PDA

Виж пълната версия : маточник от търтовка



de4o82
03.07.2013, 04:24
Здравейте, да попитам, запечатват ли маточниците когато е снесено яйце от търтовка? и какво ще излезе ако да?!?

kokona
03.07.2013, 06:03
Още преди запечатването разбират грешката си и унищожават маточника

de4o82
03.07.2013, 08:04
Бях сложил прясно пило и те допълнително нанесоха(търтовките) и за това. Второ мнение ще има ли?

jako_r
03.07.2013, 10:22
Запечатват.

evgeni.filimonov
03.07.2013, 10:26
Ако е майка търтовка, има шанс да се справиш, но ако са пчели търтовки - изтръсквай някъде навън и прибирай сандъка. Има още един начин, но той не е хуманен.

de4o82
03.07.2013, 10:33
Аз вече ги изтръсках(преди 10 дена), останаха има няма 100 пчели, сега не снасят търтеево и чакам един маточник да се излюпи оплодена майка, но има още 2 за който силно се съмнявам да са от оплодено яйце, за това питах дали запечатват, ако е снесла пчела търтовка в маточник. Едно мнение има че запечатват и едно, че не запечатват. Само ако се оплоди нова майка ще си играя да ги съживя иначе нехуманния метод :).

aleko
03.07.2013, 10:41
Маточник за който се грижат 100 пчели е обречен, какъвто и да е.

de4o82
03.07.2013, 10:46
Останаха 100 след като го запечатаха, а и аз семейство от там не искам, най много една майка за напролет да има, ако трябва смяна ;)

evgeni.filimonov
03.07.2013, 10:57
Трудно се оправят такива семейства. Те са го запечатали, но дали ще могат да му създадат нужния микроклимат , защото той е много важен за доузряването на майката в маточника. Може и да се получи , защото е топло времето. Но все пак си е играчка и хвърляне на много средства и загуба на време - накрая ще го нападнат, защото е слабо това семейство и пак ще загине, или няма да изкара зимата. 2-3 години си играя да дондуркам разни слаби семейства , правени от разни експерименти и... накрая загиват. А като сметна колко сироп и пило съм им давал. Вече не на слабаците - истината е в работата със силни семейства - с тях пчеларя има по малко работа и ядове.

de4o82
03.07.2013, 11:01
Аз за това не влагам нищо, само малко прясно пило от което е маточника, и аз си мислех че климатът е нарушен, но днес сутринта забелязах, че се излюпват пчеличките който бяха по рано снесени на питата. И аз не бих се занимавал, но бях прекъснал пчеларството и освен тоя имам още 2 и свободно време, но за отслабване на другите дума да не става.

зуница
03.07.2013, 11:55
Ако целта е майка която да придадеш на друго семейство има смисъл,макар за качеството и да се съмнявам.Ако искаш да създадеш семейство със стоте пчели и то да иззимува послушай evgeni.filimonov.
Много късно е от сто пчели силно семейство да правиш без да пипаш другите.Малко математика на времето с което разполагаш.До две седмици майката при успех ще пронесе.Колко пило ще отгледат 100 пчели?След още две седмици ще имаш нови пчели и ако старите не мрат може и да имаш 200 пчели.С грубо оптимистично смятане в края на септември ще имаш пита пчели за зазимяване.И две да са пак стигаме до написаното от колегата evgeni.filimonov. Послушай го.Моя опит потвърждава написаното от него.

de4o82
03.07.2013, 12:16
Спор няма колеги, те са изтървали влака за зимата, има къде да се придаде само да се излюпи и съеши :) Благодаря Ви за мненията.

Недялко Атанасов
03.07.2013, 18:13
Спор няма колеги, те са изтървали влака за зимата, има къде да се придаде само да се излюпи и съеши :) Благодаря Ви за мненията.Ама ти май не разбра посланията на колегите че,100 пчели само маточник немогат да произведат камо ли да го напълнят,просто не ги мъчи..........

de4o82
03.07.2013, 20:27
Разбрах ги колега Лалов, те останаха малко след запечатването му. А и не тая големи надежди на него, каквото стане.

jorors
04.07.2013, 14:15
А ти добре ли проброи.Да не се окажат по-малко,че сметката ще излезе грешна. :D :D :D

de4o82
04.07.2013, 16:08
Води се всяка една на отчет какво носи :))

evgeni.filimonov
04.07.2013, 21:27
Здравейте, да попитам, запечатват ли маточниците когато е снесено яйце от търтовка? и какво ще излезе ако да?!?

Вчера видях запечатани маточници от търтиево пило.
Имам едно силно семейство, на което преди време май повредих майката и заложиха маточници. Направих отводка и го оставних да си изведе майка. Майката се оказа дефектна и снасяше само търтиево пило, още в стадий ларва надграждаха килийките и след още седмица изчакване всичкото пило беше търтиево. В събота намерих майката и я ликвидирах, отгоре върху това семейство, което беше на два корпуса, сложих вестник и над него отводка с млада майка. Обединиха се без проблем, но долу в първия корпус имаше запечатани маточници между търтиевото пило. Така, че запечатват маточниците.

de4o82
09.07.2013, 19:19
Нищо не излезе от тоя маточник, яко си бръмчат пчелите. Ако има някой майка за изхвърляне стара, млада и има желание да я прати ще съм благодарен, да го опитам поне да презимува като запасна майка за на пролет, че имам само 2 кошера засега wink;

aleko
10.07.2013, 07:43
Просто го разформировай това семейство, никакъв шанс да оцелее без специални грижи.Упорито опитваш да си докараш някоя сериозна зараза в пчелина!

de4o82
10.07.2013, 08:27
Ок, спирам да упорствам. Да изсипя пчелите, прибирам кошера и да отиват където си искат ли?

toko652003
10.07.2013, 21:05
Да.