PDA

Виж пълната версия : Хайде да си направим АСОЦИАЦИЯ



Mateev
14.08.2013, 14:29
Тъй като напоследък в различни теми от форума често се повдига въпроса за обединението на всички пчелари под една или друга форма, реших да отворя тази тема с цел да проверим дали наистина ще успеем да се договорим и да създадем едно такова обединение, което да защитава нашите интереси.

По принцип има два вида обединения - с ИДЕАЛНА или с КОМЕРСИАЛНА цел. И двата вида обединения се регулират със съответните закони и наредби, които ние сме длъжни да ги спазваме, ако искаме обединението да бъде официално признато и да има законово основание да функционира.

Обединенията с идеална цел се наричат АСОЦИАЦИИ и тази тема е създадена точно с цел да направим един опит за създаване на една

АСОЦИАЦИЯ на пчеларите,

която ще защитава техните интереси пред правителството, парламента и другите държавни институции.

В друга паралелна тема ще направим опит за създаване на КООПЕРАЦИЯ, която пък да функционира като търговско дружество с цел излизане на международните пазари за експорт на мед и пчелни продукти.

Mateev
14.08.2013, 16:38
Започвам с Асоциацията, че тя е по-лесна от Кооперацията.

За да създадем една Асоциация с нестопанска цел, трябва преди това да се запознаем със ЗАКОНА ЗА ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ. В него са описани всички стъпки, които трябва да направим. Първата съпка разбира се е да прочетем закона, за да си изясним с какво се захващаме. След това трябва едно по едно да вземем редица решения, с които да подготвим документите за вписване на Асоциацията в регистрите на съда.

Ето последната версия на закона: 184

Който проявява интерес към създаването на Асоциация, трябва да го изтегли и прочете, защото в седващите постинги започваме да обсъждаме всеки един аспект от него и от документите за учредяване и регистрация.

scutellator
14.08.2013, 16:41
Нека бъде на тоталитарен принцип с несменяем президент (знаем какво ще стане иначе - поредната формална организация без функции).

Mateev
14.08.2013, 17:03
Накратко какъв е пътя, през който трябва да преминем, и нещата, които трябва да решим:
1. Избор на Име на Асоциацията - обвързано е и с подходящ интернет домейн, който трябва да е свободен. Двете неща вървят ръка за ръка.
2. Избор на Седалище и Адрес, където ще се регистрира Асоциацията. Това обикновенно е адреса на офиса или на някой член, който ще поеме ангажимент да получава цялата кореспонденция, да организира зала за събранията и хотел и ресторант в непосредствена близост.
3. Избор на Инициативен Комитет, който доброволно ще работи по подготовката на документите за регистрация и по организиране на Учредителното Събрание.
4. Разработване на Проекто-Устав на Асоциацията, който ще се обсъжда от всички по време на Учредителното събрание.
5. Определяне на целите на Асоциацията
6. Определяне на предмета на дейност
7. Определяне на органите за управление
8. Определяне на правомощията на управителните органи
9. Определяне на правилата относно начина на представяне на сдружението
10. Правила за приемане на член или за прекратяване на членството
11. Срок, за който е направено сдружението
12. Срок (мандат) на управителните органи
13. Ред за определяне на имуществените вноски или на членския внос
14. Ред за разпределение на останалото имущество в случай на ликвидиране на Асоциацията
15. Права и задължения на членовете на асоциацията
.......... има още много........
101. Свикване на Учредително Събрание с предварително публикуван дневен ред
102. Обсъждане на устава, гласуване и приемането му
103. Обсъждане, гласуване и избор на Управителен съвет, както и на Председател на Асоциацията
104. Обсъждане на размера на членския внос, както и на другите първоначални имуществени или парични вноски
105. Регистриране на Асоциацията
106. Създаване на нейна идентичност - печат, бланки, WEB сайт и т.н.
107. Регистриране в регистъра БУЛСТАТ
108. Започване на дейността
109. Регистриране в други Български и Европейски Асоциации и Конфедерации
110. Информиране на правителството и други заинтересовани държавни структури за съществуването на Асоцияцията. Насрочване и провеждане на първи срещи с цел представяне на Асоциацията, както и нейните цели и методите за постигането им
111. Организиране на работни групи по направления, които да започнат да работят по постигането на целите на Асоциацията
112. Създаване на много теми във форума, по една за всеки един аспект от законодателството, и организиране на публична дискусия както с членове, така и с нечленове на асоциацията.
113. Назначаване на работа на малък екип от специалисти, основната задача на който е да издава ежеседмични информационни бюлетини, които ще се разпращат на всички членове, както и да се развива и поддържа сайта на Асоциацията, който много бързо ще придобие колосални размери.

Има и още много, но това когато му дойде времето. Засега ще гледам един по един документите на вече създадени асоциации и един по един ще ги обсъждаме и ще вземаме решения по тях.

Mateev
14.08.2013, 17:19
Устава на Асоциацията е основен, ключов документ. Всеки един ред от него, както и всяка една дума трябва много внимателно да бъдат осмислени от всеки един член, преди да гласува за него. Едно единствено нещо да не е наред, една единствена дума да не на мястото си, и в бъдеще нещата могат много да се объркат. На нас ни се е налагало (аз и моите съдружници) заради една недомислена дума в устава на една фирма да я закриваме и след това да я създаваме отново с друго име и друга регистрация.

В следващите дни ще подготвя проект на устава, за да не започваме от чистата нула, и после много внимателно ред по ред ще го обсъждаме.

Mateev
14.08.2013, 17:44
Преди обаче да започнем работата по създаването на документите на Асоциацията, трябва да си изясним няколко ключови аспекта, най-важният от които е КОЙ ЩЕ Е ПРЕДСЕДАТЕЛ и кои ще са членовете на УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ. Ще ме попитате защо поставям каруцата пред коня и аз веднага ще ви отговоря "Ами ако ако се окаже, че няма коне, които доброволно да се съглаят да дърпат каруцата?".

Точно така, конете, които ще дърпат каруцата, трябва да го направят това ДОБРОВОЛНО !!!

Ако се окаже, че няма коне - тогава за каква Асоциация говорим?
Ако се окаже, че конете са повече от необходимото - тогава вече е лесно - ще има избор, и на Учредителното събрание ще бъдат избрани само част от тях.

Засега обаче се нуждаем от ДОБРОВОЛНИ КАНДИДАТУРИ, от хора, които са съгласни доброволно да жертват част от личното си време, през която част безкористно да се грижат за делата на Асоциацията и за интересите на всички пчелари.

Нуждаем се да знаем и с какъв БЮДЖЕТ ще оперира тази асоциация. Има си някакъв минимален бюджет, без който по-добре да не се захващаме, защото няма да можем да си покриваме минималните разходи, като например разходи за регистрация, за годишно счетоводно приключване и одит, за поддържане на банкови сметки, за такси по различните ни задължения към държавата, за заседателна зала и/или офис, офис техника, домейн, WEB сайт и т.н. Това е необходимия минимум от разходи за да поддържаме регистрацията и идентичността на Асоциацията. Ако обаче искаме да развиваме някаква дейност, разходите нарастват. И в зависимост от БЮДЖЕТА може да се свърши повече или по-малко работа. Например за да имаме пълноценна ЗАКОНОДАТЕЛНА ИНИЦИАТИВА или ЗАКОНОДАТЕЛНА СЪПРОТИВА, ще се нуждаем от едно доста сериозно перо от разходи за адвокати и юристи.

Та за да знаем ориентировъчно какъв ще е Бюджета, ниждаем се от ориентировъчна предварителна информация колко ще са членовете на Асоциацията и какъв годишен членски внос са готови да пожертвуват за общото благо.

Mateev
14.08.2013, 17:52
И такаааа...
Предлагам в следващите няколко дни всеки да напише дали желае да членува в Асоциацията, като какъв желае да членува (само член, член на Работна група, Член на Управителния съвет или Председател). Също така да напише и какъв годишен членски внос е готов да заплаща, за да може Асоциацията да формира достоен БЮДЖЕТ, с който да свърши колкото се може повече работа. Да напише и с какво е готов да помага на асоциацията.

Не се притеснявайте, кандидатирайте се, не е срамно. Основното изискване е ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ДОБРОВОЛНО да се съгласи да поеме тежестта на короната, защото тя освен облаги ще му донесе и много проблеми. Ако нямаме поне един кандидат за председател, асоциацията ще се провали.

Evgeni Petkov
14.08.2013, 18:00
НПО в обществена полза, иначе ще бъде поредната в частна. В понеделник от Ловешки пчелари разбрах, че са водени вече разговори, може би да си направите местна. От години съм си направил устав, запазих си наименование в съда на научна асациация на името на Марко Вачков, учредително събрание и спрях, защото не виждам смисъл с малко хора работа да се върши. Малкото хора са за маса с ядене. Но ако имате нужда от помощ- заповядайте. Много ми се иска да прокарам в устава членовете за развъждане на билогични търтеи при биологичното майкоразвъдно пчеларство. И не се шегувам!

Mateev
14.08.2013, 18:04
За да не се притеснявате, аз ще се кандидатирам първи, за да видите горе-долу как трябва да изглежда една кандидатура:

1. Желая да стана член на асоциацията.
2. Мога да плащам членски внос до 1000 лева на година, ако Общото събрание го реши това.
3. Мога да направя допълнително дарение извън членския внос до 1000 лева на година.
4. Съгласен съм да бъда член на Управителния съвет, ако Общото събрание ме избере.
5. Съгласен съм да бъда член на някоя Работна група и да работя по някой конкретен проблем, който ни го възложи Председателя или Управителния съвет.
6. НЕ СЪМ СЪГЛАСЕН да бъда Председател и дори да ме изберат, ИЗРИЧНО ЩЕ ОТКАЖА.

Като цяло съм готов да помагам на Асоциацията когато мога и с каквото мога, дори и финансово, но моят личен бизнес е на първо място, а на Асоциацията ще помагам когато ми остане свободно време. Не мога да се ангажирам да жертвам личен бизнес в името на Асоциацията. Съжалявам.

Mateev
14.08.2013, 18:20
НПО в обществена полза, иначе ще бъде поредната в частна. В понеделник от Ловешки пчелари разбрах, че са водени вече разговори, може би да си направите местна. От години съм си направил устав, запазих си наименование в съда на научна асациация на името на Марко Вачков, учредително събрание и спрях, защото не виждам смисъл с малко хора работа да се върши. Малкото хора са за маса с ядене. Но ако имате нужда от помощ- заповядайте. Много ми се иска да прокарам в устава членовете за развъждане на билогични търтеи при биологичното майкоразвъдно пчеларство. И не се шегувам!

Ако си напред с материала, можеш много да помогнеш.

Колкото до личните асоциации - в една друга тема написах, че всеки може да си създаде такава с едно щракване на пръстите. Аз също, но не желая. Какво ще я правя - поредното "загуби време". В предишния постинг вече написах - искам Асоциация, за да има кой да ми защитава интересите, но не съм готов аз лично да си губя времето с това. Готов съм обаче да правя дарения, ако с това ще спомогна нещата да потръгнат. Готов съм и да участвувам в Управителния съвет, за да давам мнение, ако въобще някой се нуждае от него. То Българина май е специалист в даването на акъли, но хич го няма в слушането. :laughing: Но дори и това да е така, все пак има аспекти, които за мене вече са пределно ясни, а другите едва сега прохождат в тях. Така че надявам се, че в определени случаи мога да бъда полезен, най-малкото като предупредя другите за евентуалните подводни камъни. Не че ги знам абсолютно всички камъни, но в някои от тях вече съм се спъвал.

Георги Георгиев
14.08.2013, 19:19
Не желая да бъда председател.
Мога да участвам в работни групи или управителен съвет.
Мога да отделя100/200лв.за членски внос.

ivandespotov
14.08.2013, 19:30
Матеев,сигурен съм,че знаеш как се изкарват 1000 лева! Би ли ми обяснил как да ги заделя за членски внос в асоциация в която не знам какво ще става? Не съм против тази асоциация,ще се включа пръв,но трябва да знам истината за създаването и! Мисля,че ме разбираш правилно?

rosty_sz
14.08.2013, 19:43
Предпочитам кооперация, но съм ЗА и за асоциация.
Не желая да бъда председател.
Мога да участвам в работни групи или управителен съвет.
Няма да давам парични дарения, но ще работя активно и безвъзмездно.
На първа приказка мога да рискувам около 100 лева за членски внос за първата година, за по нататък ако заработим добре и повече.

Mateev
14.08.2013, 20:00
Матеев,сигурен съм,че знаеш как се изкарват 1000 лева! Би ли ми обяснил как да ги заделя за членски внос в асоциация в която не знам какво ще става? Не съм против тази асоциация,ще се включа пръв,но трябва да знам истината за създаването и! Мисля,че ме разбираш правилно?

Не е необходимо да се шашкаш от 1000-дата лева. Когато мислех числото, което да напиша, за момент си затворих очите и си помислих коя е тази сума, която жена ми ще я преглътне със сравнително малък семеен скандал. Ти направи същото. Не е важна абсолютната сума, важното е да е от сърце. Ти си кажи колко могат да ти се откъснат от сърцето в името на нещо голямо, което да речем че има 50% шанс да успее.

Истината за създаването на Асоциацията е, че ние НАИСТИНА СЕ НУЖДАЕМ ОТ НЕЯ. Предполагам всички сме на едно мнение, че има едно голямо недоверие към съществуващите асоциации в нашия бранш. Не знаем какво правят - нашите ли интереси защитават, или техните си лични интереси. Дори и нашата асоциация да се окаже, че е просто ПОРЕДНАТА АСОЦИАЦИЯ, тя ще има едно основно преимущество, за което аз лично ще се погрижа при създаването на устава - НАШАТА АСОЦИАЦИЯ ЩЕ БЪДЕ ОТКРИТА. Те ще се отчита, пред своите членове. Тя ще взема мнението на своите членове. Ти видя, че вече написах - Асоциацията трябва да изпраща на всички свои членове ЕЖЕСЕДМИЧНИ ИНФОРМАЦИОННИ БЮЛЕТИНИ.

Какво повече искаме от една Асоциация:
1. Да знаем какво се случва във всеки един момент от времето.
2. Да имаме шанс да влияем на бъдещите събития, тоест нашето мнение да се чува, и ако е в крак с мнозинството, да се взема предвид.

Това е. Друго няма.

Mateev
14.08.2013, 20:25
В определени моменти от време една Асоциация може да изиграе ключова роля за развитието на бъдещето. Така се случи с двете фотоволтаични асоциации - БФА и БСА. Член съм на едната и председател на другата. Та почти веднага след създаването им правителството започна да измисля нов закон за ВЕИ. После имаше наредби, после решения на ДКЕВР. По закон държавните институции са длъжни да вземат нашето мнение при всяка една промяна или при всеки един нов закон, засягащ фотоволтаичния бранш. Така се и получи. Всяки един закон, всяка една наредба, всяко едно решение на ДКЕВР - всичко това предварително идваше в Асоциацията като проект и от нас се искаше становище, като ни даваха двуседмичен срок. После ни канеха на кръгли маси, на заседания на министерски съвет, на публични обсъждания в ДКЕВР, на присъствие в комисиите на Народното събрание - вече съм забравил колко пъти беше - вероятно поне сто пъти за период от 3-4 години. Не мога да кажа, че не са се съобразявали с нас. Когато извадиш някакъв много силен довод - няма как да не се вслушат. Там не са роботи, не са зверове - там са разумни хора, които защитават своите си интереси. Когато обаче извадиш силен и логичен довод, те се съобразяват с него, колкото и да им е неприятно, че личния им бизнес страда. Е имало е и случаи, в които нашият глас беше глас в пустиня, но имало е и такива, при които е ставало така, както ние искаме.

Смело мога да се гордея, че част от законодателството, част от членовете, част от терминологията в тях, съм ги измислил аз лично или членовете на нашия управителен съвет. Особенно имаме двама активисти там в София, които буквално са вкарали в стрес половината от правителството на ББ и шефовете на НЕК, ЕСО и ДКЕВР. Няма майтап. Една добра и силна Асоциация може много да направи за своите членове, Не всичко, защото има и други силни лобита, но поне част от законодателството ще стане така, както ние го искаме. Ако няма Асоциация, ще стане така, както го иска врага или мафиотите.

kunev
14.08.2013, 20:43
Аз също бих предпочел кооперация - от комерсиална гледна точка би била по-полезна а всички ние рано или късно започваме да търсим капитализация на усилията , които полагаме в една или друга област.Като начало обаче и асоциацията би била добре.А относно членския внос - едни 100-150 лв за година все ще скрием от жените !

koragroup
14.08.2013, 20:56
Няколко мисли и от мен.
Подкрепям и Асоциацията и Кооперацията.
Относно Асоциацията, мисля че най-важен е не бюджета,м който ще съберем, а членката маса. Ако ще и милионен бюбжет да имаме, ако нямаме представително число членове (от общия брой регистрирани пчелари), никое наше предложение няма да тежи.
Мисля, че тая "завера" и нейният ръководител е толкова сериозна, че той/тя ще трябва да е длъжност на заплата - за да може да се занимава само с това (освен пчелите си).
Колкото и идеална цел да има Асоциацията, нейните членове ще имат комерсиални очаквания. Трябва да помислим какви ще са ползите за членовете не само като еднолични субекти, но и като вече съществуващи кооперации. Така ще може по-лесно и бързо да се събере членска маса.
Полезно ще е, ако някой запознат със статуквото в момента, направи SWOT (силни, слаби страни, възможности за развитие и заплахи) на конкурентните асоциации.

koragroup
14.08.2013, 21:05
Скромното ми мнение е, че асоциацията е по-важна. Тя ще създава политиката (условията), а кооперацията ще се грижи за икономиката(търговията).

За себе си мога да кажа, че не се чувствам подготвен да участвам в управлението. И не мога да си го позволя финансово.
Мога да помагам в работна група.
Мога да отделям от личното си време, доколкото го имам.
Мога да отдела 100-150 лв членски внос тази и следващата година (до 200 за асоциацията и кооперацията общо).

@ Маттев
Или си много умен и всичко си го планувал отлично (купуване на пчели, на форума, иновациите на форума, идеята за коопа и асоциацията)...
Или си голям късметлия!

Няма значение, и двата варианта ги уважавам и адмирирам!

koragroup
14.08.2013, 21:14
Хвана ме и мене нещо логореята...

Сещам се за един идеален Председател на Асоциацията - член на форумите, който е помогнал с опита си на всички прохождащи пчелари ползващи интернет.
Само трябва да гледа малко по-позитивно на нещата и трябва да загърби историческите си "заигравки" с досегашните представители на гилдията ни...

В тази връзка, мисля, че едва ли някой ще каже "готов съм да съм ръководител". По-скоро може всеки да предложи някого и после да гласуваме тези които не са си направили самоотвод.

Mateev
14.08.2013, 21:21
Късмета ходи при тези, които го търсят. Нали знаеш - няма как да спечелиш шестица от тотото, ако преди това не си пуснеш фиш. С колегите съдружници обичаме да се майтапим, че "Днеска пуснахме поредния фиш, пък да видим дали птичето на късмета ще кацне на рамото ни".

1. Ходенето на Апимондия например е еквивалентно на пускане на фиш. Ако намеря клиент, разходите ще ми се избият 1000 пъти.
2. Опитите да създам собствена пчеларска информационна система е еквивалентно на фиш, защото ако успея, мога да я продавам по целя свят.
3. Купуването на машина за восъчни основи си е фиш - рано или късно ще се намеся на пазара на восъчни основи в България.

Evgeni Petkov
14.08.2013, 21:22
Матеев написа-" Една добра и силна Асоциация може много да направи за своите членове, Не всичко, защото има и други силни лобита, но поне част от законодателството ще стане така, както ние го искаме. Ако няма Асоциация, ще стане така, както го иска врага или мафиотите."

Така е и държа на мнението на Димитър Бонев, който преди 3-4 години влезе в подобен водовъртеж и знае и други подводни камъни. Защото, доколкото дочух вече се формира 4- членната пчеларска група към министъра, които самият министър ги канел!?!?. Така се прави лоби, но проправителствено, но в никакъв случай пропчеларско. Малко от хората знаят за дамата, която беше писала в изборните списъци своята чистачка на входа и беше я направила депутат. Та дано министъра покани някой пчелар от квартала си, иначе .... ще последва "синдром на изчезващия пчелар"

koragroup
14.08.2013, 21:27
Слава Богу, че на тоя министър не му остава много време...

Ruslan
15.08.2013, 08:47
Подкрепям създаването на Асоциация.Готов съм да отделям от свободното си време и да участвам в работни групи.Готов съм да заделя 100 лева за първата година.

scutellator
15.08.2013, 11:04
Членски внос около 50 евро си е доста нормален за Европа. Дори да бъде удвоен като за нашата страна (учителя ми по физическо навремето обичаше да казва, че последния бягал най-бързо), пак смятам че си е в реда на нещата. ( ако се издава бюлетин и/или списание на всеки 2-3 месеца, това са пари които така или иначе се дават и сега за абонаменти по списания....)


член - да. Председател, управителен съвет -ХА-ХА-ХА-ХА. Аз съм работен кон, не началник. Имам алергия към бюрокрация и документи (точно затова съм и пчелар). При нужда бих могъл да изразявам "експертно мнение" и да помагам по по-специфични въпроси.



Относно уства и учредяването..... смятам че е добре да се направи при скрити врати.... от експерти които си знаят работата, а не от тълпа от галфони. След като се уредят по-важните въпроси - заповядайте, отворено е за нови членове.

Георги Славов
15.08.2013, 12:01
1. Желая да стана член на асоциацията.
2. Мога и съм съгласен да плащам членски внос колкото реши Общото събрание.
3. Съгласен съм да бъда член на някоя Работна група и да работя по някой конкретен проблем.
4. За Управителния съвет е хубаво да се избират нови хора които до сега не са се занимавали с проблемите в сектора. До тук опита на до сега занимаващите се е почти пълно ликвидиране на пчеларството като отрасъл.
5. Предлагам за Председател на асоциациата да бъде номиниран Борислав Александров. Всички го познаваме и знаем неговите качества. Той се занимава само и единствено с пчеларство

Kiril8305
15.08.2013, 12:15
член - да. Председател, управителен съвет -ХА-ХА-ХА-ХА. Аз съм работен кон, не началник. Имам алергия към бюрокрация и документи (точно затова съм и пчелар). При нужда бих могъл да изразявам "експертно мнение" и да помагам по по-специфични въпроси.


Защо за мислене?
Млад човек , креативен с напредничево и иновативно мислене, мнението на доста колеги е повече от отлично за теб, ако трябва да се гласува моя глас е за теб.

vlado 9
15.08.2013, 13:07
Kато отглеждащ пчели (все още не Пчелар) за сега като хоби:
1.Член на Асоциацията-да
2.Членски внос-да

Георги Георгиев
15.08.2013, 16:56
Боре мисля че не е толкова страшно да си лидер,и смятам че си достоен.Предлагам още двама човека:Димитър Бонев и scutellator.

Ангел Йосифов
15.08.2013, 17:23
Аз съм работен кон, не началник. Имам алергия към бюрокрация и документи (точно затова съм и пчелар). При нужда бих могъл да изразявам "експертно мнение" и да помагам по по-специфични въпроси.



Относно уства и учредяването..... смятам че е добре да се направи при скрити врати.... от експерти които си знаят работата, а не от тълпа от галфони. След като се уредят по-важните въпроси - заповядайте, отворено е за нови членове.



И за тази порода коне има време-ЗИМАТА.Не,че няма какво да се прави на пчелина(ите),но зимата е идеална за"бюрокрация".Напълно споделям мнението ти за скритите врати.
Аз определено си ставам за член без значение от размера на членския внос-бройте ме.

koragroup
15.08.2013, 19:43
Боре мисля че не е толкова страшно да си лидер,и смятам че си достоен.Предлагам още двама човека:Димитър Бонев и scutellator.

Подкрепям предложението за Димитър Бонев. Остава и той да иска изобщо да членува...
Уважавам и Борислав, ама ми е жал какви тигели ще трябва да тегли от Добрич до София и едва ли ще издържи дълго...

Георги Славов
15.08.2013, 19:57
Уважавам и Борислав, ама ми е жал какви тигели ще трябва да тегли от Добрич до София и едва ли ще издържи дълго...[/QUOTE]

Извинявай колега но защо всичко трябва да е в София.

Георги Славов
15.08.2013, 19:58
[QUOTE=koragroup;28633]Подкрепям предложението за Димитър Бонев. Остава и той да иска изобщо да членува...
Уважавам и Борислав, ама ми е жал какви тигели ще трябва да тегли от Добрич до София и едва ли ще издържи дълго...[/QUOTE

Мисля че трябва да има активни членове от цяла България.
Колкото до Бонев не съм много съгласен, с оглед на това че когато се разглеждаха предложенията за следващия програмен период, поставяше разделяне на стари регистрирани и нови регистрирани колеги.
Мисля че това не е обединителна фигура в бъдещата асоциация на всички пчелари.

koragroup
15.08.2013, 20:10
...
Извинявай колега но защо всичко трябва да е в София.

Ами не трябва, ама е така... Асоциацията ще е нашия посланник пред властта, а тя е в столицата.
Относно другото ми предложение, не приемай лично нещата. И аз съм нов, ама ако така ще се изчисти гилдията от лапачите на субсидии поне малко, мога да преглътна 1-2 годими без ЕС помощи.

Георги Славов
15.08.2013, 20:17
Не приемам лично нещата само казвам че ни трябва личност която да ни обедени , а не да насажда предварително напрежение.
Колкото до мен аз съм регистриран ЗП от 2 години не съм си и помислил да се занимавам на този етап с програми.
Прочети целия под форум какво ни очакава в следващия програмен период.
Наздраве и много успехи.

Димитър Бонев
16.08.2013, 02:11
Мислих да запазя мълчание и да се включа, чак когато видя, че нещата потръгват и да помогна с каквото мога, но не се сдържах.
Начина, по който се започва много ми напомня това, което се случи преди няколко години при създаването на СБП. Много съм изписал по тази тема и не искам да започвам отново. Тогава се молих да се включат повече хора , но не би.
Устава е най-малкия проблем. Там нещата общо взето са фиксирани в закона и местата където може да се лавира са съвсем малко. Устава винаги може да се промени и доразвие. По-важното е друго. За да бъдем легитимни трябва да отговорим на изискванията на закона за пчеларството и стоящия все още във фризера закон за браншовите организации. Това означава, че за да се отговори на изискването на първия закон то трябва да се изградят структури по общините и то в над 50% от тях, а за да се отговори на изискванията на втория то в тези структури трябва да членуват само регистрирани като ЗП физически или юридически лица. А това коренно ще промени нещата. За държавата активния субект е този, който е регистриран като такъв. Ако искате да правите нещо и то да е легитимно, тогава задължително ще трябва да се съобразите с тези предварително зададени условия.. Някой ще каже, че пак се опитвам да разединявам, но това са даденостите. Така автоматично се решава и въпроса и с моето членство. По документи нито съм ЗП, нито пчелар. Това обаче не пречи моят чорбаджия да членува и да плаща членски внос.За мен ще остане удоволствието да бъда страничен наблюдател и ако някой поиска мнението или помощта ми, да ги дам до толкова, доколкото се простират компетентността или възможностите ми.
Славов,
През следващия програмен период не ни очаква нищо. ЕК резна и парите по програмите до нивата на първия тригодишен период, което значи, че около 3 милиона годишно включително и националното доплащане.2-та милиона великата четворка вече си ги е разпределила, а дори и трохите няма да са за вас. Като се има в предвид, че великата четворка ще решава кой ще вземе и кой не от трохите, то за вас познайте какво ще остане. Колкото до това с разделяне на стари регистрирани и нови регистрирани колеги, не го измислих аз, но го подкрепих, защото видях какво се получи и знам какво щеше да се случи ако нещата се бяха развили по по-друг начин. За вас пари по програмата пак нямаше да има, защото този който днес е откраднал няколко кошера и е регистрирал няколко пчелина с по един кошер на цялата си фамилия, щеше да обере и парите ползвайки се протекции. Това не е сценарий измислен от мен или този, който е направил предложението, това се случваше най-редовно през последните три години и след първата зима от тези кошери почти нищо не оставаше освен дървенията. Та същите тези после тръгваха да си набавят загубеното по начина, по по който са и започнали с пчеларството и така се наложи да се открие и една нова тема във форума. Разбира се преобладаващата част от новорегистрирани колеги не са такива, но липсата на опит в повечето случаи доведе до общо взето големи загуби и сериозни тревоги на пролет. Е има и такива, които са честни почтени и бързо навлизат в материята, но покрай сухото гори и суровото. Аз лично не съм участвал по програмите, въпреки че реално нищо не ме е спирало. Имам си принципи, пък и съм преценил, че ако не участвам ще загубя по-малко.
Та тези съждения ме върнаха и към въпроса с лидерството. Няма как да се угоди на всички. Винаги ще има недоволни. По-важното е управителното тяло на една такава организация да се състои от млади, умни и мъдри хора, които да са готови освен това, че ще им се наложи да жертват лично време и средства, а и да понасят удари, обиди и дори унижения, но въпреки всичко да преценят много внимателно плюсовете и минусите при обсъждането на всеки един проблем и да взимат възможно най-оптималното решение, Да не се поддават на изкушението наречено корупция и да поставят интересите на общото дори пред личния си интерес. А това повярвайте ми въобще не е лесно. Нагледал съм се на паднали ангели. (А нали знаете какво е паднал ангел).
Освен това бих казал, че ако ще се прави нещо, то трябва да се прави без много шум и да се действа много внимателно, за да не се получи това, което стана със СБП.
Създаването или не на стабилна асоциация, ще е един реален тест и за това до колко сме узрели за колективна работа и ще отвори или затвори пътя за създаване на кооперация.

Светозар Каменов
16.08.2013, 13:08
Не е ли по-добре да се отговори първо на няколко по-важни въпроса отколкото членски внос и управление?
Какви са целите на една нова асоциация, като има вече няколко? Нека първо се формулират целите и задачите и тогава вече са се мисли по другите въпроси.

HINAP
16.08.2013, 15:45
Благодаря на колегата Бонев,че се включи при разискването по темата с Асоциацията.Разбрах,че пари по програмите трудно ще дойдат,но все пак това са наши пари от данъците.Европа ги взема от нас чрез вноските/не всичките пари разбира се/ и след това те идват в България и се започва великата борба/образно казано/ в кой сектор ще отидат.За да дойдат при нас ние трябва предварително да сме подготвени.Това може да се случи като предварително се създаде стройна организация и само да се чака момента това да стане.По мое скромно мнение събитието за да се случи трябва поне една година да съществува така наречената Асоциация и да се изгради лоби без което няма как да стане работата по отпускането на каквито и да са средства по пчеларството.Всеки чака парашута да се отвори и да тръгне потока от пари/тютюнопроизводители,зелен укопроизводители и т.н./Но всичките те имат здрава почва под тях и има кой да защити техните искания.Само ние сме като сирачета и все плачем.Бонев,знам че повечето неща,да не кажа и всички са ти ясни относно създаването на организации,а после и как се усвояват парите.Сигурен съм,че ще си полезен при създаването на такава Асоциация.Стига разбира се да не си възмутен от предната организация и да нямаш желание да работиш отново.Знам,че всеки от членуващите трябва да бъде и ЗП.Тук мисля,че доста хора няма да могат да станат членове.Самият аз не съм запознат с всички изисквания,защото отдавна не членувам в организации.Само жълтата книжка все още я пазя/такъв беше цвета на членската нижка на Български пчеларски съюз/,а там пише,че член на дружеството може да бъде всеки български гражданин навършил 16 години,който притежава пчели,има минимум познания по пчеларство.Сега работата е вече коренно различна.За да се хванеш на хорото се иска много свободно време,здрави нерви и стабилно лоби.Все пак за предпочитане е с работата да се захванат по млади и енергични хора/Боре не се извинявай,че си меланхолик,ти си холерик/Това е под формата на шега разбира се.Колкото до мен,аз си премахнах регистрацията на ЗП и съм волна птица.Всеки има правото сам да си решава.

scutellator
17.08.2013, 08:58
Не е ли по-добре да се отговори първо на няколко по-важни въпроса отколкото членски внос и управление?
Какви са целите на една нова асоциация, като има вече няколко? Нека първо се формулират целите и задачите и тогава вече са се мисли по другите въпроси.

Да пречи на онези хора да вършат нещата които вършат в момента. От това по-голяма награда няма.

Въпросът е дали ще се намерят достатъчно хора (членове) които да мислят повече и за другите. Възвръщаемост на инвестициите не могат да се очакват (по не и в краткосрочен план). Ако се издава някакъв пчеарски инфомационен бюлетин/списание , това би било някаква компенсация ( в Гърция списанието Меллисокомико е за членове на асоциацията. За да се абонираш за него или да публикуваш реклама в него трябва да станеш член. http://www.omse.gr/main.php?p=8)

volodq
17.08.2013, 14:37
Боре мисля че не е толкова страшно да си лидер,и смятам че си достоен.Предлагам още двама човека:Димитър Бонев и scutellator.

Аз също бих гласувал за цитираните в поста на Георгиев.
1. Желая да стана член на асоциацията.
2.Съгласен съм да плащам членски внос колкото се реши .

Светозар Каменов
17.08.2013, 23:49
Добре тогава, от моя скромен опит като начало една такава асоциация би трябвало да се заеме с "пчеларската програма". Така действаща не изпълнява целите си. Аз лично през какъвто ад минах не ми се иска да го изживявам, но с това се сблъскат и много други. И не е най-големия проблем висянето пред агенцията. Програмата като такава на мен ми помогна много, но изпълнението е меко казано отвратително. Би било много добре да има хора пряко свързани с пчеларството, които да спрат меко казано кражбите. Ако успее такава организация да влезе в управлението на парите по програмата ще е голям плюс за всички нас.

estabien6
18.08.2013, 13:55
Скоро ,ще се включа в темата ,сега съм много зает,ще ставам баща“ иначе няма проблеми с членския внос ,да обсъдим кандидатите (ще има ли лидер или човек на заплата ) темата се пуска за N ПОРЕДЕН ПЪТ ....

Димитър Бонев
18.08.2013, 14:28
Добре тогава, от моя скромен опит като начало една такава асоциация би трябвало да се заеме с "пчеларската програма". Така действаща не изпълнява целите си. .... Ако успее такава организация да влезе в управлението на парите по програмата ще е голям плюс за всички нас.

Сега, нека да разграничим поне малко нещата. По моето скромно мнение целите са едно, а средствата за изпълнението им е друго. Поне според мен това предложение по-би подхождало на второто. Според мен целите на асоциацията трябва да не са 50-60 на брой, а не повече от 4-5, а средствата за постигане на целите те са повече на брой, но те имат и по-краткосрочен характер. При решаването на даден проблем те автоматически се променят.
После, не си мислете, че влизайки на наш представител в работната група, то останалите ще изхвърчат от там и само ние ще дирижираме нещата. Напротив. Нашият представител ще бъде поставен в много тежка ситуация. Един срещу вече добре сформирана и перфектно работеща машина за точене на пари. Повечето от експертите представители на МЗХ и ДФЗ получават лисчета с това какво да правят, в противен случаи-отиват в бюрото по труда. Имат две алтернативи -или да станат бушони , или да си търсят друга работа. Въпреки всичко има начини за постигане на целите, но първо те не трябва да се коментират тук, а и изискват много предварителна работа и много контакти, което също създава условия за неуспех.

toko652003
18.08.2013, 21:31
Верни са, но практически трудно осъществими. Направи такава група тук или другаде за да не се включват недоброжелатели -> https://fbstatic-a.akamaihd.net/rsrc.php/v2/yR/r/dDuwptwBl_G.png

jordanov
20.08.2013, 09:34
Точно затова винаги съм искал да има скрит раздел на форума с ограничен достъп но това всеки път се посреща на нож...


Аз съм един от тия които са против тази идея. Другите вече ги няма у форума или почти ги няма. И Бориславе, идеята не се е посрещала на нож, с плюнки или обиди, а с аргументи. Който го интересува, все още може да прочете, за съжаление мненията на Борислав Александров ги няма там. Тогава Буци взе правилното решение, в противен случай това щеше да бъде началото на края на pchelari.com.
Сега вече имаш единоначалие. Управленските решения ги взема Той.

toko652003
20.08.2013, 11:54
jordanov ако всичко е публично как ще се противодейства на ''Троянските коне''. Подобни организации и ''обединения'' неусетно
се превземат от старите кримки.Наистина трябва да се вземат мненията на колкото се може повече пчелари, но едва ли може да се угоди на всеки.Привърженик съм на идеята по-добре една две цели, но да са осъществими.Това което се вижда на картата според мен може малко да се опрости в смисъл не е задължително областните градова да се водещи по региони , защото някъде ще има жесток отпор от съществуващите организации, но това е само мое предположение. Иначе така структурата е добра.

Като начало може да се пробва виртуално членуване извън форумите и групите мястото да е НЕУТРАЛНО за да няма никой засегнат.Извадката ще е съвсем малка, но поне ще се види има ли интерес и няма да струва на никого нищо.

jordanov
20.08.2013, 13:01
Друже, включването ми в темата беше с една единствена цел - внасяне на малко яснота по отминали събития. Благодаря за вниманието.

ianev
23.08.2013, 14:31
Каква интересна идея и какъв чудесен дебат се е заформил. Браво...

Spens
24.08.2013, 18:44
нищо ново под слънцето ,равносметката е после кой кого е яхнал...гледам тука на първо четене има фукня -кой с колко може да се изхвърли ...а забравяте че някои от вас разчитат на меда който са изкарали??и това ще ги храни до догодина...нооо..машината си работи ..и яхнатия определено ще е пчеларя..Въпрос на време е ..Значи-създава се организация или не знам кво си там -то на никой не е ясно какъв ще е кяра ама сублимативно и консулидирано ще пишем че даваме по 100 -200 -1000 лева ,това е просто смешно-Светозар Каменов ви го написа в прав текст-дайте да видим каква ще я вършим па тогава да обсъждаме "членски внос"??

Димитър Бонев
24.08.2013, 20:48
Дааа. Всеки много говори, но като стана въпрос за предложения, най-вече за това какви ще ги вършим, започва едно дюдюкане кой, кого щял да яхне. Та ей за това сме си на този хал. Вместо да изметем тия, дето са ни яхнали ние работим в тяхна полза. Практиката показва, че няма невъзможни неща. Стига да има желание и воля всичко може да се постигне. Е не за един ден, но стъпка по стъпка и много работа. Лошото е, че липсват работните пчели. Всеки чака някой да направи нещо и след това 1001 кусура да намери. Има я темата. Вместо да чертаете мрачно бъдеще и да сипете помия, дайте нещо от себе си. Направете нещо конструктивно.

Mateev
25.08.2013, 13:17
Предполагам вече всички започнаха да осъзнават, че пчеларите са НЕСПОСОБНИ ДА СЕ ОБЕДИНЯТ !!! Освен израза "хайде да се обединим" те друго не знаят, друго не си представят, за друго не могат да дадат дори и идеи, камо ли пари и личен труд.

Тази тема беше един експеримент, който целеше да провери доколко пчеларите имат готовност за обединение. Според мене експеримента се провали. Обединение не може да стане поради причини, които вече ви ги изредих, но вие не ги повярвахте:

1. Всеки иска някакво обединение, но никой не си представя що за животно е това и има ли то почва у нас.
2. Всеки си мисли, че НЯКОЙ ДРУГ ТРЯБВА ДА СВЪРШИ МРЪСНАТА РАБОТАТА !!!
3. Всеки си мисли, че той лично НЯМА ДА ДАВА ПАРИ за това обединение. Трябва да се намери някой глупак, който да ги даде тези пари.
4. Всеки си мисли, че той лично НЯМА ДА ПОМАГА С ЛИЧЕН ТРУД за това обединение. Трябва да се намери глупак, който да се труди без пари.
5. Въпреки пълната си пасивност по въпроса, всеки си мисли, че ИМА ПРАВО ДА КРИТИКУВА тези, които все пак жертват някакви пари и време !!!

Още в първите постинги на темата беше публикуван линк към Закона за юридическите лица с идеална цел. Този линк е използван САМО 11 ПЪТИ !!! Само 11 човека са си направили труда да изтеглят закона, и не се знае колко от тях са го прочели от край до край. А изчитането на закона е една хилядна част от всичко, което трябваше да се свърши, за да стане това обединение факт.

Тъжно ми е да го констатирам, но пчеларите наистина НИКОГА НЯМА ДА УСПЕЯТ ДА СЕ ОБЕДИНЯТ, освен ако разбира се не се намери някой, който ДА СВЪРШИ МРЪСНАТА РАБОТА. Но то такива вече има, и то няколко. Те вече са създали асоциации, които функционират. Какво повече искате - не знам. Дори и утре да се създаде още една или още 100 асоциации - какво ще се промени? Пасивните пчелари пак ще си останат пасивни и пак ще критикуват всеки и всичко, търсейки виновник за собствените си проблеми.

Вече има асоциации - изберете си една, станете член, бъдете активни, издигнете се в ерархията и тогава и само тогава ГЛАСА ВИ ЩЕ СЕ ЧУВА !!! Вчера бях на Беклемето - имаше събрание на което се обсъждаха пчеларските проблеми. Имаше и шефове на асоциации, с които човек можеше да се запознае и да поговори. Колко от вас присъствуваха на това събрание? Колко от вас станаха да се изкажат? Колко от вас се запознаха с управителите на местните или централните сдружения? Колко от вас написаха лист с предложения, за да им ги връчат? Въобще колко от вас заделиха поне 5 минути от личното се време, за да поработят за общата полза?

Всичко това са тъжни констатации, но за съжаление това е САМАТА ИСТИНА !!! Всеки иска да критикува и оплюва, но НИКОЙ НЕ СИ МЪРДА ПРЪСТА за общото благо. Единици са тези, които са активни и имат потенциал да направят нещо добро, но като виждат какво е отношението на останалите (всеобща неблагодарност), те се обезверяват и отчайват.

Mateev
25.08.2013, 13:30
След събранието в Беклемето лично се запознах с някои от управителите на местни и национални сдружения. Поговорихме малко и набързо се разбра, че всички имат едни и същи проблеми и всички се борят за тяхното разрешаване. Тровенето на пчелите от арендаторите, ниските изкупни цени, монопола на майкопроизводителната мафия, малките по размер и несправедливо разпределените държавни субсидии, и т.н и т.н. Борбата за промяна на законодателството се води отдавна и ще продължава да се води с пълна сила. Добре че има няколко активисти, които го правят това безкористно за сините очи на пчеларите.

А за тези от вас, които плюят наляво и надясно ще кажа, че дори и не са си направили труда да разберат за какво се борят асоциациите, но въпреки това ги плюят и критикуват в аванс, ей-така от спортна злоба. Според мене няма нужда от нови сдружения. Такива вече има и те функционират. Ако искате да станете активисти в някое от тях - ами станете член и започвайте да работите за общото благо.

И спрете да критикувате за неща, за които си нямате ни най-малка представа как функционират. По-скоро бъдете благодарни, че все пак някъде там някой си жертва времето и парите за вас.

borislav aleksandrov
25.08.2013, 20:03
Не съм съгласен в частта да си изберем асоциация от съществуващите и да станем членове за да ни се чува гласа. Гласът няма да се чува. Това какво говорят за пред пчеларите тези шефове на Асоциации и какво правят в действителност са две съвсем различни неща.

Mateev
25.08.2013, 20:34
Ние дори не знаем какво говорят и какво правят. В същото време си мислим, че ще се справим по-добре. Да, ама не. Фактите и резултатите от тази тема говорят друго. Дори и да бяхме успели да създадем асоциация, тя пак щеше да бъде Асоциацията на Борислав, Scutelator, Драган или Петкан - тоест поредната безлична асоциация, която ще бъде оплювана наравно с другите. Просто хората не искат Асоциация - те искат да си НАМЕРЯТ ВИНОВНИК за собствените си проблеми и да го оплюват. И с това се изчерпва тяхната активност по въпроса.

Също и за кооперацията - хората си представят, че някой ще се бръкне в джоба, за да направи инвестиция за милиони, и после ще започне да им ИЗКУПУВА МЕДА ПО-СКЪПО (тоест на загуба). И тяхното си участие в тази кооперация го виждат само като 2-3 написани постинга във форума. Никой, ама никой не си представя, че ще трябва да си продаде къщата или апартамента и парите да ги вложи в тази кооперация. Именно затова и кооперацията ще се провали. Просто хората не са готови за това. Нямат го инвестиционното мислене и не са готови да рискуват.

Нещо повече - хората не желаят да им се казва какво трябва да направят, за да успеят. Ако някой им посочи какви грешки правят, те ще го посрещнат на нож. Мислил съм си дали да не отворя една тема "Тайните на успеха", но ако го направя, веднага ще стана враг номер едно на всички, защото в тази тема ще се наложи да разкрия хилядите самозаблуди, в които живее почти всеки един българин. Малкото случаи, в които се опитвам да кажа истината тук или там, вече ми създадоха врагове. И единствената разумна стратегия за мене си остава МЪЛЧАНИЕТО. С две думи казвай на хората това, което искат да чуят, и те ще те обичат. Това е стила на ББ и на всички управляващи. Сега осъзнавам, че те просто нямат друг избор - длъжни са да казват на народа това, което той иска да чуе, а зад кулисите да правят това, което трябва да се направи според тяхното си виждане и компетенции.

scutellator
25.08.2013, 21:33
Матеев, радвам се че си такъв оптимист ( идеален си за рекламно лице на Арианаhi;).
Тея синковци само Боби Михайлов може да ги надмине.
Изчакай още 10 години и виж сам какво ще направят (всъщност може да погледнеш назад през последните 10 години и да видиш какво са направили- все хубави неща (за които за пред пчеларите все Броксел така искал). Толкова некомпетентност не оставя и капка съмнение че въобще не става въпрос за некомпетентност, а за умисъл)

Относно майкопроизводителната мафия - такова нещо няма( ако пък има - кой я е създал????), поне не технически, те са просто изпълнители, пешки, и ако ти не си майкопроизводител, то ще бъде някой друг.

Evgeni Petkov
25.08.2013, 21:40
И единствената разумна стратегия за мене си остава МЪЛЧАНИЕТО.
Да се чуди човек защо е нужен и този форум?! В този шеговит стил очаквам утре нова тема- " Нощес си купих пчеларска асоциация -тя е само 7 души, ама си е национална" А сериозно- времето не е дошло, по точно Закона за браншовите организации не е притиснал пчеларите да осъзнаят за нуждата от една пчеларска организация, може би защото са омешани любители и хора разчитащи на пчеларството за да живеят. Но и тогава пак ще бъдат "изиграни" от съществуващите сега представители, защото те като политиците са от една партия, само с различни "силови охранители". Такова обединение ще Ви спретнат, че севернокорейската телевизия ще го отрази в новините си. Както пише Матеев- "че те просто нямат друг избор".

Mateev
25.08.2013, 22:02
Знаете ли защо няма нужда от нова асоциация - ами защото от гледна точка на управляващите "Кучетата си лаят, но кервана пак си върви". На управляващите въобще не им се занимава с нас. Те си имат толкова много на брой и по-важни проблеми от нашите, щото ние сме девета глуха и за нашите проблеми едва ли си струва да се занимават повече от 5 минути на година. Това е. И 1000 асоциации да създадем, все ще е тая - никой няма да ни ебава за слива.

Виж ако е една еднствена асоциация с 50 000 члена - тогава може би някой ще се вслуша в нас. Но пак няма гаранция.

Хайде накарайте всички пчелари да станат членове на една единствена асоциация. Да, ама не.
Хайде накарайте всички пчелари да дават членски внос по 5-10 лева на година. Да, ама не.
Хайде накарайте всички пчелари да ходят поне веднъж в месеца на събрания в регионалното сдружение. Да, ама не.

Не осъзнавате ли колко безнадеждно е всичко това с организирането на пчеларите? Та те самите не го желаят !!!

И само в редките случаи, когато на някого му откраднат кошерите или му отровят пчелите, той се сеща за организацията и надава вой "Хайде да се обединим". Но само ден преди това той си е мислел "Е.ете си майката с това ваше обединение. Няма да ви дам и 1 стотинка за него както и няма да си мръдна пръста да помогна с нещо".

Mateev
25.08.2013, 22:15
Колко от вас станаха членове на съществуваща организация? Аз вече станах, и то на няколко.

Колко то вас си платиха членските вноски, защото както знаете сиренето е с пари? Аз вече си ги платих.

Колко от вас станаха активисти, за да споделят проблеми и да се борят за тяхното разрешаване? Аз вече го направих. След едно отравяне на мои пчели в Ловешко разтресох из основи закостенелите държавни служби и кметства. Това ми струваше пари и време, но го направих.

Разберете - докато сте пасивни, нищо няма да се случи. Докато всеки един от вас не жертва нещо лично (пари или време), няма шанс да получи каквито и да било облаги от този живот. Никой не дава нищо даром. По-добрия живот трябва ДА СЕ ИЗВОЮВА - с кръв, пот и саможертви. Кръвта е незадължителен елемент, но без саможертви нищо няма да се получи. А доколкото виждам, никой от пчеларите не е готов на саможертва, дори за собственото си благополучие, а камо ли за благополучието на останалите.

Evgeni Petkov
26.08.2013, 01:43
Колко от вас станаха членове на съществуваща организация? Аз вече станах, и то на няколко.

Колко то вас си платиха членските вноски, защото както знаете сиренето е с пари? Аз вече си ги платих.

Колко от вас станаха активисти, за да споделят проблеми и да се борят за тяхното разрешаване? Аз вече го направих.
E, това чаках, но само, че 45 минути по-късно- да бъде новината на деня! Аз на повечето тези организации са им и учредител и не си плащам членския внос-просто никой не ми го иска, а и аз не се натискам да им го предложа- иначе те с радост ще го приберат и какво от това? Не е въпроса дали си член на някоя,/която и да е/ пчеларска организация, а да си отговориш на въпроса- защо си там? Защо се пуска тема и после бързо- бързо се приключва, защото това може би е пред-последния коментар. Борислав е прав, времето ще покаже- някои ще го научат по-трудният начин, други ще гледаме отстрани.

Светозар Каменов
26.08.2013, 08:21
Матеев, отивам да си направя ритуално сепуку, ей сега осъзнах, че за нищо не ставам...

Mateev
26.08.2013, 19:09
Аз все още не мога да се ориентирам във вашите сложни взаимоотношения. Явно много мъка сте насъбрали от миналото. Самият факт, че има толкова много пчеларски организации говори, че тука нещо не е в ред. Не искам да заемам ничия страна, защото явно все още не съм ориентиран. Готов съм да припозная някоя организация като своя, готов съм и да съдействувам за създаването на нова. Нещо повече - готов съм да жертвам сили, пари и време, за да променя статуквото. Както вече видяхте - не си поплювам. Не ми пука да се опълча на държавни структури или дори на министерски и/или законодателни. Гоня си интересите и имам нагласата сам да си ги отвоювам, ако някой се опита да ме препъне. Към днешна дата моите интереси съвпадат с интересите на всички пчелари, така че ако направя нещо добро, то ще е за всички.

scutellator
28.08.2013, 12:11
Матеев, не може да се сърдим на никого че не иска да поеме инициатива. Не всеки безработен иска да е началник (кой казва че в България нямало работа - купуваш си овце и ставаш овчар, според Б.Б. ЕС от такива хора има нужда) , да инвестира средства и да си направи своя собствена компания. Има хора които просто искат да са работници, някой друг да създаде такава фирма, да ги наеме на работа и просто да си получават заплатата, без те да се обвързват емоционално, да поемат риск, да влагат собствени средства и т.н. Разбира се, винаги ще има и такива които дори и да ги молят пак няма да се хванат на работа.

Мисълта ми е такава асосиация трябва да има за да има кой да защитава техните и вашите интереси, независимо дали те самите искат или не.


Ето например защо тази година няма де минимис - просто трябваше две НАЦИОНАЛНИ организации да подадат искане към МЗХ тя да бъде отпусната. Е, намери се само една такава организация ( предварително се разбират между тях си - ти ще пуснеш, аз не, а за догодина ще се сменим. така хем вълка сит, хам агнето цяло)



Забравих да допълня, аз също не искам да бъда началник. Единственото условие при което бих станал е ако ми бъде даден пълен имунитет, без право на отнемане (поне за 2 години). Иначе след първото сбиване (грешка на езика, исках да кажа заседание) ще се озова право в ареста. Просто ставам нервен в социални ситуации, когато разни хомосексуални субекти с власт упорстват и отказват да признаят грешките си и искат да стане на тяхното.

kando
28.08.2013, 16:55
И ся последно ко излезе - асоциацията си остана хипотетична ...... ах каква "изненада" (: язък за барута, инак спор няма меракът голям, а пръднята мирише.

п.п. това сепуку не беше ли ракия на епонески - щото и аз отивам да си направя същото, ритуално със салатка.
п.п.2 и не се извинявам за злорадстгвото - просто поредната толкова прозаична история, че ме е яд на кадърните сред вас.

estabien6
28.08.2013, 18:46
Предлагам да се съберем 30 човека и да започнем ,с надеждата и останалите да се включат в последствие,от хората изказали мнение по-темата поне 5 са идеални за ръководител(смятам,че може да има 1 формален ръководител,бягащ по институции и получаващ заплата ,и колективно вземани важни решения ) . призовавам ви да попишем още малко тук за да се поизбистрят идеите. Аз съм голям оптимист за обединението,и много се радвам,че темата не умря отново ,работата по пчелините намаля и имаме повече време за комуникация сега ,искам да пуснем лик към темата ни и на други места за пчелари ,евентуално и пчеларски вестници.Очаквам повече хора да драснат по поне 1 дума по темата... ЕДНО ДА ЗА ПОДКРЕПАТА!!!

Светозар Каменов
28.08.2013, 22:02
И ся последно ко излезе - асоциацията си остана хипотетична ...... ах каква "изненада" (: язък за барута, инак спор няма меракът голям, а пръднята мирише.

п.п. това сепуку не беше ли ракия на епонески - щото и аз отивам да си направя същото, ритуално със салатка.
п.п.2 и не се извинявам за злорадстгвото - просто поредната толкова прозаична история, че ме е яд на кадърните сред вас.
Лошото е, че както винаги повечето се повлияха от натрапено мнение. Други, които може да са в основата май не им се иска. Една асоциация не се създава от ден за пладне, от днес за утре. Така както е написано заглавието изглежда, че хоп ей така ще се "тракне" на бързо. Така бе и представено. И понеже няма как да стане по този начин е обречена на провал. Даже и без да се формулират цели и задачи.
Асоциация, съюз, група ще дойде в последствие, след като пчеларите по места се обединят. Когато малко по малко се съберат зад общите си интереси, тогава ще дойде и обединението и никой няма да може да го спре. Направете си кооперация, застанете зад общото и всички ще са добре. В крайна сметка ще имаме и национално сдружение. Живот и здраве ще имаме и финансова независимост.

Mateev
01.09.2013, 01:08
Според мене имаме две възможни стратегии за действие - едната е да създадем поредната Асоциация минавайки през всички сложнотии и перипетии, а другата е да превземем някоя от съществуващите асоциации. Втората идея изглежда по-лесна и по-бърза. Трябва само да се намерят 20-30 ентусиасти, които да станат членове на някоя съществуваща асоциация, и после на годишното събрание да сменим председателя с наш, който сме си избрали.

Аз лично бих заложил на Димитър Бонев, тъй като той е с най-голям опит във всичко това. Бих гласувал и за Борислав Александров. Може би и за Светозар Каменов, но не го познавам чак толкова добре. Scutelator също. Има и още няколко човека. С две думи активистите са ясни - няма какво чак толкова да ги бистрим. На практика ние вече си имаме управителен съвет, който със сигурност ще защитава нашите интереси, а не чужди.

Evgeni Petkov
01.09.2013, 07:07
другата е да превземем някоя от съществуващите асоциации. Втората идея изглежда по-лесна и по-бърза. Трябва само да се намерят 20-30 ентусиасти, които да станат членове на някоя съществуваща асоциация, и после на годишното събрание да сменим председателя с наш, който сме си избрали
Явно и Вие г-н Матеев сте гледали много филми за фирмено превземане и затова така коментирате- как ще превземете "куха" "съществуваща" пчеларска оганизация? Никак!
Тръгва се на чисто с общински представители и читави хора-може и с по-малко хора, пчеларите сами ще дойдат, щом усетят, че това не е поредната измама.
Предлагам да пуснете нова тема -"Как да си превземем пчеларска АСОЦАЦИЯ" за да се изясни тези 20-30 ентусиасти как да бъдат облечени-с ацузи и бухалки ли ще са или с "бели якички" и вратовръзки!

Mateev
01.09.2013, 08:29
Не, просто ще бъдат мнозинство, и ще гласуват за друг управителен съвет, друг устав и т.н. Това може да стане много лесно. Но първичното в цялата тази работа е наистина да се намерят хора, които да станат членове, и да споделят общи виждания. И когато са мнозинство, тогава те са сила.

Ако наистина съществуващите асоциации са окупирани от единични хора, то тогава много лесно едно мнозинство би могло да ги смени. Така е по закон. Ключова е думичката МНОЗИНСТВО. Имаме ли го наистина, или точно това е нашият проблем. Защото ако го нямаме, именно нашето разединение е виновно за съществуващата ситуация с многото на брой окупирани от един човек асоциации.

Димитър Бонев
01.09.2013, 22:02
Дааа. Виждам, че Матеев много бързо стигна до очевадната истина. Само дето преди години никой не искаше да разбере това. Молех се повече хора да се включат в новосъздадената организация, за да може хем да стане национално представена, хем да изберем този председател и този управителен съвет, които да свършат работа, а такава има много да се върши и ако в обоздримо бъдеще не се свърши нещата ще стават още по-зле. Само дето тогава никой не обърна внимание на моя апел. Пък и защо да се включват. Има там някакви балами дето ще се развъртят и ще оправят нещата, пък то каквото за тях такова и за нас. Затова сме на този хал. Помня, когато правих предложението за новата програма, ме изядоха, като записах, че едно от условията за участие да е членство в пчеларска организация. После се появиха и други, дето ме обвиниха че съм създавал разделение между пчеларите и какво ли още не. Те за това сега отрочето дето създадохме се превърна в организацията на Михайлов и управителния съвет, доколкото има такъв е със средна възраст 70 и няколко години. Хора, които имат по няколко кошера, които всяка година зареждат на ново с хванатите рояци и всяка година не могат да изпролетят нито един. И на всичкото отхоре същите тези хора се тупат по гърдите и ходят да изнасят лекции как се отглеждат пчели.
СБП стана нагледен пример, как една добра инициатива се превърна в това, от което никой няма нужда, освен председателя, който се надява на някаква далавера, но е толкова некомпетентен, че и това няма да успее да направи. Няма да забравя, как изнудваше Цонев за Добрите практики. Искаше да вземе 80% от парите, които трябваше да отидат за отпечатване на ръководството и разясняване от страна на авторите. Накрая не получи нищо, но за сметка на това провали проекта и парите отидоха при Ганчо. После ми се обаждаше да пита там за едни проценти за управление на проекти как да "усвои"
Ганчо пък обикаляше по села и паланки да обяснява на пчеларите как не искали директни плащания на кошер. По-добре било повече пари да се дадат за програмите, за да може Ганчо да ги усвоява.

Говориме за общи събрания. То те се провеждат по начин, по който председателя да не може да бъде сменен. По един представител от организация, обикновено председателя - най-верното куче на лидера и вие очаквате така да се променят нещата? Блажени са верующите. Обикновено един гласува против и след това всички разправят че те са били този един. А как се става пожизнен председател. Много лесно. Всяка година общото събрание гласува промяна в устава, с която се удължава мандата на ръководството с още една година. Така от 2 години става 100. Ама това, че промяната в устава не минала в съда. Много важно. Тя раята не знае. А ако случайно някой се докопа до такава информация и поиска сметка от ръководството, то бива щателно отстранен от охраната на мероприятието.
Те за това превземането на сега съществуващите организации е мисия почти невъзможна. Можеше преди около три години. Сега вече е безсмислено.
Ако ще се прави нещо, то трябва да се наистина нещо много по-различно от това, което съществува в момента и като качество и като материял и като амбиции. Толкова много неща трябжа да бъдат променени и като за начало това не е свързано с пари, а с нормативна уредба. Повечето наредби, закончета и прочие са в противоречие с други та дори и с конституцията и европейските регламенти, но никой не си мърда пръста. Ще питате защо. Много просто. Някой си плаща за да е така. А парите дето плаща за да е така ги взима по един или друг начин най-вече от вашия и моя джоб.
Та замислете се дали да се борите за правата си и да работите в по-конфортни условия или да се бъркате в джоба за да ви мачка някой, когото дори ненавиждате.

Evgeni Petkov
08.09.2013, 11:23
http://www.fermer.bg/%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B8-%D1%89%D0%B5-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D 1%82-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D 1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D0%B0-%D0%B2-%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%87-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%8F%D 1%89%D0%BE--news6670.html Път за превземане на пчеларска организация според г-н Матеев. Но беше хубаво да бяхте я обяви ли и тук, а не да я научаваме отдругаде! Блаженни са вярващите .....

Димитър Бонев
09.09.2013, 14:01
Смях в залата. Михайлов ще обединява пчеларите. То дори и най верните му хора(тези които до скоро бранеха имиджа му) вече не искат да имат нещо общо с него.

Лежаков
09.09.2013, 15:17
Още от времето на хан Кубрат в главите на това племе му се набива, че СЪЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА. Да ама не.
Смятам, че идеята си я бива. Нещата трябва да се променят.

Димитър Бонев
09.09.2013, 15:40
Идеята може да е супер, но човка е грешен.

Evgeni Petkov
15.09.2013, 22:41
Идеята може да е супер, но човка е грешен. http://www.fermer.bg/учредяване-на-конфедерация-на-пчеларски-организации-обмислят-от-сектора-news6745.html- серия №2 -Писах някъде преди, че такова обединение или по модерному "Конфедерация" ще ни спретнат, че севернокорейците ще ни дават по новините със скачащите в екстаз пчелари и пчеларки при вида на "новите-стари" пчеларски вождове.
А това ли е нужно на този сектор- със "стари"... пчелари нов конфедерационен "пчелин" да се прави!? Но ще чакаме и продължението - то сериалите са на мода и почит у нас.