PDA

Виж пълната версия : Слаб кошер



kolev70
30.06.2013, 13:59
Здравейте,попитах на 2 места,но не ми се отговори.Да попитам чувал съм за смяна местата на силен и слаб кошер.Какво ще ми кажете?Ако е за 3,4дни дали слабия ще се засили или?Какво ще ме посъветвате?Благодаря Ви предварително!

teo
30.06.2013, 14:55
Има няколко начина за подсилване на слабо семейство. Този за който питаш е чрез налитане, летящата пчела от силното семейство ще налети в кошера на слабото, защото той ще е на мястото където преди е бил техният кошер. По този начин ще се увеличи дневният принос на прашец и нектар, кърмачките ще започнат да хранят по-обилно майката и тя ще започне да снася по-вече яйца. Но това ще се случи само ако майката е качествена. Ако проблема за силата на слабото семейство е в некачествена майка то колкото и да го подсилваш то няма да стане силно. Тогава сменяш майката. Слабо семейство можеш на подсилиш и като му добавиш пити с пило и пчели от силни семейства но трябва да вземеш мерки да уеднаквиш миризмата.

Димитър Бонев
30.06.2013, 21:18
А каква е причината кошера да е слаб?

kolev70
01.07.2013, 11:24
Ами направих отводки още по време на акацията,но два пъти нещо се губеше майката и чак сега видях прясно пило!

n_markov
01.07.2013, 20:01
колега извади 2 пити с запечатано пило с пчелите, напръскай с разредена ракия за уеднаквяване на миризмата и ги сложи в единия край на семейството, направи го към 18, 19 часа.И на следващия ден премести питите в средата.Напръскай с ракия и прелката. hi; Успех

kolev70
01.07.2013, 20:18
Благодаря Ви за отговорите,но по специално ме интересува този метод чрез налитане на пчели от силния кошер.