PDA

Виж пълната версия : МРЕЖЕСТО ДЪНО



кирил
21.10.2010, 15:40
Споделете мнение, опит че вече се пообърках. Някой казват стеснявай, затопляй , за зимата за по-добро зимуване и т.н. Днес чета в"Пчели" че до първото пило, сърбите остават дъното само на мрежа, а като гледам и полувината покривна табла и тя с мрежа, та какво излиза, че до януари семейството е оставено на течение. Имам намерение да си правя мрежести дъна, но като видях тези снимки, разбрах че не съм наясно с целите му.

Юрий Цветков
21.10.2010, 17:55
Oтносно затоплянето, моето мнение, че то е необходимо едва когато в природата вече има прашецова паша и пчелите започнат да се облитат редовно. Преди това негативите от него са повече от позитивите. Това си е лично мнение и не ангажирам никой с него. Относно сръбската тактика, мисля, че по този начин пчелите ще изразходват много повече мед при зимуването, но ако семейството е здраво и силно, няма никакъв проблем при такова зимуване. Има различни модели мрежесто дъно. Основните цели са, събиране на прашец, невъзможност на паднали, но живи акари отново да се захванат за пчелите и по-добра вентилация.

penko
21.10.2010, 18:46
Миналата есен реших да оставя 2 ЛР кошера, да зимуват само на мрежесто дъно.Резултатът е следният, единият кошер се рои на 15 април а другият около 20 май по време на акациевата паша.Все още немога да си го обясня защо се получи така , ако искате можем да покоментираме.

vanHanegem
21.10.2010, 18:52
Не мисля, че са се роили заради мрежестото дъно! Моите всички са с мрежесто, но на 1/4 от дъното - така ме посъветваха.

Юрий Цветков
21.10.2010, 19:44
Миналата есен реших да оставя 2 ЛР кошера, да зимуват само на мрежесто дъно.Резултатът е следният, единият кошер се рои на 15 април а другият около 20 май по време на акациевата паша.Все още немога да си го обясня защо се получи така , ако искате можем да покоментираме.Само тези ли 2 кошера ти се роиха?

кирил
22.10.2010, 09:20
Това, че са се роили, означава ли, че са зимували много добре и са се развили по-рано от другите, които не са били на мрежесто дъно ? През цялата зима ли остават на мрежа ?

buci59
22.10.2010, 09:50
Колеги,аз също съм с мрежести дъна с размери на отвора 15/15 см.От както съм ги направил до този момент,никога не съм ги затварял през зимата.Дори пчелите не ги и заклейват с прополис,което е някакъв знак,че това не е пречка нито за нормално зимуване,както и за добро пролетно развитие.

scutellator
22.10.2010, 14:29
А знаете ли кава е историята на зимуването с мрежесто дъно? Всичко, както може да се очаква, води началото си и се развива в Америка. Ще го разкажа на кратко , щото не помня подробностите. Д-р C.C. Miller пръв осъзнава нуждата от подрамъчно пространство на първия корпус, но той го използвал само през лятото и използвал решетка от летвички. Неговата решетка обаче имала много недостатъци, три пъти е подобрявана конструкцията от различни пчелари, но главния недостатък си оставал- скъпата изработка. Не знам кой е първия който се е сетил да излолзва мрежа вместо дъсчици. Както и да е , мрежестото дъно намира широко разпространение, днес почти не се правят дъна без мрежичка. Обаче мрежестото дъно се използвало само през лятото и така до момента в който някой пчелар забравил да подмени мрежестите дъна наесен. Напролет видял грешката си, обаче бил изненадан от резултата - семействата които зимували на мрежесто дъно били по-силни и с по-малко подмор. На следващата година опитал отново. С времето тази практика се разпространила и при други пчелари и така до днес.

Вярно е че по-високото ниво на въглероден окис в кошера през зимата забавя метаболизма на пчелите, като по този начин те се запазват физиологически. По ниското количество кислород, обаче, е предпоставака за анаеробно(без наличието на кислород) получаване на енергия. Всеки знае при анаеробното разграждане на въглехидратите се получава само 1 ккал/г, а при аеробното - 4ккал/г, което значи че за да получат същото количество енергия (поддържат същата топлина)трябва да изядат 4 пъти повече мед, което значи повече несмлени остатъци, по-голяма нужда от облитане, по-голяма активност през зимата, повече загинали пчели в снега (ако може пчелите да стоят като "мъртви" през цялата зима, без да се облитат - по-добре. В северните ширини снежната покривка е 6 месеца, няма облитане. Това колегата Александров по-добре може да го обясни). Наличието на кислород обаче е като нож с две остриета - получаването на токсини и свободни радикали в резултат на окислителния процес е неизбежно.

penko
25.10.2010, 17:46
Да Юри, само тези 2 кошера ми се роиха.

Бай Пчеличко
25.10.2010, 18:16
И това , на какво се дължи , по какъв начин е повлияло мрежестото дъно ?

ANIBAL
25.10.2010, 21:05
Аз също като Юри мисля,че мрежата няма отношение към роенето.Мрежата има пряка връзка със зимуването.Със поведението на кълбото.Но също и мисля,че едно добро разположение на пчелите е по-важно за оцеляването им.Разположение в кошера.Може ,би това мрежесто дъно има за цел да държи пчелите повече време горе ,защото надолу има зона с по-ниска температура .А там горе са и медовите запаси.Един вид ориентация.И ако прибавите и един вход -горен,всичко си идва на мястото.

Юрий Цветков
25.10.2010, 21:17
Наистина не смятам, че дъното само по себе си е причина тези семейства да ти роят. Освен, че пчеларстваш с ЛР не знам нищо за технологията по която работиш. Ако дадеш повече подробности, може да го коментираме. Според думите ти излиза, че тези семейства са презимували много по-добре от останалите, развили са се рано и вероятно са те изненадали с това. И не си успял да реагираш на време. Факт е, че роенето е естествен процес, към който пчелите се стремят. И това го правят само здравите семейства. Щом при теб се е случило така, значи мрежата не само не им пречи, а напротив.

milko_enev
01.11.2010, 21:21
миналата година оставих 3 кошера различни по сила на изцяло мрежесто дъно.началото на пролетта разликата спрямо другите сем.бе половин рамка пило по-малко.в края на март положението бе в полза на трийката.тази година съм оставил всичките си сем. на мрежесто дъно .на пролет ще дам информация.

evil_dea
11.11.2010, 21:29
Колеги аз малко извън темата искам да ви попитам нещо. Сега ще си правя малко кошери ЛР и искам да ги правя с дълбоко дъно.Та въпросът ми е: От къде да си купя едно дълбоко дъно, за да гледам от него и да си ги правя другите точно като него? Някоя снимка на вашите дъна също ще ми е от голяма полза.Благодаря предварително.

Николай Христов-nikberk
12.11.2010, 08:38
От Котларски!

Димитър Бонев
12.11.2010, 16:28
Колеги аз малко извън темата искам да ви попитам нещо. Сега ще си правя малко кошери ЛР и искам да ги правя с дълбоко дъно.Та въпросът ми е: От къде да си купя едно дълбоко дъно, за да гледам от него и да си ги правя другите точно като него? Някоя снимка на вашите дъна също ще ми е от голяма полза.Благодаря предварително.
Виж тук
http://dox.bg/files/dw?a=a1155124cf

ANIBAL
24.12.2010, 15:21
Дълбокото дъно ,доколкото виждам е дъно с вътрешен прашецоуловител.Това е хубаво.Но идеята е разстоянието от рамките до дъното.То е причината за неговото приложение.А прашецоуловителя си е допълнение.Улеснение.Мрежа та в замисъла има много важна роля.Това е Факт.Но има и своите неудобства.Затова добре е като купуваме или като правиме кошери, да се мисли за какво е всичко това.Ако се вложи малко повече мисъл,може и да се постигнат по-добри резултати.Така,че дълбокото дъно не е шаблон.То е тясно приложимо.Атрибут ,който ,ако не бъде използван ,усложнява нещата по финансирането.

plamen
11.01.2011, 21:57
От къде да си купя мрежа за дъното , какъв размер трябва да са отворитеи от какъв материял трябва де е направена самата мрежа.

Димитър Бонев
12.01.2011, 00:43
Мрежи се продават в железарските магазини. За предпочитане е да е поцинкована 3/3мм, а най добре е алпака, само че е скъпа. Зависи какво точно искаш да правиш.

kando
18.03.2011, 15:39
А знаете ли кава е историята на зимуването с мрежесто дъно? Всичко, както може да се очаква, води началото си и се развива в Америка. Ще го разкажа на кратко , щото не помня подробностите. Д-р C.C. Miller пръв осъзнава нуждата от подрамъчно пространство на първия корпус, но той го използвал само през лятото и използвал решетка от летвички. Неговата решетка обаче имала много недостатъци, три пъти е подобрявана конструкцията от различни пчелари, но главния недостатък си оставал- скъпата изработка. Не знам кой е първия който се е сетил да излолзва мрежа вместо дъсчици. Както и да е , мрежестото дъно намира широко разпространение, днес почти не се правят дъна без мрежичка. Обаче мрежестото дъно се използвало само през лятото и така до момента в който някой пчелар забравил да подмени мрежестите дъна наесен. Напролет видял грешката си, обаче бил изненадан от резултата - семействата които зимували на мрежесто дъно били по-силни и с по-малко подмор. На следващата година опитал отново. С времето тази практика се разпространила и при други пчелари и така до днес.

Вярно е че по-високото ниво на въглероден окис в кошера през зимата забавя метаболизма на пчелите, като по този начин те се запазват физиологически. По ниското количество кислород, обаче, е предпоставака за анаеробно(без наличието на кислород) получаване на енергия. Всеки знае при анаеробното разграждане на въглехидратите се получава само 1 ккал/г, а при аеробното - 4ккал/г, което значи че за да получат същото количество енергия (поддържат същата топлина)трябва да изядат 4 пъти повече мед, което значи повече несмлени остатъци, по-голяма нужда от облитане, по-голяма активност през зимата, повече загинали пчели в снега (ако може пчелите да стоят като "мъртви" през цялата зима, без да се облитат - по-добре. В северните ширини снежната покривка е 6 месеца, няма облитане. Това колегата Александров по-добре може да го обясни). Наличието на кислород обаче е като нож с две остриета - получаването на токсини и свободни радикали в резултат на окислителния процес е неизбежно.
интересно,това е ново за мен - не знаех,че има такава практика.

От години ползвам мрежести дъна - мрежата е размер 15х15.Но никога не съм предполагал,че може да ги оставя отворени целогодишно.Случвало ми се е да забравя някой и да изкара така цяла зима,но не съм обръщал внимание на развитието му през годината.

Учудвал съм се как така изкарва цяла зима,нали все пак трябва да се топли,а това е директен студен въздух със минусови температури.И друго,дори да се е случвал такъв кошер при първия пролетен преглед,винаги съм им затварял мрежите - съмнявам се,че ще успее да топли пилото.Вярно че вече е пролет,но все пак нощно време температурите са близки до нулата.

До сега съм отварял мрежите,след акацията и ги затварям към края на септември - питам се дали да постъпя по-смело и още сега да им отворя мрежите и изобщо да не ги затварям,наистина ли е толкова често срещана тази практика,както четох до тук в тази тема.

evgeni.filimonov
18.03.2011, 16:14
Първата година на пчеларстването ми, затворих мрежестите отвори на кошерите и имаше доста мухлясали пити. Тази година ги оставих на всички семейства, дори и слабите, нямаше грам влага по питите. От време на време виждах мънички локвички в ъглите на дъната, но явно пчелите ги изпиваха. Не забелязах и драстично да са намалели запасите от мед в кошера. И сега не съм ги затворил, пилото има нужда от свеж въздух, ако им беше студено, то пилото щеше да е в задната част на рамките, а не в предната, където е и отвора.

kando
18.03.2011, 17:03
А има ли,препоръчителни размери на тази мрежа - както казах моите са 15х15см. работя само с 10-т рамкови сандъци и мрежата е точно в средата на дъното.
Примерно,защо да не е цялото дъно от мрежа?

Танаси
18.03.2011, 17:14
от моя скромен опит мога да кажа- последните 2 зими оставям замрежените отвори на дъната които са 10/10 отворени и определено подмора е много помалък дори незначителен освен това няма никаква влага и мухлясали пити, но несъм забелязал да изразходват повече мед.

Юрий Цветков
18.03.2011, 19:58
Сърбите от години практикуват зимуване на изцяло мрежесто дъно. При тях климата не се различава от нашия. Кошера 1300 години Б-я (на Гърдев) е с мрежа на 1/3 или 1/4 от дъното по цялата ширина в предната част.
Аз също не затварям тези мрежести отвори.

И не забравяйте, че пчелите топлят само кълбото, а не обема на кошера.

salash
20.03.2011, 16:58
Преди години бях купил 8дб.,с кръгъл отвор на дъното и таблата,около 15см и закована мрежа. Още на първата година,пчелите заклеиха мрежата и няма никакъв ефект от нея. Какъв е начина,пчелите да не заклейват мрежата?До колкото знам,щом има отвор в кошера и пчелите не могат да минат през него-те го заклейват.

Юрий Цветков
20.03.2011, 17:25
Предполагам отвора е бил в средата на таблата. Ако е в предната част, при прелката, не го заклейват. Или само частично в краищата.

kando
20.03.2011, 17:44
И аз съм се питал същото,само че въпроса беше протилоположен,а именно - първите ми сандъци,които съм ползвал са от времето на дядо ми.Те не бяха със подвижни дъна,но имаха по една мрежа точно на кръгъл отвор и точно по-средата,само че може би по-малък 10см - приемах за логично,че зимъска пчелите ги заклеймяват.

Но след години реших пак да ползвам мрежа на дъната и за мое учудване не ги заклейваха,освен чатично както отбелязахте - тогава се запитах,защо и така не съм си отговорил.

Единствената разлика е,че сегашната мрежа е с по-големи размери и,че има разлика в материала т.е.на старите кошери,не беше точно мрежа,а изрязана ХР,а сега съм пробвал със една мрежа,подобна ползват при външните изолации и мрежа от неръждавейка,както казах не ги заклейват и при двата вариянта.

scutellator
21.03.2011, 02:44
Кръглия (или квадратен) вентилационен отвор в срадата е голяма технологична грешка - затова го заклейват.

Не винаги каквото си мислиш че е добре за пчелите, на практика се оказва такова. Всъщност понякога е много трудно да се прецени - трябва да започнат да измират масово, за да се усетиш че нещо не правиш както трябва. Дори и тогава може да потърсиш вината другаде. Пчелите нямат уста че да кажат.....

evgeni.filimonov
21.03.2011, 13:55
На лекцията на Костадин Якофов в София, стана на въпрос за "стандартния" кръгъл мрежест отвор по средата на дъното. Неговото становище беше, че там не му е мястото и затова го заклейват. Трябва да е в предната част на дъното.

георги ананиев
22.03.2011, 07:04
На лекцията на Костадин Якофов на "Беклемето" (ако не се лъжа през 2008г) изработих дъно със замрежен отвор с р-ри 250 х 100 мм в предният край . Още същата година при зазимяването го бяха заклеили . Тогава си помислих че само съм си отворил повече работа с почистването на този отвор .
Пролета на следващата година не успях да го почиста , но през топлите дни установих че пчелите сами са свършили тази работа . И от тогава до сега това го правят пчелите всяка година (аз не го затварям и не го почиствам).
Пчелите си знаят работата - ако не им харесва го заклейват ,ако им е топло го почистват .

Станко Ставров
22.03.2011, 08:01
Какви са размерите на отворите на мрежата, която слагате на дъното.

vanHanegem
22.03.2011, 12:31
Какви са размерите на отворите на мрежата, която слагате на дъното.

Най-добре е отворите да са м/у 3 и 3.5 мм.(напр. 3.25х3.25 мм.), но мрежа с такива размери по-трудно се намира! Затова се поставя обикновено мрежа с размери 3х3 мм.
П.С. Аз намерих и закупих мрежа с размери на отворите 3.33х3.33 мм.с дебелина на нишката 0.9 мм., която ще поставя на новите дъна.

Станко Ставров
22.03.2011, 12:58
Мрежата, която аз слагам на дълбоките дъна, които направих, е с размери на отворите 3х3 и предполагам, няма да я заклейват.Мисля си, че ако размерите на отворите са по малки това ще се случва, и за това попитах колегите какви са размерите на отворите на мрежата, която слагат.Успех в развитието на семействата приятели.

ANIBAL
22.03.2011, 18:58
Какви са размерите на отворите на мрежата, която слагате на дъното.

Най-добре е отворите да са м/у 3 и 3.5 мм.(напр. 3.25х3.25 мм.), но мрежа с такива размери по-трудно се намира! Затова се поставя обикновено мрежа с размери 3х3 мм.
П.С. Аз намерих и закупих мрежа с размери на отворите 3.33х3.33 мм.с дебелина на нишката 0.9 мм., която ще поставя на новите дъна.

Извинете !!!Това ,мрежата метална ли е???

Kiril8305
22.03.2011, 20:30
Мрежата която аз ползвам за дълбоко дъно е с ромбоидна форма с размер 3х3.Търсих си такава с квадратна форма , оказа се , че строителите са я изплозвали за сита някога преди време , но поради велия интерес в момента не успях да я открия на пазара.
Колега Станко , някъде бях срещнал из форумите мнение ,че на някого пчелите са заклейвали мрежата , и ако се нелъжа г-н Бонев бе дал отговора ,че пчелите прибягват до заклейване на мрежата в случай , че са изложени на течение.
Поздрави!

Станко Ставров
22.03.2011, 20:42
Благодаря на Кирил. Ползвам метална поцинкована мрежа с квадратни отвори 3х3, купих я за 6лв. на килограм от един склад в Монтана.

milko_enev
23.03.2011, 07:52
здравейте!моите дъна са с мрежа 3,6/3,6мм.зимуват изцяло с мрежа.от 80 семейства нито едно не е заклеило дъното.този факт дава тема за размисъл и дискусия.началото на март обвих мрежестото дъно със стреч фолио.успех на всички!

георги ананиев
23.03.2011, 12:05
[quote="milko_enev"]здравейте!моите дъна са с мрежа 3,6/3,6мм.зимуват изцяло с мрежа.от 80 семейства нито едно не е заклеило дъното.този факт дава тема за размисъл и дискусия.началото на март обвих мрежестото дъно със стреч фолио.успех на всички![/quote

Незнам защо но на дълбоките ми дъна не заклейват мрежата.
Но на всички останали ДБ (с падащо дъно) на които съм поставил мрежа при входа заклейват.

Колкото за течението , кой съвестен пчелар ще остави отвор на покривната табла отворен за да се получи течение?

evgeni.filimonov
23.03.2011, 13:31
СЪРБИТЕ - масово - това е снимка от октомври 2010 - вече зазимени семейства.
http://s1.postimage.org/2qaynfb2c/107_5671.jpg (http://postimage.org/image/2qaynfb2c/) http://s1.postimage.org/2qbguc4hw/107_5674.jpg (http://postimage.org/image/2qbguc4hw/)

kando
28.03.2011, 10:47
Кръглия (или квадратен) вентилационен отвор в срадата е голяма технологична грешка - затова го заклейват.

търсих,наистина търсих повече информация,че да не ви занимавам,но нито намерих някъде лекцията на Костадин Якофов,нито някаква подробна информация по въпроса.

Та интересно ми е (а и наистина трябва да разбера,повече по въпроса,защото тази година съм нагласил бая дървен материал и да знам,какво да и ЗАЩО го правя) да чуя повечко или поне да ми дадете линк към информация да прочета.

Като също силно ме заинтересуваха и тези снимки - сефте от този пост,чувам и виждам за мрежа И на покривните табли.


http://s1.postimage.org/2qaynfb2c/107_5671.jpg (http://postimage.org/image/2qaynfb2c/) http://s1.postimage.org/2qbguc4hw/107_5674.jpg (http://postimage.org/image/2qbguc4hw/)

evgeni.filimonov
28.03.2011, 12:33
Всички се чудим все още, но е факт. Явно при тях това вече е практика, защото на изложението в Ташмайдан и новите кошери се продаваха със същата покривна табла - тип хранилка и същото мрежесто дъно.
http://s2.postimage.org/1kf6frj1g/107_5545.jpg (http://postimage.org/image/1kf6frj1g/) http://s2.postimage.org/1kf83avj8/107_5556.jpg (http://postimage.org/image/1kf83avj8/)

Станко Ставров
28.03.2011, 16:13
Доколкото съм запознат върху мрежата на покривната табла през зимата слагат капак от фазер.Този вид табла е удобна за подхранване с питки които слагат директно върху рамките и отгоре вместо мрежата капака от фазер.Към тези табли това капаче от фазер е неотменна част.

donald
07.03.2013, 17:41
Да ви попитам ще има ли проблем ако сложа еднаква мрежа на чекмеджето и отгоре на мрежестото дъно?

nolkov
07.03.2013, 17:48
СЪРБИТЕ - масово - това е снимка от октомври 2010 - вече зазимени семейства.
http://s1.postimage.org/2qaynfb2c/107_5671.jpg (http://postimage.org/image/2qaynfb2c/) http://s1.postimage.org/2qbguc4hw/107_5674.jpg (http://postimage.org/image/2qbguc4hw/)

Евгени, това при храничката така ли стои - само мрежа и отгоре капак? Нещо като стириопор или други изолиращи материали?

М.Петров
07.03.2013, 20:18
Мойта мрежа също е квадратна 3X3мм.,от тази дето я използват за сита строителите,7лв.метъра я взех и не я заклейват,а есента дълбоките дъна ги бях оставил леко отворени в зависимост от силата на семействата.По схемите на г-н Бонев са дънцата.

М.Петров
07.03.2013, 20:23
Да ви попитам ще има ли проблем ако сложа еднаква мрежа на чекмеджето и отгоре на мрежестото дъно?

Къде отгоре,дето пада прашеца под прашецоуловителя ли?Тя трябва да е 3X3 поне за да минава прашеца,а чекмеджето се прави с мрежа за мухарник-ситна за да задържа прашеца,а вече под чекмеджето мрежата може да е също от ситната за мухарник.

Димитър Бонев
07.03.2013, 21:11
Под чекмеджетата няма нужда от мрежа

donald
07.03.2013, 22:39
Да ви попитам ще има ли проблем ако сложа еднаква мрежа на чекмеджето и отгоре на мрежестото дъно?

Къде отгоре,дето пада прашеца под прашецоуловителя ли?Тя трябва да е 3X3 поне за да минава прашеца,а чекмеджето се прави с мрежа за мухарник-ситна за да задържа прашеца,а вече под чекмеджето мрежата може да е също от ситната за мухарник.
Да точно там,а като не искам да събирам прашец мрежата може ли да е ситна като на чекмеджето?

М.Петров
08.03.2013, 00:15
Да точно там,а като не искам да събирам прашец мрежата може ли да е ситна като на чекмеджето?[/quote]

Всичко може,на който както му е удобно да си го направи или с каквито материали има,но не е голяма инвестиция два вида мрежа са за дълбокото дъно.То това му е хубавото,че е многофункционално.И аз мислех да не събирам прашец,но като цъфнат овошките пак ще задръстят с прашец питите и няма да има място за другите неща,затова на силните семейства ще сложа прашецоуловители.Прави нещата с перспектива,както са ги дали по-опитните колеги,че после става двойна работата да се преправя.
На следващата година точно по това време прашеца дето си събрал може да ти трябва за питки.

Димитър Бонев
08.03.2013, 08:32
Слагайки ситна мрежа губиш едно от основните предимства на мрежестото дъно. Именно -борбата с акара.

М.Петров
08.03.2013, 09:39
Под чекмеджетата няма нужда от мрежа

Да така е грешката е моя писал съм щуротии вчера.Все още не съм ползвал чекмеджетата,карам си само на едното дъно,тази пролет мисля да приложа на някои кошери.

cocosas
26.03.2013, 16:53
някой може ли да ме насочи от каде да си купя мрежата , предпочитам да е Бургас или някаде наоколо

michail76
26.03.2013, 20:04
Бургас,в к-с Изгрев,изгурелия супер,сега е автосалон на ауди,там има железария от която си купих плетена мрежа,а от прорязаната има в пчеларския до борсата,ако не намериш обади се ще ти подаря колкото ми остана,около метър е.

cocosas
26.03.2013, 22:19
мерси колега , предполагам говориш за железарията която е на гърба на магазина на ауди :)

Имам и колебание как да направя даната , понеже имам 3 готови кошера от модела с падащото дъно и мисля да го отрежа отпред 5см след входа и да напвавя разрез 20х20см примерно и отдолу вратичка че да се затваря зимата. Имам и други 3 кошера които мисля да бъдат с подвижно дъно, и за него се колебая как да стане дали да го направя с вадещи се табли едната с цяла мрежа обкантена с 5см рамка и зимата да направя плътна табла и да ги разменям? И колко мм. трябва да е разстоянието от таблата до долния край на рамката, за да си направя сметка как да стане фатката?

Nik_m
28.03.2013, 15:33
Аз бях решил да си купувам мрежа (сито) от строителната борса 9 лева квадрат, но като се замислих си поръчах от пчеларски магазин за 16.5 лева.
От един квадрат стават 6 дъна за 10 рамкови което идва няма и по 3 лева на кошер а става много по хубаво.

cocosas
28.03.2013, 19:19
7,40 квадрата я взех от магазина който посочи колегата . Във форума един продаваше 80х100см за 9лв.

Nik_m
28.03.2013, 20:16
Да и аз си купих от тази, но прочетох че акара не пропада през нея и ще я ползвам за дъното и капака на корпусите наредени на кумин.
А за дъната ще си взема ромбуидната.
Не знам дали е вярно, но за 1 лев на кошер не ми се рискува.

Недялко Атанасов
28.03.2013, 21:04
Да и аз си купих от тази, но прочетох че акара не пропада през нея и ще я ползвам за дъното и капака на корпусите наредени на кумин.
А за дъната ще си взема ромбуидната.
Не знам дали е вярно, но за 1 лев на кошер не ми се рискува.Ромбуидната е 10лв.кв.м,колко мислиш,че излиза с нея?

Nik_m
28.03.2013, 21:10
На мен ми казаха друга цена, 10 лева е идеално.
А и не можах да намеря та другата седмица трябва да има.

Ивайло Георгиев - ingivo
28.03.2013, 21:14
Явно аз съм я купил най-скъпо . Ромбоидната подцинкована с размер на ромба 5х3 чисто близо 17 лв за 1 м2 http://www.youtube.com/watch?v=_VWBYOZEWjc

Nik_m
28.03.2013, 21:16
И на мен толкова ми казаха 16.50.

Недялко Атанасов
28.03.2013, 21:34
Така,колко метра искаш,да ти ги купя и пратя по 10лв.+Еконта.

Ивайло Георгиев - ingivo
29.03.2013, 10:56
Лалов ако не ти представлява трудност снимай и качи да видиме от коя е тази по 10лв . Подцинкована ли е ?

Nik_m
29.03.2013, 12:16
Да ако може снимка.
Става дума за тази мрежа от на Ивайло клипа http://www.youtube.com/watch?v=_VWBYOZEWjc
Че и аз намирах няколко вида по евтина но тази ми хареса.
Иначе 15 кошера си купих и ще ми трябват 3 квадрата.

Ивайло Георгиев - ingivo
29.03.2013, 14:18
Лалов ако говори за плетена ,то от нея има навсякъде на цена м/у 6 и 9 лв за кв.м.

buci59
29.03.2013, 14:45
http://s24.postimg.org/ip0k539b5/image.jpg (http://postimg.org/image/ip0k539b5/)

Това е детайл от клипа на дъното на Ивайло Георгиев - ingivo.Мрежата е щанцована и алуминиева.

Ивайло Георгиев - ingivo
29.03.2013, 14:58
http://s24.postimg.org/ip0k539b5/image.jpg (http://postimg.org/image/ip0k539b5/)

Това е детайл от клипа на дъното на Ивайло Георгиев - ingivo.Мрежата е щанцована и алуминиева.
За съжаление не е алуниева но в склада от където съм я купил има и алуминиева. Аз взех подцинкована за да видя тази година дали ще е подходяща и вече за следващите дъна които се надявам да са доста ще бъде алуминиева . Единственото което ме притесни за да не се хвърля направо на алуминиевата е формата на отворите . Но скоро ще разберем . Като се стопи снега де sadsmile;

joromainata
29.03.2013, 21:36
И аз ползвам подобна мрежа за дъната но с малко по малък отвор 3х3,5 не е ромбоиден а по скоро квадрат и се надявам да върши работа
цената е 8,6 за 1/2 квадрат височината е 50 см
http://s7.postimg.org/mgetsgpfb/2013_03_19_17_08_54.jpg (http://postimg.org/image/mgetsgpfb/)

Ивайло Георгиев - ingivo
29.03.2013, 21:43
И аз ползвам подобна мрежа за дъната но с малко по малък отвор 3х3,5 не е ромбоиден а по скоро квадрат и се надявам да върши работа
цената е 8,6 за 1/2 квадрат височината е 50 см
http://s7.postimg.org/mgetsgpfb/2013_03_19_17_08_54.jpg (http://postimg.org/image/mgetsgpfb/)

Колега твойта мрежа по ми харесва .Не са и малки отворите на ромба нищо че единия размер е 5 в краищата е по малко . Подцинкована ли е и от къде я купуваш ?

joromainata
29.03.2013, 22:08
тази на снимката е подцинкована доста жилава имаше и точно такъв вариянт само че алуминиева 13и нещо 1/2 квадрат

Недялко Атанасов
29.03.2013, 23:39
Като на Ивайло е ,има и по- ситна и едра -Бургас,пчеларския магазин до зел.борса.

dimitar_petkof
11.04.2013, 21:22
http://s21.postimg.org/yl4oyfclv/2013_04_11_19_42_14.jpg (http://postimg.org/image/yl4oyfclv/)

http://s8.postimg.org/jh6cwxxep/2013_04_11_19_38_54.jpg (http://postimg.org/image/jh6cwxxep/)

Ето един от моите 2 кошера. С нетърпение чакам отводките за да ги населя там :)
Въпросче относно дъното от ламарина само зимата ли да го слагам или целогодишно

VolenKostadinov
14.04.2013, 14:12
Ето един от моите 2 кошера. С нетърпение чакам отводките за да ги населя там :)
Въпросче относно дъното от ламарина само зимата ли да го слагам или целогодишно
Аз на ламарината съм пробил дупка точно в средата Ф6мм. Целта е зимата въглеродния диоксид да излиза от там.

evgeni.filimonov
14.04.2013, 21:35
Аз не ползвам такива, но мога да споделя как работят сърбите и вече и колеги в България. Силните семейства са постоянно на мрежесто дъно, като ламарината се слага само от началото на февруари докато се развие семейството, до към средата на април. Зависи от района.
Оказва се, че зимуват доста по-добре и похапват малко повече медец.

ceco_lovech
15.04.2013, 08:04
Аз не ползвам такива, но мога да споделя как работят сърбите и вече и колеги в България. Силните семейства са постоянно на мрежесто дъно, като ламарината се слага само от началото на февруари докато се развие семейството, до към средата на април. Зависи от района.
Оказва се, че зимуват доста по-добре и похапват малко повече медец.

Грешно е въобще да се слага ламарина,а още по-повече февруари-април,точно когато семействата се развиват и им трябва много ВЪЗДУХ.

evgeni.filimonov
15.04.2013, 10:45
Според мен зависи от това дали искаш по бързо развитие на семейството или не искаш. Ако не искаш и пашата ти е далече, оставяш ги на мрежа, както зависи и от силата на семейството. А въздух можеш и от прелките да им осигуриш. Така мисля аз. Никой не е длъжен да се съобразява с мнението ми.

e.parapanov
13.05.2013, 08:47
Здравейте. Изчетох цялата тема с интерес и сега трябва да реша как да направя дъната. Прашец нямам намерение да събирам. Интересуват ме подобрения климат в кошера през лятото и зимата. Вароатозата най-широката й страна е 1.9мм и 3x3мм сито звучи добър размер. Но цяло мрежесто дъно очиства 40-60% от вароатозата. Това звучи добре, докато не се замислих, че останалите 40%60% ще се размножат и полза от това няма да има. Следва да забравя за тази и функция и да се осланям на препарати , когато му е времето.
В такъв случай, щом няма да събирам прашец и да пропускам кърлежчета през мрежата, струва ли си да правя цялото дъно от мрежа, а не примерно половината от страната на входа със 2x2мм(20 на 20 см?), като по този начин не губя от подобреното снабдяване на кошера с въздух и кислород през годината.

jordanov
13.05.2013, 10:58
Хиляда Пчеларя - хиляда мнения. Пък и повечето преди две години ако са били на едно мнение, сега са на друго. Направи си два или три вида дъна и след две или три години ще решиш кой е твоят вариант.

Димитър Бонев
13.05.2013, 22:28
Очистването на 40-60% от акара си е почти все едно третиране, без да се получава резистентност. Представи си само какво ще стане, ако всичката тази напаст започне да се множи.Аз имам такива, които са само на една трета мрежа и при тях миналата година забелязах акар и пчели с оръфани крила. Докато тези, които са на цяла мрежа няма такъв проблем.

Ивайло Георгиев - ingivo
14.05.2013, 07:42
При по малък отвор става по голямо течение и го заклейват . Не съм го пробвал ,мойте всички са изцяло с мрежа. Близко до акъла е че един и същи дебит въздух преминаващ през по малък отвор увеличава скороста си а на пчеличките няма да им хареса да са на течение и ще се стремят да го спрат. Лични расъждения wink;

e.parapanov
31.05.2013, 08:52
Разкроих за 26 дъна дървен материал, поръчах и 3/3 мм мрежа. ( не ми харесва, но ще свърши работа) В крайна сметка реших освен, че ще е цяло мрежесто, да има вариант, когато поискам и прашец да събирам. Може ли да ми даде някой линк от къде да поръчам мрежа за чекмеджето. Като тази за комари, само че да е телена. Аз не можах да намеря.

evgeni.filimonov
31.05.2013, 12:14
http://www.alexandris.bg/

но е 70-80 лв метъра, инокс, такава трябва за прашеца, защото другата се окислява.

Цеко
31.05.2013, 22:24
Мрежа 4/4 мм дали ще е едра за мрежесто дъно?

Nik_m
31.05.2013, 22:30
Аз купих кошерите с 4мм мрежа и като се загледах те си минават през нея, та се наложи да я сменям.
Трудно ама се провират.

valaz
01.06.2013, 05:44
Преди години купих едно дъно с мрежа за събиране на прашец на Катица. Мрежата е от неръждавейка и беше доста скъпо. Пчелите преминават през мрежата и остават в чекмеджето, от където не успяват да излязат, нито да се върнат обратно. За един летен сезон, чекмеджето се напълни с мъртви пчели. Ако махна чекмеджето се опасявяам от нападение. Засега поставям чекмеджето наопаки, с дъното нагоре. Така пчели не преминават, но едва ли то изпълнява противовароатозни функции. Размерът на дупките на мрежата е важен!

e.parapanov
01.06.2013, 10:09
Тук почвам да се циганя - 80 лева на квадрат не е малко за мрежа сито. Във филма на Жечо Мурзов, разправя, че е намерил от някакъв завод за 24-5 лева на квадрат. Пък филма до колкото разбрах е от 2011.
Имам 2/2 мм, която няма да ползвам за дъна, но дали няма да стане номера да я сложа на чекмеджето и върху нея да сложа обикновена мрежа за комари?

galin_f
01.06.2013, 19:55
Моя скромен опит в събирането на прашец (първи сезон)показа, че тази за комарниците не си заслужава. И аз си мислех, че и всяка година да я подменям пак е по-изгодно, но не е така.
След появата на няколко ларви на молеца вече е с дупки през които може да падат зранцата прашец.
Предимно всеки ден, рядко през ден, го събирам и често има по някоя ларва.
В Стара Загора знам иноксова мрежа 1/1мм с ширина 1м на руло с цена 12-13лв/м някъде, но не съм проучвал дали е подходяща за хранителнителни цели.

Nik_m
01.06.2013, 20:00
Тук почвам да се циганя - 80 лева на квадрат не е малко за мрежа сито. Във филма на Жечо Мурзов, разправя, че е намерил от някакъв завод за 24-5 лева на квадрат. Пък филма до колкото разбрах е от 2011.
Имам 2/2 мм, която няма да ползвам за дъна, но дали няма да стане номера да я сложа на чекмеджето и върху нея да сложа обикновена мрежа за комари?
Каква е тази мрежа 80 лева, да не е позлатена!
При нас почва от 7 лева до 18 лева.

e.parapanov
01.06.2013, 23:08
Размерът на мрежата - от 1/1 мм е добре за чекмеджето. Важно е да е поцинкована иначе се окислява, а това не може да е добре за прашеца, поне така пише.
Тези за 70-80 сигурно ще са топнати в платина, но търсенето на място, от където да поръчам поцинкована с размер до 1/1мм продължава.

joromainata
02.06.2013, 06:34
Така понеже съм от Пловдив ходих да е гледам тази мрежа от70 лв
мрежата си е много хубава НО първо за мен е скъпа
и второ не е прорязана ламарина а е плетена мрежа
иначе матеряла е инокс не е поцинкована
имат и прорязана ламарина с размер 3х5 и перфорирана ламарина за прашецоуловителите с размер 5мм всичко от инокс но цените са убийствени
и понеже правих опити с мрежа за комари метална поцинкована 1х1 и не става така ,че да ми хареса
Почти няма опция тази металната за комари да се изпъне както трябва ,играчка е да се закрепи и се отказах от нея
цената и е 3 лв метъра ма не става
ето снимки с мрежата за комари
http://s21.postimg.org/sw7xmah1v/2013_03_21_19_21_21.jpg (http://postimg.org/image/sw7xmah1v/)
отказал съм се от начинанието докато не намеря крежа тип процепена ламарина с малки отвори

M_Joy
23.12.2013, 11:55
От къде я купувате?

zampo
27.01.2014, 18:11
И аз ползвам подобна мрежа за дъната но с малко по малък отвор 3х3,5 не е ромбоиден а по скоро квадрат и се надявам да върши работа
цената е 8,6 за 1/2 квадрат височината е 50 см
http://s7.postimg.org/mgetsgpfb/2013_03_19_17_08_54.jpg (http://postimg.org/image/mgetsgpfb/)

И аз да попитам , от къде може да се намери такава мрежа ? Тук във Враца не можах да открия , на повечето места не бяха и чували за такава. Предварително благодаря .

ivan5555
27.01.2014, 18:51
такава мрежа се използва за филтри-маслени така че ориентирай се натам .в добрич има такъв магазин за консумативи

zampo
27.01.2014, 19:01
Благодаря ! Ще потърся ,ма май не се сещам за такъв магазин във Враца , а Добрич ми идва малко далече.

koragroup
27.01.2014, 20:50
Благодаря ! Ще потърся ,ма май не се сещам за такъв магазин във Враца , а Добрич ми идва малко далече.

Ама имаш "жокер" дето ходи всяка седмица там. И все някак ще се направи свръзката...

pojara
28.01.2014, 11:24
Ето една обява http://prodavalnik.com/mrezha-za-kosheri-i40410829

zampo
28.01.2014, 16:44
Благодаря на всички отзова ли се !

http://viko-bg.com/grid.php

Пускам и линк към сайта на производителя , че може обявата в Продавалник да изтече.

pojara
22.02.2014, 18:16
Ето още един магазин който предлага такава- http://www.tashev-galving.com/200048-20-1/3/%D0%9B%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0
Тук има и неръждаема.

BUGI
22.02.2014, 23:19
[QUOTE=pojara;34806]Ето още един магазин който предлага такава- http://www.tashev-galving.com/200048-20-1/3/%D0%9B%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0

Тук има и неръждаема.

произведенијата са хубави, но все пак за всекој пчелар неса. цената на кошера се покачва с повече од 10лв,а за тази функција може с-всем да заврши работа и телената мрежа, мислејки ште по неја идат пчели, а не крави;):bigsmile:

pojara
22.02.2014, 23:30
Не те разбрах.Аз ползвам такава за събиране на прашеца и исках да съм полезен на колегите,който по горе питаха от къде може да се купи.

BUGI
23.02.2014, 12:23
За д-ното на ладката,к-дето пада прашеца користим пластова за антикомарни за прозорци.
товара е лек, а има и движение на в-здуха, така че не мора всекој ден да се с-бира прашеца.

pojara
23.02.2014, 13:20
Мрежата за комарници се прояжда от молци и става на дупки-пробвал съм го.Аз ползвам алуминиева на дъното е неръждаема за чекмеджето.Излиза малко скъпо но пък нямам ядове.

Ангел Робертов
06.03.2014, 11:33
Купих си 4 ЛР кошера с мрежесто дъно.Мрежата е на ок.1/4 отпред а чекмеджето е със ситна мрежа.Притеснява ме че няма прелка, от дъното има около 2см . дъсче напред.Трябва ли да има прелка и колко да е широка.

Nik_m
06.03.2014, 11:38
Купих си 4 ЛР кошера с мрежесто дъно.Мрежата е на ок.1/4 отпред а чекмеджето е със ситна мрежа.Притеснява ме че няма прелка, от дъното има около 2см . дъсче напред.Трябва ли да има прелка и колко да е широка.
Това не е мрежесто дъно, а дъно с отвор за прашецоуловител. Ако мрежата е ситна няма да ти върши работа защото прашеца няма да пада(и при мен беше така и се наложи да я сменям). За какво ти е тази голяма прелка, 2см.са си напълно достатъчни.

Ангел Робертов
06.03.2014, 12:58
Това не е мрежесто дъно, а дъно с отвор за прашецоуловител. Ако мрежата е ситна няма да ти върши работа защото прашеца няма да пада(и при мен беше така и се наложи да я сменям). За какво ти е тази голяма прелка, 2см.са си напълно достатъчни.
Гледах снимки из интернета ,та всичките дъна бяха с по-голяма прелка от моята.Не съм гледал пчели и не разбирам ,за това събирам мнения
928

Дъното външно е като моите ама това е с по-голяма прелка.А вътрешно като това :

929

Nik_m
06.03.2014, 13:03
И моето дъно е същото с 2см. прелка инакъв проблем а на корпусите няма прелка.

Nik_m
19.07.2014, 05:50
С тези студени нощи, пчелите в кошерите с мрежести дъна са образували сутринта гъба от пчели под 1вия корпус и започват да работят значително по късно от тези с 1/4 мрежа, въпреки че са по силни семейства.
Тези дни се чудех дали да не има сложа и на тях основните има дъна, то както гледам не се очакват големи жеги. А за борбата с акара не помага кой знае колко мрежестото дъно.

de4o82
04.09.2014, 18:44
Колеги, може ли някой да помогне от къде да си намеря мрежа за дъното 3х3мм отвор или подобна за да може да пада прашеца през нея, но да не е от тея тънките къде се гънат....

de4o82
04.09.2014, 19:00
http://prntscr.com/4jmsed
и такава може с размери ширина 3мм дължина 5мм на отвора, мисля толкова бяха.

Mateev
04.09.2014, 20:17
Тука описвам къде съм намерил една много хубава мрежа. Погледни я - може да ти свърши работа:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1719&page=4&highlight=%D1%84%D0%B8%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD

de4o82
04.09.2014, 20:46
Тука описвам къде съм намерил една много хубава мрежа. Погледни я - може да ти свърши работа:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1719&page=4&highlight=%D1%84%D0%B8%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD

Мерси, утре ще звънна!