PDA

Виж пълната версия : Мойте въпроси към пчеларите с опит !



fanti57
23.07.2013, 12:23
Скъпи,приятели (колеги) може ли да започна с отглеждането на първо време с един кошер. Искам да видя дали ще мога да се справя с тази трудна задача. След това постепенно (дай Боже) ще ги увелича. Та може ли да се отглежда един кошер? :icon_neutral:

Mateev
23.07.2013, 13:44
Може разбира се, но винаги си е по-добре да са поне 2 или 3, за да можеш да прехвърляш пити с пило между тях в случай на нужда.

Петър84
23.07.2013, 13:49
Скъпи,приятели (колеги) може ли да започна с отглеждането на първо време с един кошер. Искам да видя дали ще мога да се справя с тази трудна задача. След това постепенно (дай Боже) ще ги увелича. Та може ли да се отглежда един кошер? :icon_neutral:
разбирасе че може купуваш един и си ти като нямаш опит е задължително при покупката да го прегледа опитен пчелар

fanti57
23.07.2013, 22:35
Благодаря за информацията колеги .

vanHanegem
24.07.2013, 05:18
Почти навсякъде се препоръчва да се започне с отглеждането на 2 бр. пчелни семейства - ако едното по някаква причина загине, начинаещия пчелар да не изпита голямо разочарование.

Георги Георгиев
26.07.2013, 23:00
Колега трябва да са поне две семейства за да си помагат взаимно не е голяма загуба ако не успееш но вземи повече няма да сбъркаш.

kirschman
03.11.2013, 13:29
точно така

tendo
12.04.2014, 12:58
Здравейте,

Искам да попитам всички ви, имате ли наблюдения върху това дали остава по-малко восък в питата след като тя остарее, и ако да, на какво се дължи според вас това ?
По принцип не би трябвало да остава по-малко восък, а той да си е в същото количество, както когато основата е била излята..., обаче имам някои наблюдения от претапянето само на напълно почернели и остарели пити, и ми се струва че... восъка е доста по-малко като количество отколкото би трябвало да е..

mivanov
12.04.2014, 17:06
И аз съм забелязал същото, но не мога да си го обясня.

Здравейте,

Искам да попитам всички ви, имате ли наблюдения върху това дали остава по-малко восък в питата след като тя остарее, и ако да, на какво се дължи според вас това ?
По принцип не би трябвало да остава по-малко восък, а той да си е в същото количество, както когато основата е била излята..., обаче имам някои наблюдения от претапянето само на напълно почернели и остарели пити, и ми се струва че... восъка е доста по-малко като количество отколкото би трябвало да е..

kuline
12.04.2014, 19:22
И аз съм забелязал същото, но не мога да си го обясня.
Така ти се струва, защото не можеш да извлечеш максимума, понеже голяма част от восъка, остава в троптината. Не случайно я изкупуват.

stanyo
12.04.2014, 20:01
Скъпи,приятели (колеги) може ли да започна с отглеждането на първо време с един кошер. Искам да видя дали ще мога да се справя с тази трудна задача. След това постепенно (дай Боже) ще ги увелича. Та може ли да се отглежда един кошер? :icon_neutral:
Аз три години бях с един кошер докато реших, че съм готов за повече. Мислих, че ако не се справям ще загази само едно семейство :) Успех.

jordanov
13.04.2014, 10:18
Много пъти вече е отговаряно на този въпрос. При всички случаи два е по-добре от един. Мястото и времето за работа по тях е едно и също почти, а с инвентара който ще си купиш може и един, и десет да се гледат. Ако прецакаш единия, с другия ще внимаваш повече...

scutellator
14.04.2014, 11:57
Здравейте,

Искам да попитам всички ви, имате ли наблюдения върху това дали остава по-малко восък в питата след като тя остарее, и ако да, на какво се дължи според вас това ?
.

Пчелите се стремят да поддържат същия размер на килийката (или поне над определен минимум) и след всеки цикъл пило се налага той да бъде "коригиран": почистване на остатъците вътре (рендосване), полиране и пресоване (натъпкване) на тези които не могат да бъдат извадени. Под натиска част от восъка избива отстрани и се рециклира (забележимо при липса на восъкоотделяне) или изхвълря.
На места могат да се видят пити в употреба от повече от 20 години, без това да е ги е направило негодни за оглеждане на пило ( питите използвани няколко десетилетия имат същия размер на килийката като тези използвани само 5 години, например). Подмяната на старите пити се извършва поради санитарно гихиенни причини (и/или заради натрупването на остатъци от акарициди/пестициди във тях)