PDA

Виж пълната версия : Развиване на пчелин



Страници : 1 [2]

kacone
29.12.2014, 17:31
Благодаря за пожеланията и окуражаването - имам нужда! Впрочем дори и баща ми е скептично настроен към тази идея, но както и да е - не веднъж съм му доказвал, че понякога и той греши.
Днес се появи първата въпросителна в главата ми. А именно:
Както може би се досещате, в момента развивам пчелина си и не съм особено добре обезпечен от към изградени рамки. Това не ме притеснява /тази година априлски отвотки на 4 рамки изградиха по 26 рамки/, по скоро не съм на ясно как да оперирам с двумайчините. При условие, че ще подхранвам здраво е абсолютно наложително и да се възползвам от усиления градеж. Но как, това постоянно отваряне, подаване и разместване на рамки няма да е много удачно в случая /проблема ще е оперирането в долния плодник/. Моля за идеи и съвети, как се окомлектова долния плодник /при нужда от новоизградени рамки/ и как се оперира в последствие - разместване, добавяне и т.н. В момента разполагам с 110 новоизрадени рамки, които съм сложил под семействата за съхраняване, но реално не са в употреба.


Поздрави.

kacone
29.12.2014, 17:38
Да, ти си имал частен учител и наставник ,пък ние тук се убихме да те съветваме да не сгрешиш.

Няма да развивам теорията за старите пчелари. В голяма степен мненията ни по много въпроси в пчеларството се разминават и както споменах по - горе, съм му доказвал, че греши. Впрочем най - несигурен, в цялата идея, се чувствам в частта с двумайчините семейства, а той няма опит в тази сфера.
Не ме укорявайте, че искам да чуя и вашето мнение. Смятам, че това е най - добрия вариант. Първо изчетох доста литература за двумайчиното и след това започнах с коментарите - тук във форума и с близки и познати!

Поздрави.

Bobi-M9598
29.12.2014, 19:47
Здравейте,

Всичко е добре, ДЕЙСТВАЙ, но......... тези 110 изградени рамки как ги съхраняваш под сайванта. На пролет като ти притрябват да не се окаже, че си хранил мишоците!

Поздрави, Г. Георгиев

kacone
29.12.2014, 19:59
Под семействата, тоест върху дъното и отгоре е семейството. Не съм ги съхранявал досега така, но тук във форума съм чел, че е успешно.

jorors
29.12.2014, 20:23
Червото му е пълно,като пелети от пчели.Много са нахални,особено при лошо време,колкото пчелички излетят и чувам как пукат в човките им:(
Цитат от wikipedia :всъшност у нас достоверните научни проучвания са установили, че в стомахчетата на пчелоядите са намирани не-повече от 36 пчели, а също и водни кончета и остатъци от твърдокрили насекоми (П. Дренски и В. Величков), същевременно птицата унищожава и много оси, стършели и други насекоми вредители по пчелите и гони от пчелините по-малките от нея лястовици, скорци и други също хранещи се с пчели птици.

Така ако на ден една птичка изяжда до 36 пчели, то да речем 200 ще изяждат 7200. При един пчелин от 100 кошера по 60 000 пчели са 6000000 пчели, то 7200 какъв процент са? Минимален!

jorors
29.12.2014, 20:28
Благодаря за пожеланията и окуражаването - имам нужда! Впрочем дори и баща ми е скептично настроен към тази идея, но както и да е - не веднъж съм му доказвал, че понякога и той греши.
Днес се появи първата въпросителна в главата ми. А именно:
Както може би се досещате, в момента развивам пчелина си и не съм особено добре обезпечен от към изградени рамки. Това не ме притеснява /тази година априлски отвотки на 4 рамки изградиха по 26 рамки/, по скоро не съм на ясно как да оперирам с двумайчините. При условие, че ще подхранвам здраво е абсолютно наложително и да се възползвам от усиления градеж. Но как, това постоянно отваряне, подаване и разместване на рамки няма да е много удачно в случая /проблема ще е оперирането в долния плодник/. Моля за идеи и съвети, как се окомлектова долния плодник /при нужда от новоизградени рамки/ и как се оперира в последствие - разместване, добавяне и т.н. В момента разполагам с 110 новоизрадени рамки, които съм сложил под семействата за съхраняване, но реално не са в употреба.


Поздрави.
По горе в темата съм писал един от многото варианти за твоят план. Ако един едносемеен кошер ти изгражда по 2 пити на седмица, то двусемейният ще изгради минимум 5-6.

jorors
29.12.2014, 20:50
Земляк можеш ли да бъдеш малко по ясен.Какво му е на август(началото)?
Ще се постарая, гледам си сложил в скоби(началото). Аз лично избягвам да сменям майки(правя отводки) август. Защо?
Ами свързано е с "биологичната крива" на развитието на пчелното семейство, а тя тогава рязко спада. Какво имам предвид, по това време пашата намалява или спира в зависимост от района. Дори и да има късна паша то по това време основната дейност(инстиктивна)е събиране на нектар. Пчелите започват да "унищожават" търтеите и се приготвят за зимата. А ние пчеларите ги караме да се разножават(отводки, смяна майки и т.н)

solaris60
29.12.2014, 20:55
Цитат от wikipedia :всъшност у нас достоверните научни проучвания са установили, че в стомахчетата на пчелоядите са намирани не-повече от 36 пчели, а също и водни кончета и остатъци от твърдокрили насекоми (П. Дренски и В. Величков), същевременно птицата унищожава и много оси, стършели и други насекоми вредители по пчелите и гони от пчелините по-малките от нея лястовици, скорци и други също хранещи се с пчели птици.

Така ако на ден една птичка изяжда до 36 пчели, то да речем 200 ще изяждат 7200. При един пчелин от 100 кошера по 60 000 пчели са 6000000 пчели, то 7200 какъв процент са? Минимален!

Вредата не е в това, колко пчели ще изяде, а колко майки ще убие. 7200 пчели са една пита, но загубата на една майка е цял кошер. В един пчелин от 100 кошера, колко майки ще се завърнат от полет? В един майкоразвъден център, ако има наблизо обитаващи такива хубавци, какъв ще е процента тогава?

jorors
29.12.2014, 21:02
Вредата не е в това, колко пчели ще изяде, а колко майки ще убие. 7200 пчели са една пита, но загубата на една майка е цял кошер. В един пчелин от 100 кошера, колко майки ще се завърнат от полет? В един майкоразвъден център, ако има наблизо обитаващи такива хубавци, какъв ще е процента тогава?

Не мисля че това е проблема на майките да се завърнат в "собствения" кошер. Мога да ти посоча поне 3 други много по-съществени. То най-лесно е "те птичките ги хапнаха"

ch.atanasov
29.12.2014, 21:09
Винаги съм мислил ,че птиците са основния виновник.Давай тези други съществени проблеми.Ако обичаш.

jorors
29.12.2014, 21:13
Винаги съм мислил ,че птиците са основния виновник.Давай тези други съществени проблеми.Ако обичаш.

Кратко и ясно:
1.Слаба отводка(нуклеус, мини нуклеус, микронуклеус)
2.Не подходящо време - късно лято-ранна есен (писал съм по-горе защо)
3.Кошери подредени като аптека(еднакви, много близо разположени, окосени пчелини без дървета,храсти и треви за ориентир)

ch.atanasov
29.12.2014, 21:21
А така да мога да схвана.Ама какво ли правят майкопроизводителите ,с техните нуклеоси с по една шепа пчели?

m2m2m
29.12.2014, 21:22
Колега и градски kacone, (ако мога да се нарека колега с моя скромен и нищожен опит, сравняван с останалите във форума). Аз по-скоро чета почти всичко из форума и си правя някакви свои си изводиcrying;. На мен ми допадна теорията на колегата jorors за двумайчино - двусемейно развитие на пчелното семейство http://pcheli.bg/dvusemejno-dvumajchino-otglezhdane-ili-kak-da-poddarzhame-silni-pchelnite-semejstva-chast-1/. Може и да греша, но за едно и също говорите (се стремите ). Успех....

jorors
29.12.2014, 21:26
А така да мога да схвана.Ама какво ли правят майкопроизводителите ,с техните нуклеоси с по една шепа пчели?
Ами губят голям процент от майките. Матеев беше писал преди време.

ch.atanasov
29.12.2014, 21:32
Пак не си дочел.Матеев писа че губи майки ,защото му са подредени неподходящо кошерите и няма ориентири в пчелина ,а не че са слаби .

зуница
29.12.2014, 21:33
Цитат от wikipedia :всъшност у нас достоверните научни проучвания са установили, че в стомахчетата на пчелоядите са намирани не-повече от 36 пчели, а също и водни кончета и остатъци от твърдокрили насекоми (П. Дренски и В. Величков), същевременно птицата унищожава и много оси, стършели и други насекоми вредители по пчелите и гони от пчелините по-малките от нея лястовици, скорци и други също хранещи се с пчели птици.

Така ако на ден една птичка изяжда до 36 пчели, то да речем 200 ще изяждат 7200. При един пчелин от 100 кошера по 60 000 пчели са 6000000 пчели, то 7200 какъв процент са? Минимален!
Същата тая:
https://en.wikipedia.org/wiki/European_bee-eater
Дава и десетина пъти повече изядени пчели, та... сметките?
Ядат явно колкото могат и не пробират само "не нужни" пчели.А и ако имаш не 100, а 10 кошера , то за изхранване на поколението на пчелояда, може и да не стигнат пчели.

jorors
29.12.2014, 21:34
Пак не си дочел.Матеев писа че губи майки ,защото му са подредени неподходящо кошерите и няма ориентири в пчелина ,а не че са слаби .
Точка трета.

jorors
29.12.2014, 21:40
Същата тая:
https://en.wikipedia.org/wiki/European_bee-eater
Дава и десетина пъти повече изядени пчели, та... сметките?
Ядат явно колкото могат и не пробират само "не нужни" пчели.А и ако имаш не 100, а 10 кошера , то за изхранване на поколението на пчелояда, може и да не стигнат пчели.
Превод от линка на колегата:

Най-важният елемент плячка в тяхната диета е Hymenoptera (https://en.wikipedia.org/wiki/Hymenoptera) , предимно Apis Mellifera (https://en.wikipedia.org/wiki/Apis_mellifera) . Едно проучване в Испания установено, че това включва 69.4% до 82% от диетата на европейските пчелояди ". [ 2 ] (https://en.wikipedia.org/wiki/European_bee-eater#cite_note-2) Тяхното въздействие върху пчелните популации, обаче, е малък. Те се хранят по-малко от 1% от пчелите работнички в райони, в които живеят. [ 3 ] (https://en.wikipedia.org/wiki/European_bee-eater#cite_note-3)

ch.atanasov
29.12.2014, 21:41
Точките ги схванах.Не разбрах ,защо се губят майките от микронуклеосите ,щом нищо не ги хапва.

jorors
29.12.2014, 21:42
Ако приемем, че майките са по апетитни от пчелите, да стигнем до 5-10%.

jorors
29.12.2014, 21:48
Точките ги схванах.Не разбрах ,защо се губят майките от микронуклеосите ,щом нищо не ги хапва.
Не мисля, че не го знаеш. Самият процес по обучението, организирането на излитането на майката за оплождане се организира от пчелите. Както излитането така и посрещането. Просто мислех, че е ясно.

solaris60
29.12.2014, 21:56
Не мисля, че не го знаеш. Самият процес по обучението, организирането на излитането на майката за оплождане се организира от пчелите. Както излитането така и посрещането. Просто мислех, че е ясно.

Значи навигацията на :bigsmile: майките калпава?:boi:

ch.atanasov
29.12.2014, 21:57
Научих пак нещо ново.То който пита ще научи.Обаче пчелите ,като изпратят майката на брачен полет ,знаят ли кой ще я срещне?Дали ще се върне за да я посрещнат?
Броят на изпращачките какво определя?

зуница
29.12.2014, 22:01
Превод от линка на колегата:

Най-важният елемент плячка в тяхната диета е Hymenoptera (https://en.wikipedia.org/wiki/Hymenoptera) , предимно Apis Mellifera (https://en.wikipedia.org/wiki/Apis_mellifera) . Едно проучване в Испания установено, че това включва 69.4% до 82% от диетата на европейските пчелояди ". [ 2 ] (https://en.wikipedia.org/wiki/European_bee-eater#cite_note-2) Тяхното въздействие върху пчелните популации, обаче, е малък. Те се хранят по-малко от 1% от пчелите работнички в райони, в които живеят. [ 3 ] (https://en.wikipedia.org/wiki/European_bee-eater#cite_note-3)
Колега опитвам се да ти покажа, колко относителни са сметките.Ако пчелоядите са до пчелина ти, за тебе тоя 1% от популацията на пчелите в рамките на областта може да излезе 100%.Или за тоя при, който няма никакви пчелояди "и сто тояги на чуждо д..е са малко".

jorors
29.12.2014, 22:04
Научих пак нещо ново.То който пита ще научи.Обаче пчелите ,като изпратят майката на брачен полет ,знаят ли кой ще я срещне?Дали ще се върне за да я посрещнат?
Броят на изпращачките какво определя?

Много неща. По-добро опознаване на кошера,района от майката.

jorors
29.12.2014, 22:06
Колега опитвам се да ти покажа, колко относителни са сметките.Ако пчелоядите са до пчелина ти, за тебе тоя 1% от популацията на пчелите в рамките на областта може да излезе 100%.Или за тоя при, който няма никакви пчелояди "и сто тояги на чуждо д..е са малко".

Ако това Ви успокоява добре те пчелоядите са виновни.:bigsmile:

ch.atanasov
29.12.2014, 22:09
"Много неща".Давай ,не ме карай пак да измъквам точка по точка отново.

n.kostadinov
29.12.2014, 22:10
момчета много се разводни темата на колегата,с размислите за пчелоядите....

solaris60
29.12.2014, 22:12
Ако това Ви успокоява добре те пчелоядите са виновни.:bigsmile:

Че пчелоядите са виновни - виновни са, но аз си мисля, че лястовиците правят повече беля. От собствени наблюдения. Свикнали са с хората, дори живеят в сградите до пчелина , ако не сте ги изгонили от там. Всекидневно са там - от сутрин до вечер. И по време на изхранване на малките са абсолютни хищници.

ch.atanasov
29.12.2014, 22:17
Да отклонихме се ,ама какви пчелини ще развиваме ,като не знаем къде ни се губят майките.

tarty
29.12.2014, 22:55
Който не вярва,че пчелоядите са напаст да изкопае едно гнездо когато има малки.После може да ходи да му леят коршум.

kacone
30.12.2014, 05:59
Здравей, идеята ти е доста оптимистична но не и невъзможна. Както си написал пашата ти е късна. Аз бих действал малко по различно, щом казваш, че са силни и ще ги подхранваш от края на февруари то още в началото на април може да направиш по една отводка над основните семейства. След като се оплоди майката ги правиш двумайчини и само им слагаш да градят. Нямаш ранна паша така ,че можеш да ги подхранваш яко и да правят пило(да се развиват). Ако искаш и медец да искараш 10 дни преди основната ти паша(предполагам слънчоглед),сваляш отдводката(тя трябва да е поне на 2 корпуса) и я цепиш поне на две. След пашата от основните може да направиш още по една отводка отгоре, която да зимува там.

Точно това ми е целта, но преди да ги направя двумайчини, ще се стремя така да развия семействата, че да ги разделя на две и чак тогава двумайчини. Разликата е бройката. Сматам, че с подходящите мерки семействата до към 10 - 15 април, ще са поне на два корпуса. И чрез делене с налитане, придаване на оплодена майка и след седмица /например/ продължавам по плана - двумайчини /отводка в трети корпус с маточник/. Нататък е ясно, 10 дни преди пашата, отнемам старата майка в отводка на друго място.


Поздрави и благодаря за идеите!

jorors
30.12.2014, 09:01
Точно това ми е целта, но преди да ги направя двумайчини, ще се стремя така да развия семействата, че да ги разделя на две и чак тогава двумайчини. Разликата е бройката. Сматам, че с подходящите мерки семействата до към 10 - 15 април, ще са поне на два корпуса. И чрез делене с налитане, придаване на оплодена майка и след седмица /например/ продължавам по плана - двумайчини /отводка в трети корпус с маточник/. Нататък е ясно, 10 дни преди пашата, отнемам старата майка в отводка на друго място.


Поздрави и благодаря за идеите!
Идеята ми е следната, ако ги разделиш както мислиш то ги заслабваш за определен период от време докато се стабилизират. А точно това е времето(нямаш основна паша), когато ти трябва силно разрастване на семействата. Дори повече като бройка те ще имат доста по малко пило и от там пчели. Напролет семействата се развиват не ги спъвай с това ранно делене.

nikkalas
30.12.2014, 09:02
Колега KACONE - това което си замислил според мен не е добре. Постарай се и бъди щастлив ако можеш от всеки кошер да си направиш по една отводка през годината и да я доразвиеш като семейство до есента.

kacone
30.12.2014, 09:11
Идеята ми е следната, ако ги разделиш както мислиш то ги заслабваш за определен период от време докато се стабилизират. А точно това е времето(нямаш основна паша), когато ти трябва силно разрастване на семействата. Дори повече като бройка те ще имат доста по малко пило и от там пчели. Напролет семействата се развиват не ги спъвай с това ранно делене.

Работата е там, че напролет ще местя пчелина, на ново място което сега ограждам. И ще ги наредя по един кошер на евро палет - в средата. При това делене ще преместя стария кошер в единия край, а новия до него - така и летящите пчели ще се разпределят. Твоята идея ми харесва, и си прав за развитието но после по същия начин ли ги разпределям летящите при евентуално делене и отново създаване на двумайчини семейства от разделеното двумайчино?

kacone
30.12.2014, 09:26
Съвсем се обърках вече. Забравих да спомена, че запасните майки ще ги взема чак началото на април 1-10 /когато е сигурно колко майки няма да са необходими/. А до тази дата аз отдавна ще съм започнал да ги засилвам но едномайчино /за да не губя време/, Понеже по - рано няма от къде да взема оплодени майки. Смятам, че ще са достатъчно добре развити и готови за делене. Но точно когато дойде време за тези манипулации ще преценя как да продължа нататък според прогнозите за времето - дали да ги разделя и веднага дала ги направя двумайчини или да ги направя двумайчини и после да ги разделя и веднага ги правя пак двумайчини? Това въпросът, който ме мъчи от няколко дни и немога да преценя, кое е по-рентабилно. В първия вариянт мога да сложа веднага маточници в треди корпус за оплождане, а във втория ще трябва да почакам да ги разделя и едва тогава нови майки.

kacone
30.12.2014, 09:36
Сега ми просветна - мога, примерно към 10.04 да ги направя двумайчини, към 15.04 да почна производство на маточници в друго сем. и към 25-26. 04 да ги разделя с придаване на именно тези маточници в трети корпус - пак чрез налитане и разпределяне на летящите пчели. Като майките, евентуално, по гергьовден ще пронесат и ще имат около месец за развитие - което е предостатъчно!!! Мнения???

Поздрави.

радо
30.12.2014, 09:37
И ще ги наредя по един кошер на евро палет - в средата. При това делене ще преместя стария кошер в единия край, а новия до него - така и летящите пчели ще се разпределят
Това с летящите пчели няма да се получи.

Ангел Йосифов
30.12.2014, 09:41
Работата е там, че напролет ще местя пчелина, на ново място което сега ограждам.


Така и така ги местиш защо не ги натовариш на двумайчни веднага.По силно долу-по слабо горе............

solaris60
30.12.2014, 09:42
Съвсем се обърках вече. Забравих да спомена, че запасните майки ще ги взема чак началото на април 1-10 /когато е сигурно колко майки няма да са необходими/. А до тази дата аз отдавна ще съм започнал да ги засилвам но едномайчино /за да не губя време/, Понеже по - рано няма от къде да взема оплодени майки. Смятам, че ще са достатъчно добре развити и готови за делене. Но точно когато дойде време за тези манипулации ще преценя как да продължа нататък според прогнозите за времето - дали да ги разделя и веднага дала ги направя двумайчини или да ги направя двумайчини и после да ги разделя и веднага ги правя пак двумайчини? Това въпросът, който ме мъчи от няколко дни и немога да преценя, кое е по-рентабилно. В първия вариянт мога да сложа веднага маточници в треди корпус за оплождане, а във втория ще трябва да почакам да ги разделя и едва тогава нови майки.

Колкото и на нас да ни се иска нещата да станат на момента, то все пак е необходимо време. Все едно 5 годишно дете да го правиш насила студент, колкото и да го храниш (засилваш), то пак ще си е 5 годишно. Е, малко по дебело.
В цялата тази работа ми се струва, че ще се опариш преди да стигнеш до извода, че толкова бързане не е необходимо, а и няма как да се получи.

радо
30.12.2014, 09:58
За мен варианта е подготвяш силни семейства около 15-20 април и тогава преместваш кошера по надалеч в другия край на пчелина на старото място слагаш една рамка с малко запечатано пило/за да се задържат налетените пчели/и празни пити и оплодена майка и започваш да храниш до паша.Старото преместено семейство около 15-20 май го връщаш до първата направена отводка за да станат 2 кошера на палет и правиш същата процедура кошер,рамка с запечатано пило и майка на старото място и храниш без прекъсване.И най важното имаш учител научи най важното как да си правиш майки защото те са най важното.Тук няма двумайчино семейство няма хамалогия само рамки за градеж ,майки и много захар и труд.

ch.atanasov
30.12.2014, 10:03
Хайде старият песимист да се обади.Колега ,дори и да се оплоди майката около 5-10 май ,пчели ще се люпят след 21 ден.Какво развитие то този момент?Струва ми се ,че тука пропускаш нещо.Относно разделянето на палета -да така ще стане.Незнам защо колегата Радо се съмнява.

solaris60
30.12.2014, 10:17
само рамки за градеж ,майки и много захар и труд.

... много пчели, които да градят, а в случая имаме както казваш една рамка с запечатано пило и малко пчели, които ще се върнат на старото място. Ако ще и да ги давиш в сироп за времето от един месец няма да се получи нищо. Но пък защо човек да не си направи експеримент - така се учи.

радо
30.12.2014, 10:30
... много пчели, които да градят, а в случая имаме както казваш една рамка с запечатано пило и малко пчели които ще се върнат на старото място. Ако ще и да ги давиш в сироп за времето от един месец няма да се получи нищо. Но пък защо човек да не си направи експеримент - така се учи.
Целта на питата с малко запечатано пило е да задържи летящите пчели защото ако няма пило няма да останат летящи пчели ,а ще се разпределят по другите кошери при повече пило рискът е по голям защото ако не се налетят много пчели ще изстине много пило ,а след като се приеме майка може да се даде още пило.Преместването се прави при силно семейство с много летящи пчели.

радо
30.12.2014, 10:33
Незнам защо колегата Радо се съмнява.
Защото при близко преместване ,а това ще е от средата на палета до края му има няма 30-40 см. пчелите ще намерят своя кошер с своята майка.

радо
30.12.2014, 10:37
По повод старите /летящи /пчели има изследване ,че живота им се удължава при отводките гол рой защото им се налага да вършат непривична за тях работа /градеж,хранене на ларви /.

ch.atanasov
30.12.2014, 10:38
Да за разстоянието си прав.Помислих ,че не приемаш този начин за разделяне.

kacone
30.12.2014, 10:38
Така и така ги местиш защо не ги натовариш на двумайчни веднага.По силно долу-по слабо горе............

Това не се бях сетил. В смисъл, че мога да сложа шестте слаби семейсва върху шест от силните - при преместването! А от останалите осем силни - сборни отводки, април месец с запасните майки.

kacone
30.12.2014, 10:49
Защото при близко преместване ,а това ще е от средата на палета до края му има няма 30-40 см. пчелите ще намерят своя кошер с своята майка.

Да, но аз ще ги местя на ново място, което е на 1,6 км. права линия - гугъла. И при самото преместване, ще наредя кошерите по следния начин:
На всяко пале по един в средата и при деленето стария отива в единия край, а новия в другия - тоест симетрично. Ако е по - правилно първо да сложа кошера в единия край и при деленето да го преместя в другия, а на негово място новия - кажете. Не съм го правил и следвам написаното по книгите, но няма да се учудя, ако на практика се получава друго.

радо
30.12.2014, 10:53
Да, но аз ще ги местя на ново място, което е на 1,6 км. права линия - гугъла. И при самото преместване, ще наредя кошерите по следния начин:
На всяко пале по един в средата и при деленето стария отива в единия край, а новия в другия - тоест симетрично. Ако е по - правилно първо да сложа кошера в единия край и при деленето да го преместя в другия, а на негово място новия - кажете. Не съм го правил и следвам написаното по книгите, но няма да се учудя, ако на практика се получава друго.
Аз говоря за преместване на 10 м. на стария кошер затова казвам в другия край на пчелина, от единия край на палета до другия това не е местене.

kacone
30.12.2014, 10:57
И най важното имаш учител научи най важното как да си правиш майки защото те са най важното.Тук няма двумайчино семейство няма хамалогия само рамки за градеж ,майки и много захар и труд.[/QUOTE]

Да, това го бях планирал тази година /производството на майки/, но поради здравословни причини ме нямаше доста време около пчелите и сега се налага де действам само с теоретични знания и напътствия.

kacone
30.12.2014, 11:00
Аз говоря за преместване на 10 м. на стария кошер затова казвам в другия край на пчелина, от единия край на палета до другия това не е местене.
Това го разбрах, но в този вариант няма ли стария /преместения/ кошер да остане без летяща пчела?!!
А моята цел е да ги разделя по равно.

радо
30.12.2014, 11:07
Това го разбрах, но в този вариант няма ли стария /преместения/ кошер да остане без летяща пчела?!!
А моята цел е да ги разделя по равно.
Това изобщо не е проблем защото след няколко дни ще се облетят нови пчели и пак ще имаш летящи пчели ,а и все пак ти ще храниш и кошера ще има нужната вода за пилото и няма да има забавяне и след месец повтаряш процедурата, когато нямаш главна паша многото летяща пчела в един момент е проблем и е ненужна и може да я ползваш както намериш за добре.

ch.atanasov
30.12.2014, 11:10
Да продължим раздумката.Не вярваш на старите пчелари ,но на старите книги вярвай.Когато ти писах за ускорено размножаване ,точно това делене имах предвид.Разеля се съдържанието на кошера ,а старите пчели се делят чрез отместване 50см. ляво-дясно .Това може да се прави Х пъти ,зависи какви майки използуваш.Сметни колко нови семейства можеш да получиш за сезона.Пропуснах-при такова делене се запазва състоянето ,когато има пчели от всички възрасти.

kacone
30.12.2014, 11:13
Това изобщо не е проблем защото след няколко дни ще се облетят нови пчели и пак ще имаш летящи пчели ,а и все пак ти ще храниш и кошера ще има нужната вода за пилото и няма да има забавяне и след месец повтаряш процедурата, когато нямаш главна паша многото летяща пчела в един момент е проблем и е ненужна и може да я ползваш както намериш за добре.

Разбрах, така ми се облекчава още повече работата. Благодаря за идеята.

kacone
30.12.2014, 11:20
Да продължим раздумката.Не вярваш на старите пчелари ,но на старите книги вярвай.Когато ти писах за ускорено размножаване ,точно това делене имах предвид.Разеля се съдържанието на кошера ,а старите пчели се делят чрез отместване 50см. ляво-дясно .Това може да се прави Х пъти ,зависи какви майки използуваш.Сметни колко нови семейства можеш да получиш за сезона.Пропуснах-при такова делене се запазва състоянето ,когато има пчели от всички възрасти.

Колега Kacone ,не се разбира в кой район пчеларствуваш.Още един съвет.За да имаш мед и съответно трикратно увеличение на броя ,използувай някой от методите за ускорено размножаване.Една част от семейтвата се оставят за медосбор ,а от другата правиш отводките.

Предполагам става въпрос за това мнение. Да прочетох го, но не разбрах, че имаш в предвид точно този вид делене.

радо
30.12.2014, 11:22
Разбрах, така ми се облекчава още повече работата. Благодаря за идеята.
Мога да ти дам още една идея втората отводка тази, която е направена 15-20 май има около 40-45 дена до слънчогледа ако майката е добра и храниш както трябва тя ще се развие най малкото до един корпус с пило и пчели и тук е моята идея позабравена /темата за изолатора/ точно преди цъфтежа на слънчогледа оставяш майката с 3,4 рамки пило в първия корпус слагаш преградна дъска и ХР и останалите пити в втори корпус плюс 3,4 рамки за градеж и ще видиш, какво ще се случи.След пашата пренареждаш плодника и яко хранене.

beelover90
30.12.2014, 11:35
По какво ги познават?Нужни от ненужни, как ги различават?Дай повечко информация от наблюденията.
Ами при мен най-често тези птици идват към края на есента.Тогава вече са се излюпили есенните пчели и тези пчели почти не излизат от кошера, старите летящи пчели, които са само извършват безполезни полети и консумират храна са непотребни. Даже самите зимни пчели се отнасят враждебно към тях. А на колегите, които им изчезват майките мога да кажа, че не само причините са тези птици. А и не можах да разбера, защо есента се преминава към производство на майки.

радо
30.12.2014, 11:38
Ами при мен най-често тези птици идват към края на есента.
Ами най вероятно ти не ги виждаш те са си тук цяло лято.

jorors
30.12.2014, 11:53
Работата е там, че напролет ще местя пчелина, на ново място което сега ограждам. И ще ги наредя по един кошер на евро палет - в средата. При това делене ще преместя стария кошер в единия край, а новия до него - така и летящите пчели ще се разпределят. Твоята идея ми харесва, и си прав за развитието но после по същия начин ли ги разпределям летящите при евентуално делене и отново създаване на двумайчини семейства от разделеното двумайчино?

Всички летящи пчели остават в основното семейство, точно това е целта да дадат много мед!

jorors
30.12.2014, 12:02
По повод старите /летящи /пчели има изследване ,че живота им се удължава при отводките гол рой защото им се налага да вършат непривична за тях работа /градеж,хранене на ларви /.
Напълно вярно, старите пчели в края на сезона трябва да се използват за късни отводки с оплодени майки.

nikkalas
30.12.2014, 14:22
Един мъж за 9 месеца прави едно бебе, а не 9 мъже за един месец. Подобно е и с пчелите.

beelover90
30.12.2014, 14:31
По повод старите /летящи /пчели има изследване ,че живота им се удължава при отводките гол рой защото им се налага да вършат непривична за тях работа /градеж,хранене на ларви /.
Колега за първи път чувам пчелите да живеят по-дълго като изършват кърмаческа дейност.Точно обратното, пчелите се износват най-много от кърмаческа дейност. Иначе и аз съм "за" оползотворяване на старите пчели. Много колеги пчелари може би не знаят, че старите пчели при необходимост могат да извършват кърмаческа дейност.

Искрен Мутафов
30.12.2014, 14:43
Колега за първи път чувам пчелите да живеят по-дълго като изършват кърмаческа дейност.Точно обратното, пчелите се износват най-много от кърмаческа дейност. Иначе и аз съм "за" оползотворяване на старите пчели. Много колеги пчелари може би не знаят, че старите пчели при необходимост могат да извършват кърмаческа дейност.

Ако почетеш повечко, и се поинтересуваш може и още много неща да чуеш/научиш... Точно така е както го е написал колегата радо, само че това удължаване на живота на "старите" пчели не се дължи на толкова на кърмаческата дейност, а на това че ги поставяме в стресова ситуация, един вид на ръба на оцеляването и се "мобилизират", нещо подобно, като при човека когато е в стресова ситуация и му се повишава аднереналина и е способен да извърши "чудеса"...

beelover90
30.12.2014, 18:42
Ако почетеш повечко, и се поинтересуваш може и още много неща да чуеш/научиш... Точно така е както го е написал колегата радо, само че това удължаване на живота на "старите" пчели не се дължи на толкова на кърмаческата дейност, а на това че ги поставяме в стресова ситуация, един вид на ръба на оцеляването и се "мобилизират", нещо подобно, като при човека когато е в стресова ситуация и му се повишава аднереналина и е способен да извърши "чудеса"...
Колега изчел съм доста книги за пчеларство повярвай ми и навсякъде пише, че пчелите се износват най-много, когато извършват кърмаческа дейност.Попитай се защо зимните пчели живеят много по-дълго от пролетните(около 6 месеца), които живеят най-кратко(около 45 дни).Също така не съм прочел никъде, че пчелните тела произвеждат моноамини. Мога да се съглася, че летящите пчели могат да възвърнат кърмаческата си способност, но просто не мога да повярвам, че могат да живеят по-дълго като извършват кърмаческа дейност. Някой експериментирал ли е колко живеят летящите пчели след като започнат да кърмят?

радо
30.12.2014, 19:05
Някой експериментирал ли е колко живеят летящите пчели след като започнат да кърмят?
http://media.framar.bg/любопитно/пчелите-са-тези-които-знаят-тайната-на-подмладяването

Искрен Мутафов
30.12.2014, 19:23
Колега изчел съм доста книги за пчеларство повярвай ми и навсякъде пише, че пчелите се износват най-много, когато извършват кърмаческа дейност.Попитай се защо зимните пчели живеят много по-дълго от пролетните(около 6 месеца), които живеят най-кратко(около 45 дни).Също така не съм прочел никъде, че пчелните тела произвеждат моноамини. Мога да се съглася, че летящите пчели могат да възвърнат кърмаческата си способност, но просто не мога да повярвам, че могат да живеят по-дълго като извършват кърмаческа дейност. Някой експериментирал ли е колко живеят летящите пчели след като започнат да кърмят?

Доста не означава достатъчно. Не случайно народа е казал, че човек се учи докато е жив. Тука сред нас не знам дали има някой, който да има претенции, че знае всичко - но аз определено нямам такива...

Ангел Йосифов
30.12.2014, 19:41
. А и не можах да разбера, защо есента се преминава към производство на майки.


Братле къде го пише това,че ми стана интересно.

Дамян Дамянов
30.12.2014, 19:50
Не си разбрал правилно статията. Пчелите забавят стареенето, но то започва отново в момента когато започнат да отглеждат пило. Да, пчелите могат да отглеждат пило, градят пити докато са живи, но започнат ли да го правят се износват. Количеството протеин в пчелата пада през цялата зима, но по-бавно и когато започне пилото, то пчелите буквално дават 100% от себе си за изхранването на новото поколение.
Жлезите им могат да се рестартират и най-вероятно спират да отделят восък или изхранват пило просто защото са неефективни в това.

радо
30.12.2014, 20:02
Количеството протеин в пчелата пада през цялата зима, но по-бавно и когато започне пилото, то пчелите буквално дават 100% от себе си за изхранването на новото поколение.
Мисля, че ние говорим за летни пчели докато ти за зимни .Зимните пчели това им е целта да отгледат новото поколение те и да искат няма как да се износят от паша просто защото няма такава през този период пък и времето не позволява излизането им.

beelover90
30.12.2014, 20:06
На път съм да се откажа от тъпия Ви форум и да го хакна. Вече на няколко пъти откривам пропуски в php скрипта. Моля да не ми премахвате коментарите. Пропуснах да спомена, че истинската ми работа е PHP програмист. Поне ми обяснете защо ми премахвате коментарите.

beelover90
30.12.2014, 20:17
Не си разбрал правилно статията. Пчелите забавят стареенето, но то започва отново в момента когато започнат да отглеждат пило. Да, пчелите могат да отглеждат пило, градят пити докато са живи, но започнат ли да го правят се износват. Количеството протеин в пчелата пада през цялата зима, но по-бавно и когато започне пилото, то пчелите буквално дават 100% от себе си за изхранването на новото поколение.
Жлезите им могат да се рестартират и най-вероятно спират да отделят восък или изхранват пило просто защото са неефективни в това.
Ето този коментар според мен е истината в цялата работа. Мерси колега.

галин
30.12.2014, 21:12
Нещо интересно по темата за разделяне на кошер.https://www.youtube.com/watch?v=PFnqWgDptvU&feature=player_detailpage

kuline
30.12.2014, 21:23
На път съм да се откажа от тъпия Ви форум и да го хакна. Вече на няколко пъти откривам пропуски в php скрипта. Моля да не ми премахвате коментарите. Пропуснах да спомена, че истинската ми работа е PHP програмист. Поне ми обяснете защо ми премахвате коментарите.

Ей, то вече си имаме и програмисти, сериозни пчелари с по 140 семейства. Браво!

зуница
30.12.2014, 23:49
На път съм да се откажа от тъпия Ви форум и да го хакна. Вече на няколко пъти откривам пропуски в php скрипта. Моля да не ми премахвате коментарите. Пропуснах да спомена, че истинската ми работа е PHP програмист. Поне ми обяснете защо ми премахвате коментарите.
Всеки форум трябва да има и по един "Робин Худ".;)

Mateev
31.12.2014, 00:29
На път съм да се откажа от тъпия Ви форум и да го хакна. Вече на няколко пъти откривам пропуски в php скрипта. Моля да не ми премахвате коментарите. Пропуснах да спомена, че истинската ми работа е PHP програмист. Поне ми обяснете защо ми премахвате коментарите.
В модераторския лог няма никаква активност от последните 4 дена. Това означава че никой модератор нищо не е премахвал от никъде ...... :)

Много ти е лесно да си ИЗМИСЛИШ някаква причина, сам да си ПОВЯРВАШ в нея, след това да започнеш да ОБИЖДАШ и най-накрая да започнеш да се ЗАКАНВАШ и да планираш ОТМЪЩЕНИЕ ....... Невероятно но факт ......... И всичкото това в по-малко от 3 реда текст......

А защо поне за момент не се замисли дали случайно повредата не е в твоя телевизор? Каква е тази всеобща болест винаги да се търси вината в някой друг за собствените си грешки?

beelover90
31.12.2014, 08:48
В модераторския лог няма никаква активност от последните 4 дена. Това означава че никой модератор нищо не е премахвал от никъде ...... :)

Много ти е лесно да си ИЗМИСЛИШ някаква причина, сам да си ПОВЯРВАШ в нея, след това да започнеш да ОБИЖДАШ и най-накрая да започнеш да се ЗАКАНВАШ и да планираш ОТМЪЩЕНИЕ ....... Невероятно но факт ......... И всичкото това в по-малко от 3 реда текст......

А защо поне за момент не се замисли дали случайно повредата не е в твоя телевизор? Каква е тази всеобща болест винаги да се търси вината в някой друг за собствените си грешки?
Почти никой в този форум не пише по темата.Всеки напада другия и всеки иска да се изтъкне като нещо повече, а в същото време не се обосновава.Един колега правилно ми каза, че в този форум всички са новобранци пчелари(какъвто съм и аз де) и, че знаещите и можещи пчелари никога не обменят опит.А цялата катастрофа в българското пчеларство се дължи на това, че българина по природа е завистлив и не умее да работи в екип.Даже този форум доказва това.Не съм видял поне един да е писал нещо конкретно по темата. Даже да има нещо написано има пропуски, за които като попитаме и започват нападките.Пример е статията на joros.За мен тази статия е малко като от фантастичен филм.И аз от 2 години работя с двумайчини семейства, но има неща, които просто на практика не стават така, както той е написал и питам някои неща как ги прави и той не може или не иска да ми отговори точно,а шикалкави.Ето защо и аз ще подходя по "балкански" и няма да споделям повече опит в този форум.

jorors
31.12.2014, 10:46
Почти никой в този форум не пише по темата.Всеки напада другия и всеки иска да се изтъкне като нещо повече, а в същото време не се обосновава.Един колега правилно ми каза, че в този форум всички са новобранци пчелари(какъвто съм и аз де) и, че знаещите и можещи пчелари никога не обменят опит.А цялата катастрофа в българското пчеларство се дължи на това, че българина по природа е завистлив и не умее да работи в екип.Даже този форум доказва това.Не съм видял поне един да е писал нещо конкретно по темата. Даже да има нещо написано има пропуски, за които като попитаме и започват нападките.Пример е статията на joros.За мен тази статия е малко като от фантастичен филм.И аз от 2 години работя с двумайчини семейства, но има неща, които просто на практика не стават така, както той е написал и питам някои неща как ги прави и той не може или не иска да ми отговори точно,а шикалкави.Ето защо и аз ще подходя по "балкански" и няма да споделям повече опит в този форум.
Здравей, колега щом за теб е като фантастичен филм а от две години работиш с двусемейни то как е за масата от пчелари, които изобщо не са и чували за това. Тъй като ти работиш по различна система и правиш неща, които аз не съм няма как да ти дам парченцата от ТВОЯ пъзел. Сигурен съм, че ще ги намериш. Ако имаш конкретни въпроси към моя метод мога и ще ти отговоря, дано да ти помогнат. За съжаление нямам дар слово като някои колеги да се обяснявам надълго и нашироко. Мисля, че всички тук малко или много сме пчелари и трябва да се разбираме с по-малко думи. А и пчеларството НЕ Е колективна(екипна) професия. И весело посрещане на НОВАТА ГОДИНА, нека тя да е по-успешна за нас пчеларите!

volen777
31.12.2014, 23:04
Според мен много зависи дали ще се получат работоте като писаното по книгите и от самите породи пчели. Един работи с едни пчели и след много опити стига до определен вариант на работа да ама друг прочел неговия вариян и го пробва ама с каква порода пчели? И после тя работата нестанала. При мен почти е невъзможно да обединя 2 майки разделени само с ХР, почти винаги пчелити си избират едната даже и да е двойна ХР. Сега пробвам и със снелгрова дъска и пак има изненади примерно им размена входовете и летящите пак намират входа на горното семейство. Това с местенето от средата на палета в крайщата не е гаранция, че летящата пчела ще се раздели 50 на 50. Според мен напъно нормално е в един пчелин за една година бройките на кошерите да се удвоят и да се извади мед, но ако държиш на бройката значи трябва се пробва.

kacone
01.01.2015, 02:46
Благодаря за мнението, колега. За много години. Да сте живи и здрави и много берекет през 2015г.

галин
02.01.2015, 10:17
Клиповете на този автор са интересни и ако на практика се получи ще имаме доста работа през новата 2015.
Пожелавам на всички такива успехи!https://www.youtube.com/watch?v=_x0W5p5JsRE&feature=player_detailpage

jorors
02.01.2015, 16:56
Според мен много зависи дали ще се получат работоте като писаното по книгите и от самите породи пчели. Един работи с едни пчели и след много опити стига до определен вариант на работа да ама друг прочел неговия вариян и го пробва ама с каква порода пчели? И после тя работата нестанала. При мен почти е невъзможно да обединя 2 майки разделени само с ХР, почти винаги пчелити си избират едната даже и да е двойна ХР. Сега пробвам и със снелгрова дъска и пак има изненади примерно им размена входовете и летящите пак намират входа на горното семейство. Това с местенето от средата на палета в крайщата не е гаранция, че летящата пчела ще се раздели 50 на 50. Според мен напъно нормално е в един пчелин за една година бройките на кошерите да се удвоят и да се извади мед, но ако държиш на бройката значи трябва се пробва.

Напълно си прав. Моите пчели не знам каква точно порода са но със сигурност са местни(семейството ми гледа пчели още от 1947г). Никога до сега не съм купувал майки, отводки. И аз имам няколко кошера, които до сега не съм успял да ги направя двусемейни, двумайчини но те са много малък процент.

Ангел Йосифов
03.01.2015, 11:01
Ще се постарая, гледам си сложил в скоби(началото). Аз лично избягвам да сменям майки(правя отводки) август. Защо?
Ами свързано е с "биологичната крива" на развитието на пчелното семейство, а тя тогава рязко спада. Какво имам предвид, по това време пашата намалява или спира в зависимост от района. Дори и да има късна паша то по това време основната дейност(инстиктивна)е събиране на нектар. Пчелите започват да "унищожават" търтеите и се приготвят за зимата. А ние пчеларите ги караме да се разножават(отводки, смяна майки и т.н)


Аз разчитам на "биологичната крива".Известно е ,че след юни,майката намалява яйцеснасянето от,което следва по едри яйца(колкото и незабележимо и неоценимо да е това от нас). През юли кошера е бъкан с млада пчела и намаляващо открито пило.Освен това насищането с търтей юли и началото на август е в пика си-демек висока конкуренция.Да,през август пчелите организират "терор" над търтеите,но най-напред с "гейовете".И така: майка изведена от едро яйце "обслужвано" от много млади пчели+"конкуренцията" при търтеите = качественна майка.
Воден от тия мисли,след 15-20 юли аз отнемам майката на някои семейства,като рамката на,която открия майката,поставям в средата на гнездото,а самата майка +рамка с пило +медопрашецова я изваждам като отводка до кошера от койт съм я извел.2-3 дена преди изваждането на майката подхранвам сем.със захарен сироп 1/1+търтиево млечице.Подхранването продължава до една седмица след изваждането на майката.
Направило ми е впечатление,че поне 80% от майките започват осеменване след 40 дни от изваждането на старата майка-демек в последната десетдневка на август.Сем. остава без открито пило за повече от 20 дена.Въпреки не интензивния летеж сем. успяват да съберат(доволно) мед за центрофугиране и за тях.Освен"почивката"от гледане на пило,се прекъсва и размножаването на акара.
Обикновенно през 2 години вкарвам-копувам чужди майки на които НЕ чистя търтиевото пило.......Опа доидоха ми гости..

m_pchelari
03.01.2015, 11:17
Нещо подобно правя вече 2 години макар и малко по-рано към 5 юли точно преди слънчогледа. И мисля да го продължа с известни опити за усъвършенстване. Интересно, че и при мен процента на оплождане е също около 80%. Миналата есен (вече) акара удари септември и тази техника нямаше никакъв ефект срещу акара.

jorors
03.01.2015, 19:52
Аз разчитам на "биологичната крива".Известно е ,че след юни,майката намалява яйцеснасянето от,което следва по едри яйца(колкото и незабележимо и неоценимо да е това от нас). През юли кошера е бъкан с млада пчела и намаляващо открито пило.Освен това насищането с търтей юли и началото на август е в пика си-демек висока конкуренция.Да,през август пчелите организират "терор" над търтеите,но най-напред с "гейовете".И така: майка изведена от едро яйце "обслужвано" от много млади пчели+"конкуренцията" при търтеите = качественна майка.
Воден от тия мисли,след 15-20 юли аз отнемам майката на някои семейства,като рамката на,която открия майката,поставям в средата на гнездото,а самата майка +рамка с пило +медопрашецова я изваждам като отводка до кошера от койт съм я извел.2-3 дена преди изваждането на майката подхранвам сем.със захарен сироп 1/1+търтиево млечице.Подхранването продължава до една седмица след изваждането на майката.
Направило ми е впечатление,че поне 80% от майките започват осеменване след 40 дни от изваждането на старата майка-демек в последната десетдневка на август.Сем. остава без открито пило за повече от 20 дена.Въпреки не интензивния летеж сем. успяват да съберат(доволно) мед за центрофугиране и за тях.Освен"почивката"от гледане на пило,се прекъсва и размножаването на акара.
Обикновенно през 2 години вкарвам-копувам чужди майки на които НЕ чистя търтиевото пило.......Опа доидоха ми гости..

Ангеле, и аз правя късни отводки както си описал, но направена 15-20 юли с поставяне на 14-15 дневен маточник то майката излиза и се опложда още юли месец. Аз на тези им викам "юлски" отводки и определено има доста по-голям процент загубени майки. Определено помагат и за борбата с кърлежа.

Gavazov
03.01.2015, 22:21
Колеги а какво мислите, трябва ли да имаме (поддържаме) бащини семейства на пчелините се и ако да, то по какъв начин. Като слагаме строителни рамки на най добрите и продуктивни семейства като не изрязваме търтеевото пило а го оставим да се люпи, а да кажем на останалите го изрязваме. Процента на успеваемост тези търтеи да оплодят майските майки били бил по голям и по този начин да водим някакъв вид селекция ?

beelover90
04.01.2015, 16:57
Колеги а какво мислите, трябва ли да имаме (поддържаме) бащини семейства на пчелините се и ако да, то по какъв начин. Като слагаме строителни рамки на най добрите и продуктивни семейства като не изрязваме търтеевото пило а го оставим да се люпи, а да кажем на останалите го изрязваме. Процента на успеваемост тези търтеи да оплодят майските майки били бил по голям и по този начин да водим някакъв вид селекция ?
Здравей колега.По принцип се прави по начина, който си описал.Избират се няколко бащини семейства, които отговарят на критерия ти и им пускаш строителни рамки (или стари пити с неправилно изградени килийки). Гледаш самото излюпване на търтеите да става 15 дни преди почването на производство на майки.Желателно е в региона да няма други пчелини, за да си сигурен, на 100%, че генетичния материал ще е от твоите семейства. Най сигурния метод е изкуственото осеменяване, но майките често излизат повторно да се съешават.Но като цяло това е начина на селекция и би било много хубаво всички пчелари да постъпват по този начин, защото както знаете 50% от генетичния материал се предава от търтея, което означава, че даже и да произведем качествени майки, може да не получим качествата, които искаме от нея, само защото търтеят може да не предаде исканите от нас генетични белези.

solaris60
04.01.2015, 18:19
Желателно е в региона да няма други пчелини, за да си сигурен, на 100%, че генетичния материал ще е от твоите семейства.

А гората на кой план я поставяш? Знаеш ли там какви диви момчета има? (за търтеи става дума) Като изтребители са.

beelover90
04.01.2015, 18:57
А гората на кой план я поставяш? Знаеш ли там какви диви момчета има? (за търтеи става дума) Като изтребители са.
Аз лично нямам наблюдения върху дивите пчели в горите, понеже нямам пчелин в големи гори(единия ми пчелин е в акациева гора от около 200 декара). По принцип съм привърженик на това да не се бъркаме в работата на природата и може в гората дивите пчели да са по-устойчиви като цяло, защото там няма пчелари, които да се мъчат да спасяват пчелни семейства, които по принцип без намеса на човека биха загинали.Би ли споделил(ако имаш пчелин в гората, където има диви пчели) какви са генетичните им качества?

jordanov
04.01.2015, 19:04
Понеже покрай отговорите възникват нови въпроси, ето тука, пост намбър уан на Сузи, има някои данни и идеи.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=73

solaris60
04.01.2015, 19:11
Аз лично нямам наблюдения върху дивите пчели в горите, понеже нямам пчелин в големи гори(единия ми пчелин е в акациева гора от около 200 декара). По принцип съм привърженик на това да не се бъркаме в работата на природата и може в гората дивите пчели да са по-устойчиви като цяло, защото там няма пчелари, които да се мъчат да спасяват пчелни семейства, които по принцип без намеса на човека биха загинали.Би ли споделил(ако имаш пчелин в гората, където има диви пчели) какви са генетичните им качества?

Същите като на всички останали. Аз не вярвам кой знае колко на селекциите. Давам пример. Родителите ми когато се пенсионираха искаха да си гледат крави. Така. Баща ми (лека му пръст) намери породисти (чернобели) които много мляко имали. Дават, но когато ги отглеждаш както повечето колеги тук си гледат пчелите- като постоянно ги форсират. Като ги пуснеш в дивото и стават, ама точно като диваци. Пак казвам, ако дадени пчели се гледат, като постоянно се наливат, то тогава ще има и мед, (ако това е мед) но ако се оставят почти на природата, колкото и да са с генетични качества, то те пак ще са си едни обикновени пчели.

Ivan_vd
04.01.2015, 19:55
Същите като на всички останали. Аз не вярвам кой знае колко на селекциите. Давам пример. Родителите ми когато се пенсионираха искаха да си гледат крави. Така. Баща ми (лека му пръст) намери породисти (чернобели) които много мляко имали. Дават, но когато ги отглеждаш както повечето колеги тук си гледат пчелите- като постоянно ги форсират. Като ги пуснеш в дивото и стават, ама точно като диваци. Пак казвам, ако дадени пчели се гледат, като постоянно се наливат, то тогава ще има и мед, (ако това е мед) но ако се оставят почти на природата, колкото и да са с генетични качества, то те пак ще са си едни обикновени пчели.Еми така е Слънце да са чели книгите за високопродоктивни животни и там има наука за всеки литър мляко една крава трябва да изяде определено количество кръмни единици със слама няма как да стане.

Mateev
04.01.2015, 20:04
Аз лично нямам наблюдения върху дивите пчели в горите, понеже нямам пчелин в големи гори(единия ми пчелин е в акациева гора от около 200 декара). По принцип съм привърженик на това да не се бъркаме в работата на природата и може в гората дивите пчели да са по-устойчиви като цяло, защото там няма пчелари, които да се мъчат да спасяват пчелни семейства, които по принцип без намеса на човека биха загинали.Би ли споделил(ако имаш пчелин в гората, където има диви пчели) какви са генетичните им качества?

Природата милиони години е извършвала СЕЛЕКЦИЯ, но тази селекция е оптимизирана в посока ОЦЕЛЯВАНЕ на пчелите, а не в посока ВИСОКИ ПРОДУКТИВНИ КАЧЕСТВА. За да оцелеят пчелите, те трябва да са:
1. РОЙЛИВИ
2. КРАДЛИВИ
3. АГРЕСИВНИ
4. НИСКО ПРОДУКТИВНИ

Ние като пчелари се нуждаем от коренно противоположни качества, така че искаме или не ще се наложи да си правим някаква селекция в посока ПО-ДОБРИ ПРОДУКТИВНИ КАЧЕСТВА или да си купуваме майки от хора/фирми, които вече я правят тази селекция.

solaris60
04.01.2015, 20:15
Еми така е Слънце да са чели книгите за високопродоктивни животни и там има наука за всеки литър мляко една крава трябва да изяде определено количество кръмни единици със слама няма как да стане.

Не е работата дали са чели или не дебели книги. Май са чели до колкото ги познавам, но тези породи не са за дадения терен, а за ясла. Пуснати на свобода самия терен ги натоварва така, че стават като манекенки. Същото важи и за пчелите. Ама наистина трябва да се четат книгите.

solaris60
04.01.2015, 20:17
Природата милиони години е извършвала СЕЛЕКЦИЯ, но тази селекция е оптимизирана в посока ОЦЕЛЯВАНЕ на пчелите, а не в посока ВИСОКИ ПРОДУКТИВНИ КАЧЕСТВА. За да оцелеят пчелите, те трябва да са:
1. РОЙЛИВИ
2. КРАДЛИВИ
3. АГРЕСИВНИ
4. НИСКО ПРОДУКТИВНИ

Ние като пчелари се нуждаем от коренно противоположни качества, така че искаме или не ще се наложи да си правим някаква селекция в посока ПО-ДОБРИ ПРОДУКТИВНИ КАЧЕСТВА или да си купуваме майки от хора/фирми, които вече я правят тази селекция.
Е, затова сега ви измират като мухи, че дори и повече. Мухите станаха по устойчиви.

Ivan_vd
04.01.2015, 20:40
Не е работата дали са чели или не дебели книги. Май са чели до колкото ги познавам, но тези породи не са за дадения терен, а за ясла. Пуснати на свобода самия терен ги натоварва така, че стават като манекенки. Същото важи и за пчелите. Ама наистина трябва да се четат книгите.За кравите няма да спорим преди да тръгна по чужбина имах ферма с крави и то точно такива за които пишеш.Бях ги направил 54 броя та кравите си ходят на паша но сутрин и вечер задължително по 4 кг концентриран фураж ако искаш мляко трябва и да храниш качественно със слама няма да стане.Не мисли че ходенето по чукарите е причина да не дават мляко а храната.И да добавя че забравих терена при мен е полупланински.

evgeni.filimonov
04.01.2015, 20:49
Природата милиони години е извършвала СЕЛЕКЦИЯ, но тази селекция е оптимизирана в посока ОЦЕЛЯВАНЕ на пчелите, а не в посока ВИСОКИ ПРОДУКТИВНИ КАЧЕСТВА. За да оцелеят пчелите, те трябва да са:
1. РОЙЛИВИ
2. КРАДЛИВИ
3. АГРЕСИВНИ
4. НИСКО ПРОДУКТИВНИ



Не съм съгласен с горенаписаното. Инстинктите на всички породи пчели са почти едни и същи. Ако пчеларя ги ИЗУЧИ И РАЗБЕРЕ и направлява, то ТОЙ би могъл да промени тези качества, за които пише по-горе. Иначе всички пчели - слабите боледуват и не са продуктивни, гладните са крадливи, силните в тесни кошери се роят, продуктивните в кошери без достатъчно място за складиране на нектар - складират по-малко, на това няма как да се намесим генетично. Друг е въпроса ако пчелата е по-едра, с по-голямо медово стомахче, с по-дълго хоботче - натам трябва да се насочи селекцията.

Gavazov
04.01.2015, 21:44
Просто говорим за някаква проста селекция, проста защото няма гаранция дали точно тези търтеи от бащините семейства ще оплодят майките. Но въпреки това пак е по добре от колкото нищо дори да има пчелари, не знам но търтеите летят на големи разстояния, пък и нали се образуват сборища от търтеи , няма гаранция за нищо но ако всеки пчелар практикува така наистина ще имаме сборища от качествени търтеи. Забелязъл съм че като направя отводка с маточник и я закарам на 20км примерно да се излюпи и оплоди се получава на 80 % качествена майка, това дали не се дължи на факта че в край на сметка с преместването на отводката на такова разстояние се запазва биологичната цялост на семейството и обгрижването на майката преди и след излюпване е по голямо а и всички дейности се извършват нормално. Какво мислите вие колеги по въпроса?

благодаря ви предварително :)

ch.atanasov
04.01.2015, 21:51
Качеството на майката е високо ,може би и защото няма близкородствено оплождане.20км. са голямо разстояние.

solaris60
04.01.2015, 22:17
За кравите няма да спорим преди да тръгна по чужбина имах ферма с крави и то точно такива за които пишеш.Бях ги направил 54 броя та кравите си ходят на паша но сутрин и вечер задължително по 4 кг концентриран фураж ако искаш мляко трябва и да храниш качественно със слама няма да стане.Не мисли че ходенето по чукарите е причина да не дават мляко а храната.И да добавя че забравих терена при мен е полупланински.

Дадох пример с кравите, а не да спорим за тях, коя яде слама и коя фураж.

Ангел Йосифов
05.01.2015, 17:38
, проста защото няма гаранция дали точно тези търтеи от бащините семейства ще оплодят майките.

Да,няма гаранция,но вероятността да има "кръвосмешение" се свежда до минимум.Представи си на стартова линия са подредени баварски автомобили и руски.Кой ще финишира пръв? Е, има и тунинговани( руски),които биха били конкурентни,но обикновенната(лада..) няма шанс.Та вероятността майката да се снуши със слаб търтей е нищожна.

Bobi-M9598
05.01.2015, 18:43
Здравейте,

Ангеле, прав си, но дали всички търтеи роднини (братя) на майката за оплождане са слаботелесни? При изнасянето на оплоден пункт, просто търтеите са от други семейства (майки), когато разстоянието е достатъчно. Тук вече изниква въпроса: КАКВИ СА ТЪРТЕИТЕ на оплодният ни пункт. Ако за оплоден пункт ползваме място което просто е далеч от нашият пчелин, то нямаме никаква гаранция, от трън та на глог. Според мен може да се направи взаимообразно. Какво имам предвид? Например, колега произвежда търтеи, качествени бащини семейства достатъчен брой. Аз също. Когато сме готови си преместваме оплодните кошери. Той на моят пчелин аз на неговият.
Моя идея, която е за в бъдеще време. Дали бъркам? Какво смяташ?

Поздрави, Г. Георгиев

Ангел Йосифов
05.01.2015, 19:03
А,няма ли да ти е по лесно да си вкараш-размениш (от над 20-30км)1-2-3..сем.или майки за бащини вместо да разнасяш отводки.Пролетта чистиш на твоите търтиевото пило........И все пак на тър.сборища ходят всички,като на пазар.Затова трябва и със съседите по пчелин да се координират действията и не само по отношение на търтеите,а и третиране......

Gavazov
05.01.2015, 21:37
това реално няма как да стане. Ако всеки имаше такова мислене тогава всичко би било по качествено , всички пчелари да имат бащини семейства от най продуктивните семейства то тогава сборищата ще са наситени с над 80 % качествени търтеи. Но пчеларите са нали знаете всеки луд с номера си ..... особено има хора като си хванат един тертип и ехее .. :)

Bobi-M9598
05.01.2015, 22:05
Здравейте,

Да Ангеле, прав си за размяната на няколко семейства, или закупуването на майки за бащини семейства. Това би било добре ако пчелина ми е на Мачу Пикчу у царевичака, но ако си в район с около 1500-2000 пчелни семейства (а може и повече)? Каква ще бъде ролята на моите 3,4,5 бащини семейства? Мога ли да си гарантирам положителен ефект от процедурата? При мен пчеларите са предимно на възраст, не са склонни да влагат пари за нещо което за тях е химера. Какъв би бил ефекта, ако аз се опитам да подменя генофонда, като да речем всяка година подменям майките на половината си кошери (да предположим че имам 100). Колко години ще са ми необходими нещо да се промени? Не съм чул някой да си е купил майка! Купува се само най-необходимото (съответно най- евтиното). Интересно ми е какво мислиш по дилемата пред която съм поставен.

Поздрави, Г. Георгиев

Bobi-M9598
05.01.2015, 22:31
Здравейте,

Гавазов, така е няма как да стане, но пък би било хубаво всички да се замислим по този, и още много въпроси. Относно поддържането на бащини семейства, би трябвало да се подменят и майките. Представяш ли си търтиево сборище само от яки търтеи.........МЕЧТА. За тертипа, във всеки един момент, когато ми се отдаде случай им натривам носовете. Даже съм им чел и литература (на пчеларска тема)

Поздрави, Г. Георгиев

vlado 9
05.01.2015, 22:39
Да не ги мислим толкова търтейте,Природата е създала пчелата и ТЯ е оцеляля благодарение на естествения подбор.Смятате ли ,че едно ято търтей прихващайки минаваща покрай тях неоплодена майка ще я настигне някой дребен и недоразвит индивид???Няма как да се получи,слабите и и калпавите НЯМАТ шанс.И не се притеснявайте толкова от инбридинга ,при пчелите и да не се вкарва често чужда кръв пак се получават качествени майки и респективно семейства,дори понякога като се докара някоя Елитка от някъде се получава обратния ефект.

tarty
05.01.2015, 23:25
Не си ли спомняте какво беше писал скутелатора/той се губи нещо напоследак/,че по програмите ако отпуснат срества за закопуване на апарати за изкуствено осеменяване е най добре.Тогава ще разменяте само семенна течност и повечето ще могат да си правят даже селекция.

Георги Кръстев
06.01.2015, 10:20
Предполагам, както на мен така и на други колеги им се иска да имат оплоден пункт с поне 2км разстояние от други пчелини. Аз бих инвестирал в такъв пункт...По време на празниците бях в отпуск 15 дни. Обиколих доста места в радиус от 15 км... е няма място където да не се шаренее пчелин с над 20-50 семейства!!!! Другия вариянт е в гората, ама как се стига до там и как се охранява това място!!!
Другия вариянт е бащините семейства се подготвят още от есента, като се сливат 2-3 семейства в 1 и се зазимява преливащ кошер от пчели с много мед + няколко строителни рамки вътре. Така сме сигурни, че тези семейства първи ще започнат с одглеждането на търтеи защото първи ще са готови за роене! Така можем да гарантираме висок % че първата партида майки са оплодени с търтеите които искаме!!! Но само първат!

icofly
06.01.2015, 19:12
Здравейте!
Колеги според мен,бащини семейства трябва да селекционират при майкопроизводителите!Мое мнение е/така правя/ трябва да се изчистват всички търтеи,колкото е възможно,със строителна рамка,за биологична борба с вароатозата и за восък и орязване на всички останали по питите/казвам колкото е възможно,защото няма как да се унищожат всички все остават по няколко/.Каква е гаранцията ,че майката няма да се оплоди точно от тези няколко останали,дори да има бащини семейства?

Bobi-M9598
06.01.2015, 20:36
Здравейте,

Вероятността, Ице. Теорията за вероятностите. Тези няколко търтея може да оплодят майката, но е много по вероятно да бъде оплодена от повечето търтеи от бащините семейства.
Що се касае до поддържането на бащини семейства при богопомазаните, аз не вярвам да го правят. Ти как смяташ, дали някой от тях прави, или извършва някаква селекция, аз пак не вярвам. Правилата си имат изключения? От толкова време ги чешем по гърбовете, що пък един не се обади да каже как е? За мен това мълчание говори само за едно, ти се сети какво. Сигурен съм, че четат форума.
Поздрави, Г. Георгиев

ch.atanasov
06.01.2015, 20:55
Какви търтеи ва гонят незнам.Аз нещата ги виждам така: купувам си качествена майка и тя ми дава качествени търтеи ,и качествен материал за майки.Мисля ,че двете ще дадът също качествено потомство.След година две , купувачм от друг производител за смяна на "кръвта" .Може и да греша.

Bobi-M9598
06.01.2015, 21:13
Здравей Атанасов,

Съгласен съм, че качествената "племенна" майка ще ти даде и качествени търтеи, и майки. Каква е гаранцията (ако не осеменяваш инструментално), че точно тези твои кач. търтеи ще оплодят майките. В съседство с твоят пчелин имали други? Те дали подменят майките като теб? В същото време може да се окаже, че това което се опитваме да правим е излишно. Там където ни е пчелина месната пчела може да е по-качествена. Знае ли човек какво ще му дойде до главата.

Поздрави, Г. Георгиев

ch.atanasov
06.01.2015, 21:27
Аве Боби ,каква гаранция? То няма гаранция ,аз дали ще съм жив утре.Ама нали ги чешем да се обадят ,а те мълчат и си оставаме само с чакането в невежеството.Ако "наплюя някой дали ще се трогне?

Bobi-M9598
06.01.2015, 21:56
Здравейте,

Това за гаранцията, мааани, мааани. Нали на всички гаранциите са ни "ДО ЖИВОТ". И да плюеш и да не, се тая. Просто трябва да спрем да им купуваме майките, ЕЛИТНИ, ПЛЕМЕННИ квито и да са. Някъде го бях писал. Не виждам как могат да се озаптят. Г-н Матеев беше писал, че има доказателства и т.н. Само това ще ги оправи.

Поздрави, Г. Георгиев

icofly
07.01.2015, 00:48
Колеги аз не защитавам майкопроизводителите,не сам и против тях,само изразих мнение,кой трябва да прави селекция на качествени бащи и качествени майки.
Аз не съм ползвал техните услуги/за 32год.не съм закупил нито една майка/и така като четата вашите мнения,мисля че съм направил добра инвестиция през годините за себе си;)

judas
02.04.2015, 12:17
Здравейте! Някъде четох за "търтеево сборище" нависоко във въздуха, където се оплождат майките. Оплождат майката най-силните 7-8 търтея, като "шлейфът" е оплодният член на последния в редицата. Според мен по този начин се извършва добра природна селекция.

Алекс Петров
24.07.2015, 10:40
Аз тази година си удвоих кошерите и изкарах мед, както от акация, така и от слънчоглед. На всичкото отгоре и изпуснах една камара рояци в началото, защото все още не бях организирал всичко както си му е реда. Тънкоста на цялата идея е закупуването (или направата) на ранни майки, както и експлоатиране на стари майки преди тяхното пенсиониране. Идеята е колкото се може повече майки да снасят яйца - това е в основата на бързото разрастване. Останалото е игра на местене на рамки насам-натам.

Много майки - много снесени яйца - много пило - много млади пчели, за да се грижат за него - много възможности за отводки. Получава се верижна реакция, която трябва да бъде внимателно контролирана. Има и малко математика в цялата тази история. Има и планиране месеци наред преди това, като например предварителната изработка на ХХХХХХ рамки и YYYY сандъчета за отводки, и най-важното - осигуряване на майките. Ако не можете да си ги произведете, трябва да си ги закупите, но за да получите от първата партида през май, трябва да ги заявите и заплатите още през януари. Поне това е моя план и аз вече работя по него.

Защо употребих думичките ВЕРИЖНА РЕАКЦИЯ?

Защото също като при нея при пчелите има период на удвояване на тяхната бройка. Пчелите не се разрастват линейно, а в геометрична прогресия, ако процеса правилно се управлява и се създадат верните условия. Именно геометричната прогресия позволява да се правят чудеса в рамките на един сезон. Ако например удвояването се извършва за 30 дена, то за 60 дена ще е 2*2=4, а за 90 дена ще е 2*2*2=8, а за 120 дена (което не е невъзможно) ще е 2*2*2*2=16.

Следователно за да се извърши взривообразно разрастване на броя на пчелите, а от там и на пчелните семейства, трябва да се извърши следното:
1. Скъсяване на периода за удвояване - това се прави посредством обилно хранене и добавяне в храната на добавки, стимулиращи снасянето от майката. Ако скъсим периода не на 30 дена, а на 24, вместо 4 периода в рамките на сезона ще имаме 5 периода, а това означава още едно удвояване.
2. Първата дата на началото на нашия алгоритъм трябва да я изтеглим колкото се може по-рано във времето. Ако може да започнем още на първи април - още по-добре. Ранното започване се постига посредством много хранене в пролетния сезон, топли (стиропорени) кошери и много ранни майки или миналогодишни августовски майки, презимували на топло и стимулирани за бързо снасяне.
3. Всяка една паша се използва интензивно, но не за събиране на мед, а на прашец, който после да им се дава на пчелите в периодите между пашите.

Въобще идеята е да се положат максимум усилия в посока снасянето и отглеждането на колкото се може повече яйца. Нито за секунда на пчелите не трябва да им се дава покой. Роенето няма да е проблем, защото пчелите непрекъснато ще бъдат държани в режим на празни недоизградени рамки и много излишно пространство в кошера (сандъчето). Освен всичко друго намекнах и за използването на стари летящи пчели, които преди да умрат, можем да ги затворим в нов празен кошер заедно с майка и така да им удължим живота и да ги принудим бясно да градят. Този номер може да се прави след всяка една силна паша. Това го пробвах още тази година - получава се и нямам загубено семейство - всички стари пчели, които ги подложих на такава експлоатация, успешно изградиха рамки и създадоха нови семейства.

В цялата тази концепция има недоуточнено едно единствено нещо - колко е периода на удвояване на пчелите?
Това все още не го знам, но догодина ще го уточня и ще мога да ви дам по-подробни данни. Имам математически изчисления, но друго си е да се провери на практика. Ако искате - не рискувайте и изчакайте догодина да направя експеримента.

Здравей, Матеев прочетох предложенията ти за правене на отводки и имам няколко въпроса:
С какво ги подхранваш през лятото докато се развиват?
Имаш ли проблем с майките, които придаваш при направата на отводки?
Изпробвал ли си всички тези методи и има ли проблеми при някои? /виждам, че постът е от 2013/

Благодаря ти предварително за отговорите

Mateev
27.07.2015, 17:51
Постинга наистина е много стар и тогава по него време по-скоро теоретизирах, вслушвайки се в съветите на "умните" ми консултанти. Те твърдяха че, са го правили това с удвояването на отводките по 3 пъти на сезон, но аз на практика не го бях пробвал.

От тогава до ден днешен измина много време и изтече много вода. Вече имам зад гърба си няколко хиляди направени отводки, и към днешна дата имам много по-задълбочени познания, както и много по-задълбочени наблюдения за процесите, които се развиват в младото семейство (отводката), както и за скороста, с която се случва едно или друго събитие. Та към днешна дата мога да кажа следното по въпроса:

Да, наистина в рамките на един сезон може да се направи свръхинтензивно увеличаване на бройката на семействата, обаче трябва да се имат предвид следните фактори:

1. Отводките трябва да се правят с готово оплодени майки, а не с маточници, защото една отводка с маточник се развива средно с 10 дена закъснение (ако маточника е в последния ден преди излюпване) и средно с 13-17 дена закъснение, ако маточника е случаен (напр. от семейство в роево настроение).
2. Направата на качествени маточници преди 10-ти май си е авантюра. Получаването на качествени майки преди 20-25 май също си е авантюра. Не че не е възможно, но аз не бих го препоръчал на никого, ако иска за в бъдеще да има силни семейства-медовици.
3. Направата на отводки след 20-ти юли също не е желателно, защото в зимата ще влязат много слаби семейства, и ще има голям процент на смъртност.
4. От т.2 и 3 излиза, че полезния период от време за правене на отводки е точно 60 дена (от 20-ти май до 20-ти юли).
5. За този период от време може да се направи следното:
- Основния кошер се разфасова на 2, 3 или 4 отводки, съобразно силата му. Базовия кошер също става на отводка, при това най-силната, защото всички стари пчели ще се върнат в нея.
- Точно след един месец всяка една отводка се удвоява (от нея се прави втора отводка).
- След още 1 месец всички отводки отново се удвояват.

На теория от едно силно семейство за един отводкаджийски сезон (60 дена) могат да излязат 4 отводки, умножени по 2 през първия месец и още по 2 през втория. Крайният резултат би трябвало да е умножаване по 16 (4х2х2). Но това е само на теория. На практика част от майките няма да бъдат приети. Също така част от отводките няма да се развият толкова бързо, колкото на нас ни се иска. Ще има и редица други неполадки, като например поява на търтовки по неизвестни за нас причини, загуба на майки в резултат на пчеларска грешка или на природни условия и т.н. Като цяло сметката 4х2х2 се преобразува в 4х70% х 2х70% х 2х70% = 5.5 или потенциала за интензивно разширяване на броя на семействата в един сезон е умножаване по 5 или 6. Ако добавим и неизбежната зимна смъртност, можем смело да твърдим, че за 1 година броя на семействата в един пчелин МОЖЕ ДА СЕ УЧЕТВОРИ, и това вероятно е абсолютния максимум, ако пчеларя не допуска грешки.

ПС: И най-важното - пчеларя през този сезон дори и да не си помисля, че ще извади някакъв мед, защото тази еретична мисъл може да обърка целия план. Повярвайте ми - играл съм го. И второто - хранене, хранене и пак хранене и естествено спазване на всички останали правила за направа на отводки (по това има много изписано във форума).

Mateev
27.07.2015, 18:17
Има още един начин за направа на отводки, който се практикува от много малко на брой, предимно индустриални пчелари с много на брой семейства и пчелини. Накратко технологията е следната:

1. Отводката се прави и прелката се затваря веднага. Така старите пчели остават вътре в нея.
2. Отводката се мести на специален ОТВОДКАДЖИЙСКИ ПЧЕЛИН, в който едновременно могат да живеят 1000 или дори 5000 отводки.
3. Майката се придава на другия ден, като преди това клетката се пръска с вода, изхвърлят се пчелите-работнички и след това се маже с мед.
3. На този отводкаджийски пчелин се храни интензивно само с външни хранилки, в които ежедневно се сипват стотици литри сироп.
4. Всички неполадки (неприета майка, търтовка и т.н.) се разрешават по един единствен начин - питите на отводката, заедно с пчелите, се придават на съседните отводки, след напръскване с разредена ракия.
5. Води се стриктна документация за датата на създаване и вида на майката (маточника). Аз го правя това посредством PVC карта, забита на сандъчето с такер. По тази карта пиша с маркер за маркиране на майки, защото само неговото мастило издържа на UV радиация и избледнява много слабо с времето.

Това е технология за промишлена направа на отводки, и тази технология позволява създаването и поддържането на голям брой отводки с много малко труд и транспортни разходи. Също така при тази технология процента на нарастване на семействата е максимален, защото пчелите и пилото от отводките с проблеми отиват в други отводки, а и защото храненето може да се извършва максимално интензивно с минимален труд.

lubo1313
14.02.2017, 15:56
Здравейте, г-н Матеев искам да ви питам, правили ли сте експеримент на една рамка да бъде отводката с придадена майка, тъй като аз съм пред такава дилема. Трябва да компенсирам загубите от зимата и да развия колкото се може повече семейства. Искам единствено да развия семействата да станат достатъчно силни до зимата без да им взимам меда, като още началото на месец Май ги разбия всички на по 1 рамка с пило и им придам майка.

7131
14.02.2017, 16:11
Според мен няма да стане,няма да имаш достатъчно пчели за да развиеш семейството.Във форума има достатъчно информация по тази тема.

галин
14.02.2017, 16:26
Според мен ще стане! Като казваш една рамка предполагам рамка с пило. Правил съм такива отводки и до есента се развиват достатъчно.
По правилно е според мен да изчакаш края на май, когато и нощните температури са по постоянни.
След като имаш загуби ще имаш и изградени рамки които ще помогнат за по-бързото развитие. Когато няма паша задължително подхранваш с не големи количества, но редовно.

lubo1313
14.02.2017, 16:28
И на мен това ме притеснява дали ще успее да се развие семейството, нямам нужния опит за да мога да преценя колко е необходимия минимум за да се развие.

7131
14.02.2017, 16:34
Ако си решил сега да го правиш, това нещо обричаш всичко на гибел.

lubo1313
14.02.2017, 16:37
Мислех началото на Май да го правя, като имам изградени рамки те са и с мед, които мислех всъщност да добавя към всяка една отводка. А за да им е по топло мога да си изрежа фибран на размер като преградна дъска.

ianev
14.02.2017, 17:08
Може и да стане ако рамката е с запечатно пило и е стеснена. И след като е вземеш тази една рамка ("отводката") е отнеси на друго място на 4 км от пчелина ти. Защото няма да и остане никаква пчела в нея и само ще зеносаш рамката с пило.

lubo1313
14.02.2017, 17:24
Извинявам се много, трябваше да опиша в началото всичко. Възнамерявам след 10 Април да започна с 1 та партида майки, който сам ще се пробвам да си произведа с Йентеров апарат и оплодни сандъчета (като ще следя за наличието на търтей така, че този период може да се измести в зависимост от тях).В началото на Май ще започна с първите отводки, които ако е по топло ще са на по една рутова рамка с пило и ще им добавя по една рамка с мед (от загиналите кошери) и естествено ще ги подхранвам. Ако е твърде малко пчелата може и да стръсквам по 1 рамка с пчели, ще пробвам няколко вряната. Но ми се искаше да не си правя много експерименти, а да ползвам чуждия опит.

lubo1313
14.02.2017, 17:29
Добре а ако затворя отводката за няколко дена за да не се върне старата пчела, дали ще има някакъв резултат, тъй като за момента имам само 1 пчелин и тази възможност с местенето не мога да осъществя.

ch.atanasov
14.02.2017, 17:38
Добре а ако затворя отводката за няколко дена за да не се върне старата пчела, дали ще има някакъв резултат, тъй като за момента имам само 1 пчелин и тази възможност с местенето не мога да осъществя.

Колега, по-лесно ще бъде, ако кажеш -от колко семейства, колко отводки искаш да направиш.

lubo1313
14.02.2017, 18:07
За момента са 30 кошера ЛР и до средата на Юни трябва да станат мин 150.

ch.atanasov
14.02.2017, 18:23
За момента са 30 кошера ЛР и до средата на Юни трябва да станат мин 150.

УАУуу.speechless;:bigsmile:

Има няколко теми, потърси.
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=503&page=2&highlight=%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0% B0+%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BA%D0%B8

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=554&highlight=%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%B8+%D0%BE%D1 %82%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BA%D0%B8

lubo1313
14.02.2017, 18:32
Колега много благодаря за линка.

ch.atanasov
14.02.2017, 18:34
Колега много благодаря за линка.

Пак можеш да питаш.;)

v_parvanov6
14.02.2017, 22:45
Ако за първи път използаш апарата и мислиш,че ще произведеш толкова майки жестоко се лъжеш.Колкото и книжки да си изчел за него.Аз работя с него от 18г и миналата при лошото време което беше през май пак имах изненади.И тогава пренасях с шпатела за да спася положението.

lubo1313
15.02.2017, 11:51
Чесно казано мислех и аз да се пробвам с пренасяне на личинка но не знам дали ще успея от 1 път да го направя като хората, тъй като нямам опит и по лошото е че няма от кой да го видя на живо та ще е проба грешка (обикновено клиповете по нета, който съм гледа са с лошо качество и точно самото местене на личинката не се вижда ясно, както и коя точно личинка е подходяща).

Бърз
03.09.2017, 10:18
Здравейте колеги.
Стана и за мен актуален този въпрос - "Развиване на пчелин". Вече имам някакви минимални/елементарни познания и опит в тоя занаят и харесва ми тоя "пчеларски живот". )) Затова смятам да мога вече, не толкова инфарктно като преди, помисля за развиване и привличане на външното финансирането. И сега първата стъпка в тази посока - да приключа следваща пчеларска година, с брой пч.сем. не по малко от 90-95.
Прочел цялата тема и стигнал до извода, при всички равни условията, най не сигурна част в тази схема- правене на собствени майки. Според моя ситуация (паши и брой изградени основи) виждам следващ начин:
1.Всички майки с поръчка.
2. Разделене на основни семейства (50/50) три пъти, с предаване на оплодени майки - месец преди акацията (мин.годишни майки), след акация и след липа.
3. Хранене/подхранване/стимулирането през целия сезон - задолжително.
Ще бъда признателен за вашите мнения.

ivootur
03.09.2017, 11:05
Да, както го описваш, за следващата година ще трябват доста инвестиции, при това без приходи, защото мед не знам дали ще можеш да извадиш при положение че ще цепиш семействата 3 пъти. Проблеми виждам при намирането на оплодени майки след акацията (ако не е добро времето в този период майкопроизводителите ще закъснеят с производството на оплодени майки) сещаш се как беше тази година при Матеев, майки получиха по това време само тези които са ги платили авансово доста по-рано. Ако имаш късмет с това и годината върви добре, мисля че няма да има проблеми с плана ти. Аз все пак мисля че по-добрият вариант е да разцепиш веднъж след акацията и следващия път след липата да разцепиш и новосъздадените отводки.

Бърз
03.09.2017, 11:55
... Проблеми виждам при намирането на оплодени майки след акацията .... Аз все пак мисля че по-добрият вариант е да разцепиш веднъж след акацията и следващия път след липата да разцепиш и новосъздадените отводки.
Сега има един куп въпроси, които трябва да имам в предвид за последващо развитие - система за пчеларстване, оборудване и т.н.т. , да не правя някакви "магесни хранилки", които после заминат за печка. По основните въпроси вече имам решение, обаче за кратко срочни трябва да натискам. И първия от тях - имам изградени основи за (горе-долу) само двата деления. Трябва да има семейства, през сезона, да бъдат в състояние за градеж на един/два магазина, по време на двете основните паши - акация и липа. Надявамсе за късен слънчоглед (сега жито на 0.7-2 км. радиус) за зимни запаси. Опробвани на практика различни билкови стимуланти и рано пролетни пч.методи за бързо развиване("Элеутерококк", "КАС-81", "Метод на Блинов", "Метод на Александър").
Имам 3 годишен опит с "Ентеров апарат" и с различни начини за правене на свищеви майки и....затова искам купешки - да бъда сигурен. Следваща седмица в Варна изложение - искам да се запозная с сериозни производители на майки и оборудване, да се сключа договор/те за следващия сезон.

Валентин.
03.09.2017, 12:48
Сега има един куп въпроси, които трябва да имам в предвид за последващо развитие - система за пчеларстване, оборудване и т.н.т. , да не правя някакви "магесни хранилки", които после заминат за печка. По основните въпроси вече имам решение, обаче за кратко срочни трябва да натискам. И първия от тях - имам изградени основи за (горе-долу) само двата деления. Трябва да има семейства, през сезона, да бъдат в състояние за градеж на един/два магазина, по време на двете основните паши - акация и липа. Надявамсе за късен слънчоглед (сега жито на 0.7-2 км. радиус) за зимни запаси. Опробвани на практика различни билкови стимуланти и рано пролетни пч.методи за бързо развиване("Элеутерококк", "КАС-81", "Метод на Блинов", "Метод на Александър").
Имам 3 годишен опит с "Ентеров апарат" и с различни начини за правене на свищеви майки и....затова искам купешки - да бъда сигурен. Следваща седмица в Варна изложение - искам да се запозная с сериозни производители на майки и оборудване, да се сключа договор/те за следващия сезон.

Тия 100-ина кошера ако мислиш да ги гледаш на мястото което си снимал в другата тема- смени го (мястото). Като нагъчкаш 100 кошера на тия 20-30 “редички“ ще стане матреш. Налитания, нападения, ти едва ще минаваш с магазините, със сиропа...

kristiqn1980
03.09.2017, 17:34
здравейте колеги може ли да ми кажете за това изложение във Варна.
Само за мед ли е или и оборудване.
И дати

Бърз
03.09.2017, 18:30
http://beehappy-bg.com/beehappy-expo/

http://s019.radikal.ru/i639/1709/a2/3dd834d2ce16.jpg (http://www.radikal.ru)

kristiqn1980
03.09.2017, 20:09
Благодаря ви много

Валентин.
04.09.2017, 14:24
"Метод на Александър").
Имам 3 годишен опит с "Ентеров апарат" и с различни начини за правене на свищеви майки и....затова искам купешки - да бъда сигурен. Следваща седмица в Варна изложение - искам да се запозная с сериозни производители на майки и оборудване, да се сключа договор/те за следващия сезон.

Аз ако съм на твое място за 60-70 майки, ще си ги направя сам. (и ще икономисам хиляда и два-триста лева пари, за гориво например). Ще вдигна няколко пити пило в най-горен корпус (над медовите), ще избера някоя пита с яйца и прясно пило, ще я подрежа и пчелите ще си изведат майки. Така ще се разтоварят и кошерите да не изпадат в роево.:yo:
П.П. дай някакво инфо за тоя “Метод на Александър“, че ми е интересно.:yo:

delta.e
04.09.2017, 15:26
Защо , не го направи тази година ?
Сега , как са кошерите ? Чакам отговор .

delta.e
04.09.2017, 15:31
http://beehappy-bg.com/beehappy-expo/

http://s019.radikal.ru/i639/1709/a2/3dd834d2ce16.jpg (http://www.radikal.ru)

10 септември е само в анонса .
Друго няма на тази дата .

Бърз
04.09.2017, 16:46
...дай някакво инфо за тоя “Метод на Александър“, че ми е интересно.:yo:
Извинявайте, намерих само на руски -
http://airbees.com/methods/16-metod-aleksandra-izmenennyy-rishe-i-primenennyy-k-ulyu-langstrota-ruta.html

С една дума - как то знаете, има противо роеви методи с СПИРАНЕ на тази енергия, а има с ИЗПОЛЗВАНЕ. (тоя от втори). Правих на ДБ, има различни практически нюанси, задолжително ще правя пак. От февруари (дата според времето) започнам развитие по "Метод на Блинов, как то виждали на практика, тоя метод може реанимира и "мъртва крава" )) http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=849&page=57&p=126253&viewfull=1#post126253 , после ще направя първото разместване по "Александър" и не по късно от началото на април - планирам първото разцепване.
Успех.

Валентин.
04.09.2017, 19:29
Защо , не го направи тази година ?
Сега , как са кошерите ? Чакам отговор .

Към мен ли е въпроса. Ако е към мен- не го правя защото не искам да увеличавам в пъти бройката, а и не ми трябват толкова майки. (а Бърз иска да увеличи 3-4 пъти бройката и пита за оплодени майки, поне такова ми е впечатлението). За сега искам да видя до къде мога да стигна със средния добив на мед, в кг/кошер. Това от подвижно-стационарно. В смисъл “подвижно“, изкарвам кошерите за да избягам от пренаселеност в района, не за да гоня много паши. Тая година съм 60+ кг/кошер. Кошерите засега са супер, с изключение на една загинала майка през Август (вероятно след третиране с Фурмитом). От кошерите не мога да се оплача, работя си с тях и си пея. hi; Чакам да дойдат да вземат меда, проби взеха преди повече от 2 седмици...
П.П. Току виж си ми дал идея...догодина да продам някоя майка...:yo:

solaris60
04.09.2017, 20:09
Извинявайте, намерих само на руски -


Нема а са плашиш, на нас руския ни е като втори майчин. ;)

Бърз
06.09.2017, 20:57
10 септември е само в анонса .
Друго няма на тази дата .
За колегите, които имат възможност да дойдат на изложение - обърнете своето внимание (освен "Голямото пиене и хапване" )) ) и на тези двата мероприятия от програма:
1. Кирилка Янина – Началник отдел в дирекция „Пчели, мляко и интервеции“ към фонд „Земеделие“;
( 8 септември, петък, ден 1 от Bee Happy Expo – 15:30 ч. – Тема: Възможности за кандидатстване по националната програма по пчеларство. Новите моменти в тригодишната програма.

2. Светослав Софрониев, Симеон Николов, Владимир Малыхин (Украина)( 9 септември, събота, ден 2 от Bee Happy Expo – 10:30 - 13:30 ч. – Тема: Творческо пчеларско )
*** не знам за какво ще точно говорят български колеги (по тази тема), но той от Украйна - за нещо новаторско/любопитно. Доста спорен неговия поглед (и практика!) за зазимяване на пч.семейства и сигурно не на всякаква ситуация приложим (при късни паши, мана, 100% захранване с сироп и т.н.) НО! вярвам - при опитно/грамотно/лично подреждане на всичките нюанси по тази технологията, ще има успех и може изцяло промени погледа .

kristiqn1980
08.09.2017, 15:02
За утре 09.09 може ли да кажете дали ще има лекция на Иванка Желязкова или ще е в друга зала.

kristiqn1980
08.09.2017, 15:33
Не мога да открия никакво инфо за програмата на изложението.
Помогнете ако имате нещо за лектори,часове,зали.и.т.н

Бърз
08.09.2017, 18:44
"Ден 2 Bee Happy Expo(само една общата залата):

Младен Котларски – председател „Национална асоциация на пчеларите професионалисти“, собственик и редактор на вестник „Пчели“.;
( Водещ на програмата на 9 септември, събота, ден 2 Bee Happy Expo )

проф. Иванка Желязкова – издател на книги и отговорник за хигиенното поведение при пчелните семейства. Последната издадена книга „Сезонна работа на пчелина“. Книгата е предназначена за пчеларите практици. Без обременяваща информация, е поднесено най – важното, което трябва да се свърши на пчелина. Съветите са систематизирани по месеци, това до голяма степен улеснява начинаещите пчелари. В книгата ще получите информация за медоносната растителност, време на цъфтеж и оползотворяването и от пчелите. Книгата е ежедневно четиво за начинаещи и напреднали пчелари.
( 9 септември, събота, ден 2 от Bee Happy Expo – 9:30 ч. – Тема: Хигиенното поведение при пчелните семейства. )

Светослав Софрониев – Монтана
( 9 септември, събота, ден 2 от Bee Happy Expo – 10:30 ч. – Тема: Творческо пчеларско )

Симеон Николов – Русе
( 9 септември, събота, ден 2 от Bee Happy Expo – 11:30 ч. – Тема: Творческо пчеларско )

Владимир Малыхин – Украйна – Автор на „Творческое пчеловодство“
( 9 септември, събота, ден 2 от Bee Happy Expo – 13:30 ч. – Тема: Творческо пчеларство )

Илия Бачев – София
( 9 септември, събота, ден 2 от Bee Happy Expo – 14:30 ч. – Тема: Храна за пчели )

д-р Петко Цачев – медицински представител за пчелни продукти, при „Възраждане Касис ООД“( 9 септември, събота, ден 2 от Bee Happy Expo – 15:30 ч. – Тема: Контрол на вароатозата – нови решения на BAYER)"

kristiqn1980
08.09.2017, 19:36
Много благодаря за отговорът.
Днес може би е било чудесно откриването ,но съм на работа и няма как да ида.
Затова следващите дни ще наваксваме.
Ще има нещо да чуем и научим...

kristiqn1980
08.09.2017, 19:49
Бърз да те попитам,понеже сме от един район дали вече си зазимил или още подхранваш...

Бърз
08.09.2017, 20:23
По скоро, не подхранвам, а "подпивам" )) http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2978&page=6&p=130853&viewfull=1#post130853
Сега мисля, какво да правя с тези пълни медени корпусите - на един, или на двата корпуси ще зимувам... http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=815&page=520&p=131415&viewfull=1#post131415
И още - не мога да намеря майки за край на март 2018 г....а трябва само 20-25 бройки ((

kristiqn1980
08.09.2017, 22:27
По скоро, не подхранвам, а "подпивам" )) http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2978&page=6&p=130853&viewfull=1#post130853
Сега мисля, какво да правя с тези пълни медени корпусите - на един, или на двата корпуси ще зимувам... http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=815&page=520&p=131415&viewfull=1#post131415
И още - не мога да намеря майки за край на март 2018 г....а трябва само 20-25 бройки ((

Предната седмица поръчах 5 майки от Ловеч,имах търтовки 3 и 2 стари смених,всичко е ок.
Би трябвало да провериш при хората с много кошери,защото на пролет когато обединяват слаби семейства имат "излишни".
Друг е въпросът каква е майката която освобождават..

kristiqn1980
08.09.2017, 22:32
И още - не мога да намеря майки за край на март 2018 г....а трябва само 20-25 бройки ((
Потърси на юг "Кърджали"-тази пролет от там имаха най рано възможност да изпратят.