен Мутафов
27.11.2013, 10:16
Ако на някого нещо не му е ясно - чантичката, листчето с въпросите и към:

http://dfz.bg/bg/prescentar/novini/-2014-2016-/

rosty_sz
27.11.2013, 16:47
В това време навън няма да мога да ида, но ако някой смята да ходи моля да попита:
Защо се получават десет точки от кандидати за кошери, ако заявят и отводки? Така или иначе в условията е записано, че при подаване на заявлението за плащане кошерите трябва да са заселени. Няма никаква логика да се изисква да са заселени точно с отводки от прословутите производители освен да им се понапълни още малко джоба. Може пък кандидата да иска да подменя стари и негодни вече кошери с нови и тогава за какво са му тея умрели отводки? И ако успеят до тук да дадат някакво логично обяснение, в което се съмнявам, да обяснят и следния казус който ще се получи при всички кандидати: Заявявам сандъците и за да си вдигна точките заявявам и мършавите им отводки, които ще се подпомагат на 70процента, обаче желаещите за отводки са повече от предвидената сума и недостига се разпределя и процента става 40. В този момент аз вече съм хипотетично одобрен за сандъците, но решавам, че ще ми излязат златни заради промененото доплащане на отводките. Отказвам се от отводките и ми преизчисляват точките и не ми дават и сандъци, но преждевременно се оказва, че още много хора са отказали отводките и техния процент на подпомагане се е вдигнал на 65. ОПАааааааааааа. Вариант втори е да не се отказвам от отводките и да се моля сандъците да не ми излязат златни. Не че аз или някой друг който не живее в Северозападния район ще се добере до кошери, но въпроса е принципен.

Цеко
27.11.2013, 18:37
При кандидатстване по мярка Г (кошери, отводки и майки) ще се прилага ранкиране на заявленията критериите може да ги видите в новата пчеларска програма на адрес http://dfz.bg/bg/selskostopanski-pazarni-mehanizmi/meso-i-pchelarstvo/-2014---2016/. Така, че четете внимателно и тогава коментирайте. Редукцията е за лекарствата (мярка Б).

В точка 4, раздел ІХ на програмата пише съвсем друго....

rosty_sz
27.11.2013, 20:55
Краско е прав до някъде и наистина не бях забелязал, че табличката важи за цялата мярка Г. НО т.4 раздел ІХ .......
И Краско не така жлъчно моля, пропуснал съм, питам, а ти почти ми се скара.

Искрен Мутафов
30.11.2013, 11:38
http://www.mzh.government.bg/mzh/bg/home/13-11-29/-2153536262.aspx

M_Joy
01.12.2013, 07:48
Колеги искам да попитам някой знаели по коя мярка от Програмата за развитие на селските райони може да се кандидатства за кошери както е написано в програмата 3.1.2.Благодаря

koragroup
01.12.2013, 13:30
Прочетох програмата на сайта на ДФЗ. Почти всичко разбрах (и от буквалното и от онова между редовете). Само за едно не съм сигурен:

486
В точка 3 определяме кои кандидати ще бъдат допуснати да вземат нещо (сбор на сумите за подпомагане до изпълване на бюджета според събраните точки).
А в точка 4, ако общата сума на завленията (саради последните с еднакъв брой точки) надхвърли сумата на бюджета, се определя кой по колко ще вземе, като се намаля % финансиране.

Така ли е или греша?

Ако трябва да обобщя мнението си за програмата, тя е създадена, за да подпомогне:

Регистрирани пчелари поне от три години с кетап за обазование, които до сега са спали, а ако не са - са си изпапкали всичко и които сега искат по-скромно да пълнят гушките хем на дърводелците хем на майкопроизводителите и то ако са от Видин, Монтана или Враца...

Димитър Бонев
01.12.2013, 15:12
Така както е направена програмата, ако до сега по мерките за кошери и отводки можеха да се възползват поне 500 пчелари, то от сега нататък броя им ще се сведе до стотина и то само тези, които живеят в даден регион, и кандидатстват едновременно за кошери и отводки. За другите мерки сумите,с които ще се подпомагат кандидатите ще се определят на база колко ще са кандидатите и фактически процента може да е много малък. Нещо не е измислено както трябва, но при свършен факт, ще трябва да се "задоволим" с това.

Evgeni Petkov
01.12.2013, 15:57
Прочетох програмата на сайта на ДФЗ. В точка 3 определяме кои кандидати ще бъдат допуснати да вземат нещо (сбор на сумите за подпомагане до изпълване на бюджета според събраните точки).
А.
Още не съм прочел програмата на сайта на ДФЗ, но ако съществува тази точка 3, явно нищо старо не е забравено и нищо ново не е добавено. Лошото е, че пак ще стоят хората по седмица ден и нощ пред РА на окръжните градове, само, че този път първите няма да са първи, нещо от сорта- Първите паднаха в кърви- последните станаха първи. Нали идеята с "новата програма" беше да ги няма тези лумпенизирани кандидати, които като сомнамбули да обикалят сградите на РА / и ангажираха целия ресурс на РПУ да ги охраняват да не се пребият помежду си/ , за да подадат първи. Как ще убедите някого, че да си подаде бумащината в последният 10 ден не е загубено време и хвърлени пари за ненужни документи? Някой може ли да посочи авторите с актуални мобилни телефони от страна на пчеларите на тази програма, за да се обръщате към тях при нужда и за раясняване- предполагам, че са предишните "капацитети", но може и да има "нови звезди"!

Искрен Мутафов
01.12.2013, 17:43
Колеги искам да попитам някой знаели по коя мярка от Програмата за развитие на селските райони може да се кандидатства за кошери както е написано в програмата 3.1.2.Благодаря

Здравей колега, първо може би трябва да уточним че ти имаш предвид мярка Г. Мерки за подновяване на пчелните кошери в Общността - предполагам...?!?
А, ето и отговора на конкретният ти въпрос: Мярката е 121, а ето и нормативният документ указващ реда и условията за кандидатстване:
Наредба № 8 от 3 април 2008 г. за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка „Модернизиране на земеделските стопанства” от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 - 2013 г.
За да си допустим кандидат по мярка 121 трябва да имаш над 150 пчелни семейства и да обработваш минимум: 1 хектар(10 декара) земеделска земя или 0,5 хектара(5 декара) трайни насъждения, само че било каквото било за този програмен период 2007/2013 година, няма да има нов прием, последният беше средата на лятото. В новият програмен период 2014/2020 година със сигурнос ще има нещо подобно но какви ще са условията за кандидатстване и % на съфинансиране от държавата и ЕС - предстои ни тепърва да разберем в първите няколко месеца на 2014 година.

Валтер Желязков
17.12.2013, 12:08
Приема стартира на 8 януари 2014г.
http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-8-2014-/

kirschman
20.12.2013, 15:22
И този министър на земеделието не струва и два лева като предишния. Недостатъците на всичките му програми за пчеларство са:
1. Сяадат пет тъпака до министъра и започват да му обясняват как да си продадат инвентара, лекарствата и пр. и той им измисля начина. Въпрос: от къде е мотивилан да се дадат толкова и толкова пари по отделните направления? Апропо - пари не се дават, а се извършва плащане най-напред от кандидата. Курвенското в случая е че при кандидатстването подаваш документи за цели комплекти кошери примерно. На мен за тази година ми трябват 500 рамки, 600 кг.захар, 700 восъчни основи, 30 дъна, 30 корпуса и лечение (а може и отводки според зимуването). Никъде няма такава програма. А можеше да се направи авизо, т.е. на всеки да се дадат пари но като авизо - там да пише за какво и след представяне на проформа фактура с контаргента да се извърши плащането. Тогава вече мога да кажа, че имаме министър. Представете си следната ситуация (а тя е 100 % възможна): кандидатствате, минава време и вие харчите, после след три месеца ви се съобщава че не сте одобрен, че парите са свършили и увисвате пред банката с пръст в устата като не можете да върнете парите. За лечението еди-доди. Там така и така купуваме ленти или друго може да се кандидатства. Останалите направления не са направени първо да се дадат парите (авизото) и после да се купува ами обратно.

aleko
20.12.2013, 21:02
Не е така. Кандидатстваш, чакаш одобрение и сключване на договор с ДФЗ и след това инвестираш.При сключване на договора вече знаеш параметрите на инвестицията и това колко ще възстанови ДФЗ през Септември.

tsc1
20.12.2013, 21:33
Не е така. Кандидатстваш, чакаш одобрение и сключване на договор с ДФЗ и след това инвестираш.При сключване на договора вече знаеш параметрите на инвестицията и това колко ще възстанови ДФЗ през Септември.
Не му се връзвай! Как е направена програмата няма никакво значение. Тук идеята е да се подчертае колко е калпав министъра, защото не е от "нашите", а като подтекст да се каже: "Ако аз бях министър, такава програма щях да ви спретна, че щяха да ви изпопадат калпаците". Абе нашенска работа!

kirschman
24.12.2013, 08:32
А има ли смисъл? Който е прочел Наредба 9/19.11.2013 г. му става ясно че пак медарството се лансира, а не пчеларството. За какви ли не глупости им се дават пари - за майки дето са с 12 крака и сто дупета? Най-отвратителното е, че даваш парите и не знаеш какво става после. Идват и ти казват три години да съхраняваш купеното!? Ами ако е майка? Какви три години. Ами ако случайно е като тия от Сливен дето снасят по едно яйце на ден? Ако аз съм министър ето какво щях да направя: Давам акредитив на всеки регистриран за лечение на пчелните семейства. И всеки идва и си получава в РА пакетчетата с ленти или каквото решат от РА. Ако останат пари се дават за консумативи - восъчни основи, рамки, дъна (че гният най-бързо) и най-накрая за роеве, майки или кошери. Дори който може да си ги прави сам ще му дам чамов материал, а не ..да оправим счетоводството на закъсалите. Ако ще работим за медарството. Ако обаче ще правим пчеларство ще дам пари за опрашване на всички регистрирани и те да си купуват консумативи от пчеларски магазини или от фирми защото ще е акредитив и няма да може да се купуват леки коли или дрънкулки. Проста работа. Пък то сега проверки, че не знам какво, че чакане - ебати министерството, ебати умните глави. Като знам Г.Ганев колко му е акъла, не питай за другите. Харчене на черни държавни пари. Това е. За да се стигне до това, че аз със 80 кошера не искам да кандидатствам, защото на мен ми трябват 500 рамки, 500 основи, петдесет корпуса, тридесет дъна, 500 кг захар, препарати за вароатоза. Е, питам има ли такава програма? Майките ги правя по-добри от тия дето ги продават. Чистят си старите майки и народа се радва като дете на захарен памук. Тоя министър е по-келяв и от Мирослав Найденов. Вече три сериозни фала е направил - най-напред с програма "де минимис" - бягане, докуменвти и накрай по 5,6 лв. на декар. Ще му се изпикая в чекмеджето за тия пари. После пусна за зимно пръскане на овощни. Бягайте, събирайте документи и като влезеш вътре ти казват, че е за тия дето са пръскали с препаратите Тирам и карбамид!? И то да си пръскал, да имаш фактура обаче да не е платено още. Кой ще ти даде фактура като си взел препарат а да не си платил? После дават парите на търговеца за препаратите, а на тебе среден пръст. Сега тая програма за пчеларството. Смятам, че министъра не става въобще за нищо. Може да е учил, но човекът не става. Не ни трябва министър дето ще ни разиграва, а човек, който решава проблемите.

Mateev
24.12.2013, 09:11
Ако един министър седни и запише проблемите си, подредени по важност, ще се получи научен труд от 500 листа, плътно изписани и от двете страни. И нашите проблеми с пчеларството ще са някъде на 499-та страница най-отдолу. После същия този министър ако започне да си разпределя времето от целия 4 годишен мандат така, щото да остане време за решаването на всеки един проблем от списъка, за нас ще трябва да отдели само 2 секунди и то някъде в 3-тата година 11-тия месец и 29-тия ден.

Виж ако отидем 50 000 пчелари на 3-месечен протест пред министерството, тогава има шанс за нас да отдели цял един час, за да ни засипва с обещания, които после няма да изпълни. А ако на протеста се лее и кръв, тогава може би ще се почеше зад врата и ще си каже - "Абе тези хора май наистина имат проблем". И после ще го хвърли проблема за разрешаване на някой некадърник от министерството и ще забрави за него до следващите избори, когато ще започне да се бие в гърдите и да се хвали "През този мандат ние работихме по проблемите на пчеларите, но работата беше много и не успяхме да я свършим. Ако обаче ни изберете, през следващия мандат обещаваме да хвърлим още по-големи сили и ресурси в разрешаването на този така важен за страната проблем.". И ако наистина му повярваме и го изберем отново, тогава той в работната група по проблема с пчеларите освен некадърника ще включи и чистачката баба Пена. И така..... до следващите избори.

Може да ви звучи като виц, но всъщност написаното от мене си е доста близо до истината.

Димитър Бонев
25.12.2013, 17:44
В същност тука мога да изразя исвестно несъгласие. Проблема не е в министерството, а в пчеларите или по-точно техните представители в работните групи. Повечето беди идват от там. Понеже видях за какво става дума и съм меко казано разочарован от "цвета" на пчеларството. По същия начин, по който се водиха дебатите за промяна в закона, се правят и програмите. Едно безсмислено говорене без някаква стойност. После що било така а не иначе. Такива лидери сме си избрали. Нещата ще тръгнат на оправяне, когато лидерите ни са хора, мислещи за пчеларите и със съответните знания и умения. Тогава и програми ще имаме такива, които наистина да ни помагат, а не просто да се усвоят едни пари и резултата тотален срив в сектора. В същност именно заради това са и намалени средствата по програмите. България е единствената страна в Европа, където сектор пчеларство се срива с 30% и то според официалната статистика. Иначе срива е по-голям. Във всички други държави на континента има растеж. А даали на някого от нашите т.н. лидери му пука за това? Като гледам как се развиват нещата по-скоро не.

Evgeni Petkov
25.12.2013, 21:43
Съгласен съм с мнението на г-н Бонев, като леко ще вметна, че това е само 50 % от проблема, а другите 50% са както ги пише г-н Матеев! Като уточнее- ако нямаше тази "странна" симбиоза между "вечните пчелари" и "вечните чиновници" в министерството за тези десетина години, няма как да се случи, както пише г-н Бонев- такъв тотален срив в сектора. Ако едните са самозванци и некадърници- то другите са елитът на държавната политика в сектора- и реално в тях е и хлябът и ножът! Как смятате- ако държавата иска нещо, дали ще намери и начина да го постигне!?

Светозар Каменов
26.12.2013, 11:11
За съжаление разрухата е повсемесна. Цялата държава е в колапс, навсякъде е такава картината. Няма как пчеларството да е оазис.

kirschman
05.01.2014, 08:39
Не си обърнал внимание, че има една подробност - трябава да си регистриран производител на отводки и майки, за да продаваш по тая програма. Можеш по млад фермер.

kirschman
05.01.2014, 08:43
така е. И този министър за нищо не става. Просто вместо да ни праща да висим по вратите, можеше да ни раздадат препаратите за третиране против акара - по списък. Какви са тия бабини деветини - че до банки може би ще стигнат някои и може да си дадат парите, а после да го духат ако не останат пари.
Забележете - програмата подпомага хора с не по-малко от 20 и не повече от 150 пчелни семейства. Тоест големите фирми са отрязани, но също така са отрязани и всички дребни, които вероятно като брой хора са над 40% от пчеларите в България. Допълнително изискване е кандидата за подпомагане да е регистриран като земеделки производител и пчелините му също да са регистрирани по различните инстанции.

С две думи - програмата отрязва над 50% от всички пчелари - дребните и нерегистрираните. Отрязва и 2% от едрите пчелари, но те притежават над 30% от кошерите. Като цяло програмата подпомага само златната среда от изрядни към държавата фирми и пчелари, като тази златна среда едва ли притежава повече от 30-40% от кошерите.

От една страна лошо, но от друга страна тези от вас, които са посетители на форума и имат над 20 семейства и под 150 семейства, те ще получат помощ с почти 100%-ова вероятност просто защото дядковците на село без компютри и интернет няма да могат да се оправят със сложната документация по кандидатстването и последващата комуникация с ДФЗ. При така ограничения кръг от рецепиенти на помощта смело може да се каже, че много от вас със сигурност ще получат субсидии, стига да си направят труда да прочетат наредбата, да изпълнят изискванията (има достатъчно време) и след това да си планират доставките на кошери, майки, отводки и лекарства още от сега, за да избегнат вероятността от дефицит през май-юни догодина.

sabinadk
06.01.2014, 10:16
Може ли някои да ми помогне с избора на лекарства,одобрени по програмата.
До сега съм ползвала Варостоп,Екостоп и Чекмайт

Генчо Генчев
06.01.2014, 14:57
Комбинацията ти е добра тези препарати са с различен състав.Имай предвид само,че препарата се определя и от дъното на кошера какво имам предвид:Екостоп е препарат който действа като събаря акара от пчеличката но него убива,за целта за да имаш максимум ефект е необходимо мрежесто дъно.За целта бих ти препоръчал да направиш тест за наличието на акар и неговата концентрация в пчелина.Това би могло да стане като извадка за определен брой кошери,метода надявам се е ясен.От там виждаш положението и решаваш при ниска степен на опаразитеност лек препарат примерно екостоп при наличието на висока степен на опаразитеност тежка артилерия чекмайт.

ivan5555
06.01.2014, 23:13
много интересно -програмата е на вратата а никой нищо не споделя за нея .всички искаме да вземем по нещо но никой не споделя как. или по нашенско -всеки сам се оправя.примерно ако кандидатите за кошери и отводки се класират с еднакви точки как се процедира?или защо има делене на пчеларите до 100 и над 100 кошера за лекарства? разбрах че това го е предложил ганчо хубавеца.толкова много проблеми имаме с тая програма а никой не споделя .точно сега е момента да се поучим от тютюнопроизводителите -вярно те са много имат лоби но и ние можем да направим нещо не само да се чешем пръстите.обсъждат се елементарни проблеми в занаята а основните неща си остават. не е ли време и ние да изразим нашите интереси и искания за да обърнат внимание и на нас.7 лева за отрова тютюн а за мед 4.има един добър организатор -бонев и ако се обединим може и да постигнем нещо .тия ганчовци михайловци няма да ни помогнат -дайте идеи да се обединим ида действаме докато е време.как може да се случи това ни трябват млади хора не закостели старци.тук е основният ни проблем -не е толкова важно на колко рамки се стенява семейството

Йонко
07.01.2014, 15:32
Това образование в областа на пчеларството дето носи 10 точки някой знае ли какво е? Някъде организират ли се такива курсове или обучение някъкво да се запиша да изкарам.

sabinadk
07.01.2014, 15:59
Аз,поне забелязох на вратата на РА,че има обява за такива курсове за гр.Добрич.Те се провеждат в ТПК-Мир и са един вид преквалификация.Проверете и вие там,ако утре ще кандидатствате ще имате шанса да изчетете всички обяви.

ivan5555
07.01.2014, 17:47
даваш 150лв и вземаш документа

scutellator
07.01.2014, 19:41
Може ли някои да ми помогне с избора на лекарства,одобрени по програмата.
До сега съм ползвала Варостоп,Екостоп и Чекмайт


Лично аз не бих ти препоръчал никой от одобрените по програмата препарати.

- ефективността на пиретроидите е под въпрос. От много места в страната има сведения че вече не действат както преди. При теб все още може да действат, може и да не действат.

- тези на базата на кумафос ( чекмайт, перицин и едни сръбски лентички продавани на черния пазар) .... по-добре стой далече от тях. Убиват акарите....., но остатъците от тях в питите са много "тежки" върху пчелите, развитието пчелните майки и търтеите и възпрозводството. Земеделците няма нужда да ни тровят пчелите, можем го и сами.

- от синтетичните препарати като алтернатива остава само Амитраз, който не е регистриран за употреба в България, а единствената (лично мое мнение) му безопасна (за пчеларя) формулировка - Апивар (произвеждан във Франция) не се внася.


- При положение че еднократното третиране на кошер с ОК излиза 1 ст ( за година едва ли ще успееш да похарчиш повече от 10 ст за кошер), а пулверизатор - левче, заслужава ли си кандидатстването за препарат дори и той да е Екостоп ?
Някои от домашно приготвените рецепти на база тимол са дори по-добри от Екостоп

Цеко
07.01.2014, 21:16
Как е, подготвихте ли документите, нагласихте ли се психически за новия прием? От кога ще се наредите на опашката (или вече се наредихте:bigsmile:) . Аз все още се чудим дали да участвам или не (до сега имам един успешен и два не успешни опита) и ако участвам май ще е повече заради спорта отколкото заради парите;)

Светозар Каменов
07.01.2014, 23:34
Аз все още се чудя дали за лекарства да кандидатствам.

вълк дивак
08.01.2014, 00:34
Колеги, моето уважение,но пчеларската програма си е пълно "порно". Аз не бих се вързал за камъка, който да ме прати на дъното. Що се отнася до Амитраза, на времето имаше препарати с него. ВАРОСТАТ-Р за който го е ползвал. Според ветеринари нищо му няма препарата. Що го няма вече ???

Вълчан
08.01.2014, 08:26
Има го! Но трудно се намира!

donn75
08.01.2014, 08:54
Колега scutellator, в предни постове пишеш че слагаш тимол в сиропа,би ли споделил точната дозировка.

fenomena13
10.01.2014, 18:23
Тази програма е една ГОЛЯМА ПОДИГРАВКА!!!

vanHanegem
10.01.2014, 21:10
Тази програма е една ГОЛЯМА ПОДИГРАВКА!!!

Защо и с кого?

atanasov_msb
10.01.2014, 22:10
А порно защо ви трябват препарати? Да живее химията. Парии и пак е задавали ли ли сте си въпроса какво ще стане ако не ги използваме. Ще моя отговоря "нищо ще загубят химиците". По подобие на хората има ли проблем антибиотик . Давам пример гълташ антибиотик 5 дена грипа минава или потиш се 5 дена грипа минава каква е разликата? Гълташ отрова!


Какво е това чудо българина ти го мачкаш той се смее и пак проблеми създава с какво да го третирам и аз не знам

tsc1
10.01.2014, 23:07
А порно защо ви трябват препарати? Да живее химията. Парии и пак е задавали ли ли сте си въпроса какво ще стане ако не ги използваме. Ще моя отговоря "нищо ще загубят химиците". По подобие на хората има ли проблем антибиотик . Давам пример гълташ антибиотик 5 дена грипа минава или потиш се 5 дена грипа минава каква е разликата? Гълташ отрова!
Какво е това чудо българина ти го мачкаш той се смее и пак проблеми създава с какво да го третирам и аз не знам
Това автоматичен превод от какъв език е?

fenomena13
11.01.2014, 11:38
Подигравка с пчеларите, какви са тези смешни пари където отпускат

vanHanegem
11.01.2014, 12:33
Подигравка с пчеларите, какви са тези смешни пари където отпускат
А колко трябва да отпуснат? Ти бенефициент ли си?

Цеко
11.01.2014, 14:29
Порното ще стане като приключи приема и се види колко % ще е финансирането.

cecko96_1
11.01.2014, 15:14
Говори се за 2%

fenomena13
11.01.2014, 17:17
Към vanHanegem: толкова колкото да стигнат за всички подали заявления.

Димитър Бонев
11.01.2014, 17:17
Изкажете сърдечни благодарности на господата от работната група.

ivan5555
11.01.2014, 18:21
благодарностите трябва да ги изкажем на площада със сопи в ръка

Цеко
11.01.2014, 18:50
Към vanHanegem: толкова колкото да стигнат за всички подали заявления.
Да не си окаже че ще стигнат само да си платиме ДДС-то :(

rosimir83
12.01.2014, 00:15
Тая година казаха че ще има ДЕ МИНИМИС,някой да е чувал нещо или пак скатаха парите к....е.Чуваше се нещо за 25 на семейство,но....

Искрен Мутафов
12.01.2014, 00:40
....кой го е казъл?!? ...и къде се е чуло?!?
...и тем подобни от сорта на хората говорят...
Дано да дадат, ще е полезно, но ми се вижда малко вероятно...

rosimir83
15.01.2014, 07:08
http://www.fermer.bg//%D0%B5%D0%BA-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D 1%82-%D0%B7%D0%B0-%D1%83%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%B2%D 0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D 1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%BE-%D0%BC%D1%8F%D1%80%D0%BA%D0%B0-de-minimis-news7995.html

http://www.fermer.bg//%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%B0%D0%B3%D1%80%D0%BE-%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D 1%82-%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%8F-%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D 1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%BE-%D0%BC%D1%8F%D1%80%D0%BA%D0%B0-de-minimis-news8137.html

http://www.fermer.bg/%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82-%D0%BF%D0%BE-25-%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D 0%BE-%D0%BF%D0%BE-de-minimis-news7312.html

atanasov_msb
15.01.2014, 11:22
Колега това е на чист Български моя презентация

Nic
16.01.2014, 18:10
Трябва ли при промяна на броя на отглежданите семейства в пчелина, да се пререгистрира на ново като животновъден обект. Т.е до момента в удостоверението за регистрация като животновъден обект е записано, че се отглеждат 5 бр. пчелни семейства, а сега вече бройката е 60. В удостоверението е записано, че капацитета на пчелина е 240 бр. пчелни семества.

Димитър Бонев
16.01.2014, 18:14
До достигане на капацитета не се налага пререгистрация на обекта.

Искрен Мутафов
16.01.2014, 18:20
Освен ако не му е нужно удостоверение с актуалната бройка.

Искрен Мутафов
16.01.2014, 18:25
Но има и нещо друго, когато отидеш за преригистрация - увеличаване на броя на отглежданите семейства, в БАБХ(поне при нас) искат да докажеш от къде са дошли - ако е спътен лист(ВМС), всичко е ясно, но ако са от собственна развъдна дейност, или хванати роеве, започва едно писане на обяснителни декларации...

Димитър Бонев
16.01.2014, 22:40
удостоверение с актуалната бройка е съвсем друго нещо. То се издава от официалния ветеринар и го искат при регистрация/пререгистрация за ЗП. Иначе Искрен е прав, но това е при регистрация на обекта. Проблема е, че има дупка в закона и нещата са доста объркани. За да ти се издаде пътен лист се изисква номера на животновъдния обект, където ще караш пчелите, но за да регистрираш такъв, в него трябва да са настанени пчели. Омагьосан кръг.

Искрен Мутафов
16.01.2014, 23:37
То именно затова във всяка ОДБХ(областна дирекция по безопастност на храните), демек ветиринарните лекари си ги талкуват нещата, и респективно последователността им по свой си начин.
При нас е така:
Като отидеш с анкетната карта и формуляра, в БАБХ преди да ти одарят печатчето си и автографа, проверяват броят на пчелните ти семейства във ВетИС, а за да ти е актуална бройката преди това трябва да си направил пререгистрация, която струва 5 лева, и не влиае на капацитета на обекта(докато не го достигне/надхвърли). Преди няколко месеца лично ми се наложи да ходя да си вадя удостоверения с налична бройка "0" за два пчелина, които от година са празни(пчелите са изнесени извън населените места в нови живовъдни обекти), а старите няма как да се закрият(според нашите доктори от БАБХ) и съответно излизат във ВетИС и ИСАК.

Цеко
16.01.2014, 23:42
Тази година прехвърлях кошери от един пчелин в друг, питах в БАБХ какъв е реда да се оправят бройките и там ми казаха че ставало с пътни листове за камара пари и т.н. При есенния преглед ветеринарния лекар ми увеличи бройката на кошерите в единия пчелин и ми намали бройката в другия (в графа отпаднали по други причини) и така се пререгистрирах и като ЗП, без да ми иска разни пътни листове. Даже после ходих и да се разправям БАБХ че не са ми актуализирали навреме бройката на кошерите в пчелините, но пак никой не ми прави проблем за тия пътни листове.

rosty_sz
29.01.2014, 09:42
http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-1-833-/
Приема тази година мина някак си без много емоции. Нямаше и разгорещени дискусии тук. Предполагам хората вече са достатъчно отвратени пък и процентите и парите по най-предпочитаните мерки са толкова занижени, че вече на никой не му се коментира това порно. Според сигурна информация изтекла от фонда от предвидените 2 500 000 лв. за лекарства има заявления за около 1 100 000 така че всички заявили и с редовни документи ще получат заявените препарати и процента на помощта няма да се променя. Съвсем не така стоят нещата с мярка "Г". не разбрах точно по цялата мярка или само за кошери са подадени заявления за над 5 500 000 което надвишава бюджета десетина пъти. Дори и да пренасочват останалия милион и нещо от лекарства пак ще пада голяма сеч.

Цеко
29.01.2014, 11:31
Ако са за цялата мярка Г е добре и без да се прехвърлят средства прави около 51%, ако пък прехвърлят средства няма да има намаление на %, но ако са само кошери и с прехвърлянето на средства подпомагането няма да бъде повече от 40%

rosty_sz
29.01.2014, 16:58
За сектор Г намаление на процента няма да има. Класирането там ще е по точковата система.

Цеко
29.01.2014, 18:27
В точка 4, раздел ІХ на програмата пише съвсем друго....

Това да не би да е отпаднало?

Краско
07.02.2014, 11:46
Краско е прав до някъде и наистина не бях забелязал, че табличката важи за цялата мярка Г. НО т.4 раздел ІХ .......
И Краско не така жлъчно моля, пропуснал съм, питам, а ти почти ми се скара.
Аз не се карам нито отбелязвам жлъчно :). Просто искам да заострям вниманието на колегите. Малко късничко го пускам това мнение. Надявам се да съм бил полезен с инфото. Не е въпроса да се плюем по форумите и извън тях. Искам да помагам на хората които ги интересува дадена тема или направление.

Димитър Бонев
07.02.2014, 12:22
Приложете малко математика и си направете сметка до колко пчелари ще стигнат средствата по мярка Г. около500 000 лв са. като имам в предвид че средното финансиране на кандидат е с около 5000 значи не повече от 100 души. При над хиляда кандидати това прави по-малко от 10%. Справедливо. Нали.
За това ви предлагам да се замислим. Дали тази програма помага на някого. Особено след като останалите от лекарства неусвоени близо 2000 000 няма да бъдат преразпределени. Не е ли време за неудобните въпроси?

rosty_sz
07.02.2014, 17:08
Сигурно ли е че няма да бъдат преразпределени?

Димитър Бонев
07.02.2014, 19:36
Поне такива са индикациите.

rosty_sz
07.02.2014, 21:02
Всъщност времето за неудобните въпроси е дошло много отдавана. Само че на кого да ги задаваме?
Аз така и не разбрах до къде се простира Северозападния район? При 30 области и 100 възможни одобрени заявления се падат по близо 3 човека от област. ОБАЧЕ северозападния район като обере над половината НАЦИОНАЛНАТА програма ще подпомогне по един човек от област. ЕВАЛА. Готов съм да питам, протестирам, псувам, ..........

kuline
07.02.2014, 21:13
Вероятно трябва да е на квотен принцип.
Участавл си да речем по две мерки и... нямаш право на повече.Или пък прави се статистика, къде и как е рентабилно развитието на пчеларство и там се отпускат повече средсва и др.подобни ограничения, които биха дали възможност на повече колеги да се докоснат до така бленуваните средства.

Петър84
07.02.2014, 21:17
Всъщност времето за неудобните въпроси е дошло много отдавана. Само че на кого да ги задаваме?
Аз така и не разбрах до къде се простира Северозападния район? При 30 области и 100 възможни одобрени заявления се падат по близо 3 човека от област. ОБАЧЕ северозападния район като обере над половината НАЦИОНАЛНАТА програма ще подпомогне по един човек от област. ЕВАЛА. Готов съм да питам, протестирам, псувам, ..........Това че от северозападния район пчеларите обират по голяма част от парите,вярно ли е?

Димитър Бонев
08.02.2014, 00:29
Има нещо такова.

Димитър Бонев
08.02.2014, 00:32
Неудобните въпроси трябва да се зададат на членовете на работната група и на Министъра. Е това вече е един добър повод за протест с искане за преразглеждане на програмата и промяна на начина на разпределение на средствата.

Mateev
08.02.2014, 10:42
Колега Бонев - защо не дойде на събранието вчера в Плевен. Щяхме да те изберем в работната група. Трябваше да има повече наши представители в тази работна група, за да надделеем над старите вождове, ако пак се опитат да се обединят против нас.

Светослав Точев
08.02.2014, 18:01
Матеев би ли написал имената на членовете на тази работна група,ако не е тайна разбира се.Може и на лични,ако мислиш,че ще отегчим колегите.

Mateev
08.02.2014, 18:31
От сега нататък няма да има никакви тайни. Аз лично ще се погрижа за това.:laughing:

В работната група са вписани всички "Стари Вождове" + аз + Bee Varna + Иван Кожухаров (него го познавам) + още 5-6 непознати пчелари, предложени от един единствен човек. Общо 15 човека. Имаше една жена от организаторите, която водеше протокола, и тя ми обеща през почивните дни да го въведе на компютър и да ми го изпрати. Ако си сдържи обещанието - веднага ще го публикувам.

Димитър Бонев
08.02.2014, 19:43
Тежко ви и горко. Историята с работната група за закона се повтаря. Само дето вместо Янко сега е Bee Varna и вместо мен си ти.

Mateev
08.02.2014, 20:36
Не се предавай. Сега нещата са малко по-различни. Този път имаме поне на думи подкрепата на част от старите вождове. Имаме и свежа кръв, подплатена с финанси, ако до това опре проблема. Имаме решителност, ентусиазъм и най-вече задочната подкрепа на хиляди и хиляди пчелари. Трябваше да дойдеш на срещата и да видиш как ме наобиколиха една камара хора и ме поздравяваха и си даваха визитките или написани на листче телефони. Хората много са изстрадали и страшно се радват, когато на хоризонта се появи някакъв лъч на надежда. Само това вече е достатъчно човек да реши да жертва част от личното си благополучие, време и пари, и да се опита да направи нещо по-добро за всичките тези хора.

Според мене все още не е късно. Ако кажеш да, веднага ще се задействувам и ще се опитам да те включа в работната група. Според мене няма да откажат. Ако трябва ще прозвъня всеки един вече избран член и ще го помоля да те подкрепи. Много си важен, имаш опит и без тебе нещата са на кантар.

Има и още нещо. Аз мога да бъда активен за известно време, но не мога да си жертвам на 100% времето и бизнеса, така че ще помагам и ще се боря в работната група и после ако потрябва и при създаването на асоциацията и дори при създаването на закона, но за постояннодействуващ лидер аз не ставам и не го желая. При това положение в момента ние страдаме от липсата на лидер, който да го предложим в бъдещото ръководство, а ти си един естествен кандидат за това, така че моля те - не се отказвай точно в този важен момент. Ако ти се откажеш - ще трябва да бъде Мишо Михайлов, но него не го познавам чак толкова добре.

Не знам дали разбираш дилемата - сега и само сега ние имаме шанса да предложим наш лидер, и ако ние не го направим, ще го направи някой друг и ще успее.

tsc1
08.02.2014, 20:43
Тежко ви и горко. Историята с работната група за закона се повтаря. Само дето вместо Янко сега е Bee Varna и вместо мен си ти.
Май започвам да не разбирам твоя абсолютен песимизъм и чувство за обреченост. Вярно е, че хвърли много труд за промените в законите за растенията за пчеларството. Вярно е също така, че за сега нещата са стопирани. Но както казват военните, това не беше основната битка, а разузнаване с бой, премерване на силите. Битката за пчеларството тепърва започва и всеки се стреми да заеме стратегически най-добрата позиция. Битката тепърва предстои и който овладее НППО той ще диктува занапред правилата на играта. Аз също не бях вчера на сбирката, но от написаното от Матеев оставам с впечатлението, че има пробив. Така че, стягайте армията и когато дойде момента - удар с всички оръжия.
Не разбрах само от написаното до тук какви решения са взети и какви комисии или работни групи са избрани. Насрочена ли е дата за учредителен конгрес? Как ще се избират делегатите?

Mateev
08.02.2014, 20:54
Не. Просто беше избрана работна група, и в момента чакаме да получим пълния списък от колежката, която водеше протокола. Когато това стане, ще започнем да си звъним един друг и ще насрочим първата си среща. Мишо Михайлов в момента е модератор на целия този процес, но ако той се опита да го забави, инициативата ще я поема аз. И най ще ми е кеф, ако старите вождове се нацупят и откажат да идват на срещите. Имаме кворум и без тях и със или без тяхното участие можем лесно да продължим напред.

Искрен Мутафов
08.02.2014, 22:02
Имаше една жена от организаторите, която водеше протокола, и тя ми обеща през почивните дни да го въведе на компютър и да ми го изпрати. Ако си сдържи обещанието - веднага ще го публикувам.

Казва се Даниела Челебиева, от шуменско.

Mateev
08.02.2014, 22:12
Да, имам нейната визитна картичка, но като видях че е от Шумен се поколебах. Мислех си че е от Плевен и затова си затраях, за да не сбъркам, като обявя името и.

Светозар Каменов
09.02.2014, 00:00
Този Иван Кожухаров е един изпечен лъжец. Доста от белите ми коси са заради него. И той е от лицензираните, после нещо го шътнаха от кораба май, сега не знам. На този не бих му вярвал на нито една дума. Той е и един от създателите на пчеларската програма. Бих бягал от него като дявол от тамян...

Mateev
09.02.2014, 00:24
Не знам - досега не ме е лъгал, пък и той е един от хората, които са ми разказвали доста неща от кухнята. Хубаво говори и убедително, и предполагам че ако е на наша страна, доста ще поизмъчи противника. Сам виждаш, че нещата се менят. Има вероятност дори и някои от вождовете да застанат на наша страна, след като се усетиха накъде отиват нещата. Само дано това да не е поредния грандиозен и добре измислен сценарий за провал.

Според мене тайната надежда на противниковия лагер е, че пчеларите ще се изпокарат и няма да успеят да се договорят за новата организация, в резултат на което ще си остане старото статукво, което напълно ги устройва. И да ти кажа честно, има някаква вероятност да се окажат прави. Създаването на една такава национално-представена организация, която да удовлетворява изискванията на закона, честно казано си е направо МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА. Как ще принудиш десетки областни и общински вождове да се подчинят на един единствен централен ръководител? Та то има 1000 възможни причини да се нацупи един или друг местен лидер и да откаже да влезе в новата организация. Може би точно на това разчитат от противниковия лагер.

Единствената наша защита при такова развитие на събитията е да създадем някаква си организация, която само частично да удовлетворява изискванията на министъра, и после да докажем на същия този министър, че тази организация е достатъчно представителна и че нейния глас е 1000 пъти по тежък от съвкупния глас на старите вождове.

kuline
09.02.2014, 00:35
Като чета какво пише за него в интернет оле майко.
Съжалявам, че сега от таблета немога да постна линкове на "пчеличката на ДПС" от 2009г.

Димитър Бонев
09.02.2014, 01:47
Малко преекспонирате нещата. Истината винаги има две лица. Така, че е добре да си помислите преди да злословите за някого, който не може да се защити.
Познавам добре Кожухаров и му имам доверие.

Светозар Каменов
09.02.2014, 01:49
Да Матеев, хубаво говотри и убедително, но всеки един циганин е пълен аматьор в лъжите сравнен с този. Нямаш си идея колко лъжи съм чувал от него за една година и как ме постави в матова ситуация. Щеше да го направи и втори път, но вече си го знаех какъв лъжец е. А да не говорим и за 2750 лв, които взе без да направи нищо. Все някога ще си плати за всичко, но сега нямам време да се занимавам с такива боклуци.

Бонев, аз не злословя, а говоря от личен опит. Тоя и трифон банев са най-големите лъжци, които съм срещал през живора си. А да не говорим и с колко ужилени от кожухаров се срещнах, повярвай ми не са един двама.

Mateev
09.02.2014, 02:09
Добре де - ще си имам едно наум. То това си е така и от преди. Това с пчеличката от 2009 го знам отпреди това, но знам и версията на другата страна, която репортерката така и не пожела да я чуе, понеже водеше интервюто по телефона с предразсъдъци. Всъщност приказваше само тя и така и не му даде шанс да каже едно пълно изречение. Та както казвате - истината винаги има две лица, и не се знае кое от тях е истинската истина.

Не искам да съдя, да обвинявам или да защитавам когото и да било за каквото и да било. В момента си имаме цел за постигане, враг за преборване, и потенциални съюзници, които биха могли да помогнат за постигането на нашата цел. А ако някой от бившите врагове стане сегашен съюзник - защо пък не - какво лошо има в това? Естествено че ще си имаме едно на ум, но защо пък да не използваме всяка една помощ, ако ни бъде предложена.

Хора - имам чувството, че искате да ме откажете, преди още да съм започнал. Нека да не им го доставяме това удоволствие на противниковия лагер.

rosty_sz
09.02.2014, 08:05
Във никакъв случай не се отказвай. Надявам се да си достатъчно мотивиран, защото ще чуеш доста хули по свой адрес. Абсолютно сигурно е, че ще чуеш повече хули от колкото добри думи. Много ми харесва, че си се захванел да има пълна прозрачност. Успех и ще помагам с каквото мога.

Искрен Мутафов
09.02.2014, 09:39
Във никакъв случай не се отказвай. Надявам се да си достатъчно мотивиран, защото ще чуеш доста хули по свой адрес. Абсолютно сигурно е, че ще чуеш повече хули от колкото добри думи. Много ми харесва, че си се захванел да има пълна прозрачност. Успех и ще помагам с каквото мога.

Мотивиран и надъхан е на много повече от 100%, отказване няма да има, колкото до хули, разпри и интриги - то те тепърва предстоят. Повечето "вождове" и пчеларски деатели въобще не бяха и чували за форума, а в момента съм сигурен че вече го четат и скоро ще се появят под една или друга форма, предполагам(подочух го от тук, от там)...

Недялко Атанасов
09.02.2014, 20:11
Всички знаят за форума(по една или друга пътека)бъдете сигурни.

Ruslan
10.02.2014, 10:11
Аз предлагам да намерим начин членовете на този форум, които подкрепят Матеев, да декларираме тази подкрепа.Това според мен ще има тежест при разговорите и обсъжданията.Така и Матеев, ще има самочувствието и увереността, че зад него стоят много хора.Трябва да застанем зад хора като Матеев и Бонев, това е последен шанс!Да загърбим дребните страсти, да дадем доверието си.Не можем всички да участваме в работата по това учредяване, затова трябва да ги подкрепим.
Предложете начин да направим тази подкрепа официална, с имена, с брой пчелни семейства.Нека видят, че зад тези хора стоят реални пчелари!
Отново ви призовавам, да загърбим дребните страсти, ако продължаваме както до сега, "вождовете" ще си оплетат кошницата и това ще е краят!
Това е последния влак!

kacone
10.02.2014, 21:23
Аз предлагам да намерим начин членовете на този форум, които подкрепят Матеев, да декларираме тази подкрепа.Това според мен ще има тежест при разговорите и обсъжданията.Така и Матеев, ще има самочувствието и увереността, че зад него стоят много хора.Трябва да застанем зад хора като Матеев и Бонев, това е последен шанс!Да загърбим дребните страсти, да дадем доверието си.Не можем всички да участваме в работата по това учредяване, затова трябва да ги подкрепим.
Предложете начин да направим тази подкрепа официална, с имена, с брой пчелни семейства.Нека видят, че зад тези хора стоят реални пчелари!
Отново ви призовавам, да загърбим дребните страсти, ако продължаваме както до сега, "вождовете" ще си оплетат кошницата и това ще е краят!
Това е последния влак!



Правилно, но трябва всички да излезем с имената си, само тогава това ще има тежест. И сега да попитам, как можем да променим псевдонимите си, и да ги заменим с имената си?

Искрен Мутафов
10.02.2014, 21:27
Правилно, но трябва всички да излезем с имената си, само тогава това ще има тежест. И сега да попитам, как можем да променим псевдонимите си, и да ги заменим с имената си?

Има цяла тема за това....

Искрен Мутафов
10.02.2014, 21:32
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1229

Имаше и още една тема, но немомога да се сетя коя е...

Искрен Мутафов
10.02.2014, 21:34
А, ето я:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=682

kacone
10.02.2014, 21:34
Има цяла тема за това....


А ако дадеш и линк, ще е много по-добре. Спестяваш много ровене на заинтересованите лица.

Искрен Мутафов
10.02.2014, 21:34
А ако дадеш и линк, ще е много по-добре. Спестяваш много ровене на заинтересованите лица.

Цели два - при това....

kacone
10.02.2014, 21:36
А ако дадеш и линк, ще е много по-добре. Спестяваш много ровене на заинтересованите лица.


Е сори, вече го бях пуснал - благодаря!!!

ГАЛДИМ
11.02.2014, 22:18
Колеги, някой от вас има ли информация кога ще стане ясно дали сме одобрени по мярката за лекарства? Времето напредва, а заради рапицата семействата трябва да се третират през месец март. Благодаря предварително!

Недялко Атанасов
11.02.2014, 22:41
Колеги, някой от вас има ли информация кога ще стане ясно дали сме одобрени по мярката за лекарства? Времето напредва, а заради рапицата семействата трябва да се третират през месец март. Благодаря предварително!
Това значи ли че, ако не си одобрен няма да третираш?

Цеко
11.02.2014, 22:47
Това значи ли че, ако не си одобрен няма да третираш?
Не значи, но едно е да купиш препаратите от където ти е най евтино, друго е да ги купиш от лицензирана аптека, каквито са изискванията на ДФ Земеделие за да ти признаят разходите.

ГАЛДИМ
11.02.2014, 22:52
Разбира се, че ще третирам.

Искрен Мутафов
11.02.2014, 23:09
Миналата година имаше хора които бяха одобрени и подписаха през април...

Димитър Бонев
11.02.2014, 23:42
Чудя ви се на акъла. Третиране тези дни ще направя при средна цена няколко стотинки на кошер. За какво да купувам препарати, при положение, че за повечето има съмнения за резистентност или са токсични както за пчелите, така и за пчеларя. Не вярвам да има пчелар, който да не знае как се борави с пулверизатор.

vencii
12.02.2014, 00:01
Правилно, но трябва всички да излезем с имената си, само тогава това ще има тежест. И сега да попитам, как можем да променим псевдонимите си, и да ги заменим с имената си?

Ми аланкоолу що не се регистрира с името си?

динев
12.02.2014, 11:54
Колега Бонев, какво слагаш в пулверизатора?

динев
12.02.2014, 12:05
Владо Гилън


Здравейте колеги,
Вчера, 10.02.2014 г., в заседание на работната група в МЗХ беше гласувано преразпределяне на средствата по НПРП.
1. Неусвоени /излишък/ от 1 425 236,71 лв. по мярка Б "Борба с вароатозата".
2. Недостиг от 11 732,98 лв. по марка В -за анализните сертификати.
3. Недостиг от 4 465 245,98 лв по мярка Г - за кошери, отводки и майки
и по-конкретно: за кошери 2 718 026,06 лв; за отв...одки 1 577 548,22 лв и за майки 168 671,32 лв.
Общо от бюджет 4 136 150,00 лв заявената сума по документи на заявители е 7186 864,88 лв., или недостиг от 3 050 714,88 лв.
Прехвърлени бяха средства, както следва:
1. 11 7321 98 - за сертификати.
2. 727 364,84 - за кошери.
3. 516 836, 54 - за отводки.
4. 168 671, 32 - за майки.
Освен това беше гласувано отварянето на мярка А - вече има един проект по биологиченото пчеларство, сумата е 150 000 лв."Прозорецът" на приема на документи е 10 дни, вероятно от другата седмица. Представителите на конвенциалното пчеларство не намерихме средства да реализираме такъв проект. Жалко!
Мярка Д няма да бъде отворена, тъй като няма проекти по трите научни теми.

инж. М.Михайлов.

Димитър Бонев
12.02.2014, 15:38
Колега Бонев, какво слагаш в пулверизатора?
Оксалова киселина. Начина на приложение го има на не едно място из форума.

kacone
12.02.2014, 17:07
Ми аланкоолу що не се регистрира с името си?

Колега, това обръщение въобще не ми допада, а и не мисля, че е подходящо когато се обръщаш към непознат човек. Но както и да е, въпрос на възпитание и манталитет.

rosty_sz
12.02.2014, 18:02
За пръв път някаква свястна новина около програмата. Става ясно, че всички с редовни документи кандидатствали за лекарства, изследвания и майки ще получат заявените количества. Бюджета за кошери е завишен с над 150% което е много добре. В интерес на истината можеше още малко за сметка на отводките ако гледаме процентно недостига който дава и ясна картина за интереса по различните мерки , но знаем че дърводелците нямат лоби в комисията за разлика от отводкаджийте. Браво. Първото свястно решение в тая комисия.

tsc1
12.02.2014, 18:20
Ако не беше толкова стеснен периметъра на мярка Д бихме опитали и ние да се включим с една система за комплексен контрол на пчелните семейства, но там като че ли темите са поименни.

cecko96_1
21.02.2014, 18:39
Колеги обявиха ли вече одобрените по пчеларската програма?

rosty_sz
06.03.2014, 22:01
Минаха големите изложения където може да се договаря инвентар и отводки, стана време за пролетни третирания, а ДФЗ продължава да мълчи. Някой нещо да е чул?

ГАЛДИМ
06.03.2014, 22:31
Днес звънях в ДФЗ и най-учтиво им напомних, че закъсняваме с третирането (17-20 април - рапица). Отговорът беше "Когато одобрим кандидатите ще се обадим на всеки за подписване на договор". Явно не бързат, което ме навежда на мисълта, че умишлено се бавят, за да откажат част от кандидатите.

evgeni.filimonov
06.03.2014, 22:46
Че какво ви пречи да третирате с алтернативни средства, ще оставите ли пчелите нетретирани ?

Светозар Каменов
06.03.2014, 23:26
Че какво ви пречи да третирате с алтернативни средства, ще оставите ли пчелите нетретирани ?
Да, прав си, но за какво е тази програма. Всеки разчита на "помощта" от тази програма, а какво се оказва - трябва да влезе в по-големи разходи, за да е коректен с условията. Пълна дезорганизация и незинтересованост. "Другарите" имат по-важна работа.

evgeni.filimonov
06.03.2014, 23:41
Да, това е защото горе са само блондинки и никой не мисли за пчелите и за пчеларите. Може ли човек, който да не е виждал пчела, да отговаря за финансиране на пчеларския сектор ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????

Светозар Каменов
07.03.2014, 00:09
Да, това е защото горе са само блондинки и никой не мисли за пчелите и за пчеларите. Може ли човек, който да не е виждал пчела, да отговаря за финансиране на пчеларския сектор ?????????????????????????????????????????????????? ?????????????????
Евгени, ако ще и да ме обвинят във вкарване на политика, просто на тези блондинки (за които си прав отвсякъде) им е казано за друго освен за маникюра си да не се притесняват. Държавата отдавна е спряла да работи, а някаква пчеларска програма им е последния проблем.

aleko
07.03.2014, 08:45
Документите са вече в София , както всяка година договорите се подписват след средата на Март.

Светозар Каменов
07.03.2014, 09:19
Документите са вече в София , както всяка година договорите се подписват след средата на Март.
През 2011 ми е на 22.02., а за 2012 на 27.02 мисля.

rosty_sz
07.03.2014, 09:39
През 2012 на 27.02

Цеко
07.03.2014, 11:57
Какъв е проблема за лентите да се вземе фактура с по късна дата, не вярвам някой аптекар да ви откаже при положение че му правите оборот ? Да не би есенното третиране да го правите юли месец, че през август се подават документите?

rosty_sz
07.03.2014, 14:23
Не виждам защо ние трябва да търсим някакви решения без да имаме вина за създалата се ситуация. При извършване на проверките инспекторите те ядът за всякакви дреболии, а сега ни принуждават да правим "врътки" с истинността на фактурите които са основните документи. Естествено че може да се разбереш, но защо трябва ти да се молиш на продавача, да поемеш риска той да не си удържи на думата, да поемеш риска от издънка при проверката, да поемеш риска при грешка от неговото осчетоводяване ? ЗАЩО?
Аз дори не съм играл за лекарства. Чакам да видя какво са изумували и да реша от къде ще взимам кошерите и отводките. Че ще се разраствам е ясно, но от тях зависи сега как ще става. След 30-ина дни тръгвам по горите на подвижно. Кой ще договаря кошери и отводки вместо мен? Кой ще ги траспортира? Кой ще ги боядисва и т.н. за да ги направи годни за заселване? Всичката друга работа, кой ще я свърши вместо мен?

Искрен Мутафов
07.03.2014, 17:24
...Кой ще ги боядисва и т.н. за да ги направи годни за заселване?


Дърводелеца(производителя) ...
Що за кошери ще купуваш(и то по програма), че да не са боядисани - недодялани?!?

Цеко
07.03.2014, 19:01
Дърводелеца(производителя) ...
Що за кошери ще купуваш(и то по програма), че да не са боядисани - недодялани?!?

Колко и да е читав производителя, винаги има нещо за до оправяне по новите кошери (най малкото е да се подсилят релсите за рамките, да не говорим че трябва да имат и сковани рамки), а кошерите са прекалено скъпи за де се плаща и боядисването им. Впрочем нещо ми се мота в главата че някъде беше записано че договорите се сключват до два месеца след края на приема, т.е. до 21 март?

vanHanegem
07.03.2014, 19:41
Всеки подал заявление за майки, лекарства и физико-химичен анализ е одобрен. За отводки и кошери може да получите информация(на ухо) в областната дирекция на ДФЗ.

Искрен Мутафов
07.03.2014, 20:40
Колко и да е читав производителя, винаги има нещо за до оправяне по новите кошери (най малкото е да се подсилят релсите за рамките, да не говорим че трябва да имат и сковани рамки), а кошерите са прекалено скъпи за де се плаща и боядисването им. Впрочем нещо ми се мота в главата че някъде беше записано че договорите се сключват до два месеца след края на приема, т.е. до 21 март?

Абе хора, вие от къде ги "пазарувате" тия скъпите кошери?!? 12 рамков ДБ, на 33мм, с два магазина, боядисан, с 19см крака, с ламарина(алуминиева - печетарска) на капака, с покривна табла, 36 бр сковани и обтелени рамки с транспорт до вратата ми, ми се връзва на цена по-ниска от допустимата по програмата, а като имаш на предвид че там дебелината е 25мм даже може да се падне под 99те лева...
Виж съвсем друг е въпроса ако някой иска да "врътне далаверка" и кошерите да му стъпят на около нула лева самоучастие...

Цеко
07.03.2014, 21:10
Браво колега, на това му се вика търговец, би ли споделил от къде пазаруваш тия благинки евентуално човек да се облажи от тях, че в моя регион режат глави от кръста надолу?

Totevski
07.03.2014, 21:24
Абе хора, вие от къде ги "пазарувате" тия скъпите кошери?!? 12 рамков ДБ, на 33мм, с два магазина, боядисан, с 19см крака, с ламарина(алуминиева - печетарска) на капака, с покривна табла, 36 бр сковани и обтелени рамки с транспорт до вратата ми, ми се връзва на цена по-ниска от допустимата по програмата, а като имаш на предвид че там дебелината е 25мм даже може да се падне под 99те лева...
Виж съвсем друг е въпроса ако някой иска да "врътне далаверка" и кошерите да му стъпят на около нула лева самоучастие...

Има 2 варианта това да се случи:
- цената е за сметка на качеството;
- материалите са крадени.
Аз се занимавам с производство на мебели, кошери също. При цена на чама 450 лв. и нагоре тази цена е нереална с тези екстри към кошера.

kuline
07.03.2014, 21:28
Браво колега, на това му се вика търговец, би ли споделил от къде пазаруваш тия благинки евентуално човек да се облажи от тях, че в моя регион режат глави от кръста надолу?

Не ми се коментира тука, за да не оплесквам темата, но кратко и ясно ще кажа, че всичкото по-горе описано с един магазин произведено от мен за мен възлиза на 50 лв.
Така, че си прави ясапа (сметка).

П.П. е да си призная в цената не влиза и загубата на върха на палеца

Цеко
07.03.2014, 22:12
Не ми се коментира тука, за да не оплесквам темата, но кратко и ясно ще кажа, че всичкото по-горе описано с един магазин произведено от мен за мен възлиза на 50 лв.
Така, че си прави ясапа (сметка).

П.П. е да си призная в цената не влиза и загубата на върха на палеца

Не те разбрах, кошер за 50 лева с един магазин + фактури + договори за качества, произход и т.н. ли е?

s3s3s3
07.03.2014, 22:28
Не ми се коментира тука, за да не оплесквам темата, но кратко и ясно ще кажа, че всичкото по-горе описано с един магазин произведено от мен за мен възлиза на 50 лв.
Така, че си прави ясапа (сметка).

П.П. е да си призная в цената не влиза и загубата на върха на палеца

Ако и труда е вклучен в тази цена........ bow;

Mateev
07.03.2014, 22:34
........ При цена на чама 450 лв. и нагоре тази цена е нереална с тези екстри към кошера.

Толкова ли е скъп чама? Ами че на мене липата ми излиза 390-400 лева екстра качество, заедно с транспорта до цеха в Скалско. Вече не знам колко ТИР-а купувам. Намерил съм си човек от Габрово, който ходи с камиона си някъде в региона и се връща с много качествена липа на едри трупи, после ми я бичи, после ми я закарва в една друга фирма, която суши талпите и после аз си я вземам и карам на цеха и всичко това за около 390-400 лева. А ако реша да си я суша сам на проветриво място под някой навес, ще ми излезе 300-310 лева.

Избрах този вариант със собствена организация на доставката още от етап трупи, защото на етап бичене ми ги правят дъските точно на размер, какъвто поискам, така че да имам минимален отпадък. Всъщност отпадък почти нямам, защото почти няма чепове. Единствената ми загуба са стружките от режещите инструменти.

Та искам да кажа, че не е необходимо да крадиш, за да имаш евтин материал. Цената може да поевтинее и благодарение на малко по-сложната организация, която сам можеш да си я направиш.

Totevski
07.03.2014, 22:41
Тук в Троян сух чам е такава цената. Липа наистина е по-добра за рамки. Но всичко зависи от количеството все пак. На ТИР-ове цената пада :).
PS На мен като пчелар ми се къса сърцето да работя с липа... Колко мед отива в талаша... :)

kuline
07.03.2014, 22:50
Не те разбрах, кошер за 50 лева с един магазин + фактури + договори за качества, произход и т.н. ли е?

Не.
"От мен за мен" просто, си ги произвеждам само за мен. Не произвеждам за продажба!

Цеко
07.03.2014, 23:06
Не.
"От мен за мен" просто, си ги произвеждам само за мен. Не произвеждам за продажба!
Еее все пак темата е за пчеларската програма, а не как най евтино да си направим кошер, а там няма как сами да си произвеждаме кошерите, даже се подписва декларация че с производителя не сме свързани лица по смисъла на не знам си кой закон.........

kuline
07.03.2014, 23:10
Да. За това писах, да си правите ЯСАПА, колко ви "скубят" първо от програмата и второ прозводителите на кошери.
Чети и между редовете.
Хайде сега, тези, които си мислите, че програмите са всьо и вся, си сложете на "кантара" + и - и включете калкулатора, за да разберът всички какво се получааа след =

Цеко
07.03.2014, 23:56
Да. За това писах, да си правите ЯСАПА, колко ви "скубят" първо от програмата и второ прозводителите на кошери.
Чети и между редовете.
За мене "ЯСАПА" специално за кошерите ми е ясен - за ДБ кошер с два магазина или ЛР на три корпуса + рамките по програмата струва 132 лева и по нашия край фирмите производителки го знаят и държат тази цена. 50 кошера х 132 лв са 6600 лв, тази година Фонда покрива 60 % от сумата т.е. 3960 лв, върху тази сума се дължи данък около 160 лв + задължението три години да не прекъсваш дейността, т.е. да си плащащ осигуровките - около 840 лв на година или 2520 лв за периода.И какво излиза на края че Фонда ни подпомага със средно 25 лв на кошер , като в същото време ни задължава да заплатиме 22 лв ДДС. Единствената привилегия е че можеш да ползваш кредитиране, но тогава пък с лихвата хептен излизаш на нула с подпомагането след три години. Малко сложно стана, но ......

kuline
08.03.2014, 00:00
Не, не е сложно.
Нека всеки си прецени.
Общо взето, програмите не са удачни за простосмъртни.
Като се казва "общото отдавна е взето"

Искрен Мутафов
08.03.2014, 04:09
Браво колега, на това му се вика търговец, би ли споделил от къде пазаруваш тия благинки евентуално човек да се облажи от тях, че в моя регион режат глави от кръста надолу?

Е, как къде?!? - в Родопите разбира се...
И в други теми съм го обяснявал - обиколил съм повечето големи производители в Северна България, цените им са поне с 20-тина % по нагоре от това което е там от където идва чамовият материял, а и работна ръка - бол. Безспорно най-доброто качество което намерих беше при един "чичка" с дърводелски цех с не лош капацитет от Тутракан 140 лева за 12 рамков ДБ без рамки и не боядисан(и това преди около две години). Човека ми вика: "Аз изработвам не кошери, а мебели..."
Това което аз съм намерил е перфектният(за мен) баланс между цена и качество.

Искрен Мутафов
08.03.2014, 04:21
Има 2 варианта това да се случи:
- цената е за сметка на качеството;
- материалите са крадени.
Аз се занимавам с производство на мебели, кошери също. При цена на чама 450 лв. и нагоре тази цена е нереална с тези екстри към кошера.

Нищо подобно. Човека(от Велинградски район) изработва над 200 кошера на месец, което няма как да се случва с краден метериал, а качеството е повече от добро.
При нас цената е същата(450лв/м3), но това е на дребно, замислял ли си се през колко ръце минава докато дойде до северна България?!? Като му разказвах каква е цената на чамовият материал при нас - с глас ми се смя(при тях е в пъти по-ниска), смятахме го заедно ако аз си го изработвам кошера ще ми стъпят само материалите в не сглобено състояние на цената която аз плащам за по-горе описаната от мен конфигурация.
Моят извод е следнният:
Всеки да се специализира в това, което му се отдава и за което районът му предразполага(човека преди няколко години е отглеждал няколко пчелни семейства край Велинград, полагал е необходимите грижи и е изкарвал малко над 10кг мед от кошер...).

Искрен Мутафов
08.03.2014, 04:30
Тук в Троян сух чам е такава цената. Липа наистина е по-добра за рамки. Но всичко зависи от количеството все пак. На ТИР-ове цената пада :).
PS На мен като пчелар ми се къса сърцето да работя с липа... Колко мед отива в талаша... :)

Не те познавам лично, виждал съм снимки на твоите кошери - изглеждат добри. В Троян съм идвал при Минчо от Агапи Стил, много хубави(качественни) кошери прави, доста различни модели, разполага с голямо количество на склад, в Северна България балансът между качество и цена при него(според мен) бе оптималният, но и той е далеч от това което могат да предложат в Родопите. Явно материала вдига цената си в пъти на всеки 100-тина километра от местодобива...

Искрен Мутафов
08.03.2014, 05:09
За мене "ЯСАПА" специално за кошерите ми е ясен - за ДБ кошер с два магазина или ЛР на три корпуса + рамките по програмата струва 132 лева и по нашия край фирмите производителки го знаят и държат тази цена. 50 кошера х 132 лв са 6600 лв, тази година Фонда покрива 60 % от сумата т.е. 3960 лв, върху тази сума се дължи данък около 160 лв + задължението три години да не прекъсваш дейността, т.е. да си плащащ осигуровките - около 840 лв на година или 2520 лв за периода.И какво излиза на края че Фонда ни подпомага със средно 25 лв на кошер , като в същото време ни задължава да заплатиме 22 лв ДДС. Единствената привилегия е че можеш да ползваш кредитиране, но тогава пък с лихвата хептен излизаш на нула с подпомагането след три години. Малко сложно стана, но ......

По тая "схема" такава излиза сметката защото 90 и няколко процента от българските пчелари искат да са "любители" когато става въпрос да дават(плащат осигуровки и данъци), а когато схане въпрос за вземане(нещо от някъде да получат, от ДФЗ я някой лев по пчеларската програма, я някой лев де минимис) всички искат да са професионалисти и да се наредят на опашката да вземат...
И що трябва да плащате ДДС за покупка на кошерите, то това да не е като "отвоткаджиите" с лиценз от някой си и след 435-тата отводка вече да са задължително регистрирани по ЗДДС, почти всички дърводелци си имат по няколко фирми и могат да фактурират без ДДС(или поне по оправните и разтропани), въпреки че това което е за сметка на пчеларя са 40% от 22 лева или 8,80 което на 50 кошера не е никак малко.
Относно цените, да не би някъде в договорите ви за подпомагане или в условията за кандидатстване да пише че трябва да си пазарите от "вашият край"?!? Изложения и пчеларски събори по наше време - бол, там предлагане, конкуренция, възможности за договаряне и намиране на най-добрата цена - колкото искаш. Пък и дори да не е на тях, при положение че се спестят 440 лв от ДДС, и да ги сложим по 5 лв на кошер - кажи-речи 700лв се спестяват минимално, ами предостатъчни са да обиколиш България на длъж и на шир и да си намериш най-добрата цена(т.е.т. баланс качество-цена), пък и да не забравяме съществуването на глобалната световна мрежа и на полезни сайтове и форуми където може да се намери почти всичко "сдъфкано"...
И след като е толкова неизгодно да се кандидатства по тая прословута пчеларска програма - що наплива за нея е толкова голям, що за нея има недостиг на средства?!? - явно има някъде "далавера", ама всеки сам си знае колко "струва" 10 рамков ДБ, на 25мм с два магазина и някакви рамки(примерно несглобени)...

fenomena13
08.03.2014, 13:06
10 р ДБ с 2 магазина от липов материал (първо качество) на 30мм на мен ми излиза на около 40лв да ми го направят и доставят. Така, че тази програма е едно ИЗНАСИЛВАНЕ

Цеко
08.03.2014, 13:12
..
И след като е толкова неизгодно да се кандидатства по тая прословута пчеларска програма - що наплива за нея е толкова голям, що за нея има недостиг на средства?!? - явно има някъде "далавера", ама всеки сам си знае колко "струва" 10 рамков ДБ, на 25мм с два магазина и някакви рамки(примерно несглобени)...

Защото това е все едно да си купиш жилище с ипотечен кредит или кола на лизинг. Всеки знае колко е реалната цена, но като ги нямаш парите на куп, си принуден да прибягваш до разни гимнастики. Има разлика от това да се бръкнеш с 4000 лв за 50 кошера и да не се занимаваш с разни програми и това да платиш 2500 за тях първоначална вноска с ясното съзнание че три години ще си длъжник на Фонда.

Иван Симеонов
08.03.2014, 19:54
10 р ДБ с 2 магазина от липов материал (първо качество) на 30мм на мен ми излиза на около 40лв да ми го направят и доставят. Така, че тази програма е едно ИЗНАСИЛВАНЕ

Би ли могъл,да споделиш къде е този производител,или това са ваши приятелски взаимоотношения?

s3s3s3
08.03.2014, 22:18
Не те познавам лично, виждал съм снимки на твоите кошери - изглеждат добри. В Троян съм идвал при Минчо от Агапи Стил, много хубави(качественни) кошери прави, доста различни модели, разполага с голямо количество на склад, в Северна България балансът между качество и цена при него(според мен) бе оптималният, но и той е далеч от това което могат да предложат в Родопите. Явно материала вдига цената си в пъти на всеки 100-тина километра от местодобива...

Колега iskren, кошерите на Агапи Стил с кламери ли бяха приковани или с винтове ? Имам наблюдение от последните 2 години, че Минчо ги приковава с кламери и за мен тава е меко казано безотговорно.

Искрен Мутафов
08.03.2014, 23:02
Колега iskren, кошерите на Агапи Стил с кламери ли бяха приковани или с винтове ? Имам наблюдение от последните 2 години, че Минчо ги приковава с кламери и за мен тава е меко казано безотговорно.

Имаше доста различни модели и количество на склад, но това което аз тогава търсех и в последствие си поръчвам си е тъй да се нарече "моя си конфигурация" с някой по-специфични дребни детайли, както и плодника и магазините да са лепени и с видии. Всяка такава "екстра" се отразява на цената, няма как.

s3s3s3
08.03.2014, 23:11
Имаше доста различни модели и количество на склад, но това което аз тогава търсех и в последствие си поръчвам си е тъй да се нарече "моя си конфигурация" с някой по-специфични дребни детайли, както и плодника и магазините да са лепени и с видии. Всяка такава "екстра" се отразява на цената, няма как.

Базовия модел е с кламери, а всичко друго е "екстра". Важното е да си доволен, пък всичко друго са дребни кахъри...

fenomena13
09.03.2014, 19:05
липата я купувам от дядото, като си я избирам аз на място, после я карам в един дърводелски цех където я сушат и изработват кошерите

Искрен Мутафов
09.03.2014, 21:08
10 р ДБ с 2 магазина от липов материал (първо качество) на 30мм на мен ми излиза на около 40лв да ми го направят и доставят. Така, че тази програма е едно ИЗНАСИЛВАНЕ



липата я купувам от дядото, като си я избирам аз на място, после я карам в един дърводелски цех където я сушат и изработват кошерите


Кое точно ти излиза 40лв?!? Материала плюс изработката или само изработката и зоставката?
Защото от дватат ти поста, аз оставам с впечатление, че 40 лева ти струва само изработката, а материала е отделно...

fenomena13
10.03.2014, 18:11
в тези 40 лева влиза всичко

Цеко
19.03.2014, 20:48
Някой подписа ли вече договорите по програмата, че гледам вече я рекламират http://www.fermer.bg/%D0%B4%D1%84%D0%B7-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B2%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8%D 1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D 0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BF%D0%BE-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D 0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0-news8883.html миналата година поне имаше списък, кой е одобрен и кой не, тая май и това няма да има, на кой се обадят той пИчели :bigsmile:

Dull
21.03.2014, 08:43
В наредбата за НПП пише, че срокът за обявяване на резултатите е най-много 2 месеца след датата на приключване на приема на документи(която беше 21 Януари), което ще рече, че днес е последният ден, в който трябва да обявят резултатите.И тъй като всички знаем, че от ДФЗ са много стриктни отностно спазването на наредбите им, когато ни хванат нас в крачка(недай си боже) и ни налагат 1000 санкции, какво трябва да направим сега ние, когато те не си спазват собствените закони?Всеки, който е кандидатствал си е направил някъкви планове, вече е време да се третира за акара... а всички стоим и чакаме...

Искрен Мутафов
21.03.2014, 08:55
В наредбата за НПП пише, че срокът за обявяване на резултатите е най-много 2 месеца след датата на приключване на приема на документи(която беше 21 Януари), което ще рече, че днес е последният ден, в който трябва да обявят резултатите.И тъй като всички знаем, че от ДФЗ са много стриктни отностно спазването на наредбите им, когато ни хванат нас в крачка(недай си боже) и ни налагат 1000 санкции, какво трябва да направим сега ние, когато те не си спазват собствените закони?Всеки, който е кандидатствал си е направил някъкви планове, вече е време да се третира за акара... а всички стоим и чакаме...

Те винаги си "спазват" сроковете, но как?!? - ще го обявят някъде си, а в интернет ще го пуснат след седмица поне, както често се случва със заповедите за отваряне на мерките от ПРСР.

Mateev
21.03.2014, 17:58
Едно време по мерки 311 и 312 чакахме по 3 години, вие сега за два месеца се цупите.

И още нещо - когато въпроса опре до ДФЗ, забравете думичката СПРАВЕДЛИВОСТ. Такава няма. Ще ви мотат, ще ви бавят, ще ви нанесат много финансови щети и дори ще ви фалират бизнеса, а най-накрая няма да ви платят парите, защото разбираш ли "бизнеса е фалирал". Това по действителен случай.

Цеко
21.03.2014, 21:21
Едно време по мерки 311 и 312 чакахме по 3 години, вие сега за два месеца се цупите.


Не е въпрос на цупене, а дали реално програмата върши работата за която е предназначена. Пролетното третиране е почти заминало, при положение че лентите са вадят най рано една седмица преди медосбора, а за акацията той е около 1-ви май (да не говорим за рапицата), та кога трябва да се сложат лентите, съответно кога да са закупени така че инвестицията да не е направена преди подписване на договорите? Кошерите кога трябва да ги поръчаме, при положение че трябва да мине време докато станат готови и ако не кандидатстваме за умрелите отводки по програмата, то семействата от които смятаме да ги опчелим, отдавана ще са хванали гората, абе изобщо явно чакаме от умрел писмо......

Mateev
22.03.2014, 21:07
Това е твоята логика и тя е СПРАВЕДЛИВА, но нали ти казах да забравиш за справедливостта. Такава в ДФЗ няма. Там има само бюрократи, вманиачени в хартийката и в точката и запетайката на всяко едно изречение или число в документите за кандидатствуване. И те ще се шушнат по проверката на тези документи КОЛКОТО СИ ИСКАТ. Недей да търсиш ЗДРАВА ЛОГИКА в това - такава няма и никога досега не е имало. Няма да се учудя, ако ДФЗ разреши плащанията за тази година през ноември следващата година. Такава е логиката на ДФЗ и аз силно ще се учудя, ако този път отреагират сравнително бързо и приключат преди лятната си ваканция през Август.

Още веднъж - не търси ЗДРАВА ЛОГИКА или СПРАВЕДЛИВОСТ - "експертите" на ДФЗ не ги знаят тези понятия. По-скоро очаквай простотия и олигофрения под формата на ДЕСЕТДНЕВКИ, в които ще ти задават въпроси от типа "Къде е едната стотинка закръгление от калкулатора" или "защо лентичките са бежови - не трябваше ли да са бели". И в края на ДЕСЕТДНЕВКИТЕ ще има текст от типа "моля да ми предоставите 100 килограма документи от Общината, от Пчеларското сдружение, от Адвокати или Юристи, от Местния съд, от ЕСГРАОН, от БУЛСТАТ, от Ветеринарния, от Горския, от няколко Министерства, от Местната църква и от Папата в Рим. И моля в 100 листа хартия да опишете защо тази стотинка се е загубила и кой е сменил цвета на лентичките".

Няма майтап - това по действителни случаи.

Цеко
22.03.2014, 21:53
Абсолютно си прав и те за тях са си прави, всеки си трепери за хлебеца. Лошото е че понякога забравяме и се подлъгваме по тяхната свирка, а тя не е направена да свири нашата песен, но това е друг въпрос......

п.п. както са казали хората: "На вълка му е дебел врата защото сам си върши работата"

Evgeni Petkov
23.03.2014, 07:56
В друг форум/ на Динко/ вчера е публикуван следния текст-
" Проектът „Силата на пчелния мед” ще популяризира българските пчелни продукти. Целта му е да повиши консумацията им и да създаде условия за по-добрата им ценова реализация.

Проектът е на стойност 150 000 лв. и трябва да бъде изпълнен до 31 август 2014 г. Той е на Сдружението за биологично пчеларство, обединяващо осемте най-големи пчеларски организации в страната.

Подаден е в последния ден на приема по мярка А „Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари”, за дейност „Популяризиране на българските пчелни продукти, в това число и произведени по биологичен начин”.

Финансирането му ще се осигури с 50% европейски средства и 50% от националния бюджет, съобщават от ДФ "Земеделие".

Сдружението ще промотира пчелния мед и пчелните продукти в рамките на рекламни дни под надслов „Силата на пчелния мед” в градовете София, Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново.

Подаването на документи по мярка А от Националната програма по пчеларство за 2014 г. започна на 10 март и изтича днес."


И коментара ми- Чака се последния ден, разбират се с "окръжните" вождове и 150 хил. лева се усвоени до 1-ви август! А 150 хиляди лева са 1300 кошера "по цени на програмата". И това ще бъде всяка следваща година, защото програмата е правена в явен конфликт на интереси и всеки участвал в нейното нощно зачеване ще си присви "своето" парче от нея, в "последния ден" разбира се. А и разбирам, че имало и 8 нови най- големи пчеларски организации, предполагам на биопчелари- на хартия е сигурно така, но само на хартия!

vanHanegem
23.03.2014, 08:12
Да, д-р Петков! "Нощта е квачка.".

Mateev
23.03.2014, 09:57
Аз имам малко по-различно мнение:

Самата концепция за популяризиране на българските пчелни продукти е добра, ако бъде направена по правилния начин. Нека да погледнем нещата от друг ъгъл. Ако приемем, че България произвежда годишно по 7000 тона мед, това прави 7 милиона килограма или 30 милиона лева оборот. При това положение разходи за реклама от порядъка на 150 000 лева са си направо смешни. Би трябвало тези разходи да се вдигнат поне на ниво 3 милиона лева годишно, и ако се изразходват правилно, това със сигурност ще повиши както потреблението на мед, така и неговата изкупна цена. А това вече е от полза за всички пчелари.

Ключовите думички са: АКО СЕ ИЗРАЗХОДВАТ ПРАВИЛНО

Въпросът е дали наистина тези 150 000 лева ще се изразходват правилно. Ясно е, че част от тази сума ще бъдат действителни разходи, действително похарчени за рекламни материали и за организационна дейност. Ясно е също така, че организатора трябва да спечели нещо от всичко това, иначе защо ще си хаби времето и усилията. Въпросът е къде е тънката граница и за каква печалба е склонен организатора да работи. Ако е само за 10% - супер - ще прибере 15 000 лева, но с останалите наистина би могъл да предизвика положителен ефект. Дали обаче това ще стане така - трябва да почакаме и да видим. Такъв тип проекти би трябвало да са публични и организатора би трябвало да се отчита пред обществото (пчеларите) за всяка една похарчена стотинка. Ако това бъде направено, тогава наистина бихме могли да преценим какви са икономическите ползи от похарчените средства.

Не ме разбирайте грешно - не искам да защитавам никой. Искам само да кажа, че усвояването на евросредства не е задължително да е свързано със злоупотреби. Много неща в България са направени с евросредства, и много неща има да се правят и за в бъдеще. Нека да не бъдем ЗЛОБАРИ В АВАНС. Не може с лека ръка да обвиняваме всеки, при това АВАНСОВО и без никаква допълнителна информация по въпроса. Нека да почакаме да видим какво точно ще направи, и чак тогава ако се усъмним в нещо, можем да седнем и спокойно да напишем писмо до ОЛАФ.

По презумпция всеки в България е НЕВИНЕН ДО ДОКАЗВАНЕ НА ПРОТИВНОТО. Това важи за всички, включително и за доцента и за Ганчо, на които вече съм им вдигнал мерника. Можем да се съмняваме и да ги подозираме, но докато не докажем нещо сериозно, ние ще сме грешната страна. Към днешна дата вече сме свършили част от работата. Всички стари вождове ВЕЧЕ ЗНАЯТ, че са на прицел, и че българските пчелари ги дебнат и чакат да кривнат от правия път. Предстои и създаването на ново сдружение, което този път ще бъде РЕАЛНА ОПОЗИЦИЯ и РЕАЛНО ЩЕ ГИ КОНТРОЛИРА какви мръсотии вършат. Би трябвало старите вождове да са много глупави, ако и тази година си позволят да карат през просото така, както са я карали и през минали години. Би трябвало вече да им е пределно ясно, че тази година номера НЯМА ДА МИНЕ. Следите остават, а документите с невярно съдържание могат да бъдат лесно издирени и изкопирани от някой, който си го е поставил това за цел.

Аз предлагам просто да поизчакаме и да видим какво ще натворят сега тази година, знаейки че вече не са недосегаеми, и че някой ги държи под прицел.

Evgeni Petkov
23.03.2014, 10:44
Повечето навярно правите разликата между мерките -популяризиране на българският мед/едни неколкостотин хиляди лева/, който навярно е 7000тона и другото лобистко финансиране -популяризиране на Биологичен мед от 150 000 лева, който никой не може да ми каже колко е като производство, освен износителите, ако пожелаят изобщо! Защо не се замислите, че всяка година едни същи неща се извършват от едни и същи пчеларски началници, а редови пчелар беше отделен в отделна "кошара от мерки" и му бе наложена рестрикцията да не може да извършва разходи, повече от "определеният лимит" от същите тези "бащи на пчеларите" , които за себе си не въведоха това правило и сега през новия период ще си правят същото! И съм сигурен, че и тази година това ще мине, че навярно и другата и следващата. Защото ние сме ..пчелари!

vanHanegem
23.03.2014, 12:20
Mиналата година имаше и доста пари за "Популяризирането на странджанския манов мед". От тази година....трябва да е много популярен!

rosty_sz
25.03.2014, 17:26
Списъците излязоха. На класиралите се ЧЕСТИТО.
http://www.dfz.bg/bg/selskostopanski-pazarni-mehanizmi/meso-i-pchelarstvo/-2014---2016/

Dull
26.03.2014, 09:34
шанса да те одобрят като тотото стана...на печелившите честито :D

georgi rumenov
26.03.2014, 10:13
Колеги някои знаели нещо за биопчеларството маи спирали парите за агроекология

Искрен Мутафов
26.03.2014, 10:26
Колеги някои знаели нещо за биопчеларството маи спирали парите за агроекология

Не са ги точно спрели, просто 2014 година ще бъде нулева, т.е.т. ако си набутал няколкостотин до към хиляда лева за сключване на договор с биосертифицираща фирма през 2013год. за пръв път - то през 2014год. няма да можеш да кандидатстваш по мярка 214 Агро-екология, и най-добре да се договориш с фирмата да ти прихваната платените пари за следващата година. За поелите агроекологечни ангаржименти през 2009 година периода по изключение се удължава от 5 на 6 години, т.е.т. ще могат срокойно да кандидатстват по мярка 214 без да поемат нов петгодишен ангажимент. За всички останали няма да има разлика.
Най-набутани са тея които са решили да започнат миналата година и сега да им е първо кандидатстване - страшно обнадеждаващо от страна на ДЗФ и МЗХ дал си едни пари на биосертифицираща фирма, започваш да изпълняваш определени агро-екологични изисквания и ще получиш най-рано пари края на 2015 или началото на 2016 година, направо мега-гениална малоумщина са сътворили!!!

Светозар Каменов
26.03.2014, 11:45
Скоро разбрах за тая нулева година. Не разбрах обаче какви са мотивите за нея. Само предполагам, че е да използват парите за нещо друго. Това е не безумие ами направо идиотщина. Който е взел това решение си е за бой с пръчки. Имам приятели, които вложиха доста пари и не само в сертифициращата фирма. Сега директно им казват - имали сте бол пари, платили сте. А на всичко отгоре си имат и разходи за поддръжка. После се чудим защо няма инвестиции у нас, защо си стоим в калта. Тук нямаш сигурност за месец напред, не години.

georgi rumenov
26.03.2014, 19:46
Не са ги точно спрели, просто 2014 година ще бъде нулева, т.е.т. ако си набутал няколкостотин до към хиляда лева за сключване на договор с биосертифицираща фирма през 2013год. за пръв път - то през 2014год. няма да можеш да кандидатстваш по мярка 214 Агро-екология, и най-добре да се договориш с фирмата да ти прихваната платените пари за следващата година. За поелите агроекологечни ангаржименти през 2009 година периода по изключение се удължава от 5 на 6 години, т.е.т. ще могат срокойно да кандидатстват по мярка 214 без да поемат нов петгодишен ангажимент. За всички останали няма да има разлика.
Най-набутани са тея които са решили да започнат миналата година и сега да им е първо кандидатстване - страшно обнадеждаващо от страна на ДЗФ и МЗХ дал си едни пари на биосертифицираща фирма, започваш да изпълняваш определени агро-екологични изисквания и ще получиш най-рано пари края на 2015 или началото на 2016 година, направо мега-гениална малоумщина са сътворили!!!

Мерси за изчерпателният отговор колега.Аз съм един от тези които хвърлиха доста пари сертифициране.Миналата година взех едни пари които горе долу покриха разходите за сертификата.

Недялко Атанасов
27.03.2014, 20:37
Тази година пак ще вземеш пари при положение ,че заявиш същите бройки ,но ако искаш да увелитчиш най вероятно не.Искрен е много прав, информацията ми е подсказаха януари,но днес имах проверка от сертифециращия орган и ми я потвърди .Спомена че има възможност УЖ септември да се кандидатства а дано ама на дали.

Искрен Мутафов
27.03.2014, 23:53
Тази година пак ще вземеш пари при положение ,че заявиш същите бройки ,но ако искаш да увелитчиш най вероятно не.Искрен е много прав, информацията ми е подсказаха януари,но днес имах проверка от сертифециращия орган и ми я потвърди .Спомена че има възможност УЖ септември да се кандидатства а дано ама на дали.

А, увеличението на бройката едва ли ще е проблем - щом веднъж си в "играта"(схемата с поет агро-екологичен ангажимент по мярка 214) - не ми звучи логично, въпреки че при работата и контактите с институциите няма много логични неща. Нямам изрична информация по тоя въпрос, ще питам, въпреки че казаха че ще са "отрязани" само 2013, т.е.т. не би следвало да има проблем с увеличение на бройката - никъде не са го споменали...

georgi rumenov
28.03.2014, 09:07
А какво точно са объркали тези умни червени кратуни,че сега се налага ние да берем ядове?

Светозар Каменов
28.03.2014, 09:24
Само новите кандидати режат, тия от 2013 г.

Георги, объркали те, пари трябват, за по 30 лв на пенсионер...

Недялко Атанасов
28.03.2014, 10:08
А, т.е.т. не би следвало да има проблем с увеличение на бройката - никъде не са го споменали...Точно това коментирахме,2013 кандидатсвах със 100бр.,септември 2013 актоализирам на 150бр.,2014 сертифициращия орган ще ми вземе парите и за тези 50бр.но не се знае дали от фонда ще ми платят за увеличената бр.,май ще трябва по обстойна проверка да си направим ще има някаква врътка да на увъртят за да не платят.

Искрен Мутафов
28.03.2014, 10:30
А какво точно са объркали тези умни червени кратуни,че сега се налага ние да берем ядове?

Ти по агро-екология ли си?!? - ако не си, точно по тоя въпрос никакви ядове няма да береш...

georgi rumenov
28.03.2014, 10:58
Ти по агро-екология ли си?!? - ако не си, точно по тоя въпрос никакви ядове няма да береш...

По агро-екология съм.

georgi rumenov
28.03.2014, 11:15
Само новите кандидати режат, тия от 2013 г.

Георги, объркали те, пари трябват, за по 30 лв на пенсионер...

То и при пенсионерите работата не е добре,но с тези 30 лв няма да я оправят.Когато няма икономика, да теглиш заем и да раздаваш според мен е най-глупавото нещо.

Светозар Каменов
28.03.2014, 12:21
А най-странното е, че никакво смислено обяснение не се дава. Казват ти нулева година и толкова. Идиоти.

Искрен Мутафов
28.03.2014, 15:22
Точно това коментирахме,2013 кандидатсвах със 100бр.,септември 2013 актоализирам на 150бр.,2014 сертифициращия орган ще ми вземе парите и за тези 50бр.но не се знае дали от фонда ще ми платят за увеличената бр.,май ще трябва по обстойна проверка да си направим ще има някаква врътка да на увъртят за да не платят.

Проверено е! Щом си поел агро-екологични ангажименти от преди 2013, т.е.т. кандидатствал си по мярка 214 - независимо с каква бройка и щом всичко ти е актуализирано по надлеждният ред(БАБХ, сертифицираща фирма...) - нямаш грижи(в смисъл ще получиш пари за увеличението).
За повече информация ДФЗ - 02/8187203 - точно "тия" отговарят за агро-екологията.

Искрен Мутафов
28.03.2014, 15:44
По агро-екология съм.

Значи остава до 15 май да си подадеш заявлението и това е...

Недялко Атанасов
28.03.2014, 17:40
Мерси Искрене, глътка свеж въздух

Недялко Атанасов
28.03.2014, 17:43
Мерси Искрене

rosty_sz
28.03.2014, 18:13
Точно постове като горния на Искрен осмислят съществуването на форума. Точно, ясно фактически подкрепено и в помощ на останалите. Въпроса не ме засяга пряко, но ме изкефи и не мога да спестя едно БРАВО.

Искрен Мутафов
09.04.2014, 00:14
Колеги, някой от вас има ли информация кога ще стане ясно дали сме одобрени по мярката за лекарства? Времето напредва, а заради рапицата семействата трябва да се третират през месец март. Благодаря предварително!

До всички които мрънкахме(включително и аз), че от ДФЗ се бавят с обявяване на резултатите и съответно подписване на договорите по тригодишната пчеларска програма - то днес разбрах в личен разговор с експерти от фонда, че от миналата година, както и тази(може би и за напред) съществувала възможност да се купуват препаратите и да се третира преди подписването на договора, т.е.т. на време - когаго си му е времето. Това в никакъв случай не оправдава ДФЗ за забавянето и това че все още има хора които не са подписали, но поне няма нужда от гимнастика, да се уговаряме с аптеката за фактура с по-късна дата...

Светозар Каменов
09.04.2014, 10:12
В договора изрично е написано да не се правят разходи преди подписването му. Аз не бих се осланял на такива възможности.

Mateev
09.04.2014, 22:30
Точно така - "експертите" от ДФЗ са просто хора, които също си имат мнение по един или друг въпрос. И това мнение също може да е грешно. Затова когато те ви дават някакъв съвет, в никакъв случай не го вземайте за чиста монета.

Dull
11.04.2014, 09:23
Колеги, излязоха някъкви обновени "окончателни" списъци по НПП http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-gotovo-e-okonchatelnoto-klasirane-NPP/ .Още колко пъти ще пускат окончателния окончателен списък тия(докато се наредят както трябва ли)? На някой обадили ли са се за кошери или отводки да подпише договор?Нали по наредбата им срока е до 21 Март(ако ние закъснеем с 1 месец, да си подадем документите за плащане, дали ще ни чакат така търпеливо?)...и защо по deminimis само ганщовците си отпуснаха по някой лев, не им ли стига лапането от отводките?А уш обещаваха, че ще извоюват поне deminimis за пчеларите тази година...е извоюваха си го...за тях.Ак оискат догодина отводките да си ги направят по 200лв, че да не умрат от глад...(леко лирическо отклонение и мнение: при цена 130лв за отводка, не е ли по добре да си закупи човек кошер с пчели март-април месец на цена около 200лв, толкова вървят цените и да си направи от него две отводки и Юни съответно ще има 3 пчелни семейства и един кошер за 200лв...,а те да си пробутват умрелите отводки на три рамки за 130лв?!)
НЕ ГИ Е СРАМ!!!

Светозар Каменов
11.04.2014, 09:58
Колеги, излязоха някъкви обновени "окончателни" списъци по НПП http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-gotovo-e-okonchatelnoto-klasirane-NPP/ .Още колко пъти ще пускат окончателния окончателен списък тия(докато се наредят както трябва ли)? На някой обадили ли са се за кошери или отводки да подпише договор?Нали по наредбата им срока е до 21 Март(ако ние закъснеем с 1 месец, да си подадем документите за плащане, дали ще ни чакат така търпеливо?)...и защо по deminimis само ганщовците си отпуснаха по някой лев, не им ли стига лапането от отводките?А уш обещаваха, че ще извоюват поне deminimis за пчеларите тази година...е извоюваха си го...за тях.Ак оискат догодина отводките да си ги направят по 200лв, че да не умрат от глад...(леко лирическо отклонение и мнение: при цена 130лв за отводка, не е ли по добре да си закупи човек кошер с пчели март-април месец на цена около 200лв, толкова вървят цените и да си направи от него две отводки и Юни съответно ще има 3 пчелни семейства и един кошер за 200лв...,а те да си пробутват умрелите отводки на три рамки за 130лв?!)
НЕ ГИ Е СРАМ!!!
Имам чувството, че във фонд Земеделие цари пълен хаос и никой не смее да направи нищо, че да не сбърка и да си отиде. Измислиха нулева година по агроекология, с тази програма се туткат колко месеца вече, за млад фермер колко време се мотат. Нещо не им е наред. Със сигурност е свързано и с управляващите в момента.
А това за сметките си абсолютно прав. Даже и отводка да си вземеш за 80-100 лв началото на май пак ще зазимиш две семейства. Те хората полека лека ще спрат да се занимават с тия лицензирани мърши и да ги видим какво ще правят тогава.

галин
13.04.2014, 21:55
странна работа! Одобрен съм за кошери, а за отводки съм 200 номера назад.Как ги смятат тези точки? Нещо нова формула има май.

Dull
14.04.2014, 08:18
Еми радвай се колега! Взел си точките поне, като си кандидатствал и за отводки, но не са те одобрили за тях и няма да ги купуваш.А с парите които си си пиготвил за тях т.е. твоите 30% можеш да си купиш малко по-малко отводки още Май месец от някой нерегистриран пчелар, и ти гарантирам, че първо ще са по-хубави и може и мед да ти дадът, и второ на есен ще имаш повече оцелели отводки дори ако беше купиш два пъти повече отводки от някой лицензиран производител.Примерно одобрявват те за отводки, купуваш 50 отводки(три рамки и една шепа пчели) по програмата(в най-добрия случай срдата на Юни) - твоята инвестиция ще е около 40лв за отводка, цяло лято ще се чудиш как да ги подсилваш и храниш да оцелеят и накрая в най-добрия случай ще имаш 20-30 оцелели, които дали ще презимуват е друг въпрос.Втори вариант- не те одобряват, кпуваш 30 отводки от някой познат колега на когото имаш доверие за 70-80лв( НА 4 РАМКИ!) още Май месец, поне полвината от тях за пашата ще ти дадът и мед, а може и за отводки да станат Август месец...

галин
14.04.2014, 20:16
Не се радвам. Четох, че при проверката трябва да са заселени, а нямам стари кошери за смяна. Дърводелците които познавам не се наемат да ги направят по рано от 40-50 дни след капарото, а него ще дам след подписване на договора, който още не е дошъл. И започват едни упражнения молби, черпни не че бягам от почерпката ама по добре да си пием по едно без ядове.
Сметките и аз си ги правих, но май ще пропусна тази година.

Искрен Мутафов
15.04.2014, 01:49
Проверявай по-настоятелно(за това дали ти е дошъл договора) - последната партида, трябваше да са разпратени по областните дирекции на ДЗФ края на миналата седмица, а за проверката няма как да ти я направят преди да си подал документи за отчитане, срокът за което е краят на август, т.е.т. - най-рано през септември проверка(освен ако не отидеш да отчиташ по-рано). А в предният период можеше и да не се заселят новите кошери веднага, а сега как е - най-добре питай в ДФЗ.

rosty_sz
15.04.2014, 06:05
Сега е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО кошерите да са заселени.

tsc1
15.04.2014, 07:28
Сега е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО кошерите да са заселени.
И ще почне едно крадене в края на лятото....

Buikov
24.04.2014, 16:21
Изчетох цялата тема с надежда да намеря отговори на въпросите си, но уви. Някой може ли да ми разясни как стоят нещата с кредитирането по Национална програма за пчеларство. Аз съм одобрен за 60-70%(по спомен) от цената на 25 кошера и отводки. Единственото, което ми е ясно, е че мога да кандидатствам за кредит с лихва 5% и следва въпроса. Как и при какви условия ще ми го отпуснат, от коя банка? Когато подавах документите бях останал с впечатление, че се изисква удостоверение за липса на задължения от НАП и бях осигурил такова, но се оказа, че ми е нужно "после" някой има ли идея кога е това "после"? Когато кандидатствам за кредита? Или когато държавата го изплаща на банката(ако въобще това се случва по този ред). И ще ми се наложи ли да си вадя ново удостоверение за липса на задължения или мога да представа това което се отнася към датата на подаване на документите? Благодаря ви предварително. Надявам се някой да е наясно и да сподели опит/информация.

rosty_sz
24.04.2014, 19:38
В страницата на ДФЗ имаше подробни обяснения и за предния и за настоящия прием. Сега ги потърсих за да пусна линк, но не ги открих. Общо взето е голям филм, но е в помощ на хората които нямат пара в брой. Отиди на място да ти обяснят и си води записки. ОБАЧЕ няма как да кандидатстваш за кредит ако не си подписал договора, а в Стара Загора още няма подписан договор за кошери и отводки иначе на новините са бързи http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-zapochva-podavaneto-na-dokumenti-za-kreditirane-po-NPP/

Цеко
24.04.2014, 21:42
По принцип кредита се отпуска от ДФ Земеделие, а не от банка. Кредитополучателя подписва Запис на заповед, трябва да има сметка която да е под разпореждането на Фонда и май че трябваше и един гарант (така беше поне миналата година), както ида няма изискуеми задължения, но трябва да е подписан договора, като спомена колегата по горе.

Buikov
24.04.2014, 22:59
Цеко удостоверението за липса на задължение се изисква когато подписваш договора или когато подписваш кредита? И то трябва да важи за датата на подаване на документите или за датата на подписване на договорите?