PDA

Виж пълната версия : АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ



Krasi1mir
18.09.2011, 11:50
Някой има ли представа,как протича амер.гнилец в студен климат(в северните страни,в планината)?
Имам ли право да правя опити с болни пчели?
Учи ли се тази тема в земеделските училища?

Жоро$73
26.09.2011, 20:10
Здравейте.Да. За даболяването се учи в земеделските гимназии.И по точно във ветеринарно медицинските в часовете по пчеларство.Важно е да се знае,че то основно се проявява по време на цъфтежа на слънчогледа.А той цъфти по едно и също време във цяла Европа. Ако правилно съм разбрал,ти искаш или се занимаваш с пчеларство в някоя скандинавска държава. По моемо,експерименти не са нужни.Мисля,че такова ще е мнението на всички от този форум.При това заболяване се действа от раз.Всички ни боли да загубим нещо,но болката ще е по голяма,ако загубим всичко.Така че слагай кибрита в джоба и винаги при съмнения изкарвай от килииките някоя и друга ларва.

христо
26.09.2011, 20:29
В северните страни протича по леко и се лекува.Имат си лекарства хората и така...

Krasi1mir
15.10.2011, 22:17
Значи след години ще може и в България да се лекува. За целта трябва да са приложили усешно лечението в повечето европейски страни и в съседните, за променят закона и тук. Разбира се това е далечното бъдеще.
Аз сега имам два празни кошера без пчели,едва на пролет ще започна да се занимавам с пчеларство.
Чета разни книжки.
Всички казват,че загубите са огромни: всяко заразено пчелно семейство.

Юрий Цветков
15.10.2011, 22:25
Огромни е доста относително. Ако имаш 100 кошера и един е болен от АГ, загубата ти е 1%. Но ако имаш 1 кошер и той е болен, то загубата ти е 100%. Аз лично мисля, че Вароатозата е по-голям проблем за българското пчеларство от АГ.

Цеко Сифоня
15.10.2011, 22:38
На времето изгорих най-добрия си кошер и не съжалевам Това за Изваревания и ползване после са празни приказки колеги.... смеете ли да рискувате?Аз не съжалевам че съм постъпил така.

Krasi1mir
20.10.2011, 06:55
http://www.beeland.ru/boleznipchel/bolezni1_2.html

Sandokan
05.01.2012, 00:47
Пчелно семейство болно от американски гнилец МОЖЕ да се излекува.
Но по закон задължително трябва да бъде унищожено!

Правилната концентрация на разтвора с който се дезинфектират годни за
употреба пити от кошер с диагностициран АГ е:10% водороден прекис и 3% киселина.

Ивайло Велинов
08.07.2012, 09:23
Има ли санкции срещу пчелари които умишлено крият гнилец и не унищожават колониите с прилежащия кошер. Чувам за хора които опитват да лекуват, други умишлено разхвърлят заразени пити в близост до други пчелини. Знам че простотията ходи по хората, но това е тежък прецедентен слуай. Та освен на арменския поп, на друг кой мога да докладвам?

Недялко Атанасов
08.07.2012, 17:05
освен на арменския поп, на друг кой мога да докладвам?На ветаринарните е достатачно.

павликянин
08.07.2012, 19:21
На ветеринарите може да докладваш само за случаите на гнилец в нечий пчелин, и то, само ако си сигурен. За подхвърлени пити, освен ако не разполагаш със сериозни доказателства, не споменавай, защото се получава клевета, което е подсъдимо.

Чл. 230. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Който наруши наредба, издадена против разпространяването или появяването на заразна болест по домашни животни, се наказва с пробация до шест месеца или с глоба от сто до триста лева.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Ако от това е последвала зараза, наказанието е лишаване от свобода до една година или пробация.

(3) Ако заразната болест бъде широко разпространена, наказанието е лишаване от свобода до три години.

(4) Съобразно с различията в предходните алинеи се наказва и този, който наруши наредба, издадена за борба против болести и вредители по растенията.
-----------------

Чл. 147. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 21 от 2000 г.) Който разгласи позорно обстоятелство за другиго или му припише престъпление, се наказва за клевета с глоба от три хиляди до седем хиляди лева и с обществено порицание.

(2) Деецът не се наказва, ако се докаже истинността на разгласените обстоятелства или на приписаните престъпления.

п.п. ако разполагаш с доказателствата и питите са подхвърлени около твоя пчелин, се прави жалба до Районна прокуратура в свободен текст, ако е до чужд - сигнал, който се оформя по същия начин.

п.п.п. няма да стане по член 230, защото става въпрос за домашни животни, момент да проверя в Наказателния кодекс кой фактически състав може да покрие деянието.

павликянин
08.07.2012, 19:34
Може да се приложи член 216, ал. 1 във вр. с член 18. Животните се считат за движими вещи.

Чл. 216. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който унищожи или повреди противозаконно чужда движима или недвижима вещ, се наказва с лишаване от свобода до пет години.
-----
Чл. 18. (1) Опитът е започнатото изпълнение на умишлено престъпление, при което изпълнителното деяние не е довършено или макар и да е довършено, не са настъпили предвидените в закона и искани от дееца общественоопасни последици на това престъпление.

(2) При опит деецът се наказва с наказанието, предвидено за довършеното престъпление, като се взема предвид степента на осъществяване на намерението и причините, поради които престъплението е останало недовършено.

(3) При опит деецът не се наказва, когато по собствена подбуда:

а) се е отказал да довърши изпълнението на престъплението или

б) е предотвратил настъпването на престъпните последици.

Ивайло Велинов
08.07.2012, 20:24
Благодаря, много изчерпателно!

Питам от името на мой познат, който от съседа си е разбрал че има гнилец в кошерите (в тези на съседа). Вместо да ги изгори, е изхърлил рамките до контейнера и е обгорил кошера в последствие настанил семейство. Като резултат 2 други семейства са вече с диагноза гнилец на съседен пчелин. В селото има около 150 пчелни семейства дано не се разпространява повече.

Владо-Gillan
08.07.2012, 21:06
Българите сме много назад от останалия свят.Било то по мислене, здравеопазване, спорт, политика в това число и пчеларството ни. По развитите страни отдавна, се лекува тази болест.Лечението е комплексно, с лекарства, нови майки, гладуване, оставяне без пило и хранителни запаси, и още няколко способа...Края на света настъпва, декември 2012г, който иска да се спаси, да дойде в България, ние сме с 200 години назад.

Владо-Gillan
09.07.2012, 05:53
Българите сме много назад от останалия свят.Било то по мислене, здравеопазване, спорт, политика в това число и пчеларството ни. По развитите страни отдавна, се лекува тази болест.Лечението е комплексно, с лекарства, нови майки, гладуване, оставяне без пило и хранителни запаси, и още няколко способа...Края на света настъпва, декември 2012г, който иска да се спаси, да дойде в България, ние сме с 200 години назад.

Според мен трябва по-малко излишно, да се притесняваме за гнилцовите заболявания, отколкото за акара.Акара винаги е причинявал, по големи щети за пчеларството от всяка друга известна ни нам болест.Още повече, че силно заразени с акар семейства, са много по податливи към болестите, от тези който нямат акар.Точно сега е момента, да се направи преглед и да започне да се следи, за заболяванията.В това число и гнилцовите.Гнилеца именно, в този период на годината се проявява.А тази година, с големите жеги, няма влага във въздуха и почвата, и всички останали природни аномалии който се случиха, предвещават бум в заболяванията.В това число да спомена, че колко по рано се третира за акар, толкоз по необременени ще са пчелите, който ще посрещнат зазимяването, и на който ще разчитаме за ранно пролетно развитие.

п.п. Не случайно в подписа си бях написал че, НА СИРОМАХ ЧОВЕК И НА СЛАБ КОШЕР НЕ СЕ ПОМАГА.Всеки да го тълкува както намери за добре.Успех и късмет, дано никой не се оплаче, че е намерил А.Г. в семействата си.

Максим Тодоров
15.07.2012, 10:28
Може да е отполза нанякой.
http://www.youtube.com/watch?v=qXyteGMp4WI&feature=g-vrec

nolkov
21.12.2014, 23:13
Здравейте,
Искам да помоля ако някой знае как се разпространява АГ в територии в които досега не го е имало. Въздух, вода, рояци? В БГ литературата авторите се съсредоточават единствено върху диагностицирането и контрола на болестта (горене на заразеният кошер).
Ако някой е имал опит ще ми е интересно да сподели.

icofly
21.12.2014, 23:32
Нолков,предполагам,че си забелязал симтоми на АГ,но не си сигурен,може да е простинало пило,вароатоза в работническото пило,което води почти до европейски гнилец.Имал съм подобни случай като млад пчелар,какво те тревожи?

Искрен Мутафов
21.12.2014, 23:33
Здравейте,
Искам да помоля ако някой знае как се разпространява АГ в територии в които досега не го е имало. Въздух, вода, рояци? В БГ литературата авторите се съсредоточават единствено върху диагностицирането и контрола на болестта (горене на заразеният кошер).
Ако някой е имал опит ще ми е интересно да сподели.

В тази статия има не малко информация по въпроса с разпространението на АГ, надявам се да ти е полезна:

http://agronet.bg/bee-keeping/bee-articles/1363-amerikanski-gnilec.html

<<В разпространението на инфекцията най-важна е ролята на болните пчелни семейства. Както вече отбелязахме, труповете на умрелите от болестта ларви съдържат милиарди спори на причинителя. Всичко, с което тези остатъци от труповете влизат в контакт, става средство (фактор) за пренасяне на заразата до здравите ларви или до храната, с която се хранят. В заболялото пчелно семейство това са младите пчели. Чистейки килийките, пчелите-чистачки замърсяват хоботчетата си, крачката и другите части на тялото като заразяват не само хранените от тях здрави ларви, но разпространяват причинителя на болестта и механически - при чистене на други килийки, неконтаминирани с бацила. Не по-малка роля за разпространението на болестта вътре в гнездото играе пчелната майка. Самата тя е неподатлива на заболяване, но пренася с външната повърхност на коремчето си спорите от една килийка в друга в процеса на яйцеснасянето.

За разпространение на инфекцията от американски гнилец в други пчелни семейства в пчелина най-голям дял има пчеларят. Той пренася спорите на бацила и в здравите семейства посредством инструментите или директно - със замърсените си ръце. Разпространението на болестта американски гнилец е още по-сигурно, когато от едно семейство в друго се разместват пити с пило, с храна или се извършват други дейности, свързани с изравняване на семействата, подхранване на слабите и пр. Подобна роля играят и пчелите-крадци, които влизат в кошерите на умрели или отслабнали от болестта пчелни семейства и с ограбените хранителни запаси внасят инфекцията в собственото си гнездо.

Болестта американски гнилец по пчелите може да се разпространи и с контаминиран пчелен мед, заразен инвентар, подвижно пчеларство, заразени роеве, покупка и транспорт на болни и т.н. >>

nolkov
23.12.2014, 14:47
Привет,
Да имах съмнения, но се оказаха безпочвени.
Кошера за който се съмнявах беше загинал (малко пчели на които бях решил да дам шанс да оцелеят през зимата). Имаше малко пило на две от рамките. Опитах се потърся текст за АГ и ЕГ, но това е БГ и не намерих. Писах в чужбина и си купих от Унгария. Тествах и беше отрицателен за АГ, но и отрицателен за ЕГ. Просто пило, което не са успяли да стоплят и загинало (това е след последният есенен преглед).

Това което ме изуми е как може тази болест да дойде при мен при положение, че около мен няма пчелари - никакви! Има само "диви" пчели. Аз не купувам пчели или роеве, не ловя роеве, не подхранвам с купен от вън мед - нищо, което да предизвика АГ. Това ми бе и въпросът - ако около теб няма АГ как се появява. Оказва се, че никой не знае и единственото, което се говори е това, което Искрен е публикувал по-долу - но това е резултата, а не причината.

Ако някой може да предположи как в изолирана местност може да се разболеят семейства от АГ ще е интересно да сподели.

tsvetanko1973
23.12.2014, 15:28
Привет,
Да имах съмнения, но се оказаха безпочвени.
Кошера за който се съмнявах беше загинал (малко пчели на които бях решил да дам шанс да оцелеят през зимата). Имаше малко пило на две от рамките. Опитах се потърся текст за АГ и ЕГ, но това е БГ и не намерих. Писах в чужбина и си купих от Унгария. Тествах и беше отрицателен за АГ, но и отрицателен за ЕГ. Просто пило, което не са успяли да стоплят и загинало (това е след последният есенен преглед).

Това което ме изуми е как може тази болест да дойде при мен при положение, че около мен няма пчелари - никакви! Има само "диви" пчели. Аз не купувам пчели или роеве, не ловя роеве, не подхранвам с купен от вън мед - нищо, което да предизвика АГ. Това ми бе и въпросът - ако около теб няма АГ как се появява. Оказва се, че никой не знае и единственото, което се говори е това, което Искрен е публикувал по-долу - но това е резултата, а не причината.

Ако някой може да предположи как в изолирана местност може да се разболеят семейства от АГ ще е интересно да сподели.

Колега Nolkov, може ли малко повече информация за този тест например линк, цена и т.н. Благодаря предварително!

Искрен Мутафов
23.12.2014, 15:39
Колега Nolkov, може ли малко повече информация за този тест например линк, цена и т.н. Благодаря предварително!

http://www.vita-europe.com/products/afb-diagnostic-test-kit/

http://www.vita-europe.com/products/efb-diagnostic-test-kit/

nolkov
24.12.2014, 08:39
Това, което Искрен е сложил са тестовете. Аз ги купих от Унгария чрез познат, който ги поръча на място. 9 Евро е цената на теста за АГ и ЕГ. Има дистрибутори и в Сърбия и Македония, но когато им писах за цени/доставка не са ми отговаряли.

зуница
24.12.2014, 18:59
Това, което Искрен е сложил са тестовете. Аз ги купих от Унгария чрез познат, който ги поръча на място. 9 Евро е цената на теста за АГ и ЕГ. Има дистрибутори и в Сърбия и Македония, но когато им писах за цени/доставка не са ми отговаряли.
http://www.vita-europe.com/distributors/international-distributors/
А Примавет нищо ли не казват?Гледам сред дистрибуторите са написани.

icofly
25.12.2014, 13:12
Здравейте!
Нолков,може да се предаде и от "доброжелатели" въпреки,че се съмнявам да има такива хора!
Колеги,някъде някога си спомням да срещал,че АГ може да се тества с прясно мляко,слага се ларвата в млякото,ако е заразена млякото се избистя/АГ съдържал такъв ензим/

nolkov
25.12.2014, 16:32
Примавет отговориха така - Поради това, че няма интерес от пчеларите спряхме да внасяме тестовете.

nolkov
25.12.2014, 16:33
Здравейте!
Нолков,може да се предаде и от "доброжелатели" въпреки,че се съмнявам да има такива хора!
Колеги,някъде някога си спомням да срещал,че АГ може да се тества с прясно мляко,слага се ларвата в млякото,ако е заразена млякото се избистя/АГ съдържал такъв ензим/

В конкретният случай не мисля - няма как, просто няма пчелари около мен, нито пречат на някой защото съм сам и около мен няма хора. Просто исках ако някоя знае да сподели. Единственият вариант е просто спори чрез вятъра, но ми се вижда леко невероятно...

jordanov
25.12.2014, 17:06
Абе не го мисли толкоз много тоя АГ, че чак и пари да даваш за него. Дръж силни семейства и това е. Нали съм казвал и друг път, около мен има сигурно 1000 кошера, на 5 метра от мои кошери е имало кошери с АГ и какво от това? Изгорихме ги и животът продължава.

icofly
25.12.2014, 19:10
Здравейте!
Йорданов,напълно съм съгласен с теб за силните семейства,че ще унищожим болните ако има такива,като ги знаем!Но как да се справим с недобросъвесни стопани,които или са се отказали или са починали и наследниците не посещават имота а празни празните,дето не се знае какви са,какво е имало и има.В моя район има три имота в които има от 2-5 празни кошера,които се виждат от пътя а колко има които не се вигдат не знам

kuline
25.12.2014, 21:01
Нолков, американския гнилец се проявява през топлите месеци, т.е. тогава при прегледи можеш да установиш неговото наличие в семейството. Както ти казаха колеги в предишни постове това "това не е болка за умиране". В дебелите книги пише, че не се лекува и семействата барабар със сандъците се унищожават. Да ама не. Има си техники, при които можеш да се избавиш от това заболяване без унищожаване на пчеличките и къщичките им. НЕ ВЯРВАЙ НА ВСИЧКО, КОЕТО ПИШЕ ПО КНИГИТЕ!

n.kostadinov
25.12.2014, 22:31
Вече за не знам кой път срещам мнението че АГ се лекувал,както е посочил колегата kuline,но до сега не съм прочел как точно се прави.Това е като приказката че 2pac е жив само дето никой не го е виждал.Колеги моля ви като пишете се аргументирайте и с малко повече подробности,като знаете нещо или го обяснете,или дайте линк да могат хората,които ги интересува да прочетат,та да се образоват и те да знаят.

solaris60
25.12.2014, 23:08
Вече за не знам кой път срещам мнението че АГ се лекувал,както е посочил колегата kuline,но до сега не съм прочел как точно се прави.Това е като приказката че 2pac е жив само дето никой не го е виждал.Колеги моля ви като пишете се аргументирайте и с малко повече подробности,като знаете нещо или го обяснете,или дайте линк да могат хората,които ги интересува да прочетат,та да се образоват и те да знаят.

И аз съм разговарял с един възрастен пчелар и той казваше, че е лекувал пчелите си от АГ. С билки, но каква му е била рецептата така и не разбрах, а и няма да разбера. Та значи само съм чувал, но до колко я вярно.... не знам. Дано да не се случва, а като се случи с горелката - буен пламък и лека буца в гърлото. :( Това е.

kuline
26.12.2014, 00:03
Вече за не знам кой път срещам мнението че АГ се лекувал,както е посочил колегата kuline,но до сега не съм прочел как точно се прави.Това е като приказката че 2pac е жив само дето никой не го е виждал.Колеги моля ви като пишете се аргументирайте и с малко повече подробности,като знаете нещо или го обяснете,или дайте линк да могат хората,които ги интересува да прочетат,та да се образоват и те да знаят.

Има информация в интернет за процедури, които се прилагат за лекуване на пчелни семейства от АГ.Експериментирано е в северните страни. Аз лично съм имал проблеми преди време и съм прилагал въпросните процедури и откровено казано се убедих в тяхната ефективност . Само да вметна, че преди това ползвах за 10 семейства мухозол, т.е. унищожих ги.
Както се казва "който търси изход, намира начин".
http://to-bee.blogspot.com/2011/06/blog-post_10.html?m=1
Чети колега. То вярно, че мързела движи прогреса ама.....

Искрен Мутафов
26.12.2014, 00:53
АГ(Американският Гнилец), е заболяване на/по пилото. Спорите причинителки на заболяването се разпространяват(а, също и могад да оцелеят в продължения на десетилетия) посредствум восъка, меда, пчелните кошери, инвентара и пчеларя. Точно както колегата каза, че в района му има няколко изоставени кошера - е точно те могат да бъдат потенциално огнище на заболяването, и пчелите чрез нападение и отрабване на въпросните кошери да внесат заразата в семействата. Също може заразата да се разнесе и от някоя хралупа където са живели пчели - гаранция никога няма за нищо(колегата също спомена, чев лайона имало доста "диви пчели" и обитаващи хралупи).
Старите пчелари(и все още има такива които го практикуват, преди около година говорих с един такъв дядо), лекуват АГ с антибиотици, въпреки че са забранени за употреба, и според учените нуемогат да лекуват АГ, а само го подтискат, то има данни за излекувани болни от АГ семейства, но не знам точно каква е била степента на поразеност(може би в по-начален стадий е била - незнам). Понеже от доста дълго време употребата на антибиотици в пчеларството е забранене - то не съм се интересувал точно какаъв е този метод с антибиотиците, и въобще незнам дори какви антибиотици са използвани(и все още някой използват).
Екип от български учени е изнесъл доклад пред конгреса по пчеларство Апимондия(по спомен средата на 90-те, 1995 или 1997, а може да е било и през 2005 в Дъблин - не успях да намеря точна информация кога това се е случило), за лечението на АГ без употребата на антибиотици. По-долу ще постна едно филмче, с което доц. Първанов донякъде разяснява този метод, неговата версия е преведена на български, срещал съм го и на руски и на английски, но сега не го намирам и ще ви "мъча" с швабската(немскат, мисля че това е оригиналната) версия. Ще се опитам в общи линии да обясне метода и да пререзкажа някой основни моменти от филмчето.
Всичко зависи от степента на заболяването, кога е установена - в начален стадия, не много дълъг период след възникването й, както и от силата на семейството. Ако е някое слабо семейство при което заболяването се е наблюдава навсякъде по питите с пило, то най добре да се вземат крайни мерки и то моментално - без отлагане. А, именно семейството се умъртвява(сутрин много рано или вечер късно - когато няма летящи пчели), и питите се изгарят, кошера може да бъде дезинфекциран ако не е много стар, единият вариант е огън - с бензинова лампа или газова горелка, но тук сушествува реален риск спори на АГ да останат в дървото, затова 4% разтвор на сода каустик е по-добрият вариант, извършва се в голям хром никелов съд(защото содата разяжда алуминиевите и желязните казани), като се потапя всички елементи на кошера в разтвора, след което се изплакват със студена вода, сато всичко това трябва да се извършва със съответните предпазни средства. Някой рециклират восъка(показано е във филмчето), също и рамките, но това не мисля че е препоръчително - по-добре да се изгорят, същото важи и за меда - той не е проблемен да се консумира от хора. Не трябва обаче да забравяме, че си има нормативна уредба, и дори при най-малкото съмнение за АГ - то трябва незабавно да се обървем към ветеринарният лекар, който да дойде, лично да вземе проба и да я изпрати за съответният лабораторен анализ - основният метод който дава почти 100% гаранция дали става въпрос за АГ или друго сходно заболяване(ЕГ Европейски Гнилец - доброкачествен, простудено пило), полевите тестове, както и анализ по субективни признаци не винаги могат да са напълно точни. И трябва да се разбере, че е най-добре да бъдат уведомени съответните ветиринарни органи(БАБХ), въпреки че на пчелина ще бъде наложена възбрана за определен период от време, както и на другите пчелини в района, но това е единственният начин при доказата положителна проба на АГ, да се открие огнището, да бъде ограничено и ликвидирано. Също и нетрябва да забравяме, че държавата плаща обезщетение за уникожени по надлежният ред пчелни семейства(един ветеринар ми беше разказвал, че преди 7-8 години имало някакъв случай, и обезщетението което е получил пчеларя е било над средната пазарна цена тогава, защото се плаща и за меда, който ветеринаря "определи" че е в кошера).
Нека сега се върнем съм същинският метод на "лечние" на АГ без антибиотици. Този метод е препоръчително да се приложи и на всички семейства в пчелина, ако се установи наличие на АГ, независимо дали уникожим някой семейство/а. Както вече споменах по-горе, то АГ е заболяване на/по пилото, основата на метода е прекъсване на пилото, и отделянето на пчелите от досега със заразени восък, мед, кошер... Взима се нов или вече дизенфекциран кошер, който се поставя на мястото на стария, слагат се вътре нови(може и дезинфекцирани) рамки с монтирани восъчни основи и семеството(майката и пчелите - без питите, без пилото) се прехвърля в новият кошер, като се подхранва със захарен сироп или твърда храна(канди). Питите с пило и мед се изгарят(по-горе споменах, че някой центуфугират меда, а също и добиват восъка). Периодично се съблюдава здравословното състояние на семейството.

https://m.youtube.com/watch?v=N1ambhYkmoY

Искрен Мутафов
26.12.2014, 00:59
В линка на колегата kuline, който е постнал по-горе, докато аз пишех, доста добре е обяснено стъпка по-стъпка кое как става. Основното е че е лечимо, а както и колегите по-рано казаха, че са имали в непосредственна близост и не са имали негативни последици.

n.kostadinov
26.12.2014, 08:10
Колеги,много благодаря за отговорите,доста полезна информация,която не бях срещал(може би защото не съм и търсил).Весели празници на всички,живи и здрави,и дано белята не стига до никого.

Недялко Атанасов
26.12.2014, 08:43
В самия кошер поставяте майката в изолатор на 2рамки(празни от същия кошер) за седмица ,като преди това ги напръскате с кислородна вода,останалите рамки надрасквате пилото и окъпвате с полувизатора с кислородна вода.След около седмица пак окъпване(само питите) и освободете майката.

jordanov
26.12.2014, 13:45
Това съм го качвал много пъти, нека и тук да го има. Вижте и годината отдолу.

http://postimg.org/image/yxy7d3ich/

Тия дни ще наснимам още от любимия ни "Пчела и кошер", отпреди 10ина години. Пчелите се лекуват с глад, затворени в мрежест кафез, на хладно, без пити и пило. Сандъка отделно, как си му е ред - сода или в огъня. Пилото в огъня.

solaris60
26.12.2014, 18:05
Това съм го качвал много пъти, нека и тук да го има. Вижте и годината отдолу.

http://postimg.org/image/yxy7d3ich/

Тия дни ще наснимам още от любимия ни "Пчела и кошер", отпреди 10ина години. Пчелите се лекуват с глад, затворени в мрежест кафез, на хладно, без пити и пило. Сандъка отделно, как си му е ред - сода или в огъня. Пилото в огъня.

То като видях какво има под статията и забравих за гнилеца. :bigsmile:

Недялко Атанасов
26.12.2014, 22:39
Това съм го качвал много пъти, нека и тук да го има. Вижте и годината отдолу.

http://postimg.org/image/yxy7d3ich/

Тия дни ще наснимам още от любимия ни "Пчела и кошер", отпреди 10ина години. Пчелите се лекуват с глад, затворени в мрежест кафез, на хладно, без пити и пило. Сандъка отделно, как си му е ред - сода или в огъня. Пилото в огъня.Това не е лекуване,а пропаганда (успорваща се от всякъде)а имено лекува ли се или не АГ???С две думи, как ще реагираш при такъв проблем?

icofly
27.12.2014, 00:10
Колеги,подпийнал малко,ще ви споделя как станах пчелар:)1982г за риба на 50 км хванал,връщайки се решавам да оставя риба на бабата на жена ми,седнали да пием по лимонада,видях рой на една ябълка,взех тръвна помощ от пчелари ,увит в чаршаф в Москвича и към Горна Оряховица,споделям с комшията пчелар има 10 семейства в района,имаше стар празен и ми го подри.На следващата гогина семейство беше болно от АГ,ама то и маточниците се точеха,излекувахме го и то ето как:унищожихме всички пити с пило,оставихме тези само с мед,3 пъти през 4-5 дена пръскане със сулфатиецол,той се почувства неудобно лека му пръс и ми направи идин от него заради желанието ми да стана пчелар,и до ден днешън,заобикалям ги и са последни но са едни от най силните ми кощери

jordanov
08.01.2015, 12:06
Още малко научен подход в темата. Доклад пред Апимондия 2005, автори доц. д-р Първан Първанов, ас.д-р Николина Русенова, Димо Димов.

28652866

scutellator
09.01.2015, 17:51
В конкретният случай не мисля - няма как, просто няма пчелари около мен, нито пречат на някой защото съм сам и около мен няма хора. Просто исках ако някоя знае да сподели. Единственият вариант е просто спори чрез вятъра, но ми се вижда леко невероятно...

Във всяко пчелно семейство има спори на Ам. гнилец. Прието е че са нужни няколко милиона спори за да предизвикат заболяване и смърт на ларвата. Да обаче, най-малкия брой спори, при който е било предизвикано заболяване е 11 ( мисля че изследването е на Rothebuhler). При пчелите винаги има вариация в прага на патоенния товар, предизвикващ заболяване. При липса на сериозни заболявания нормално не проявяващи клинични симптоми и наличие на затворена и изолирана популация пчели, където няма внасяне на външни патогени, след известно време някой от "безобидните" патогени оповестява присъствието си с клинични признаци на заболяване (или генетичен недъг).

Обикновенно в другите държави, при откриване на наличие на АГ, пчеларите изгарят семействата имащи клинични симптоми и третират с антибиотици съседните кошери (обикновенно това е целия пчелин), защото летящите пчели от изгорените семейства се налитат във останалите. В страни където антибиотиците са позволени е ясно - болните пчелини могат да се поддържат живи неограничено време с употребата на антибиотици два пъти годишно. Но това го решава пчеларя.

Хигиеничните пчели са много полезни за предотвратяването на епидемии от болести по пилото. Когато някоя ларва се разболее, просто я премахват преди да е станала проблем за семейството и от там и за целия пчелин. В местности, където има голяма опасност от заразяване с АГ, употребата им е препоръчителна.


млечният тест - ето тук:
http://scientificbeekeeping.com/sick-bees-part-18a-colony-collaspse-revisited/

Максим Тодоров
04.02.2015, 16:54
https://www.youtube.com/watch?v=7eTcpm4xnB4

npachovski
17.06.2015, 20:04
Днес направих преглед частичен за да видя как вървят нещата и на един от кошерите видях 3 пробити капачета на запечатаното пило огледах останалите няма хлътнали, няма нищо друго нередно. Но тези три килиики си стоят с тези пробити капачета гледам насам натам чета и ме е яд, че не боцнах с една клечка вътре да вида какво е положението. Въпроса ми е тези три пробити капачета може ли да бъде нещо друго, а не гнилец или утре да паля колата и да хода да дубна по една клечка?

jdrumev
17.06.2015, 21:04
Днес направих преглед частичен за да видя как вървят нещата и на един от кошерите видях 3 пробити капачета на запечатаното пило огледах останалите няма хлътнали, няма нищо друго нередно. Но тези три килиики си стоят с тези пробити капачета гледам насам натам чета и ме е яд, че не боцнах с една клечка вътре да вида какво е положението. Въпроса ми е тези три пробити капачета може ли да бъде нещо друго, а не гнилец или утре да паля колата и да хода да дубна по една клечка?

ако е глинец ще си 145 пчели с тая болест в бг.

scutellator
18.06.2015, 07:53
Днес направих преглед частичен за да видя как вървят нещата и на един от кошерите видях 3 пробити капачета на запечатаното пило огледах останалите няма хлътнали, няма нищо друго нередно. Но тези три килиики си стоят с тези пробити капачета гледам насам натам чета и ме е яд, че не боцнах с една клечка вътре да вида какво е положението. Въпроса ми е тези три пробити капачета може ли да бъде нещо друго, а не гнилец или утре да паля колата и да хода да дубна по една клечка?

Би могло да е мехурчест гнилец (sac brood), причиняван вирус (но новия щам, защото стария се проявяваше само при Mellifera Mellifera и евентуално Ligustica и Buckfast), аскосфероза, ешерихия коли, нозематоза и още много други неща

Юрий Цветков
18.06.2015, 09:19
Въпроса ми е тези три пробити капачета може ли да бъде нещо друго, а не гнилец или утре да паля колата и да хода да дубна по една клечка?
А дали не са излюпващи се пчелички?

icofly
18.06.2015, 09:53
А дали не са излюпващи се пчелички?

А може и недозапечатано пило?Ако беше бръкнал с една клечка гадаенето щеше да е по близо до истината.

Mateev
19.06.2015, 21:25
Питата трябва да мирише неприятно, при бъркане с клечка умрелите какавиди трябва да са кафяви и да се точат, и дори тогава диагнозата не е сигурна, защото подобни сиптоми има и измръзналото (простуденото) пило. Най-сигурно е да се направи лабораторно изследване - то потвърждава или отхвъля всяко едно съмнение.

Подобни сиптоми могат да се получат когато по някакви причини семейството изгуби много пчели - например отравяне на пчелите поради пръскане или теглене на много отводки с много млади пчели. В кошера остава много пило, но малко пчели, които да го обслужват.Резултата е, че пчелите изоставят периферните пити с пило и нямат достатъчно ресурси да ги почистят. В резултат на това настъпват гнилостни процеси. които могат да доведат до неприятна миризма на питата и до умряло (разложило се) пило. При съмнения пчеларя задължително трябва да направи изследвания, за да си изясни тези процеси дали се дължат на болест, или са естествени при изоставяне на пилото от пчелите.

solaris60
19.06.2015, 23:09
Питата трябва да мирише неприятно, при бъркане с клечка умрелите какавиди трябва да са кафяви и да се точат, и дори тогава диагнозата не е сигурна, защото подобни сиптоми има и измръзналото (простуденото) пило. Най-сигурно е да се направи лабораторно изследване - то потвърждава или отхвъля всяко едно съмнение.

Подобни сиптоми могат да се получат когато по някакви причини семейството изгуби много пчели - например отравяне на пчелите поради пръскане или теглене на много отводки с много млади пчели. В кошера остава много пило, но малко пчели, които да го обслужват.Резултата е, че пчелите изоставят периферните пити с пило и нямат достатъчно ресурси да ги почистят. В резултат на това настъпват гнилостни процеси. които могат да доведат до неприятна миризма на питата и до умряло (разложило се) пило. При съмнения пчеларя задължително трябва да направи изследвания, за да си изясни тези процеси дали се дължат на болест, или са естествени при изоставяне на пилото от пчелите.

Ето такива неща се получават когато се вземат пити с пило за да се подсилват отводки с цел постигане на голяма бройка, а не два магазина с мед. Повишаване на агресията и ред други неща. Това като обобщение на няколкото теми които се развиха днес

Дамян Дамянов
20.06.2015, 00:14
Тестът с млякото. Сигурно го има във форума, но ако го няма ще го напиша.

npachovski
20.06.2015, 19:45
Благодаря ви на всички. Направих преглед на ново и явно са се позабавили с почистването на килииките от излюпени токущо пчели. Видях още 2-3 такива с леко пробити капачета точно в средата много прилича на пръв поглед от това което изчетох и видях като снимков матриал :) за тези 2-3 дена опасение. Бръкнах леко с клечка за зъби от вътре се показа пчеличка съвсем здрава в другите килиики също така. На друга килиика пък не беше дозапечатана бръкнах внимателно вътре беше съвсем бяло седефена какавида. От миналата година съм пчелар и явно не са ми ясни напълно тези сложни процеси и как изглеждат в движение, но след обстоен преглед определено ми се изясниха просто след работа ми е натоварено бързам и не успявам винаги да ги погледам спокойно и това са последиците от бързите и недогледани прегледи.

Andrea Emalin
09.09.2015, 15:27
Колеги някой да знае дали в Плевенския район тази или миналата година е имало заразени пчелини с американски гнилец?

mmm.1979
06.10.2015, 21:47
Възможно ли е по това време да се разбере болно сем. от гнилец?Преди 3 дена мой познат е ходил да види няколко сем. за продан но в едното е имало малко пило на 1 р. но е било прошарено и имало няколко незапечатани килийки с загинали ларви.Хлътнали и пробити килийки каза че е нямало но пробил няколко и от една две килийка излязла тъмна течност а от другите млечно бяла течност и се отказал да ги копува.Казах му че не съм се сблъсквал с това но според мен това може би е простудено пило по това време. Семейството било средно по сила.Възможно ли е по това време да има гнилецови заболявания?Собственика твърдял че преди месец всичко си било наред.

scutellator
07.10.2015, 07:24
Възможно ли е по това време да се разбере болно сем. от гнилец?


Да! Дори и да няма пило, в килийките ще има остатъци от умрели ларви. Питата. Трябва да се наклони така че дъната (т.е. долните стени) ва килийките да може да се виждат. Мръсотията няма как да се пропусне, още повече че ам. гнилец оставя характерното "езиче" подаващо си от неизчистината килийка.
За съжаление ам. гнилец обаче не и най-тежката болест, която може да се закупи. Към момента се среща сравнително рядко и е един вид архаично заболяване( т.е. пчелите си имат по-важни проблеми в момента и ам. гнилец едвам успява да си намери ред)

Mateev
07.10.2015, 07:28
Не каза имало ли е характерната миризма на изгнило. Би трябвало да се усеща още с отваряне на кошера.

Иначе би трябвало гнилцови заболявания да могат да се проявят по всяко едно време, когато има пило. Все пак спорите живеят много дълго и не ги бърка сезона.

Недялко Атанасов
07.10.2015, 09:25
Това с миризмата се усеща трудно освен ако не си навреш носа в килийката,но при положение ,че пилото на 3-5 рамки е ЛЕШ тогава се усеща.Ако някой има такова поразено семейство ,но видимо не заслабнало ИДВАМ НА МЯСТО и го взимам на гол рой.

viko83
08.01.2016, 21:33
На много места чета,че се плаща обезщетение за изгорен кошер,та се чудя кои го изплаща и какъв е размера.

Сергей Тимофеев
09.01.2016, 19:55
На много места чета,че се плаща обезщетение за изгорен кошер,та се чудя кои го изплаща и какъв е размера.

Това да го прочетат ПРОГРАМИСТИТЕ и ще има клади.

Недялко Атанасов
13.01.2016, 22:16
Държавата,по 1оо-12олв.на изгорен кошер.

Дамян Дамянов
14.01.2016, 07:24
5817

Това е най-добрата снимка на теста с млякото.
Control = Контролна проба
АFB = AГ
EFB = EГ

Щипка обезмаслено мляко на прах, малко вода и 1-2 умрели ларви. Млякото трябва да е 1%, но трудно ще го сметнете в полеви условия.
Температура 37 градуса(телесна) и клатене(разбъркване) на епруветката.
Резултат след 10-20 мин.

perdeee
30.06.2016, 10:31
Здравейте,в един от кошерите открих запечатани маточници в които майката беше тъмна и когато я пробвах с клечка се размириса и разложи но не се точи и имаше някакви белезникави прашинки в разложената маса а по пилото имаше засъхнали ларви които бяха бели някои с запазена цялост други не и със обърнато тяло с с главата на долу какво може да е и как да процедирам?

georgi rumenov
30.06.2016, 16:38
Здравейте,в един от кошерите открих запечатани маточници в които майката беше тъмна и когато я пробвах с клечка се размириса и разложи но не се точи и имаше някакви белезникави прашинки в разложената маса а по пилото имаше засъхнали ларви които бяха бели някои с запазена цялост други не и със обърнато тяло с с главата на долу какво може да е и как да процедирам?

Качи снимки ако имаш възможност

perdeee
30.06.2016, 19:01
за жалост нямам снимка а и изгорих всички рамки за по сигурно и няма как да ги снимам.

demonj
17.09.2016, 05:16
5817

Това е най-добрата снимка на теста с млякото.
Control = Контролна проба
АFB = AГ
EFB = EГ

Щипка обезмаслено мляко на прах, малко вода и 1-2 умрели ларви. Млякото трябва да е 1%, но трудно ще го сметнете в полеви условия.
Температура 37 градуса(телесна) и клатене(разбъркване) на епруветката.
Резултат след 10-20 мин.

Този тест е много полезен,преди години имах много големи проблеми с АГ който ми се пренесе с рояци които хващах,2 години водих борба и докъто не изгорих абсолютно всичко което е имало допир със заразените пити нещата не се оправиха,това включва рамки,кошери,була,дрехи,рък авици и рамкоповдигачите,отогава насам гнилец съм нямал но моят съвет към тези които открият гнилец в пчелинаси е да унищожават всичко моментално защото става нещо страшно,изпитах го вече лично!

Remi
26.09.2016, 12:31
За колегите в този регион
**********************
От Агенция по храните - Плевен ни предадоха, че в 5 общини на Плевенска област - Кнежа, Левски, Искър, Долни Дъбник и Плевен през последните месеци е установен американски гнилец.
Това е твърде неприятно и тревожно.
Прегледайте рамка по рамка пилото. Ако имате съмнения - хлътнали капачета, отслабнало семейство, лоша миризма (на туткал), проверете с клечка кибрит съдържанието на съмнителна килийка. Ако масата се точи, твърде е възможно да има гнилец. Обадете се на ветеринарния лекар, за да вземе проба и да се изпрати в Националния Ветеринарно Медицински Диагностичен Институт за анализ.
Разпечатайте тъмните, почернели пити, през които не прозира слънчева светлина и след това ги претопете.
Не допускайте кражби.

delta.e
26.09.2016, 14:23
Не съм съгласен само с претопяването на питите .
Има ли АГ - бензин и клечка кибрит .