PDA

Виж пълната версия : Пълен плодник с мед,а в магазина нищо



kli6o
28.06.2013, 14:35
Здравейте,днес отворих да прегледам кошерите,че утре тръгвам за морето и като погледнах вътре…изгубих и говор и картина.Преди 3 седмици сложих на единия кошер(ДБ ) магазин само с основи (понеже молците ми унищожиха голяма част от миналогодишните рамки)от тях само първата беше леко градена,а плодниковите пити бяха пълни с мед и пред запечатване с изключение на 3 - те бяха с пило.Сложих два магазина на горе и качих в средата им 3 рамки с мед от плодника,а от двете им страни по 3 магазинни една над друга.В плодника сложих 2 магазинни с далаци под тях(празни),но изградени и 2 плодникови само на основи,като махнах преградната дъска за да сложа рамка с основа.Добре ли съм постъпил или не и защо не ми градят ВО в магазина,а задръстват плодниковите и блокират майката да снася?

armancho1
30.06.2013, 10:30
И аз имах същия проблем, когато сложих 2ри магазин да пълнят нямах изградени рамки и само основи, но размених от други кошери и от горните магазини и им сложих по 2-3 по празни пити за първи в новия магазин и така мисля е по-добре но и аз нямам големи резултати в новите магазини иначе празните рамки които сложих в пълните магазини вече имат доста изградено, но чакам слънчогледа в него ми е надеждата, а колкото до плодника не мисля че е правилно да му слагаш основи долу и да чакаш, градеж и нектар в магазините, тъй като им създаваш работа долу а там им е по важно от колкото магазините. Според мен е по добре да прехвърлиш няколко крайни рамки на някой по слаб кошер и да му сложиш изградени рамки в плодника. Но в крайна сметка ако е силно семейството всичко ще е ОК.

kli6o
01.07.2013, 09:08
Нямам никакви свободни изградени пити,а Чорбич казва,че Юли градят и без основи.Не се сетих за нищо друго,а и всички плодникови са пълни с мед и няма место за пилото и ме беше страх да не остане без пчели за зимата.

mici-92
02.01.2018, 15:45
Не знам дали съм улучил темата за моя въпрос,ако не-да го преместят.Искам да попитам.Ако кълбото е в 2-я к-с и около него няма мед,а в плодника има,пчелите ще преместят ли?Благодаря предварително.

inio33
02.01.2018, 18:50
Когато е студено и пчелите са на кълбо са движат само на горе ,щом нямат мед/храна размести ми местата на корпуса и плодника .

mici-92
03.01.2018, 10:47
Сега ,едва ли е удачно за ротация?И все пак,пчелите няма да качът–така ли?

п.п.Ще се получи така.В плодника ще има мед,а ще трябва да храня с питки.

jordanov
03.01.2018, 16:06
Значии, сложно е за обяснение /на мен ми е сложно с малко думи/, но приеми, че там където ти е кълбото /понеже употребяваш термина "кълбо" и значи си наясно?/, там ти е плодникът. За да живеят обитателите на това кълбо /пчелите/ и да вършат някакви дейности - трябва им енергия. Понеже всичкото това е един сложен комплекс от много фактори през дадения момент на денонощието и годината, ти си карай по царския път и да ти е мирна главата - слагай рънътъ /дето ше прай борбътъ/ на най-лесното място. Най-лесното за тях, па после кат се изучиш, ще видиш как и на теб да ти е лесно.

Kowalski
03.01.2018, 17:26
Над рамките сложи една питка и си цар!

delta.e
03.01.2018, 18:14
Не бих го казал , че е цар .

delta.e
03.01.2018, 18:19
Не знам дали съм улучил темата за моя въпрос,ако не-да го преместят.Искам да попитам.Ако кълбото е в 2-я к-с и около него няма мед,а в плодника има,пчелите ще преместят ли?Благодаря предварително.

Не няма да се преместят .
Слагай питките още сега .
Тази година ще станеш пчелар .
Успех .

Ангел Йосифов
03.01.2018, 18:22
Аз бих действал по следния начин;През деня около 12-14ч. свалям горния корпус.От долния изваждам две рамки от средата.От горния изваждам две от средата на кълбото и ги поставям в първия корпус...и внимателно смитам пчелите,слагам питка в/у рамките,покривам с наилон и затварям........Достатъчно са час-два за да се организират.

Трендафил Дончев
03.01.2018, 18:42
Над рамките сложи една питка и си цар!


Не бих го казал , че е цар .


Не няма да се преместят .
Слагай питките още сега .
Тази година ще станеш пчелар .
Успех .

Ха сега де. Ще бъде ли цар или не? ;)

delta.e
03.01.2018, 18:53
Слънчо , цитирай докрай .
Не , няма да стане цар , но поне ще стане пчелар .

Валентин.
03.01.2018, 19:14
И как разбра, че отдолу има мед, а от горе няма. На колко междини ти е кълбото. АкО си ровил по-сериозно в тоя кошер защо не си вдигнал 2-3-4 пити отдолу (щом са с мед), пък да си свалил маломедни долу. Не вярвам сега кълбото да ти изпълва горния корпус. И нещо друго: Когато се ротират корпуси есента, и пчеларя чака пчелите сами да качат меда нагоре, е добре да се види долу какъв мед се сваля (запечатен или не). Пчелите мноооого трудно качват запечатен мед.

inio33
03.01.2018, 19:35
Ако е дочакал пчелите да са са качили горе в последен корпус и няма храна в него това е, ЛОШО за какво му е празен корпус и горе да слага питки ,по обяд като е слънчево времето за 1минута прави ротация и няма да мине и час и пчелите ще са при храната ,,,но всеки си решава сам за него пчелите са си негови.

delta.e
03.01.2018, 20:28
Въпрос - ако имат вече малко пило ?

Илиев
03.01.2018, 20:36
Колега, Mici-92, в неделя го дават топло, така че ротирай корпусите по обет...а за догодина да знаеш, като ги зазимяваш - първи корпус с пилото, и отгоре му пълен корпус с мед..и нямаш грижи до напролет....а ние съответно уиски под 20лв. не пием.

Kowalski
03.01.2018, 20:46
Пъхай питката докат е меко времето,стопли я малко,намачкай докато е в пликчето,после направи няколко цепки и я сложи над кълбото.Провери ги след няколко дена.Кат я изядат повтаряш!Аз имах нещо подобно миналата зима и оцеляха само на питка!И ротацията е хубав вариант,но меда в плодника е бил изложен на минусови температури и малко ще им е трудно до кат го стоплят.И това ще иска още повече енергия (не се знае дали я имат).И все пак ако ще ротираш трябва да ги стоплиш тези рамки с мед!Успех Царю!:bigsmile:

Валентин.
03.01.2018, 20:51
И да знаеш: ПашАта обича смелите. ;)

kuline
03.01.2018, 20:59
Въъъ, те смелите са такива, докато пред очите им не застане страха!

Ангел Йосифов
04.01.2018, 08:06
.................................

mici-92
04.01.2018, 09:46
Благодаря за коментарите и,че ви има.Кълбото,преди 10 дни,при температура 11-12градуса беше на 6междурамия (ако това има значение).Малко трудно отделям шегата от полезната информация.Но и така разбрах някои неща.Много задачи съм сгрешил.Дано съм взел поука.

jordanov
04.01.2018, 09:58
Аз го разбрах /поста на Ангел//, ама и аз не бих направил така:( А пък Новобранеца дето му предстои да става пчелар ако смачка М, къв акъл ще му даваме после, имаме ли варианти готови и работещи?

mici-92
04.01.2018, 10:09
Не храня илюзии,че ще стана за година пчелар.Поне бяхте весели!

mici-92
04.01.2018, 10:13
Много е прав Доктора!

Ангел Йосифов
04.01.2018, 11:25
..................

jordanov
04.01.2018, 18:41
Не храня илюзии,че ще стана за година пчелар.Поне бяхте весели!

Хех, тука е така :)
Свиквай в оперативен порядък;)

inio33
04.01.2018, 19:12
Не искам да му налагам моето мнение но за начинаещ най лесния начин е да размени корпусите както съм му писал предишния пост без да разбутва рамки и кълбото, това с рамките трябва да е вече разпуснато кълбото.споменава се за пило колко пило ще има сега та толкова се тревожите и с него и без него да спаси семейството ,то за пило ще му дойде и това време .мнението е мое пчелите са си негови аз му пиша с добри намерения ако иска да са учи.

ch.atanasov
04.01.2018, 19:28
Над рамките сложи една питка и си цар!

Това е истината в тази драма.

Kowalski
04.01.2018, 20:29
Не искам да му налагам моето мнение но за начинаещ най лесния начин е да размени корпусите както съм му писал предишния пост без да разбутва рамки и кълбото, това с рамките трябва да е вече разпуснато кълбото.споменава се за пило колко пило ще има сега та толкова се тревожите и с него и без него да спаси семейството ,то за пило ще му дойде и това време .мнението е мое пчелите са си негови аз му пиша с добри намерения ако иска да са учи.

От глад ще умрат пилото няма да изоставят!

inio33
04.01.2018, 20:56
НЕ БЪДИ ТОЛКОВА СИГОРЕН,изоставет го та и измръзва пилото и са превръща в гнилец и не зимата а май ,юни това сам го виждал с очите а не на книга,това си е мое мнение.

jordanov
04.01.2018, 21:11
Оппаа, я обади сега що са го оставили май, юни месец?
Любопитен съм.

inio33
04.01.2018, 21:40
Около 20 дена само дъжд вечерите кучешки студ ,остават почти без храна след това почва жега и суша и това става ,това е горе в балкана затова има различни мнения в този форум,на места има тонове мед на друго умират от глад ако не храниш така беше 2016 без грам мед и 2017 също на сухо каквото БОГ ДАДЕ ТОВА Е.

Kowalski
04.01.2018, 21:52
НЕ БЪДИ ТОЛКОВА СИГОРЕН,изоставет го та и измръзва пилото и са превръща в гнилец и не зимата а май ,юни това сам го виждал с очите а не на книга,това си е мое мнение.

Май,юни месец работитете стоят по друг начин.През това време пчелите отглеждат много пило и бързо си разширяват гнездото.Пчеларят се стреми да им осигурява място и слага основи или празни пити.Но!По това време внезапно времето може да се застуди и пчелите пак се стесняват.Ако пчеларя е прекалил с разширяването крайните пити с пило остават на студено.Пчелите просто несмогват не че ги изостават за храна.
Аз съм писал за един мой случай миналата зима.Прочети го!Успех!

Гогол
04.01.2018, 22:40
От глад ще умрат пилото няма да изоставят!

Ако ще и да е колкото кибритена кутийка.Говорим за зимните месеци.Разделят се на 2,на 3 кълбенца,но остават да топлят пилото.Намирал съм основното кълбо умряло върху пилото от глад,а една шепа пчели върху меда,също предали богу дух.От студ.