PDA

Виж пълната версия : Дневник на пчеларя



kacone
27.07.2013, 16:19
Здравейте, от доста време чета форума и се уча. Реших и аз да допринеса с нещо, което доста търсих из нета, но не намерих. Накрая седнах и го направих.
Моля, всички, които имат някакви идеи за корекции да пишат, за да го усъвършенстваме заедно. Файла е в ексел но е архивиран за да мога да го кача. Разархивираш, отваряш файла, принтираш и нареждаш в папката прилежно.

Mateev
27.07.2013, 22:39
Само една идея, която аз лично я прилагам винаги и навсякъде:

Когато се създава някакъв файл, който в бъдеще ще бъде променян или развиван, винаги най-отзад на името добавям и версията на файла. Например в твоя случай - Пчеларски бележник v01.xls. Следващия път, когато файла се промени, версията става v02, v03 и т.н. По този начин се избягва объркването както в твоя компютър, така и по компютрите на колегите, които ползват твоя файл.

Предлагам за в бъдеще тази концепция да бъде възприета от всички, за да можем лесно да споделяме файлове, а техния автор да се грижи за това последната версия лесно да бъде разпозната от предишните.

bobi mitrev
29.07.2013, 11:10
Това е моя дневник.

kacone
18.01.2015, 13:30
Качвам и друг вариант, по-удобен за работа.

koragroup
18.01.2015, 19:51
Ето и моето предложение

2992

Stiliqn
17.02.2015, 13:32
Според вас кои е най добрия начин за въвеждане на пчеларския дневник повреме на преглед .Независимо на хартия или на по новите технологи като андроид, все отнема време ако са повече кошери след всеки да записваш ще свърши деня а ще си до никаде.

Aranis
17.02.2015, 14:05
:) Ами има 3 варианта - помощник, който пише. Диктофон с микрофон и пуснат на записване. Диктуваш номера на кошера и започваш коментар. Вечерта на спокойно или като имаш време пренасяш издиктуваната информация. Има и минуси - не тръгва, забива записа, микрофона е заглушен по една или друга причина, пада му батерията и т.н., но аз за момента не съм измислил по-добър начин за стриктно водене на дневник. Вариант 3 по памет, тука минусите са още повече :).

ПП. Не използвам мобилни устройства, а диктофон (има хиляди евтини и скъпи варианти)! Според мен мобилните телефони (смущения) силно стресират пчелите (лично мнение/наблюдение).

petrov_
17.02.2015, 14:25
Някой колега беше писал ,че с маркер пише по капака.писаното стояло една година и на следващата започва от начало.Така ще стане най бързо ,но няма да имаинформация от предходната година.

ch.atanasov
17.02.2015, 14:43
Според вас кои е най добрия начин за въвеждане на пчеларския дневник повреме на преглед .Независимо на хартия или на по новите технологи като андроид, все отнема време ако са повече кошери след всеки да записваш ще свърши деня а ще си до никаде.

Най-добрият начин ще бъде този ,който ти е удобен на теб.Нали знаеш 1000 пчеларя 1000 дневника.Аз за 130 семейства имам тефтер ,като за всяко има отделна страница.При преглед най-дългата ми записка е един ред.Не отнема много време.Тефтера остава за статистика.Имам ги от всичките години.

Цеко
17.02.2015, 14:45
Някой колега беше писал ,че с маркер пише по капака.писаното стояло една година и на следващата започва от начало.Така ще стане най бързо ,но няма да имаинформация от предходната година.

То ако се изтрива е добре тъкмо няма да се бъркаш със старите записки иначе след края на прегледа минаваш и преписваш данните където си искаш. Лично за мене е по удобно да са на някакъв носител и с един поглед да знам какво е положението , а не да обикалям из пчелина и да четем какво пише по капаците. Миналата година маркирах с тебешир кои кошери бяха готови за вадене на меда, вечерта заваля и изтри всичко :laughing:

Дамян Дамянов
17.02.2015, 14:46
На мен ми е най-лесно да пиша на телефона(Android).
Старите телефони с тъчскрийн примерно Sony Ericsson P900 (http://www.mobile-review.com/review/image/sonyeric/p900/pic9.jpg) имаха писалка, а новите нямат.
Купуваш си една писалка и проблема ти е решен. 2-100лева.
Аз използвам писалка на Avon (http://avonbg.net/index.php?route=product/product&product_id=775) :laughing:. Гумичката не е за триене, а е само за екран. Да не вземе някой с гумата на молива, че екрана ще се надере.

http://s7.postimg.org/kg9kl3u2f/image.jpg (http://postimg.org/image/kg9kl3u2f/)

ch.atanasov
17.02.2015, 14:51
Сложна техника ,особено за тези ,които работят с ръкавици от телешка кожа.

Дамян Дамянов
17.02.2015, 14:58
Сложна техника ,особено за тези ,които работят с ръкавици от телешка кожа.

Аз ако бачках без ръкавици от телешка кожа, то щях ли да използвам химикалка. Прополиса по телефона може да е проблем, но той няма работа в ръката ти докато бъркаш в кошера.

Nik_m
17.02.2015, 15:01
Сложна техника ,особено за тези ,които работят с ръкавици от телешка кожа.
Ръкавицата се сваля за секунда. Аз за момента още помня и след края на прегледа на всички семейства записвам в тефтера по важни неща, ама годините се минават и скоро няма да става.

delpi
17.02.2015, 15:02
Някой колега беше писал ,че с маркер пише по капака.писаното стояло една година и на следващата започва от начало.Така ще стане най бързо ,но няма да имаинформация от предходната година.

Правиш в края на сезона една снимка на капака и си запазваш инфото :)

ch.atanasov
17.02.2015, 15:09
ХаХа сега се сетих ,че съм виждал техника /бележник/ с камъчета по капаците.Трябва обаче разработена система за да разбираш ,каво ти казват камъчетата.:laughing:

Дамян Дамянов
17.02.2015, 15:21
Хайде да предложа още един начин:
Принтирате на един лист таблица с датата, коментара и т.н. Ламинирате го и пишете с перманентен маркер, а като дойде края на годината се трие със спирт(с ацетон поне става).

Цеко
17.02.2015, 15:50
Хайде да предложа още един начин:
Принтирате на един лист таблица с датата, коментара и т.н. Ламинирате го и пишете с перманентен маркер, а като дойде края на годината се трие със спирт(с ацетон поне става).

Ако писаното е по фолиото на капака трие ли се?

zayo
17.02.2015, 15:56
Сложна техника ,особено за тези ,които работят с ръкавици от телешка кожа.

С боксови е по-сигурно!

Дамян Дамянов
17.02.2015, 16:15
Ако писаното е по фолиото на капака трие ли се?

Трие се, но е по-трудно. Има маркери с боя(или поне така им казват) към 5-6лева бяха. Стават и за маркиране на майки, защото съхне много бързо.

koragroup
21.02.2015, 18:52
Ето какво си направих аз.
Във файла има екселска таблица готова за разпечатване на 9 листа. След разпечатване, листите се подреждат и залепят един след друг, като по този начин се получава редица от дните в сезона от 01.02 до 30.09.
Има по една "редица" за това какво е планувано (отводки, майки, подхранвания и др.) и една какво реално е направено (или какво е било времето, какво е цъфнало, кога са пръскали, кога си вадил мед и т.н.)
Направено е за два пчелина, по два екземпляра (по един за пчелина и един в къщи или тефтера, който постоянно нося)

Под тези редици има "корабчета" за цикъл на майкопроизводство и цикъл на отводка до 5 ДБ рамки. Тези корабчета се изрязват и могат да се подплатят с картон.

Тези календари се слагат на стената, с повдигащ маркер се отбелязват очакваните паши, а с "корабчетата" се плануват дейностите, така че да се вместят в сезона (примерно да можеш да изкараш по 2 отводки от кошер - една за увеличаване на семействата и една за запасни майки).

Не знам дали ме разбрахте. Но се надявам това да е от полза за някой колега.3512

mitkola
05.03.2015, 16:48
Здравейте,

Темата е доста стара, но все пак ето какво компилирах от един стар учебник :-)
Предназначено е за печат лице/гръб на един лист.
Ще се радвам, ако на някой му бъде полезно :-)

mitkola
06.03.2015, 09:41
Само една идея, която аз лично я прилагам винаги и навсякъде:

Когато се създава някакъв файл, който в бъдеще ще бъде променян или развиван, винаги най-отзад на името добавям и версията на файла. Например в твоя случай - Пчеларски бележник v01.xls. Следващия път, когато файла се промени, версията става v02, v03 и т.н. По този начин се избягва объркването както в твоя компютър, така и по компютрите на колегите, които ползват твоя файл.

Предлагам за в бъдеще тази концепция да бъде възприета от всички, за да можем лесно да споделяме файлове, а техния автор да се грижи за това последната версия лесно да бъде разпозната от предишните.

Това е добър вариант, но за съжаление когато се опитвам да прикачам файл за пост във форума ми отрязва името на файла до някъде и добавя Hashtag (&#10).
Нпример ако файлът се казва "Пчеларски бележник v01.xls", го преобразува на "Пчеларски беле&#10.xls".
Поради тази причина се принудих да съкратя името на файла само на "Бележник v01.xls" :-)
Така минава.