PDA

Виж пълната версия : ханеманова решетка при многокорпусна система фарар



manolibo
06.07.2013, 18:31
Здравейте , тази година за пръв път работя с тези решетки и възникна един проблем ако някой може да помогне ще съм благодарен.Кошерите ми са на по 4 корпуса в момента в 1 е майката с празни рамки за снасяне над нея е решетката 2 корпус осниви през една със стари рамки за градеж 3-ти корпус мед и 4-ти най- горе със зряло пило и мед по този начин съм ги подредил обаче при всички случай майките са супер подвижни снасят добре но щом ги преградя с решетките пчелите на 4-ти корпус веднага залагат маточници по 6-7 всеки път има ли някой идея защо е така нали тези кошери се работят с ханеманови решетки ,данеби миризмата която излъчва майката да не достига до последния корпус ако някой има идея моля да помогне ,благодаря предварително. crying;

teo
06.07.2013, 19:28
Не съм работил със система фарар, но си мисля, че по-добре би било във втори корпус да оставиш пилото. Във третия основите с изградените рамки и в четвъртия медът. По този начин пчелите ще са в по-близък контакт с майката и няма да заложат маточници. Те ще качват меда в трети и четвърти корпус и чак когато се излюпи пилото ще заредят и втори корпус. Тази подредба е добра за силни и кратковременни паши, ако ги държиш така дълго време семействата ще отслабнат.

Недялко Атанасов
07.07.2013, 18:37
................и решетката между 2и3.

manolibo
07.07.2013, 19:01
Ще рече ли това,че ако пчелите са по близо до майката този проблем няма да го има

Telfera1
08.07.2013, 11:39
Да-ако майката е качествена.
При преграждане с ХР, докато има незапечатано пило над нея, се оставя отворен само долен вход-така пчелите минавайки през корпуса с майката усещат нейното присъствие и не залагат маточници. След запечатването на пилото над ХР се отварят и горните входове.

manolibo
09.07.2013, 20:50
Благодаря

evgeni.filimonov
10.07.2013, 10:21
Нормално е да залагат маточници в четвъртия корпус, това е защото там пчелите много слабо усещат феромоните на майката и залагат маточници за самосмяна. Аз винаги така процедирам и всяка година си правя по една или две отводки от всяко семейство, в зависимост от силата му. Ако не искаш маточници, сложи корпуса със ЗП над ХР.

manolibo
10.07.2013, 17:23
Благодаря за инфото колеги.

vergilzhikov
20.11.2013, 18:41
Колеги, от тази година започнах да работя с ХР. Не съм наясно ХР така ли се поставя над плодника както е закупена или я слагате в рамка. Питам защото ми се струва, че когато поставя решетката тя практически опира в горните летви на рамките в плодника и в долните летвички на на рамките от корпуса над нея т.е. нарушава се разстоянието между рамките на корпусите разделени с решетката. Благодаря предварително за отговорите и съветите ВИ.

Юрий Цветков
21.11.2013, 13:01
Аз я слагам така, но е по-добре ако е обрамчена в дървена рамка, така че да не опира в рамките. Иначе се губи половината от площа и. Също е много добре ако има отворен вход и над нея и пчелите са приучени да го ползват. Това че при обрамчена решетка, разстоянието между рамките се увеличава не е никакъв проблем.

vergilzhikov
21.11.2013, 22:00
Благодаря на г-н Цветков. Така мисля да направя. Ще обрамча ХР в дървена рамка с дебелина 20 мм. Относно входа над нея от практиката ми съм установил, че след като пробих отвори с диаметър 25 мм от предната страна на всички корпуси пчелите въобще не ги ползват. Затова ги затворих. Сигурно грешката е при мен. Ще опитам пак. Чудя се дали ако затворя долната прелка пчелите ще започнат да ползват такива отвори . Ще опитам и дано се получи. Благодаря.

vergilzhikov
21.11.2013, 22:11
В отговор на въпроса с изграждането на маточниците в корпусите над ХР мога да кажа, че основната причина пчелите да ги залагат е наличието на яйца и открито пило в тези корпуси. Затова е препоръчително 10 дена след поставянето на ХР да се проверят питите в корпусите над ХР. Заложените маточници трябва да се унищожат, а ако има открито пило и яйца да се потърси майката и да се снеме в плодника под ХР. Този метод е заложен в една от технологиите за отглеждане на пчели в многокорпусни кошери.

evgeni.filimonov
27.11.2013, 14:02
Аз ползвам и метални решетки и пластмасови, обрамчени са само металните. Пластмасовите са от дебелите и не провисват, работят добре.

vergilzhikov
01.06.2014, 22:36
Направих експеримент : Обрамчих ханемановата решетка на един ЛР кошер с рамка дебела 20 мм.Поставих я върху първия корпус. Практическият резултат - пчелите запълниха първия корпус, не преминаха да работят във горния корпус и в резултат на 22 май се роиха. Не съм демарирал и поради това не съм сигурен в извода си относно причината за роенето. Тя е или в голямото разстояние или в липсата на демариране от моя страна. Моля споделете .

nih
02.06.2014, 20:09
Направих експеримент : Обрамчих ханемановата решетка на един ЛР кошер с рамка дебела 20 мм.Поставих я върху първия корпус. Практическият резултат - пчелите запълниха първия корпус, не преминаха да работят във горния корпус и в резултат на 22 май се роиха. Не съм демарирал и поради това не съм сигурен в извода си относно причината за роенето. Тя е или в голямото разстояние или в липсата на демариране от моя страна. Моля споделете .

Според мен причината е в годината при нас не спря да вали, тази година се компрометира рапицата,акацията а така като върви и липата е на път.Как да се качат горе да работят като няма приток на нектар? Btw 2 см ми се вижда висока рамка аз обримчвам само железните рамки 10мм рамка като дигам 1-2 рамки с запечатено пило над ХР.

Nik_m
02.06.2014, 20:40
Според мен причината е в годината при нас не спря да вали, тази година се компрометира рапицата,акацията а така като върви и липата е на път.Как да се качат горе да работят като няма приток на нектар? Btw 2 см ми се вижда висока рамка аз обримчвам само железните рамки 10мм рамка като дигам 1-2 рамки с запечатено пило над ХР.
Определено рапицата играе важна роя за рояването. Колега пчелар раздели пчелина зимата в 2 села на разстояние 30км.
Пчелите са от едно потекло и този до рапицата почти всички изпаднаха в роево а в другия нито един не изпадна.

FVCVS CAESAR
05.06.2014, 22:54
Иронията е, че рапица почти нямаше... имам предвид рапичен мед. Щото ако имаше, и този, до рапицата, нямаше да помисли за роене. :)