PDA

Виж пълната версия : Кошер без пило



marianski
26.06.2013, 20:59
днес погледнах един кошер и в него немаше пило в началато на лятото беше много силен последно като го гледах немаше пчели в магазина и предположих,че с е е роил ама днес като го пръснах целия видях,че нема пило дали е търтовка или майката се е споминала някъде незная.Взех от друг прясно пило и му сложих и ще чакам да видя дали ще заложи маточници! Ако некой има съвет нещо да казва не съм от най старите пчелари аз от 2 год. некъде съм пчелар и още много неща не са ми ясни:)

Nik_m
26.06.2013, 22:21
Имах същия кошер, помислих си и аз че е търтовка и звъннах на пчелар да питам.
Каза ми че щом няма пило не е търтовка а дефектна майка, да сложа една пита с прясно пило, 2 пити с запечатано пило и маточник ако имам и да не го закачам 20тина дена.
Вчера гледам пчелите носят усилено прашец, утре е 20тия ден и ако е хубаво времето ще видя какво е станало.

marianski
05.07.2013, 15:30
Мерси за изчерпателните ви отговори на всички :D

estabien6
05.07.2013, 21:33
Мерси и на теб,че изчете целия форум(синия и него)преди да си зададеш въпроса на които си знаеш отговора преди да си го написал :D

marianski
06.07.2013, 12:24
Мерси и на теб,че изчете целия форум(синия и него)преди да си зададеш въпроса на които си знаеш отговора преди да си го написал :D
аз исках да чуя съвети от вас по старите ама......

Nik_m
06.07.2013, 16:36
Нали ти отговорих с моя скромен опит.
За да е търтовка трябва пчелите да снасят яйца и има по няколко в килийка, щом няма пило процедираш така:
-слагаш прясно пило да си произведат майка.
-придаваш и оплодена майка.
-придаваш и зрял маточник.
Ако семейството е много отслабнало му помагаш с люпещо се пило или млади пчели.
И аз доста неща ги знам на теория, но като го видя на практика винаги се консултирам с някой опитен пчелар.