PDA

Виж пълната версия : Развиване на пчелин



Страници : [1] 2

kacone
27.07.2013, 17:29
Здравейте, от тази година се занимавам с пчели / още не мога да се нарека пчелар/. На 19 юни закупих две отводки на по 4 Л.Р.рамки, и от пчеларя купих още 8 изградени. Настаних ги в стари, отремонтирани и боядисани Л.Р. кошери и започнах хранене, твърдо през ден, със захарен сироп 1:1 по 250 мл. След като изпълниха корпуса /10 рамки/ плътно с пчела, и 6 - 7 рамки с пило, реших да ги разделя вместо да слагам втори корпус. Та вчера купих 2 оплодени майки, и направих индивидуални отводки в чисто нови Л.Р. кошери собствено производство с 2 пити с запечатано пило, 1 с мед и прашец, 1 само с незапечатан мед и 1 празна пита с пчелите по тях / без да стръсквам допълнително/ изчаках 2 часа и придадох майките м/у рамките с пило. Човека, от който купих майките ме посъветва 4 - 5 дена да не "любопитсвам" в отводките. Днес отидох до пчелина /наричам го пчелин понеже освен мойте кошери, бащата на жена ми "дядото" също е сложил 5 отводки/ На основните семейства сложих по една В.О. плюс сироп 250 мл. А на новите само вдигнах капаците, без да "любопитствам" и налях по 100 мл. захарен сироп, но малко по разреден с вода понеже четох, че поради липса на летящи пчели трябва да се осигури вода. Основните семейства в момента са на по 7 рамки с доста открито пило и пчели м/у тях.
По план трябва във вторник или сряда да погледна дали са приети майките в отводките, и ако са приети ми влезна мухата да направя още една - сборна отводка от 2-те основни семейства пак с оплодена майка, след като се върна от морето 12 август. По ме тревожи дали ще имат време всички семейства да напълнят корпусите до зимата, но пък много ме блазни идеята да запролетя / ако е рекъл Господ/ с 5 семейства.
Вие какво ще ме посъветвате, ако пък не направя нова отводка, ще имам възможност да подсилвам отводките с пило от осн. семейства, и да ги изравня???!!!

Mateev
27.07.2013, 21:41
Ще ти кажа моята стратегия за бързо разрастване на един пчелин, която в момента я прилагам, но все още не знам дали ще е успешна. Ако искаш - приложи я, но на твой риск, ако не - изчакай да свърши експеримента, за да ти кажа дали е успешен.

На фона на цялото знание, получено от книгите, интернет и от форума, аз си изградих следната стратегия за бързо разрастване:
1. Планови отводки се правят в края на всяка една паша
2. Инцидентни отводки се правят когато някое семейство изпадне в роево настроение
3. И двата вида отводки ги правя по един и същи начин, а именно с утрояване, освен ако пилото е малко - тогава само удвояване.
4. Планови отводки се правят от най-силните семейства в края на пашата, в които са изпълнени следните две условия:
- Майката не е задръстена и има достатъчно много пило
- Броя на старите пчели е огромен и те така или иначе ще са умрели до следващата паша
5. Всяко едно силно семейство по горната точка го разделям на 3 други семейства
- Старата майка и старите пчели ги настанявам в чисто нов кошер, плодника на който е пълен само с восъчни основи и с нищо друго. Така симулирам настаняване на нов рой в нова хралупа, при което имаме бясно градене на пити и удължаване на живота на старите пчели, които иначе щяха да си умрат за няколко дена, а сега се борят да създадат ново жизнено семейство.
- Останалата част от стария кошер я деля на две нови отводки с нови оплодени майки и с равномерно разпределение на питите от стария кошер. Получават се 2 стандартни 4-5 рамкови отводки при ДБ или 2 големи еднокорпусни отводка при ЛР.
6. Започвам изтензивно хранене със захарен разтвор и от време на време с апиинверт.
7. Последната отводка за сезона гледам да я направя не по-късно от 1 август, за да имат време отводките да се засилят достатъчно за презимуване. По план ще храня до 15-ти септември, но като наближи датата, мога да я променя в зависимост от МТО обстановката на конкретната година.

Точно в момента съм в ситуация на последна паша с голям брой силни семейства, които смятам да ги утроя в следващите няколко дена. Ако към дата 15 септември нещо се е объркало в някои отводки, ами мога да направя обратно обединяване с цел зазимяване на силни семейства.

Забележи че този метод на отводки предлага и една друга екстра, от която аз се нуждая - това е постепенен преход от една система кошери към друга. Например старите ми кошери може да са ДБ, но една от новите отводки (тази със старата майка и пчели) мога да я сложа в ЛР.

Самият процес за правене на отводки е много лесен:
1. Разглобяваш стария кошер по обяд и питите от плодника ги пренареждаш в два други нови корпуси, като гледаш пилото, прашеца и меда да са равномерно разпределени. През една слагаш нови неизградени пити. Има и други методи на редене, но за това по-късно.
2. Новосъздадените две семейства ги слагаш някъде другаде в пчелина. След няколко часа (вечерта) им придаваш нови оплодени майки.
3. Старата майка я оставяш в стария кошер, но напълнен с чисто нови неизградени пити. Може и в чисто нов кошер от друга система. Важното е това да е кошера, който ще остане на старото място, за да може до вечерта всички летящи пчели да се върнат в него и да подушат познатата им миризна на старата майка.

Mateev
27.07.2013, 22:10
В предложената от мене система има нещо много интересно - ДОПЪЛНИТЕЛНА ЕКСПЛОАТАЦИЯ на старите летящи пчели след края на пашата. Тези пчели са изтощени от пашата и обикновенно умират до няколко дена след нейното приключване. Ако обаче тези пчели бъдат поставени в кризисна ситуация, в която е застрашено оцеляването на семейството, те могат да бъдат мобилизирани да възстановят восъчноотделителните си функции. Нещо повече - те могат да бъдат принудени БЯСНО ДА ГРАДЯТ нови пити, за да създадат място на майката да снася яйца.

Какво по-хубаво от това - пенсионирани пчели вместо да умрат, запрятат ръкави и създават чисто ново семейство, при това го правят по-бързо и по-качествено от техните по-млади колежки в стандартните отводки. На всичкото отгоре целия този процес им удължава живота, за което те само могат да благодарят на пчеларя. Той пък е щастлив, защото получава едно ново семейство, създадено от умиращи старци.

Дори и всичко това да не успее в 100% от случаите, пак пчелара ще е на далавера, защото:
1. Получава допълнителен извънреден восък от загиналите старчески семейства
2. Получава допълнителни извънредни бързо развиващи се семейства от оцелелите

ПС: Идеята не е моя. Аз само систематизирам натрупаните знания. Изказвам големи благодарности на колегите, които в един или друг постинг са обяснили един или друг аспект от тази идея.

kacone
28.07.2013, 04:52
Идеята много ми допадна, тествал ли си я вече или тепърва ще го правиш? Лично аз имам огромна нужда от изградени пити, и този бонус за мен е много ценен. Липсата на изградени рамки на склад е голяма спирачка, при мен двете основни семейства бяха изградили за 1 месец по 4 рамки и наблюдавах, че когато пчелите изградят една част, колкото юмрук отгоре в средата - майката осеменява веднага. След време, когато пчелите изградят още 3-4 пръста около този кръг вече с личинки, майката пак бърза да осеменява. По една поговорка - "докато нещо не остане, значи не е стигнало".
В други теми съм срещал една идея, която също ми допадна:
От един пълен корпус, вземаш майката с 2 рамки и настаняваш в нов кошер.
Останалите 8 / при Л.Р./ рамки, делиш на две. Пак от един корпус правиш 3 семейства.

Mateev
28.07.2013, 12:03
Аз съм изпаднал в твоето положение, но в много по големи мащаби. Изпитвам огромен недостиг от изградени рамки, за да пълня кошерите на новите отводки, и това буквално ме принуждава да правя смели експерименти. Въобще цялата тази година е един огромен експеримент, пилците от който ще се броят наесен, а още по-точно - напролет. Именно поради тази причина не мога да ти кажа със 100%-ова сигурност, че всичко ще е наред. Много неща могат да се объркат до напролет и към днешна дата единствено мога да коментирам междинни резултати.

Има и още нещо - каквито и резултати да се получат с единичен кошер или с група от 5-6 кошера, тези резултати не могат да се считат за меродавни. За да са достоверни едни резултати, те трябва да бъдат успешни в много на брой последователни експерименти. Тогава и само тогава може с увереност да се твърди, че еди какво си работи добре и може да се препоръча и на останалите. Например аз имам провален експеримент с 9 кошера, на които им предоставих двойно количество летящи пчели, взети от други 9 кошера. Ами експеримента според мене е провал, защото тези 9 кошера не дадоха повече мед от останалите силни семейства. Не знам какво се обърка, но знам, че този експеримент ще го повторя още няколко пъти в различни вариации, за да си изясня в подробности какво точно се случва и защо.

Един от последните ми експерименти е с рамки с прозрачни пластмасови полуизградени основи, произвеждани от една бургаска фирма:
http://www.rolta-plastic.com/product-1.html
Първо пробвах с 10, после със 100, после с 5000, а в момента съм заявил още 10 000 броя. Рамката за тези основи стана по-евтина, защото е с опростена конструкция. Самите основи се слагат много бързо и лесно на рамката. Няма нужда от обтелване. Няма проблеми с центрофуженето, дори и на много високи обороти, при които останалите рамки с восъчни основи стават на кайма. Пчелите ги градят без проблеми - е малко се мръщят и ако има восъчни основи, първо градят тях, но ако няма - градят и тези без никакъв проблем. Восъка се закрепва много здраво към пластмасата - няма изчегъртване. Пробвах замразяване на -20 градуса и нагряване на +40 градуса с цел да видя дали топлинните разширения ще нанесат някакви щети. Ами няма щети - всичко си е наред. Тези основи дори имат една много голяма екстра - те са полуизградени и по време на силна паша пчелите директно започват да ги пълнят с мед 5 минути след като са поставени в кошера. С две думи - многообещаващ експеримент, но както казах - пилците ще ги броя напролет.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Mateev
28.07.2013, 12:08
Като стана въпрос за експерименти, ще кажа и още нещо малко извън темата:

Смятам да заложа експеримент с пластмасови китайски основи - не полуизградени, а нормални. Вече съм издирил 5-те най-големи производители и съм закупил от тях образци, които ще пристигнат с DHL буквално в следващите няколко дена. Едните дори дойдоха в петък и визуално мога да кажа, че изглеждат превъзходно. В понеделник ще заложа 2 рамки за градене и до края на седмицата ще имам резултати.

Колкото до изсилването с много отводки - ами смело можеш да правиш експерименти, само че наглеждай отводките по-често. Ако забележиш, че нещо се обърква - винаги можеш да направиш обратно обединение. Това му е хубаво на пчеларството - има грешка, но има и прошка - стига разбира се да си държиш кошерите под око. :laughing:

Когато целта е бързо разрастване на пчелина, трябва да забравиш за меда. Аз така се опитах пролетта едновременно да правя отводки, да градя рамки, че и да изкарам мед. Резултата от всичко това беше, че нито едно от трите неща не се случи - пропуснах рапицата, а от акацията извадих средно само по 1-2 килограма от кошер и на излизане от пашата семействата ми пак си бяха останали слаби. След това коренно си промених стратегията и сега на липата и слънчогледа над 50% от семействата ми дадоха много добри добиви, независимо от това че преди пашата бях направил много отводки. Тайната на всичко това е хранене, хранене и пак хранене. Един ден без паша ако пропуснеш да храниш, значи си пропуснал майката да снесе поне 1000 яйца. Умножи го това по две седмици и ще видиш, че ако не храниш между пашите, на практика пропускаш създаването на цели семейства. А това с идеята за допълнителна експлоатация на старите пчели си е един бонус, който не трябва да се пропуска с лека ръка, дори и първите експерименти да се окажат неуспешни или с нисък процент на успеваемост.

kacone
28.07.2013, 15:25
Благодаря за отговора, със сигурност имам желание да пробвам този метод, та нали точно сега имам най - голяма нужда от отводки и восък. Но все още семействата са малко на брой, и нямам много време за "прошка". А сега смятам да направя още една отводка по същия метод - с оплодени майки. Но първо ще изчакам да видя, дали предните са приети.
Сподели, че мед, восък и отводки наведнъж не става, но ако твоят експеримент е успешен - то този метод покрива напълно и двете ми цели / отводки и восък / , за мед съм забравил и тази година и другата.

kacone
28.07.2013, 15:34
А това, че тайната е в храненето, съм на 100%, че как иначе за 1 м. от 4 рамки отводка ще се запълни целия корпус - плътно с пчели. Съжелявам, че преди да направя отводките, не се сетих да ги снимам. Точно на това се надявам и сега - при условие, че храня и разполагам с около 2 м. да ги развия и да изпълнят корпуса за зимата!

Бърз
29.07.2013, 13:53
Като стана въпрос за експерименти, ще кажа и още нещо малко извън темата:
Тайната на всичко това е хранене, хранене и пак хранене. Един ден без паша ако пропуснеш да храниш, значи си пропуснал майката да снесе поне 1000 яйца.
Здравейте. И аз от тази година се занимавам с пчели (само 6 семейства) Исползвам в МК само плодникова рамка на 300 мм. Нуклеуси стават от стандартни ДБ корпуси след слагане по средата на корпус преградна доска и прелки на различни страни. и т н.т. Искам да кажа, при мен, основна та идея за развитие на пчелина е стадартизиране и унифициране на инвентар (един вид рамк, един вид МК корпус ..) и МАКСИМАЛНО НАМАЛЯВАНЕ НА РАСХОДИ ЗА ГОДИЧНО ОТГЛЕЖДАНЕ НА ПЧЕЛНО СЕМЕЙСТВО.
(много извинявам за своя развален български)

kacone
01.08.2013, 17:02
939495Та така, майките са приети и вече снасят. Сега ми предстои още една отводка / но сборна / от основните семейства.

kacone
01.08.2013, 17:06
Ехеее, много големи снимки излезнаха бре. Както и да е, двата най отпред са отводките, и са моята гордост - лично производство и първите ми отводки. Наздраве - КОЛЕГИ!!!

borislav aleksandrov
01.08.2013, 17:19
Ехеее, много големи снимки излезнаха бре. Както и да е, двата най отпред са отводките, и са моята гордост - лично производство и първите ми отводки. Наздраве - КОЛЕГИ!!!


Поздравления

Един съвет махни тухлите...

kacone
01.08.2013, 17:24
От капаците, или керемидите от прелките? И причината, ако може - за тухлата се досещам.

borislav aleksandrov
01.08.2013, 18:13
От капаците, или керемидите от прелките? И причината, ако може - за тухлата се досещам.


97

циглите пред кошерите са си добре може да не ги пипаш засега. Но тухлите поемат вода и се рушат

kacone
01.08.2013, 19:17
Благодаря за съвета, не го имах в предвид. И без това имам доста палети, а съм виждал снимки на колеги, ще ги сменя с тухлите!!!Мерси!

Георги Георгиев
01.08.2013, 21:49
Боре защо караш човека да маха тухлите?Просто ми е интересно.А на теб
borislav Aleksandrov специални благодарности,ако минаваш край Шумен ми се обади 0894086103 поздрави Георги Георгиев.

Ангел Йосифов
04.08.2013, 12:17
Колегата с керемидите да отиде към 15-16ч и да ги пипне пък тогава да прецени дали да останат.

kacone
12.09.2013, 14:33
Бих искал да помоля по - знаещите колеги, да ми помогнат с плана за развитие за 2014 г. Имам в предвид някой да обясни подробно стратегията за разширяване на пчелина. Например г-н Матеев беше споменал в една от темите, че теоретично е възможно от едно семейство, за един сезон да направиш 8 отводки. Нека обясни по - подробно тази "схема" на размножаване. Интересувам се от всякакви варианти. Както се досещате, целта ми е да направя повече семейства през този сезон, меда не ми е приоритет, не и на този етап.
Примерно : едно семейство на 1 корпус кога и как се дели напролет / преди, по време, или след акацията/ на колко мога да го разделя /максимално/?
Да се има в предвид, че мисля да подхранвам през целия активен сезон през ден с по 250 мл. захарен сироп 1:1, имам възможност /когато е наложително или желателно разбира се/ да закупувам оплодени майки, на този етап разполагам с 40 изградени рамки, кошерите са ЛР и си ги правя сам / вече започнах подготовката и все пак трябва да знам ориентировъчно колко кошера трябва да подготвя за напролет/
С две думи искам помощта ви за да си направя стратегията за развитие на пчелина с максимален брой семейства.
Благодаря ви предварително.

Mateev
12.09.2013, 16:05
Аз ще развия моята теория, пък после ще обсъждаме дали е крива или права. Изхождаме от следните базови предположения:
1. През пролетта всички семейства се подхранват интензивно, като целта е да се развият дори и най-слабите семейства.
2. Към дата 1-ви май всички кошери вече са достатъчно силни и плодниците са запълнени с пчели на 100%. Това е и началната дата за правене на отводки. Могат да се правят и по-рано, но студеното време ще изисква по-специални грижи за все още слабата отводка, за да не изстине и загине. След 1-ви май времето вече е топло и смело могат да се правят отводки дори и само с една пита с пило.
3. Към дата 1-ви август трябва да се направи последната отводка, за да има достатъчно време да се засили и да презимува нормално. Следователно имаме точно 3 месеца време за размножаване на пчелните семейства.
4. УДВОЯВАНЕ: Най-простия метод е разделянето на семейството на две. Стария кошер се мести на 50 сантиметра встрани и до него се слага нов кошер. Прехвърлят се половината пити с пчели и пило в новия кошер и двата кошера се допълват с рамки с восъчни основи. Ествествено се слага и майка. Вечерта старите пчели се прибират и се разпределят приблизително по равно между двата кошера. След 30-40 дена и двата кошера вече ще са пълни с пчели и тогава може да се направи още едно удвояване. След още 30-40 дена - също удвояване. Така в рамките на годината от едно семейство могат да се получат 2*2*2=8 семейства. Задължително хранене независимо дали има паша или не - хранилката не трябва да изсъхва.
5. УТРОЯВАНЕ: Всички пити се изземват от стария кошер и се делят на две в два нови кошера, сложени на друго място. Добавят се и майки и тези два нови кошера остават без стари летящи пчели. Това силно ще забави началния им старт, така че напълване на плодника с пчели може да се очаква не след 30-40, а след 50-60 дена. Стария кошер си остава на старото мясно и се напълва само с нови и неизградени пити. В него остава и старата майка, заедно с една шепичка млади пчели. Вечерта всички стари пчели се завръщат в този кошер, виждат каква беля ги е застигнала, и след това запрятат ръкави и започват бясно да градят. И след около 2 месеца плодника на този кошер също ще е пълен с пчели и пило, и дори ще пращи по шевовете. Като цяло от 1 кошер за 2 месеца получихме 3 нови. На 1-ви юли повтаряме операцията и така в рамките на годината ще имаме 3*3=9 пчелни семейства.
6. УМНОЖАВАНЕ: Тази е най-рискованата операция, но за сметка на това тя дава шанс в рамките на една година от един кошер да се получат до 15 нови семейства. Още на 1-ви май кошера се разпарцаливя на толкова отводки, колкото пити с пило има в него. Ако е ЛР, възможно е да има 15-16 пити - значи ще направим 15-16 отводки на по 1 пита. След това хранене, хранене и пак хранене и вероятността всичките 15 семейства да станат силни в рамките на годината е много голяма. Със сигурност и 15-те ще са достатъчно силни, за да презимуват успешно и следващата година да дадат много мед.

Написаните по-горе методики се базират на знанието, че една майка може да оцелее и да направи силно семейство дори и тогава, когато я поставим в голо нуклеусче с празни неизградени пити и само една малка шепичка пчели до нея. Това е пробвано. Правил съм си експерименти дори и със стари майки, които преди да ги изхвърля им давах нуклеусче и те успяваха да изградят питите и да го напълнят със пчели.

Другото знание е, че две майки могат да снесат повече яйца от една. Следователно ако искаме в рамките на годината всички наши майки общо да снесат по-много на брой яйца, трябва да се сдобиеме с тях колкото се може по-рано и да им дадеме по една шепичка пчели и после да им гледаме сеира - ще си счупят краката да се трудят. Тоест ако в рамките на годината планирате да си купите 20 майки, за да направите 20 нови семейства, много по-добре е да ги купите още през май и да ги накарате да работят за вас, дори и само върху една пита, отколкото да си играете да правите 4 пъти по 5 отводки от силни семейства в рамките на 3-те месеца на сезона. Следователно ранните майки са много по-ценни от късните. Колкото по-ранна е една майка, толкова повече яйца ще снесе за вас през тази година.

Още едно знание - старите майки не могат да снасят по 2000 яйца на ден, когато се грижат за цял кошер, но могат да снасят по 1000 или по 500 и ако им дадете да се грижат за нуклеус или за малък кошер с не повече от 5-6 рамки, то тогава тяхната забавена скорост на яйцеснасяне е напълно достатъчна за бързото развитие на този нуклеус. С две думи - преди да изхвърлите една стара майка, дайте и да се грижи за нуклеус с 1,2 или 3 рамки, и този нуклеус ще се развива със същата скорост, с която би го развивала и една млада майка. Това е така защото количеството на пилото зависи от количеството на младите пчели, които го отглеждат. Дори и майката да може да снася много яйца, все тая - пчелите ще ги изяждат или изхвърлят и ще си оставят само толкова, колкото могат да отгледат. От това знание автоматично можем да си направим извода, че когато имаме отводки с малко на брой пити, както старите, така и младите майки са в състояние да снасят достатъчно на брой яйца за бързото развитие на тези отводки. Млада майка е необходима чак когато плодника се напълни на 80-90%. Преди това и старите могат да се справят. Дори и една майка да стане на 4 години, ако все още в утробата и са останали сперматозоиди, тя би могла да снася яйца и да се грижи за поддържането на 2-3 рамкови отводки. Това е един потенциал, който до момента пчеларите не са го оползотворявали. А аз направих експеримет и той се оказа успешен. Стари майки могат дори и да се оставят да презимуват като резервни майки в малки нуклеусчета. Това е втория експеримент, който правя в момента. Една стая съм я напълнил с нуклеусчета с майки и цялата зима ще се грижа за тях, пък да видим какво ще оцелее до напролет.

С две думи - стратегии за увеличаване на бройката на семействата могат да се измислят много - както по-леки, така и по-агресивни, но най-важното във всички стратегии е да се мобилизира целия яйцеснасящ потенциал (майки). Колкото се може повече и колкото се може по-ранни (ако са нови майки). Старите също трябва да се използват и да им се дава да се грижат за нуклеуси с малък брой рамки. Въобще майка трябва да се изхвърля чак когато и се свършат сперматозоидите. Преди това тя винаги може да бъде полезна при малък брой рамки. И втората част от стратегията - хранене, хранене и пак хранене.............

Също така добра стратегия е да се купят късни августовски майки, когато вече са по-евтини, и да презимуват в нуклеуси като резервни майки. Пролетта през март и април тези майки ще са безценни. Тази зима го правя само с 40-50 броя, но ако овладея метод за лесно и безопасно отглеждане през зимата, догодина ще го направя с 3 или 5 хиляди бройки. Става въпрос за отглеждане в затворено помещение. Въобще тази първа година на пчеларстване ме научи, че във всеки един момент от време целогодишно аз трябва да разполагам с налични резервни майки. Освен експеримента в помещението имам и създадена организация навън със 6 рамкови нуклеуси, които чрез преградна дъска могат да стават на две по 3 рамки. Когато ми потрябва майка, вземам едната, а на втората давам да се грижи и за 6-те рамки. После като се роди нова майка, отново слагам преградната дъска и отново живеят две майки на по 3 рамки. Имам заселени около 50 такива двойни нуклеуса, но те ще презимуват вън на студа. Ако успеят да презимуват на по 3 рамки, догодина и този експеримент ще го разширя до поне 200-300 двойни нуклеуса. Въобще - майки, майки и пак майки - винаги трябва да ги има в излишък. Това е третото важно нещо, което научих за пчеларстването.

Mateev
12.09.2013, 16:43
И следващото важно нещо са рамките. Тъй като съм върл експериментатор, през тази първа година пробвах какво ли не относно тяхната конструкция, и разбира се допуснах и доста грешки. Но най-интересното от всичко е коя рамка и коя основа се оказа победител? Няма да повярвате. Победител се оказа най-евтината и проста конструкция на рамка с най-елементарни правоъгълни летвички без никакви шлицове и други изгъзеци, а за основа най-подходящата се оказа пластмасовата основа на Ролта-Пласт Бургас. Невероятно, но факт. Оказа се че пчелите много ги харесват тези основи и ги градят с най-голям кеф. А майката - тя просто се насира от кеф - още не е сложена основата в кошера и майката се нанася на нея и започва да снася. Невероятно но факт. Майката снася в полуизградени пластмасови килийки, а пчелите търчат след нея и бясно ги доизграждат.

Не съм рекламно лице на фирмата, но не мога да не изкажа задоволството си от техните основи. През цялата година имах остър дефицит на неизградени рамки и това силно забавяше разрастването на пчелните ми семейства. В момента в който пробвах с първата рамка с тези полуизградени основи, нещата коренно се промениха. Сега вече спокойно напълвам цял един плодник с неизградени пити и майката веднага започва да снася с бясна скорост. Също и с медовите корпуси - пълня ги само с неизградени пити и пчелите веднага започват да слагат мед във тях. Въобще фактора НЕИЗГРАДЕНА ПИТА напълно отпадна в момента, в който започнах да ги използвам.

Купих пробни основи, след това 5000 комплекта, след това 20 000 комплекта, а за тази зима мисля да подготвя още 50 000 комплекта. Немога да повярвам, че толкова лесно се разреши въпроса с евтината рамка и основа, и проблема с обтелването и късането при центрофужене.

Пробвах и китайски пластмасови основи, но пчелите изрично отказват да ги градят. Изглежда нещо се мръщят на миризмата на пластмасата. Съгласяват се да градят чак когато потопя основата във врял восък и така направя финно покритие на 100% от площта. С бургаските основи обаче няма проблем. Не знам на какво мирише бургаската пластмаса и дали производителя слага нещо като добавка, но е факт, че пчелите се скъсват да ги градят, а майката започва да снася веднага въпреки недоизградените килийки. А също и мед - вадих слънчогледов мед от такива недоизградени пити. Пчелите пълнят килийките дори и да са само на ниво пластмаса, а след тях младите пчели доизграждат. Къде изградили, къде - не, но питата имаше доста мед в нея. Минаха само няколко такива пити през мене, защото сравнително късно започнахме да ги използваме, но е факт, че и мед се нанася в тях още преди да са изградени. Восъка на килийките много яко се закрепва към пластмасата. Няма изчегъртване. Никакъв проблем с центрофугата, дори и на високи скорости. Едва ли не мога така да вдигна оборотите, щото центрофуженето да е по-малко от 1 минута, а това силно ще вдигне производителността на машината. Въобще идеални основи.

Ето линк: http://www.rolta-plastic.com/product-1.html

ПС: Не съм рекламно лице и нямам нищо общо с фирмата. Хваля ги, защото основите им наистина са добри, и специално при мене ми разрешиха един глобален проблем с обтелването и с късането на рамки от центрофугата. Написах целия постинг за рамките, защото той е пряко свързан с желанието за бързо разрастване на пчелните семейства. Когато човек иска за една година да създаде много нови семейства, една огромна спирачка за него ще бъде именно липсата на изградени рамки. Направата на нормални рамки с восъчни основи, които след това трябва да бъдат изградени, е един много бавен процес. Един силен кошер трудно може да изгради повече от 10-20 рамки на година, а тази бройка силно противоречи на нашето желание от този кошер да създадем 5 или 10 нови семейства, нуждаещи се от поне 100 рамки за плодника и още толкова за медовия корпус. Откъде ще вземем толкова много на брой изградени рамки? Няма откъде. И именно тука се намесват полуизградените бургаски основи, които пчелите и майката започват да използват по предназначение буквално 10 секунди след като рамката се постави в кошера. Та ако някой иска да направи бързо и интензивно разрастване на броя на пчелните семейства, той просто няма никаква друга алтернатива - длъжен е да използва рамки с тези пластмасови основи.

kacone
13.09.2013, 05:32
Изкренно благодаря за изчерпателния отговор, г-н Матеев. Информацията за основите е изключително ценна за мен и съжалявам, че още тази година не съм ги пробвал.
По описаните от вас методи и варианти за развитие на пчелина виждам, че във всички случай догодина ще мога да се радвам на около 30 пчелни семейства / сега зазимявам 4/, което ми е напълно достатъчно за 1 сезон. Още веднъж благодаря!

оса
15.09.2013, 13:07
Колко лесно било всичко,а ние се водим по правилото,че в пчелина можем да направим до 10% отводки от налачните с-ва.


Аз ще развия моята теория, пък после ще обсъждаме дали е крива или права.
4. УДВОЯВАНЕ:
5. УТРОЯВАНЕ:
6. УМНОЖАВАНЕ:

То ако слушаме г-н Матеева,може и по 200 отводки да правим от семейство на година,ако са с 20 пчели и майка.И подхранване-яко.

Георги Георгиев
15.09.2013, 14:30
Вие ескате да умножавате 100%-от 30 семейства 60 отводки и един тон мед да извадя и да презимуват добре и ако може и акацията да хвана и тн.

kacone
16.09.2013, 06:07
Вие ескате да умножавате 100%-от 30 семейства 60 отводки и един тон мед да извадя и да презимуват добре и ако може и акацията да хвана и тн.

Че то от 30 сем. 60 отводки за един сезон е напълно възможно, даже ще напълнят поне 7 междурамия с пчели. Но изрично съм подчертал - стоков мед, не очаквам! Чети по внимателно.

kacone
16.09.2013, 06:09
[QUOTE=оса;29394]Колко лесно било всичко,а ние се водим по правилото,че в пчелина можем да направим до 10% отводки от налачните с-ва.




Да , така е. Ако искаш и мед да изкараш.

Mateev
16.09.2013, 07:21
Аз тази година си удвоих кошерите и изкарах мед, както от акация, така и от слънчоглед. На всичкото отгоре и изпуснах една камара рояци в началото, защото все още не бях организирал всичко както си му е реда. Тънкоста на цялата идея е закупуването (или направата) на ранни майки, както и експлоатиране на стари майки преди тяхното пенсиониране. Идеята е колкото се може повече майки да снасят яйца - това е в основата на бързото разрастване. Останалото е игра на местене на рамки насам-натам.

Много майки - много снесени яйца - много пило - много млади пчели, за да се грижат за него - много възможности за отводки. Получава се верижна реакция, която трябва да бъде внимателно контролирана. Има и малко математика в цялата тази история. Има и планиране месеци наред преди това, като например предварителната изработка на ХХХХХХ рамки и YYYY сандъчета за отводки, и най-важното - осигуряване на майките. Ако не можете да си ги произведете, трябва да си ги закупите, но за да получите от първата партида през май, трябва да ги заявите и заплатите още през януари. Поне това е моя план и аз вече работя по него.

Защо употребих думичките ВЕРИЖНА РЕАКЦИЯ?

Защото също като при нея при пчелите има период на удвояване на тяхната бройка. Пчелите не се разрастват линейно, а в геометрична прогресия, ако процеса правилно се управлява и се създадат верните условия. Именно геометричната прогресия позволява да се правят чудеса в рамките на един сезон. Ако например удвояването се извършва за 30 дена, то за 60 дена ще е 2*2=4, а за 90 дена ще е 2*2*2=8, а за 120 дена (което не е невъзможно) ще е 2*2*2*2=16.

Следователно за да се извърши взривообразно разрастване на броя на пчелите, а от там и на пчелните семейства, трябва да се извърши следното:
1. Скъсяване на периода за удвояване - това се прави посредством обилно хранене и добавяне в храната на добавки, стимулиращи снасянето от майката. Ако скъсим периода не на 30 дена, а на 24, вместо 4 периода в рамките на сезона ще имаме 5 периода, а това означава още едно удвояване.
2. Първата дата на началото на нашия алгоритъм трябва да я изтеглим колкото се може по-рано във времето. Ако може да започнем още на първи април - още по-добре. Ранното започване се постига посредством много хранене в пролетния сезон, топли (стиропорени) кошери и много ранни майки или миналогодишни августовски майки, презимували на топло и стимулирани за бързо снасяне.
3. Всяка една паша се използва интензивно, но не за събиране на мед, а на прашец, който после да им се дава на пчелите в периодите между пашите.

Въобще идеята е да се положат максимум усилия в посока снасянето и отглеждането на колкото се може повече яйца. Нито за секунда на пчелите не трябва да им се дава покой. Роенето няма да е проблем, защото пчелите непрекъснато ще бъдат държани в режим на празни недоизградени рамки и много излишно пространство в кошера (сандъчето). Освен всичко друго намекнах и за използването на стари летящи пчели, които преди да умрат, можем да ги затворим в нов празен кошер заедно с майка и така да им удължим живота и да ги принудим бясно да градят. Този номер може да се прави след всяка една силна паша. Това го пробвах още тази година - получава се и нямам загубено семейство - всички стари пчели, които ги подложих на такава експлоатация, успешно изградиха рамки и създадоха нови семейства.

В цялата тази концепция има недоуточнено едно единствено нещо - колко е периода на удвояване на пчелите?
Това все още не го знам, но догодина ще го уточня и ще мога да ви дам по-подробни данни. Имам математически изчисления, но друго си е да се провери на практика. Ако искате - не рискувайте и изчакайте догодина да направя експеримента.

Mateev
16.09.2013, 08:04
Има и още една тънкост, която ще я доуточня в началото на другата година. Става въпрос за мерака на пчелите да работят. В нормална ситуация те си работят с някакво нормално темпо, но когато оцеляването им бъде поставено на карта и нещата вече са на живот или смърт, в пчелите се появява силен инстинкт за оцеляване и започват да работят (и да градят) много по-бързо от нормалното. Тази тънка черта (границата на оцеляване) трябва да бъде намерена, и тогава пчелите наистина ще са по-продуктивни от нормалното. В по-горните постинги намекнах за отводки на една рамка или за майка с една шепа пчелички, сложени в празен нуклеус. При такава кризисна ситуация наистина пчелите градят по-бързо и семействата се разрастват по-бързо.

Тази тънка линия между живота и смърта може лесно да бъде намерена, като например догодина още от 1-ви май направя серия от експериментални отводки на по 1,2,3,4,5 рамки и след това внимателно да проследя периода от време, за който рамките ще се удвоят. Може например да се окаже, че именно еднорамковите отводки са най-ефективни по отношение на скоростта на разрастване. Така или иначе предстоят много експерименти и резултатите от тях ще ги споделям с вас.

Димитър Бонев
16.09.2013, 16:48
Всичко е много добре, но има и една малка, но съществена подробност. За началото на май месец дори и януари да си ги поръчаш и платиш, много малко вероятно е да получиш майки. После дори и да получиш, то качеството им ще е под всякаква критика. И накрая рискуваш да си довлечеш и други бели на главата, които ще хвърлят всичката тази дейност по планиране и всичкия труд на вятъра. Причините са много, но най-напред една нискокачествена майка, добре закисната в кумафос и антибиотици , няма да бъде ефективна дори колкото една средно добра майка. После пчелите веднага ще понечат да я сменят и формулата за бързо развитие отива по дяволите.

оса
16.09.2013, 16:54
Матеев,и друг път съм го казвал-пчеларството съвсем не е математика и сметки а си е просто наука.Говориш,че отводка на 1 рамка ще се развие по-бързо от 5 рамкова.Но знаеш ли,че пчелите от тази рамка трябва да подготвят площи за майката и когато тя снесе яйцата,колко пчели ще захранват,колко ще топлят пилото и колко ще продължават да подготвят килиики за новите яйца?И докато това пило се излюпи ще минат 21 дни за да нарастне отводката,но в същото време и ще умрат доста пчели.Друго е положението в отводка с 4-5-6 рамки,защото там микроклимата е друг,настроението е друго и работата в кошера е друга.Не заблуждавай неопитните колеги,че от 1 с-во можеш да направиш 4,това е несериозно за ранга,който заемаш в този форум.По-добре премълчи и не взимай отношение по въпроси,където не си подготвен,не знаеш и нямаш опит.Той не се определя от броя на мненията във форума.

Димитър Бонев
16.09.2013, 18:01
От едно добре развито рутово семейство можеш да направиш и повече от 5-четирирамкови отводки. После тези отводки отново можеш да разделиш на две. А от нуклеус на 5 рамки можеш да вземеш 4 отводки за сезон и то не на по рамка, но трябва да имаш донори за мед и прашец. Всичко е въпрос на технология, ивентар, много работа и познания.

kacone
16.09.2013, 18:25
Не заблуждавай неопитните колеги,че от 1 с-во можеш да направиш 4,това е несериозно за ранга,който заемаш в този форум.По-добре премълчи и не взимай отношение по въпроси,където не си подготвен,не знаеш и нямаш опит.Той не се определя от броя на мненията във форума.


Така, не желая да се превръщам в адвокат, но в тази ситуация се налага да изкажа мнение.
1. Пчеларството не е догма, че да оспорваш идеите на хората, и то подковани с експерименти. Винаги има какво да се открие. Например повечето от вас "опитните" пчелари са чели и горещо препоръчват /на нас младите/ книга която не е променяна от 1973г. поне аз мисля, че това е първото издание - Календарния справочник на Радоев. Аз също я прочетох - 3 пъти. Страхотна е, но има новости, които там ги няма.Та това са 40 години!!!
2. Днес се запознах с един възрастен пчелар и дърводелец / да се спазарим за изработка на кошери/. Че то се наложи да му обяснявам що е то това чудо "Многокорпусен кошер" - бил чувал. Тук няма да коментирам нищо, има към 50 ДБ.
3. Факт - "Здравейте, от тази година се занимавам с пчели / още не мога да се нарека пчелар/. На 19 юни закупих две отводки на по 4 Л.Р.рамки, и от пчеларя купих още 8 изградени. Настаних ги в стари, отремонтирани и боядисани Л.Р. кошери и започнах хранене, твърдо през ден, със захарен сироп 1:1 по 250 мл. След като изпълниха корпуса /10 рамки/ плътно с пчела, и 6 - 7 рамки с пило, реших да ги разделя вместо да слагам втори корпус. Та вчера купих 2 оплодени майки, и направих индивидуални отводки в чисто нови Л.Р. кошери собствено производство с 2 пити с запечатано пило, 1 с мед и прашец, 1 само с незапечатан мед и 1 празна пита с пчелите по тях / без да стръсквам допълнително/ изчаках 2 часа и придадох майките м/у рамките с пило."

Факт - в момента корпусите са пълни, и когато казах на човека, от който взех отводките, какво съм направил - ме поздрави! Въпреки, че ми препоръча да не го правя.

Мога да изброя още доста причини, поради които не е желателно да СЪВЕТВАШ хората да не споделят повече мнение и опит - защото "нямали достатъчно опит". Опита е много ценен, въобще не го подценявам, но има хора които "вдяват" по - бързо, имат желание, експериментират, и най важното - СПОДЕЛЯТ РЕЗУЛТАТИТЕ от опитите си. Големи хора сме, всеки сам може да отсява подадената му информация!

kacone
16.09.2013, 18:32
От едно добре развито рутово семейство можеш да направиш и повече от 5-четирирамкови отводки. После тези отводки отново можеш да разделиш на две. А от нуклеус на 5 рамки можеш да вземеш 4 отводки за сезон и то не на по рамка, но трябва да имаш донори за мед и прашец. Всичко е въпрос на технология, ивентар, много работа и познания.

Тук съм с двете ръце, ЗА. Липсата на "донори" и инвентар е голяма спирачка.

scutellator
16.09.2013, 19:14
Когато едно нещо отдавна го има в "учебниците" по пчеларство и е залегнало в практиката на всеки втори пчелар по света ( стредно аритметично :laughing:), последното нещо което очакваш е то да бъде "свръхестествено" и невъзможно. Нормално е пчелите за 30 дни да нарастнат 3-4 пъти ( е, едно семейство с 10 рамки с пило няма да стане с 40 след един месец .....). Нормално е от всеки нормален нуклеус/отводка да можеш да вземаш по една отводка ( за продажба) 2-3 пъти през сезона на всеки 30 дни , до средата на лятото .

Има много пчели с които тази практика е възможна, е някои са по-капризни към условията за да го правят от други, но с малко повече мениджмънт пак се постигат същите резултати ( например италианките правят пило дори и когато в кошер няма мед, не представлява някакво усилие да накараш майката да снася, при други трябва да се имитира паша, или приток на прашец и т.н.)

nolkov
16.09.2013, 20:48
Честно казано темата с разрастването ми е супер интересна. Имам 2 сезона изкарани с пчеларстване и в никакъв случай не мога да се нарека пчелар. Просто толкова много неща не зная, че направо главата ми се върти. Да, чета, говоря с колеги, пиша във форума. Касоне казва нещо което е вярно, нека всеки си каже пък другите да си преценят сами, но нека и не превръщаме форум за пчеларство в научна фантастика. Никой не споменава това разрастване на пчелина до какво изтощаване, срес и липса на хранителни вещества ще доведе - затова в практиката има установен начин това да се прави - аз лично съм приел за себе си че удвояване на пчелина в зависимост от мястото на пчеларстване енещо което може да се постигне, но дори и така съм по предпазлив и от 5 семейства тази година направих 3 отводки.
Предпочитам отводките да тръгнат да се развиват спокойно и обособят като семейство - без а ги излагам непрекъснато на стрес като отнемам пило, деля ги или ги храня само със захар. Да не говорим, че съм навидоко 1100 м.н.в. и сезонът е доста къс - време трябва отводката да се формира като семейство и да се зазими.
Матеев, Касоне - съжалявам, че го казвам, не искам да ви обидя, но като ви чета все едно гледам откъсите от Повече от мед, където даваха за американските пчелари...Шансът да имате слаби и изтощени семейства с такъв метод на работа е много голям. Помислете преди така "експлозивно" да увеличавате/източащавате семействата.
Иначе пожелавам успех и на двама ви. Очаквам снимки за догодина!!! Искренно искам да ви се получат нещата и да споделите успеха си с нас.

evgeni.filimonov
16.09.2013, 21:18
Книгата на Любен Радоев е една от най-добре написаните книги за НАЧИНАЕЩИ пчелари. Вътре няма новости, защото начинаещите пчелари няма как да ги разберат.
Нека един пчелар новобранец започне с книгите на проф Ангел Грънчаров, ще има да скача от технология на технология, например от Пелетовна система към Демариране, към използване на помощни семейства, към Венерова технология и тн. Такава каша ще му стане в главата, че ще се откаже от пчеларството.
Евала на Матеев за хъса, но той хвърчи из облаците и така наистина обърква начинаещите пчелари и подтиква към спор с по-напредналите. Наистина има начин едно пчелно семейство да го разделиш на 3-4 и да форсираш развитието на тези 3-4 отводки, но тук трябва наистина пчеларя да е много добър и да знае кога да го направи това нещо и от кое семейство - а за нашия географски район това се прави в рамките на един много къс период - от началото на юни до средата на юли.
И аз мога да дам един пример от моята практика. Помагах на един пчелар да отгледа едно семейство ДБ на 10 рамки. Още през февруари го подхранихме с 2.5 кг апифонда яко го засилихме и от него направихме 3 отводки. Първите две отводки направихме през юни, като отнемахме по 3 рамки с пчели и пило и ги поставяхме в нов кошер, това през две седмици. Преди слънчогледа отделихме майката с други 3 рамки и направихме трета отводка. Тъкмо бяха напълнили магазина с мед и поставихме нов под пълния и преди да отделим майката, не сме обърнали внимание, че тя се е качила в празния магазин и е наснесла в 5 от рамките. Седмица след отделянето на майката, забелязахме, че в магазина има запечатано пило със запечатани маточници. На всички рамки имаше маточници. Смъкнахме една рамка в плодника и с другите 4 рамки - направихме още 2 отводки. Така, че от едно семейство направихме 5 отводки и извадихме един магазин с мед. Но основното семейство така отслабна, че два пъти му подавахме по рамка със запечатано пило, както и на двете нови отводки.

pa4o
16.09.2013, 21:31
Щом на основното сем. и на две от отводките сте помогнали с по две пити пило , значи отводките не са пет. Ами , ако не бяхте помогнали ?

evgeni.filimonov
16.09.2013, 21:36
Ако не бяхме помогнали, сега щяхме да имаме само 3 отводки. Не искам да се хваля с това, просто го споделих. Друг път не бих го направил. Така се стекоха обстоятелствата.
Това са резултатите от изнасилването...

pa4o
16.09.2013, 21:42
И още нещо. Не ви ли е правило впечатление - Ранни , хубави отводки, развиват се прекрасно. До слънчогледа изпълват един плодник / ДБ-примерно/ , даже дадат и по
един магазин мед.А есента при последния преглед установявате, че силата им е наполовина на основните сем.

Цеко
16.09.2013, 21:53
Отводка на 1 пита няма как да се развива по бързо и по добре от отводка на 3-4-5 пити, казвам го от личен опит. Когато хвана кошер приготвил се да се рои го разцепвам на толкова пити на колкото има запечатани маточници (целта ми е да произведа колкото се може повече майки), по принцип в нуклеусите слагам по една пита с маточници + една друга, но винаги остава по една или две пити които остават самички. Вместо преградни дъски използвам рамки с основи. Одвотките на 1-2 пити за целия период до изчупването на майката и зпочването й да осеменява едва изграждат по около 1/4 - 1/3 от вътрешната страна на основите служещи за преградни дъски, докато отводки на 3-4-5 пити поставени при същите условия изграждат почти целите основи от вътрешната страна.

п.п. винаги премествам новосъздадените отводки на друго място достатъчно отдалечено от първоначалното им местонахождение.

Mateev
16.09.2013, 21:56
Матеев,и друг път съм го казвал-пчеларството съвсем не е математика и сметки а си е просто наука.Говориш,че отводка на 1 рамка ще се развие по-бързо от 5 рамкова.Но знаеш ли,че пчелите от тази рамка трябва да подготвят площи за майката и когато тя снесе яйцата,колко пчели ще захранват,колко ще топлят пилото и колко ще продължават да подготвят килиики за новите яйца?И докато това пило се излюпи ще минат 21 дни за да нарастне отводката,но в същото време и ще умрат доста пчели.Друго е положението в отводка с 4-5-6 рамки,защото там микроклимата е друг,настроението е друго и работата в кошера е друга. Не заблуждавай неопитните колеги,че от 1 с-во можеш да направиш 4,това е несериозно за ранга,който заемаш в този форум.По-добре премълчи и не взимай отношение по въпроси,където не си подготвен,не знаеш и нямаш опит.Той не се определя от броя на мненията във форума.

Стига сте ме третирали като осмокласник с начално образование. Не ми се искаше да го казвам, за да не обидя някои колеги, но това, което някои хора го учат за 40 години, аз го уча за 3 месеца. Имам 2 висши образования и съм кандидат на техническите науки. През живота си съм започвал поне 10 бизнеса, в които ми се е налагало да изуча някаква нова сложна наука, и във всяка една от тях съм успявал да стана лидер в България за 2-3 години. Пчеларството е най-простата наука от всички, с които ми се е налагало да се занимавам. Детска играчка на фона на висшата математика или физика или например цифрова електроника, микропроцесорна техника и обектно-ориентирано програмиране. Аз съм един от малкото хора в България, които владеят теорията на вероятностите, и ежедневно я прилагат при вземането на бизнес-решения. Тя е едно могъщо оръжие, заедно с психолигията и математиката, като трите заедно дават невероятно конкурентно преимущество в бизнеса и в живота като цяло. Идея си нямаш какво е нивото на сложност на проектите, които контролирам в момента - те са на светлинни от това, което ти наричаш пчеларство.

Ясно осъзнавам, че този постинг ще го класифицирате като самохвалство или надуто самочувствие, но от друга страна ми писна да ме третирате като човек, който не знае колко е две плюс две. Нямам нищо против да пишете мнения, които не се припокриват с моето, но е редно в тях да премълчите частта колко сте велики и колко незнаещ съм аз в пчеларството. Всяка една дума, която я пиша по отношение на пчеларството, е много добре премислена, и ако кажа нещо, което не го знаете, бъдете сигурни че аз вече съм го пробвал и съм напълно сигурен в него. Там, където не съм сигурен, си го казвам.

Ако ти си мислиш, че за една година не могат да се направят повече от 4 отводки от кошер, то аз пък ти казвам, че могат да станат дори и повече от 10, и ако ти за 40 години не си го правил, не си мисли че твоето е абсолютната истина. Това че съм млад пчелар съвсем не означава, че не съм изучил трудовете на стотици видни пчелари и не съм прочел стотици други книги, статии и т.н.. Напротив - направил съм го. Нещо повече - вече съм направил толкова много научни експерименти, колкото някои от вас не са направили цял живот. И продължавам да ги правя и знанието ми от тях нараства с геометрична прогресия. Вече знам неща, които са новост за пчеларската наука в България и по света. Имам и авангардни идеи, за които дори и не сте си помисляли, а тези идеи всъщност могат да направят революция в пчеларството. Не само ги имам, но и работя по тях. За няма година развих много пчелини с над 1000 кошера, а сега съм на една крачка да стана лицензиран майкопроизводител, лицензиран производител на отводки, лицензиран производител на восъчни основи, както и изкупвач и разбира се създаване на преработващо и разфасоващо предприятие, лицензирани по GMP, HACCP и ISO 22000. И всичко това за година или две.

Съжалявам, но всеки един намек на тема "ти нищо не знаеш" вече го възприемам като лична обида, след като постигнатите от мене резултати говорят за съвсем друго.

Още веднъж съжалявам, че написах този постинг, но просто нямаше как. Най-ми е лесно да си мълча и да си трая, така както го правят собствениците на всички успели големи пчеларски фирми с хиляди кошери или с хиляди тонове преработван мед на година. Аз обаче избрах да давам информация и да се опитвам да бъда полезен, защото все пак на някого може би ще влезе в употреба, и естествено страдам заради това мое решение. Може би наистина трябва да си мълча, а толкова много мога да ви кажа. В момента споделям само 1% от това, което знам за живота и за тайната на успеха, и вече започнах да натрупвам врагове. Какво ли ще стане, ако ви кажа всичко останало ...............

ПС: Ясно осъзнавам, че с този постинг си направих ритуално харакири. Хайде сега започнете да ме оплювате, защото с това ще вдигнете собственото си самочувствие на необходимата висота. На мене обаче ми писна да ме класифицират като незнаещ и некомпетентен, така че съм готов да замълча завинаги и за в бъдеще да си пазя знанието си само за мене си, така, както всъщност го правят и всички други успели хора по света. А за пред форума ще се представям като посредствен некомпетентен глупак, защото това много ще се харесва на някои хора.

Mateev
16.09.2013, 22:14
Съжалявам за написания по-горе постинг, но няма да го изтрия.

За мене пчеларството е преди всичко бизнес и математика. Посредством математиката бизнеса може да се оптимизира, а доходите от него да се максимизират. Това е целта на пазарната икономика, и аз играя тази игра по всички нейни правила, включая и по неписаните такива. Нищо ново - така е и във всички останали бизнеси не само в България, но и навсякъде по света. Не очаквам да ме разберате, но аз така съм свикнал да го живея този живот. В него си има правила на играта, които или ги спазваш, или системата те изхвърля. След като единичен човек не може да повлияе на изкупните цени, единственото, което му остава, че да измисли начин да намали себестойността на произвежданата продукция. И за да се случи това, трябва да се измислят авангардни и нестандартни решения, които конкуренцията все още не ги е измислила. Е аз съм специалист именно в това - в измислянето, експериментирането, проверката и въвеждането в експлоатация на неща, за които конкуренцията дори си няма и идея. Много пъти нестандартните и авангардни идеи са ми помагали в този живот, и сега в пчеларството продължавам в същия дух.

Не очаквам да ме разберете, защото вероятно много от нещата, които предлагам, изглеждат шокиращи. И какво от това. Те трябва да бъдат такива, за да ми осигурят конкурентно преимущество. Всъщност аз съм глупав, че ги споделям с вас, защото така наистина мога да си създам конкуренти. Но така ме кара - искам да споделям, и това е един основен мой недостатък.

rosty_sz
17.09.2013, 06:09
Нямам идея защо някои постоянно натякват за големия си опит. Работили дълги години с пчелите и т.н. и направили пчелин от 15 кошера примерно. Напълно нормално е един човек с 150 кошера да трупа десетки пъти повече практически опит от един с 15. Като добавим и различните - умствен запас, инициативност, време с което разполагат, финансова възможност и т.н. мисля ,че няма никакъв проблем за два сезона един човек който в началото не е виждал кошер на живо да натрупа повече знания и умения от 80% от пчеларите в България. Само се замислете за средната възраст на пчеларите в БГ, за средния брой семейства с които пчеларстват и .................. Аз също съм новобранка, но се оказа, че за краткия ми пчеларски стаж съм натрупал повече знания и умения от доста пчелари с по десетки години опит, и особено от потомствените пчелари. Така се завъртяха нещата, че всички потомствени пчелари с които се познавам имат изключително малко знания и умения. Те са на принципа " Дядо ги гледа така, тати ги гледа така и аз няма смисъл да чета и да уча, аз имам пчели от както се помня и знам всичко, дядо и тати ми казаха всички тайни."
Матеев давай смело напред и се надявам да продължаваш споделяш с нас. Знаеш, че не се страхувам да критикувам остро когато се налага, но сега съм абсолютно съгласен с теб и те адмирирам както за това което правиш така и за поста по горе.

koragroup
17.09.2013, 06:36
Нямам идея защо някои постоянно натякват за големия си опит. Работили дълги години с пчелите и т.н. и направили пчелин от 15 кошера примерно. Напълно нормално е един човек с 150 кошера да трупа десетки пъти повече практически опит от един с 15. Като добавим и различните - умствен запас, инициативност, време с което разполагат, финансова възможност и т.н. мисля ,че няма никакъв проблем за два сезона един човек който в началото не е виждал кошер на живо да натрупа повече знания и умения от 80% от пчеларите в България. Само се замислете за средната възраст на пчеларите в БГ, за средния брой семейства с които пчеларстват и .................. Аз също съм новобранка, но се оказа, че за краткия ми пчеларски стаж съм натрупал повече знания и умения от доста пчелари с по десетки години опит, и особено от потомствените пчелари. Така се завъртяха нещата, че всички потомствени пчелари с които се познавам имат изключително малко знания и умения. Те са на принципа " Дядо ги гледа така, тати ги гледа така и аз няма смисъл да чета и да уча, аз имам пчели от както се помня и знам всичко, дядо и тати ми казаха всички тайни."
Матеев давай смело напред и се надявам да продължаваш споделяш с нас. Знаеш, че не се страхувам да критикувам остро когато се налага, но сега съм абсолютно съгласен с теб и те адмирирам както за това което правиш така и за поста по горе.


+1

P.S. Това ограничение за минимум 10 символа е тъпо! Понякога и с 10 страници може нищо да не кажеш, а понякога и с едно "да" може да помогнеш безкрайно!

ivohit
17.09.2013, 06:44
Матеев аз по горният ти пост си го съхраних та да не го търся напролет.Идеята ми е и аз да пробвам по интензивно развитие на пчелина.Следя ти мненията още от другия форум за фотоволтаиците.Ако няма да постваш тук мнения ще трябва да ми ги изпращашна лични понеже с интерес следя темата.Информацята ми е полезна.

scutellator
17.09.2013, 10:25
Матеев, Касоне - съжалявам, че го казвам, не искам да ви обидя, но като ви чета все едно гледам откъсите от Повече от мед, където даваха за американските пчелари...

Има ли още някой който не е чувал за Йохан Цеерцон (Johann Dzierzon)? Сега му е времето да се запознае с методите му.

Извадка от книгата на Лангстрот:
http://s23.postimg.org/isi46rd97/dzierzon1.jpg (http://postimage.org/)

nolkov
17.09.2013, 16:10
Абсолютно съгласен и накрая се вижда, че ги е умножил три пъти за година :), не 9, 15 или.....така нататък....това ми е единствената забележка.

Ангел Йосифов
17.09.2013, 18:44
.................. Аз също съм новобранка,
, но сега съм абсолютно съгласен.


Я,май залитна.
"Дядоти" и "татити" са членували "някъде" и са вършили всичко организирано,а ти членуваш ли някъде?Кое според теб ще е печелившо-организираността или стихийноста?Как мислиш дядоти дали може да "щрака" на компютара или тепърва да учи разни лекарски терминологии?Ами да прочете статия на английски или друг език?Ако имаш 15 уши(кошера) по"мръсни" ли ще са ако имаш150?..? ?Нищо лично просто трябва да уважаваме тези които са ни научили на "А""Б",а който иска и може ще я докара най-много до"О"Има една поговорка -"всяка жаба да си знае гьола" демек-ако Матеев може да си позволи да експериментира и загуби"бълха го ухапала",а на колко от нас би се отразило като ритник от кон.Единствено можем да следим неговото развитие и който "може" да се възползва от неговите експерименти естественно ако продължи да споделя.

kacone
17.09.2013, 19:05
Предлагам да спрем с нападките и да продължим по темата. А тя е развиване на пчелин - тоест всеки да сподели начини, техники, та дори и неосъществени идеи и стратегии. Нека да си бъдем полезни.

rosty_sz
17.09.2013, 19:06
Не разбрах къде залитнах. Може би в момента съм твърде уморен да мисля и затова отговарям буквално.
Дядо ми и баща ми не са пчелари. Да, членувам в местната пчеларска структура и утре ни е първото събиране след активния сезон. В момента се грижа за почти 150 семейства и мога да се грижа за доста повече от 150 кошера, които ще изглеждат както ако бяха само 15. Уважавам възрастните и опитните, но не им се предоверявам и техните познания не са ми достатъчни и винаги ровя за още по всички възможни начини. За да не ни идва като ритник неуспешния експеримент просто трябва да експериментираме в по-малки мащаби, което ни забавя в позананието и точно за това е чудесно, че човек с големи възможности експериментира и то умно и най-вече, че споделя с нас.

scutellator
17.09.2013, 19:49
Абсолютно съгласен и накрая се вижда, че ги е умножил три пъти за година :), не 9, 15 или.....така нататък....това ми е единствената забележка.


Трябва малко по-задълбочено да се погледне в статиите и книгите му и за него, преди да се прави генерален извод (човек може да продобие доста ясна представа колко пъти може да умножи едно семейство, например).
Има още много което да се научи за съвременното пчеларство от там.

Това че крайния брой след 3 години е толкова, не означава непременно че семействата са увеличавани трикратно всяка година. Има лоши, има и по-добри години.

Всичко това трябва да се погледне под контекста на американския гнилец (нова дотогава болест, да не кажа първата с която пчеларството се е сблъсквало въобще) който е съпътствал развитието на семействата/умножаването им.....
Както и фактът че по всеобщо мнение местноста в която е пчеларствал е била неплодородна/неподходяща за пчели.

nolkov
17.09.2013, 20:08
Скутелатор - не отричам "старите" методи нито новите. Това което не мога да приема е изтезанието на пчелите и поставянето им в такива стресови ситуации като делене на 9-15 отводки от една за година - само това е. Всичко трябва да минава през призмата на устойчивото развитие - много я харесвам тази фраза, но е приложима навсякъде. Всички дме виждали примери за това как залитането в една или друга посока води до аномалии. Матеев му пожелавам искрен успех - експеримента му, за да се нарече успешен трябва да бъде повторен няколко пъти поне - от много малкото което знам за пчелите е, че като всеки организъм и те ако са непрекъснато поставени в условия на срес и биват хранени с бедна диета (захарен сироп) то няма дълго да изкарат.
Честно казано идеите му за механизиран пчелин са много по реално осъществими - макар и не в следващите 40-50 години сигурно - но въпреки това ще бъдат част от пчеларството убеден съм. Има къде къде по-сложни алгоритми и програми от познанието за пчелите.

Матеев - вземи направи снимки и сподели с хората от форума - така или иначе има интерес към това, което правиш - само така ще се види резултатът и съответно ще бъдеш одобрен или не.

Ивайло Георгиев - ingivo
17.09.2013, 21:41
Виждам че господин Матеев е взел всички позиции . Е аз съм само с едно висше техническо образувание и ще споделя как си развих пчелина по пчеларски а не по Горно Оряховски захарен тертип. Пролетта имах 10 миналогодишни отводки . За началото на акацията бяха готови или за медосбор или за отводки . На по силните 10-тина дни преди това приложих Демари и предизвиках залагане на маточници за смяна които използвех за отводките направени точно по време на цъфтежа на акацията . По това време при хубава паша се отглеждат идеални маточници . Разделих 5 сем. 5 оставих за медови . Станаха 5 сем и 10 отводки . При мен главната паша е ливадна тая година беше юли . Когато отводките изпълниха по един пълен корпус направих още 5 сборни като се наложи да използвам и 2 от медовите сем. Извадих мед от 3 сем . Всичко то тук единствено с естествена храна каквато им е била необходима и са си набавили . От 20-ти август до 15 сеп стимулативно подхранване за пило . Мед имат предостатъчно и няма необходимост от попълване на запасите със сироп . В заключение искам да кажа че за един сезон повече от удвояване на пчелина не е приемливо за мен . Да може и х8 ,но дали ......... И нещо също важно относно американските методики . Колеги не забравяйте че там се търси бройка за опрашване и никой не го е еня за медосбор зимуване камоли бъдеще на пчелните колонии. Правете разлиа. И не се потдавайте на ненужни експерименти . Бързайте бавно и обичайте пчелите . Това е последният ми пост във този форум останете си със здраве !

Mateev
17.09.2013, 21:49
Ще има снимки - спокойно. Задачата с организацията е доста по-сложна, отколкото я описах, но не искам да ви губя времето с подробности. Днес например експериментирахме с плоски електрически радиатори с размери 60 на 90 сантиметра и мощност 600W. Измерихме температурата и се оказа, че нагряват до около 90 градуса. Това не ме устройва - все пак по тях ще кацат пчели. Свързахме два радиатора последователно, като така удвоихме площта и намалихме мощността 4 пъти (2 заради тока и 2 заради напрежението). По този начин свалихме максималната температура до около 37-38 градуса. Решихме да монтираме 4 такива радиатора на външната стена и утре ще го правим. Ако се окаже, че не могат да затоплят помещението, ще добавим още 4. Това по отоплението. По охлаждането беше по-сложно. Не ми се искаше да дупча външни стени, защото са измазани и боядисани, така че решихме да прокараме тръбопровод на 15-20 метра до един специален външен отвор, който е оставен за бъдеща инсталация за проветряване с рекуператори. Намерихме и подходящ вентилатор, работихме и по слагането на решетка с финни отвори, за да не минават пчели. Входящия отвор в стаята ще е с падащи жалузи, които ще се движат от сервомашинка, а изходящия ще е пасивен към коридора, като на него има само мрежичка против пчели. Решенията ги има, утре започваме монтажа.

Вече се сдобих и със светодиодни лампи, но все още не съм намерил електронно управляем димер, с който ще регулирам силата на светене. Тази вечер ще потърся в eBay. Започнахме да измисляме и електрическо-електронната схема, с която ще контролираме микроклимата. Мисля за контролер да използвам Siemens Logo не заради друго, а защото го познавам добре и доста бързо ще успея да съобразя и да програмирам вътрешната му логика. Като казвам бързо - значи отидоха поне 2-3 дена. За дистанционно контролиране и логване на някои параметри ще използвам готов разширителен блок към съществуващата МТО станция. Едно време съм го купувал бог знае защо и сега дойде звездния му миг да го използвам. В него си има всякакви сензори, заедно с предавател и всичко останало. Просто му слагам батерията и заработва и ето ти ги готови данни на компютъра ми.

За един ден толкова. За утре обещавам да направя някоя друга снимка и дано да остане време, че нещо напоследък давам обещания на мои колеги и не ги изпълнявам навреме поради многото работа, с която едновременно съм се нагърбил напоследък.

scutellator
18.09.2013, 09:53
Това което не мога да приема е изтезанието на пчелите и поставянето им в такива стресови ситуации като делене на 9-15 отводки от една за година - само това е.

Кое е стресова ситуация за тях го определят пчелите, не ние. "De cien uno y de una cien" както казват испанските пчелари. АКО едно семейство може да даде няколко рояка за година и всички те (повечето) в миналото са оцелявали без помощ от пчеларя ( всеки може да погледне колко рояка са били "норматива" от семейство във времето когато разборния кошер тъкмо е бил изобретяван), то какъв е проблема при изкуственото роене да не може да се постигне същото, след като се прескача предроевия период ?


И нещо също важно относно американските методики . Колеги не забравяйте че там се търси бройка за опрашване и никой не го е еня за медосбор зимуване камоли бъдеще на пчелните колонии. Правете разлиа.

Това е доста извратена представа за американското пчеларство. Мечти как ще забогатеят българските пчелари ако и тук се плаща на опрашване като на запад. Ако и тук се плащаше както там - повечето дърти "майстори" щяха да умрат гладни.
Плащането е на междурамие с пчели, не на бройка. Нямаш силно семейство- не получаваш заплащането за което си се договорил ( под определено покритие с пчели, семейството въобще не се брои за бройка). Това че в последно време земеделците са принудени да приемат все по-слаби семейства, не е тяхно желание. По-добре слабо, отколкото никакво

Veliko Tachev
16.01.2014, 10:40
Здравейте,
тъкмо стана интересна темата и дебата спря. Защо така?
Имам идея защо. Защото някой се опитват да споделят, а други само с негативизъм ...Стига с този негативизъм. И аз съм против тоталната експлоатация на пчелите(и на каквото и друго живо същество де), но без експерименти не може. След като аз не мога да си ги позволя бих се радвал на този, който може. Особено когато той си споделя опита.
Помислете, колко зло и гадно нещо е войната, но колко много се е развила науката(медицина,техника и т.н.) по време на 2-та световна война.
Не казвам, че трябва постоянно да се водят войни, а само да се дава възможност да се правят контролирани експерименти.

Вълчан
16.01.2014, 17:38
Матеев, Браво направил си много, за малко време и всичко което си писал е вярно! Но затова се иска доста ПАРИ! Повечето искат почти без пари и работа, големи печалби.

kacone
18.01.2014, 18:16
Ще я почнем пак, темата. Просто в момента няма нищо за споделяне - пием си хубавото винце, и правим планове за пролетта. Днес и аз купих питките и утре отивам да ги слагам. Проблема е че, изоставам с направата на кошерите /а финансовия ресурс е ограничен/ Но в крайна сметка, ако не успея да ги направя - ще купя само корпуси, а дъната и капаците ще ги направя аз - стават бързо и по-лесно. В интернет намерих обяви за по 15лв. корпуса /ЛР./ Цената дали е добра?

plamen2009
18.01.2014, 21:23
Подозрително евтино , сигурно е за сметка на качеството.

rosty_sz
18.01.2014, 21:55
Ако са без первази цената си е нормална. В момента си правя корпуси като взимам сушен материал и плащам за щрайхмус и ми излизат към 8 лв. Само се чудя как имаш уменията и търпението да събереш дъно, а не можеш да събереш корпус? Или правиш някакви изключително елементарни дъна и капаци или просто се страхуваш да се пробваш с корпусите.

Nik_m
18.01.2014, 22:04
Ако търсиш евтин вариант и не наблягаш на качество и визия, купуваш си сандъци от военни мини режеш го на размер за корпус и си готов - корпус за 9 рамков ЛР за 2 лева.

rosty_sz
18.01.2014, 22:34
Ти правил ли си го?
Въобще мислил ли си по въпроса дали може да стане?
ЗАБРАВИ!!!

Nik_m
18.01.2014, 22:47
Аз не съм го правил защото не ми харесва, но познавам 2ма пчелари който имат по 20 тина такива кошера.
Аз си купих 40 сандъка и от 2 правя един с капак, за временно настаняване или превозване на отводки.
Става много лесно, очертаваш където ще режеш, вадиш пироните и минаваш с ъглошалйфа.
Много здрави са, но да тънки 2см. и грозни.

Искрен Мутафов
18.01.2014, 22:57
И аз съм виждал кошери от военни сандъци - не са първа хубост, но явно на хората си им вършат работа...

Niki1313
19.01.2014, 04:01
Здравейте!

Искам да повдигна един въпрос за размисъл. Дали Бог (rosty_sz) действително знае абсолютно всичко в това число и бъдещето на всеки един човек, на всеки един пчелин и на всеки наболял въпрос и "на всяко ......... - българска поговорка? Лично аз мисля, че той (rosty_sz) е вездесъщ или всезнаещ и няма тема, по която да не е запознат - от мухи, бръмбари, пчели и комари до квантова физика, геометрия и психология. Искрено се радвам, че има такъв съфоромник, които да ми "помага" със своите знания. Какво бихме правили без теб - умът ми не го побира.

Сопри се бе чоджум. Дай и на другите земни да изкажат своето мнение, макар и грешно.

Почти съм сигурен за себе си, че няма да ти отговоря на нелепите подхвърляния, оправдания и вероятно обиди, но.. чукни се малко бе човек (rosty_sz). Дай си малко пас и се ослушай, пък може и нещо повече да научиш.

Моля да ме извините, че поста не ми е по темата, но и аз съм човек и не съм се доразвил до такава степен и да приемам неприемливото, макар и вербално.

kacone
19.01.2014, 05:08
Да, дъната са елементарни, а корпусите - просто губя много време с тях, понеже не разполагам с фреза.

koragroup
19.01.2014, 07:14
Здравейте!

Искам да повдигна един въпрос за размисъл. Дали Бог (rosty_sz) действително знае абсолютно всичко в това число и бъдещето на всеки един човек, на всеки един пчелин и на всеки наболял въпрос и "на всяко ......... - българска поговорка? Лично аз мисля, че той (rosty_sz) е вездесъщ или всезнаещ и няма тема, по която да не е запознат - от мухи, бръмбари, пчели и комари до квантова физика, геометрия и психология. Искрено се радвам, че има такъв съфоромник, които да ми "помага" със своите знания. Какво бихме правили без теб - умът ми не го побира.

Сопри се бе чоджум. Дай и на другите земни да изкажат своето мнение, макар и грешно.

Почти съм сигурен за себе си, че няма да ти отговоря на нелепите подхвърляния, оправдания и вероятно обиди, но.. чукни се малко бе човек (rosty_sz). Дай си малко пас и се ослушай, пък може и нещо повече да научиш.

Моля да ме извините, че поста не ми е по темата, но и аз съм човек и не съм се доразвил до такава степен и да приемам неприемливото, макар и вербално.

Искрено ме развесели на ранина! ;)
Ама си прав де... има и други мерудии.

Петър84
19.01.2014, 08:47
Бях се запътил да купувам сандъци от военните,но научих че са обработвани с някакви химии и се отказах.

Nik_m
19.01.2014, 08:53
Тези които купуват пчеларите са боядисани само с зелена боя. От години се гледат пчели в тях и няма проблеми.

спартак
19.01.2014, 08:56
Вече в експлоатация, кошерите от военни сандъци не отстъпват на " нормалните"Материала е изключително качествен и СУХ. цена 12 лв на кошер, без консумативите.Труда ми е за кеф.

rosty_sz
19.01.2014, 09:17
Нямам никаква идея от половината науки в които ми вменявате знания. Няколко човека сте превзели форума през последните няколко седмици и присъствате постоянно във всички теми, а се опитвате на мен да преписвате, че съм на всяка манджа мерудия. Въобще не се усещате, че и много докачкливички сте. Нямам нито един пост който да е спам. Помагам на всеки с каквото мога. Никога никой не съм обидил.
Колкото до сандъците, имам няколко стотин. Преработил съм няколко десетки за цели на пчеларството и са ми безкрайно ясни. Приключението започва още с разковаването на шестте вертикални трупчета вътре. Всяко е заковано с по 8-10 пирона които излизат от вън където са закривени и китосани и боядисани. Рязането на дъното е следващото приключение. Трябва да се откове дъното, което е заковано с огромни пирони, но поне не са закривени. След това трябва да се реже на размер през пироните които са заковани вертикално и държат страниците. Аз не бих подложил мой дърводелски инструмент на това, дори да се прежаля след няколко сандъка режещия елемент ще е за хвърляне и за следващите ще трябва нов. Не на последно място този ряз ще стане ужасно крив, без прав ъгъл и след първия пирон ряза ще е и "рошав". За съжаление с това филма не свършва трябват и фалцове в горния край за да лягат рамките. Тези фалцове могат да се направят по няколко начина, но точно където трябва да са, е гора от пирони и дебели види които държат ъгловите планки. Цялото упражнение не е невъзможно, но е мноооооооооооого трудоемко, а резултата ще е супер грозен корпус, сглобен без фалцове и само с пирони с дебелина на стените 20 мм и не прилягащ добре към долния. Скъпи многознайковци има снимка на кошер събран без знания и умения в темата "Да си покажем кошерите" на 36 страница. Там поне корпусите лягат добре един върху друг и има външен вид. Снимките са последвани от страници негативни коментари, сега се дава съвет на човека да си изработи нещо далеч по-грозно и не функционално.
Военните сандъци имат приложение в пчеларството, но не и за корпуси или поне не само чрез отрязване на дъното.
Нямам никакво намерение да се правя на ощипана мома и т.н. Ще пиша когато си поискам и колкото си искам спазвайки правилата и нормални норми на поведение.

Петър84
19.01.2014, 09:17
Вече в експлоатация, кошерите от военни сандъци не отстъпват на " нормалните"Материала е изключително качествен и СУХ. цена 12 лв на кошер, без консумативите.Труда ми е за кеф.Kak и със какви инструменти си ги преправил военните сандъци?

спартак
19.01.2014, 10:09
Ще ти кажа Петьо. Купувам ги разглобени на дъски.Дъските ги избирам с ширина 17 см с понятна цел. От две дъски излиза един стоков корпус (ДБ - 12).В склада ги продават на 0.90 ст бр.Използвам комбиниран абрихт и циркуляр.От дъските си правя и рамки . Дъските са 120 см х 17см х 2 см . Комшиите първата година бяха скептици, а сега правят магазини и кошери. Вчера ходих да купувам нови дъски за да си направя магазини, дигнали цената на 1 лв . Казаха голямо търсене падало .С тези си размери дъските спестяват много операции по изработката на даден кошер особено за Фарар нямаш проблеми .Прерязваш под размер и събираш с лепило и винтове.Който иска красота купува обикновени дъски и отива на майстор. С повече старание няма да има разлика от новите.Петьо ако искаш повече финес може да си китосаш дупчиците от винтове и гвоздеи.За повече инфо ми пиши на лични .

Nik_m
19.01.2014, 17:06
Нямам никаква идея от половината науки в които ми вменявате знания. Няколко човека сте превзели форума през последните няколко седмици и присъствате постоянно във всички теми, а се опитвате на мен да преписвате, че съм на всяка манджа мерудия. Въобще не се усещате, че и много докачкливички сте. Нямам нито един пост който да е спам. Помагам на всеки с каквото мога. Никога никой не съм обидил.
Колкото до сандъците, имам няколко стотин. Преработил съм няколко десетки за цели на пчеларството и са ми безкрайно ясни. Приключението започва още с разковаването на шестте вертикални трупчета вътре. Всяко е заковано с по 8-10 пирона които излизат от вън където са закривени и китосани и боядисани. Рязането на дъното е следващото приключение. Трябва да се откове дъното, което е заковано с огромни пирони, но поне не са закривени. След това трябва да се реже на размер през пироните които са заковани вертикално и държат страниците. Аз не бих подложил мой дърводелски инструмент на това, дори да се прежаля след няколко сандъка режещия елемент ще е за хвърляне и за следващите ще трябва нов. Не на последно място този ряз ще стане ужасно крив, без прав ъгъл и след първия пирон ряза ще е и "рошав". За съжаление с това филма не свършва трябват и фалцове в горния край за да лягат рамките. Тези фалцове могат да се направят по няколко начина, но точно където трябва да са, е гора от пирони и дебели види които държат ъгловите планки. Цялото упражнение не е невъзможно, но е мноооооооооооого трудоемко, а резултата ще е супер грозен корпус, сглобен без фалцове и само с пирони с дебелина на стените 20 мм и не прилягащ добре към долния. Скъпи многознайковци има снимка на кошер събран без знания и умения в темата "Да си покажем кошерите" на 36 страница. Там поне корпусите лягат добре един върху друг и има външен вид. Снимките са последвани от страници негативни коментари, сега се дава съвет на човека да си изработи нещо далеч по-грозно и не функционално.
Военните сандъци имат приложение в пчеларството, но не и за корпуси или поне не само чрез отрязване на дъното.
Нямам никакво намерение да се правя на ощипана мома и т.н. Ще пиша когато си поискам и колкото си искам спазвайки правилата и нормални норми на поведение.

Абсолютно си прав за всичко, цял ден си играя с един сандък и си изпонарязах ръцете, но трябва да си имам няколко резервни сандъка ако се наложи.
Но стават и хора си ги ползват, днес звъннах на колега и го питах как зимуват в тях, каза че са живи.

vanHanegem
19.01.2014, 17:38
Останах с впечатление, че се притеснявате да отглеждате пчелите си в кошери с дебелина на стената 20 мм.....Няма нищо страшно!

kacone
19.01.2014, 19:27
649650651А ето и резултата от днес. Само в единия имах конденз, и снимах него. понадупчих малко наелона после - точно където е конденза!

jordanov
20.01.2014, 12:27
Поглеждай крайните пити на студената страна, може да мухлясат в един прекрасен ден. Всъщност предпоследното преградна дъска ли е ?

jordanov
20.01.2014, 14:33
. Скъпи многознайковци има снимка на кошер събран без знания и умения в темата "Да си покажем кошерите" на 36 страница. Там поне корпусите лягат добре един върху друг и има външен вид. Снимките са последвани от страници негативни коментари, сега се дава съвет на човека да си изработи нещо далеч по-грозно и не функционално.


Тцъ. Оня кошер, на 36 страница, ни бе представен като изработен от майстор. Оттам тръгнаха негативните коментари. Имам показани снимки на мои самоделки от военни сандъци в споменатата тема и в "Как се прави кошер" и там няма негативни коментари. Защо ли ?

П.п. Да изпреваря въпроса, самоделките са в експлоатация и никакви проблеми досега.

kapanec
20.01.2014, 14:44
Заинтригувах се от пластмасовата основа на Ролта-Пласт Бургас ,искам и аз да използвам такъв тип основи.Направи ми впечатление начина на захващане към рамката ако се използва разпечатваща машина това захващане няма ли да е проблемно .Моля който има становище по ? да го сподели.Огромни благодарности към гн.Mateev за това че споделя своя опит и начина си на работа с пчелите и развитието си .

Вълчан
20.01.2014, 18:40
Имам 20 кошера от военни съндъци с дебелина на стената 20мм. Цената на готов кошер излезна 20лв. Само където крояча обърка размерите и вместо 12р ДБ стана 14р лежак(магазините и те 14р). Невиждам разлика в кошери с дебелина на стените 40мм, 30мм. 25мм. 20мм. Имам ги кошери с тези размери, всичко зависи от семейството в кошера!

Пламен Керчев
20.01.2014, 18:46
Зимувал съм отводки във воени сандъци с дебелина 2 см. Никакъв проблем.

vanHanegem
20.01.2014, 18:55
Ако помислите...няма никакво значение дебелината на стената на кошера. Всички мои кошери са стандартизирани и с дебелина на стената...20 мм. Важното е зимата какво количество пчели зимува в пространството(корпуса) между тези стени. Моят стремеж е по това време да имам 2 кг. пчели в корпуса с дебелина на стената 2 см. Разбира се, не винаги го постигам, но се старая.

спартак
20.01.2014, 19:16
Всъщност, закачката бе не толкова в дебелината, по-скоро в красотата и естетическите качества на показаните кошери.Иначе си прав за дебелината на корпусните стени , няма значение колко са дебели.Аз лично ги предпочитам 20 мм , щото ми спестяват по някой друг килограм в работата и някой лев в джоба. Дори в Америка е 19 мм дебелината на стените , но както и да е. На Рости ще му отговоря така:Наистина красотата и хармонията , трябва да присъстват навсякъде ,но не и да се натрапват. За тази цел има женски списания и конкурси за красота.

rosty_sz
20.01.2014, 20:00
Не става въпрос за красотата. Аз написах, че да се изработи корпус ЛЕСНО само чрез изрязване на дъното на сандък от противотанкови мини е невъзможно. Оспорих точно и конкретно това. Иначе военните сандъци участват по много начини в изработването на пчеларски инвентар. Аз също ги ползвам.

Nik_m
25.01.2014, 09:11
Разглеждах обявите в продавалник и попаднах на това http://prodavalnik.com/pchelni-kosheri-i36988867.
Човека си е направил бизнес купува за 2 лева сандъка и го продава за 25.

Светозар Каменов
25.01.2014, 09:38
Това е всичко друго, но не и кошер.

kuline
25.01.2014, 09:54
Прав си колега. За тези пари може да се вземе стандартен кошер втора употреба и след необходимите манипулации да стане като нов.
Аз такива сандъци съм си приспособил за оплодни - разделени на четири отделения и се получава.

2ма пчеларя
25.01.2014, 10:37
Прав си колега. За тези пари може да се вземе стандартен кошер втора употреба и след необходимите манипулации да стане като нов.
Аз такива сандъци съм си приспособил за оплодни - разделени на четири отделения и се получава.

прав си колега и ние купихме 10-на стари дб и след дизинфекция с сода каустик шкуртка и боя станаха супер и примерно са ни излезли 300лв а за нови трябва да се бръкнем поне с 800

Петър84
25.01.2014, 15:24
Старото си е старо може да стане да върши работа,но не и да стане нов.Масово втора употреба кошерите дадан-блат вървят по около 30лв.а нови има и по 55-60лв.

dimopl
25.01.2014, 15:40
Прав си колега.

kuline
25.01.2014, 18:49
Старото си е старо може да стане да върши работа,но не и да стане нов.Масово втора употреба кошерите дадан-блат вървят по около 30лв.а нови има и по 55-60лв.

Новото си е ново, но за такива пари, не се знае как ще изглеждат след една година.
Друг е въпроса, ако сам си ги направиш, защото ще си избереш материала.
Аз преди две години си правих 12 рамкови дадан блат 33мм с един магазин ми излязоха около 40 лв., като в това не влиза труда, който съм вложил.

Сори май доста се отклонихме от темата.

Петър84
25.01.2014, 20:21
Новото си е ново, но за такива пари, не се знае как ще изглеждат след една година.
Друг е въпроса, ако сам си ги направиш, защото ще си избереш материала.
Аз преди две години си правих 12 рамкови дадан блат 33мм с един магазин ми излязоха около 40 лв., като в това не влиза труда, който съм вложил.Миналата година купих няколко нови кошера за по 60лв.броя само ги боядисах,колко време ще издържат не мога да кажа,пролетта ще ги пълня с пчели.Имам и стари кошери вярно по евтино излизат ноо работата е повече,първо чистене от клея,после обгаряне с горелка,след това със шкурката от вътре и от вън.После приковаване тук таме на някои пирон,и след това чак боядисване.Губи се повече време

kuline
25.01.2014, 22:33
През годините съм купувал нови и стари. И все имаше нещо, което е недостатъчно. Накрая си купих петоперационна машина и започнах сам да си правя, както аз си искам, но там пък друг проблем - пръстите стават по-къси. Та думата ми е, че всяко нещо има и + и -.
Както се казва "идеални неща няма".

BUGI
26.01.2014, 00:24
Новото си е ново, но за такива пари, не се знае как ще изглеждат след една година.
Друг е въпроса, ако сам си ги направиш, защото ще си избереш материала.
Аз преди две години си правих 12 рамкови дадан блат 33мм с един магазин ми излязоха около 40 лв., като в това не влиза труда, който съм вложил.

Сори май доста се отклонихме от темата.

Подржано и единно исправно.

Но все пак всекој си пружа краката колкото му е д-лга чергата;)

rosimir83
26.01.2014, 07:20
Заинтригувах се от пластмасовата основа на Ролта-Пласт Бургас ,искам и аз да използвам такъв тип основи.Направи ми впечатление начина на захващане към рамката ако се използва разпечатваща машина това захващане няма ли да е проблемно .Моля който има становище по ? да го сподели.Огромни благодарности към гн.Mateev за това че споделя своя опит и начина си на работа с пчелите и развитието си .
Купих си 2000 основи от Бургаските,и сега си скубя косата дето е нямам.да се........много хубаво палят печката на село ще ти кажа.И аз тук бях се надъхал от коментарите на един колега който има доста кошери,да не му споменавам името,сам се сети.Наистина е хубаво,че няма обтелване и разпробиване,още по малко късане в центрофугата,само да има начин да тръгнат и да ги градят ще е добре де.......Пълен ТА...АК са!!!!

rosty_sz
26.01.2014, 07:40
Тук във форума от думана дума излезе истината как става номера да ги градят. Трябвало да няма присъствие в кошера на восъчни основи за градеж, а само ПВЦ.Ти така ли пробва?

kacone
26.01.2014, 15:13
Ха така, и аз си поръчах, но само 100 - за проба. Ще експериментирам, и ще споделя резултатите. Сигурен съм, че при определени условия, ще са удобни за работа.

jojonov
31.01.2014, 05:39
Чудя се аз, rosimir кога ги купи, кога ги пробва?? Забелязал съм, че декември-януари малко трудничко градят и стандартните восъчни основи...

Недялко Атанасов
31.01.2014, 17:46
Чудя се аз, rosimir кога ги купи, кога ги пробва?? Забелязал съм, че декември-януари малко трудничко градят и стандартните восъчни основи...Стана ли тя такава......

Nik_m
31.01.2014, 18:25
Забелязал съм, че декември-януари малко трудничко градят и стандартните восъчни основи...
Не си чел внимателно форума, градят но трябва да ги подхранваш с пържоли и вино :::)))))

lz2str
31.01.2014, 19:28
то така и аз ще градя...

jojonov
31.01.2014, 20:14
Восъчните ми жлези трепкат в очакване...на виното...

kacone
20.04.2014, 18:38
12241225122612271228122912301231Малко снимков матерял на подготвените за заселване кошери.

kacone
20.04.2014, 18:46
Така, кошерите са готови и другата седмица ще ги заселвам. Страшно бачкане беше, но си заслужаваше - доволен съм от себеси!
Иначе днеска на пчелина, като напече по едно време, имаше страшно облитане - не бях виждал такова нещо, като рояци бяха. Съжалявам, че не можах да го заснема. А после падна страшна работа - чак се бутаха по прелката.
С две думи, ми изпълниха душата с радост на този хубав християнски празник.

kacone
20.04.2014, 18:51
Всичките корпуси са минати с безир, и две ръце боя на Пастело. Само капаците и дъната са с лак за дърво - с цел да са по универсални.

BleX
21.04.2014, 11:07
Ха така, и аз си поръчах, но само 100 - за проба. Ще експериментирам, и ще споделя резултатите. Сигурен съм, че при определени условия, ще са удобни за работа.

Има ли вече някакви резултати от експеримента с полуизградените основи?

kacone
21.04.2014, 20:26
Още не съм погледнал. Утре, ако е хубаво времето ще видя, дали е изградена и осеменена.
Инак днес ходих, но не ми остана време за това, заселих част от инвентара и с това слагам старт на тазгодишното развитие.
Ето малко снимков матерял - направо не мога да им се нарадвам.

kacone
21.04.2014, 20:28
Опс, забравих снимките.

Nik_m
21.04.2014, 20:38
Няма ли да ти пречат тези палета, нали трябва да застанеш до кошера.
На мен ми е ниско така, от начало и моите бяха на земята и кръста след работа с тях ме болеше, за това ги сложих на стойки 25см. и сега всичко е ок.
Иначе поздравления за труда и успех.

BleX
21.04.2014, 21:21
Още не съм погледнал. Утре, ако е хубаво времето ще видя, дали е изградена и осеменена.
Инак днес ходих, но не ми остана време за това, заселих част от инвентара и с това слагам старт на тазгодишното развитие.
Ето малко снимков матерял - направо не мога да им се нарадвам.

Ще може ли и малко снимков патериал от полуизградените основи?

tarty
21.04.2014, 21:34
http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/misc/quote_icon.png Първоначално публикувано от kapanec http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/buttons/viewpost-right.png (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=32810#post32810) Заинтригувах се от пластмасовата основа на Ролта-Пласт Бургас ,искам и аз да използвам такъв тип основи.Направи ми впечатление начина на захващане към рамката ако се използва разпечатваща машина това захващане няма ли да е проблемно .Моля който има становище по ? да го сподели.Огромни благодарности към гн.Mateev за това че споделя своя опит и начина си на работа с пчелите и развитието си .
Купих си 2000 основи от Бургаските,и сега си скубя косата дето е нямам.да се........много хубаво палят печката на село ще ти кажа.И аз тук бях се надъхал от коментарите на един колега който има доста кошери,да не му споменавам името,сам се сети.Наистина е хубаво,че няма обтелване и разпробиване,още по малко късане в центрофугата,само да има начин да тръгнат и да ги градят ще е добре де.......Пълен ТА...АК са!!!!


Аз си бях купил преди 3 години от Бургас.Градят си ги,няма проблеми,само като минат през разпечатващата се чупят на места но оцеляват.В момента минавам на изцяло пласмасови рамки с полуизградени килийки.Режеш кашона и слагаш.

kapanec
21.04.2014, 22:42
http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/misc/quote_icon.png Първоначално публикувано от kapanec http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/buttons/viewpost-right.png (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=32810#post32810) Заинтригувах се от пластмасовата основа на Ролта-Пласт Бургас ,искам и аз да използвам такъв тип основи.Направи ми впечатление начина на захващане към рамката ако се използва разпечатваща машина това захващане няма ли да е проблемно .Моля който има становище по ? да го сподели.Огромни благодарности към гн.Mateev за това че споделя своя опит и начина си на работа с пчелите и развитието си .
Купих си 2000 основи от Бургаските,и сега си скубя косата дето е нямам.да се........много хубаво палят печката на село ще ти кажа.И аз тук бях се надъхал от коментарите на един колега който има доста кошери,да не му споменавам името,сам се сети.Наистина е хубаво,че няма обтелване и разпробиване,още по малко късане в центрофугата,само да има начин да тръгнат и да ги градят ще е добре де.......Пълен ТА...АК са!!!!


Аз си бях купил преди 3 години от Бургас.Градят си ги,няма проблеми,само като минат през разпечатващата се чупят на места но оцеляват.В момента минавам на изцяло пласмасови рамки с полуизградени килийки.Режеш кашона и слагаш.
Имам вече изградена и осеменена рамка от Бургаските сложена е за градеж на 01.04.14г.Моето мнение е , че са удобни и бързо се монтират но за сега много бавно ги изграждат

argilov
21.04.2014, 22:56
За да градят по бързо, натъркай основата спарче восък,и инапръскай със сироп. Провлема е когато се сваля восъка от основата. Деформира. Молеца също обича пласмаса.

argilov
21.04.2014, 23:00
Защо,червени дънаblush;

kacone
22.04.2014, 05:16
По универсални са

kacone
22.04.2014, 05:19
Няма ли да ти пречат тези палета, нали трябва да застанеш до кошера.
На мен ми е ниско така, от начало и моите бяха на земята и кръста след работа с тях ме болеше, за това ги сложих на стойки 25см. и сега всичко е ок.
Иначе поздравления за труда и успех.

Е, мога и зад кошера. А инак мястото ми е малко за кошерите, които съм подготвил.
Стоики ще правя когато свърша всичката друга работа. Просто времето не стига за всичко.

Nik_m
22.04.2014, 06:03
Така е времето винаги не стига, на мен ми е по удобно от страни иначе и от зад става.

kacone
22.04.2014, 18:06
Ще може ли и малко снимков патериал от полуизградените основи?



Ето снимките, днес хванах страхотно време.

Niki1313
22.04.2014, 18:26
Така е времето винаги не стига, на мен ми е по удобно от страни иначе и от зад става.

Един познат (Микеланджело Буонароти) е разполагал само с 24 часа в денонощието, но е направил малко повече от 2 кошера, 3 отводки и 6 майки.

http://prikachi.com/images.php?images/976/7285976o.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/899/2543899y.jpg
И много като тази
http://prikachi.com/images.php?f=images/987/7285987Z.jpg&sendlinks=1

Навярно тогава часовника се е въртял по-бавно.

BleX
22.04.2014, 19:25
Ето снимките, днес хванах страхотно време.

Благодаря за снимките!

спартак
22.04.2014, 20:57
http://prikachi.com/images.php?images/976/7285976o.jpg
Да, и е махал само ненужното...

jordanov
23.04.2014, 13:06
Много хубави снимки. И поучителни. Защо слагаш ламаринки на рамките?

kacone
23.04.2014, 18:18
Това са разделителите.А лично мое мнение за тези основи е, че не стават. Тази беше по средата, а през една имах още една нова, но с ВО /поставени заедно на 06.04./ - беше цялата изградена, осеменена и запечатана /отгоре до долу/. Рано е още да си вадя кардинални изводи, но мисля, че ще се наложи да си мина изцяло на ВО.

търтея
23.04.2014, 19:24
За мен тези основи ,преценявайки от снимките,са пълно мъчение за пчелите!

kapanec
23.04.2014, 21:09
Колегите споделят ,че когато се слагат пластмасови за изграждане не трябва едновременно със тях да се пускат и рамки за изграждане със В.О защото предпочитат В.О

argilov
24.04.2014, 05:53
Явно пчелите са по умни от нас,добре е да ги погледаме как работят.

s.gergowski
24.05.2014, 14:26
Скоро не бях влизал във форума, но сега попрочетох тази тема и ми стана интересно, особено идеите на Матеев, но гледам нещо е спрял да пише как върви реализацията им. Тук аз мога да споделя малко от моя опит, за който всички капацитети на който го бях споделил като идея ми отговаряха с насмешка "Пробваи щом имаш семеиства за убиване". Та как започнах да процедирам още от пролетта на 2013 - Имам неотопляема оранжерия, в която след като бъде покрита с полиетилена и засадена, вкарвам 2 лежака 16 рамкови със по 2 прелки, и започвам да подхранвам с твърда храна, която по случаиност забърках, и се оказа, че действа учудващо добре. Докато започнат да вземат сироп първо 1 към 1, после 2 вода 1 захар, и давам и по малко прашец, докато цъфнат насажденията, и така в оранжерията докъм 20ти април най-късно първи май имам 16 междурамия пчели и 10-ина пити с пило. Тогава вече е започнала да цъфти и рапицата и аз цепя кошера, като отнемам майката с 4 пити с предимно запечатано пило. Останалото пило и яйца оставям в лежака и подхранвам нуклеуса, в който съм преместил майката. След няколко дни отварям лежака, изрязвам запечатаните маточници (все пак вищеви майки не ми трябват), а питите с хубавите маточници ги разпределям в 2-та края на кошера и слагам преградна дъска по средата. Към средата на цъфтежа на рапицата майките са вече излюпени и оплодени, а в нуклеуса със старата майка вече са изградени 2-3 основи и оплодени 3-4 пити. В края на май отнемам майката от нуклеуса, в който съм я преместил на първото цепене, и я премествам в друг нуклеус с 4 пити люпещо пило. В стария остават пак прясно пило и яйца и старите пчели, които просто се връщат там, а от лежака премествам едното семейство в самостоятелен кошер, като от него оставям 1-2 пити с пило в лежака. Така в новия кошер отиват отводка с млада и добре работеща майка с 5 пити пило мед и пращец, и поставям 1-2 изградени пити и 1-2 основи за градеж. Няколко дни по късно от нуклеуса, който е осиротял и заложил маточници, изваждам 1 пита с хубав маточник, и на нейно място поставям пита с пило от лежака. А в лежака, в който са останали поне 8 пити с пило мед и прашец, слагам пак преградната дъска и отделям 3 пити предимно с пило. И слагам питата с маточника от нуклеуса и постоянно подхранване, щом не са в паша. Така от един 16 рамков лежак получавам 5 отводки, като отводката с миналогодишната майка към края на слънчогледа ми дава 1 магазин мед. Отводката, която съм преместил с 5 пити от лежака в самостоятелен кошер, а тая година ше пробвам и лежака след второто разцепване като започне да снася втората майка да му сложа ханеманова решетка в слънчогледа вместо дъската, за да видя к'во ше се получи. Искам да подчертая, че на всичките тези отводки слагам изградени плодникови пити, като градежа им се изразява по 2 до 4 основи за целия сезон на семейство.

Така процедирах миналата година, така процедирам и тази, а колкото до преззимуването им - доволен съм - от 2 лежака с по 16 пити получих общо 10 отводки, а от тези 10 иззимяха 9.

s.gergowski
24.05.2014, 16:53
и да подчертая че подхранването го правя или с инвертиран захарен сироп или с меден сироп като основно използвам меден сироп,миналата година за експеримента ен съм подлагал запечатано пило от други семейства а за тази година ше видим а за догодина мосля да пробвам с двусемеен кошер да не деля последните 2 отводки който се сформират в лежака а да ги зазимя заедно да видим дали ше има по-добър резултат

kacone
24.05.2014, 19:24
Това е картинката от днес. Интересното е, че се случи само при едното семейство, и то най - силното. Доста ми се виждат, за нормален подмор.


1423142414251426

kacone
24.05.2014, 19:53
А това са снимки от бъдещия пчелин /комшиите почнаха да правят забележки и се налага да ги махна от двора/. Още доста работа има по него, но си заслужава - скрито е, с южно изложение, защитено от ветровете, следобед пада сянка /снимките са от 18:00 часа/,и на живо е доста по - просторно.

Юрий Цветков
27.05.2014, 12:52
Скоро не бях влизал във форума, но сега попрочетох тази тема и ми стана интересно, особено идеите на Матеев, но гледам нещо е спрял да пише как върви реализацията им. Тук аз мога да споделя малко от моя опит, за който всички капацитети на който го бях споделил като идея ми отговаряха с насмешка "Пробваи щом имаш семеиства за убиване". Та как започнах да процедирам още от пролетта на 2013 - Имам неотопляема оранжерия, в която след като бъде покрита с полиетилена и засадена, вкарвам 2 лежака 16 рамкови със по 2 прелки, и започвам да подхранвам с твърда храна, която по случаиност забърках, и се оказа, че действа учудващо добре. Докато започнат да вземат сироп първо 1 към 1, после 2 вода 1 захар, и давам и по малко прашец, докато цъфнат насажденията, и така в оранжерията докъм 20ти април най-късно първи май имам 16 междурамия пчели и 10-ина пити с пило. Тогава вече е започнала да цъфти и рапицата и аз цепя кошера, като отнемам майката с 4 пити с предимно запечатано пило. Останалото пило и яйца оставям в лежака и подхранвам нуклеуса, в който съм преместил майката. След няколко дни отварям лежака, изрязвам запечатаните маточници (все пак вищеви майки не ми трябват), а питите с хубавите маточници ги разпределям в 2-та края на кошера и слагам преградна дъска по средата. Към средата на цъфтежа на рапицата майките са вече излюпени и оплодени, а в нуклеуса със старата майка вече са изградени 2-3 основи и оплодени 3-4 пити. В края на май отнемам майката от нуклеуса, в който съм я преместил на първото цепене, и я премествам в друг нуклеус с 4 пити люпещо пило. В стария остават пак прясно пило и яйца и старите пчели, които просто се връщат там, а от лежака премествам едното семейство в самостоятелен кошер, като от него оставям 1-2 пити с пило в лежака. Така в новия кошер отиват отводка с млада и добре работеща майка с 5 пити пило мед и пращец, и поставям 1-2 изградени пити и 1-2 основи за градеж. Няколко дни по късно от нуклеуса, който е осиротял и заложил маточници, изваждам 1 пита с хубав маточник, и на нейно място поставям пита с пило от лежака. А в лежака, в който са останали поне 8 пити с пило мед и прашец, слагам пак преградната дъска и отделям 3 пити предимно с пило. И слагам питата с маточника от нуклеуса и постоянно подхранване, щом не са в паша. Така от един 16 рамков лежак получавам 5 отводки, като отводката с миналогодишната майка към края на слънчогледа ми дава 1 магазин мед. Отводката, която съм преместил с 5 пити от лежака в самостоятелен кошер, а тая година ше пробвам и лежака след второто разцепване като започне да снася втората майка да му сложа ханеманова решетка в слънчогледа вместо дъската, за да видя к'во ше се получи. Искам да подчертая, че на всичките тези отводки слагам изградени плодникови пити, като градежа им се изразява по 2 до 4 основи за целия сезон на семейство.

Така процедирах миналата година, така процедирам и тази, а колкото до преззимуването им - доволен съм - от 2 лежака с по 16 пити получих общо 10 отводки, а от тези 10 иззимяха 9.
Само да попитам: Каква е разликата между "вищевите" маточници които изрязваш и "хубавите" които оставяш?

s.gergowski
27.05.2014, 16:09
вищеви маточник е този от който ще се излюпи вищева (свещева) майка,или който както и казва,
това са първите запечатани маточници

Недялко Атанасов
27.05.2014, 19:45
Това значи ли ,че първите по часове запечатани маточницина маточната рамка в отглеждача ще са свищеви?

s.gergowski
27.05.2014, 23:25
не,аз не говоря за маточни рамки и йентерови апарати и каквито и да било методи за майко производство,
при маточната рамка са придадени яица,а в описания от мен случай семеиството е осиротяло и е оставено само да заложи маточниците където и както реши и тук става въпрос за няколко дни а не за часове(а като осиротее залага първо 3 дневна ларва до колкото си спомням от литературите която става свищева)
не придавам маточна рамка,просто миналата година експериментирах по този начин и се получи ся тази година повтарям опита и до тук върви добре,
всичко се случва като миналаат година до сега поне,което ми доказва че май съм на прав път
ам ся ше експериментирам и една идея на Матеев която прочетох за гол рой

Юрий Цветков
28.05.2014, 10:58
Благодаря за разяснението.

Недялко Атанасов
28.05.2014, 18:55
Много изчерпателно също благодаря.

jorors
28.05.2014, 19:36
вищеви маточник е този от който ще се излюпи вищева (свещева) майка,или който както и казва,
това са първите запечатани маточници

Ами следващите какви са?

jorors
28.05.2014, 19:41
не,аз не говоря за маточни рамки и йентерови апарати и каквито и да било методи за майко производство,
при маточната рамка са придадени яица,а в описания от мен случай семеиството е осиротяло и е оставено само да заложи маточниците където и както реши и тук става въпрос за няколко дни а не за часове(а като осиротее залага първо 3 дневна ларва до колкото си спомням от литературите която става свищева)
не придавам маточна рамка,просто миналата година експериментирах по този начин и се получи ся тази година повтарям опита и до тук върви добре,
всичко се случва като миналаат година до сега поне,което ми доказва че май съм на прав път
ам ся ше експериментирам и една идея на Матеев която прочетох за гол рой

Предполагам имаш предвид така нареченият "метод на 5 ия ден". Не че не са свищеви, това не означава че не са добри. Това че се махат първите запечатани маточници си има друга причина.

DimityrG
10.11.2014, 13:37
Здравейте,споделете нещата с "Развитието на пчелини"Какво интересно и хубаво се случи,срокове,хранене състояние при зазимяване и ...колкото повече(параметри) толкова повече. Поздрави и благопожелания!

Ivan_vd
10.11.2014, 21:29
И на мен ми е интересно,Матеев разкажи за отвотките стана ли номера или не.

ch.atanasov
10.11.2014, 21:37
Я ,тази тема съм я пропуснал.И Ivan-vd ме изпревари.Направи ми впечатление ,че Матеев отсъства от нея повече от година.Имах намерение да задам подобен въпрос.

Mateev
10.11.2014, 21:49
Ами да си кажа честно, вече избягвам да пиша във форума, защото понесох много критики, че уж съм бил "прекалено активен". Вече предпочитам да си трая, вместо да споделям докъде съм стигнал и какво съм направил по един или друг аспект от пчеларството.

Ivan_vd
10.11.2014, 22:51
Ами да си кажа честно, вече избягвам да пиша във форума, защото понесох много критики, че уж съм бил "прекалено активен". Вече предпочитам да си трая, вместо да споделям докъде съм стигнал и какво съм направил по един или друг аспект от пчеларството.Тогава да си пишем на лични ако нямаш нищо напротив живо ме интересува резултата защото и аз искам да ги увелича другата година по интензивно.

rosty_sz
10.11.2014, 22:55
Аз пък чета активно и не съм забелязал да си получил критика за прекалена активност. Критиките бяха най-вече към Дамян който беше станал хипер активен, но както виждаме си взе забележка и сега всичко си е ОК. Колкото до твоите експерименти те винаги са били едно от най-интересните неща тук и аз с удоволствие чета и размишлявам над тях. Много се кефя на разбиването на митовете в пчеларството и ако аз действам смело и разбивам митове за себе си, то Матеев ти действаш мега смело и направо ги попиляваш.

bobi mitrev
11.11.2014, 08:20
Аз пък чета активно и не съм забелязал да си получил критика за прекалена активност. Критиките бяха най-вече към Дамян който беше станал хипер активен, но както виждаме си взе забележка и сега всичко си е ОК. Колкото до твоите експерименти те винаги са били едно от най-интересните неща тук и аз с удоволствие чета и размишлявам над тях. Много се кефя на разбиването на митовете в пчеларството и ако аз действам смело и разбивам митове за себе си, то Матеев ти действаш мега смело и направо ги попиляваш.

Напълно заставам зад мнението на rosty_sz. Винаги съм следял с интерес твоите мнения.

freelancer_bg
11.11.2014, 09:31
Матеев, на мен много ми харесва, че товите теми и отговори винаги са ясно и точно написани и поднасяш пряко информацията, за разлика от други колеги, които пишат завоалирано и с недомлъвки. Аз съм "ЗА" това да пишеш колкото се може повече. Много твои мнения и експерименти съм си копирал в един уордовски документ , където си събирам по-ценна информация за пчелите!

ivootur
11.11.2014, 11:53
Матеев аз също съм за това да продължиш да споделяш мислите и опита който трупаш.За мен информацията която получавам е ценна.Виждам че има колеги които не могат да подтиснат егото си,както и такива които търсят конфронтация.Техните постове просто ги прескачам и се опитвам да отсея същественото.Имаш и моята подкрепа и ще се раздвам да продължиш да споделяш.С интерес следя написаното от теб,дори когато не е по темите които ме интересуват.

argilov
11.11.2014, 11:56
Аз също харесвам разсъжденията на господин Матеев.Дори и да не са правилни в някой случаи, те помагат на много от нас да си спестим експерименти и време.Лично на мен много ми помагат разсъжденията,действията за голям пчелин.Визирам 200 и нагоре семейства.Не всеки ще каже ,как става с малко труд тази работа.Успехи Матеев, и както се казва попътен вятър.

ivootur
11.11.2014, 11:58
Бих се радвал ако се вмъкне и такава опция с която да могат да се оценяват постовете на всеки един.Тогава ще разбереш че на много повече хора им харесва и ценят написаното от теб.

Mateev
11.11.2014, 15:28
Добре - задавайте конкретни въпроси, и ще ви отговоря. И ...... много ви благодаря за подкрепата !!!

s3s3s3
11.11.2014, 20:55
Бих се радвал ако се вмъкне и такава опция с която да могат да се оценяват постовете на всеки един.Тогава ще разбереш че на много повече хора им харесва и ценят написаното от теб.

И аз съм ЗА тази опция.

kapanec
11.11.2014, 21:23
http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/misc/quote_icon.png Първоначално публикувано от ivootur http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/buttons/viewpost-right.png (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=47897#post47897)
Бих се радвал ако се вмъкне и такава опция с която да могат да се оценяват постовете на всеки един.Тогава ще разбереш че на много повече хора им харесва и ценят написаното от теб.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

И аз съм ЗА тази опция.

Mateev
11.11.2014, 21:47
Има такива Plugin-и, при които на всеки един постинг се появява възможност за гласуване с + или -, и на дадения потребител се натрупва някаква положителна или отрицателна репутация. Досега не съм си мислил, че това ще е полезно, най-вече защото ще се появят потребители с отрицателна репутация и това може да създаде предпоставки за конфликт. Сега обаче като се замисля, една такава информация може да се използва като обратна връзка от самия потребител и на базата на нея да си коригира поведението във форума.

Както и да е - след като искате, можем да го пробваме това чудо. Поръчах на IT отдела да инсталира съответния Plugin, пък да видим какво ще стане. Надявам се да е за добро .......

Недялко Атанасов
11.11.2014, 21:51
http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/misc/quote_icon.png Първоначално публикувано от ivootur http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/buttons/viewpost-right.png (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=47897#post47897)
Бих се радвал ако се вмъкне и такава опция с която да могат да се оценяват постовете на всеки един.Тогава ще разбереш че на много повече хора им харесва и ценят написаното от теб.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

И аз съм ЗА тази опция.Ами тази опция показа във времето ,че не е солидарна с всеки един,и не сработи така както си мислите че е редно ,поради причината че е тествана вече преди години във форума.Получи се така, че имаше наши и ваши, и някой имаха рейтинг до небесата а същевременно задаваха въпроси от рода, и сега забележете(на коя ДАТА се поставят питките,и на кои семейства)давам го като пример (но автентичен) ............................и още нещо, да ми мислят нелицеприятните многознайковци.

Mateev
11.11.2014, 22:00
Рейтинга го дават останалите потребители. Ако на тях им харесва някой да се прави на шут и го награждават за това с +, тогава какво лошо има в това този човек да има голям рейтинг. Според мене рейтинговата система ще помогне за това форума да придобие такъв вид, какъвто го иска мнозинството от пчеларите. Не е задължително това да се харесва на мене или на тебе - важното е да се харесва на мнозинството. Няма как - демокрация в действие....... :)

Недялко Атанасов
11.11.2014, 22:13
Рейтинга го дават останалите потребители. Ако на тях им харесва някой да се прави на шут и го награждават за това с +, тогава какво лошо има в това този човек да има голям рейтинг. Според мене рейтинговата система ще помогне за това форума да придобие такъв вид, какъвто го иска мнозинството от пчеларите. Не е задължително това да се харесва на мене или на тебе - важното е да се харесва на мнозинството. Няма как - демокрация в действие....... :)Матеееееев,Матеев,важното е да не се окачествяват, (качествените) мнения с миносов реитинг от некачествени арбитри и шуробаджанаци.П.П дано си ме разбрал интелигентно.

Mateev
11.11.2014, 22:24
Аз много добре те разбирам, но искам и ти да ме разбереш:
Кой ще е този, който ще прецени кои арбитри са качествени и кои - некачествени? Нима намекваш за някаква дискриминация, от типа че твоя глас на изборите трябва да тежи повече от гласа на някой циганин? Усещам накъде биеш, но това е забранена територия. Твоят глас тежи точно толкова, колкото и на последния новобранец, регистрирал се във форума. Недей да си въобразяваш че си нещо повече от него, защото иначе започва да намирисва на Хитлер и на неговите мечти за чиста и съвършенна арийска раса, която да доминира над останалите раси.

Просто свикни с мисълта, че всички хора СА РАВНИ и имат ЕДНАКВИ ПРАВА. Това важи както за обществото, така и за форума. Важи и за всякакъв тип гласувания, независимо от това какво образование има дадения индивид или какъв е цвета на кожата му или какви са познанията му по пчеларство.

Evgeni Petkov
11.11.2014, 23:03
Рейтинга го дават останалите потребители. Ако на тях им харесва някой да се прави на шут и го награждават за това с +, тогава какво лошо има в това този човек да има голям рейтинг. Според мене рейтинговата система ще помогне за това форума да придобие такъв вид, какъвто го иска мнозинството от пчеларите. Не е задължително това да се харесва на мене или на тебе - важното е да се харесва на мнозинството. Няма как - демокрация в действие....... :)
Този филм го гледахме преди години тук във форума и наистина беше шоу, защото минуси и плюсове се слагаха на килограм. И разбира се беше отменен и нещата се успокоиха. Дано форумниците са помъдрели, а и вече не пишат повечето тук. За мен лично чета само коментари за които знам,че пишещия "носи" информация/ е не всеки път/, и без значение ми е дали ще сложа + или -, аз съм го направил вече за себе си! Но щом е демокрация в действие.....Ще следя форума с още по-повишен интерес!!!

Недялко Атанасов
11.11.2014, 23:10
Аз много добре те разбирам, но искам и ти да ме разбереш:
Кой ще е този, който ще прецени кои арбитри са качествени и кои - некачествени? Нима намекваш за някаква дискриминация, от типа че твоя глас на изборите трябва да тежи повече от гласа на някой циганин? Усещам накъде биеш, но това е забранена територия. Твоят глас тежи точно толкова, колкото и на последния новобранец, регистрирал се във форума. Недей да си въобразяваш че си нещо повече от него, защото иначе започва да намирисва на Хитлер и на неговите мечти за чиста и съвършенна арийска раса, която да доминира над останалите раси.

Просто свикни с мисълта, че всички хора СА РАВНИ и имат ЕДНАКВИ ПРАВА. Това важи както за обществото, така и за форума. Важи и за всякакъв тип гласувания, независимо от това какво образование има дадения индивид или какъв е цвета на кожата му или какви са познанията му по пчеларство.
Ами не, не си ме разбрал,но аз-повярвай ми те разбрах.Дано след месец, два или три не останеш разочарован от вслушването ти на .................успех.

Mateev
11.11.2014, 23:32
Аз лично за мене си не се притеснявам. Ако рейтинга ми е нисък или отрицателен, ами просто ще се отдръпна и ще спра да пиша. Вече съм го правил. Ако обаче хората одобряват постингите ми за експериментите, нововъведенията, математиката, електрониката, информатиката и промишленото пчеларство - ами защо пък да не продължа да пиша.

Въобще има ли някой, който случайно да се притеснява за рейтинга си, освен спамаджиите и конфликтните личности? Ами че те се броят на пръстите на едната ръка и вече се поразчистиха донякъде и с моя помощ.

Така или иначе ще направим експеримент, пък ако се провали - ами здраве да е - ще го прекратим.

FVCVS CAESAR
11.11.2014, 23:42
Правилно, всички имат равни права, но за съжаление, само на теория. На практика винаги е имало и ще има хора, чиито права са по-равни. Но нека да е демокрация. Ако 80% от потребителите във форума слушат чалга, примерно, те са в пълното си право да прогонят от форума всички фенове на хип-хопа, джаза, рока, попа, класическата музика... демокрация... тва е положението...
А колкото до Хитлер, да не забравяме, че той беше избран с демократични избори и имаше подкрепата на мнозинството от немския народ. Ама демокрация, кво да прайш, глас народен, глас Божи!

freelancer_bg
12.11.2014, 08:52
Веднага ви давам форум с отлично действаща такава рейтингова сиситема, в който участвам редовно - http://www.bb-team.org/forums На всяко МНЕНИЕ (отговор) има възможност за гласуване, НО Е САМО ПОЛОЖИТЕЛНА! Като във Фейсбука, няма "Не харесвам". Това спира хейтърите и не позволява да стават форумни войни за рейтинг. Лошите и безсмислените постове си стоят на едно ниво с НУЛА гласа. Идеята е след някакъв определен брой харесвания, мнението да се оцвети в друг цвят и така да изпъкне в темата. Много е полезно , защото се откроява ценната (оценената) информация от плявата. Трябва обаче да се прецени според общата маса потребители, колко харесвания да оцветяват мението. В BB-Team преди бяха 10, сега вече са 15, защото потребителите са много и 10 положителни мнения се събират много лесно и ефекта на пресяването се губи. Това вече си е въпрос на експеримент и настройка. Вече според средния брой на харесвания на постовете на даден потребител се вижда дали другите го оценяват и какъв е рейтингът му. Според мен това позволява да изпъкнат само потребителите, които пишат качествени, информативни или просто забавни постове, другите си стоят на нулево ниво или близко до него.

ivootur
12.11.2014, 09:03
Пак почнахте да се ядете!Малко спокойствие моля!
Ако се направи както трябва няма да има кой знае какво разминаване.
Всеки да може да гласува само веднъж.
Като приемем че има 15-20% спамаджии и негативисти които казват и на бялото черно,както и 10-на% които няма да са съгласни с казаното,би трябвало да се приеме че 1/3 от гласовете за един добър постинг с ценна информация ще са отрицатели.Това е положението,наблюдава се непрекъснато по фоумите.
Целта при гласуването е една,този който е писал да свери дали информацията която е споделил е оценена от болшенството от съфорумниците.
Може би,по този начин може да се помогне и на модераторите да разчистват по лесно спама,като постингите с над 50% негативни оценки да им светкат за проверка.
Предложението на freelancer_bg е много добро :)

Veliko Tachev
12.11.2014, 13:38
Доста мнения вече се написаха относно гласуването и пак оставихме на заден план споделянето на опита в пчеларстването. Дайтеее! моля ви по темата.

roxterox
13.11.2014, 12:25
П.дкрепям хората пищеши във форума. Подкрепям Матеев в писането във форума. Иновативно мислене подкрепено с експерименти. Дори и 1 от 100 идеи да излене добра то хвърления труд не е напразен. Форума е място за споделяне на информация. Информацията достигнала до нас трябав сами да пресяваме спрямо нуждите си(разибра се това зависи и от съдържанието на консервната кутия която носим) и да се възползваме от постигнатото от другите. Едно гласуване на постовете във форума според мен няма да допринесе толкова много, колкото би навредило. И да не забравяме, че темата е в съвсем друга насока, което се случва и с доста други теми...

галин
18.11.2014, 11:42
Добре - задавайте конкретни въпроси, и ще ви отговоря. И ...... много ви благодаря за подкрепата !!!

Какво се случи с отводките на по 1,2,3,4,5 рамки? Сформирани по едно и също време каква разлика се получи?

Mateev
18.11.2014, 20:24
За съжаление нямах точно проследяване, така че не мога да направя сравнителен анализ. Имам само обобщени резултати, а именно че в рамките на годината удвоих кошерите си. По-точно - умножих ги по 2.2, въпреки голямата смъртност предвид факта, че правех отводки предимно с маточници, а не с оплодени майки. Всъщност натрупах друга допълнителна информация относно процента на оплодени майки в зависимост от околните условия, но за това писах подробно някъде из форума. Грешките които допуснах са неправилно (недостатъчно) хранене на отводките, както и неправилно разположение на отводките в рамките на пчелина, в резултат на което оплождащите се майки се бъркаха и налитаха в други отводки или кошери.

Veliko Tachev
26.11.2014, 00:46
А, до колко бяха успешни отводките тип гол рой? Само старите- летящите пчели и майката.

Mateev
26.11.2014, 12:58
Пак ти казвам - нямах проследяване. Едновременно правихме всякакви видове отводки, и после те така се насмесиха по пчелините, че на практика никаква полезна единична информация не може да се извлече. Имам само обобщена информация, която вече я казах.

Единствения сериозен извод е, че трябва да има информационна система, иначе хаоса е пълен. Няма как - хиляди кошери могат да се гледат само по 2 начина:
1. Посредством подпомагане от компютърна информационна система
2. Без информационна система, но с ЕДНОТИПНИ ОПЕРАЦИИ за всички кошери в пчелина.

Аз правих разнотипни операции без информационна система, и в резултат на това изпаднах в пълен хаос. Това е грешка, която не трябва да се повтаря.

Гогол
06.12.2014, 14:51
Здравейте!От пост #48 на колегата kacone имаше призив да се пише по темата.Но до #163 се писа за всичко друго,но не и по темата.Може би има колеги които стоят по цял ден пред компютъра,за да пишат по всички теми,за да могат да достигнат до заветнотоVIP–автор,за да са наравно с колегите които пишат съществени,важни неща за пчеларството,като Скутелатор,Д.Бонев и др.подплатени с факти или Матеев–като новатор и експериментатор в пчеларството.Може би всички тези 13 страници,списвани не по темата, трябва да се преместят където им е мястото–в други теми,за да остане писаното по същество,за да може да се следи по лесно.Дори успяхме да откажем Матеев да споделя експериментите които прави по темата.Не мога да допусна ,че човек с неговия практичен ,комбинативен и логичен ум, ще допусне да не води някакви записки във своя електронен бележник.Аз който не съм толкова организиран ,си записвам по нещо в тефтера/книжен/ .Така че,колега Матеев,споделете все пак и малкото което е останало.Аз, с моите 30 Даданчета не мога да си позволя много експерименти за да стигна до крайния резултат,до който сте стигнали Вие през миналия сезон,макар и да сте действали хаотично,поради многото начинания които е трябвало да вършите в пчелините.Това за мен ще е много полезно през новия сезон.Предварително Ви благодаря.

Stefanbg
09.12.2014, 10:31
А, до колко бяха успешни отводките тип гол рой? Само старите- летящите пчели и майката.

Аз мога да споделя някои мои мнения, основани на субективните ми преценки и наблюдения:
1. Според мен тази технология е много переспективна, но както всяка друга, и тя трябва да се изучи и прилага правилно.
2. Гол рой, направен само на празни, неизградени пластмасови основи и майка веднага започна градеж, но после се забави и много изостана с развитието си, вероятно поради напредналото време - беше август. В крайна сметка, не оцеля до есента.
3. Резултатите са много добри, ако майката се пренесе заедно с питата.
4. Оцеляването на гол рой на придадена майка има случаен характер, но при силни семейства и пита с пило успеваемостта е висока.
5. Създаването на гол рой с пчели под някаква, бих я нарекъл критична маса не става. Имам съмнения, че не всички летящи пчели се връщат в кошера след отделянето на рой. Това се благоприятства и от обстоятелството, че кошерите са близо един до друг и налитането в съседен кошер е много вероятно.
Изводи (лично за мен!): Гол рой да се прави само от силни семейства с много летящи пчели и високопродуктивна майка. Майката да се пренесе с питата с пило, на която се намира. Така снасянето няма да прекъсне и пчелите остават в кошера. Да се прави не по-късно от началото на юли, за да има време семейството да се развие за презимуване.
При писането на това мнение се консултирах и обобщих информацията с моя колега, с който заедно правихме отводките, а той е правил успешно на гол рой и в личния си пчелин, от силни семейства и придадени майки.

Гогол
09.12.2014, 14:53
Благодаря,колега Stefan. bg !!! Успели сте да отсеете зърното от плявата,което ще е от полза за всички като мен,за да не се лутат в догатки през предстоящия сезон–ще се получи ли или не,ако направя това или онова? И виж че сезона свършил,а плановете за разширяване са претърпели пълен крах и ние тъпчим на едно място.Препрочетох много пъти постовете на колегата Матеев/изгубих много време,защото темата е задръстена с писания не по същество/ и за себе си бях решил да оставя майката на 1 пита с пчелите/млади,стари,пило,яйца/ вплодника, а останалия обем да допълня с основи/ДБ–10/,че каквото сабя покаже.След като прочетох Вашето заключение от опита,започнах по спокойно да гледам на този въпрос.Още веднъж Ви благодаря за споделения опит.

радо
09.12.2014, 15:17
Гол рой да се прави само от силни семейства с много летящи пчели и високопродуктивна майка. Майката да се пренесе с питата с пило, на която се намира. Така снасянето няма да прекъсне и пчелите остават в кошера. Да се прави не по-късно от началото на юли, за да има време семейството да се развие за презимуване.

Желателно е да няма пило защото тогава има някакъв процент на неприемане на майката докато при основи и една,две хубави изградени пити и майка в клетка приемането е на 100 % като е задължително семейството да не се безпокои поне една седмица .За спирането на снасянето на майката това е неизбежно защото пчелите са неспокойни и им трябват няколко дена докато се успокоят.Това с рамка с пило,пчели и майка е по скоро налитане отколкото гол рои.Пакетните пчели са тип гол рои само пчели и майка.

bari
09.12.2014, 15:32
Желателно е да няма пило защото тогава има някакъв процент на неприемане на майката докато при основи и една,две хубави изградени пити и майка в клетка приемането е на 100 % като е задължително семейството да не се безпокои поне една седмица .За спирането на снасянето на майката това е неизбежно защото пчелите са неспокойни и им трябват няколко дена докато се успокоят.Това с рамка с пило,пчели и майка е по скоро налитане отколкото гол рои.Пакетните пчели са тип гол рои само пчели и майка.

Goliqt roj позволява да бъде обезпаразитен!Което ще е от голяма полза!А може да бъде подпомогна с празни изградени пити или пити медови!ж

Ангел Йосифов
09.12.2014, 18:52
Когато голият рой се прави само с летящи пчели е задължително да се тръснат поне 2-3 рамки,за да има и млади пчели,които ще бъдат летящи,когато започне излюпването на новото пило.Ако не се подсили с млади пчели,старите пчели ще измрат докато заработят новите и отводките вместо да радват създават проблеми на пчеларя.

радо
09.12.2014, 18:56
Когато голият рой се прави само с летящи пчели е задължително да се тръснат поне 2-3 рамки,за да има и млади пчели,които ще бъдат летящи,когато започне излюпването на новото пило.Ако не се подсили с млади пчели,старите пчели ще измрат докато заработят новите и отводките вместо да радват създават проблеми на пчеларя.
Зависи колко старите пчели са участвали в паша и са амортизирани.

Ангел Йосифов
09.12.2014, 19:30
Колко пчели си мислиш,че ще останат докато новите заработят?Как ще се отрази на осеменяването ако отводката не се подсили с млади пчели?Да,отводката може и да отселее,но значително ще се забави развитието и.

радо
09.12.2014, 19:50
Ако се направи веднага след акацията, която е една седмица и семейството е било силно само с подхранване може да хване слънчогледова паша без стръскване и даване на пити с люпещо пило.

jorors
09.12.2014, 20:38
Да споделя и моя опит. Правя късни отвотки само със стари пчели в нуклеуси, като ги стръсквам при последното вадене на меда. Не ги карам да градят слагам им изградени изтръскани пити (слагам им такива с прашец)и оплодена майка. Развиват се страхотно до края на есента с моя помощ(подхранване със захарен сироп)

scutellator
09.12.2014, 20:55
Голия рой, освен прекъсване цикъла на вароа, има и едно друго много голямо предимство - прекъсване цикъла на размножаване и на другите патогени (примерно Ам. гнилец). Повечето (и в по-голямо количество) от гадостите в кошера се намират в питите, и стръсквайки пчелите на основи, даваме на семейството "чист старт". Естествено, "чистия старт" отива по дяволите, ако едната от старите пити продължава и в новия кошер.

solaris60
09.12.2014, 20:59
Да споделя и моя опит. Правя късни отвотки само със стари пчели в нуклеуси, като ги стръсквам при последното вадене на меда. Не ги карам да градят слагам им изградени изтръскани пити (слагам им такива с прашец)и оплодена майка. Развиват се страхотно до края на есента с моя помощ(подхранване със захарен сироп)


Голия рой, освен прекъсване цикъла на вароа, има и едно друго много голямо предимство - прекъсване цикъла на размножаване и на другите патогени (примерно Ам. гнилец). Повечето (и в по-голямо количество) от гадостите в кошера се намират в питите, и стръсквайки пчелите на основи, даваме на семейството "чист старт". Естествено, "чистия старт" отива по дяволите, ако едната от старите пити продължава и в новия кошер.

Този метод, ако се прилага на всички семейства (поставяне в/у основи), всяка година това просто ще реши много проблеми, но излиза много скъпо удоволствие, но защо пък не.

s3s3s3
09.12.2014, 21:13
Този метод, ако се прилага на всички семейства (поставяне в/у основи), всяка година това просто ще реши много проблеми, но излиза много скъпо удоволствие, но защо пък не.

Това ми се върти от 2-3 години в главата. Идеята ми е на всеки 3 или 5 години, в края на последната главна паша, семействата де се прехвърлят в чисто нови кошери (може и обеззаразени ) на рамки с основи.

solaris60
09.12.2014, 21:18
Това ми се върти от 2-3 години в главата. Идеята ми е на всеки 3 или 5 години, в края на последната главна паша, семействата де се прехвърлят в чисто нови кошери (може и обеззаразени ) на рамки с основи.

Значи има я идеята и в други глави. Остава само някой да я осъществи. Предлагам Матеев, че има много пари и може да си позволи лукса, а и той е експериментатор. Защо да не го направи и да даде някакви заключения.

Pavel_Bs
09.12.2014, 21:20
Напълно подкрепям идеята за голия рой на няколко години.За да го направя обаче,ми трябва опит иначе зимъска ще броя голите рамки на голите роеве.

solaris60
09.12.2014, 21:25
За да го направя обаче,ми трябва опит иначе зимъска ще броя голите рамки на голите роеве.

Безспорно е, че трябва опит. То когато няма опит и цял пчелин може да се затрие. Но пък и трябва да се опита. Така човек и се учи, а така дори по - добре се учи, отколкото да ринеш суха литература по въпроса и накрая резултат - ниц.

jorors
09.12.2014, 21:28
Голия рой, освен прекъсване цикъла на вароа, има и едно друго много голямо предимство - прекъсване цикъла на размножаване и на другите патогени (примерно Ам. гнилец). Повечето (и в по-голямо количество) от гадостите в кошера се намират в питите, и стръсквайки пчелите на основи, даваме на семейството "чист старт". Естествено, "чистия старт" отива по дяволите, ако едната от старите пити продължава и в новия кошер.

Целта на тези отводки които правя, НЕ Е така нареченият "чист старт"(нямам нужда от него), а да използвам пълноценно старите пчели създавайки късни отводки. Те са ми много полезни напролет.

s3s3s3
09.12.2014, 21:30
От 2 години правя отвотки само на гол рой. Един два дни преди да се запечата първото пило третирам за акар с ОК. Мога да кажа, че така акара умира на едно 95%.

tarty
09.12.2014, 21:31
Значи има я идеята и в други глави. Остава само някой да я осъществи. Предлагам Матеев, че има много пари и може да си позволи лукса, а и той е експериментатор. Защо да не го направи и да даде някакви заключения.

Покани го и на нивата,може да ти покаже нещо новаторско.
Вие нямате ли си пчели да пробвате някой кошер,не ви ли е любопитно дали ще успеете сами.Във всеки район е различно,даже през 10-15 километра има разлика в природата.Ако продължавате така,комшията ще трябва да Ви върши и другата работа :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) .

solaris60
09.12.2014, 21:40
Значи има я идеята и в други глави. Остава само някой да я осъществи. Предлагам Матеев, че има много пари и може да си позволи лукса, а и той е експериментатор. Защо да не го направи и да даде някакви заключения.


Покани го и на нивата,може да ти покаже нещо новаторско.
Вие нямате ли си пчели да пробвате някой кошер,не ви ли е любопитно дали ще успеете сами.Във всеки район е различно,даже през 10-15 километра има разлика в природата.Ако продължавате така,комшията ще трябва да Ви върши и другата работа :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) .

Аз не съм казал, че не може всеки да опита, а че Матеев има възможността да го направи в по голям мащаб и резултатите ще са по - точни. Но след като мислиш, че е заяждане и така може. Ще викнем Матеев и другата работа да ни свърши след като е необходимо. Надявам се човека няма да откаже и ще се отзове на драго сърце. Матеев, какво ще кажеш?

Ангел Йосифов
09.12.2014, 21:45
Ако се направи веднага след акацията, която е една седмица и семейството е било силно само с подхранване може да хване слънчогледова паша без стръскване и даване на пити с люпещо пило.

Радо аз говоря за гол рой-отводка направена само от стари пчели+снасяща майка.Извесно е,че пчелите които събират акацията е най амортизираната генерация и живеят най малко.Не виждам такъв рой да се справи без подсилване с млада пчела.А каква е възраста на пчелите в медовите корпуси?

радо
09.12.2014, 21:53
Радо аз говоря за гол рой-отводка направена само от стари пчели+снасяща майка.Извесно е,че пчелите които събират акацията е най амортизираната генерация и живеят най малко.Не виждам такъв рой да се справи без подсилване с млада пчела.А каква е възраста на пчелите в медовите корпуси?
Ако си пробвал и си правил след акация отводка гол рой тогава може да изказваш мнение дали ще се получи или не но ти беше писал ,че правиш късни отводки нещо като септември месец мисля нещо, което аз не съм правил и не смятам никога да направя.

Ангел Йосифов
09.12.2014, 22:15
Явно останах неразбран.Както и да е.Само информативно-не правя отводки само зимно време.

Stefanbg
10.12.2014, 05:55
Желателно е да няма пило защото тогава има някакъв процент на неприемане на майката докато при основи и една,две хубави изградени пити и майка в клетка приемането е на 100 % като е задължително семейството да не се безпокои поне една седмица .За спирането на снасянето на майката това е неизбежно защото пчелите са неспокойни и им трябват няколко дена докато се успокоят.Това с рамка с пило,пчели и майка е по скоро налитане отколкото гол рои.Пакетните пчели са тип гол рои само пчели и майка.

Да, прав си, по-скоро е някакъв хибриден вариант от двата метода. Малко съм чел за налитането при майка, но мисля, че там ставаше въпрос за отводка с пило, мед старата майка и вс. останало, оставена на мястото на кошера, а останалата част се мести и и се придава майка.

Stefanbg
10.12.2014, 06:04
Голия рой, освен прекъсване цикъла на вароа, има и едно друго много голямо предимство - прекъсване цикъла на размножаване и на другите патогени (примерно Ам. гнилец). Повечето (и в по-голямо количество) от гадостите в кошера се намират в питите, и стръсквайки пчелите на основи, даваме на семейството "чист старт". Естествено, "чистия старт" отива по дяволите, ако едната от старите пити продължава и в новия кошер.

Ако целим и превенция на болестите, да, напълно си прав. Ако обаче целта е да възстановя/увелича броя на семействата с минимален риск от загуба, бих помогнал с една пита. Но при съмнение за заболяване...бих се замислил. Нещо повече - веднага след отделянето на гол рой, докато няма пило, бих го третирал с препарат според случая.

Stefanbg
10.12.2014, 06:16
Това ми се върти от 2-3 години в главата. Идеята ми е на всеки 3 или 5 години, в края на последната главна паша, семействата де се прехвърлят в чисто нови кошери (може и обеззаразени ) на рамки с основи.

Не мисля, че това е по-добро от познатите пчеларски практики - обеззаразяване, честа подмяна на старите и повредени пити и поддържане на силни семейства. Освен това ще доведе до увеличаване на разходите - както на труд, така и в пари. Но е добро като противороево мероприятие в случай, че семейството е заложило роеви маточници. Роя излита със стари пчели, а отнемайки ги оставяш семейството без тях.

kapanec
10.12.2014, 11:16
. Нещо повече - веднага след отделянето на гол рой, докато няма пило, бих го третирал с препарат според случая.
Какъв препарат би използвал за да ги третираш и правил ли си го !!!

Ангел Йосифов
10.12.2014, 17:00
Роя излита със стари пчели, .


Това сигурно ли е.

Stefanbg
10.12.2014, 17:00
Какъв препарат би използвал за да ги третираш и правил ли си го !!!

Не, не съм го правил, т.е. не съм третирал, защото в личния пчелин не съм правил гол рой, а там, където работя все още не е масова практика тази технология. Но бих третирал с оксалова киселина - не пречи на меда, ако все още има магазини или медови корпуси, ефективна е, особено когато няма пило, какъвто е случая.

Stefanbg
10.12.2014, 18:07
Това сигурно ли е.

Така съм чел!

distedi
10.12.2014, 18:19
Така съм чел!

При роене излитат разновъзрастови пчели. Случва се дори пчели от други кошери да се увлекат и да тръгнат с някой рой. Когато един рой започне да образува грозд - във вътрешността се намират младите пчели, а на повърхността са по-старите. Забелязват се и пчели, които носят прашец.
Това съм чел аз :)

kapanec
10.12.2014, 18:58
Не, не съм го правил, т.е. не съм третирал, защото в личния пчелин не съм правил гол рой, а там, където работя все още не е масова практика тази технология. Но бих третирал с оксалова киселина - не пречи на меда, ако все още има магазини или медови корпуси, ефективна е, особено когато няма пило, какъвто е случая.
Третира се един ден преди запечатване на първото пило в новите рамки от (В.О) изградени от самия гол рой иначе може да ги принудиш да напуснат кошера и да си станат във истинския смисъл Рой. Да О.К е добре за тая цел и по това време.

Stefanbg
10.12.2014, 19:39
Третира се един ден преди запечатване на първото пило в новите рамки от (В.О) изградени от самия гол рой иначе може да ги принудиш да напуснат кошера и да си станат във истинския смисъл Рой. Да О.К е добре за тая цел и по това време.

Благодаря, това не го знаех!

Stefanbg
10.12.2014, 19:43
При роене излитат разновъзрастови пчели. Случва се дори пчели от други кошери да се увлекат и да тръгнат с някой рой. Когато един рой започне да образува грозд - във вътрешността се намират младите пчели, а на повърхността са по-старите. Забелязват се и пчели, които носят прашец.
Това съм чел аз :)

Ами човек се учи докато е жив! Не съм го чел това, но доста съм срещал препоръки чрез налитане при майката да се предотвратява роенето. Последен пример - уроците на Генадий Степаненко. То нали знаеш, пчеларството не е точна наука и по много въпроси пчеларите са на различни, дори противоположни мнения.

solaris60
10.12.2014, 19:50
При роене излитат разновъзрастови пчели. Случва се дори пчели от други кошери да се увлекат и да тръгнат с някой рой. Когато един рой започне да образува грозд - във вътрешността се намират младите пчели, а на повърхността са по-старите. Забелязват се и пчели, които носят прашец.
Това съм чел аз :)

За да е обсолютно точно казано ще допълня, че има и търтеи.

jorors
10.12.2014, 20:08
За да е обсолютно точно казано ще допълня, че има и търтеи.
Има и оплодена или неоплодени майки, да запълним пъзела.

solaris60
10.12.2014, 20:17
Има и оплодена или неоплодени майки, да запълним пъзела.

Майката задължително присъства. Иначе няма рой, или ако има такъв и няма в него майка, то той се разпада.

kacone
27.12.2014, 19:04
Здравейте, колеги.
Пак е неактивен сезон и пак повече мислим, отколкото работим. Та влезна ми една муха в главата и бих искал да чуя мнения, дали ще ми се получат нещата!
Та идеята е следната:
Тази година зазимих 14 доста силни семейства и 6 по слаби. Смятам напролет, към 10 - 15 април да разделя силните семейства, чрез налитане на летящата пчела, ще придам миналогодишни запасни майки.
Към 10 май /смятам, че семействата ще са се развили достатъчно/, в трети корпус ще придам зрели маточници с обърнат вход, а майката в първи с ХР отгоре, втори корпус -медови / пелетова система/.
И в началото на юни, отделям старите майки в нов кошер с две или три рамки. По мои сметки, семействата трябва да са достатъчно мощни, за да съберат добри количества мед.
Целта е да утроя семействата и да изкарам достатъчно мед, за да покрия разходите за кошери, основи, рамки и т.н. Района е медоносен - чилия, липа, кестен, люцерна, детелина, слънчоглед и тютюн.
Като още от февруари ще почна да ги подсилвам /питки с прашец и витамини, стесняване, разпечатване на стар мед, сироп с витамини, като се позатопли/ - до юни хранилките няма да пресъхват!


Поздрави!

kacone
27.12.2014, 19:17
Сметката е следната:
Април - 14х2 = 28
май - 28 + 6/слабите вече ще са готови за двумайчино.../ = 34 / въвеждане на пелетовата система/
юни - 34 х 2/правя отводки със старите майки на три рамки/ = 68, като мед очаквам само от 34 /основните/, но и тези отводки ще се развият достатъчно добре до есента!
Предварително Ви благодаря за мненията и съветите.

dimitar_petkof
27.12.2014, 19:49
И за мен ще ми е интересно мнение по плана на колегата.

koragroup
27.12.2014, 20:42
Сметката е следната:
Април - 14х2 = 28
май - 28 + 6/слабите вече ще са готови за двумайчино.../ = 34 / въвеждане на пелетовата система/
юни - 34 х 2/правя отводки със старите майки на три рамки/ = 68, като мед очаквам само от 34 /основните/, но и тези отводки ще се развият достатъчно добре до есента!
Предварително Ви благодаря за мненията и съветите.

Най-важна е сметката на "кръчмаря".
Ако до април е 5-10 градуса? Ако вали като тази година? Ами ако семействата решат да самосменят майките? Ако сам ще си произвеждаш майките и когато трябва да се оплождат вали 7 дни? Ами ако купешките майки излязат не оплодени или пчелите решат да ги сменят след седмица?
Апокалипсис, а? За съжаление всичко описано по-горе ми се е случвало... и мога още да допълвам - оси, молци, нападения...

Иначе сметката ти е чудесна. И аз съм я правил. Даже и бройката докарах, но обстоятелствата и грешките ми следващата пролет ме върнаха в "първи клас"blush;

kacone
27.12.2014, 20:54
Точно за да не допускам грешки го коментирам с вас. А относно независещите от мен обстоятелства - е това е вече лош късмет. Но съм длъжен нещата, които зависят от мен да ги изпипам!!!

Иначе сметката ти е чудесна.

- Това значи ли, че според теб има шанс тази стратегия да проработи? И намираш ли някакви пропуски - това би ми помогнало, а не "ами ако..."!

ch.atanasov
27.12.2014, 21:23
Колега Kacone ,не се разбира в кой район пчеларствуваш.Още един съвет.За да имаш мед и съответно трикратно увеличение на броя ,използувай някой от методите за ускорено размножаване.Една част от семейтвата се оставят за медосбор ,а от другата правиш отводките.

kacone
27.12.2014, 21:43
Колега Kacone ,не се разбира в кой район пчеларствуваш.Още един съвет.За да имаш мед и съответно трикратно увеличение на броя ,използувай някой от методите за ускорено размножаване.Една част от семейтвата се оставят за медосбор ,а от другата правиш отводките.

Моя грешка - кошерите са в Хасково.
Целта ми е точно това - да посрещна пашата с колкото се може повече и по-силни семейства /заради това искам да ги направя двумайчини - за да хвана пашата/. А последните отводки - на тях ще разчитам следващия сезон!

Поздрави.

ch.atanasov
27.12.2014, 21:53
Има много време да мислиш и да решиш.Не забравяй мнението на Корчев.За "последните отводки": Моите са от юни. Взех по 1магазин ,но в момента не са много добре.

Mateev
27.12.2014, 22:48
Здравейте, колеги.
Пак е неактивен сезон и пак повече мислим, отколкото работим. Та влезна ми една муха в главата и бих искал да чуя мнения, дали ще ми се получат нещата!
Та идеята е следната:
Тази година зазимих 14 доста силни семейства и 6 по слаби. Смятам напролет, към 10 - 15 април да разделя силните семейства, чрез налитане на летящата пчела, ще придам миналогодишни запасни майки.
Към 10 май /смятам, че семействата ще са се развили достатъчно/, в трети корпус ще придам зрели маточници с обърнат вход, а майката в първи с ХР отгоре, втори корпус -медови / пелетова система/.
И в началото на юни, отделям старите майки в нов кошер с две или три рамки. По мои сметки, семействата трябва да са достатъчно мощни, за да съберат добри количества мед.
Целта е да утроя семействата и да изкарам достатъчно мед, за да покрия разходите за кошери, основи, рамки и т.н. Района е медоносен - чилия, липа, кестен, люцерна, детелина, слънчоглед и тютюн.
Като още от февруари ще почна да ги подсилвам /питки с прашец и витамини, стесняване, разпечатване на стар мед, сироп с витамини, като се позатопли/ - до юни хранилките няма да пресъхват!

Поздрави!

Това е точно задача за симулатора на пчелната популация, който може да ти даде точен и еднозначен отговор дали твоята идея е теоретично възможна или не.

Иначе те съветвам да не ги слушаш песимистите - те винаги ще извадят от 1000 кладенеца вода какво може да се обърка ....... Ха-ха - ако човечеството се състоеше само от песимисти, още щеше да е в каменната ера. Добре че има и оптимисти, които не се вслушват в песимистите, и които всъщност са двигател на прогреса .....

koragroup
27.12.2014, 23:21
...

Иначе те съветвам да не ги слушаш песимистите - те винаги ще извадят от 1000 кладенеца вода какво може да се обърка ....... Ха-ха - ако човечеството се състоеше само от песимисти, още щеше да е в каменната ера. Добре че има и оптимисти, които не се вслушват в песимистите, и които всъщност са двигател на прогреса .....

Прав е Матеев. Смело се гмуркай в експериментите. Най-добре по неговата рецепта: Купуваш 1000 семейства, влагаш вероятно 100 пъти повече в инвентар и техника... и хоп за година ги правиш на 2500 семейства, без резервните...

Аз обаче за сега, не мога да си го позволя. Затова бих постъпил така. Бих направил експеримента или изпълнил плана си с половината ми налични семейства. Така хем ще имам група за сравнение, хем риска ще е по-малък, хем ще имаш повече време за анализ.
Това е личното ми мнение.

Искрен Мутафов
28.12.2014, 00:18
Сметката е следната:
Април - 14х2 = 28
май - 28 + 6/слабите вече ще са готови за двумайчино.../ = 34 / въвеждане на пелетовата система/
юни - 34 х 2/правя отводки със старите майки на три рамки/ = 68, като мед очаквам само от 34 /основните/, но и тези отводки ще се развият достатъчно добре до есента!
Предварително Ви благодаря за мненията и съветите.

Тая сметка ми звучи точно като приказката от линка:

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=16&WorkID=3117&Level=1

Иначе идеята ти от по-горният пост(#206) е добра, и ако гониш само увеличение, може и повече, но даколкото разбирам искаш и мед да извадиш. Основите, меда, и храната може би ще ги избиеш, но и всичките нови 40-50 кошера още през първото лято, и то с такова увеличение - едва ли, че то ако ставаше с такива темпове всички пчелари щяхме да сме милионери.
Хубаво е да имаш големи планове, но нямай прекалено големи очаквания за да не останеш разочарован.

kacone
28.12.2014, 06:35
Това е точно задача за симулатора на пчелната популация, който може да ти даде точен и еднозначен отговор дали твоята идея е теоретично възможна или не.

Вече го направих. Теоретично, всичко е ок.
Аз, че ще го направя - вече е решено /поръчал съм и инвентара вече/.
Благодаря за мненията на колегите, но по - скоро се надявах да вникнете в теорията и конкретно ако имате съмнения дали някоя от стъпките не е добре издържана, да ми я обясните. А не дали да го правя или не! Вече съм си го навил на пръста и назад няма - освен ако не чуя някои доста сериозни доводи. Иначе дори и да не избия разходите на 100 %, пак ще съм доволен, понеже следващия сезон/ако е рекъл Господ/ ще заработя на плюс с достатъчно на брой семейства за да реинвестирам. До сега само заделям от себеси и не е особенно стимулиращо.

Bobi-M9598
28.12.2014, 09:52
Здравейте,

И аз да се изкажа. Добре си го решил, но винаги има едно "но". Знаеш приказката за " двете дини под една мишница". Аз, бих направил так: Ще оставя няколко семейства от които ще вадя мед, а от другите отводки т.е. цепене и подхранване. Независимо дали има нектар (паша). Според мен само така ще можеш да имаш и продукция и семейства. Но по-конкретно може да ти каже само пчелар от твоят регион. Каквото и да мислим, ние пчеларстваме при различни условия (паша, мет. условия). Относно начина ти плануване смятам, че ако природата е с теб ще стане. Ще разбереш, и ти и ние едва пролетта на 2016. Колко от сем. които си направил ще иззимуват. Ако съм на твоето место бих действал смело, никой няма да дойде и да направи нещо вместо теб. Не забравяй, риск риск ама достатъчно премерен. УСПЕХИ!

Поздрави, Г. Георгиев

jorors
28.12.2014, 10:12
Здравейте, колеги.
Пак е неактивен сезон и пак повече мислим, отколкото работим. Та влезна ми една муха в главата и бих искал да чуя мнения, дали ще ми се получат нещата!
Та идеята е следната:
Тази година зазимих 14 доста силни семейства и 6 по слаби. Смятам напролет, към 10 - 15 април да разделя силните семейства, чрез налитане на летящата пчела, ще придам миналогодишни запасни майки.
Към 10 май /смятам, че семействата ще са се развили достатъчно/, в трети корпус ще придам зрели маточници с обърнат вход, а майката в първи с ХР отгоре, втори корпус -медови / пелетова система/.
И в началото на юни, отделям старите майки в нов кошер с две или три рамки. По мои сметки, семействата трябва да са достатъчно мощни, за да съберат добри количества мед.
Целта е да утроя семействата и да изкарам достатъчно мед, за да покрия разходите за кошери, основи, рамки и т.н. Района е медоносен - чилия, липа, кестен, люцерна, детелина, слънчоглед и тютюн.
Като още от февруари ще почна да ги подсилвам /питки с прашец и витамини, стесняване, разпечатване на стар мед, сироп с витамини, като се позатопли/ - до юни хранилките няма да пресъхват!


Поздрави!
Здравей, идеята ти е доста оптимистична но не и невъзможна. Както си написал пашата ти е късна. Аз бих действал малко по различно, щом казваш, че са силни и ще ги подхранваш от края на февруари то още в началото на април може да направиш по една отводка над основните семейства. След като се оплоди майката ги правиш двумайчини и само им слагаш да градят. Нямаш ранна паша така ,че можеш да ги подхранваш яко и да правят пило(да се развиват). Ако искаш и медец да искараш 10 дни преди основната ти паша(предполагам слънчоглед),сваляш отдводката(тя трябва да е поне на 2 корпуса) и я цепиш поне на две. След пашата от основните може да направиш още по една отводка отгоре, която да зимува там.

dimi_01
28.12.2014, 12:11
По моето скромно мнение бих те посъветвал да ги удвоиш само с разцепване на две в началото на Май (1-10) с купешки майки.И при условие че,не им пресъхва хранилката ,съм сигурен за слънчогледа ще имаш пълноценни семейства от който дохода от добива от мед ще бъде не сърезмеримо по голям от отводка в края на Юни.

Nik_m
28.12.2014, 14:59
Aз бих ги разделил на 4 пролетта. Като изпълнят 2 корпуса (20рамки) деля на 4 по 5 рамки, след това натискам на хранене и за слънчогледа имам 14*4=56 от които стига да има паша ще извадиш най малко по 1 магазин.
Стига да имаш достатачно запасни майки. Изпробвано и работи :)
Зависи от пашата която имаш ако имаш акация въртиш акация и след това делиш, има много варианти, стига всичко да е наред след зимата и да не е много лоша 2015г.

2ма пчеларя
28.12.2014, 15:42
Aз бих ги разделил на 4 пролетта. Като изпълнят 2 корпуса (20рамки) деля на 4 по 5 рамки, след това натискам на хранене и за слънчогледа имам 14*4=56 от които стига да има паша ще извадиш най малко по 1 магазин.
Стига да имаш достатачно запасни майки. Изпробвано и работи :)
Зависи от пашата която имаш ако имаш акация въртиш акация и след това делиш, има много варианти, стига всичко да е наред след зимата и да не е много лоша 2015г.
Само захар да има :)

Nik_m
28.12.2014, 17:02
Само захар да има :)
Без захар пак ще станат, но няма да има мед от слънчогледа.

2ма пчеларя
28.12.2014, 17:14
Без захар пак ще станат, но няма да има мед от слънчогледа.

Смисъл да се разчита само на пашата за развитето на отвотките ?

Nik_m
28.12.2014, 17:43
Всичко зависи от годината, изминалата година без хранене нямаше да стане.

kacone
28.12.2014, 18:11
Благодаря за мненията.
Някои от колегите не са ме разбрали правилно. Аз имам намерение да вадя мед само от двумайчините, а не от юнските отводки. Тоест от 34 двумайчини семеиства. В литературата пише, че добивите са необичайно високи. Или по точно казано - искам да направя двумайчини - априлските отводки, с цел да са достатъчно силни още юни месец. След като се засилят достатъчно /малко преди пашата/ ги правя отново едномайчини, като отнема старата майка, но само с 3 рамки, в нов кошер. Тези отводки до есента ще са достатъчно силни за зимуване /ако трябва и с моя помощ/ и ще участват в пашата чак следващата година.

BUGI
28.12.2014, 22:35
Колега "кацоне",
ти знаеш најдобре какви са ти пашните условија и по тјах си правиш сметка,
затова, немој много да слушаш кој какво те с-ветва, (аз нај добре знам, другите не знајат ништо), но
затегни си ремика, пухни си на р-цете... и напрет с успех, рисик прави капитал.

нар. пословица" размислена жена, не перена ходи".

borislav aleksandrov
29.12.2014, 01:36
при двумайчино може да се получи и обратното вместо много мед както пише в книгите не само да не извадиш нищо но и да се наложи дори и да храниш....

kacone
29.12.2014, 05:21
при двумайчино може да се получи и обратното вместо много мед както пише в книгите не само да не извадиш нищо но и да се наложи дори и да храниш....

Това ще трябва да ми го обясниш малко по подробно. С двумайчино нямам абсолютно никакъв практически опит. Иначе на теория всичко е ок.

Георги Кръстев
29.12.2014, 09:35
Мдааа и аз имам едни мисли. Разполагам със 65 зазимени семейства. Надявам се да изимуват поне 55. Казвам го така, защото ме притеснява пилото което гледаха до късно.... Та, ще започна с даване на питки след това застудяване, което по прогноза е около 10.01.2015. Идеята ми е да ги развия от рано.Нямам рапица, но искам да направя максимален брой ранни отводки. Слаби на по 4 рамки. От два кошера по 2 рамки.... Идеята ми е да ги разтоваря и до Акация да са пак силни. при мен цъфти около 15.05. След Акацията цел номер едно е да сменя майките на повечето стари кошери. Това ще стане като предам на половината новосъздадените майки от отводките, а на другата половина ще предам зрял маточник. Като ще дам и по 1 зрял маточник на отводките. Така ще имам около 50 основни семейства и 25 отводки. После пчелите ще се разделят на 3 групи. Ще подсиля основните семейства с по 1-2 пити от отводките и ще ги закарам на 2 места по 25 на кориандър и слънчоглед. Отводките остават на стационара за да ги храня и развивам. От самите тях до Август ще очаквам пило и прашец. Ще има наливам здраво сироп и ще заделям питите. Така като върна всички кошери в стационара ще имам поне по 1 пита със захарен мед за всеки основен кошер. Вадя меда от медовите кошери и слагам по 1 рамка с мед. Също така освобождавам плодника с поне 2 пити и започвам здраво хранене до средата на август. Заедно с третиране. След края на септември всички летни пчели ще са измрели и ще си проличи кое семейство е заслабнало... веднага ше се подсили с 1 отвдока... така ще зазимя силни семейства с нови майки и 15-20 отдовки....Които от тук на татък ще ми бъдат помощни семейства!... Това е долу горе моя план. Като се стремя към 60-80 медови кошера и 30-40 помощни.....

2ма пчеларя
29.12.2014, 09:55
Всичко зависи от годината, изминалата година без хранене нямаше да стане.

Това имах в предвит ,че много зависи от годината и от пашите. Поздрави

argilov
29.12.2014, 09:58
Здравей гошо! Е това с маточниците е малко съмнително, при толкова гладни птички.Аз залагам 20 за 10.

jorors
29.12.2014, 10:01
при двумайчино може да се получи и обратното вместо много мед както пише в книгите не само да не извадиш нищо но и да се наложи дори и да храниш....

То нищо сигурно няма, но това е по-добрия и лесен начин за развиване на пчелин.

jorors
29.12.2014, 10:09
Здравей гошо! Е това с маточниците е малко съмнително, при толкова гладни птички.Аз залагам 20 за 10.
Не завръщането при оплождане на майките зависи основно от силата на отводката и разположението на кошерите в пчелина. Това с птичките се преувеличава много. Чел съм изследвания специално за пчелоядите в стомаха му почти не са намират пчели.

Ангел Йосифов
29.12.2014, 10:53
Чел съм изследвания специално за пчелоядите в стомаха му почти не са намират пчели.

Естествено,че няма да пишат иначе го обявяват "извън закона" като вредител.И можеби са го преименували на тревояд.
Въпреки,че кошерите с отводките ми бяха на 10м един от друг и на поне 50м от основните сем.от 5 майки се върна само една.Става въпрос за август.

jorors
29.12.2014, 11:18
Естествено,че няма да пишат иначе го обявяват "извън закона" като вредител.И можеби са го преименували на тревояд.
Въпреки,че кошерите с отводките ми бяха на 10м един от друг и на поне 50м от основните сем.от 5 майки се върна само една.Става въпрос за август.

Отговора е в последното ти изречение.

icofly
29.12.2014, 11:47
Не завръщането при оплождане на майките зависи основно от силата на отводката и разположението на кошерите в пчелина. Това с птичките се преувеличава много. Чел съм изследвания специално за пчелоядите в стомаха му почти не са намират пчели.

Червото му е пълно,като пелети от пчели.Много са нахални,особено при лошо време,колкото пчелички излетят и чувам как пукат в човките им:(

зуница
29.12.2014, 12:01
Не завръщането при оплождане на майките зависи основно от силата на отводката и разположението на кошерите в пчелина. Това с птичките се преувеличава много. Чел съм изследвания специално за пчелоядите в стомаха му почти не са намират пчели.
Явно са им сбъркали името на тия птички.;)Пчелоглед им приляга повечко.Гледкат пчеличките и ако някоя им се удари в отворените от любопитство и очарование човки я гълтат неволно.:bigsmile:

Ангел Йосифов
29.12.2014, 12:07
Отговора е в последното ти изречение.

Земляк можеш ли да бъдеш малко по ясен.Какво му е на август(началото)?

icofly
29.12.2014, 12:11
Отговора е в последното ти изречение.

Колега може би имаш впредвид,късната смяна?Аз също самосменям в края на лятото,сега съм зазимил90%с млади майки,според оцелелите,ще планирам отводки напролет,но не повече от 5-6!Ако имам смъртнос 10%,тогава ще са 12-13 и то след репкото и акацията

ch.atanasov
29.12.2014, 12:39
Споменаха се "гладни птички".А какво ще кажете за лястовиците?

solaris60
29.12.2014, 13:16
Споменаха се "гладни птички".А какво ще кажете за лястовиците?

Ядат пчели на поразия. Говоря за селските лястовици. Търтеите по ги харесват и към 3-4 часа са най - много над пчелина.

beelover90
29.12.2014, 13:47
Колеги, искам да споделя моя опит и наблюдения върху пчелоядите и лястовичките. Тези две птици, които много мразим всъщност са полезни(сега ще обясня защо), защото те си похапват пчели, които са участвали в медосбора и са в тежест на семейството, в смисъл, че изразходват храна без да имат принос(те така или иначе ще умрат в скоро време).Всичко в природата си има равновесие.

зуница
29.12.2014, 14:10
Колеги, искам да споделя моя опит и наблюдения върху пчелоядите и лястовичките. Тези две птици, които много мразим всъщност са полезни(сега ще обясня защо), защото те си похапват пчели, които са участвали в медосбора и са в тежест на семейството, в смисъл, че изразходват храна без да имат принос(те така или иначе ще умрат в скоро време).Всичко в природата си има равновесие.
По какво ги познават?Нужни от ненужни, как ги различават?Дай повечко информация от наблюденията.

solaris60
29.12.2014, 14:30
Колеги, искам да споделя моя опит и наблюдения върху пчелоядите и лястовичките. Тези две птици, които много мразим всъщност са полезни(сега ще обясня защо), защото те си похапват пчели, които са участвали в медосбора и са в тежест на семейството, в смисъл, че изразходват храна без да имат принос(те така или иначе ще умрат в скоро време).Всичко в природата си има равновесие.

Полезни са да. Точно когато майката се връща от брачен полет и в този момент я клъвне. Точно в момента ми се струва, че са най - полезни. :boi:

n.kostadinov
29.12.2014, 15:04
Аз това лято имах късна самосмяна през август.Е две майки така и не успяха да се завърнат от брачен полет.Добре че познат пчелар от съседното село имаше за продан майка,че ми я даде човека барабар с цяла рамка с пило и пчели та си спасих семейството(да е жив и здрав).След този случай вече ще се старая да сменям майки само през май-юни,за да няма късни самосмени.
И за да не съм съвсем офтопик,колега кацоне давай смело и дано природата е с теб!А майките до колкото разбирам от написаното до момента ги правиш сам,по кой метод?

kacone
29.12.2014, 17:05
Аз това лято имах късна самосмяна през август.Е две майки така и не успяха да се завърнат от брачен полет.Добре че познат пчелар от съседното село имаше за продан майка,че ми я даде човека барабар с цяла рамка с пило и пчели та си спасих семейството(да е жив и здрав).След този случай вече ще се старая да сменям майки само през май-юни,за да няма късни самосмени.
И за да не съм съвсем офтопик,колега кацоне давай смело и дано природата е с теб!А майките до колкото разбирам от написаното до момента ги правиш сам,по кой метод?

Аз, лично до сега майка не съм произвел. Баща ми се занимава с тази част - на неговия пчелин. Споделих, че съм си осигурил запасни майки от 2014 г. и ще ги ползвам за априлското делене.

ch.atanasov
29.12.2014, 17:17
Да, ти си имал частен учител и наставник ,пък ние тук се убихме да те съветваме да не сгрешиш.

Искрен Мутафов
29.12.2014, 17:27
Тези гадове пчелоядите, достигат пика на популацията си през август месец, всички новоизлупени през сезона птички вече са летящи и масово се подготвят за отлитане на юг, затова става страшно, най-вече за майки които трябва да се оплождат август, и пак зависи и от други фактори - релефа на пчелина, ако е горски е много по-защитен от такъв който е на открито поле или на някоя поляна...

Искрен Мутафов
29.12.2014, 17:28
Да, ти си имал частен учител и наставник ,пък ние тук се убихме да те съветваме да не сгрешиш.

Той ще вземе да излезе по-знаещ от някой дето го поучаваха...