PDA

Виж пълната версия : ПРЪСКАНЕ НА ОВОШКИ И ДРУГИ ЗЕМЕДЕЛСКИ КУЛТУРИ



Ангел Йосифов
27.10.2010, 19:02
Тази година пръсках овошките и лозето само с бордолезов разтвор и тютюн.В резултат-здрави плодове здраво грозде.Двайсетина листа тютюн ги накисвам за 24ч. в една кофа вода и след това пръскам.Пръскам често не чакам инсектите да се настанят по листата.

Станко Ставров
12.12.2010, 12:54
Есента след окопването на листата, семковите овощни видове пръскам с карбамид 700гр. на 10л. вода, а костилковите с 2% бордолезов раствор против болести. Пролетта преди цъвтеж комбинирам фунгицид за болести и инсектицид против акари. По време на цъвтежа овошкине не се пръскат. След прецъфтяването пак, но с други фунгициди и инсектициди. Консултирате се в агроаптеките.

христо
12.12.2010, 14:43
Или с агроном ! hi;

ivandespotov
12.12.2010, 20:02
Есента след окопването на листата, семковите овощни видове пръскам с карбамид 700гр. на 10л. вода, а костилковите с 2% бордолезов раствор против болести. Пролетта преди цъвтеж комбинирам фунгицид за болести и инсектицид против акари. По време на цъвтежа овошкине не се пръскат. След прецъфтяването пак, но с други фунгициди и инсектициди. Конс ултирате се в агроаптеките. Който ти е казал,че по време на цъфтежа не се пръска те е излъгал!

Станко Ставров
12.12.2010, 20:14
Есента след окопването на листата, семковите овощни видове пръскам с карбамид 700гр. на 10л. вода, а костилковите с 2% бордолезов раствор против болести. Пролетта преди цъвтеж комбинирам фунгицид за болести и инсектицид против акари. По време на цъвтежа овошкине не се пръскат. След прецъфтяването пак, но с други фунгициди и инсектициди. Конс ултирате се в агроаптеките. Който ти е казал,че по време на цъфтежа не се пръска те е излъгал!

Какъв е смисълът да пръскаш по време на цъфтежа. Карантинния срок на много препарати е над 15 дни. Ако си пръскал преди цъфтежа препарата действа в соковете през периода на целия цъфтеж до прецъфтяването, ако е със системно действие. След прецъфтяването пръскаш пак. За това става въпрос приятелю.

Юрий Цветков
12.12.2010, 20:38
Има вредители срещу които е задължително да се пръска по време на цъфтежа. А това разбира се е проблем за пчелите. За това не съм съгласен със съветите на някои колеги, в пчелина да се садят овошки, за да бъде ползата от него двойна. Аз самия се принудих да си купя един парцел в съседство и си преместих кошерите от овощната градина там. Но докато израснат медоносните ( неовощни) видове които засадих ще мине доста време, което ми създава проблеми със засенчването.

stonit
13.12.2010, 09:54
по време на цъфтежа не пръскам заради пчелите ,но преди и след него си пръскам и нямам проблеми нито с овошките нито с пчелите

Станко Ставров
13.12.2010, 20:25
по време на цъфтежа не пръскам заради пчелите ,но преди и след него си пръскам и нямам проблеми нито с овошките нито с пчелите

Аз също. Карантинния срок на препарата инсектицид Нуреле Д, който е със системно действие, т.е.действа в соковете на растението и унищожава повечето вредители, като листна въшка, плодов червей/ябълков, сливов и источен/, сливова и черешова оса и др. е 24 дни. Никое овощно растение не цъфти толкова дълго. Така, че ако пръскаш преди цъфтежа, следващото пръскане е след прецъфтяването. Преди това е безпредметно /препарата си действа в соковете/.Имам опит в овощарството и съм си съставил програма за борба с болестите и вредителите която съм изпитал и действа приятели. Този препарат, както и други комбинирам, преди пръскане с някой фунгицид за болестите.Пръскането е профилактично или в началото на появяването им. Не ангажирам никого с мнението си.Всеки има право на лично виждане, пък и плодовете са си негови.. Вредителите не са проблем, но има години когато болестите и киселинните дъждове са бич за овощарите. Благадаря и успех на всички.

христо
18.12.2010, 14:07
Уважаеми колеги ! На моменти започвам да се обърквам , като чета...Значи , от една страна е много лошо да се пръскат плевелите в пчелина !!! , а от друга - няма проблем да се пръскат овощните дървета в него ??? При това , моля да имате предвид , че примерно ябълките се пръскат доста пъти и то все с инсектициди ( против насекоми ) , а не еднократно както плевелите - с хербициди ( против растения , треви ). Наистина се чудя какви са Ви разбиранията за чиста храна и здравословен живот ...Овощна градина и пчелин са несъвместими понятия , ако се гонят качество и количество - хем да не пръскаш , хем да имаш добиви . Само няколко овощни вида са частично подходящи , поради това , че не се налага използването на ПРЗ. Другия вариант е като на Юри , на едното място пчели , а другаде - овощна градина.

Юрий Цветков
18.12.2010, 14:24
Всички тези химически препарати макър и видимо да не се отразяват негативно на растенията и пчелите, попадат в почвата и от там в продължение на години се поемат от растенията, чрез корените им, а от там и от пчелите, посредством прашеца и нектара. Е това не е моята представа за биологични храни. Какво толкова, че някой и друг плод ще има червей? Нали трябват и плодове за ракия drinks; .

Станко Ставров
18.12.2010, 19:03
Точно така приятели. Другия вариант е да не се пръскат овошките.Въпрос на личен избор.Резултатът ще е невзрачни, но екологично чисти плодове. На запад дори са и по-скъпи.

stonit
18.12.2010, 21:51
Уважаеми колеги ! На моменти започвам да се обърквам , като чета...Значи , от една страна е много лошо да се пръскат плевелите в пчелина !!! , а от друга - няма проблем да се пръскат овощните дървета в него ??? При това , моля да имате предвид , че примерно ябълките се пръскат доста пъти и то все с инсектициди ( против насекоми ) , а не еднократно както плевелите - с хербициди ( против растения , треви ). Наистина се чудя какви са Ви разбиранията за чиста храна и здравословен живот ...Овощна градина и пчелин са несъвместими понятия , ако се гонят качество и количество - хем да не пръскаш , хем да имаш добиви . Само няколко овощни вида са частично подходящи , поради това , че не се налага използването на ПРЗ. Другия вариант е като на Юри , на едното място пчели , а другаде - овощна градина.

от една страна е така ,но аз поне имам възможност да контролирам кога и с какво да пръскам, а какво да кажем когато пръскат нивите по време на цъфтеж със силно токсични, отровни препарати за пчелите

ти няма да пръскаш но твойте съседи и те ли няма да пръскат овошките? на всички съседи наоколо съм им разяснил да не пръскат по време на цъфтеж и ползата която ще имат от опрашването

христо
19.12.2010, 13:21
Става въпрос на самия пчелин да не се внасят отрови , иначе ние не можем да контролираме всички и всичко около нас.

HONEYED
07.01.2011, 12:45
Ако имаш10-15 овошки на пчелина,това дали са пръскани няколко пъти през сезона едвали ще окаже някакво влияние на пчелите(без да се пръска във фаза цъфтеж).Но ако някои собственици на големи градини 200/300 и повече декари,пръскат безконтролно това вече е голям проблем.Това важи и за площи с други култури.
Лично аз търся баланс,пръскам минимално при необходимост.

kara7
24.02.2011, 20:21
Лично аз пръскам само с борддолезов разтвор,веднъж есен и веднъж рано пролет,също да не забравяме и варосването на дърветата-долната половина трябва да е постояно бяла wink;

Angel_A
07.03.2011, 20:47
Колеги,
По време на цъфтеж на овошките не се пръскат !!! Това го знам със сигурност от старите агрономи. Техният довод който не е без основание е следният: трябва да се пръска срещу вредител (най - различни видове пеперуди) които снасят яицата си в плодовете, от които яица се излюпват червеи които повреждат плодовете. Но по време на цъфтежа, цветът все още е само цвят който трябва да бъде оплоден за да върже плод. Следователно самият цвят не трябва да се пръска. По аграрна технология трябва да се пръска след като се оплодят (окапят) не по-малко от 70% от цветовете. Съвсем друг е въпроса, че всеки си пръска когато си намери за добре. За жалост аз също имам такива комшии и колкото и да им обясняваш те си знаят своето. Поне успях една голяма част от тях да ги убедя с подарък( буркан мед, прашец или клеева тинктура) wink; да пръскат след 18.00 часа когато вече по-голямата част от пчелите са се прибрали. Успех на всички.

ivan5555
08.03.2011, 23:49
много си прав колега.но да пръскаш с нуреле както каза друг колега си е престъпление това е силна отрова с с голям карантинен период по добре с децис ефекта е същия

bobi mitrev
15.04.2013, 08:07
За ябълките използвах ето тоя препарат, пише че за пчелите е безвреден
http://www.agropal-bg.com/products/fungicidi/item/fungicidi/horus-50-vg.html

kunev
15.04.2013, 20:58
Здравейте , с пчелите все още се запознаваме и се мъчим взаимно но с овощарство и лозарство се занимавам от доста време и смея да твърдя че справям.Според мен да се говори за третиране с инсектицид /нуреле/ преди цъфтеж е меко казано нелепо.Това се налага само в години когато се получат условия за развитие на популация от вредители които да повреждат цветните пъпки - видове бръмбари но това е рядко.Дори и тогава може да се реагира с препарат с няколкодневно действие.Основно преди и в цъфтеж се третира с фунгициди.Преди цъфтеж с контактни - борд.разтвор или препарати на основа мед/фунгуран щампион и др/ като трябва да се работи с по-голямо количество работен разтвор с цел добро покритие на всички части на растението.Със системни се третира едва когато има листна маса - механизмът им на действие го изисква т.е след прецътяване. В цъфтеж може да се третира само когато в предната година е имало зараза/сериозна/. А относно инсектициди след прецъфтяване то не смятам че биха имали особено значение за пчелите защото те няма защо да посещават зелените плодове на което и да е растение. И все пак това е мое мнение и не бих ангажирал никого с него

elistef
04.03.2016, 10:12
Аз също. Карантинния срок на препарата инсектицид Нуреле Д, който е със системно действие, т.е.действа в соковете на растението и унищожава повечето вредители, като листна въшка, плодов червей/ябълков, сливов и источен/, сливова и черешова оса и др. е 24 дни. Никое овощно растение не цъфти толкова дълго. Така, че ако пръскаш преди цъфтежа, следващото пръскане е след прецъфтяването. Преди това е безпредметно /препарата си действа в соковете/.Имам опит в овощарството и съм си съставил програма за борба с болестите и вредителите която съм изпитал и действа приятели. Този препарат, както и други комбинирам, преди пръскане с някой фунгицид за болестите.Пръскането е профилактично или в началото на появяването им. Не ангажирам никого с мнението си.Всеки има право на лично виждане, пък и плодовете са си негови.. Вредителите не са проблем, но има години когато болестите и киселинните дъждове са бич за овощарите. Благадаря и успех на всички.

А може ли да попитам, след като напръсках с бурдолезов разтвор овошките, пречи ли да напръскам ябълки и круши срещу струпясване?

rumenggr
02.03.2017, 20:50
Здравейте. Имам нужда от съвет. С какви препарати да се боря срещу тази болест по ябълките?

83858386

ogan
02.03.2017, 22:45
Колега, ако пораженията са от южната страна, може би е измръзване. Затова препоръчват варосване през есента на ствола и по-дебелите клони. Ако има и входове в дървесината, може би е дървесинояд. В такъв случай се напоява памуче с инсектицид и се напъхва със стоманена тел до където стигне. В някои случаи може гадината да бъде убита.

rumenggr
02.03.2017, 23:16
Заболелите места са ориентирани безразборно. Кората почернява, струпясва, пада на голями парчета и клона заминава. Миналата година няколко клончета вързаха плодове и изсъхнаха.

solaris60
03.03.2017, 03:55
Какво правя аз? Засегнатите клони се изрязват максимално дълбоко, а при повече поражения и цялото дърво. Преди това се взема калем и се присажда друго.

mici-92
18.01.2018, 23:38
Румене!С това ,по-трудно ще се пребориш,отколкото предотвратиш.Нужното пръскане,профилактично-есенно,пролетно.Редовно окопаване,събиране и изгаряне на окапалите лмииста.Почистването на старата кора,ще помогне да се види мястото на проникване на вредителя(мисля,че беше винояд).Раната,мажеш добре с гъста бордолезова каша и ще зарасне,ще затвори кората,но вредителят,често е недосегаем.Слагането на ленти велпапе в късна есен унищожава част от вредителите.Другия вариант е рязане до здраво,под раната,защото,тя няма да се възстанови.С поздрав!

freddie46
19.01.2018, 13:43
Здравейте!
Напълносъм съгласен с колегата mici-92,но трябваи за се пръскат дръвчетата есен и ранна пролет.При температури над 3-4 градуса се обливат дръвчетата с бордолезов разтвор 1%.Това е срещу болестите.Това се прави непосредствено пъпките да са набъбнали.Обливат се с разтвор всички клони,и местата на разделянията им.Целта е да се унищожат всички неприятели и причинители които земуват по ствола и клоните на дървото.Може да се напръскатсъщо и с:
-фунгоран ОН 50-ВП 0,3%
-шампион 0,3%
-дитан ДГ 0,3%
-дитан М 45 0,3%
-Тирам 80 ВГ 0,3%
Има и други препарати,но пръскането с бордолезов разствор е задължително дори и да не пръскате с нищо друго.
Поздрави:Цветан Димитров

peter11_82
19.01.2018, 15:24
Първото пръскане е медно - бордолезов р-р, Фунгуран, Шампион, едва след това идват пръскания с Тирам, Дитан и др.
И много важно е, че бордолезовия р-р не е както по-рано беше прието 1%, а най-добре 3%:
През месец февруари основното пръскане на овошките е с класическия бордолезов разтвор. То се прави през втората половина на месеца, каза за „Агрозона“ проф. д-р Аргир Живондов от Института по овощарство в Пловдив. Пръскането обаче не трябва да става както пише масово в много учебници с 2 % разтвор, той трябва да е 3 %. „Няма какво да изгори, защото всичко е капсуловано – пъпките нямат листа и цветове. Тази разлика от 1 % е много по-ефективна“.

rumenggr
20.01.2018, 08:48
За случая, който съм описал ми казаха, че това е страшна гад. Плюс сезонните пръскания, ме посъветваха да подържам заболелите места омазани с 5% бордолезов разтвор. Нанася се с, четка. Ако няма ефект, както каза Слънчо, кардинално в огъня.

mici-92
20.01.2018, 09:26
За случая, който съм описал ми казаха, че това е страшна гад. Плюс сезонните пръскания, ме посъветваха да подържам заболелите места омазани с 5% бордолезов разтвор. Нанася се с, четка. Ако няма ефект, както каза Слънчо, кардинално в огъня.
Прав е слънчо.Това е бавна летаргия.Този вредител,напада най-вече ябълка,круша и череша.Имал съм случай с 50-60см проход,в който влиза шлаловка с дебелина5-6мм в ствола.Трябва да се знае,че се нападат и 2-3годишни овощки.Не зная смисъла,но четох някъде,че пръскането трябва да завършва с уливане на ствола.

mici-92
20.01.2018, 09:32
Слънчо!Извинявай,за малката буква.

rumenggr
20.01.2018, 10:37
Какво всъщност е тази напаст? Гъба, плесен или някаква гад, която копае дътвото?

rumenggr
20.01.2018, 10:47
Като резултат от играчката до момента, има на места начало на възтановяване на кората. Тази година ще реши съдбата на ябълките. Бос съм в овощарството и не ми се съсипват хубави дървета, затова се занимавам да ги лекувам. Гледах как подновяват с ашладисване овощни градини от ябълки. Режат основни клони по 10-15см дебели и забиват калеми, дебели колкото палец, че и повече. Засилил съм се тази година да опитам:icon_confused: Ако някой може да подхвърли насочващо четиво ще ми е помощ.

mici-92
20.01.2018, 11:32
Има полезни в нета,но си спомням само наЧорбич.

Георги Куров
20.01.2018, 11:32
Като резултат от играчката до момента, има на места начало на възтановяване на кората. Тази година ще реши съдбата на ябълките. Бос съм в овощарството и не ми се съсипват хубави дървета, затова се занимавам да ги лекувам. Гледах как подновяват с ашладисване овощни градини от ябълки. Режат основни клони по 10-15см дебели и забиват калеми, дебели колкото палец, че и повече. Засилил съм се тази година да опитам:icon_confused: Ако някой може да подхвърли насочващо четиво ще ми е помощ.
Казва се огнен пригор. Има достатъчно литература. Не се лекува. Заболелите участъци се изрязват. Използваните режещи инструменти се дезинфекцират с формалин или спирт. Заразата се предава чрез режещите инструменти, виновен е неквалифицирания овощар. Изрязаните болни клони се изгарят. Борба само чрез профилактика. Пръскане с 2 % БР есента и пролетта, при рязане дезинфекция на инструментите след всяко дръвче. Освен пчели обработвам 31 декара овощни градини, това е от опит.

mici-92
20.01.2018, 12:14
Ако е огнен пригор,причинителя е гъба,разпостранява се от вятъра и в хладно,дъждовно време.Режеш 20см под поразеното.Раната с 5%-ов формалин и се молиш за слънце и температура над 40градуса на слънце,когато гъбата умира и дървото продължава да расте.Но,не така стои въпроса с гъсеницата.Огнения пригор поразява от върха на долу,като клоните –дървесината почернява за ден,а при гъсеницата,проникнала в дървесината–напуква кората навсякъде.

mici-92
20.01.2018, 12:18
И дървото бавно умира.

Георги Куров
20.01.2018, 12:47
Ако е огнен пригор,причинителя е гъба,разпостранява се от вятъра и в хладно,дъждовно време.Режеш 20см под поразеното.Раната с 5%-ов формалин и се молиш за слънце и температура над 40градуса на слънце,когато гъбата умира и дървото продължава да расте.Но,не така стои въпроса с гъсеницата.Огнения пригор поразява от върха на долу,като клоните –дървесината почернява за ден,а при гъсеницата,проникнала в дървесината–напуква кората навсякъде.
Дървояда не е по-опасен от огнения пригор. Установява се в коя посока действа от съществуващия отвор. Няколко капки Нуреле в каналчето, след което се запушва отвора, сигурна смърт. На следващия преглед ще откриеш дървояда умрял до самия отвор до тапата , търсейки свеж въздух. Кълвачите са природните ветеринари за дървояда.

DimityrG
20.01.2018, 13:40
Като резултат от играчката до момента, има на места начало на възтановяване на кората. Тази година ще реши съдбата на ябълките. Бос съм в овощарството и не ми се съсипват хубави дървета, затова се занимавам да ги лекувам. Гледах как подновяват с ашладисване овощни градини от ябълки. Режат основни клони по 10-15см дебели и забиват калеми, дебели колкото палец, че и повече. Засилил съм се тази година да опитам:icon_confused: Ако някой може да подхвърли насочващо четиво ще ми е помощ.
https://www.book.store.bg/p33353/oblagorodiavane-sys-zeleni-kalemi-dimityr-rangelov.html

Трендафил Дончев
20.01.2018, 14:28
Като резултат от играчката до момента, има на места начало на възтановяване на кората. Тази година ще реши съдбата на ябълките. Бос съм в овощарството и не ми се съсипват хубави дървета, затова се занимавам да ги лекувам. Гледах как подновяват с ашладисване овощни градини от ябълки. Режат основни клони по 10-15см дебели и забиват калеми, дебели колкото палец, че и повече. Засилил съм се тази година да опитам:icon_confused: Ако някой може да подхвърли насочващо четиво ще ми е помощ.

Номера с ашладисване на дебели клони се получава, но аз ще ти кажа по лесен начин. Пак ги режеш клоните и ги оставяш да тръгнат нови филизи. Тези нови филизи вече се присаждат като млади фиданки и тук резултата е по - сигурен, а и със силната основа ще може да роди и в годината в която го присаждаш дори.

mici-92
20.01.2018, 15:28
Още по-сигурен начин!Режеш дебелия клон пролетта.Опитваш да присадиш,ако не успееш,запазваш филизите и за ябълка(от1 юли до 20 август),по -добре първа 15-дневка присаждаш.Лесно е.Ще успееш.Ако трябва питай!

mici-92
20.01.2018, 15:44
Прескочих малко.Ако не прихванат калемите на дебелия клон,пробваш на зелел филиз ,ако пак не се получи юли месец на "пъпка",като Милош Чорбич.

peter11_82
20.01.2018, 16:50
Ако е огнен пригор,причинителя е гъба,разпостранява се от вятъра и в хладно,дъждовно време.Режеш 20см под поразеното.Раната с 5%-ов формалин и се молиш за слънце и температура над 40градуса на слънце,когато гъбата умира и дървото продължава да расте.Но,не така стои въпроса с гъсеницата.Огнения пригор поразява от върха на долу,като клоните –дървесината почернява за ден,а при гъсеницата,проникнала в дървесината–напуква кората навсякъде.

Хич не е гъба причинителят на огнения пригор. Болестта е бактериална. Което прави лечението много трудно, да не кажа почти невъзможно. Всичко друго написано е кажи-речи вярно. Разпространява се и с насекомите/пчелите. Засяга основно круши, дюли, ябълки. Добра хигиена на инструментите, изрязване и изгаряне на заразените части, изкореняване на вече неспасяемите дървета и като превенция осигуряване на нужните хранителни в-ва на дърветата, за да имат силни отбранителни сили...
Има препарат на Syngenta, който действал уж превантивно, но не се предлага в България - казва се Bion и може да се достави от чужбина. Другото са комбинирани листни торове за превенция.
Последните 2 години доста круши и дюли (сигурно са над 50 бр.) изкорених покрай този пригор и съм изчел де що има на български и немски език - за съжаление универсално решение на проблема няма.

mici-92
20.01.2018, 18:15
Хич не е гъба причинителят на огнения пригор. Болестта е бактериална. Което прави лечението много трудно, да не кажа почти невъзможно. Всичко друго написано е кажи-речи вярно. Разпространява се и с насекомите/пчелите. Засяга основно круши, дюли, ябълки. Добра хигиена на инструментите, изрязване и изгаряне на заразените части, изкореняване на вече неспасяемите дървета и като превенция осигуряване на нужните хранителни в-ва на дърветата, за да имат силни отбранителни сили...
Има препарат на Syngenta, който действал уж превантивно, но не се предлага в България - казва се Bion и може да се достави от чужбина. Другото са комбинирани листни торове за превенция.
Последните 2 години доста круши и дюли (сигурно са над 50 бр.) изкорених покрай този пригор и съм изчел де що има на български и немски език - за съжаление универсално решение на проблема няма.
Да.Вярно.Причинителят е бактерия.

peter11_82
20.01.2018, 21:52
Мда, и точно защото е бактерия са правени много опити за лечение с човешки антибиотици - Стрептомицин, Гентамицин и др. - но поради лошата проходимост в растителните тъкани няма особен успех. Но стига подробности в пчеларския форум - важно е при резитба на овошки често да се дезинфекцира ножицата със спирт, а при съмнения за пригор да се чете литература и да се питат патили хора drinks;

peter11_82
04.02.2018, 16:38
Тези дни при температури на въздуха над 5-6 градуса е препоръчително едно ранно зимно пръскане на овощните дървета с бордолезов разтвор 4% или Бордомикс 0,6%. Според моите агрономи освен положителния ефект от медното съдържание срещу гъбни болести, варта допринася за забавяне/връщане на сокотечението от корените нагоре, което може да е било провокирано от необичайно топлото време през изминалата седмица.

Ангел Йосифов
04.02.2018, 17:44
което може да е било провокирано от необичайно топлото време през изминалата седмица.
Не "може",а направо си е време..Виж какви са пъпките на асмата...на бадема са същите...

mici-92
17.03.2018, 20:44
;)Искам,да уточним един въпрос.Знае се,че приготвения бордолезов разтвор се използва веднага,защото при престояване губи качеството си.Но искам да попитам.Кога се счита,че разтвора е готов?Не може ли,да накисна варта и синия камък в отделни съдове и да ги разбърквам в период от 6-8часа и след смесването ипрецеждането им разтвора пак да е качествен?;)

Георги Куров
18.03.2018, 05:35
БР е готов и ефективен само при pH в границите между 6 и 7. За най-точно определяне се ползва pH-метър или индикаторни ленти. Другите методи са неточни и с големи отклонения, което води до неефективност.

srg
18.03.2018, 08:41
Има готови разфасовки БР. Разчитам па компетентността на хората които ги приготвят.

jordanov
18.03.2018, 09:51
Абе не се предоверявай... Производителят може да го е направил както трябва и всеки търговец-разфасовчик надолу си го кръщава по неговата технлогия. Както е при меда.
В отговор на mici - преди десетилетия, когато синият камък е бил истински, дядо ми е казвал, че са го трошели и заливали с вода от вечерта, на сутринта - бъркане и после пръскане. И основно само с това. За кооперативни лозя и зеленчукови градини става въпрос, за двора е ясно, че само с това пръскахме.

mici-92
18.03.2018, 10:08
Преди 42-43 години,камъка го трошяхме и след поставянето и бъркането,след 30-минути по-голяма част от него се разтваряше.Сега,с дни да го бъркаш,не става.В същото време,чета,че трябвало да се използва веднага,защото от престоя,губил качеството си.Накрая,ако някой знае за срок на годност на камъка,моля да пише!