PDA

Виж пълната версия : МАЙКАТА И МОЯТ НАЧИН НА РАБОТА С НЕЯ



scutellator
15.10.2010, 23:39
Нетипичните за брачен полет часове при едни пчели са съвсем типични за други. При късния следобед е съвсем вероятно да попаднеш на "кавказка" (възможно най-нежелания вариант), които по принцип се оплождат тогава. Рано сутрин пък е въздушно пространство на италианците. Търтеите излитат сутрин заедно с първите пчели. Майките се оплождат между 9 и 11-12 ч. предиобед. При толкова мелези наоколо , може ли да си сигурен на какво ще попаднеш. Освен това рисковете при такова оплождане не си заслужават усилията. Късно вечер завръщането в кошера от брачен полет е възможно най-рисковано. Ако се предизвика едновременно облитане на търтеи и майки чрез подхранване на 6-7-8 ден (при вас най-вероятните дни за оплождане може да са други) след излюпването, е далеч по-добър вариант.
Насищането на търтеи в местност където наблизо няма пчелини е най-удачния вариант. Трябва да се наблегне повече на качеството на търтеите, отколкото на тяхното количетво(въпреки че колкото повече толкова по-добре). За целта едно бащино семейство не трябва да има повече от 1 ЛР рамка. Ако ви се струва че местността е недостатъчно изолирана, пробвайте оплождане с различни генетични маркери - да речем ако използвате тъмни пчели, поставете малко на брой (1 или 2)семейства от италианската раса, и дузина нуклеуса. Ако пчелите с жълто в поколението са повече, изолацията ви е достатъчна (всъщност това не беше добър пример, тъй като италианските търтеи са мушиви като плевели и за тях това едва ли ще е проблем, но принципа е същия)

Ако не можете да си отгледате сами майки, вместо да предизвиквате самосмяна, далеч по-добре е да предизвикате роево настроение и роеви маточници. Има причина естествения процес за размножаване да е роене, а не самосмяна - имайте го в предвид.

Bee4o
24.12.2012, 17:55
Здравейте имам въпрос, на които просто се иска да се отговори с да или не ако знаете разбира се:)А той е ,дали пчелата майка загива след като изгуби жилото си и дали някой е пробвал сам да го премахне?:) Мерси.

Sandokan
24.12.2012, 18:16
НЕ.

Лежаков
25.12.2012, 12:01
Забелязал съм,че много от пчеларите ги е стах от роевите майки.Разпространено е мнението ,че семейства с такива майки по-често се роят.Всъщност водеща роля при роенето имат пчелите ,а не майката.Необходимо е само семейството да достигне до роева ситуация.Действията на пчеларя през пролетта също са от голямо значение за броя на роилите се семейства.
Предпочитам роевите майки, защото са едри, здрави и изпълнени с енергия.Отводките се развиват много бъзо и до есентта вече са силни семейства.
Ежегодно получавам необходимият брой, чрез планирано роене през месец Май.

buci59
25.12.2012, 14:20
Не веднъж съм го писал и споделял,че за мен по-добри майки от роевите не признавам.Кой каквото иска да си мисли,това си е мое мнение и никога няма да го променя.Имам няколко тръвни,които ги държа само за производство на роеви маточници.

Светозар Каменов
26.12.2012, 01:25
Забелязал съм,че много от пчеларите ги е стах от роевите майки.Разпространено е мнението ,че семейства с такива майки по-често се роят.Всъщност водеща роля при роенето имат пчелите ,а не майката.Необходимо е само семейството да достигне до роева ситуация.Действията на пчеларя през пролетта също са от голямо значение за броя на роилите се семейства.
Предпочитам роевите майки, защото са едри, здрави и изпълнени с енергия.Отводките се развиват много бъзо и до есентта вече са силни семейства.
Ежегодно получавам необходимият
брой, чрез планирано роене през месец Май.
Ако не ти е тегаво, можеш ли да ми опишеш как точно го правиш това планово роене. Ще пълня доста кошери догодина и ще ми трябват майки, а не искам да купувам от разни производители. От всичко изчетено стигнах до идеята за роеви майки ама нали съм аматьор и мие много мътна какво и кога да го направя.
Весели празници!

misho5kov
26.12.2012, 11:58
Не веднъж съм го писал и споделял,че за мен по-добри майки от роевите не признавам.Кой каквото иска да си мисли,това си е мое мнение и никога няма да го променя.Имам няколко тръвни,които ги държа само за производство на роеви маточници.
Колега, можеш ли да споделиш малко повече за тръвните и роевите маточници?

Димо Караангелов
26.12.2012, 15:40
Относно плановото роене в този http://torrents.thepiratebay.se/7192657 ... PB.torrent филм НА ДРУГАРЯ ОСТАШОВ
много добре е обеснено и наивече нагледно е показано!

Димо Караангелов
26.12.2012, 15:48
Оказа се че линка ми неработи затова пущам други към филма https://thepiratebay.se/torrent/7606617/ !

yaya
26.12.2012, 15:55
magna72 Филма не се отваря! Моля, опитай друг начин или повтори! Или пък аз нещо ...?

Димо Караангелов
26.12.2012, 16:04
При мен вторият линк работи!!Това е торент-трябва първо да се свали и тогава се гледа!

michail76
18.01.2013, 19:17
Въпроса ми е към Скутелатор.Освен да създавам отвотки от най-силните семейства(няма логика да размножавам калпазани)и да оставям търтеи също от най-добрите,какво друго мога да правя за селектиране на пчелите.Говоря за прости неща не за някакъв кой-знай какъв подбор.Като се има в предвид,че в района има над 500 кошера няма как да очаквам майката да се съеши с расов търтей.А преди време разработиха пясъчна кариера много близо до пчелина ми така ,че имам пчелояди в изобилие(някой ако иска давам ги :D )Много скоро ще се моля изобщо майките да се връщат след брачен полет пък ако ще и стършел да ги е покрил.За пример тази година от 30 се върнаха 8,добре ,че направих няколко ранни отвотки,преди пчелоядите да излюпят.И още нещо,имам една линия(разбирай родова линия)много работи,кротки всичко е добре,но запечатва с восък всички междурамия,смятаи,че като махна таванката не се вижда нищо между питите. Чудя се нещо от породата ли е?Знам какво ще кажат някои ,че е от кошера,рамките и какво ли не,не приятели не съм пчелар от вчера,само този род прави така,незнам от къде попадна първата ,но е много интересно.

scutellator
18.01.2013, 21:42
За контрол над оплоджането и дума не може да става в собствения пчелин. Ако се търси такъв, то очевидно нуклеусите /отводките трябва да се носят на друго място.

За да имаш по-малко проблеми с пчелоядите - повече търтеи.

За мостовете между рамките - всички пчели ги правят - едни повече, други по-малко. Това е най-силно изразено обаче при източните породи пчели - много запрополисяване и много мостове (което се явявало предимство при простите кошери - здраво захващане на питите) - кавказки, анадолски, български (гръцки), карпатски пчели. В днешно време всяка една развъдна програма не толерира подобно поведение... Опа... написах го и се усетих че в случая с бг май греша или дали въобще в българия има някаква селекционна дейност, в който случай по-горното твърдение е правилно ? Както и да е... в миналото повечето пчелни раси са проявявали склонност към изграждане на мостове ( вкл италианки и карники) При карниките тук случая е доста интересен - когато две "чисти" линии карника се кръстосат една със друга обикновенно това качество се губи сякаш не го е имало. Това се отнася и за италианките, но крайния резултат не е чак толкова фрапиращ и отнема малко повече от едно или две поколения докато това качество се изгуби.

търтея
26.01.2013, 19:02
За контрол над оплоджането и дума не може да става в собствения пчелин. Ако се търси такъв, то очевидно нуклеусите /отводките трябва да се носят на друго място.
Значи,нуклеусите /отводките трябва да се носят на друго място,което е достатъчно отдалечено, заедно с едно семейство с търтеи , което ние сме си избрали да оплодят новите майки.Това ли е начина, когато искам да да правя контролирано оплождане?

ivootur
26.01.2013, 19:24
http://www.youtube.com/watch?v=foSy2xiBgvg
може и по този начин,ама не знам как може да се закрепи майката без да и се навреди

scutellator
26.01.2013, 20:05
Значи,нуклеусите /отводките трябва да се носят на друго място,което е достатъчно отдалечено, заедно с едно семейство с търтеи , което ние сме си избрали да оплодят новите майки.Това ли е начина, когато искам да да правя контролирано оплождане?

Ами то и без това нуклеусите не е добре да се държат вътре в пчелина, другия вариант е икономически по-изгоден. Когато обаче става въпрос за дузина нуклеуса е все тая, това че ще загубиш няколко майки/нуклеуса в повече няма да е толкова осезаемо.

Ако се търси контролирано оплождане, бащините семейства трябва да са ПОНЕ четири, но да не превишават 10-15-20, като най-добре майките на бащините семейства да са сестри по майчина линия.

Ако се търси просто оплождане бащините семейства може да са малко повече и не е задължително да са роднински свързани.

Бащините семейства се оставят на около 150-200 м от нуклесисите, а не в непостредствена близост.



В много европейски страни е практика пчеларите да пропътуват 500 и повече км за да занесат нуклеусите си на изолиран оплоден пункт (на някой остров или планина), където всяка година се допускат само "расови" търтеи ( всяка година се избира определена линия с най-високи показатели от някой пчеловъд, която ще предостави търтеите). Често се налага да се преминават последователно границите на няколко страни за да се стигне до оплодния пункт. За да бъдат допуснати до оплодния пункт (и за да минат през границите) нуклеусите задължително трябва да бъдат придружавни от здравен сертификат ( след лабораторно изследване) .

Защо някои пчелари си правят този труд?
Технически погледнато излиза много по-евтино, отколкото да си закупят няколко разплодни майки.

zayo
26.01.2013, 20:38
Колко процента от гените се предават от майката и колко от търтея? И заслужава ли си направени нуклеоси на собствения пчелин да се носят на друг за оплождане на майките?

scutellator
27.01.2013, 12:13
Ами по-горе точно това казах. За да имаш по-голяма успеваемост е по-добре нуклеусите да са на отделно място.

По номинал от майката и от бащата всеки индивид взема по 50% ( има лек превес откъм майчина страна; отделно при пчелите, майката е"начело" на кошера и има влияние върху поведението на пчелите в семейството). Реалното унаследяване на гените обаче, не винаги съвпада с номинала. Заради мейозата, всеки индивид теоритично може да унаследи произволно число между 0 и 100% от кой да е родител, като с най-голяма честота се срещат тези около 50%.
Заради хаплоидността на търтея, дъщерите на един и същ търтеи и една и съща майка (суперсестри) по номинал имат 75% общи гени (всички сперматозоиди на търтея са идентични) (50% от бащата, тъй като е хаплоиден и средно 25% от майката). Заради тази особеност и фактът че обикновенно майката носи хетерозиготен чифт хромозоми, а търтеят има хаплоиден набор хромозоми, често (погрешно) се споменава че търтея носи 75% от наследствеността. Ако едно женско куче ( да речем улично) има приблизително равни части кръв от немска овчарка, доберман, каракачанско, санбернар, ретривър,териер, коли.... т.е. - херерозиготно , и бъде оплодено с чистокръвна/висококръвна мъжка немска овчарка, нормално е да очакваме поколението да прилича повече на бащата ( по номинал с над 50% кръв от немска овчарка).

Всички тези неща са по-подробно вече обяснени на друго място.

Бъкфастските пчели често с пра-баба си имат повече общи гени, отколкото нормално повечето индивиди (хора вкл.) с майка си.

Пламен Ганев
27.01.2013, 18:03
За кучетата не знам,но за пчелите доминиращ е гена на търтея!Това че дадено с-во работи много силно,абсолютно не означава че и майките произведени от негов произход ще са хубави!Именно затова всякакъв вид аматьорска селекция е чесане на езика!Има много информация по темата!който има желание,може да се образова!Единственно трябва да обърне внимание на източника на информацията...

спартак
27.01.2013, 18:33
Ганев, Вие от слабите семейства ли си създавате майки или от силните? Какво ще ме посъветвате моля?

scutellator
27.01.2013, 19:52
Това че дадено с-во работи много силно,абсолютно не означава че и майките произведени от негов произход ще са хубави!

Дали пък това не означава че семейството проявява хетерозисен ефект, не е генетично стабилно (мелез) или пък че майката се е оплодила с различни търтеи, някои от които може и да не са от същата порода (качество) спрямо майката?

За кучетата не знам,но за пчелите доминиращ е гена на търтея!

Не съм много наясно кой играе доминираща роля, но ето ти няколко примера:

При кръстоска на Бъкфаст х Кипърска пчела първото поколение е много кротко, както оригиналната чиста Бъкфастска пчела, нищо че Кипърските пчели притежават агресивност отстъпваща само на "пчелите убийци" - при отваряне на кошера атакуват в голямо множество, трудно се укротяват с дим и преследват жертвата си н повече от 500 м. Във второто поколение на обаче става доста забавно.

При кръстоска Кавказска х Италианска пчела първото поколение е доста агресивно. А след като Кавказките пчели са смятани според някои авторитети за "най-кротките" пчели ( според други най-кротки са Карниките) , а Италианките са също не много по-агресивни от тях, тогава логически въпросът ми е следния: От кой родител унаследяват тази агресивност?

Последен пример: При кръстоска Кипърска х Карника или обратното, не се наблюдава никакъв хетерозисен ефект.

Пламен Ганев
27.01.2013, 23:27
Жълта преса не ме интересува!Напиши си титлата-ст.н.с....доц.....или каквато и да е!?Ти ги слагаш всички в джоба си бе човек!Искам да си купя твоя книга,но не ти знам името!?

scutellator
28.01.2013, 12:01
Аз пък си мислех че твойто е жълта преса. Съмнявам се да съществува обосновка (или доказателство) на подобно твърдение че 3/4 от гените на индивида идват от бащата ( или поне аз не съм намерил такова, а съм търсил, повярвай ми), докато аз мога да се обоснова за всяко едно нещо откъде идва (всъщност вече съм го направил и то доста подробно, трябва само да се разровиш)

Ето един друг карасноречив пример - хибрид между кон и магаре - катър и муле - две различни неща взависимост откъде идва майчината (бащинта) линия.

Подобно твърдение най-вероятно да си го прочел от някой вестник ( явно и аз трябва да започна да пиша там, щото явно каквото се напише там - е истина).
Това е класически пример за "развален грамофон", някой( няма смисъл да споменавам имена, всички си го знаем кой е) е прочел нещо което не го е доразбрал правилно и го е предал нататък грешно.

Както и да е, няма смисъл да се дърпаме за дребни неща. Това дали има или няма живот на Марс, няма нищо общо със развъждането на пчелите. Независимо коя страна предава повече гени, селекцията си е (почти) същата. Пък когато всеки сам стане пчеловъд, така или иначе сам ще разбере кое как е. И Гуидо Скленар нищо не е разбирал от генетика, нито пък за контролирано оплождане или инструментално осеменяване, ама ето - на.

michail76
25.02.2013, 22:45
Скутелатор,това инструменталното зареждане(оплождане),читав ли е.Чел съм за това,интересувал съм се,виждал съм станока на снимка,но все ми се струва,че тази работа без е..не няма да стане.Всъщност не само Скутелатор,а всеки който знае нещо за това нека сподели.Ако пък има някой с опит,още по добре.Скутелатор четох някъде,твой пост пишеше,че за материяла на търтея му мачкат главата sweating; ,затова се обръщам към теб.Сам казваш,че силата ти е там.Научна работа си е това.Знам ,че е скъпо,не ме интересува това,нямам намерение да ползвам този метод,просто ми е интересно качествено ли е,как се държи майката през годините,3 година може ли да се ползва,въпреки осеменяването не излиза ли пак на брачен полет?Такива неща.Примерно отношението в % редовни и търтееви яйца,всеки път ли е сполучливо,на кой ден се прави,както обикновенно или се изчаква,използва ли се изобщо метода или само на теория?

scutellator
26.02.2013, 19:05
Колега, изкуственото осеменяване си е изцяло от практическо естество. Научно е било преди 100 години. Днес в Европа дет се вика всеки трети с над 100 кошера го практикува. Нобходимост, не каприз. А при нас нуждата е дори още по-голяма от тази в западните стани. По времето на социализма у нас е имало много повече хора практикуващи изкуствено осеменяване отколкото днес. Към настоящия момент, като изключим онези в следпенсионна възраст, можеш ли да ми кажеш колко човека осеменяват майки? Не е случайност, а напълно обмислен сценарий. Нека обаче да не задълбавам....

Изкуствено осеменените майки могат да бъдат също толкова добри, колкото и естествено оплодените. Всичко зависи от апарата и техниката на осеменяване. Има апарати които не са много прецизни (едновремешните) и понякога се получава "брак" поради нараняване.
Тези майки обаче като цяло не са предназначени за производство на мед, просто защото са с по-голяма себестойност. Тяхната функция е продължение на рода и запазване на линията, майки от които да пренасяш ларви. Но това не означава че всяко "чистопородно" семейство ще му бъде оказана честта да продъжли рода. Не всички чистопородни арабски жребци могат да бъдат първи в едно и също състезание, нали? Само най-добрите от инструментално осеменените се използват за разплод.
Когато е нужно количество чистопородно оплодени майки се използва изолиран оплоден пункт - отнема по-малко средно количество време за майка.
Инструменталното осеменяване обаче има предимството пред използването на изолиран оплоден пункт, че закрепването на качествата става по-бързо, както и че за всяка майка може да се използва различна бащина линия.

Приема се че майките, веднъж оплодени, не излизат повече на брачен полет. Това със сигурност е така поне в 99,(99)% от случаите, в Природата винаги са позволени изключения.
За останалото, аз лично не практикувам изкуствено осеменяване и ако изпадна в подробности, може някъде да сгреша.

Джордан
26.02.2013, 22:17
ЕВАЛЛА ДАНИ!!! Точни,аргументирани,ерудир ани,смислени теми.Полезни за всеки един от нас,пчеларите,независимо с какъв стаж сме в пчеларството.Не само в този подфорум.Следя с интерес всички твои постове.Виждам че се раздаваш безрезервно и безкористно.Не е интересно каква научна степен притежава даден индивид,важното е какво твори,как го поднася на околните,общата полза от това.А несъгласни с твоите доводи ще има винаги,поради една или друга причина.Така е устроен живота,а и ти им отговаряш подобаващо.Не унивай и продължавай да ни поднасяш интересни теми. hi;

michail76
26.02.2013, 22:43
Благодаря,свалям ти шапка.

michail76
26.02.2013, 23:30
Дано не досаждам,но разбери,интересно ми е.Защо майката се упоява,как се взема материял от търтея?Ако знам къде мога да го видя това,повярвай,че ще отида.Нещо като в разказа,,Мерак,,на Хайтов.Казваш,че навремето се е практикувало.Родителите ми работиха на държавен пчелин,ходиха по пчелините на ,,обмяна на опит,,вземаха и нас.Нямаше пчелин да не го знам,тогава бях дете но ако бях видял тази процедура определено щях да помня.Скутелатор, ако имаш условия би ли опитал,аз със сигурност.

scutellator
13.03.2013, 20:54
Казваш,че навремето се е практикувало.

Погледни тук:

http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2752&postdays=0&postorder=asc&start=15

Не е така както би трябвало да бъде, но поне показва че и ние сме имали славно минало.