PDA

Виж пълната версия : Първи корпус изграден - а сега накъде?



e.parapanov
13.07.2013, 09:31
Здравейте, продължавам да си подхранвам хванатия рояк(200 на 200 дневно) и вече са изградили 1-вия корпус. От слънчогледа има още около седмица и това е края на последната главна паша. Баща ми ме посъветва да им сложа още един корпус, сложих му 8 ВО и 2 изградени по средата( това имам). Мина седмица и горния корпус още не са го пипнали. Искрено ме съмнява, че ще се заемат с него точно по това време, камоли да го изградят и напълнят.
Проверих 1-вия корпус ( плодника) и са го нахакали с мед и пилото доста е намаляло. Имам магазин със изградени сухи рамки на пчелина дали няма да е по-добре него да сложа вместо корпуса и дали да го оставя магазина за през зимата?

ianev
13.07.2013, 10:40
Няма за кога да го слагаш този корпус. По добре ги зазими на 1 корпус. Ако трябва им отнеми 2 рамки от сегашния и им освободи място като им поставиш основи да градят. Но ги остави да зимуват на 1 корпус по добре ще изкарат зимата поне според мен

Димитър Бонев
13.07.2013, 10:58
Сега най-важното е да подсигуриш къде да снася майката. Ако има много мед натрупан в плодника освободи плодника от него било то като го извъртиш, било то като вдигнеш питите над него може и да сложиш рамка за градеж в плодника. Там с по-голяма охота ще я изградят. Другия вариант да ги накараш да се качат в магазина е да повдигнеш там да речем две плодникови рамки.. Пашата не се знае колко ще продължи. След слънчогледа има още доста ливадна паша, която макар и поддържаща пак може да натрупа малко запаси.

e.parapanov
13.07.2013, 11:26
Значи да махна 2 медови рамки , да сложа едната изградена рамка за да има къде да снася майката и да сложа 1 восъчна основа да градят ?
Махам 2-рия корпус и след като изградят рамката да слагам ли магазин или така да ги оставя ? Сигурно с пашата ще я изградят за седмица ( нямам идея) и ще остават още 3 седмици, до средата на Август,където трябва да спра подхранването, за да не изтощавам пчелите подготвени за зимуване?
Предполагам какво да прав през този период от 3 седмици ще зависи как са се справили пчелите с изградената и основата, но ако пак са изградили и напълнили, да махна медова и да им дам основа или 2-рата изградена?

rosty_sz
14.07.2013, 13:29
Взимаш две преградни дъски, долу оставяш 6 рамки запечатано пило, мед прашец, горе качваш една мед и прашец и я поставяш първа, качваш и прясно пило 3 рамки и между тях слагаш две основи. След 5-6 дни основите ще са изградени и пълни с яйца, а питите с прясно пило ще са запечатани, а част от запечатаното пило ще се е излюпило. Тогава сваляш вече запечатаното от втори долу и качваш празни пити с венец от излюпеното горе. Може да продължаваш да градиш, но не е за препоръчване, защото докато направиш описана врътка ще мине средата на август и е време да се мисли за зимния запас а ако продължаваш да слагаш основи и да храниш ще градят, но ще слагат венци на всяка изградена пита и по този начин няма да имаш подходящи пълномедни пити за зазимяване.

evgeni.filimonov
15.07.2013, 10:39
Аз бих сложил магазинчето с изградените рамки и каквото сложат вътре е добре дошло и си е за тях.По-късно слагам магазина отдолу и така си остават за зимата.

rumenggr
29.04.2015, 10:37
Привет на всички. На 24.04.15 прехвърлих едно семейство от 8 ЛР в 10 ЛР и добавих 2 основи от двете страни на откритото пило. взех семейството една седмица преди тази дата и подхраних първия ден с 300гр, 4 дни по-късно с 400гр сироп 1:1. При прехвърлянето видях доста запечатано и малко открито пило по 3 рамки. Много малко празни килийки и много пълни със сироп. Предположих, че съм позадръстил майката и не им сипах сироп при прехвърлянето. sweating;Новобранска работа. Това ми беше първия в живота поглед на отворен кошер. В района е студено и цъфтежа изостава. Джанките ги попари слана(-2), сливите на 27.04 не бяха цъфнали. Днес или утре бях планирал поставянето на втори корпус, но времето се скапа и напират въпроси.
1. Каква част от основите трябва да бъде изградена, за да е допустимо поставянето на втори корпус и да кажем още основи за градеж.
2. При поставяне на втори корпус прочетох следния съвет за подредбата в кошера "Взимаш две преградни дъски, долу оставяш 6 рамки запечатано пило, мед прашец, горе качваш една мед и прашец и я поставяш първа, качваш и прясно пило 3 рамки и между тях слагаш две основи. След 5-6 дни основите ще са изградени и пълни с яйца, а питите с прясно пило ще са запечатани, а част от запечатаното пило ще се е излюпило. Тогава сваляш вече запечатаното от втори долу и качваш празни пити с венец от излюпеното горе." Приблизително същите съвети срещнах на още две места из форумите, а така ме посъветва и човека, който ми даде пчелите.
НО получих и следния съвет: " Ако първи корпус е пълен с пчели, качваш две пити с открито пило в средата и майката да бъде на едната от тях. Допълваш с основи и хранилката да не пресъхва." Кой начин е по-успешен? Ако е от значение, имам монтирани две хранилки по 750мл на таблата и ми е възможно да ги посещавам през три четри дни.
При прехвърлянето успях да направя само една снимка в началото, за съжаление. След това щях да изпусна една рамка, лееше се много пот(и върху пчелите през мрежата:bigsmile:) и въобще не ми беше до снимки. 4138
Предстои ми, до седмица, да получа още две такива семейства с миналогодишни майки. Ще се озова в същата ситуация, но надявам се при по-топло време и цъфнали овошки. Ако не съм дал всички необходими данни питайте, но все още нямам поглед на пчелар и положително съм пропуснал да видя важни неща. Няма в района кой да ме насочва. Има няколко... с кошери в дворовете, но от това, което виждам и чух за работата им... по-добре без тях.

Nik_m
29.04.2015, 11:46
Не разкъсвай много пилото, ако рацепиш пилото в първия корпус с 2 основи и 2те пити с открито пило в 2ри, ще им е трудно да го топлят защото са само 1 корпус пчели а нощите са още студени. Още няма усилен градеж и ако поставиш много основи може да ги проядат.

jordanov
29.04.2015, 12:57
Най-успешното за тебе е да си опазиш семейството и да си го развиеш добре. Щом сега е студено оставяй всичкото пило и прашеца горе, една основа в пилото според мен няма да ги уплаши, другите отстрани. Не се стреми да ги подреждаш рамка по рамка, че ще направиш маса поразии. Отдолу слагаш корпуса с основите и ако може да прибавиш някоя пита с мед от горния. Като напълнят отгоре или като се стопли ще ги завъртиш или пък те сами ще слязат надолу, понякога си разбират от работата по-добре от нас. Сиропа, там ти е ясно. По-малко ги пипай в лошо време и без паша, като се оправи ще си ги гледаш достатъчно. Железните изгъзици от синия корпус ги разкарай немедленно. Като работиш в кошер - вадиш крайна пита или преградна дъска и всяка рамка като я извадиш я слагаш на мястото на предишната, може и само да приплъзваш и да погледнеш 1-2 рамки. Разбира се в повечето случаи минаваш с 2-3 извадени рамки и подредбата си я правиш както си я решиш, но това вече е опит.

evgeni.filimonov
29.04.2015, 14:13
И аз ще се постарая да дам съвет. Все още е хладно и нека семейството си стои горе. Ограничи го на 8 рамки с по една преградна дъска от двата края. Спусни долу две рамки със запечатано пило в средата на празния корпус и допълни с основи. Ако двете основи които си сложил на 24 ти са изградени, но не осеменени - смъкни ги и тях до двете рамки със запечатано пило от двете му страни. На тяхно място горе постави пак 2 рамки с основи и след седмица повтаряш упражнението или ротираш, ако се затопли трайно времето. Ако двете основи от 24 ти са изградени и осеменени, смъкни други две рамки долу, ако има със запечатано пило , ако не - такива задръстени с мед и прашец.
И както горе ти каза колегата - тези ограничители трябва да се ползват, само ако се практикува подвижно. Иначе са голяма гадост при прегледите.

rumenggr
29.04.2015, 22:05
Мдаа. Ще трябва да бързам бавно с малки крачки. Още малко яснота ми трябва. Ако по всички пити с пило има и незапечатано, свалям пити с мед/прашец. трябва ли да надраскам част от миналогодишния мед? Как да оценя силата на градежа по двете поставени основи на 24.04.? Каква част от тях трябва да бъде изградена минимум(за 7 дни примерно), за да се каже, че градежа не е слаб за добавяне на втори корпус и нови основи за градеж? Може би задавам въпроси с вариращи според много неща отговори, но на мен ще ми се наложи да взема решение при отварянето на кошера и без вашата помощ, възможните грешки стават много. Благодаря за съветите. Внесохте доза спокойствие и туширахте малко лудия мерак на начинаещия.
Кошера(два корпуса ЛР + магазин, изцяло мрежесто дъно с плътно чекмедже), го купих окомплектован с рамки без хофманов уширител и с тези фиксатори/разделители/"Железните изгъзици". Вече усетих, че не са за мен и другите ще ги сменя,а вече поставения корпус ще си чака реда.

Nik_m
30.04.2015, 07:26
Ако основите са изградени слагаш нови, но гледаш да не преразширяваш. Както те посъветва jordanov не размествай много рамките защото пчелите са си подредили както трябва. Аз миналата седмица се правих на по голям разбирач от пчелите, гледам им пита с прашец в центъра на корпуса и си викам че ще пречи на майката да осеменява и я местя на края, отварям след 1 ден и гледам прашеца преместен на същото място и ги оставих така и след 5 дена на мястото на прашеца изцяло пило. Това става въпрос за силен кошер на 2 корпуса и на него колкото и поразии да направи пчеларя пчелите ги оправят за часове, а при слаб кошер има да пренареждат седмица.

m_pchelari
30.04.2015, 09:43
Не съм много сигурен, но пчелите прашец май не местят. Най-вероятно са внесли нов на същото място посредата в празната рамка.

evgeni.filimonov
30.04.2015, 10:55
И аз така мисля за прашеца, не го местят - изяждат го.
Нека колегата препрочете още няколко пъти съветите, които му се дадоха и като отвори , да вземе решение как ще процедира. Няма как да знаем дали ще са изградени основите или не, особено за семейства за които ние не сме се грижили, а критериите за силата на дадено семейство са различни за различните пчелари, още повече пък и за начинаещите пчелари.

Nik_m
30.04.2015, 19:09
Не съм много сигурен, но пчелите прашец май не местят. Най-вероятно са внесли нов на същото място посредата в празната рамка.
Възможно е, това не го знаех.

rumenggr
01.05.2015, 07:46
Днес, ако е добро времето ще действам. Време ли е да им отворя втората прелка?

И така, двете рамки от 24.04 са изградени, осеменени и в ъглите са започнали да правят венец. Ограничих ги на 8 рамки, добавих една основа. Горе на първа позиция(след дъската), оставих рамка с мед, прашец и от вътрешната страна със запечатано пило, а на последна рамка с мед и прашец. Долу свалих една с много мед и малко прашец от едната страна и две със запечатано пило. Допълних с основи и им дадох 700гр сироп. Ситуацията, тук там закъсняла джанка, ябълки и круши цъ, акацията не е усетила пролетта, цъфтят тревисти.
Вкарах си и един автогол. Махнах разделителите, но забравих хофмановите уширители и сложих рамките без тях. С моите кебапчета как ще се пипа нататък...
Благодаря за съветите момчета. Много ми помогнахте.

rumenggr
11.05.2015, 22:39
Здравейте. Вчера, 10.05.2015 прегледах (10ЛР два корпуса плодник)кошера в който пчелите градят основи. Продължавам да свалям долу пити със запечатано пило и да добавям основи. Вече има 15 изградени(стари и нови). Има две пити пълни и една до половината с мед от миналата година, а пчелите вкарват нов. Разпечатих им около 1 кв. дм. на питата в долния корпус и видях, че е започнал частично да кристализира. Цъфтят ябълки, круши, на 2 км по въздух пожълтя от рапица(за първи път в района). Въпросът е, да разпечатвам ли смело стария мед и каква площ за седмица, ако пчелите покриват 14 рамки? Необходимо ли е да подхранвам със сироп или да ги оставя да освободят рамките от меда. Трябва ли да сваля рамките с мед в долния корпус и там да го разпечатвам?

mici-92
01.01.2018, 18:59
:(
Взимаш две преградни дъски, долу оставяш 6 рамки запечатано пило, мед прашец, горе качваш една мед и прашец и я поставяш първа, качваш и прясно пило 3 рамки и между тях слагаш две основи. След 5-6 дни основите ще са изградени и пълни с яйца, а питите с прясно пило ще са запечатани, а част от запечатаното пило ще се е излюпило. Тогава сваляш вече запечатаното от втори долу и качваш празни пити с венец от излюпеното горе. Може да продължаваш да градиш, но не е за препоръчване, защото докато направиш описана врътка ще мине средата на август и е време да се мисли за зимния запас а ако продължаваш да слагаш основи и да храниш ще градят, но ще слагат венци на всяка изградена пита и по този начин няма да имаш подходящи пълномедни пити за зазимяване.
"Сети ла се Мара,да се побара"–Тази година,рамките с основи вЛР кошер–стояха до м.септември.Затова ли питите в горния к–с,особено средните –останаха с 5см венец и пчелното кълбо се образува високо.Моля,да ме светнеш малко.Ще съм благодарен!:(

rosty_sz
01.01.2018, 19:59
Няма да търпя такова отношение. Ако попиташ нормално или изкажеш някаква теза за дискусия по нормален начин можем да разговаряме, но по този начин само показваш "много ниска топка".

Дано съм бил пределно ясен.

П.п. Друмев ти за кое си "благодерен" дето се е побара Мара или за това че искаш и ти да се светнеш или за това че ще ми бъде благодарен?

mici-92
01.01.2018, 20:40
Няма да търпя такова отношение. Ако попиташ нормално или изкажеш някаква теза за дискусия по нормален начин можем да разговаряме, но по този начин само показваш "много ниска топка".

Дано съм бил пределно ясен.

П.п. Друмев ти за кое си "благодерен" дето се е побара Мара или за това че искаш и ти да се светнеш или за това че ще ми бъде благодарен?Дълбоко съжалявам.Пълен новак съм.Имах предвид,ме аз съм закъснял и след толкова време поставям въпроса.Това бе самоирония!Не бих си позволил да напускам–добрия тон.Още веднъж съжалявам за недуразумението.Чесг и почитания!

rosty_sz
01.01.2018, 21:23
OK.
Кажи сега конкретно кое не е ясно?

П.п. Внимавай в изказа занапред. Палеца надолу, от Модератора, под горния пост, предполагам означава, че не ти вярва, така че си под наблюдение.

mici-92
01.01.2018, 21:46
OK.
Кажи сега конкретно кое не е ясно?

П.п. Внимавай в изказа занапред. Палеца надолу, от Модератора, под горния пост, предполагам означава, че не ти вярва, така че си под наблюдение.
Прошка.Благодаря!Понеже там ставаше въпрос,че ако до късно слагаш рамки за градене-пчелите не пълнят цялата пита,а само венец и точно под него -кълбото.Благодаря!

mici-92
01.01.2018, 22:29
Питам.Късното слагане на пити за градеж ли е причина за първоначално разполагане на гнездото в 2корпус?

rosty_sz
01.01.2018, 23:36
Не разбирам добре въпроса и объркващата дума в случая е "първоначалното".
Късното поставяне на основи довежда до отказ на пчелите да ги изградят или до изграждане, но невъзможност да се удебели венеца. Ние можем да помогнем в случая с подхранване.
За зимуване има два подхода. С цял корпус мед над кълбото, което е на 1-ви корпус и втори вариант на" дебел" венец във втори корпус и кълбо също там. Сложих "дебел" в кавички, защото ако е подходящо дебел (12-15см), то кълбото слиза на долния корпус, а когато е по-тънък кълбото е горе, но пък венеца трудно може да се приеме за дебел.

Зазимяването на ЛР кошер е дост трудоемко мероприятие, за разлика от ДБ. Необходими знания за зимуването на пчелите по принцип. Чети и когато има конкретен въпрос питай пак.

mici-92
02.01.2018, 09:44
Благодаря.Но не е ли за предпочитане първия вариант?Защото при 2-я,над гнездото ще има малко мед,който няма да е достатъчен?Така стана че,зазимих семейството в двата корпуса с еднакви запаси,защото меда беше разхфърлян из питите.Много ли бяха рамките.Защо не ги запълват и тогава ,да преминат на други?Извинявай за новобранския въпрос!

rosty_sz
02.01.2018, 10:05
Има много хора които зазимяват на първи вариант. Има и много които се страхуват от "зоната на смърта" и предпочитат втория вариант. "Зоната на смъртта е прехода между двата корпуса. Това са няколко сантиметра летви и празно пространство което кълбото трябва да преодолее. Всеки преценява сам за себе си какви са рисковете и как да подходи.

mici-92
02.01.2018, 10:23
Благодадаря и спорна нова година.

agro
02.01.2018, 19:15
Има много хора които зазимяват на първи вариант. Има и много които се страхуват от "зоната на смърта" и предпочитат втория вариант. "Зоната на смъртта е прехода между двата корпуса. Това са няколко сантиметра летви и празно пространство което кълбото трябва да преодолее. Всеки преценява сам за себе си какви са рисковете и как да подходи.
При тия меки зими едва ли ще е проблем кълбото да премине /да се захване/ към питите на горния корпус. Аз харесвам първия вариант, но още нямам опит, та акъл не давам. И моите пити бяха хаотично запълнени, но не ги размествах изобщо, само наливах сироп есента и се надявам да си подредили гнездото сами.