PDA

Виж пълната версия : Блокиране на майката



manolibo
14.07.2013, 11:34
Здравейте,
Имам следния проблем.След слънчогледа тази година отварям няколко кошера и какво да видя ,понеже аз работя с фарар 80% от площа в кошера прелива с нектар.
Майката няма къде да снася.Кошерите ми са на по 3 корпуса И нямам повече свободни рамки за да добавя.Няма и запечатани рамки за да ги извъртя.Поразместих ги малко по пълните качих в 3К по средата на 2К оставих 2 празни и на 1К така.Въпросът ми е как да действам занапред ако сложа нов корпис с основи над корпус1 и кача малко пило за да започнат да работят дали ще се получи , те тоя мед може и след месец да го запечатат ,какво да правя дотогава ? И още едно въпросче като освободя корпуса от медът къде трябва да го поставя. Примерно както сега меда ми е в К3 а и К2 ми е наполовина след центрофужене дали да не кача 2К най-горе а на негово място освободения от мед ?
ДЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО wink;

evgeni.filimonov
15.07.2013, 10:47
Изчакай още малко да доузрее меда в третия корпус, центрофугирай го и го слагай на втора позиция като качиш в него 2 рамки с пило и майката да си заработи там.

manolibo
16.07.2013, 21:07
Благодаря Евгени wink;

Nik_m
22.07.2013, 17:44
И аз имам същия проблем, кошерите преливат от нектар, рмаките който сложих да градят (по 1 корпус на кошер) ги изградили и напълнили но не запечатали, 3тия корпус с магазини пити същата работа пълен до горе но незапечатан.
Вчера отворих 1вия корпус та извъртях по 2 пити да има каде да снася майката и сожих по още 4 основи на кошер да гради.
Ще загубя доста мед заради липса на изградени пити.

roxterox
13.05.2015, 23:00
Здравейте,
По стечение на обстоятелствата наследих един 10 рамковм ДБ. Понеже пчеларствам с Роже-Делон нямам никакъв опит с ДБ. Семейстовто се развива добре(според мен) и е със 7 междурамия пчели. Акацията цъфна и понеже това е първа главна паша сложих магазин седмица преди цъфтежа. В магазина има съвсем малко събран нектар на 2 рамки, за сметка на това в плодника има 3 рамки пълни с нектар, като едната от тях са запечатали на 10 %. Една от плодниковите рамкии съм сложил през магазина с цел в празната част под рамката(в кухината под рамката в плодника) да градят търтеево пило.

Какво да направя за да качават нектара в магазина? Да изкарам рамка след преградната дъска, да чакам да качата нектара в магазина. На майката и става тесничко вече...

Имам още един 10 рамков ДБ и два 6 рамкови ДБ и искам да ги заселя(едва ли всичките) максимално. Ще ми предложите ли оптимален вариант за създаване на две отводки тази година. Пашата - следва много липа, но края юли месец е бич за моя край, всичко прегаря и почти няма паша, август е малко по-добре. Понякога, ако засеят наблизо хващам слънчоглед.

:)

solaris60
14.05.2015, 06:44
Здравейте,
По стечение на обстоятелствата наследих един 10 рамковм ДБ. Понеже пчеларствам с Роже-Делон нямам никакъв опит с ДБ. Семейстовто се развива добре(според мен) и е със 7 междурамия пчели. Акацията цъфна и понеже това е първа главна паша сложих магазин седмица преди цъфтежа. В магазина има съвсем малко събран нектар на 2 рамки, за сметка на това в плодника има 3 рамки пълни с нектар, като едната от тях са запечатали на 10 %. Една от плодниковите рамкии съм сложил през магазина с цел в празната част под рамката(в кухината под рамката в плодника) да градят търтеево пило.

Какво да направя за да качават нектара в магазина? Да изкарам рамка след преградната дъска, да чакам да качата нектара в магазина. На майката и става тесничко вече...

Имам още един 10 рамков ДБ и два 6 рамкови ДБ и искам да ги заселя(едва ли всичките) максимално. Ще ми предложите ли оптимален вариант за създаване на две отводки тази година. Пашата - следва много липа, но края юли месец е бич за моя край, всичко прегаря и почти няма паша, август е малко по-добре. Понякога, ако засеят наблизо хващам слънчоглед.

:)
Защото им е студено.

pepikan
14.05.2015, 10:06
Защото им е студено.

Аз имам същия проблем-пълнят плодника с нектар и почти са блокирали майките.Има ли вариант да ги кача в магазините или да се надяваме на затопляне на времето?А по прогноза ни чака захлаждане...Ще събираме май роеве.

Юрий Цветков
14.05.2015, 10:14
То и сега времето си е топло. 7 междурамия с пчели в средата на Май си е една добра отводка и нищо повече. Май очакванията са ви прекалени.

Ангел Йосифов
14.05.2015, 10:53
Когато се появи силна паша инстинктът за събиране на храна надделява пред този за развитие.Пчелите най-напред блокират-ограничават майката и чак тогава качват в магазина.Когато пашата свърши,освобождават плодника и качват меда горе...

evgeni.filimonov
14.05.2015, 13:03
Докато не усвоят плодника , не се качват горе. Можеше да стесниш с две преградни дъски преди пашата.

Христо Димитров
14.05.2015, 18:11
Аз на моите кошери,които са със 7 междурамия пчели не съм слагал магазини.Мисля,че имаш големи очаквания за толкова слабо семейство......
Според мен е по-добре да изчакаш следващата паша,като преди това ги развиеш на поне 10 пити с пчели.
Успех!

solaris60
14.05.2015, 19:10
Тези пити които са пълни с нектар ги постави в някое което е бедно на такъв, а от него вземи празни пити и ги сложи в това семейство. Другия вариант е да ги врътнеш на центрофугата и да ги върнеш пак. Това е добре да стане надвечер за да има майката време да осемени повече място.

Totis
14.05.2015, 19:22
Оставете пчелите на мира, те си знаят работа.

BUGI
14.05.2015, 22:57
Оставете пчелите на мира, те си знаят работа.

Докато се не нап-лни к-штата, нјама за комшии;).

Вълчан
18.05.2015, 07:54
Не съм съгласен с отговорите на колегите! Значи имам същия проблем с един 10р.ДБ. В началото на акациеват паша, кошера преливаше от пчели и получи магазин. Но складира в плодника меда, вече втора година го прави! Отводки, минало годишни с пило на 3-4-5р напълнели магазина от 30 до 80% за седмица! А нашия пръснал тук, там на една две пити, в магазина! Това са майки за лежак, само! Мисля, че в литературата пишеше, че това са кавказките пчели!

solaris60
18.05.2015, 08:22
Не съм съгласен с отговорите на колегите! Значи имам същия проблем с един 10р.ДБ. В началото на акациеват паша, кошера преливаше от пчели и получи магазин. Но складира в плодника меда, вече втора година го прави! Отводки, минало годишни с пило на 3-4-5р напълнели магазина от 30 до 80% за седмица! А нашия пръснал тук, там на една две пити, в магазина! Това са майки за лежак, само! Мисля, че в литературата пишеше, че това са кавказките пчели!

С какво не си съгласен с колегите? Да. Кавказки пчели. И те знаят, че така трябва да се складира защото са свикнали на лежак? Това е несериозно.

Вълчан
18.05.2015, 09:05
Дай решението! Ими обясни как: кошер с три рамки пило-12р ДБ, с 12р в плодника, за седмица напълнил три магазинни рамки с мед. А 8 р от плодника въобще не ги е освоил! А въпросния прелива с пчели, не пълни магазина, ВТОРА година! Обясни го Сериозно!

evgeni.filimonov
18.05.2015, 10:45
Дай решението! Ими обясни как: кошер с три рамки пило-12р ДБ, с 12р в плодника, за седмица напълнил три магазинни рамки с мед. А 8 р от плодника въобще не ги е освоил! А въпросния прелива с пчели, не пълни магазина, ВТОРА година! Обясни го Сериозно!

Това е странно за този с 3 те рамки - ако си го ограничил с преградна или с някоя медова рамка ???

радо
18.05.2015, 11:35
А въпросния прелива с пчели, не пълни магазина, ВТОРА година! Обясни го Сериозно!
Решението е смяна на майката но от семейство, което качва всичко в магазина дори с риска да го оставиш гладно така взимаш всичкия мед и веднага подхранваш ако няма някаква паша.От въпросното семейство не се правят отводки или майки защото има вероятност да работи по същия начин и август месец е момента да се реагира и следващата година всичко да е наред.

Вълчан
18.05.2015, 14:20
Това е странно за този с 3 те рамки - ако си го ограничил с преградна или с някоя медова рамка ???
Не, не ограничен с пределна дъска или с мед. Имал съм няколко такива кошера-майки. Които не качват мед в магазините. От години почти не позвам преградна дъска. Оставям го така, без ограничение, ако не пълен плоднника, с рамки. Ако питате защо: Ако семейтвото се развие и има нужда от разширяване, аз съм възпрепяствам, пчелите градят далаци от покривната дъска. Минало годишните отводни с млади майки (2014г), така ми работят. Постепенно изпълват плодника, а меда го качват горе!

solaris60
18.05.2015, 18:08
Дай решението! Ими обясни как: кошер с три рамки пило-12р ДБ, с 12р в плодника, за седмица напълнил три магазинни рамки с мед. А 8 р от плодника въобще не ги е освоил! А въпросния прелива с пчели, не пълни магазина, ВТОРА година! Обясни го Сериозно!


Не, не ограничен с пределна дъска или с мед. Имал съм няколко такива кошера-майки. Които не качват мед в магазините. От години почти не позвам преградна дъска. Оставям го така, без ограничение, ако не пълен плоднника, с рамки. Ако питате защо: Ако семейтвото се развие и има нужда от разширяване, аз съм възпрепяствам, пчелите градят далаци от покривната дъска. Минало годишните отводни с млади майки (2014г), така ми работят. Постепенно изпълват плодника, а меда го качват горе!

Сериозния отговор е ето тук - във втория ти пост. Само трябва да си го откриеш.

evgeni.filimonov
18.05.2015, 19:53
Нещо ми е трудно да разбера. Сори. Тъп ли съм или биричката ми е в повече ?!?!!

solaris60
18.05.2015, 20:32
Нещо ми е трудно да разбера. Сори. Тъп ли съм или биричката ми е в повече ?!?!!

Кой питаш?

koragroup
18.05.2015, 20:58
На мен пък друго ми се върти в главата - пак пчеларя е причината. Какво има предвид.
Семействата, които при мен безпроблемно качват, са тези, които по-малко бърникам. Тези, които до последно разширявах, почнаха да пълнят от питата, с която разширих (в повечето случаи с малко стар, разпечатан мед). Веднъж разцепено пилото, ограничава майката. Евентуалното разширяване с основи оправя нещата, но ако питата я сложа в "медовата половина" я пълнят и нея с мед.
Та моя си извод е: седмица преди пашата - спирам да "джуркам" семейството. Колкото развити толкова. Ако щат в магазина, ако щат в останалите пити да пълнят. Така поне няма да изтърва следващата паша (липата при мен).

Всичко написано по-горе е все още непроверена хипотеза, въз основа на лични наблюдения и не твърдя, че изобщо е истина.

evgeni.filimonov
18.05.2015, 21:17
Кой питаш?

Колегата Вълчан с второто мнение, за което му казваш сам да се сети...
Не мога да разбера какво точно иска да каже.

solaris60
18.05.2015, 21:38
Колегата Вълчан с второто мнение, за което му казваш сам да се сети...
Не мога да разбера какво точно иска да каже.

Понякога така се получава. В единия случай не ги разбираш, защото трудно ти обясняват. В другия трудно им обясняваш, защото и те трудно те разбират.

Вълчан
19.05.2015, 10:25
От това което съм чел през годините, кавказките пчели, предпочитат да развиват гнездото хоризонтално. Докато при другите породи вертикално. В годините, в България са внасяни какви ли не, породи пчелни майки за опити и кръстоски. Наличните майки които съм имал, след като ги премахна от кошера и той си отгледа нова майка, от нейните яйца, започва да складира меда в магазина! Затова в първия си пост написа, за възможност на каквказки ген, в майката! За годините съм се убедил, че има много митове които продължават да се пишат и твърдят!

tosfko
19.05.2015, 12:36
Вдигни една пита с пило в магазина (да виси надолу) и на есен смени майката

solaris60
19.05.2015, 18:08
От това което съм чел през годините, кавказките пчели, предпочитат да развиват гнездото хоризонтално. Докато при другите породи вертикално. В годините, в България са внасяни какви ли не, породи пчелни майки за опити и кръстоски. Наличните майки които съм имал, след като ги премахна от кошера и той си отгледа нова майка, от нейните яйца, започва да складира меда в магазина! Затова в първия си пост написа, за възможност на каквказки ген, в майката! За годините съм се убедил, че има много митове които продължават да се пишат и твърдят!

Според тази теза, моите 2/3 са станали кавказки, а миналата не бяха. Защо ли са си сменили гражданството?

iliew
19.05.2015, 20:59
Когато се появи силна паша инстинктът за събиране на храна надделява пред този за развитие.Пчелите най-напред блокират-ограничават майката и чак тогава качват в магазина.Когато пашата свърши,освобождават плодника и качват меда горе...

Ето това за мен е правилният отговор .

Само мога да добавя, че една част от пчелите кърмачки също започват да се занимават с обработката на внесения нектар и така намалява обслужването на майката , което води до по-малко снесени яйца в плодника и празните килийки се запълват с нектар .

roxterox
26.05.2015, 21:28
Благодаря за коментарите!

Днес надникнах в магазина а той пращи от нектар, запечатват в момента като някои рамки са на по 50% запечатани. Какво направих? Два дена след публикацияата сложих две преградни дъски и изкарах крайните рамки(по една в двата края наплодника) пълни с нектар извън преградната дъска. По този начин рамките станаха 7 в плодника + 2 зад преградните дъски и една пусната от магазина която е изградена и осеменена с търтеево пило. Пчелите са малко повече от първия преглед, качили са се в магазина но определено са далеч от изпълнен с пчели магазин.

В крайна сметка отдавам развитето на семейстовото в качеството на майката, която така и не успя да развие семейството. Определено влизайки в главна паша пчелите са я блокирали в плодника, но това не е оправдание за развитието на семейстовото. Мисля утре да направя една отводка и да населя втория ДБ. Ако заложат добри маточници ще подменя сегашната майка, като мисля да и преселя в някой от другите кошери за да мога да сравня качествата и спрямо рожето.

IVO 80
05.07.2015, 03:19
Здравейте, тъй като моя случай е аналогичен смятам да питам в същата тема. По време на акацията семейството задръсти плодника със седем рамки нектар, при положение че в магазина имаше предостатъчно място/беше качило само в три рамки/. Интересното беше че след като го отворих в края на акацията да извадя пита с пило, видях че пилото е "останало" на три рамки и имаше заложени маточници/три броя на долната страна на две от рамките-незапечатани!!!/. Въпросът ми е дали е удачно към настоящият момент да извадя 4-5 от медовите рамки в плодника и да им сложа неизградени основи. Притеснява ме да не се повтори случката от преди месец, а също така дали ще успеят да си съберат мед за зимуване. Да не пропусна да спомена, че преди 5 дни цъфна липата и кестена, които ще задържат до към 20-ти юли. Какво ще ме посъветвате. Кошера е 12-ка ДБ.

Nik_m
05.07.2015, 10:45
Задължително трябва да осигуриш място на майката да работи, какво са 3 рамки и за отводка са малко. Много ме дразнят майки на които пчелите не могат да осигурят място да снасят, но ги има и такива. На хубава майка пчелите осигуряват място за норматив.

IVO 80
05.07.2015, 23:01
Незнам колко е лоша майката, но преди да почне да цъфти акацията при проверка се виждаше че пилото е плътно, без да прескача килийки. Незнам дали не се отрази и това че само половинато от магазинните пити бяха изградени, а другите бяха само на основи. Освен това по време на акацията всички дни бяха без валежи и много топли. Въпреки това както върви топло сега и по време на липата, може да има "повторение" от преди месец. Питах дали е по удачно да изцентрафугиром медните пити и да ги върна/не разполагам с празни/, или да ги изкарам и да сложа основи? Моля, дайте съвет.

Nik_m
07.07.2015, 10:42
Незнам колко е лоша майката, но преди да почне да цъфти акацията при проверка се виждаше че пилото е плътно, без да прескача килийки. Незнам дали не се отрази и това че само половинато от магазинните пити бяха изградени, а другите бяха само на основи. Освен това по време на акацията всички дни бяха без валежи и много топли. Въпреки това както върви топло сега и по време на липата, може да има "повторение" от преди месец. Питах дали е по удачно да изцентрафугиром медните пити и да ги върна/не разполагам с празни/, или да ги изкарам и да сложа основи? Моля, дайте съвет.
Като няма къде да снася майката дори и да има потенциал няма как да развие семейството. Аз такива майки ги подменям при първа възможност. Изцентрофугираи 2 пити и сложи една основа между пилото на този етап.

Niki1313
07.07.2015, 21:45
Тодор Живков навремето беше казал, че ако нямаш пари не може да вземаш решения.

Малко бих го перифразирал - Нямаш ли пчели не може да извадиш мед.

Каквато и система да използваш (ДБ, МК, Фарар, РД и др.) основното е да имаш пчели.

Трябва от далеко да се работи върху качеството и количеството на пчелите и тогава нещата ще се случат, и тогава няма да си задаваме такива въпроси на които отговорът би ни донесъл още по-големи обърквания от колкото сме объркани самите ние.

Много често във въпросите на новите колеги се вижда сивота и празнота и всеки очаква miracle, което да запълни липсата на знания.

"... Слагам витамин C, ...работя с 2, 3 майки, ... кошерите ги изработвам от Канадска ела... Давам фолиева киселина...Дръж ме да не падна..." и още много други врели некипели, дет съ вика, бисери на Великото пчеларстване се реят в безпространственото пространството.

Искрено се надявам чрез този пост да накарам повече хора да се замислят - защо, как и какво трябва да се направи, че нещата да се получат.

...Истината е някъде там...

slavi 13
08.07.2015, 10:28
Аз мисля по следният начин, като не смятам че изчерпвам темата.
Основен недостатък на кошерите ДБ, е че пчелите трудно се качват в магазина, когато се постави преди главната паша. Това се дължи на голям венец със запечатан мед, който пчелите са разположили над пилото, в плодниковите рамки.
При работата си, пчелите на средна възраст /които преработват нектара в мед/ разполагат меда и нектара в непосредствена близост до пилото. Преди всичко предпочитат отгоре - над пилото /и то в една много тясна лента, между запечатаният вече мед и пилото, като по този начин още повече увеличават венеца от мед/, отстрани на пилото - в задната част на ШИРОКАТА И НИСКА РАМКА, през деня под пилото или в самото пило в свободни килийки, през нощта се стремят да премахнат нектара под и в пилото.
Това разполагане на нектара и меда не е инстинкт. Когато някой започне да ми обяснява поведението на пчелите с техните инстинкти, веднага му казвам, че никакво обяснение за поведението на пчелите не дава.
Това разполагане на нектара и узряващия мед се дължи на температурата на пилото, която се ползва за изпаряване на излишната вода. Това не е инстинкт, но не е и разумно поведение /както при човека/, а е самоорганизация.
Самоорганизацията на гнездото се предизвиква от няколко прости и биологически смислени действия на различните групи пчели и майката. Примерно:
1. пчелите кърмачки са склонни да консумират мед, нектар и прашец от килийки в близост до пилото. Студено им е когато напускат пилото;
2. майката се стреми да остане в зоната на пилото защото там е топло. Студено й е в магазина;
3. пчелите на средна възраст складират пресния нектар до пилото. Там е топло и лесно изпаряват излишната вода;
4. летящите пчели донесли прашец го складират предимно до пилото. Пчелите не консумират прашец, който е разположен на повече от 10 см. от пилото, а го запечатват. Пчелите спират да внасят прашец, когато в гнездото има достатъчен запас от него.
5. пчелите предпочитат да разполагат нектара в пити в които вече е отглеждано пило. Такива килийки се намират в близост до пилото. В магазина се ползват предимно пити в които не е отглеждано пило.
6. пчелите не спират да носят нектар, независимо че имат големи запаси от него. Това води до задръстване на плодника и роене.
Тази самоорганизация води до движението на гнездото с пилото надолу или в страни, а не нагоре.
В кошера ДБ тази самоорганизация не е предвидена, което води до задръстване на плодника и до различните хватки и действия на пчеларя, като - качване на пило в магазина, стесняване в плодника за да се качат в магазина /което може да доведе до роене/, разпечатване на венеца от мед над пилото през пролетта, отнемане на страничните пити с мед и т.н.
Расата на пчелите също има значение, северните предпочитат да разполагат меда във венеца от мед над пилото - и той става голям, и качването в магазина е трудно, южните раси могат да разполагат медът и до пилото и качването в магазина е по-лесно - примерно италианската пчела.

IVO 80
08.07.2015, 10:30
При всички положения ще гледам да "спася" семейството и майката!!! Така е като се купува без да имаш право на избор /през месец май/ :) Едва ли ще успея по това време да отгледам собствена майка без голям риск да " затрия" цялото семейство / а пък първите сякаш са "най-ценните", макар и с нетолкова добри показатели! И тук пак изниква въпроса за поръчка на "качествени" оплодени майки!!! Благодаря на отзовалите се колеги.