PDA

Виж пълната версия : Каква средна продажна цена на меда успявате да постигнете?



Mateev
27.07.2013, 23:04
Отварям тази анкета с цел да си изясним каква средна продажна цена на меда успява да постигне Българският пчелар. По резултатите от анкетата ще разберем за каква цена си струва да се борим и въобще как пазара оценява нашият труд.

Анкетата е анонимна - тоест не се знае кой за какво е гласувал.

В анкетата може да се гласува само за един резултат.

Забележка:
Моля въведете вашата истинска СРЕДНА ЦЕНА за 1 килограм продаден мед през тази година или през предишната. Не въвеждайте мечтите си или инцидентните продажби на някой друг скъп буркан. Въведете реалната средна цена, която се изчислява като разделите общото количество на получените пари върху общото количество килограми на продадения мед.

Цеко
27.07.2013, 23:14
На дребно под 7 лева не продавам, но като продам на едро по 4 лева (чисто след данъци и то с триста зора ) и средната цена става мани, мани ......

borislav aleksandrov
04.08.2013, 10:27
В анкетата не трябва ли да се направи разграничение между средна цена на дребно и средна цена на едро?

Mateev
04.08.2013, 12:55
Ами то на едро е ясно, че е между 4.00 и 4.20. Само на дребно е по-висока, а средната цена зависи от това какъв процент си успял да продадеш на ниската цена и какъв - на високата. Така както е организирана анкетата гледаме именно средната цена, а за в бъдеще можем да отворим още анкети, в които вече да търсим по-големи подробности за един или друг аспект от цената.

Ако искаш - отвори още сега подобна анкета, но този път да е само за цена на дребно.

Интересното е друго - почти по всички анкети от този форум се забелязва една много интересна тенденция - ХОРАТА НЕ ИСКАТ ДА ГЛАСУВАТ. Броя на посетилите анкетата е много по-голям от броя на действително гласувалите. Ето например тази анкета са я посетили 96 човека (вижда се отдолу на страницата), но са гласували само 43 от тях. Също като на изборите - много ниска избирателна активност, пък после се сърдим, че бил избран този или онзи.

Това означава, че повечето от пчеларите искат да получават информация (посещават анкетата), но в същото време не искат да дават информация (да гласуват). Искаш да вземаш, но не искаш да даваш - как се наричаше тази черта от характера?

borislav aleksandrov
04.08.2013, 13:05
Интересното е друго - почти по всички анкети от този форум се забелязва една много интересна тенденция - ХОРАТА НЕ ИСКАТ ДА ГЛАСУВАТ. Броя на посетилите анкетата е много по-голям от броя на действително гласувалите. Ето например тази анкета са я посетили 96 човека (вижда се отдолу на страницата), но са гласували само 43 от тях. Също като на изборите - много ниска избирателна активност, пък после се сърдим, че бил избран този или онзи.

Това означава, че повечето от пчеларите искат да получават информация (посещават анкетата), но в същото време не искат да дават информация (да гласуват). Искаш да вземаш, но не искаш да даваш - как се наричаше тази черта от характера?

За съжаление е така ...

Юрий Цветков
04.08.2013, 13:19
как се наричаше тази черта от характера?
БЪЛГАРСКА!!!

Nic 59
04.08.2013, 13:51
Защо пък Българска? Естествено е да не гласуват след като не се чувсват част от гилдията. Уважете тяхното право да не гласуват, особенно по важни въпроси които няма да решите.

HINAP
04.08.2013, 15:38
Анкетата е хубаво нещо,защото всеки може да си свери часовника,образно казано.Затова и веднага гласувах.Сега разбирам,че самите ние не знаем какво искаме.Според мен всяка анкета ти дава информация за нещо което поне малко те интересува,а за да бъде по вярна зависи и от броя на гласувалите.Мисля,че няма нищо лошо да се гласува.Все пак тази информация е за нас потребителите на форума.Пък после се сърдим защо продаваме меда на ниски цени.Е,няма угода...

scutellator
04.08.2013, 16:01
Интересното е друго - почти по всички анкети от този форум се забелязва една много интересна тенденция - ХОРАТА НЕ ИСКАТ ДА ГЛАСУВАТ. Броя на посетилите анкетата е много по-голям от броя на действително гласувалите. Ето например тази анкета са я посетили 96 човека (вижда се отдолу на страницата), но са гласували само 43 от тях. Също като на изборите - много ниска избирателна активност, пък после се сърдим, че бил избран този или онзи.

Матеев, Матеев, от електроника може да разбираш, но по Статистика и Социология хич те няма. Винаги когато се прави анкета трябва да се включат всички възможни отговори, за да може анкетата да обхване цялата част от обществото.

Например, в частност за изборите, ако си забелязал когато се обявяват социологическите прогнози от анкетите, те изглеждат общо взето по този начин:

за кого бихте гласували?
- герб
-дпс
-атака
-вмро
......
- други
- не мога да преценя
- няма да гласувам



Та за настоящата акета, дали си допуснал че тук по една или друга причина може и да има такива които не продават мед ( например начинаещи пчелари които още не са вадили мед, или пчелари които не се занимават с производство на мед(за продажба), а с нещо друго или гледат пчелите за хоби, а добития мед отива за познати и роднини ( без пари или на цена далеч под себестойността).......

Nic 59
04.08.2013, 16:13
Анкетите наистина са хубаво нещо, стига да можеш да разчетеш посланията. Отказа за гласуване си е индиректно гласуване.
HINAP, наистина ли смяташ колегите за толкова глупави че не знаят цената на меда?

HINAP
04.08.2013, 16:40
Знам,че си прав,но нали за това е форума.Аз обикалям страната и въпреки това няма как да знам каква е цената примерно във В.Търново в момента.Пък и данните са за цялата страна без значение от района.Мисля,че тук се разбира от първа ръка и информацията няма гриф СЕКРЕТНО.Не мисля,че колегите са глупави,но не виждам и какво ги възпира да гласуват.Може пък да смятат информацията като подвеждаща и да се ползува от някой кандидат прекупвач за користни цели.Специално аз не мисля така.Не знам,дано не греша.Всеки си е в правото да реши дали да гласува и в това няма нищо лошо.

toko652003
04.08.2013, 18:53
Постигане продажна цена на едро?! По скоро на каква цена ви купуват меда когато е в по-големи количества... Консумацията на мед в България е токова незначителна, че не виждам смисъл от анкета за цена на дребно.

hri1963
05.08.2013, 22:03
За сега не вадя в големи количества и за миналата година продавах само на дребно - 7 лв/кг, тази година още не съм продавал.

Mateev
05.08.2013, 22:41
Странно нещо е човешката психология. Когато един клиент е убеден, че меда е много добър, последното нещо, което го интересува, е цената. Ще ви кажа един интересен случай, който се развива буквално в предишните 2-3 дена:

Някакви чужденци - мисля че от Черна Гора + един Българин + един Белгиец минават с колата случайно покрай имота ми и виждат строените кошери. Спират и идват при мене с въпрос дали продавам мед. Региона бил екологичен и те искат да си купят десетина кила качествен мед. Разказах им че имам различни партиди от различни региони и различни видове мед. Слязаха долу в мазата и поискаха лъжичка, за да го опитат. Пробваха две-три тенекии, едната я отделиха и решиха да я вземат. Тоест от 10 кила първоначално намерение те всъщност купиха 25 просто защото меда много им хареса (както и региона - наоколо на поне 15-20 километра има само девствени гори и поляни). Вчера ми звънят по телефона, че и други техни познати искат мед и утре ще дойдат да купят още една или две тенекии. Забележете - някъде от южна България те ще бият път 300-400 километра в двете посоки, само и само да си купят 1-2 тенекии качествен мед. Сметнете какви огромни разходи ще имат и колко ще им излезе един килограм - сигурно ще е златен. И не само това - като се върнели в Белгия, щели да ме препоръчат на някакъв техен приятел с магазини, който щял да поръча най-малкото един тон. И отделно други години като идвали в България, пак щели да минават и да купуват.

Колко е интересен живота - как едно случайно събитие (карали по пътя и видели пчелин) може да създаде дългогодишен бизнес, при това международен. А причината - опитването на една лъжичка с мед и харесването му. И в цялата тази история забележете, че въобще не говоря за пари. Жена ми им казала някаква цена и те просто бръкнали в джоба си и я заплатили. Дори и да им беше казала повече, пак щяха да я заплатят без пазарлък.

Та на фона на тази история започвам да си мисля, че най-важното за един пчелар е да си създаде кръг от клиенти, които сляпо да му вярват, че неговия мед му е добър и качествен. Ако това наистина се случи, тогава той наистина ще може да получава добра цена за меда си, и колкото по-скъпо иска, толкова клиентите ще са по-доволни. Те наистина очакват качествен мед, и на тях им е пределно ясно, че качеството струва пари. За пчеларя остава едно единствено нещо - НИКОГА да не ги разочарова тези постоянни клиенти, защото те трудно се намират и лесно се губят. Важното е винаги за тях да има перфектно качество на меда, а хубавата цена е следствие - тя ще си дойде от самосебе си.

Вече имам няколко тенекии продаден мед и десетки буркани, като забележете - до момента не съм предприел нито една стъпка в търсене на клиенти. Всичките ми продажби са на хора, случайно чули, случайно разбрали - идват, търсят и купуват. Абсолютно съм пасивен и въпреки това имам продажби. Ако продължава в същия дух, до нова година ще съм си продал меда без да си мръдна пръста. Определено има хора, които ценят качествения мед, и които сами полагат усилия, за да си го намерят. Мене това ме устройва. А реклама ми прави самият пчелин - красиви жълто-сини кошерчета, накацали по баира в една китна овощна градина, строени в редички на красиви стойки - караш по пътя и те буквално ти се набиват в очите, защото са най-красивото и най-шареното нещо в цялата долина.

borislav aleksandrov
05.08.2013, 23:05
Странно, но и вярно.