PDA

Виж пълната версия : Вадене на мед- жилене



stefarata
11.07.2013, 08:22
Здравейте. Напълно начинаещ пчелар съм, на 25 г. В момента работя с 10 дадан блатови кошери. Пчелинът се намира в Карнобат. За тази седмица бях планувал да вадя мед, тъй като отворих 2-3 кошера и видях, че са запечатили. Ходя на работа и нямаше как да почнем по-рано да вадим и започнахме в 18 часа. Първите 2-3 кошера биваше, на четвъртия вече над булото ми имаше огромен рой пчели, които не спираха да атакуват. В крайна сметка ме нажилиха доста ( около 10-на) и към края на ваденето ме болеше навсякъде и исках по-бързо да се махна от там. А нямах търпение да отида на пчелина.
Питането ми е , кое е най-подходящото време за вадене на меда. Мисля си другия път да пробвам около 13-14 часа, защото може би повечето пчели няма да са в кошера ( поправете ме ако греша).
Другият ми въпрос е , тъй като има два кошера, които въобще не са качили мед горе, мога ли да взема рамки с пило и да ги сложа в слабите кошери??

христо
11.07.2013, 10:44
Сутрин рано и вечер късно летящата работна пчела е в кошера , именно това е и причината така да те жилят. Работи през деня- след 8 и преди 18 ч. Ще мине време, ще свикнеш и всичко ще се изясни....

Nik_m
11.07.2013, 19:42
Има хубав защитен инвентар, добре е да си имаш под ръка, пък другото ще си дойде с времето както каза колегата.
И аз съм като теб начинаещ, но вече зная кой кошер как да го отварям, някой и без було може да ги преглеждам други ме жилят през ръкавиците (който по етикета имат 100% защита от ужилване)

Костов
12.07.2013, 16:23
:D :D :D Споко не се притеснявай ,аз веднъж си забравих пошалката към края на април тази година,и ме смакнаха,264 ожилвания.Който не вярва идва и пробваме.Но проблема беше че ми се беше скъсал гащерезона,пот,миризма-ужас.Който е работил с повечко бройки сем.,знае за какво става въпрос sweating; Абе не приятно,но поне при следващите прегледи не усещаш жилата ,а само ги констатираш :D :D :D