PDA

Виж пълната версия : кошери от фибран за начинаещ?



x_klk
07.07.2013, 18:32
Мисля да новостите, тъй като още дори не съм почнал с пчеларството (само събирам инвентар), през пролетта мисля да направя първите стъпки с няколко кошера. Насочил съм се за начало да почна с кошерите от фибран понеже следя обявите по сайтовете и те са 2-3 пъти по-евтини от дървените. Не разполагам с начален капитал както повечето обикновени българи, затова съм започнал да събирам нещата малко по малко. Моля за вашите мнения по въпроса заслужавали си да почна с този вид кошери или със стандартните.

stanyo
08.07.2013, 08:06
Насочил съм се за начало да почна с кошерите от фибран понеже следя обявите по сайтовете и те са 2-3 пъти по-евтини от дървените. Ще пуснеш ли линкове към тези сайтове ? Общо взето, който използва дървени ще ти препоръча тях и обратно. Аз съм с дървени, но много искам да имам няколко стиропорени просто за да пробвам как зимуват в тях. Един колега от форума беше казал, че ще му се освободят стиропорени есента и чакам да видя каква цена ще обяви. Иначе ако се насочиш към дървените внимателно прочети във форума кой пройзводители са добри и кой не.

Mateev
08.07.2013, 08:40
Един кошер или един корпус трябва преди всичко да е много здрав. Трябва да издържа на стотици килограми сила, особенно ако в камион натовариш 10 пълни с мед корпуса един върху друг. Фибрана и стиропора не отговарят на изискването за здравина и от тях няма как да се направи здрав кошер.

Вярно е че има стиропорени кошери, но те се правят от специален експандиран полистирол с плътност 100-120 кг/куб.м. Получават се много здрави стени на корпуса, които може би надхвърлят здравината на дървените кошери.

Ако опиташ да си направиш кошер от обикновен фибран или стиропор - нищо няма да се получи. Може би ако кошера се направи от 20 мм дърво и после се облече с още 20 мм фибран - тогава и само тогава едновременно можеш да получиш здравина и добра топлоизолация. Отвън фибрана трябва да е защитен от механични въздействия и от UV радиация - например шперплат и боя. И както виждаш вече се получи сложен и скъп сандвич със съмнителни параметри.

Та изкам да кажа, че ако ще е стиропорен кошер, трябва да е фабрично направен. Няма шанс нещо подобно със същите качества да се направи в домашни условия.

k-2
08.07.2013, 10:06
В този руски форум се описва как може в домашни условия да се отлеят във форма и да се направят корпуси от полистирол висока плътност (100кг/м3)
http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=17725

x_klk
09.07.2013, 16:45
http://prodavalnik.com/kosheri-ot-fibran-i22455173
това е обявата за кошерите от фибран

Mateev
09.07.2013, 20:48
Това е нуклеус. Между него и един истински кошер има светлинни години разлика. Нуклеуса е просто една малка кутия, предназначена за няколко пити. Той се използва за създаване на отводки или за временно жилище на майката, докато се оплоди. Истинския кошер е по-голям (за 10 или 12 пити) и има корпуси, които се слагат един върху друг. Общото тегло на 1 кошер може да надхвърли 100 кг, а на един нуклеус никога не достига 10 кг.

mladen99
14.07.2013, 16:32
колкото и да гледаш няма винаги първите кошери няма да отговарят на нещо. но е още твърде рано да знаеш какво точно искаш.
Така че отиваи в първия магазин или склад и си вземи 1 или 2 кошера.

Не си написал от къде си? колеги могат да ти препоръчат нещо.
Намери някои в региона които да ти покаже първите стъпки и да получиш първи съвети.

Засега първо може да си вземеш един хубав костюм, нее нужно да е цял, може и до кръста (аз ползвам такъв около 25-30лв.. Надолу си слагаш един анцунг и си спокоен.
После ръкавици, рамкоповдигач и пушалка.
Сандъче 6р. с дръжка за пренасяне на рамки пити и др. Но нее задължително.

Кошера, незнам на каква система си се спрял.
Дадан Блат за мен е задължително да е с 2 магазина. Около 85-90лв. е добра цена.
Ако е Корпусен на 3 корпуса, ориентировъчно същата цена.
После вече следва боедисване, което сам ще си претцениш.
Аз мога да ти препоръчам нещо, но професори много и някои няма да го удобри.
Аз минавам 1 ръка с препарат срещу дървояд на водна уснова. После в боя на водна уснова, или лак на водна уснова. Лака започва да ми харесва повече...

Малко рамки, големи, малки, сковаваш си ги, обтелваш.
И догодина си уговаряш една отводка за 1-10 май, ако е с млада маика добре, ако не... може веднага да я смениш с нова, подхранваш през ден и може и мед да изкараш ;-) Аз имах такъв успех!

пешо
21.08.2013, 17:31
Аз тази година си направих един кошер от фибран - 2 корпусен Дадан - Блат. Много добре се държи за сега
но още не е презимувало семейството в него и ще дам отзив след зимата.

rumbata1
22.10.2013, 20:25
Много пpочетох по фоpуми и pеших да опитам,пpавих го по схема за многокоpпусен с един магазин.

jordanov
23.10.2013, 13:00
Загубил си си деня. Дано поне за материала да не си давал лев. Поработи 2-3 години с пчели и тогава прави сандъци. А форумите ги чети внимателно.

Telfera1
23.10.2013, 17:34
Догодина всичките ми отводки ще ги правя във фибранови кошери, нищо че имам 60 празни дървени такива.
Единствения недостатък откакто ползвам фибрана, е че си разширяват сами входа.
Да отбележа, че съм ползвал фибрана само на еднокорпусен, но според мен ще издържи до трикорпусен без проблем. Проблема ще е при отделянето на корпусите.
410411

rumbata1
24.10.2013, 19:33
честно ще си кажа,цената на фибрана 12 лв.винтове за дърво 4 лв. и рамки 10 броя 5,50 лв.Много желание за направата му,пък ще видим какво ще си покаже.

tsc1
24.10.2013, 19:52
Догодина всичките ми отводки ще ги правя във фибранови кошери, нищо че имам 60 празни дървени такива.
Единствения недостатък откакто ползвам фибрана, е че си разширяват сами входа.
Да отбележа, че съм ползвал фибрана само на еднокорпусен, но според мен ще издържи до трикорпусен без проблем. Проблема ще е при отделянето на корпусите.

Как се справяш с влагата и оборота на въздуха в този кошер?

Telfera1
25.10.2013, 08:09
Как се справяш с влагата и оборота на въздуха в този кошер?

На дъното имам перфорирана ламарина (вижда се на втората снимка).
Цената на материалите е 10лв. За направата на еднокорпусен с капак (без дъното) отиват точно две плочи с размери 120/60. Корпуса е от 3 см, а таванката и капака от 2 см.
Обмислям против саморазширяването на отворите да вграждам метален профил (примерно П образен профил от тея за монтаж на гипсокартона - подрязан до нужния размер).

jordanov
25.10.2013, 08:51
Румба, желанието е ясно, тука всите сме мераклии, ма си прави сметка на парите. С тез пари ще си вземеш стар Дадан и почваш...



, но според мен ще издържи до трикорпусен без проблем. Проблема ще е при отделянето на корпусите.


Ей, да не стане играчка-плачка? Отводките направо на пластмаса ли ги слагаш ?

Telfera1
25.10.2013, 10:23
Ей, да не стане играчка-плачка? Отводките направо на пластмаса ли ги слагаш ?
За тея пластмасовите основи имам много противоречиви мнения: докато някои семейства ги градят много добре, то други изобщо не ги и пипват. В случая на снимката само съм ги складирал, но ще си направя и експеримент с 2-3 отводки директно на пластмаса (ще се опитам да ги приуча от малки :D )

jordanov
25.10.2013, 12:21
Аха, мненията ни съвпадат, затова всъщност и те питах. Ако не се откажеш от експеримента, споделяй после резултата.

rumbata1
10.11.2013, 08:29
Здравейте,то аз си купих 3 броя многокорпусни кошери с по 3 корпуса и сега ги боядисвам за пролетта.А за кошера от фибран дори германците го препоръчват предвид добра температура през зимата.Самите те казват че в този кошер семейството през зимата е по подвижно и не прави кълбо.Защо да не опитами и в такъв.В румъния вече има фабрика за тези кошери и познайте къде се продават най-вече,в Европа.Не съм си изгубил времето или пък парите-кошера стана бързо и евтино,а желанието и предизвикателството направо ме изгаряха.Да опита си заслужава,защото том е бъдещето.Украинците са измислили нагреватели за кошерите през зимата за дървени кошери,а именно германците избягват този разход с отглеждане в кошери от фибран или стиродур.Пожелавам успех на всеки с новите начинания,аз съм само един от вас.

Петър84
10.11.2013, 10:24
Това че пчелите са по подвижни не правят зимно кълбо е против природата на пчелите.Но в крайна сметка всеки си решава какво да прави

BUGI
10.11.2013, 22:39
Това че пчелите са по подвижни не правят зимно кълбо е против природата на пчелите.Но в крайна сметка всеки си решава какво да прави
Што не значи да е неговото мнение најдобро и едино исправно.

Nik_m
10.11.2013, 23:26
Интересно ми е дали ще можеш да повдигнеш един корпус пълен с мед?
Няма ли да се счупи фибрана?

rosty_sz
11.11.2013, 06:00
Ще стане на парчета. Заводските кошери са от материал с мноооооооооооого по голяма плътност.

bob6666
22.12.2013, 20:37
Две години експерементирам с термострен зимата обречена отводка оцеля на -20 перфетно профилите вършат работа но дезинфекцията е малко проблем Пробвах с формалин не знам да ли е правилно

BUGI
23.12.2013, 22:46
Две години експерементирам с термострен зимата обречена отводка оцеля на -20 перфетно профилите вършат работа но дезинфекцията е малко проблем Пробвах с формалин не знам да ли е правилно
Не знаја дали има нјакое средство за дезинфекција на стиропорни и стиродурни продукти вопште;)

Петър84
23.12.2013, 23:40
Две години експерементирам с термострен зимата обречена отводка оцеля на -20 перфетно профилите вършат работа но дезинфекцията е малко проблем Пробвах с формалин не знам да ли е правилноТази отводка дадели някаква продукция през годината?Или си остана обречена

Mateev
24.12.2013, 09:35
Не знаја дали има нјакое средство за дезинфекција на стиропорни и стиродурни продукти вопште;)

H2O2 (хидроген пероксид или водороден пероксид) - много силен окислител, който е отличен дезинфектант. 30%-тният разтвор се нарича ПЕРХИДРОЛ и го има по магазините. В такава концентрация избива всичко живо, както и избелва и разлага почти всякакви текстилни тъкани, храни и биопродукти. Дори и само 3%-ния разтвор има силни дезинфекциращи свойства и в медицината се използва под името КИСЛОРОДНА ВОДА.

Та ако искаш да дезинфекцираш кошери, ПЕРХИДРОЛА е идеален за тази цел, само внимавай да не се престараеш с концентрацията, щото освен микробите и мръсотиите ще свали от стените на кошера дори и боята.

bob6666
24.12.2013, 17:57
Благодаря за идеята химикали пазарувам от склада на бившето учитехпром не съм обръщал внимание сега как му викат Отводката си оцеля и даде продукция та затова съм оптимистично настроен Това лято и един магазин сложих защото не стигнаха но него напълниха беше в края на слънчогледа

krasta4ka
05.02.2014, 18:20
Аз от 2г. зазимявам отвотки на по 6 рамки в кошер от фибран 6мм.Много добре зимуват.Преди няколко дни проверявах кошерите с почукване,когато стигнах до тези от фибран почуках чусе веднага бучене и за моя изненада 2-3 пчели веднага излязоха през горната прелка с настръхнали антени,а времето бе около -6.

Светозар Каменов
05.02.2014, 21:09
Аз от 2г. зазимявам отвотки на по 6 рамки в кошер от фибран 6мм.Много добре зимуват.Преди няколко дни проверявах кошерите с почукване,когато стигнах до тези от фибран почуках чусе веднага бучене и за моя изненада 2-3 пчели веднага излязоха през горната прелка с настръхнали антени,а времето бе около -6.
За първи път чувам за фибран 6 мм. Не го ли изгризват?

BateMisho
06.02.2014, 00:15
Предполагам става въпрос за депрон, той е 6мм, има и на 3мм. И той и фибрана сa еднакъв материал - екструиран полистирен или XPS.

krasta4ka
06.02.2014, 10:05
Никаде изгризано няма,но серьозно трябва да се помисли за влагата,която отвън не може да проникне ,но вътре се създава.Когато вдигна капака и опипам покрива усещаш влагата.Преди време зазимих и в 3мм. Фибран проблем нямаше оцеляха и на пролет тръгнаха напред с другите.Проблемът ми с 3мм.фибран бе ,че не му сложих лайсни и когато вдигах рамка се откъртваше малко от фибрана,но със 6мм.нямам проблем.Не споря дали е депром или фибран защото не съм вещ в тази работа,просто изолираха една сграда и имаше пърчета които щяха да изхвърлят и аз им намерих друго предназначение.Лепих го със силикон ,един бял на цвят

Вълчан
06.02.2014, 10:57
Може ли снимка на кошера "Крастачка".

георги ананиев
06.02.2014, 12:34
За 3 мм или 3 см става въпрос , че за кошер със стени 3 мм дори не мога да си го представя.

Сергей Тимофеев
06.02.2014, 12:38
[QUOTE=krasta4ka;33834,но със 6мм.нямам проблем.Не споря дали е депром или фибран защото не съм вещ в тази работа,просто изолираха една сграда и имаше пърчета които щяха да изхвърлят и аз им намерих друго предназначение.[/QUOTE]

Дали не си объркал мм. със см. Защото не съм чувал да изолирват згради с мм.

krasta4ka
06.02.2014, 13:41
Грешка в мерните еденици става въпрос за сантиметри.При първа възможност ще ви предоставя и снимки

tsvetanko1973
06.02.2014, 15:01
И ако може малко информация за силикона

krasta4ka
06.02.2014, 17:11
О.к колеги утре ще ходя за да нагледам пчелите ще снимам кошерчетата и силикона

krasta4ka
07.02.2014, 18:52
http://prikachi.com/images/707/7040707B.jpg http://prikachi.com/images/714/7040714z.jpg Това са колеги нуклиусчетата не е кой знае какво но пък добре живеят.Това го видях от мой приятел от с.Калчево.Дано съм успял да къча снимките

n_markov
26.02.2014, 23:01
Колеги от доста време се каня да си направя и аз едно фибраново xps 10ДБ кошерче, но имам притеснение че след първата година на открито от слънцето фибрана ще започне да се рони (понеже бях покрил една дупка с фибран и цяло лято бе на слънцето и когато го махнах се ронеше , фибрана е от зеления на цвят). Та до колегите вече с такъв кошер в пчелина - правилно ли се опасявам или не. Ако трябва да мисля по какъв начин да го защита от изгаряне от слънцето ( с някаква боя, шпакловка или и аз още не знам).

kuline
26.02.2014, 23:32
Прочети темата "Боядисване на кошери", там ще намериш отговор

ddsi
25.03.2014, 20:36
Здравейте,още нямам пчели и се ровя из форуми и чета това онова та попаднах на ето това за фибрана.

Здравейте !! За пръв път се намесвам във форума ви и се извинявам за неудобните въпроси които ще задам към майсторите на топлоизолация. 1.колко от вас знаят че " фибрана" е карциногенен (затова пройзводителя не го препоръчваза вътрешна употреба) ?????


това е от професионален форум за строителство и ремонт.Отделно някъде четох за един пчелар,който имал 20-тина такива фибранени кошери и всичките пчели измряли,а в дървените не.
От собствен опит знам,че ако нещо изглежда прекалено хубаво и евтино значи нещо не е на ред.

Mateev
25.03.2014, 20:42
Фибран не става по редица причини, и най-малката е, че е отровен.

За полистиренови кошери се използва специален материал с плътност 100 кг на куб.м., който е сертифициран за хранителни нужди. Само такъв материал става и нищо друго.

wenciautoklima
18.04.2014, 08:01
Вече 4 година работя с корпуси от стиродур/фибран/ Пчелите си живеят нормално.Нито го гризат,нито се тровят.Малка подробност-крайщата на паната са армирани с чамови летви 3/3см.Времето за изработване на 1 корпус е 40минути.Ориентировъчната цена за 1 корпус /Роже Делон/ е 4 лв.Отвън са защитени с фасаген.

xenon
08.02.2017, 14:09
https://www.youtube.com/watch?v=wm84fHb809A

Това е интересно, някой ползва ли подобни корпуси. С течение на времето как е?

demonj
08.02.2017, 15:49
Тези които аз правя са по добни на тези на колегата wenciautoklima,моите са от 5см. XPS шпакловам ги външно с лепило за толоизолация,вече 3 години ги ползвам и не са мръднали,направил съм до момента над 50 такива.

freddie46
08.02.2017, 21:25
Качи някоя снимка.Дай някой съвет и качи някой размери:как разкрояваш листа за по-малко фира.
Поздрави:Цветан Димитров

demonj
09.02.2017, 20:36
Снимки в момента нямам,размерите са стандартните вътрешни за ЛР корпус,листовете разкроявам така че ми остава по една ивица от 7-8 санта отпадък(въпрос е на сметки),всичкото се стяга с винтове 5х100мм и лепя със лепило за топлоизолация Titan Styro 753 ,уточнявам че само корпусите са от XPS ,дъно подкапачна дъска и капак са от влагоустойчиво OSB3 и дърво.
Поздрави:Георги Димитров

agro
03.01.2019, 15:54
Вижте какво видях да се предлага:
https://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=231615
Представям си го с улеи за ушите на рамките, дупка с мрежа на дъното и прелка. Какво ще кажете?

jordanov
03.01.2019, 16:43
Аз като ги загледах сутринта по снимките и аз така си помислих, ама докато не се види трудно ще се прецени. За някои работи стават, вече на тебе дали ще ти е удобно, друг въпрос.
А, и една тухла на капака или па направо вързани към стойките.:)

Трендафил Дончев
03.01.2019, 16:48
Пчелите като го смесят с прашец и ще напълнят пчелина с монтажна пяна.:bigsmile:

ch.atanasov
03.01.2019, 18:05
Вижте какво видях да се предлага:
https://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=231615
Представям си го с улеи за ушите на рамките, дупка с мрежа на дъното и прелка. Какво ще кажете?

Още седят в двора , няма кой да ги изхвърли. Идеални бяха, но не ги обработих подходящо и ги изръбаха. Събират към 16 рамки ДБ. Миналата година мазах с течна гума ( фибранови ) и пак няма спасение.

jdrumev
03.01.2019, 19:46
Още седят в двора , няма кой да ги изхвърли. Идеални бяха, но не ги обработих подходящо и ги изръбаха. Събират към 16 рамки ДБ. Миналата година мазах с течна гума ( фибранови ) и пак няма спасение.


Какъв цвят ако не е тайна?:bigsmile:

Трендафил Дончев
03.01.2019, 20:10
Какъв цвят ако не е тайна?:bigsmile:

Една хубавица решила да си освежи дома и извикала бояджии.
-Какъв цвят искате да боядисаме госпожо?
-Спалнята розово, но не розово, а около розово. Хола в синьо, но не в синьо, а около синьо. Кухнята в жълто, но не в жълто, а около жълто.
На бояджията му писнало и казал:
-Госпожо, аз мога ли да ви е....в г..., но не в г..., а около г....?
И започнали.:bigsmile:


Та Друмев, на Атанасов са някъде около този цвят.:bigsmile:

barkov1982
03.01.2019, 20:30
Е убава работа, демек трай коньо за зелена трева

Трендафил Дончев
03.01.2019, 20:34
Е убава работа, демек трай коньо за зелена трева

Може и за динени кори.;)