PDA

Виж пълната версия : Новосъздадена майка условия за пронасяне



manolibo
09.07.2013, 21:29
Здравейте,колеги тази година си създадох 10 майки чрез пренасяне на ларви в изкуствени маточници.След като се излюпиха,всяка майка отделих с по една рамка пчели и една мед в оплодните сандъчета.Пчелите приеха майките всичко е нормално.Въпросът ми е дали майките ще започнат да снасят и какви са условията които се изискват за това?Имат по една рамка с мед и по една рамка с пчели дали поради малкото количество храна и пчели, майката дори и оплодена няма да започен да снася? Благодаря

evgeni.filimonov
10.07.2013, 10:30
Ако се оплодят нормално - ще пронесат. Важното е да е имало повече пчели при отглеждането на маточниците.
А колкото до развитието на тези отводки, по-бързо ще се развият ако има повече пчели, защото пчелите отглеждат толкова пило, колкото могат да отгледат. А за храната - ще им помагаш през ден с по малко сиропче.

manolibo
10.07.2013, 17:20
Значи дори и да има една рамка с пчели майката щом се ,,зареди,, ще започне да снася така ли? Понеже е малко късно за отводки, искам преди да ги направя да съм сигурен че майките снасят , защото ако не започнат да снасят ще отслабя семейството от които ги правя а и самата отводка ще се забави с развитието си ако трябва да си правят нова майка.Идеята ми е понеже догодина трябва да сменям всичките майки искам да ги направя предварително да са пронесли и чак тогава да извърша подмяната на старата за да може минимално време семейството да е без работеща майка .Но това с оплодните съндъчета ми е малко чужда материя все още ако някой го е правил моля да сподели.
Благодаря

Nik_m
10.07.2013, 17:48
От броя на пчелите зависи качеството на маточника, след като се излюпи ти трябват малко пчели колкото да я хранят.
Виж мини нуклеусите в youtube колко малко пчели са.
След като видиш че снася оплодения яйца я придаваш към силното семейство, само нея и питите с пчелите ги слагаш в друго оплодно сандъче или я придаваш заедно с пчелите като обединяваш 2те семейства.
Тези майки който не се оплодят също ги събираш с друго оплодно сандъче и си правиш отводка.

de4o82
10.07.2013, 17:48
Значи дори и да има една рамка с пчели майката щом се ,,зареди,, ще започне да снася така ли? Понеже е малко късно за отводки, искам преди да ги направя да съм сигурен че майките снасят , защото ако не започнат да снасят ще отслабя семейството от които ги правя а и самата отводка ще се забави с развитието си ако трябва да си правят нова майка.Идеята ми е понеже догодина трябва да сменям всичките майки искам да ги направя предварително да са пронесли и чак тогава да извърша подмяната на старата за да може минимално време семейството да е без работеща майка .Но това с оплодните съндъчета ми е малко чужда материя все още ако някой го е правил моля да сподели.
Благодаря
То хубаво да ги смениш догодина, ама трябва да презимуват, а с една рамка пчели трудна работа ще е. Не е нужно да са оплодени от тая година, спокойно може да се оплодят догодина и пак да не губиш време когато ги придадеш. Вместо да вземаш по една рамка общо 10, за мен е по ефективно да направиш, две запасни майки с 3 рамки, да се посъвземат до зазимяването. На пролет ако имаш нужда да ги смениш. Аз така бих направил.

vanHanegem
10.07.2013, 19:03
Ако пък не се оплодят и догодина...Спокойно, ще се оплодят на следващата!
Колеги, моля ви! Не пишете глупости! Четете, питайте....

de4o82
10.07.2013, 20:11
Ако пък не се оплодят и догодина...Спокойно, ще се оплодят на следващата!
Колеги, моля ви! Не пишете глупости! Четете, питайте....
Хах наистина така излиза, имах предвид може да си направи майки догодина, не тези сега излюпените да се оплодят догодина. Забележката е правилна, лошо формулирано изречение от мен.

Начинаещ
12.07.2013, 10:57
а на кой ден след излюпването си майката трябва да започ да снася

evgeni.filimonov
12.07.2013, 11:41
а на кой ден след излюпването си майката трябва да започ да снася
Ако е подходящо времето - Първо трябва да се оплоди - 2-3 дни и 2-3 дни след това.